Gestolen schilderijen over balkon Een worstje voor de robot 'Seveso-vergif vernietigt afweer tegen infecties' f/fg-airggd DezeW® twee dagen laag: I Telegram naar collega's: 'onderdrukking' Kies uit 3 unieke cudfüis. WORDT EILAND GUADELOUPE WEGGEVAAGD? Moeder redt kind - maar verdrinkt zelf Akkoord op komst: ACTIE,RELP DETURKEN" BEGONNEN Kaalheid kan nu voorkomen worden INFORMATIE OVER BEZORGING: m Tanaka lioort beschuldiging Waar zit die enge reuzenspin? 1 Vlag Martinique Dé Stoop Reders belang" Zon blijft Gouden scheermesjes aan halsketting De paus Vrouwen óók Sla uw slaatje Paarden botsen WANDMEUBELS Opticien heeft het nakijken Nieuwe abonnee,bon. a ^SÉSSH. im. bij: BIOSCAL (Nederland) Bel 010 -147400 - DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN urn Maandag 16 augustus 1976 32ste jaargang no. 8877 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23, Rotterdam teL 01014.74.00 Opgeven van MPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 'l i t 70.000 mensen voor dreigende vulkaan (Van onze correspondente JO MANASSEN) PARIJS De vlukaan „La Soufrière" (zwavelmijn) op het Franse Antillen-eiland Guadeloupe kan elk ogenblik tot uitbarsting komen. Het geweld, dat dan ontstaat wordt door deskundigen op dertig megaton geschat. Dat is evenveel als enkele atoombommen. Hoewel bet eiland hg de verwachte uitbarsting waarschijnlijk volkomen zal worden verwoest zal de natuurramp weinig slacht offers eisen. De ruim 70,000 bewoners van Guadeloupe zijn namelijk van het eiland geëvacueerd: dit weekeinde 42.000, voordien al 30.000. De stad Basse Terre, aan de voet van -de 1467 meter hoge vulkaan, is een dode stad ge worden. In een straal van 10 kilometer rondom valt geen le vende ziel meer te bespeuren. Hoewel de vulkaan al maan den lang „werkt" en professor Brousse uit Parijs met zijn ploeg de gebeurtenissen van uur tot uur volgt, ontstond dit week eind toch paniek. De prefect stelde alle openbare vervoer middelen aan de bevolking ter beschikking, waarvan een deel via zee en door de lucht werd overgebracht naar de stad Point a Pitre. Maar men haalde van zelfsprekend de eigen auto's en "karren van stal en blokkeerde daarmee de wegen. Het aantal verkeersongelukken was niet meer te tellen. De prefect verliet als laatste het paleis in Basse Terre. De Franse vlag werd gestreken. Men weet niet of men na de eruptie nog iets zal terugvinden. De laatste 48 uren zijn in de berg 258 schokken geregistreerd, men zegt dat de top er letterlijk zal afvliegen. Parijs zond gister avond 184 brandweerlieden naar Guadeloupe. „La Soufrière" hield zich rus tig na 1956, toen twee kleine uitbarstingen plaats vonden waarbij geen ongelukken ge beurden. De 'laatste grote uit barsting van -de vulkaan dateert uit 1838. De bevolking is zo bang om dat Frankrijks tweedeAntillen- eiland, Martiniqne, 30.000 doden telde, nadat in 1902 zeer onver? wacht de vulkaan Pelée aldaar uitbarstte. MOOK Bij een poging haar zoontje dat met zijn boot te ver van de kant was gedreven terug te duwen is de 32-jarige me vrouw Jansen uit Cuijk in het watersportcentrum Grote Siep bij Mook verdronken. De boot sloeg om. Bij het redden van het kind is de vrouw, hoewel ze goed kon zwemmen, verdronken. Het jongetje werd gered. Volop voetbal op radio en tv (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Radio en televisie zullen komende zon dag de eerste dag van de competitie in het betaalde voetbal volop voetbalflitsen kunnen uitzenden. Voor „Langs de lijn" zal ër 's middags nauwelijks verandering komen in het programma van het vorige seizoen ,en 's avonds op de TV gaat voetbal ook in NOS Sport weer de hoofdschotel vormen. Deze verwachting leeft zowel by de KNVB als by de NOS, na dat het hoofdbestuur van de voetbalbond zaterdagmorgen had be sloten de verantwoordelijkheid van de onderhandelingen