eenzaamheid niet Fikse brand op werf Ford Escort Bordeaux 12200 Lj' VOOGD'S Schiedam tv/radio Verveling Hervormd on air Leeftijd ZATERDAG 3 JULI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Iedere rechtgeaarde Schiedammer kent hem. De man In de versleten kleren. Blauwe re genjas. Grijs jasje, versieten ruiten broek. Grote baard. Grijze haren. Het is Frans. Zwerver. Een vrij bestaan. Hij hoeft zich van niemand wat aan te trekken. Hij gaat zijn eigen gang. Maar Frans is niet gelukkig met zijn bestaan. door CEES VAN DER WEL Het is een warme zomeravond. De zon gaat lang zaam onder, de dag is voorbij: Schiedam komt tot rust. Over de Koemarkt slenteren wat giechelende meisjes in him veel te nauwe kokerrokken, die hun bewegingsvrijheid aanzienlijk beperken. Uit het museum van de scheppende mens Aktua Special NOS Tot MAANDAG 15.00 uur SCHIEDAM - De deuren van jonge- rensociëteit De Tempel zullen met ingang van vanavond voor de duur van. twee maanden dichtgaan. In die tijd moet de soos van binnen helemaal verbouwd wor den, terwijl ook geluidsmaatregelen geno men moeten worden. De groep Mind Filter, welke de vakantie periode voor De Tempel zal inluiden Ze van Leyden Gaelstraat 38, NOS 18.00 Sport extra 18.45 Verkeers(p)licht 18.55 Journaal NCRV 19.05 Spel zonder grenzen 20.40 In het voetspoor der ontdekkers 21.35 Journaal 21.50 Kojak 22.40 Rick van der Linden en het British Colum bia Choir 22.55 Journaal NOS 14.00-18.00 Wimbledon NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstones 19.25 Er zit muziek in KRO-RKK 't Zand 33 20.00 Journaal KRO 20.25 Alias Smith and Jor 21.15 Oscar llammerstein 22.05 Brandpunt 22.30 Oe Olymp. Spelen 23.20 Journaal r rans: i is waardeloos op zijn verweerd gezicht. Hij pulkt bedachtzaam in zijn grote grijze baard en mompelt: „Zij was een grote steun. De enige waar ik naar luisterde". Het is het stroeve begin van een moeizaam gesprek. Want Frans praat niet graag. Eigen lijk wil hij liever naar het Cen traal Station. „Om een kop kof fie te drinken". Frans is een man van weinig woorden. De hele dag loopt hij alleen door de stad. Zijn gedachten houdt hij voor zichzelf, t gaat niemand wat aan. „Op het station blijf ik dan nog een poossie zitten". Er klinkt droefheid door in zijn stem. Want leuk kan dat niet zijn. dat koffiedrinken bij me neer Spoorwegen. „Leuk? Nee, leuk is het niet. Ik doe het uit verveling." Er valt weer een stilte in ijs- salon La Venezia. waar het ge sprek plaatsvindt. „Vind je het goed dat ik een shaggie draai". Er zijn geen bezwaren. Uit zijn jaszak komt een versleten blik. Nog vaak is één van de twee Javaanse jongens zichtbaar. Frans ro*kt alleen maar zware shag. Een pakje per dag. „Kon ik er maar afblijven. Maar het is de zucht. hè. Je wilt roken". De vlam gaat in de sigaret. Hij knikt met zijn hoofd rich ting toonbank. Erachter staat een man met een brede glim lach. Hij veegt net zijn handen aan het kraakheldere schort af. „Dat is de zoon", weet Frans te vertellen. „Z'n vader is naar dat land waar ze vandaan komen. Spanje geloof ik". Onderwijl ge niet Frans van zijn tweede be ker ijs. „Want ik heb nog niet gegeten. Ik ben nog niet thuis geweest". Zijn thuis is een kraakpand aan de Buitenhaven weg. Hij bivakkeert er niet veel. Meestal loopt hij door de stad. „Gisteren was ik nog in Dor drecht. Daar heb je ook een La Venezia. Maar slecht ijs". Hij neemt nog een hap. De beker is leeg. Er wordt een derde