neemt ram Vrees voor te grote mvipëd van handel en bedrijven op nieuwe Lange Kerkstraat Lindenhof langzaam maar zeker gesloopt Schiedam tv/radio De bewoners van de Oude Sluis buurt zullen zich gezamenlijk moeten uitspreken over de toekomst van ditunieke stukje Schiedam. V MM'E KKI.'K.smu-r- '~s> n._ J Globaal overzicht van hoe de Lange Kerkstraat er medio '77 moet uitzien. SCHIEP AM - De be woners J. van de Lange Kerkstraat en, omgeving zullen aanstaande dins dagavond in de gelegen heid worden gesteld even-, tuele wensen over de Lange Kerkstraat ken baar te maken. De ge meente zal die avond haar eigen ideeën over de nieuw in te richten straat op tafel leggen. Snel gesprek f over Goudsbloem Gemeentestukken in bibliotheek Debatten reeds in november Spaanse aarde Op de door de gemeente uitgegeven plattegrond van de stad wordt De Lindenhof zelfs niet meer opgevoerd alsr be- 'langrijk gebouw". Officieus al afgeschreven heet aat dan. VRIJDAG 28 MEI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Moeizaam beg inspraakproce dure Oude Slu TELEAC 18.15 Sociale verzekeringen NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal VARA 19.05 Het intieme leven van de grijze zeehond 19.30 Vrijdagavond Vrij 20.45 Het hof van Holland NOS 21.35 Journaal VARA 21.50 Haagschc Kringen 22.35 Oscar Peterson - 23.00 Gedicht V IKON 23.01 Gesprek met Barbara Ward NOS 23.26 Journaal MORGEN TELEAC 11.00 Huisartsen (3, herh.) 15.30 Journaal AVRO 15.32 De Holle Bolle Boom 16.15 Weet je wel 16.30 Stuif es uit SCHIEDAM - „Ik heb de indruk dat de heer Jan Schaper hier een beetje zijn eigen filosofie zit te pro pageren," aldus de heer Bokelman, die namens het door de gemeente ingehuurde Stedebouwkundig Ad viesbureau deelnam aan de informatie-avond die afge- lopen woensdagavond in het Zakkendragershuis ge houden werd. Deze informatie-avond werd gehouden op verzoek van de Werkgroep Oude Sluis. De heer Bokelman verwoord- is om de Sluis en omgeving, de met zijn opmerking de boos- Ook vindt de groep het plange- heid van een aantal bewoners bied te klein. Volgens hen zal van de Oude Sluis, die verbol- ook de achter het Zakkendra- gen waren over het optreden gerhuis gelegen Brandersbuurt van een paar mensen die nauw bij de plannenmakerij betrok- betrokken zijn bij het wel en ken moeten worden, wee van het Zakkendragers- huisje. Sommigen van deze be trokkenen wonen zelf niet in het gebied waarover gepraat werd. Deze groep, met als spreek-' buis Jan Schaper, eiste het grootste gedeelte van de tijd en de aandacht op door eigen ge dachten over bij voorbeeld het verkeer te spuien. Deze gedach ten strookten niet altijd met die van de omwonenden van de Sluis. Jan Schaper bleek fel tegen het voornemen van de gemeente te zijn, om het autoverkeer in het betrokken gebied te beper ken, met als argument dat het dan een „dode buurt" zou wor den. Tegen het eind van de in- fo-avond merkten enkele bewo ners op dat zij de binnenstad wél zoveel mogelijk auto-vrij willen maken. Achteraf zeiden zij dan ook het gevoel te hebben niet genoeg aan bod gekomen te zijn. Naar aanleiding van boze brieven naar de gemeente over de situatie aan de Oude Sluis (welke brieven al in maart vo rig jaar verzonden zijn), had de gemeente nu een schetsplan op gesteld welke besproken werd. Betrokkenen uit het gebied kon den woensdagavond hun kritiek en wensen kenbaar maken. Hun belangrijkste kritiek op de gemeenteplannen is dat de- nadruk ligt op het herprofileren van de Dam, terwijl het de Werkgroep Oude Sluis begonnen NOS Tï-ta-tovenaar Journaal AVRO Toppop Hitparade NOS Journaal AVRO Harte 10, serie De gebroeders