Soweto Met Den Uyls handtekening naar vrij Spanje wint taal- Bezoeker gaat arts aan ziekbed te lijf Als regen binnen 14 dagen komt kan het mi wel meevallen Gevangenisoproer: Frans slaapgas werkt onmiddellijk Jeanette: nummer 1 in HW's rij Olympische Sterren BANKSTELLEN Benzine -+-1 et suiker +3 ct 2 miljoen voor gebedenboek 0>é% iO-JARIGE LEMING - 10-76 LYRISCH VLIEGTUIG GEKAAPT Herfstkou in Moskou INFORMATIE OVER BEZORGING: Snel trouwen niet in dienst '9 mag een cadeau^ kiexen sis uvm nieuwe eböstnee m Spoor- brug stortin Iets koeler Canadese soldaten moeten mooi flauiv vallen LOON VROUW BLIJFT GELIJK STAAT DER NEDERLANDEN Bet 010 -147400 Nieuwe abonnee cadeaubon. sproeien (Van1 onze' sociaal-economische redactie) DEN 'HAAG Suiker en benzine zijn vandaag duurder geworden. S •De winkelprijs van suiker is verhoogd met drie cent per kilo. Een kilo suiker kost nu op zijn minst 1,58. De ontwikkelingen op de suikermarkt zijn de oor zaak van de;prijsverhoging. De benzine wordt een. cent per liter 'duurder. Superbenzine komt op 122,6 ;cent de liter en normale benzine op ƒ1,03. Dinsdag 6 juli 1976 '32e jaargang no. 8842 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte' de Withstraat 25, Rotterdam tel. 0X014.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 JOHANNESBURG Het Afrikaans is- niet langer verplicht op Bantoe-scho len.-De Zuidafrikaanse mi nister van Onderwijs Botha heeft dit vanmorgen mee gedeeld. De kwestie was vorige maand aanleiding tot een compleet volksoproer, dat begon in het negerghetto Soweto en over sloeg naar andere zwprte woon oorden. Daarbij vielen volgens cijfers 'van de Zuidafrikaanse politie 176 doden, en meer dan duizend gewonden. Negerleiders hebben onmid dellijk verheugd gereageerd op het besluit. De voorzitter- van de. Vereniging voor Ouders van Negerleerlingen in Soweto zei: „Wij zijn hier zeer gelukkig mee.- Wel vinden'we dat dit besluit wat laat is genomen." Volgens het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW), dat een enquête heeft gehouden onder een aantal grote bedrijfs takken. is er in de landbouw nogal wat pessjmisme aver de komende oogsten. De graanpro- duktie zal naar verwachting 10 tot 15 procent lager zijn dan normaal. Er is ook schaarste in alle EEG-landen aan aardappelen, zodat de prijzen hoog zullen blij ven. Als net op. korte termijn gaat regenen, kan de schade echter meevallen. Voor de voedingsmiddelenin dustrie zijn ér blijkens de NCW- enquête nog geen problemen om dat er grote voorraden waren, maar als het warme weer nog veertien dagen aanhoudt, kunnen er volgens het produktschap voor vee en vlees moeilijkheden ontstaan met de voedselvoorzie ning. De aanvoer van slachtvee is toegenomen, maar melkvee .wordt niet geslacht. Het verschroeide gras zou zich door twee weken regen kunnen herstellen. De droogte zorgt voor hooi van pri ma kwaliteit, maar de hoeveel heden zijn te gering. De groente- en fruittelers mel den een extra toename van de consumptie van „glasprodtfkten" als sla', tomaten en komkommers, maar zachte fruitsoorten als aardbeien en bessen hebben veel te lijden. In. het algemeen valt de omvang van de opbrengsten tegen. '.T" - 'jgjh* Zie verder pagina' 3." eerste kolom -. Premier Den XJyl heeft gisteren zijn handtekening geiet op het schilderij De Vrijheid kunstwerk zal, nadat ook andere socialistische leiders waaronder de Westduitser Willy worden aangeboden dan het'bestuur van de Spaanse socialistische partij op het komende ten van de handtekening was ook mevrouw Noja aanwezig. van kunstenaar Jos Noja. Het Brandt het gesigneerd hebben, congres in Madrid. Bij het zet- LONDEN Een Amerikaan se handelaar heeft gisteren in Londen op een veiling van Sotheby's 370.000 pond bijna 2. miljoen gulden betaald voor een totaal onbekend mid deleeuws manuscript. Deskun digen hadden verwacht dat het manuscript, een rijk geïllustreerd Vlaams 'gebedenboek, ongeveer 100.000 pond een half miljoen gulden zou opbrengen. bedrag f250 miljoen koers 100°/o .v