Marjan Veenma heeft expositie in Ploemp voet Smokkelen in teddybeer, betonnen Mie of statenbijbel A VOOGD'S Inbraak bij Hermes, voor 2000 gestolen Schiedam tv/radio OTl C1 PI* Lr de las c t ZATERDAG 31 JULI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 "Het Peerd van Ome Loeks' den vreemde te vinden. In menig Gronings huis in (door JEANNET RENSEMA) Behalve het tegeltje met de spreuk "Aander lu, bin óók lu" en twee ongeopende Groningse kranten bevin den zich verder geen opvallende Groningse dingen in de woonkamer van de heer en mevrouw Brauns. Ver weggestopt hangen nog twee getekende wapenschilden; de een is het wapen van Ter Apel (waar hij vandaan komt), de ander is het wapen van Loppersum (haar geboorteplaats). Gekelderd W: OU' Wiev'n Veurzitter/siktoaris van Gruno, Cees Brauns, met zijn eveneens Groningse echtgenote. SCHIEDAM/DELFT: - In de galerie PloemP in Delft is met ingang van vandaag een expositie in gericht van schilderijen en tekeningen van de Schiedamse kunstenares Marjan Veenman, die sinds haar succesvolle deelname aan een vijf- manstentoonstelling in het Schiedamse Stedelijk Museum aardig bekend aan het worden is. ROTTERDAM - „Smok- kelafdeling vernieuwd" meldt het belastingmu- seum Prof. dr. van der Poel in Rotterdam. En de „toppers" in het smokkel- wezen worden er snel bij i genoemd: Een ieren voetbal uit I Pakistan waarvan de bin- Een magisch-realistisch zelfportret van Marjan Veenman nenbal gevuld was met 500 gram hasj. Een kleurrijke halsket ting van beschilderde bol letjes (gedragen door een Amerikaans meisje) die bij nader onderzoek even- eens uit hasj bleek te be staan. 9 Een Afghaanse -^rul- 1 schoen met holle- zool waarin drugs waren ver- i stopt. Fij Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 ne neuzen Lammie TELEAC 18.30 Voorlichtingsprogr. So ciale Verzekering 18.45 Toeristische Tips 18.55 Journaal NCRV 19.05 Komm Zigane 20.35 Het verhaal van de hyena's, natuurfilm 21.35 Tot besluit NOS 21.35 Journaal 21.50 Reportages Olympische spelen (plm. 23,00 Jour naal). NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstones 19.30 Buster Keaton KRO-RKK 13.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 The great sorcar 21,10 Alias Smith and Jones 22.00 Brandpunt 22.25 Onder de tuin. kort verhaal van Graham Green NOS 23.15 Journaal. Zie voor R adioprogramnta Pagina 13 AANDER LU BIN OOK LU JAWEL, andere mensen zijn ook mensen, maar tochAls Grunningers ondermekaar eenmaal aan de praat raken, dan is het eind zoek; Het duurt nooit érg lang voordat uit het gesprek blijkt dat er minstens één gezamenlijke bennis in de buurt woont. En na enig doorpraten blijk je vaak nog familie van elkaar te zijn ook. Al is het dan heel in de verte, i de 26ste graad of daaromtrent. Wat dat betreft ontlopen Schiedammers en Groningers elkaar niet veei; over beide volkssoorten gaat een derge lijk verhaal. Toch liggen ze elkaar schijnbaar niet zo erg. anders zou in Schiedam de Vereniging voor Oud-Gronin gers niet nodig zijn. Als ik de v oorzitter/secretaris van deze vereniging die na tuurlijk Gruno heet - opbel. zit ik meteen gebeiteld. „Ren- sema was de naam?" Ja hoor. een typisch Groningse naanv. Dat kan niet missen. De spreektaal door de telefoon wordt onmiddellijk een stuk amicaler en we vervallen in een vreemdsoortig mf-ngel- moes van gronings/hollands/ schiedams. Aan beide zijden van de lijn worden al vlug heel wat „c's" ingeslikt en „fs" uitgespuugd. „Komt u vanavond een koppie koffie drinken, met een plakkie grunninger kouke?" Natuur lijk. Reden van het gesprek is de tanende activiteit van Gruno. Tot voor kort werd nog wel eens iets van de Groningers vernomen (maar toen had de ze stad ook nog een burge meester die uit dat hoge noor