aange rukt. ZONDAG NOS Journaal De muis op herhaling Haarlemse Honkbal- week Tour de France Journaal TROS The kid from Spain/ film Vrouwen die historie maakten, operetteserie Journaal. i De terrassen zijn druk be- ;zet. Een dronken man iaat 'er zijn glas uit z'n hand vallen. Hij is ingedommeld .en zakt onderuit. Het brui-, sende bier spat in het rond.' t Verschrikt kijkt Het Volk op. Zatlap, denken ze. De ingeslapen dronkaard merkt het niet. Een oude man loopt voor hem langs. Ook dat heeft de slapende niet in de gaten. De man stopt voor de zatlap bij een lantaarnpaal. Kritisch bekijkt hij de inhoud van een daaraan bevestigde plastic as bak. Hij vindt niets van zijn ga ding. Traag slentert hij verder. Die man is Frans. Een zwer ver. Een eenzame ziel. door onze maatschappij verstoten. „Sinds ik mijn leidsman verloren ben. zwerf ik", zegt hij. Die leidsman was een vrouw. „Mijn moeder. Ze is vroeg gestorven: 96". Even verschijnt een wrange glimlach IKON-KRO-RKK 4 Woord'voor woord NOS- - -T: Ti-ta-tovenaar "t; De kinderen van num-ty mer 47A, tv-serie a© Landing op Mars, in-js form, programma Studio Sport De Wolveman, tv-serie. Journaal Zienswijze: discussie Panoramiek extra: Wet- gefeliciteerd, Amerika'.^. 'aan de Lange Nieuwstraat, één De puber ziet dat die man met voor de ruïne aan de Huis te die grote grijze baard hem aan- Riviereweg en de Tuinlaan zijn kijkt. Ogenschijnlijk bang een de favoriete zitplaatsen van de besmettelijke ziekte op te lopen zwervende ziel. Op weg van en. kijkt de jeugdpuist snel naar de naar die plaatsen kijkt h:'i in de draaiende sinaasappelen. Hij. plastic asbakken aan de lan- verliest en het ijs druipt langs taampalen. „D'r is iemand die zijn hand. t legt altijd een snee of zes in die Frans, bezig aan zijn vierde bak". Frans vist ze eruit en beker ijs van een gulden, zegt. neemt ze mee. Zijn maaltijd. zich evenomdraaiend„Ik was Maar Nederland is toch een daar gelukkig in. Ze noemden prima land. Iedereen heeft toch mij het gouden handje. Ik won wel een inkomen. Is Frans dan altijd. Maar ik doe hetnou niet een uitzondering? Nee. „Ik heb meer". Hij kijkt weer naar de AOW. Maar het is niks. Ik geef puber met het smeltende ijsje, het allemaal weg. Aan vreem- Frans' ijs is weer op. „Ik had den". Het klinkt ongeloofwaar- vanavond geen zin om te eten. 'dig. „Ja. toch is het zo. Ik heb Alles heb ik thuis nog liggen, het graag. Dat geld. Maar als ik Anderhalf brood. Boter. Alles, het heb, geef ik het makkelijk Maar meestal heb ik geen trek weg". in eten". Eenzaam zwalkt hij door -r-v i Schiedam. Een vrouw heeft hij I |f> Drank. niet. „Drie keer getrouwd' ge weest". Kinderen? Zijn hand Een goed leven is het niet. A1-. gaat de lucht in. Vijf vingers leen maar zwerven en in een met rouwranden onder de na- traag tempo langs de straten lo- gels zijn zichtbaar. Vijf? Nog- pen in versleten kleren is niet maals heft hij zijn rechterhand, een toekomstbeeld zoals iemand Er komen vier vingers bij. Ne- zich dat wenst. „Het is waarde- gen kinderen. „Maar die weten loos", geeft Frans dan ook toe. er niks van. dat ik zo zwerf'. •JD'r deugt geen ene flikker „wil jij nog koffie?" Nee. van". Hij neemt nog een trek' „Maar ik wil wel ijs". Voor de van zijn sigaret. 