Ham mond Televisier Magazine NOS Journaal. Volgens de vertegenwoordi gers van de gemeente is het Oude-Sluisgebied wel bekeken, maar men wil de historisch ge groeide situatie niet volledig veranderen. Wel ziet de ge meente de noodzaak 'van een grote opknapbeurt in, maar wil dit dan voornamelijk uitvoeren met oorspronkelijke materialen; de huidige Oude Sluis moet ver der in oorspronkelijke staat ge laten worden, meenden de ge meentemensen. Voor de Dam ligt dit volgens de gemeente anders. In verband met het verkeerscirculatieplan moet het woon-werkverkeer via. de Lange Kerkstraat-Markt- Dam geweerd worden. Daartoe wil de gemeente de Dam her profileren, het eenrichtingsver keer wijzigen en er bomen planten. Daardoor wordt het Oude-Sluisgebied verkeersarm gemaakt. Met betrekking iot deze plan nen heeft de gemeente de werk groep Oude Sluis twee alterna tieven voorgeschoteld, waar de bewoners op mogen reageren. Om te bewerkstelligen dat het plangebied uitgebreid wórdt zal 'de werkgroep een brief naar B en W schrijven. Ook zullen de door de werkgroep geuite klach ten (welke een hele lijst vorm den) verder betrokken worden in de definitieve plannenmake rij. Een tweede vergadering met de bétrokken bewonerszal nog bijeen geroepen worden. Tot de gasten die- vanavondin het (onparlementaire Achter het Niéuws-programma "Haagschc Kringen" - van tien voor tien tot vijf over half elf via Neder land 1 - zullen worden .ontvan gen behoort onder anderen de grijze eminentie van de WD; mr. Harm van Riet fractieleider in de Eerste Kamer, een functie, die hij binnenkort zal neerleg gen. "Haagsche Kringen" zal voor het overgrote deel echter worden gewijd aan de hete hangijzers - reactorvaten voor Zuid-Afrika en de kwestie Bloemenhóve - waarmee de regering Den Uyl de afgelopen weken te kampen heeft gehad, en nog heeft. J Een en ander wordt op passen de momenten onderbroken door stemmige muziek van het Resistentie Orkest,ditmaal ven sterkt met de staatssecretarissen De Jong (onderwijs en weten schappen) op hammondorgel en Stemerdink (defensie) op accor deon. Daarna nog meer muziek; om. vijf over half elf (Nederland begint de VARA met een sejrie van acht jazz-concerten, waarin Oscar Peterson, samen met één of meer gasten en zijn vaste be geleiders bekende nummers speelt Ditmaal is Bemie Senenf; ky de gast. Op het programrpa. staan Laurentide Waltz, Poochie; No greater love, Lolito's theme en Reunion. mensen voor de voeten gelopen", aldus woordvoerders. Burgemeester en wethouders hebben alvast besloten ieder initiatief dat in Noord-I talië ge nomen kan worden te onder steunen. Over de hoogte van een geldbedrag en de wijze van steun zal nog gepraat moeten worden. voor Schiedam bestaan om het getroffen gebied te'steunen. Het ligt niet in de bedoeling om zo maar een bepaald geldbedrag te sturen, maar om een bepaald projekt voor de wederopbouw te financieren. Dat pas vier weken na dato vanuit 'Schiedam het initiatief wordt genomen om de getroffen partnerstad en haar omgeving de helpende hand toe te steken, wordt zowel van gemeentezijde als van de kant van de, Schie- damse Gemeenschap (waaronder de uitwisselingsgroep ressor teert) verklaard door het feit, dat er de eerste weken, na de ramp nauwelijks contact be stond met Italië. „En dan had den we daar ook alleen maar de SCHIEDAM Vier weken na dat Noord-Italië getroffen werd door een aardverschuiving, gaan twee Schiedammers poolshoogte nemen op de plaats van 'de ramp. De Italiaanse stad (Jdine (centraal gelegen plaats in het rampgebied) is namelijk één van de partnersteden van Schie dam. 1 In navolging van de