met de NOS aan bet bestuur van de sectie Betaald Voetbal te ontrekken en weeer geheel voor eigen rekening te nemen. In de onderhandelingsdele gatie van de KNVB moest de Amsterdammer De Stoop, die Langs de lijn" per se van de velden van het betaalde voet bal wilde weren, tenzij de NOS 'een forse „schadevergoeding" betaalt, plaste maken voor Jo van Marle, voorzitter van de sectie Amateur Voetbal en vice-voorzitter van de KNVB. Misschien reeds vanavond, maar vrijwel zeker in de eer ste helft van deze week, ver wacht meii een al dan niet voorlopig akkoord tussen beide partijen. KNVB-onderhandelaar Jo van Marle: „Wij willen, dat de zaak zondag draait Dat is in ieders belang!" NOS-onderhandelaar Bob Spaak: „Als èr niet direct een nieuw contract uit de bus komt, JO .VAN MARLE ....zondag draaien... starten we maar weer met een proefperiode. Dan kunnen de verdere besprekingen in alle rust worden gevoerd." Zie ook onze sportpagina's (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft in een huis aan de Naaldwijkstraat zestien schilderyen gevonden, die in 1974 bij en restaurateur wa ren gestolen. In een poging de politie te misledden pro beerde de bewoner, een 46- jarige man zonder beroep, de schilderijen over het bal kon te gooien. Een achter het huis 'postende rechercheur voorkwam dit. De man en .zyn 44-jarige vrouw hebben geen verklaring voor de aan- twezïgheid van de doeken in hun huis. Ze ontkennen Sets met schilderijenroof te ma ken te hebben. In totaal werden bij do schilderijenrestaurateur ruim veertig doeken gesto len. Eerder zijn er ook al zestien teruggevonden. De nu opgespoorde zestien zijn ongeveer 42.000 gulden waard..,, L-'»-'-: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vandaag is in Schiedam de inzamelingsactie begonnen van de Europese Be weging voor de bjj de reilen van vorige week gedupeerde Turken. Een Schiedamse notaris, ge holpen door schade-experts, zal op korte termij de schadeclaims verifiëren die Turkse winkeliers en caféhouders hebben inge diend. Ook niet-Turken die schade hebben geleden kunnen een beroep doen op financiële steun. In twee gevallen hebben niet- winkeliers bij de ongeregeldhe den schade opgelopen. In de Mariastraat werd huisraad van een Turks gezin op straat ge smeten. In de Stationsstraat staken rellenschoppers de auto van de een Turk in brand. De Europese Beweging hoopt de claims over twee tot drie weken te kunnen uitkeren tijdens een contactavond voor de gedupeer- ,den._ r.. ROME Het gif TCDD dat in het Italiaanse Seveso is vrijgekomen kan volgens de Vietnamese deskundige Thon That Toeng het natuurlijk afweermechanisme van mensen tegen bacteriën vemietieen. Toeng doet deze voorspelling aan de hand van de gruwelijke er varingen die hij opdeed met de ontbladeringsmiddelen die de Amerikanen in Vietnam gebruikt hebben. (advertentie) Kaalheid begint met roos en haar uitval. Een wetenschappelijk team aan de Universiteit te Hel sinki heeft na 10 jaar onderzoek een middel ontdekt dat dit euvel binnen 6 tot 8 weken herstelt. Daarna wordt de nieuwe haar-, groei mogelijk! Het middel is onder de naam BIOSCAL ELIXER (te gebruiken met BIOSCAL SHAMPOO) via el ke goede drogist en kapper te be trekken. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur van de Universiteit Helsinki beschik baar. Telefoon 070 - 60 81 82 Postbus 1140 Den Haag (géén ander nummer}, Yroog naar de afd. obonnee-serrite maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot1600 uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips Droog en zonnig, matige, in de middag tijdelijk vrij krachtige noordoostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 13 gra den, maxima ongeveer 25, aan de kust enkele graden lager. W «Ufl. zon op ardor s» mm msan oo ondar SL50 13.» WL°. (Van onze correspondente) PARIJS Gouden scheermesjesvan 