KAMER BESLIST OYER DE KWESTIE-KERNCENTRALES Onrust onder 'wilde9 havenstaters van Salomo gevonden? Jupiter is 'overal even warme bol' V olgend jaar zomer- FILM OVER 'NESSIE' 3 DEN DYL MANKT HET WEER Hot 11 W'I* BANKSTELLEN GROTER IS ER NIET INFORMATIE OVER BEZORGING: I Tuinder dood onder tractor Amin roept Ford op het matje Umageencadeaif kiezen dis neen nieuwe abonnee maakt» I r J /I Dinsdag 25 mei 1976 32e jaargang no. 3779 hoofdrdeacteur herman wigbold I;: m Lekker zonnen in het gros voor Bloemenhove. De bezetting van de abortuskliniek leek gisteren een vervroegd tuinfeest. (Van onze -soc.econ. redactie) 'ROTTERDAM Onder de'havenarbeiders, die vori- géj.week woensdag hebben deelgenomen aan een wilde staking van enkele uren, is grote onrust ontstaan over het besluit van de werkge vers (SVZ) die stakings uren niet uit te betalen. Regen Bel 010 -147400 Het grootste wiel van de wereld is te zien op een. mijn- bouwtentoonstelling die in de Westduitse stad Dusseldorp aan de gang is. Het wiel heeft een doorsnede van 3,40 meter en weegt, met de stalen kettingen die er omheen zitten erbij 10.000 kilo. (.Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Vrijdagmiddag zal blijken of mr. An- dreae, hoofdofficier van justitie in Haarlem, vorige week terecht de appratuur in beslag heeft willen nemen van de abortuskliniek Bloemenhove. •'4 In cassatie Brief Maak een vriend of kennis abonnee op Het Vrije Volk. U bewijst hem/haar er een goede dienst mee. U bewijst ook uzelf er een goede dienst mee. U krijgt namelijk een cadeau-keuzelijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus snel iemand op de bon. I Nieuwe abonnee cadeaubon. y Hoofdkantoor: Witte dc Withstraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 'Opgeven van TIPS (ruKriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14,74.11 evaar zaak-Bloemenhove (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG Het gevaar voor een kabinetscrisis is voorlopig van de baan. Na een dag en een nacht verga deren rolde er om vier uur vanmorgen een compromis uit, waarbij echter noch de sluiting van de Bloemenhove- kliniek, noch de medewerking aan de bouw van kern centrales in Zuid-Afrika volledig werden opgelost. Een beslissing over de Zuidafrikaansc order wordt uitgesteld en In feite overgelaten aan de Kamer. Voor de abortus-kliniek Bloe menhove is een ingewikkelde juridische procedure bedacht, waarbij Van Agt voor een groot deel zijn zin krijgt, maar ook recht wordt gedaan aan de motie-Roethof die vorige week door een meerder heid in de Tweede Kamer werd aanvaard. Van Agt zal tot vrijdag vrij wel zeker niet ingrijpen tegen de vrouwen die de Bloemen- "Ome Joop heeft het tenslotte toch weer gemaakt. Het kabi net blijft, althans voorlopig. De homogeniteit van de ministers ploeg, gestimuleerd door de nimmer aflatende Den Uyl, heeft hef tenslotte gewonnen van de middelpuntvliedende krachten. ^Niettemin: de eenheid naar buiten is sterk aangetast. Niet omdat, zoals Wiegel stelt, de ministers als vechters over straat rollen. Die tijd is gelukkig voorbij dat de regering naar buiten floe1* een eenheid demonstreerde die binnenkamers allerminst bestond. Als er geschillen zijn, mogen wij, kiezers, dat best weten. De eenheid is aangetast omdat de strijd hoog opliep over twee minder belangrijke zaken. „Dat is in de eerste plaats de schuld van minister Van Agt. Dit 'was een duidelijke poging, eerst van de minister, later van de confessionele'partijen, hun opvattingen aan een meerderheid van het Nederlandse volk op te leggen. Het is nog nimmer voor gekomen dat een kliniek of ziekenhuis