den kwam) maar ook dat is er al niet meer bij. Hoe komt dat? En heeft zo'n vereniging nog nut? Wat zijn de toekomst plannen? Hoe komen die men sen hier terecht? Kennen ze ook wel Schiedammers? En gaan die Grunningers die zich in den vreemde als een soort spijtoptanten organiseren in de vakactie naar hun oude provincie? Na vier en een half uur pra ten weten de heer en me vrouw Brauns heel wat meer van mij, en ik van hen, maar de vereniging Gruno is er een - beetje bij ingeschoten. Het kost moeite om dat onderwerp er steeds weer aan de haren bij te slepen. Hoewel, tussen ai dat Grunninger gereudel door komen toch i.og heel wat Grunozaakjes aan de orde. Gruno gaat langzaam ten onder „Een tekening van de Martinito ren verschoot op den duur, dus die hebben we maar weggebor gen. Daar moeten we nog een keer een nieuwe voor hebben." Is dat nou allemaal heimwee naar het Groningse? „Och nee", aarzelt de 74-jarige Cees Brauns, „maar het blijft toch ai- tijd een beetje trekken, hè? We gaan ook wel zo'n twee of dne keer per jaar voor een dag of tien naar Groningen hoor, dan gaan we weer even bij de hele familie langs." Over definitief teruggaan naar hun geboorteprovincie iijkt de strijd reeds gestreden. Aan de ene kant willen ze wel graag, maar aan de andere kant ook weer met Alle vrienden en kennissen zitten in deze omstre ken, en het grootste deel van de familie zit in het noorden. „Maar ja, we hebben hier een mooi huis en dat vind je daar niet zo gemakkelijk. Dus ik denk niet dat we nog es terug gaan," zeggen 7.e met een onder toon van spijt Mensen "uit dé provincie'" schijnen toch vaker de behoefte te voelen om zich te organiseren dan mensen "uit het westen van 't land". Van een club van Oud- Zuidhollanders hoor je nooit, maar clubs als Gruno, of soort gelijke clubs voor Friezen, Drenten. Zeeuwen ontstaan meteen als ergens drie of meer provincialen bijeen zitten. Wor- De contributie voor de Ver eniging voor Oud-Groningers bedraagt een tientje per jaar. Belangstellenden kunnen zich richten tot de heer C. M. Brauns, Van Swindensingel 46a; ook niet-Groningers zijn van harte welkom. Hoewel, de on derling gesproken taal is Gro nings dus dat moet dan wel even aangeleerd worden. den die provincialen dan een soort uitgestotenen als ze ergens anders komen te wonen? Beiden; „Nou, nee hoorEn de heer Brauns vervolgt „We hebben ook best contact met Schiedammers en Rotterdam mers, maar dat gaat altijd wat moeilijker, he? Met Groningers voel je je meteen onderling ver bonden, ook al doordat je m het dialect praat natuurlijk. En over vroeger praten is altijd wel leuk, dat mogen we wel graag doen, ja De Schiedamse Gruno bestaat al 52 jaar, maar het lijkt er de laatste tijd niet best mee te gaan „De vereniging lijdt aan bloedarmoede We /ouden er zo'n 10. 20 jonge aktieve leden bij moeten krijgen die de zaak weer een beetje op poten zou den zetten Het zijn nu voorna melijk ouderen die lid zijn, de vereniging vergrijst, en met het stijgen der jaren loopt ook het ledental terug." In een paar jaar tijds is Gru- no's ledental gekelderd van 120 naar 50 Van die vijftig man komt dan slechts de helft naar feestavondjes, dus dat is dan eigenlijk de moeite met waard, vinden de Brauns. „Bij de laat ste toneelavond zaten er bijna meer mensen op het toneel dan m de zaal. Nou. dat is niet leuk veur de speulers he. dat kan je ze niet aandoen." Toch wil Gruno in het najaar nog weer eens een poging wa gen om een Groningse avond te organiseren. „Dan vragen we een zustervereniging om te ko men speien, want Groningers komen niet als er geen toneels tuk gespeeld wordt, en gaan we dansen. Dat moet er toch nog maar eens van komen." In haar glorietijd had deze Schiedamse vereniging ook zelf een toneelclubje