Amerika bereid geheime stukken te openbaren Kroontjes pen terug in post kantoor... Feyenoord wil Willem niet Gala Ex-gijzelaar wil boete niet betalen Dood gewaande dochter leeft [fes uit 3 unieke cadeaus. ff«'t I SLAAPKAMERS Overleg Den Haag-Washington Koffie weg INFORMATIE OVER BEZORGING; Kinderen steken kat in brand „Ook raad moet chaos bekijken" Niet ingelicht Personeelsstop Sprong van tweehoog om sigaret Grote Antiekbeurs GOUDA Zon blijft zóóó'rc idee Reagan ivilde stem kopen Nieuwe abonne© bon. yrtrfr. S Bel 010 -147400 van Niemeyer, pak 250 gram NU w I A 'Nederlanders niet te krijgen' - Industriebond boos ovens Woensdag 18 augustus 1976 32ste jaargang no. 8879 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 voor (Van onze sociaal-economische redactie) IJ MUIDEN Het plan van Hoogovens om vijfhonderd Spanjaarden aan te trekken is de Industriebond NVV in het verkeerde keelgat geschoten. „Zolang er zoveel Nederlan ders werkloos zjjn, kunnen wij hier niet mee akkoord gaan", zegt districtsbestuurder Frans Westenbrink. Hoogovens beweert al het mogelijke te hebben gedaan om de vacatures die zijn ontstaan omdat het staalconcern weer steeds meer werk krijgt, "met Nederlanders op te vullen. Volgens de Industriebond is dat niet waar en heeft het be drijf het met name aan zichzelf te wijten dat het geen ar beidskrachten uit eigen land kan krijgen. werk buitenlanders Hoogovens heeft, aldus Wes tenbrink, nogal wat paniek ge zaaid over het economisch kli maat in het land. Hoogovens was één van de negen grote on dernemers die premier Den Uyl begin dit jaar een klaagbrief schreven over het ondernemers klimaat in Nederland. „Hoogovens heeft zich op de arbeidsmarkt niet populair ge maakt. De mensen staan niet te trappelen om er te gaan wer ken", aldus de bondsbestuurder. De Hoogoven-top heeft de In dustriebond niet ingelicht over het plan buitenlanders te wer ven. De bond is daar gepikeerd over. Op 31 augustus vindt er tussen bonden en directie een gesprek plaats. Vandaag praat Hoogovens op het ministerie van Sociale Za ken. Normale gang van zaken is dat het ministerie onder andere bij de vakbeweging advies in wint wanneer bedrijven een vergunning voorde werving van buitenlanders willen hebben. De Industriebond beraadt zich inmiddels over welke stappen ondernomen kunnen worden om te voorkomen dat Spanjaarden de plaatsen bij Hoogovens zullen bezetten. De bond wil ook het personeelsbeleid van Hoogovens aan de orde stellen. Volgens Westeribrink worai er wat dat betreft bij het concern een korte-termijn-politiek ge voerd. In de tweede helft van vong jaar was volgens hem al ■duidelijk dat de staalmarkt sterk 20U aantrekken. Hoog ovens, die toen met een perso neelsstop zat, is aangeraden die stop op te heffen en mensen aan te trekken en op te leiden om ze in te kunnen zetten op het mo ment dat er weer voldoende werk zou zijn. Volgens de bond heeft Hoogovens de suggestie de wind in geslagen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Amerika wil de Nederlandse regering wel toestemming geven bepaalde geheime Lockheed-documen- ten tè openbaren. Op het ogenblik wordt overlegd, welke zaken wél en welke niet naar buiten mogen komen. Deze documenten zouden overigens niets afdoen aan de bevindin gen van de commissie Bonner. De commissie heeft ze gezien en mede op grond daarvan haar rapport opgemaakt. Dat bepaalde zaken evenwel mogelijk niet openbaar zullen worden is te.wijten aan de Ame rikaanse minister van Buiten landse zaken Kissinger. Die Het vorig jaar december via een fe derale rechter in Washington te genhouden,. dat, ze naar buiten zouden komen. Hij deed dat om dat, hij bevreesd was, dat zie de buitenlandse betrekkingen van de Verenigde Staten zouden schaden. Kissinger stapte toen naar de rechter op aandringen van Wil liam Rogera, zijn voorganger als minister, die na zijn ambtsperio de topadvocaat bij Lockheed was geworden. Het kabinet-Den Uyl kan wel zijn oordeel vormen op grond van de verschillende stukken! Maar het is niet zeker of zelfs de Kamerleden aile gegevens onder ogen krijgen. Daarover gaan nu de onderhandelingen. Koningin Juliana en prins Bemhard landden gistermiddag op Soesterberg. Zoals bekend braken ze hun vakantie in Porto Ercole af om over het rapport van de commissie-Donner te overleggen. Het GPV-Kamerlid Vet-burgh heeft Den Uyl gisteren gevraagd, waarom de -premier zo snel