werd gesloten omdat de -verdenking niet meer bestaat dat er een fout is gemaakt. Gewelddadige ontruiming van Bloemenhove zonder, gerechte- j Kjke uitspraak zou ook naar ons gevoel tot de val van het ka- binet hebben moeten leiden. Op het gebied van de rechtsorde en de rechtszekerheid kunnen geen concessies gedaan worden. I •- Minder zwart-wit ligt het inzake de kredietgarantie. Wij zou- 5 den liever hebben gezien dat hef kabinet van hef begin af aan vgehoor had gegeven aan de oproep van de Wereldraad van Kerken geen medewerking te verlenen aan investeringen in ^Zuid-Afrika. Nu dit niet is gebeurd, kon minister Lubbers zich Ter terecht op beroepen dat hij met medeweten van hef kabinet de onderhandelingen had voortgezet. ,j!n ieder geval:' de "puinruimers" van Wiegel moeten nog «yen wachten. 'fAÉVat ons echter verbaasd heeft, is de haast. Waarom niet ge- •%WKht.op.de beslissingen van de Verenigde-Staten? Waarom... besluiten, terwij! de desbetreffende "Amerikaanse com- '.missie nog bezig is adviezen in te winnen. Waarom geen ge legenheid voor verdere discussie? Waarom de reacties van Afrikaanse landen niet afgewacht? Waarom geen tijd genomen" 'alle voors en tegen, ook commercieel, op een rijtje te plaatsen? Het is tenslotte niet de eerste keer dat het Nederlandse bedrijfs- sjn kansen .yerkoopf voor een schotel linzen. 'W' v*- J At'oJ ■Swy V W Het „Actiecomité Rotterdamse Havenarbeiders voor Behoud van Koopkracht", dat de staking vorige week had uitgeroepen, vergadert vanavond over de nu te nemen maatregelen. Het ac tiecomité sluit „scherpere net te- vormen" niet uit. Ongeveer 500 havena- hebben vorige week van onmiddellijke uitbetaling procent prijscompensatie De SVZ liet gisteren weten tu< aan niet te zullen voldoen, om dat men zich moet houden aan de loonmaatregel van de rege ring, waardoor vóór 1 juli geen compensaties mogen worden uitbetaald. De Vervoersfederatie NW/ :v heeft zich dedistantieerd 'le acties. De leider van het .mi té is het Rotterdamse -dslid C. A. van de Zan- WASHINGTON De legendarische goudmijnen van de bijbelse koning Sa- lomo zijn mogelijk heront dekt in Saoedi-Arabië. De' Amerikaanse regering heeft dat gisteren in Washington bekend ge maakt Amerikaanse en Saoedi- sche geologen, die aan het Werk zijn in het bergge bied Mahd Adh Dhahab („Goudtrog"), tussen Mek ka en Medina, hebben daar een sinds lang verlaten mijn aangetroffen. Ze zeggen bewijzen te hebben dat dit Ophir is, de goudbron van de konin gen, over Juda en Israël. Volgens de bijbel heeft Sa lomo bijna 3000 jaar gele den* 34 ton goud (huidige Waarde 350 miljoen) uit Ophir laten halen. Vannacht plaatselijk regen of «en onweersbui. Overdag vanuit het westen opklaringen. Meest matige wind, draaiend naar wes telijke richtingen. Mmima om streeks 9, maxima" rond 11 gra den. mw zon oj> onder* 2CA2 maan op onder OS 15 58 OS MOUNTAIN VIEW De pla neet Jupiter is een in wolken gehulde bol met polen waar het even warm is als aan zijn eve naar. Dat is opgemaakt uit ge gevens die zijn verzameld bij twee ruimtevluchten. Voor deze vluchten in '73 en '74 werden gemaakt, werd aan genomen dat het op Jupiter, net als op de aarde, bij de evenaar warm en aan de polen koud was. De klimatologische omstandig heden op de planeet zijn drie dagen lang besproken door we tenschappers in het Califomi- sche Mountain View. De weten schapsmensen zijn niet alleen geïnteresseerd in Jupiter zelf, maar ook in de mogelijkheid door meer kennis vare de planeet het weer op aarde nauwkeuriger te voorspellen. ook tri klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus' Fa- briekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesmgel 66, R'dam. Tel. 010 -126461, (géén ander nummer) Vraag naar de ofd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips Operaties gaan gewoon door in vol Bloemenhove De raadkamer van de Haarlemse -rechtbank buigt zich dan over een bezwaarschrift dat de raadsman van het-bestuur van de kliniek mr. L. Laus gistermiddag nog ijlings indiende. Dat gebeurde nadat de procureur-generaal in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker onverwacht had laten weten dat de inbeslagneming van het instru mentarium van twee behandelkamers nog steeds van kracht was. De kamers waren daartoe een week geleden al verzegeld, maar van de feitelijke uitvoering van het beslag dat in de praktijk op sluiting van de kliniek neer komt is niets terecht geko men. Vrouwenactiegroepen ver braken nog dezelfde dag de ver zegeling. De intrumenten zijn daarna ook weer door de artsen gebruikt. Doordat de kwestie-Bloemen- hove nu weer bij de rechter ligt, is de kans op een rechtstreeks politie-ingrijpen met de poli tieke steun van minister Van Agt (justitie) voorlopig weer wat afgenomen. De vijfhonderd vrouwen en mannen die gisteren uit alle delen van het land naar Heem stede waren gekomen om de kli niek te verdedigen tegen een eventuele politie-actie bleven dan ook maar tot vanmorgen vroeg. Uit voorzorg heten de vrouwen vanochtend in de ont- vangsthal wel-nog een ploeg van enkele tientallen bezetters ach ter. De kliniekleiding voelde zich vanmorgen zo veilig dat men de toegangswegen naar de Heem- steedse villa, die gisteren gebar ricadeerd waren met auto's, weer liet vrijmaken. Toen kon ook de hulpverlening weer doorgaan. Tegen acht uur vanochtend wa ren al zo'n twintig patiënten, waarvan velen afkomstig uit IVest-Duitsland, de met span doeken „behangen" kliniek bin nengaan. Bij de adhesïe-betuigingen die gisteravond, telkens onder luid gejuich werden voorgelezen, was ook een telegram van de Rotter damse zeden- en kinderpolitie. Daarin werd solidariteit betoond „tegen de inquisitie-methoden van minister Van Agt". De on dertekenaar was de heer B. D. Kalma, hoofdinspecteur. Zie verder pag. 13 Bloemenhove-directeur F. Kan sen rechtsj betreedt met raads man mr. L. Lavs het gerechts gebouw in Amsterdam voor een gesprek met de procureur- generaal over de tokomst van d abortuskliniek. NIEUWENDJJK De 59-ja- nge tuinder P. Walraven is gis teren in Nieuwendijk dood onder zijn tractor gevonden. De man was bij werkzaamheden in de boomgaard van zijn bedrijf met het voertuig in een sloot beland. hove-kliniek bezet houden, zo is de verwachting. Officieel heet het dat hij zich zal verstaan met de officier van justitie en de procureur-generaal over welke betekenis moet worden toege kend aan de feiten die zich gis teren hebben voorgedaan: een bezetting, de weigering van het bestuur om mee te werken aan een vrijwillige inbeslagneming, het onderhoud van het bestuur van de kliniek met de procu reur-generaal Hartsuyker en de indiening van het bezwaar- schritt van het bestuur van de Bloemenhove-kliniek tegen de inbeslagneming van net instru- mentarium. De redenering is daarbij als volgt: vrijdag zal de raadskamer van de rechtbank in Haarlem het bezwaarschrift behandelen, waarbij de verwachting is dat de officier en dus minister Van Agt in het ongelijk gesteld zul len worden. De officier kan dan tegen die uitspraak in cassatie gaan by de Hoge Raad. Deze procedure kan enkeie maanden duren en gedurende die tijd moet de kliniek gesloten blijven. Op dat punt krijgt Van Agt dan zijn zin. Aan de andere kant heeft hy