gereeruteerd uit lijk wet eens wat rustiger aan doen. „Ik word ook al een dagje ouder. Ik ben al bijna twintig jaar in het bestuur, iemand an ders moet het nu maar es van me overnemen." Maar er is nie mand anders die wil, dus blijft ie het nog maar aan. haar leden - "toen was 't 'n haibels gezellig vergaai'n" maar die moest eveneens we gens bloedarmoede opgedoekt worden. Evenals de zangclub. „Ze verhuizen op den duur al lemaal of ze gaan dood Toch zitten er in Schiedam' volgens de twee Brauns nog een hele hoop Groningers die met zijn aangesloten bij Gruno, „In Nieuwland moet een straat zijn waar bijna alleen maar Gronin gers wonen", zegt de heer Brauns bijna dromerig. „En in de glasfabriek moet ook nog een hele hoop zitten. Als die nou es allemaal hd zouden worden, dat zou mooi wezen." Meer leden zou m elk geval ook betekenen dat er weer een tijdschriftje uitgegeven kon worden. „Nu hebben we nie mand die achter de advertenties wil aanlopen, daar zijn wij zelf te oud voor. dat kunnen we niet meer. Dus nu is het blaadje ook al opgeheven De heer Brauns heeft zich al tientallen jaren het vuur uit de sloffen gerend voor "zijn" ver eniging, maar wil het nu eigen- Door de oorlog is Brauns eigenlijk zo'n beetje dit vereni gingswerk ingerold. „Wij woon den toen in Rotterdam, en later m Schiedam. Ik had een broer in Delfzijl en die was bakker; die had nog wel eens een beetje brood, roggebrood of Grunnin ger kouke en Olie Wiev'n (een soort amjskoek) over en dat stuurde ie dan hierheen. Als mensen hier dat hoorden zeiden ze wel dat «e ook familie in Groningen hadden die ook wei es wat mee wilden geven. Op den duur had mijn broer bijna een vervoersbedrijf kunnen be ginnen. zoveel pakjes werden er mee gegeven. Dat werd allemaal bij ons neergelegd en kwam iedereen naar ons huts om "t op te halen, dus langzaam leerde ik alle Groningers in deze buurt kennen Dat ie nu zowel voorzitter als secretaris is van de vereniging vloeit uit die oude contacten voort Maar waarom neemt z'n vrouw met een van deze twee functies over? „Dat mag niet hè, twee van dezelfde familie in het bestuur." /egt ze. En- één mens met twee bestuursfuncties mag wel? „Nee, eigenlijk ook niet." De enige Gruno-activiteit die nog een beetje loopt is het „da meskransje, waarvan mevrouw Brauns één van de drie leden is. „Zo eens m de veertien dagen dagen komen we bij mekaar en praten wat, maar verder ook niks. hoor. We praten dan wel meestal over Groningen, ja. Er is altijd wel weer iemand van ons geweest en die heeft er wat over te vertellen." Ook voor haar was Gruno vroeger leuker. „Toen de zang club nog bestond hebben we eens een revue opgevoerd. Er stond een Martinitoren van bordpapier op het toneel en wij zongen van "D'olle Grieze". Toen zaten er echt mensen met tranen in de ogen in de zaal. Da's jammer, dat we dat tegen woordig met meer hebben." f De „Schiedamse Ateliers" die in de maanden maart en apnl in het Stedelijk Museum gehou den werd, was de eerste ten toonstelling waarbij Marjan uit gebreid naar buiten trad. Met veel succes overigens, ondanks de vaak keiharde kritiek van collega-kunstenaars of museum bezoekers. Haar magpsch-realistische schilderijen schrikken door hun onbekende geheimzinnigheid ve len af. Het bloed wat hier e*i daar als het ware van haar 'schilderijen afdruipt helpt nog een extra handje mee om haar groep verguizers groter te ma ken. In Galerie PloemP exposeert Marjan Veenman samen met de edelsmid Hans Karreman en de fotograaf Edwin Slagboom. Ge durende de tentoonstelling be staat de mogelijkheid om in te tekenen op een in beperkte op laag verschijnend kleurenaffiche van een van Marjans schilde rijen. Een bundel met zwart-wit foto's van haar werk, onder steunt door gedichten van