WELKOM: WILLEM Water morsen: tot f 270.000 boete ÜSKH Aandacht voor mensen en hun werk Fred Astaire breekt pols Hachelijk moment Bernhardt zag rapport eerder dan kabinet Het grote sussen wordt voortgezet uw huis Kies int 3 unieke cadeaus. 8 POLITIEBOOT OVER VAART ZEILJACHT vt INFORMATIE ,OVER BEZORGING: Giffabriek blijft dicht 2 y a Grote deining PCI' Warm Stilzwijgen VAN MAAESEmEN: zie pagina Nieuwe abonnee bon, (Van onze correspondente) PARIJS Een gigantische bosbrand ten noorden van de Franse kuststad Royan heeft gisteravond 30.000 kampeerders, kinderen uit vakantiekolonies en bewo ners van geïsoleerde villa's op de vlucht gejaagd. Ze probeerden met hun auto's en met militaire vrachtwa gens Royan te bereiken. ***- u, ft f r "Zaterdrg 21 augustus 1976 32ste jaargang no. 8882 HOOFDREDACTEUR, HERMAN WIGBOLXk Hoofdkantoor: Witlede WUhslraafc 25, Rotterdam tel. 010—14.74.06 Opgeven van TIPS (rubriekadvcrtenties) lef. OtO—13.63,80—14.74,11 ALKMAAR '4- 'Willem, weikóm. in Alkmaar!' 'AZ ffl-fysiothèmpeut, Rotter-- (hm,mer' Ted Troost drukt 'Willem van: Hanegem hartelijk de hand bij diens aankomst in Alk maar. Van Hanegem en Troostkennen elkaar nog .van een gezamenlijke1 pe riode bij Xerxes/DHC, tien jaar geleden. Van-Hanegem, donder-, dag bliksemsnel verkocht dpor, Feyenoofd aan AZ, maakte gistermiddag zijn eerste training mee bvj 2ijn nieuwe club. Over der .conditie-van De Kromme' !was trainer-coach Hans Kmay zó te spreken, dat. hij Van Hanegem 'op neemt in zijn basisopstel' ling voor 'de wedstrijd te gen Sparta, vanavond op het 'kasteelv Zie verder onze - sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Pro jectontwikkelaar Van Eesteren wil een derde kantoorkolos van 110 me-* ter hoog bouwen aan het Marconiplein. Voor dit .nieuwe Europoint-gebouw zijn de benodigde papie- ren "bij de gemeente aan gevraagd. ptoog en vrij zonnig maar Jjjph, enkele wolkenvelden. Meest matige wind uit noord tot noordoost Maximumtemperatu ren van 22 graden aan zee tot 27 'graden plaatselijk in het bin nenland, H zon; maan" Bel010 -147400 (géén onder nummer). Vraag near de afd. obonnee-semce maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen." onderdeStrips Het Vrije Volk wil dit winterseizoen aandacht besteden aan mensen en hun werk. Waarom? Heel eenvoudig. De doorsnee-volwassene brengt meer uren door in zijn werkkring dan in zijn gezin. Een derde van ons leven gaat ruwweg heen aan het „verdienen van het dagelijks brood". Het is daarom voor het levensgeluk van grote betekenis hoe men dit werk ervaart. Vindt u het leuk of minder leuk? Bent u tevreden of zoudt u liever ■iets anders doen? Of denkt u er niet meer over na? Voelt u zich voldoende gewaardeerd? Hoe zijn de contacten met uw collega's, met uw chef, met uw ondergeschikten? Wij zonden het op prijs stellen als u daarover met' ons wilt praten, onverschillig of u bedrijfsleider of havenarbeider bent, of u positieve of negatieve ervaringen heeft. Als u daartegen bezwaren hebt, zullen wij uw naam niet publiceren. Het gaat ons om uw verhaal, uw ervaringen, uw gedachten.' Als u bereid bent met ons. te praten, stuur dan even een briefje aan de hoofdredaktie van Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25, Rotterdam. Vermelding van naam en adres plus "mensen en hun werk" zijn voldoende. Wij nemen dan contact met u op. U kunt ons ook bellen. Telefoon: 147400, toestel 150. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben hun strijdmacht in Zuid-Korea versterkt met straaljagers en jachtbommenwerpers. Het vliegdekschip „Midway" is van Japan op weg naar de Koreaanse wateren. Van het eiland Okinawa en een Amerikaanse basis in de staat Idaho zijn supersonische jagers en jachtbom menwerpers van. het type F-lll opgestegen met be stemming Korea. <- Ji - '/V (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - Prins Bernhard heeft vóór de com- xnissie-Donner zijn bevindingen vorige week donder dag aan premier Den üyi overhandigde - inzage ge had in het volledige rapport. Via zijn advocate heeft hij geprobeerd wijzigingen in het rapport aan te bren gen. Die zijn echter voor het merendeel door de com missie geweigerd. Hed Astaire (77), de vermaarde filmacr leur, danser en zan ger, heeft bij een val in zijn woning in Beverley Hilts een; pols gebroken. Astaire had juist de nieuwste film waarin hij optreedt, The Amazing Dober- man$: voltooid. Om dat hij nu zes wet"- lang met de am het gips moet lo heeft hij zijn meae- werking aan een nieuwe film die op stapel staatrgoeten afzeggen. b Hachelijke momenten tijdens 'de start van een racé met heteluchtballons. Een onverwacht zuchtje wina deed de ballon van Bill Meadows al van de grond in botsing komen met het luchtmonster van de Peru viaan Bobel De 18 andere ballons die meededen aan de race tijdens de jaarbeurs van Indianapolis (VS) kwa men zonder elkaar te raken los. Bij het ongeluk werd niemand gewond. Meadows eindigde de race bovendien als tweede. 