'Hij hoest en. vijfde maal verschijnt een beker wrijft in z'n oog. Maar moet het op de formica tafel. Frans kijkt leven dan veranderen? „Ach de Passage in. Een eenzame niks. Mot alleen van- de drank Turk loopt voorbij het raam. In afblijven". zijn hand een rozenkrans. Maar De aandacht van Frans wordt Frans ziet hem niet. Hij staart getrokken door gezoem achter in de leegte, hem. Een puber heeft zojuist Het is nog steeds niet duide- een gulden in de eenarmige lijk wat een man als Frans be- bandiet De Fruitautomaat ge- zielt om langs de straat te. wo- gooid. Minutenlang kijkt Frans. nen. Dag in, dag uit. Zomer en winter.' Wat doet Frans met zijn dag. Kijkt hij auto's? Nee, dat is nauwelijks interessant Denken? Zijn hand steekt hij op. Met het plastic lepeltje van de ijsbeker wijst hij me nadrukkelijk aan. Krachtig zegt hij: „Juist. Dat is het. Denken". Onmiddellijk is het weer stil. De laatste ijsresten worden uit het karton geschraapt. Frans' bovenlip trilt. Met zijn bruine hand wrijft hij in zijn rechteroog. Hij huilt. Maar hij weet het enigszins te verbergen, verder praten heeft geen zin meer. „Zullen we er maar mee ophouden?", probeer ik. Hij schudt zijn hoofd. „Verder pra ten?" Ook dat niet. Dan, na weer een lange stilte, zegt hij: „Hou maar op". Op zijn gezicht verschijnt weer een troosteloze glimlach. ik begrijp Frans niet. Maar •wie wel. We staan op. Ik reken af. „Bent u maatschappelijk werker", vraagt meneer Venezia nog. Nee. We kijken naar de deur. Frans sjokt er alvast naar .toe. Hij wacht blijkbaar. Het bankbiljet schuift over de toon bank. Het wisselgeld verdwijnt in mijn binnenzak. Ik draai me om. Maar geen Frans. Hij is weg." Ik loop de Passage uit, richting Broersvest. Daar, aan de overkant zijn de contouren van Frans zichtbaar. Hij loopt over de Rotterdamse-' dijk de avondschemering in. Richting Centraal Station. „Om een bakkie koffie'te drinken. Uit verveling". Alle bekende merken zoais: Husqvarna. Elna, Bemina. Lewenstein, Anker, Vésta. HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEFOON 269737 Ook voor stoffen en garens uw juiste adres. Inruil en betahngsservrce - Reparatie aan alle merken Intermezzo: Don Camillo und Pepone" Aans). NovpUen uit de hele wereld 19.15: Akt. 19.50 Kurz vor 8.) 20.00 Joum. 'en- weerber. 20.15 Circus Krone. 2L45 Trekking Lotto. Aansl. Journ. en. weerber; en DarJ Wort ziim Sonntag. .22.05 Every minute, counts. Amer.^-speelfilm uit 2953. 2111 Joum. rj DUITSLAND H *.r 18.00 Kung Fu. 1835 Kinderprog 19.M Joum 1930 Hitparade- 20.15 Les Suspects. Frans-Ral. speelfilm uit 1974. 21.40 Journ 21.45 Sport.' Rep., interviews, lott. 23.00 Ich gehe nach München. 035 Journ. DUITSLAND III 18.00 Inf. serie voor ouders en opvoeders, 1836 God en de wereld 19.00 Zandmanne tje. 19.05 Fam. raad. 1930 Sport in het Wes-Y ten. 1935 Nws. uit Noordrijnland-Westfa-V len. 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Akt.film- magazine. 21.00 Klass. muz. 2235 200 jaar USA: Kojak Co. 23.10 Joum. BELGIË NEDERLANDS 18.45 Barbapapa. 1830 Up in the air. 19.43 Med 19.45 Joum. De Picknick. Een dag op het platteland. 20.45 De Gouden Zeezwaluw van Knokke. 21J5 Nws. in de marge. 22.00 Tell me where it huts, speelfilm 23.15 Joum. Is het fantasie of werkelijk heid wat Frans beweert. „Ik heb een broer. Die is miljonair. Die weet niet dat ik zo leef. Hij schrijft wel eens. Hij wil dat ik daarheen kom. Maar ik heb er geen zin inIk wil niet afhan kelijk van hem wezen. Ik wil van niemand afhankelijk zijn.