Henk van Leeuwen is eveneens te be stellen. De expositie in PloemP. Oude Delft 140 duurt tot en met 19 augustus; maandag en dinsdag is de galerie gesloten, terwiji hij van woensdags tot en met zon dags geopend is van 22 tot 17 uur. SCHIEDAM - Het naar bene den vallen van een betonplaat die een ton woog - is op het bouwterrein van Muwi aan de 's-Graveiandseweg wonderwel goed afgelopen De 26-jange Rotterdamse bouwvakker Goe deren kreeg deze betonnen plaat op zijn voet en raakte enigszins bekneld Toen de voet bevnjd was bieek dat de man slechts enkeke middenvoetsbeentjes gebroken had De GG& GD vervoerde hem naar het Rotterdamse Smt Claraziekenhuis, waarvandaan hij na behandeling naar huis mocht gaan HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEFOON 269737 Ook voor stoffen en garens uw juiste adres Inruil en betatirigssemce - Reparatie aan atie merken Alle bekende merken zoals Husqvarna Eina Bernina Lewenstem, Anker, Vesta. SCHIEDAM - Inbreken zijn enn geslaagd" in de kantine van de sportclub Hermes te komen door een ruit in te slaan en een andere ruit uit de sponningen te haien Eenmaal bmen ontdekten de mbrekers een radio, een bandrecorder met versterker en een grote hoeveelheid sigaretten Dit geheel werd, tezamen met een bedragje van ƒ50 aan klem- geld goed genoeg bevonden en meegenomen. De totale schade loopt tegen de tweeduizend gul den. In de museumkelder van het patncierspand Parklaan 14-16 toont conservator P. L H Cras- born deze smokkeitrofeeen met koei welbehagen Er schuilt iets m zijn bhk van „Ze zijn ons natuurlijk vaak te slim af. maar soms hebben we ze toch mooi te grazen". En dan toont hij een op de kant opengezaagde cent waarin opium (in de vitrine 'waspoeder) werd gesmokkeld. Of het be roemde, op Schiphol ontdekte, Chinese kamerscherm dat dub belwandig bleek en voi met hasj zat. En wat te denker van de uitgeholde statenbijbel, haarzui- ver „geopereerd" bij het boek Genesis ter plekke waar be schreven wordt hoe Abraham zijn zoon Izaak besnijdt. Hoe komt de douane achter deze geheime bergplaatsen? P. L H Crasborn zegt dat ze er natuurlijk fijne neuzen voor hebben gekregen maar dat het toch ook wel vaak toevalstref fers zijn. Zo viel er in een bui tenlands restauratierijtuig een dienblad om. Het blad had een dubbele bodem Die schoot los en een glinsterende waterval van Zwitserse horloges kletterde over de vloer „Ook hier weei", glimlacht P. L H Crasborn, de dubbele bo dem' Die is zo oud als het smokkelen zelve. Je vindt ze 111 koffers, m autovloeren. in olie kannen Iedere douane-beambte is extra-gespitst op dubbele bo dems". Maar waar moet hij al met op gespitst zijn? Een kind speeit met een teddybeer en dat dmg zit vol met smokkelwaar. Een oud dametje zit te breien, twee knotjes wol op de schoot. Beste knotjes met heel weinig wol en een ziel van tabak. Twee thema's biedt de gere noveerde smokkelafdeling: tus sen Nederland en België en de „hausse" m de smokkel van drugs na - wat Crasborn noemt - „het ontstaan van de Vrijstaat Amsterdam met z'n Vondel park". 't Is duidelijk; met de zuider buren hebben onze smokkelaars altijd goede zaken gedaan. Om dat de Nederlandse regering na de Eerste Wereldoorlog door be lastingheffingen onze betalings balans in evenwicht probeerde te krijgen, „haalden" we uit Belgie tal van goedkope zaken. Dat was nogal wat: margarine („karresmeer" in vaktaal), veel suiker, sigarettenpapier (in enorme hoeveelheden), tabak, zout en zelfs de in ons land een tijd lang door de fiscus belaste speelkaarten Naar België „transporteerden" we vooral na de oorlog veel roomboter en le vend vee. Hoe het met de drugs gegaan is, kan men o.m, volgen middels een fotoreportage rond de des tijds geruchtmakende hasjiesj- smokkel met