27.560 gulden per stuk, zijn de nieuwste rage in de Fran se badplaats St. Tropez. Ze worden aan een ragjijn kettinkje om de hals ge dragen temidden van an dere kettingen. De blande vriendin van filmacteur Jack Nicholson lanceerde de nieuwe mode maar was wel zo verstan dig een scheermesje van slechts f 1,75 te gebruiken. Een andere rage van de ze hete zomer is volgens het Journaal du Dinanche het dragen van zwachtels. In Saint Tropez kosten de ze verbandmiddelen (in de apotheek voor maximaal ƒ2,90 te verkrijgen) min stens 22 gulden. Maar dan zijn ze wel gekleurd. De zwachtels dienen niet ter ondersteuning van zwakke enkels maar wor den kruiselings om de lendene en bovenbenen ge drapeerd. Daarna wordt er middenvoor een 'masker'' opgestoken bestaande uit de verat van paradijsvo gels. Tenslotte meldt het zon dagsblad ook nog dat de filmsterrel die Saint Tro pez beroemd hebben ge maakt er zomers allang niet meer komen. Hun plaatsen zouden zijn »«-> genomen door dubbelgan gers om de toeristen niet teleur te stellen. Ze wor den druk gefotografeerd. De Italiaanse deskundige prof. Giuilio Maccacaro neemt de theorie van de Vietnamees erg serieus. Hij dringt aan op spe ciale onderzoekingen op zoveel mogelijk mensen uit de getrof- fsn streek Als daaruit blijkt dat TCDD inderdaad het afweermechanis me aantast, moet volgens hem voorkomen worden dat de be smette mensen ooit een infectie ziekte zullen oplopen. Dat be tekent dat ze hun hele leven preventief met antibiotica be handeld zullen moeten worden. (Van onze verslaggevers) TOKIO De Japanse oud premier Kakoei Tanaka is van daag officieel beschuldigd van het aannemen van steekpennin gen van Lockheed. Tanaka, die van 1072 tot december 1974 pre mier was, zou in totaal 500 mil joen (4,5 miljoen gulden) hebben ontvangen. Die kreeg hij van de handelsonderneming Maroebeni, die destijds Lockheed in Japan vertegenwoordigde. Tanaka v/as op 27 juli gearres teerd. Het Openbare Ministerie beschuldigt hem op twee pun ten: het aanvaarden van steek penningen en het aannemen van geld in strijd met de deviezen- wetgeving in Japan. Lockheed zou in Japan in to taal 30 miljoen gulden aan com- miessies hebben uitgedeeld. Min stens zes miljoen wordt be schouwd als steekpenningen. Hoe moet ik dit broodje warme worst naar binnen krijgen, vraagt deze man met het computer gezicht zich vertwijfeld af. De relais laten namelijk geen ruimte open om eten naar binnen te werken. Volgens de ontwerpers van ditgezicht-77hoeft dat ook niet om dat de man een robot voorstelt die optreedt in de science-fictionfilm Futureworld. Hij staat voor de Newyorkse bioscoop waarin de film draait om deze aan te prijzen. Het blad van het Vaticaan de Ossevatore Romano heeft zich opnieuw uitgesproken tegen het arboteren van vrouwen uit het rampgebied. De al verrichtte abortussen zijn volgens hoofd redacteur Manzini totaal onver antwoord. Hij betreurt het dat de eerste ingrepen als „over- winningsberichten" gemeld zijn. VADUZ Wanneer de man nen het ermee eens zijn kunnen vrouwen in het kleine vorsten dom Liechtenstein straks stem men ,zij het alleen bij gemeen telijke zaken. De zeventigjarige vorset Franz Jozef II zal maan dag de wet tekenen. De politie ke partijen zijn ermee accoord gegaan, zij het onder de voor waarde dat de mannen via een reefrendum moeten laten blij ken het ermee eens te zijn. Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM —.Zes kroppen sla of andijvie telen op uw ven sterbank voor 79 cent en een hoop geduld. Dat kan, zegt Al- bert Heijn, en het duurt vier tot zes weken. In de bakjes aar de met de plantjes die AH ver koopt, zijn al de benodigde voe dingsstoffen gestopt. Het is al leen nog maar een kwestie van water geven. ROTTERDAM Drie vrou wen zijn gistermiddag gewond geraakt tijdens het paardrijden op de Teugeweg in Rotterdam. Eén van de paarden sloeg plot seling op hol en botste tegen de twee andere. De drie amazones werden van hun rijdier afgewor pen. Jaene Roossien (21) en Cora de Boer (25) moesten ter obser vatie in het St. Franciscusgast- huis worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie gezinnen in de Haagse sinds het weekeinde in gens hen in hun muizen Enkele bewoners bivak- gelspin zit. grote angst omdat er vol- ecn giftige vuistgrote vo- keren een deel van de dag op straat. Volgens een van hen. mevrouw M. van Wolde, heeft het zwartharige dier haar poes al doodgebeten. De spin moet, zo meent zy, vorige week by haar in huis zyn gekomen met een grote zak bananen die ze op de markt had gekocht. Mevrouw Van Wolde zegt hem het laatst te hebben gezien op de zolder. De „vreselijke ha rige grïezei" kroop daar langs het behang omhoog naar een nis achter de balk. Korte tijd later bel de haar buurman de po litie die het dier nu op zijn zolder zat. Naderhand meldde zich nóg een buurman, die zegt het beest ook in huis te heb ben. De Haagse politie heeft de spin nergens kunnen vinden. Wel heeft de ontsmettingsdienst de woningen gereinigd. slaapkamers, bankstellen enz.| Nergens io n keu*. Fabrtek*toonzalen - Industriegebouw GoudsesJngeJ 6S, ft'dam. Ut. 010 - 12.64.6T, 13 Nederlandse politiemannen in actie teéen Zuid-Afrika ROTTERDAM Dertien Nederlandse politiemensen heb ben in een telegram aan de Zuidafrikaanse regering ge protesteerd tegen het optreden van collega's aldaar. Het telegram, dat de dertien met naam en functie heb onder tekend, spreekt van "weerzin wekkende onderdrukkings- methoden". Eèn van de ondere- kenaars is de onlangs door bur gemeester A. van der Louw be- risjte Rotterdamse hoofdinspec teur B. D. Kalma. Hij kreeg zijn waarschuwing na een solidari- teitstelegraam aan de bezetters van de Van Bloemenhovekliniek. Burgemeester A. van der Louw zal deze week tijdens een ge sprek met vertegenwoordigers van de Nederlandse Politiebond het sturen van dergelijke tele grammen aan de orde stellen. Het gesprek over arbeidsvoor waarden van politiemensen is volgens burgemeester Van der Louw enkele weken geleden ge pland. "Zelf heb ik nog geen Ideeën over een voor iedereen aan vaardbare oplossing van dit pro bleem. Ik wil graag een beeld krijgen van de gedachten die de Nederlandse Politiebond hier over heeft Zeker nu ook de voorzitter en secretaris van de bond het telegram ondertekend hebben," aldus burgemeester van der Louw. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Opticien Van der Ham in de Vriesestraat zag het zaterdag nie zitten om zijn winkel te openen. Dieven had den namelijk de nacht tevoren de hele winkelvoorraad bril monturen (zon 500 stuks) en alle brilleglazen meegenomen. Al leen de courante glazen lagen nog in het magazijn. De totale verkopwaarde is 60.000 gulden. i_ ju ."lair mat 1. Originele luxe badhanddoek met het bekende HW-jongetie(Uweet wel, van de affiches). Formaat 50x100 cm. 2. Decoratieve, handbewerkte wand- tegel met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Set met 12 felicitaüekaarten waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Bezorg ons ee j.-.ci abonnee en wij bezorgen u hut cadeau van uw keuze als beloning. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder post zegel aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 157S, Rotterdam. Ikgeef hiermee op als nieuwe abonnee: naam straat plaats soort abonnement kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk. eerst nog 2 weken gratia. Als beloning kies ik* de badhanddoek met HVV-jongetje de kleurrijke wandtegei met het sterrenbeeld» (hier gewenst sterrenbeeld invullen) desetmet12sterrenbeeldenkaarten. Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender straat -plaatS Zm-1. ...r .if

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2