gemeente, heeft de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad alle winkeliers .en bedrijven opgeroepen om vooral naar de informatie-avond te komen. De gemeente heeft .eenzelfde soort oproep bij alle betrokken bewoners in de brie- •venbus gedaan. De voorzitter van de Handels- en Bedrijfsraad heeft gemeend alle winkeliers uit het centrum te moeten optrommelen voor de ze bijeenkomst, omdat hij vreest dat anders de bewoners te veel huh wensen naar voren zullen brengen. Voor de winkeliers en bedrijven uit de Lange Kerk straat, Nieuwstraat, Broersveld en Grote Markt zal het volgens hem helemaal niet zo gunstig zijn als de Lange Kerkstraat wordt ingericht naar de wens. van de gemeente en de bewo ners (met vee! bomen, drempels en weinig parkeerfaciliteiten). "Kom allen naar de bijeen-" komst, opdat u later geen bak zeil haalt met uw wensen" zo' roept de Handels- en Bedrijfs-' Zowel uit hoofde van zijn re dacteurschap bij Vara's Achter het Nieuws, als vanwege zijn voorzitterschap van de organisa tie Internationale Uitwisseling zal Joop Daalmeijer naar Udine afreizen, in gezelschap van wet houder Herman Posthoorn. Het tweetal zal ter plaatse be kijken welke mogelijkheden er SCHIEDAM - Door uit te wijken voor een tegenligger is de 60 jarige mevrouw P. van O.-K. met haar- fiets in de :sloot gereden. Dit. speelde zich afop het volkstiiihencÖmplëx'De Vijf- sluizën.Omstanders slaagden, -erin 'dékvrouw op-'hét' droge; te trékken.' Wegénsktóchteri' rover pijn in hethopfd en in de borst moest het slachtoffer door. de GG&GD naar het ziekenhuis ge bracht' worden: Na een onder- zoek/mocht zij'weer naar huis. raad haar léden op. Vanuit de bevolking zijn .al protesten tegen'deze handelswij ze van de SHB gerezen. Ge vreesd wordt dat de SHB nu in haar eentje de hele vergadering gaat zitten beïnvloeden. De bewoners van de betrok ken straten in het centrum waar de gevolgen van de vernieuwde lange Kerkstraat merkbaar zul len zijn, worden nu dan ook al van diverse kanten opgeroepen vooral hun gezicht te laten zien en hun stem te laten horen op de informatiebijeenkomst. De bijeenkomst zal plaatsvin- j den in Zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat 70. In haar informatie-affiche aan I alle betrokkenen deelt de ge- .meente mee, dat de Lange j Kerkstraat en de Grote Markt I in het laatste kwartaal van dit 1 jaar en begin volgend jaar op geknapt moeten worden. Tegelijk met het vernieuwen van de riolering zal voor dit ge- I bied een herinrichtingsplan en j een verkeerscirculatieplan wor- denuitgevoerd. Belangrijkste leidraden hierbij zijn voor de gemeente het bena drukken van het historische ka rakter van dit stukje stad. het aantrekkelijk maken van dit ge bied (bomen en banken) en het terugbrengen van de weekmarkt naar haar oorspronkelijke plaats (Kerkstraat en Markt). Met behulp van de te ver- j plaatsen bomen van de Maas- j dijk en met sierbestrating moet j de Lange Kerkstraat en de Gro- te Markt weer een beetje ieven j ingeblazen worden, menen ge- j meente en bewoners. SCHIEDAM - Enkele leden van het college van B. en.