- Niemand". „Een paar maanden geleden komt iemand naar me toe. Die ;zegt: Er is een kennis van je die wil je spreken. Ik zeg: Zeg hem maar gedag. Toen zei hij: Maar het is je broer. Nou. zeg ik, zeg hem dan maar dubbel gedag". Die rijke broer moet in Cana da wonen. „Als ik een telegram stuur, krijg ik zo geld van hem". Hij schudt zijn hoofd. Gel wil hij niet. „Ik wil niet afhankelijk zijn", zegt hij voor de derde keer. red.) te verwijderen, die ver ward was geraakt in het hijs- blok van een kraan. Aan de kraan hing eenwerkbak vol mensen die langs de wand van een 130.000 ton metend schip omhoog werd gehesen.Op het moment dat men de springer 'verwijderd had werd de Maas- siuizenaar die boven op het dok stond met springer en al over een railing gesleurd, waarna hij de val maakte. De Arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - De 58-jarige J. V. uit Maassluis heeft in dok acht bij Wilton-Fijenoord een val van vijftien meter gemaakt. Met diverse botbreuken en. kneuzingen werd de man naar het Gemeenteziekenhuis ver voerd. Hoewel hij ernstig ge wond is verkeert de man niet in. levensgevaar. Samen met een collega pro beerde de Maassluizenaar een zogenaamde springer (eer. kabel Dan na een stilte vervolgt hij als een ware filosoof: ..De we reld is mooi. De wereld is goed. Maar de mensen maken 'm rot. Als je begrijpt wat- ik bedoel". Geknik is het antwoord wat hij krijgt. JHet geloof. Dat is het. iTaar ben - ik in grootgebracht. Hervormd". Frans is gelovig. Maar de kerk bezoekt hij" niet. Wel het Leger des Heils. „Dat zijn goeie mensen. Maar ja. je mag alles denken, maar je mag niet alles aeggen." ZONDAG En daarom mogen ze mij zo graag. Ik zeg altijd alles. Tegen die kapitein zeg ik laatst: „Ka pitein. Ais ik wil drinken, dan drink ik". Hij mompelt nog wat.- Het is nauwelijks verstaanbaar. Maar de drank: dat is een groot probieert. „De laatste tijd kan ik er wel afblijven. Maar als ik eenmaal begirt, kan ik niet meer ophou den. Dat is nou juist de ellende.; Begrxjppie?" Bedachtzaam trekt hij aan zijn klitterige baard. Hij DUITSLAND I 15.00 Pippi Langkous, kinderserie 1530 Ee^i sebekanntschaft. Oostenrijkse spee'film uit 1943 1635 Little house on'the prairie. Ame^v rikaanse tv-serié 17.45 200 jaar USA: Vegas - Bonanza in de woestijn, reportaw,Y 183d Journaal 1833 Sport 19.2U Reportage** van buitenlandse korrespondenten 28.0^2 Journaal en weerbericht 20.15 Boulevard Y Bi den-Baden; Tausend .downs, tv-famz? 21.45 200 Jaar USA: Meine Zeit drüben^ her-j Y, inneringen van korrespondenten 22,45 Biar.-Y scoopmagarine 2330-23.35 Journaal weerbericht DUITSLAND II Y 15.10 Journaal 15.15 Liefdadtgheidspro--' gramma 1530 Historische film 1530 Sporty, 1630 Volksdansen 17.00 Journaal 1730 Sport y 1830 Dagboek uit de Protestantse Kerk''. 18.15 Bonanza, tv-serie 19.00 Journaal I9.1M Perspectieven uit Bonn 1930 200 Jaar USA*Y Vier grondleggers, filmportret 20.15 Unterm-: Birobaum. Oostduitse ^speelfilm uit 1973", 21.46'Journaal en sport 2135 Reportage; over zelfmoord 2235 Journaal DUITSLAND III 17.00 Weekmagazine voor gehoorgestoor--^ den 1730 Informatie over recht 18.00 We- tenschappelojk programma 18.45 Postbus^ 101950 19.00 Zandmannetje 19.05 Prisma het westen 1930 Kort nieuws en sport 2M*.,; Journaal en weerbericht 20.15 Europa in «ri 20ste-eeuw. dokumentaire serie 21.00 uit-- ekonomie en maatschappij 21.45 200 Jaaf£ USA; Amusementsprogramma 2230 Qv«V« denkspelletjes en puzzels 23.00 200 Jaa^; USA. Die New Ydrker SChnle, dok timen re 23.45 Journaal. BELG IE NEDERLANDS 1630 Het jongetje met de twee hoofden., tv-serie 16,15 De ontdekkingsreizigers, dj£ kumentaire 17.15-1735 Concert 18.45 Barba-v pappa 1830 Het Amerika van Alistair CoO' ke. geschiedkundige serie 19.40 Mededeling gen 19.45 Journaal, met verslag van Ronde van Frankrijk 20.65 Sportweekenj. 