Inschrijving '7 juli 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionairj'n' effecten. (Van een onzer verslaggeefsters) - APELDOORN Door net te jjoen alsof hjj een mes trok- heeft de 21-jarige Apeldoomse dienstplichtig militair J. dc V. geprobeerd één arts van bet Apeldoornse Juliana ziekenhuis te intimideren. ..militair was in het- zie kenhuis op bezoek bij zijn grootmoeder. Aan haar bed kreeg de jongeman ruzie met een eveneens op bezoek zijnde oom over de sleutel van oma's huis. De .mts die in de ruzie tus senbeide wilde komen kreeg enkele klappen van de militair en werd vervolgens door hem bedreigd. Na het handgemeen liet de arts zich voor lichte hoofdwon den onder behandeling stellen. Bankoverval, man gewond (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Bij een gewapende overval op een bank in Utrecht is vanmorgen de 30-jarige waarnemend bankhou der J. Wolf uit Veenendaal gewond geraakt. Hij werd ge troffen door een schot uit de pistoolmitrailieur-van een van de twee overvallers, die enkele duizenden guldens buit heb ben gemaakt. TUNIS Een Boeing 727 van de Lybische luchtvaartmaat schappij, die dienst deed op de binnenlandse lijn .TripoliBen- ghasi, is vanmorgen gekaapt. Dit is officieel in Tunis meegedeeld. De kapers' zouden behoren tot een beweging die zich „Waak zame jeugd" noemt. ook m klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- briekstoonzaleri Industriegebouw. Goudsesingél 66, R'dam. Tel. 010 -126461. De Tunesische autoriteiten hebben het toestel geen toestem ming'gegeven tot landen. Het is doorgevlogen naar Algerije. Ook in Rome zijn berichten opgevan gen,, waaruit opgemaakt, wordt dat een Lybische machine is ge kaapt. Dé mannen ook de tweede had een vuurwapen kwamen' om tien over negen, het filiaal van de AMRO-bank aan het Smaragdplein binnen. Een van de twee sprong over de balie en zei tegen caissière W. Loot (21): „Dit is een overval. We willen geld:"'. De andere man, die achterin het kantoortje was gaan staan, loste twee schoten met zijn pistoolmitraiileurf die hij op de heer Wolf richtte tben deze op stond. De mannen gingen er in een auto vandoor, waarin waar schijnlijk een medeplichtige zat te wachten. De bankhouder moest naar een ziekenhuis. Hij is niet levensgevaarlijk gewond. Deze chaos ont stond 'gister avond toen na bij Childers- burg, Alabama, VS. een spoor brug instortte. Twaalf van de 75 wagons ran de trein 'die net over de ,brug reed kwamen in de Coosa- ■rivier terecht waaronder een butaan-tank- wagon. Aanhoudend zonnig en droog rist meest matige wind' uit Noordoost tot oost. Minimum- ^riperaturen omstreeks vijftien S^den. Maxima morgen van 22 graden aan dé kust tot circa 28 Eraden in het zuiden van het zon op -onder 4 29'21.00 maan op onder ,16.44 01.04 MOSKOU Bijna overal in Europa is het tropisch warm, maar voor de 7,5' miljoen inwo ners van Moskou is het al we ken herfst. Huiverend kijken ze iedere morgen op de thermo meter en naar de lucht, om ver- .vclgens te constateren dat het nog 'steeds bewolkt is, en veel te. koud voor de tijd van het jaar. Gisteren werd een dieptepunt bereikt: het kwik kwam niet bo ven de acht graden uit. Er is een schrale troost: 50 jaar geleden was het in de Russische hoofd stad nog veel kouder. Op 4 juli 1926 was de temperatuur 2,3 graden. DEN HAAG Nederland zet zich schrap om hitte en ff droogte het hoofd te bieden: het leger helpt de landbouw met sproeien. Sommige bedrijven werken met een tro penrooster, en de frisdranken-industrie kan de geweldige vraag nog net aan. Als het warme weer nog een week of twee stand houdt, kunnen kritieke situaties ontstaan. Met de militaire hulp in de landbouw is vandaag een begin gemaakt. De marine zorgt voor motorbrandspuiten, de landmacht levert spuitmateriaal en een speciale genie compagnie, de luchtmacht technisch personeel. De militaire hulp wordt plaatselijk en op advies van het Land bouwschap verleend. Bepalend voor de vraag of ergens assistentie zal worden verleend, is de omvang van