-W. zullen op korte termijn gaan praten met leden van de stich ting De Goudsbloem en van de projectgroep Stage. Beide groe pen houden zich bezig met het zoeken naar een adekwate be stemming voor de oude mouterij De Goudsbloem. Zoals bekend is het hun bedoeling in dit monu mentale pand een wijd opgezet jongerensoos te beginnen. De wethouders Posthoorn vanwege z'n ^culturele porte feuille) en Van der Wilk (van wege jeugd - en jongerenzaken) zullen van gemeentezijde deel-' nemen aan dit gesprek, zo maakte de voorlichtingswethou der deze week bekend. SCHIEDAM - Met ingang van de'eerste juni zullen gemeente lijke discussiestukken'niet al leen. meer ter inzage liggen op het Stadskantoor zelf, maar ook in de openbare bibliotheek aan de Lange Haven. De gemeente hoopt op deze manier wat meer mensen bij de gemeentelijke be sluitvormingsprocedure te be trekken. Gebleken is namelijk dat het nogal eens wat problemen- ople vert. dat de stukken slechts op het gemeentehuis ,te bezichtigen zijn. In de avonduren kunnen belangstellende Schiedammers daar veelal niet terecht, terwijl de bibliotheek meestal 's avonds open is. GOLFLENGTEN; Hllv. I MS m, FM Lo- ptk 92.6. Gom 67.65: HUv. XX: m m, FM «i- lecn nx 17 uur: Loplk 96.9. Gom 99.6: Hllv III: 445 m. FM Loplk 96.8. Gom 95.0: Hllv. IVolleon FM Loplk 9821, Gom 99.8. HILVERSUM I P.P.: 18.19 Uitzending WD. KRO: 18J8 Nu-s. 19.41- Marktbef. 18.44 Zomaarstereo. 19.30 Edwin, platen' en zingen. 20.00 In »r.l- woord op uw schrijven. 21-30 Radio-Televi sie. 22Z5 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 Gcsi. 23.55-2100 Nws. HILVERSUM!! VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Embargo. 1820 Sim plistisch Verbond. 1820 Embargo.' NOS: 20.00 Nws. 20.05 Symfonieorkest. (23.05 Een kleintje Kuituur). 22.30 Gamma van Alpha en beta. 23.00 Met het oog op morgen. 23.05 Akt. 23.20 Den Haag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan. 2155-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 182)0 De vakaturebank. 18.10 NOS- maal. VERONICA: 19.02 Veronica op drie. VPRO: VPRO op drie 23.02 Radio Vrij België. 24.02 Amigos de Musica. AVHO; 1.02-7.00 Continue de nacht door. SCHIEDAM De eerste twin tig ijverige lezertjes hebben woensdagmiddag uit handen van wethouder Hans van der Wilk een ieesdipioma ontvan gen. De jeugdbibliotheek voert circa, zes maanden lang aktie om de kinderen zoveel mogelijk goede boeken te laten lezen. In de periode tussen april én medio oktober wordt alle lezer tjes de mogelijkheid geboden om minimaal drie goeie, educa tief verantwoorde boeken te le-' zen. Over deze drie boeken moet dan één werkstuk gemaakt wor den, dat door dé jeugdbibliothe- caressen goedgekeurd moet wor den. Een onderscheiding in de vorm van een „Leesdiploma" volgt dan. Verdeeld over de centrale uit- leenbieb aan de Korte Haven en de vier filialen hebben nu in to taal twintig kinderen aan de eisen voldaan; verhalen en teke ningen waren de meest gekozen vorm voor het werkstuk. Het is de bedoeling dat alle werkstukken gediirende de Kin derboekenweek in oktober in de jeugdbieb tentoongesteld wor den. Voordien zullen er volgens de mensen van de bibliotheek nog heel wat leesdiploma's uit gedeeld moeten worden, want de speciale boekenkast met boe ken die in aanmerking komen voor de aktie is voortdurend leeg. Op de foto krijgt de 10-jarige Marrie Klein uit handen van de wethouder bet door haar ver diende leesdiploma. KWl'JW", SCHIEDAM - In Tegenstelling tot andere jaren zal de gemeen teraad niet in de maand januari de „Gemeentebegroting 1977" voorgeschoteld krijgen, maar al in.november. Het college wil er naar streven om deze begro tingsdebatten tussen 22 en 29 november te laten plaatsvinden. Zijn dé diverse nota's niet op tijd klaar, dan zal de behande ling toch zeker in "december ge beuren, zo deelde wethouder Van der Wilk op zijn wekelijkse persconferentie mee. men. „Maar er gaat steeds meer kapot, het takelt met de week af. De ruimte die wij zouden krijgen was eerst helemaal in orde, maar er is inmiddels niet veel meer vanover," aldus een woordvoerder van het museum. In verband met de wethou derswisseling van enkele maan den