be kend. heeft gemaakt, dat hij het rapport heeft ontvangen, terwijl hij van plan is nog enkele weken met de publikatie te wachten. „Daardoor ontstaat ruimte voor allerlei gissingen", aldus het Ka merlid. ROTTERDAM Dieven heb ben gisteren in een woning aan de Smithoekseweg in Rotterdam 24 paken koffie gestolen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De lessenaars in het postkantoor aan de Cool- singel voorden voor èèn dag voorzien van inktkokers en kroontjespennen in houder. Dat egbeurt op de slotdag van de manifestatie Rotterdam Senior (11 september). Geheel in stijl kunnen Rotterdammers die dag oude prentbriefkaarten verstu ren. In het Hu lp- en Informatie centrum, ook in het postkantoor dus, wordt die middag een thé dansant gegeven. Straatmuzikan ten zijn opgeroepen om de hele dag muziek te maken. De straat handel hoeft op 11 september geen precario te betalen. Het aantal aardbevingslachtoffers op de Filippijnen stijgt met het uur. In van ruwe planken gemaakt kisten worden de doden begraven. MUNCHEN Een 24- jarige Westduitser is af gelopen nacht ernstig ge wond geraakt toen hij na een ruzie om een siga ret uit het raam van zijn flat op de tweede verdie ping sprong. De stalen kam die hij in zijn heup- zak droeg boorde zich na melijk in. zijn onderli chaam toen hij op de grond terecht kwam. Aan zijn sprong was een ruzie met zijn niet- rokende vriendin vooraf gegaan. Zij had 'kort na middernacht de deur op slot gedaan om te ver hinderen dat haar vriend naar de sigarettenauto maat om de hoek zou gaan. Eenmaal een beetje bij gekomen in het zieken huis, vroeg de man om een sigaret, maar hij kreeg er geen. Roken op 9e intensivecare-afdeling van het ziekenhuis is ver boden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Voor dat toernooi van Fejjenoord in Bilbao was het voor tach tig procent zeker dat ik weer bij Feyenoord zou gaan spe len. Nou wordt dat toernooi - gewonnen en meteen kan Willem oprotten," aldus de woedende reactie van Wim van Hanegem, nadat zijn zaakwaarnemer Cor Coster van Guus Brox had gehoord dat Feyenoord niet op het voorstel van Van Hanegem (een beter contract) kon in gaan. Acht jaar heeft Van Ha negem bij Feyenoord onder contract gestaan. Op Tweede '...nou kan Willem oprottan Pinksterdag speelde „De Kromme" voor het laatst met Feyenoord mee in het duel tegen De Graafschap. Na die wedstrijd liet hij weten on der geen beding met het hem aangeboden nieuwe contract aceoord te kunnen gaan. Het bestuur van Feyenoord heeft Van Hanegem de laat ste weken twee nieuwe voor stellen gedaan waarop hij niet is ingegaan. De bestuurs leden Kerkum en Torqué hebben veertien dagen ge leden nog een bespreking met Van Hanegem gehad. Van Hanegem: „Toen dacht ik dat het best voor elkaar zou komen omdat beiden er voorstanders van waren dat ik bij Feyenoord zou blijven. Nu mag ik weg voor 250.000 gulden, maar m geen geval naar Ajax en ook liever niet naar een andere eredivisie club." Bij AZ '67 zou er interesse voor Van Hanegem bestaan, maar daar is men van het bedrag van 250.000 geschrok ken. „Die contacten met AZ zijn serieus, maar je begrijpt wel dat ze 250.000 gulden een heleboel geld vinden. Cor Coster zal proberen af er van die vraagprijs wat af kan," aldus Wim van Hane gem A A 1 'Dpnderdag't/m zondag'19't/rri' v.' jJL al Tip|7:'•?ï'vU,22<adgustusdól-epivr:van':l4'-tót 'AJ. IJ IVrlV 22\iur. -Za. eri'zo. van 11 tot 19 uur Vy Schouwburg-Kunstmin - Boelekade Droog en zonnig. In de nacht plaatselijk mistbanken. Zwakke lot matige noodoostelijke wind. Minima van veertien aan de kust iot acht graden in het binnen land. Maxima rond 23 graden. itt-itig. zon op onder SS0 .19.ES moan op onder nS20 (géén ander nummer). Vroeg noor de ofd. obonnee-jennca maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur i Zie ook onder „adressen" onderdeStrips Koffie ASSEN Eén van de ex- gijzelaars van de Drentse trein kaping, de heer K. Wielenga uit het Groningse Haren, moet vrij dag voor de kantonrechter in Assen verschijnen, omdat hij pertinent weigert een boete voor een verkeersovertreding te be talen. Wielenga wfl pas over de brug komen als het ministerie van Justitie het schadebedrag voor zijn bij de kaping verloren gegane winterjas uitkeert. De jas was.gebruikt om het lijk van de doodgeschoten treinma chinist te bedekken. EMMEN Omdat een kat één van hén gekrabd had, heb ben twee kmdere nuit