moeten toestaan dat de zaak door de onafhankelijke rechter getoetst wordt, zoais een meerderheid in de Tweede Ka mer dat wenste. Amin verklaring van VS KAMPALA President Idi Amm van Oeganda wil van president Ford weten of de Ver enigde Staten overwegen kern reactoren aan Zuid-Afrika te verkopen. Als voorzitter van de Organisatie ven Afrikaanse eenheid OAE zegt Arêjèa van mening te zijn dat de' VS de wereld een verklaring schuldig zijn. De Oegandese president zei voorts de levering van "kernre actoren aan „het racistische Zuid-Afrika" te veroordelen „en wij zullen wat voor waarbor gen of bepalingen ook bij de koop niet' aanvaarden." Aan het eind van de week zal het kabinet een brief aan de Tweecle Kamer sturen, over de afweging,* de historie'en de pro blematiek van kredietgarantie voor Zuid-Afrika. Met het oog op een beslissing in Amenka (mede-deelnemer in - het consortium dat de bouw op zich neemt) zal nog verder in tern kabinetsoverleg en overleg met de vaste Tweede Kamer commissies voor economische en buitenlandse zaken plaatsheb ben. De redenering is dat waar de Amerikanen nog drie weken hebben om tot een beslissing te komen, ons land niet per se deze week al zou hoeven beslissen en de Amerikaanse overwegingen kan laten meewegen. Aangenomen wordt dat een meerderheid in de Tweede Ka mer vóór verlening van een kredietgarantie Is, waardoor uit eindelijk minister Lubbers dan toch z(jn zin zou krygen. Zie ook pag. 4 FOCUS (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Neder land krijgt in elk geval volgend jaar zomertijd. Tussen 3 april en 25 september zal de klok dan een uur vooruit worden gezet. Nederland, België en Luxemburg hebben beslo ten de zomertijd volgend jaar in te voeren als de Europese Gemeenschap komende maandag geen beslissing neemt voor alle aangesloten landen. Frankrijk, Engeland, Spanje en Italië zetten i» de zomer de klok al voor. Dat betekent dat dc NS alleen in moeilijkheden kunnen komen met de in ternationale treinen naar en van West-Duitsland. Aan de vereiste aanpassing van de dienstregeling wordt al gewerkt. „Want als we niets doen", aldus een NS- woordvoerder, „sturen we straks een trein naar Duitsland die eigenlijk al een uur eerder op het grensstation had moeten zyn." Voor de binnenlandse dienstregeling heeft de in voering van de zomertyd geen consequenties. Alleen in het ene uur op 3 april dat de klok vooruit wordt gezet klopt de dienstrege ling niet. CANNES Het legendarische „monster van Lochness", het komkommertijd-huisdier van dagbladjournalisten, zal binnen kort op het filmdoek te bewon deren zijn. Drie Britse „Nessie"- ontdekkers, die voor hun twintig miljoen gulden kostende project al een Japanse co-producer heb ben gevonden, hebben op het filmfestival ia Cannes enkele bij zonderheden meegedeeld over hun piannen. In tegestelling tot de succes- film „Jaws" over een mensetende haai, zal dc hoofdrol in „Nessie" vertolkt worden door een vrou welijk wezen. In 'de film zullen de laatstte onderzoekingen op het gebied van de Lochness-wetensehap worden gebruikt. Op 30 mei zal namelijk een Amerikaans team van geleerden naar Schotland vertrekken om nieuwe bewijzen te verzamelen voor het bestaan van het watermonster. Ja, stuurt u mij die cadeau-keuzelijst maar want ik geef hierbij op als abonnee: i Naam nieuwe abonnee:. Adres: Plaats: Deze abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement, i- (Doorhalen a.u.b.) Hij/zij krijgt de krant eerst 2 weken gratis. Mijn naam:. Adres: Plaats:. in *n open envelop zonder postzegel opsturen aan U Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2