geleden (vertrek van me vrouw Visbeen, komst van de heer Posthoorn) is de commissie die over de bestemming van De Lindenhof moet beslissen al in geen maanden meer bijeen ge- weesL „We worden inderdaad vaak gewaarschuwd en dan gaan we maar weer eens kijken. Het is schering en inslag dat er lood van het dak verdwijnt of dat ramen kapot gaan. Het enige wat we kunnen doen is probe ren de zaak- zo goed mogelijk dicht te houden," reageert de heer' Houtman van Gemeente werken op de. kwestie. v SCHIEDAM - Bij stukjes en beetjes verdwijnt het voormalig weeshuis De Lindenhof onder de handen van jeugdige sloper- tjes. Omwonenden die de ver nielingen waarnemen staan de laatste tijd om de haverklap bij de gemeente op de stoep om te' melden dat er weer een stukje Lindenhof weg is. Het enige dat de gemeente tot dusver aan de zaak doet. is steeds weer iemand van Ge meentewerken op het monument afsturen om de zaak weer met hardboard dicht te maken. ,,'s Avonds is er geen bewa king in De Lindenhof en dan zitten die knulletjes binnen de kortste keren in het pand. Met een lat kunnen ze makkelijk de omheining kapot maken en dan halen ze zo'n stuk spaanplaat weg en zijn binnen. Het verve lende is dat ze niet alleeen alles vernielen,, maar ook binnen vuurtje gaan zitten stoken, en daarvoor hou ik m'n hart vast," aldus een der omwonenden. Eerder deze week heeft de zo veelste "inbraak." in De Linden hof plaatsgevonden. Het bleef deze keer niet alleen bij het vernielen van een plaat hard board, maar alles wat zich bin nenin het pand bevond is ge sneuveld. Wasbakken zijn van- de muur gerukt, waterleidingen vernield en de pas aangelegde elektriciteitsleiding heeft z'n langste dagen ook al weer ge had. Niet alleen de omwonenden maken zich steeds meer zorgen omtrent het voortbestaan van het weeshuis, maar ook de "toe komstige bewoners", het Stede lijk Museum. Er is nog altijd geen officiële goedkeuring voor deze bewoning afgekomen, maar alom wordt aangenomen dat het museum wel een deel van De Lindenhof in gebruik mag ne- H1LVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.82 ZO. (7.30 Nws. 7.41 Dingen v.d. dag. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvr.) 10.30 Nws. 10-33 2.1. 12^6 Me&>& 12.30 Nws. 1141 In de Rooie Haan. H-M-i/: Muziek uit Studio I. 15.30 Nws. 15.33 zout in de pap. 17.30 Nws. 17.32 Dingen l dag- I HILVERSUM TI TROS: 7.oo Nws. 7.11 Ochtendgymn. T20 Kom er maar eens uit. (8.00 Nws. 8.11 Ak«. tua). 10.00 Tien-Om. 10.30 Aktua-sportcafé. (11.00 Nws.) 11.30 Hartje Amsterdam, „j OVERH. VOORL. 12.49 Exportlviteiten.~ 1 TROS: 13.00 Nws. 13.11 Aktua. 13.30 Voor--.;' zich tig breekbaar. 14 JO Steiger B. 10.00 Nws. 16.03 De Nederl. Top-40. HILVERSUM III "V NCRV: 7.02 Happy sound. 7.55 Eerlijk ge- zegd 8.03 Pop Station. 10.03 Muzièk bij d*. L" koffie. (11.03 Hollands kwartiertje.11-15 Strictly Country Style.) 12.03 Los Vast 14.03;. Bij Barend. 16.03 Sportshow. HILVERSUM IV 'É-V' AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Reveille. 9.00 Nws. 9.02 Wiens schuld Is het..,. (4). 9.20 'n Woordje vooraf. 9.40 't Is historisch. 10.00 Dresdner Staatskapelle. 1U7 Collegium Aureum: 11.45 De wereld van de opera. 12.45 „Trad". 13.15 Muzlekhobbyisten. 14.00 i Nws: 14.02 Coucant(e}f 15.20 Van Coupenn tot Rameau. 16.00 Aspecten. 16.40 .Radio-"* joum. ,'i ftütf'*. ïk iu«/j SCHIEDAM De film „De Spaanse Aarde" van Joris 1 veris zal vanavond in de sociëteit QT in de Nieuwstraat vertoond worden. Deze film gaat over de beruchte Spaanse burgeroorlog. De toegang is. gratis, de aan vangstijd half tien.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1