20 - 22 - 24 naam 'scart abonnement O kwartaal O jaar Hij/zij ontvangt Het Vrijs Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning kies ik* O "de badhanddoek met HVV-jongetje de kleurrijke wandtegel met het sterrenbeeld (hier gewenst sterrenbeeld Invullen) desetmet12sterrenbeeldenkaarten. Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender Vuur brengt toeristen in i. m het nauw 'i V t Toenhet vuur de weg op. twee punten versperde» gingen, ze. met vissersboten, zeiljachten' en motorboten van de gendar merie de zee op. In Royan stierf een oude man bij aankomst in het stadion aan een hartaanval. Duizenden va kantiegangers hebben hun kam- peerspuilen en auto's in de vlammen moeten achterlaten. Gendarmes en militairen heb ben alles in het werk gesteld om de 700 beesten van de die rentuin van La Falmyre, een van de grootste van. Frankrijk, te redden. Ze werden na een verdovingsprik naar elders af gevoerd. Een aantal kleinere dieren is echter in de rook ge stikt. I fl S 9 s L I, i y 1-2 *0 1 een oint toren (Van een onzer verslaggeefsters) - BRUINISSE - Een politieboot, de RP 5 van de Rijkspolitie te Water in Bruinisse, heeft gistermiddag op het Grevclingenmeer een zeiljacht uit'Eindhoven overvaren. Mevrouw G. uit Eindhoven ver dronk daarbij. De drie andere opvarenden van het jacht konden Vorden gered. i "Hoe het tot de aanvaring kwam is nog onduidelijk De Middel burgse officier van Justitie mr, I.ebret heeft, zoals in dergelijke gevallen gebruikelijk, het onderzoek opgedragen aan de Rijksre cherche. Het college van B. en XV. heeft- bij de aankoop van de twee be staande Europointoreus gezegd" .geen bezwaar te hebben tegen een derde gebouw van dit kali ber bij het Marconiplein. Van Eesteren wil in november be ginnen met de bouw, die twee" en een half jaar in beslag neemt Begin dit "jaar ontstond grote deining toen de gemeente de ge bouwen aankocht om er een aantal gemeentelijke diensten en - secretarie-afdelingen in te vesti-' gen. De gemeente-abten arc-n' waren zeer boos omdat zij niet waren gekend in de aankoop. Leden van het college hadden daarvoor diverse malen gezegd het uiterlijk van de gebouwen afschuwelijk te vinden. Maar bij de aankoop werd verklaard dat er geen bezwaar bestond te gen een derde Europoint. Het. nieuwe gebouw moet identiek worden aan de bestaande kan toorreuzen, dus 21 verdiepingen hoog, hetgeen bij elkaar zo'n honderd meter is. Bovendien wil Van Eesteren het aantal par keerplaatsen van 1.600 naar 3.200 uitbreiden. - BRUSSEL - Met geldboetes van 270 tot 270.086 gulden wil" de Belgische overheid waterverspilling bestraffen.' Daaronder verstaat men het besproeien van siertui-t nen en gazons, -het wassen van gevels en auto's, "het boenen van stoepen en het vul len van zwembanen, vijvers en kinderbad jes. Deze drastische maatregelen zijn vol-' gens de autoriteiten noodzakelijk gewor-^ den door de aanhoudende droogte en het daardoor sterk gedaalde grondwaterpeil. aio «0 op endti 23 Zi. '5.35-©.# «EtB W4S fc 5,37 ,S/V 03 M "3.13 MILAAN - De giffabriek in Seveso zal nooit meer worden heropend. De regionale autori teiten en vakbohdsvertegen- woordigers zijn na overleg met' deskundigen tot de slotsom ge komen, dat het gebouwencom-.' 'plex van de chemische fabriek zozeer met giftig dioxine is be smet dat het nauwelijks zal kunnen worden, gereinigd. Aan de Adriatïsche kust van Italië zijn door zware wolkbreu ken ook vele duizenden vakan tiegangers verdreven. Bovendien kwamen daar drie Italiaanse- vrouwen om in de modder- en watermassa's. 1 De schade loopt in de vele miljoenen guldens. Veel bruggen zijn. ingestort en wegen onder gelopen. Naar schatting zijn" duizend hotels beschadigd door" het hoge water. Enkele schepen zijn gezonken en vele jachten werden van hun -ankerplaats losgerukt. VS versterken leger ir .orea Dit militaire machtsvertoon als. gevolg van het incident op de grens van Zuid- en. Noord- Korea waarbij woensdag twee Amerikaanse; officieren .waren gedood,.ginggisteren i van'een' felle rede van minister. .Kissinger»C*( .Amerika", zei hij, „kan niet het beginsel aanvaarden, dat Amerikanen ongestraft kunnen" worden aangevallen." 