het vissersvaartuig „Lammie" dat met hasj-olie ge vulde warmwaterkruiken ver voerde. De Chinezen hadden (a! héél lang) een andere methode Zij verpakten opium tn een lode* koker die onder het schip werd meegesleept In Rotterdam aan gekomen hingen zij die koker aan een touwtje onder water aan dukdalven Maar waar is de Chinees in zijn lange, lange his torie njet op gekomen? Schuilt er romantiek in de smokkel? P L. H. Crasborn haalt de schouders op; „Ik kom van de Limburgse grens. Daar staat de echte smokkelaar per se met in hoog aanzien. En voor douaneambtenaren is er 'heel weinig romantiek wanneer ze op mogelijk gewapende smokke laars zitten te wachten. We kunnen echter wél stellen dat er bij dit werk meer smokkelaars dan ambtenaren om het leven zijn gekomen. Nee, niet door schieten maar door stommiteiten van hen zelf". ZONDAG KRO-RKK 11.00 Euchar. viering TELEAC 14.45 Voorl. progr. Werkcn- gels NOS 15.00 Olymp. Spelen 18.55 Toer. tips 19.00 Journaal TROS 19.05 Roman Scandels 20,35 Vrouwen die historie maakten 21.25 Uit het museum van de scheppende mens 22.15 Aktua Special 22.45 Journaal IKON 18.47 Wilde Ganzen IKON-KRO-RKK 1850 Woord voor woord NOS 18.55 Ti-ta-tovenaar 19.00 De kinderen van num mer 47 A 19.25 De wonderbaarlijke beginjaren van de film 19.50 Studio Sport 20.30 De vrede van Appo mattox 21.20 Journaal 21,25 Olymp. Spelen 23.00 Journaal. MAANDAG NOS 17.00 Samenvatting Olympi sche Slotceremonie in Montreal DUITSLAND 1 1130 Intermezzo 19.15 Akt. 19.50 Kurz vor 8 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 ca 300 Olymp Spelen (21.45-22.00 Journaal en weerbericht Aansluitend Lottogetallen Daarna Das Wort zum Sonntag DUITSLAND II 18 00 Kung Fu 18.55 Mamzelmannchen 19.00 Journaal 19J0 Hitparade 20.15 Quo Vadts (21.45-21.50 Journaal) 23.00 Muziek programma 0.00 Journaal DUITSLAND III 1945 Nieuws uit Noordrijnland-Westfa- len. 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 Die Onedin-Line Aansluitend- Die Abenteuer der Shadoks 2105-22.3$ Sie wohnen ohne Sonne, film. BELGIE NEDERLANDS 18.55 Disneyland. 19,40 Med, 1V45 Jour naal 20.15 Brasil Tropical 21.05 Mysterieu ze verhalen 21.30 Olymp Spelen 22.40 Journaal 22^0-0.10 Olymp. Spelen ZONDAG DUITSLAND I 15.00 Die Schatzinsel, film 16.30 Berlin Tattoo 1975 17.25 Little house on the prai rie. tv-seri?. 11.15 Joum. 18.18 Film over de Duitse musicus Cer. ir*. Muench, die m Mexico woont 19.00 Sport 19.30 Reportages van buitenlandse korrespondenten 20 00 Joum en weerbericht 20.15 Der Haupt- mann von Koepertick, tv-spel 22.15 Film over Bangkok 23 00-23 05 Journaal en weerbericht DUITSLAND II 14.15 Strandpiraten, avonturenfilm. 14 40 %rerhalen over drie kleine zwaantjes. 15.05 Reportage 15.35 Joum 15.40 Aktie Zorgen kind. 15,45 The .ittlest Rebel. Amerikaanse speelfilm 17.00 Journ 17.02 Sport. 19.00 Joum. 19.10 Bonner Perspektjven. 19.30 Olympische Spelen 20.00 Un amour qui ne finit pas, film. 21.05 Olympische Spelen 1.50-3.30 Slotceremonie Olympische Spelen. DUITSLAND III 1945 Tele-Gramme en sport Nieuws uit Noordrijnland-Westfalen 20.00 Journ en weerbericht 20.15 The Onedin Line, tv-se- ne. 2105-2235 III nach neun, live-uitzen- dng BELGIE NEDERLANDS 18 00 Folklorefestival van Middelkerke 16 45 Het spook van Monmkeneiland jeugdfilmsene. 17.00-18.30 Concert 18.45 Barbapapa 18.50 Het Amerika van Aüstair Cooke. documentaire serie. 19.40 Mededelin gen. 19.45 Journ 20.15 Operettemelodieen 20.30 Olympische Spelen 22 00 Journ 22.10-030 Olvmpische Spelen GOLFLENGTEN: HHv. I 298 m. FM Lo- pik 92.6. Goes 87.85; HHv. 11 402 m. FM al leen na 17 uur. Loplk 98 9 Goes 99 8; Hilv III- 445 m FM Loplk 96.8. Goes 95 0; Hilv I> alleen FM Lopik 81.9. Goes 998

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1