de watervoorraden en de ernst van de situatie VANCOUVER Cana dese soldaten in West- Duiisland mogen van ho gerhand niet meer slordig of onelegant flauw vallen tijdens een parade. Volgens een memo, Ont huld doof het Canadese conservatieve parlements lid John Reynolds, moe ten de soldaten op be heerste wijze op de grond vallen. Daarbij moeten ze hunlichaam 45 graden omdraaien, door de hur ken zakken, naar links rollen en de greep op hun wapen herkrijgen om persoonlijke verwondin gen en grote schade aan het wapen te voorkomen. Om de kans op flauw vallen te verkleinen is iedere soldaat verder ver plicht om de ochtend voor de parade goed te ontbij ten. Mochten er soldaten zijn die deze order niet opvolgen dan, kunnen ze van hun sectiecomman dant een berisping krij gen. i i XX* (géén ander nummer). Vraag naar de afd. obonnee-setvke maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" -■ onder de Strips (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Door extra snel te trouwen heeft een Eind- hovenaar vrijstelling gekregen van militaire dienst. Hjj trouw de gisteren, nadat de officier van Justitie ontheffing hadver leend van dc wettelijke wacht tijd van tien dagen tussen het aantekenen van het huwelijk en het sluiten ervan. Omdat bij als gehuwd - man kostwinner Is, hoeft de Eindho- venaar nu- niet te dienen. Dat kan op grond van een bepaling die is gemaakt om op de defen sie-uitgaven fe bezuinigen. De regeling geidt pas twee maanden, en de jongeman zou gewoon In dienst zjjn gegaan als Eindhovense gemeente-ambte naren hem niet op de dispen satie-mogelijkheid hadden ge wezen. DEN HAAG Vrouwelijke werknemers krijgen niet duide lijk minder betaald dan manne lijke collega's Dat is het ministerie van socia- I le zaken gebleken bij een onder- I zoek in driehonderd bedrijven met in totaal 52.000 werknemers van wie 38 procent vrouwen. De Commissie gelijk loon voor mannen en vrouwen trekt nog geen conclusie omdat het onder- jjzoek pas enkele maanden aan de gang is. LISIEUX Met een nieuw, direct werkend, slaapgas heeft de Franse politie gisteren een eind gemaakt aan een gevangenisopstand in Lisieux. Twaalf door de politie als 'zeer. gevaarlijk' omschreven gevangenen wisten drie bewakers te overmeesteren en be dreigden hen met messen. Terwijl de plaatselijke autoriteiten deden alsof ze wüden onder handelen werd de anti-terreurbrigade ingeschakeld. Volgens de po litie verloren de gevangenen en hun gijzelaars- vrijwel direct het bewustzijn. Ze zouden er echter geen nadelige gevolgen aan over hebben gehouden. Alleen liep een van de bewakers een kleine wond aan de nek op. De samenstelling van het gas en de naam ervan zijn niet bekend gemaakt Maak een vriend of kennis abonnee op Het Vrije Volk. U bewijst hem/haar er een goede dienst mee. U bewijst ook uzelf er een goede dienst mee. U krijgt namelijk een cadeau-keuzelijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus'sne! iemand op de bon. t "naaaa nrvaoaatoou ajawa «sa»» 1 Ja, stuurt u mij die cadeau-keuzclijst maar want ik geef hierbij f op als abonnee: f Naam nieuwe ahnnnrp- j Adres:__ J Deze abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement, j (Doorhalen a.u.b.) Hij/zij krijgt de krant eerst 2 weken gratis. 1 Mijn naam: j Adres: I Plaats: !n 'n open envelop zonder postzegel opsturen aan A \Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotterdam. T* Onder de bomen van het nationaal sportcentrum Papendal droomt turnster JEANETTE VAN RAVEN- STIJN van een grootse Olympische toekomst. Jeanette is de eerste in een rij van topsporters die in de dagen, voorafgaande aan de Spelen van Montreal in HET VRIJE VOLK aan het woord komen. Morgen volgen de kanovaarders Bloem en Jacobs, donderdag wielertroef Herman Ponsteen, en vóór volgende week zaterdag het sein „Spelen maar!" wordt gegeven, zijn ook de hockeyers, de ruiters, zwemster Enith Brigitba en vele anderen aan de beurt geweest. Zie de sportpagina's

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2