20.35 De Gouden Zeezwaluw van Knokk* 21.05 Amusementsprogramma 22.05 De GoU-; den Zeezwaluw van Knokke 2235-2235^ Journaal met sportweekend en verslag van-? de Ronde van Frankrijk -SCHIEDAM Kortsluiting was er waarschijnlijk de oor-: zaak van dat er een fikse brand ontstond op het terrein van de werf Wilton-Fijenoord. Bij die brand ging een houten loods die vol met materialen lag volledig in vlammen op, terwijl een daarnaast gelegen loods waarin ondermeer een kantoor was ge vestigd gedeeltelijk uitbrandde. De brandweer dié het vuur samen met de bedrijfsbrand weer, van Wilton-Fijenoord bluste, had het vuur vrij snel onder controle. De sehade wordt geschat op ruim anderhalve ton.' De verwoeste loods was het eigendom van de werf, de ande re loods behoorde een classifi- ceerdersbedrijf uit Maassluis toe. En alweer valt er een stilte. De leeftijd van Frans is onbe kend. „Ik ben gepensioneerd. Vroeger zat ik in de bruggen bouw". Maar nu werft hij. „Sinds een maand of vijf'. Dat is niet zo. Al jaren sjokt Frans door de straten van Schiedam.* „Ach, wat doet het er toe". Een bank in het postkantoor GOLFLENGTEN: Hllv. I »l m. fW te- pik 32.6, Gtte. 87.85; HUv. II: «2 "O.™ Jh leen na 17 uur: Lopfk 983. Goes 99 J; Hjjv- IUi 445 m, FM Lopik 9U. Goe» 95.0: Hil*. IV: alleen FM Lopik 98.9. Goei 993. Bij het aanbreken van het mooie weer. gepaard gaande met het openzetten van ramen en deuren nemen overal in Schiedam de klachten over ge luidshinder toe. Voornamelijk omwonenden van openbare ge legenheden laten nogal eens een klacht horen op het politiebu reau. Tegen sociëteiten als De Kreek, De Tempel en QT heeft de politie de laatste weken dan ook al scherpe maatregelen ge nomen. Alle drie hebben al di verse malen de politie op het dak gehad met de mededeling dat het uit moest zijn met die herrie. Tegen enkele sociëteiten lopen zelfs al gerechtelijke pro cedures. Om in het nieuwe seizoen niet ZATERDAG HILVERSUM 1 18.00 Ekspres. (18JB Nws.) 19.00 De VAEA- fellcileert. 21.00 Door de Jaren heen. »-» Nws 22.40 Lui luisteren met Herman oio*. 2253 Nws. HILVERSUM 11 1800 Nws. 18.11 Aktua ÏUO Toeraktua- IS.0O Tross-Country. 20.00 Nws 20.05 cert a la carte 21.30 Gultariteiten..w» Woorden in de avond. EO: 2250 i-11,, .i de rusldsz wijden. 23.00 Reflector. 23- Postludium. 2355 Nws. HILVERSUM ill NOS: 1803 NOS-maa! NCRV: 19.02 Per» Vers. 20.02 Eddy Go Round. 22-W show. 23.02 Late date. 0.30 Jauttoe. I* Middemachtblues 2.02 Bent u daar-nor 6.02 Al wakker? 6.45 Zondagmorgen •weer met dergelijke politieop tredens te maken te krijgen, gaat De Tempel in de zomer haar hele ruimte vertimmeren en geluiddicht maken. Ook zal De Tempel in september over een theehuis kunnen beschik ken Ter viering van de laatste dag dat deze soos aan de Over- schiesestraat open is, zal er van avond feest gevierd worden. De muziekgroep „Mind Filter" zal deze bijeenkomst opluisteren. De entree voor dit optreden be draagt een rijksdaalder. Zie verder Vlaardingen-Oost (vlakbij station richting centrum) Showroom, geopend: van 9 00 tot 18 00 uur Vrijdags tot 21.00 uur Zaterdags van 1000 tot 17 00 uur

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1