'f Het zenden van vliegtuigen naar Zuid-Korea is in Washing ton een „voorzorgsmaatregel", genoemd en een logische reactie op de Noordkoreaanse maatregel de strijdkrachten van het com munistische deel van het land in paraatheid te brengen. Minister Kissinger, die giste ren tweemaal met de voornaam ste adviseurs van president Ford op het gebied van de na--' tionale veiligheid sprak, wilde mets loslaten toen hem -werd gevraagd of er nog meer eenhe den naar Zuid-Korea zullen worden gestuurd. N ^Washington *wordt de gnm- - xaige wijze, waarop-de "Ameri- ..kaanse regering reageert op het - grensincident in Korea, in ver band gebracht met de verkie zingscampagne, Ook in zijn eigen Republikeinse Partij vooral door zijn felle concurrent Beagan - is Ford meermalen verweten niet hard genoeg op te treden tegen de communisten. Inmiddels hebben de VS» Ja pan, Engeland en West-Duits- land bij de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties gepleit voor een hervatting van de besprekingen tussen Noord en Zuid-Korea, die tot hereni ging van het land moeten lei den. Ze deden dat in de vorm van een ontwerp-resolutie en een memorandum, die op 21 september in de assemblee van de VN behandeld zullen worden. 5' Den Uyl liet gisterenavond doorschemeren het vrij normaal te -vinden wanneer een commis sie als de commissie-Donner de feiten van te voren doorneemt met de hoofdbetrokkene. Hij zei nog te willen bekijken hoe dat precies is gebeurd, omdat de werkwijze van de commissie on-' der zijn verantwoordelijkheid valt. Den Uyl ontkende dat het rapport al maanden klaar zou zijn. „De commissie heeft onaf gebroken doorgewerkt tot op het moment dat het rapport mij werd aangeboden," zei hij. De ministers hebben het rap port gisteren in handen gekre gen. Volgens Den Uyl zal het nog wel enkele weken duren voor dit onderzoek naar de eventuele betrokkenheid van pnns Bernhard in het Lock- .heed-steekpenningenschandaal verder naar buiten zal komen. De documenten die eerder als "geheim" werden aangeduid, zullen ook openbaar worden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft er in principe geen bezwaar tegen, ofschoon- volgens premier Den Uyl over" de aard van de toestemming nog wordt overlegd. Dat in Amerika de documen- ten over het Lockheedschandaal op 20 september volledig open baar worden heeft volgens Den Uyl niets te maken met het uit brengen van het rapport van de commissie-Donner. „Maar mag een regering een paar weken denken over een rapport, waar een commissie zes maanden hard op heeft gewerkt," aldus Den Uyl. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - „Het grote sus sen wordt voortgezet, dat is dui delijk. Men wil natuurlijk een monarchale kwestie vermijden." Dat is het commentaar van de staatsrechtgeleerde prof. mr. dIr. H. Th. J. F. van Maarseveen op de ontwikkelingen rond het rap-,- port-Donner. .«Als het inderdaad waar Is dat meneer Von Lippe Bïester- feld het hele rapport vooraf ter inzage heeft gekregen en dat de wijze mannen een aantal van zijn voorsteilen tot verandering van de tekst hébben overgeno men, dan is dat uiteraard te gek. Dan heelt de commissie zich teveel laten leiden door haar politieke loyaliteit," aldus Van Maarseveen. Maar hij houdt ook een ande re mogelijkheid open. „Von Lip-' pe Bïesterfeld heeft aangeboden dat bij mee zou werken aan het onderzoek. De commissie-Don ner heeft hem gehoord, hij heeft verklaringen afgelegd. Als hij nu alleen maar de schriftelijke weerslag van die verklaringen heeft nagezien, dan vind ik dat op zichzelf redelijk. Maar het is niet duidelijk uit de persberich ten wat hij allemaal ter inzage heeft gekregen." Op 11 februari van dit jaar voorspelde prof. Van Maarse veen al in HVV: „De waarheid zal nooit aan het licht komen.". Nu zegt hij: „Het is een raar gedoe. Die drie wijze mannen rijn amateurs, met alie respect overigens. Het had gewoon een stralreehtelijke zaak moeten zijn, dan hadden we dit alle maal niet gehad. De kwestie is vanaf het begin in het politieke' •vlak getrokken. En dat moeten ze nu natuurlijk ook helemaal tot het eind doortrekken." 1. Originele tuxo badhanddoek mat het bekende H W-jongetje (U weet wel. van de ailiches). Formaat 60x100 cm. 2. Decoratieve, handbewerkte wand- tegel met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Set met 12 felicltstiekasiten waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Bezorg om een nieuwe abonnee en wij bezorgen u het cadeau var» uw keuze als beloning. Stuur de bon volledig Ingevuld op m een open envelop zonder post zegel aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee: straat plaats t. - straat -- plaats "I f-.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2