Nieuw- Dordrecht bij Emmen het beest met benzine overgoten en in brahd gestoken. De kat, eigen dom' van huren, overleed aan ernstige brandwonden. ROTTERDAM „De finan ciële chaos bij de Rotterdamse stadhuisafdeling Sport en Re creatie moet niet alleen door ambtenaren, maar ook zelfstan dig door de gemeenteraad wor den onderzocht." Prol dr. J. H, Christiaanse, gemeenteraadslid voor het CDA vraagt aan het college van B. en W. of het bereid is deze aanbe- veling, die gedaan werd in een hoofdartikel van Het Vrije Volk over te nemen. Naar aanleiding van herhaal de artikelen m HW over het financieel-admin'istratieve schandaal heeft Christiaansen een interpellatie aangevraagd tijdens de gemeenteraad van morgen. Filippijnen rouwen om 5300 doden MANILLA/HONGKONG/PEKING/TOKIO De zware aardbeving en de daarop volgende huizenhoge vloedgolven en branden hebben de Filippijnen in rouw gedompeld. Vanmorgen werd bet officiële dodencijfer gesteld op meer dan 5300; er zijn zeker 3000 vermisten, het aantal gewonden loopt in de duizenden, zeker 30.000 mensen zijn dakloos geworden. Hele dorpen op het eiland Mindanao zijn door het natuur geweld weggevaagd. Deskundi gen vrezen dat de dodencijfers „nog wel tienmaal hoger kunnen uitvallen. Dit lijkt de zwaarste ramp die ons land ooit trof'. Ook Japan is vanmorgen ge troffen door een middelzware aardbeving, die op het Izu- scruereiland ten zuidwesten van Tokio enige schade heeft ver oorzaakt aan huizen en wegen. Japanse seismologen zeiden dat de schok niets te maken had met de zeer zware aardbevingen die gisteren de Filippijnen en China schokten. De aardbeving in China lijkt ditmaal nauwkeurig te zijn voor- kien door de Chmeese deskundi gen. Veel meer maakte het pers bureau Nieuw China over deze nieuwe ramp niet bekend. Er zou slechts „oppervlakkige scha de" zijn aangericht. Japanse technici die uit het gebied zijn geëvacueerd, bevestigden dat er tijdig een aardbevingsalarm was uitgegaan. Zie ook pagina 5. yyi V f i f A i f* v - 4fpy. a f VAV/Ï Marie Goodlow, gedelegeerde op dc Republikeinse conventie en van président aanhangster Ford, baarde gisteravond meer opzien door wat ze zei dan hos ze eruit zag. Ze deelde de gedelegeerden namelijk mee, dat haar namens Reagan 2500 dollar was geboden wareneer ze zou stemmen voor de tegen Ford gerichte resolutie om nu al eere kandidaat voor het vlce- presidentschap aan te wijzen. Zie ook pag. 5 wjrtdmeubelen. bankstellen, enz. Nergens zo'n keus Fabrtekstoonzalcn Industriege bouw. Goudsesmgc! 66. R'dam. Fel. 010- 126461, LONDEN Vijftien maanden lang dachten de ouders van he tBritse schoolmeisje Linda Bed ford (17) dat hun dochter dood was. Gisteren kregen ze te horen dat Linda nog leefde, dat ze onder een valse naam getrouwd is en een baby heeft gekregen. „Op haar laatste foto is Linda nog een echt zorge loos schoolmeisje. En nu is ze al moeder," zegt me vrouw Bedford 35). Linda's dubbelleven kwam aan het licht toen ze een paspoort aanvroeg. Ze had, het aait niemand durven vertellen omdat ze bang was haar man John Furlong (21en dochter Christine (vier maanden) te zullen verlie zen. „Eigenlijk ben ik blij dat ik er vandoor gegagn men. Anders had ik John nooit ontmoet ere to as ik geen moeder van een schat van een baby geweest," zegt Linda die overigens niet opnieuw hoeft te trou wen. Het onder haar valse naam gesloten huwelijk blijft geldig. Haa rman wil echt niet bij haar weg. „Ik vind Linda de mooiste vrouw ter wereld" zegt hij. Originele luxe badhanddoek met S hetbekende HW-jongetje (Uweet wel, van de affiches). Formaat 150x100 cm. Decoratieve, handbewerktewand- tegel met kleurig sterrenbeeld naar keuze. Set met 12 fellcitatiekaarteR waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u het cadeau van uw keuze als beloning. Stuur debon volledig ingevuld op in een open envelop zonder post zegel aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam, ik geef hiermee op a!s nieuwe abonnee: 'naam I straat I plaats I soort abonnement kwartaal O jaar l Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. i Als beloning kies Ik* de badhanddoek met HVV-jongetja I de kleurrijke wandlegel met het sterrenbeeld— l (hiergewenst sterrenbeeld invullen) O de set met 12 sterrenbeeldenkaarten. I Gewenste cadeau aankruisen s.v.p, Naam afzender I slraat UW, W KUL JllUL JIU UL- O- l

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2