NA YORSTERS DREIGING MET STRENGER OPTREDEN Vliegtuig Twintig jaar met tang in huik boven India gekaapt Yroüw eet iès GESCHORSTE ARTS WERKT IN BELGIË Stank moet aardappel- dieven afschrikken Verolme onderhandelt over aankoop aardgas van UW zie pagina MELK TOCH DUURDER -s; Stadspenning voor Jan Meijer (HVV) Varkenspest lies uit 3 unieke cadeaus. INFORMATIE OVER BEZORGING: Regenbuien Nieuwe abonnee bon. 1CK7C ,t Twintig jaar lang heeft mevrouw Elisabeth Collier uit Miami in Florida rondgelon met een vijftien centimeter lange operatietang, die de chirurg bij een kleine ingreep had vergeten uit haar buikhc nlen. Deze „buikvulling" is op bij stukjes en beetjeè uit haar lichaam gehaald. Met een de röntgenfoto's goec - De half vergane tang werd opgelucht gevóél toont mevrouw Collier een even grote, een deretang. 16 en 18 Bel 010 -147400 (Van onze sociaal-economische' redactie) ROTTERDAM Coraèlis Verolme ondérhandelt met een „land aan de. Perzische Golf" over aardgasleveranties aan Nederland. Op dezë manier zou hij werk kunnen vin den voor tien van zijn nieuwe aardgastankers die hij wil laten bouwen. Bovendien-zou hij van plan zijn zeifin Ne derland en aan de Perzische Golf de nodige laad-en los in stallaties te bouwen. - Bij zijn aankomst gisteren op Schiphol was de Ameri kaanse zanger Sammy Davis jr. niet te beroerd een van zijn Hollandse aanhangers, de 21-jarige Benny Kroes, mét een kus te belonen voor de bloemen die hij van haar kreeg. Zondagavond treedt Sammy Davis op in het Amsterdamse Concertgebouw als begin van een Europese toernee (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Door bedrog met een vals ingevuld lotto-formulier heeft de 40-jarige H. C. kans gezien zich een maand lang door allerlei banken in de watten te laten leggen. In totaal „leende" hij een bedrag van 10.750. Bij zijn aanhouding, enkele dagen geleden in Eindhoven, had hij nog een dubbeltje op zak. - Ergste golf van geweld: 22 dode n in Zuid-Af rika Vrijdag 10 september 1976 32ste jaargang no. 8899 i hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor: WittefJdc Withstraat 25, Rotterdam tel. OIO—14.74.00 Opgeven van TIPS j (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.1J KAAPSTAD De Zuidafrikaansé oproerpolitie heeft gisteren hard toegeslagen tijdens de ergste uitbarsting van protest sedert het begin van de rassenrellen: minstens 22 mensen werden gedood. De bloedige incidenten, die vooral in de Kaap-provincie voorvielen, kwamen een dag nadat premier Vorster had gedreigd met nog strenger politie optreden tegen het rassengeweld. In de twaalf weken,, dat de onrust nu aan de gang is, heeft de politie 327 mensen doodgeschoten. In de buitenwijken en woon steden in de Kaap-provincie trokken gisteren de ne'e dag menigten mulatten en zwarte Afrikanen -door de straten. Zij wierpen stenen naar voorbij rijdende auto's, gooiden winkel ruiten m en plunderden in veel gevallen drankwinkels en café's De ergste tonelen speelden zich af in de kieurlingenwijk Mannenberg, waar twaalf men sen dodelijk ".door kogels uit po- litie-pistolen en karabijnen wer den getroffen. Een van de slachtoffers was een achtjarig jongetje. In Paarl richtten demonstran- LAHORE Een Indiaas lijn- viiegtuig van het type Boeing- 737 is vanmorgen tussen New Delhi en Bombay gekaapt door drie mannen, die waarschijnlijk 'de Libische nationaliteit hebben. Volgens de luchthavenautori teiten in de Pakistaanse hoofd stad Lahore, waar 'het vliegtuig na dé kaping landde,"willen de kapers naar Mekka In Saoedi- Arabië vliegen. i Aan boord zouden Zich on geveer 80 mensen bevinden. Een Duits echtpaar en hun kind mochten in Lahore uitstap pen omdat' een van hen onwel geworden was. SYDNEY Eén Australische arts heeft een geval gemeld van een jonge huisvrouw, die dage lijks vijf tot "tien papieren zak doekjes at plus een halve kran tepagina. - De vrouw is een geroutineerde „papiereetster" schrijft de arts in eenrmedisch vakblad. Op de la gere school begon ze met haar vreemde gewoonte: ze at blad zijden uit leerboeken en vloei papier. Naderhand op kan toor nutigde ze bij voorkeur kasbo ekbl adzij den v Volgens haar arts bekwam het leesvoer 'haar slecht: ze wordt riu döor hem behandeld voor een geprforeerde darm. \'w 'Z. ten een grote ravage aan in de voornaamste winkelstraat. Ook probeerden ze daar een po litiebureau te bestormen. In de zwarte woonstad So- weto bij Johannesburg arres- steerde de politie gisteren drie zwarte journalisten, twee van de „Rand Daily Mail" en een van het blad „The World." Het aantal personen, dat krachtens de nieuwe veiiig- hei'dswetgevïng in de afgelopen vier weken is gedetineerd, be draagt nu 300. Tien van hen zijn journalisten. In Daljosafat, vlak bij Paar! werd een fabriek gedeeltelijk door brand verwoest. In het na bijgelegen "Worcester ging een middelbare school voor kleur lingen In rook op. Ook uit veie andere steden in de Kaap-provincie werden on geregeldheden gemeld, o.a. uit de universiteitsstad Stellen- bosch, waar het heie verkeer lamgelegd werd. Hoeveel slacht offers daar de nieuwe golf van geweld veroorzaakte, wilde noch 'de politie, noch de zieken huizen vèrtellen. MAASTRICHT De actiegroep „Rooie Reus" in Limburg heeft bij de Officier van Justitie In Maastricht een klacht in gediend tegen de voorma lige Geieense arts S„ die op 16 juni door de Medi sche Tuehtraad voor een jaar werd geschorst. S. werkt nu als contro lerend arts bij de bedrijfs vereniging De Samenwer king (vleesverwerkende industrieën) en is bedrijfs arts bii Limco Slachtvee- centrale in Weert. De klacht gaat behalve tegen S. ook tegen de bedrijfs vereniging cn Limco, De thans in het Belgi sche Opritter wonende S. werd geschorst, omdat hg onder meer gastarbeiders chanteerde. Hij was bereid hen verklaringen voor ar beidsongeschiktheid te verstrekken, als ze hun vrouwen opdroegen 's avonds met hem sexfüms te bekijken en daarna verder de avond met hem door te brengen. Prins eervol uit 4 militaire functies RIJSWIJK Ondanks het dringende verzoek van minister Lubbers om de verhoging een maand uit ten'stellen, heeft het Produktschap voor Zuivel be sloten om de melkprijs voor verpakte volle melk met ingang van maandag 20' september te verhogen tot 96 cent. Deze 96 cent is een minimum- Prijs die bedoeld is om „stunten" door supermarkten tegen te"gaan. (Van een onzer verslaggevers) LIMBRICHT Omil legale aardappelrooiers af te schrikken heeft land bouwer G. Falden uit het vZuidlimburgse Limbricht zijn aardappelvelden on der een~ centimeters dikke laag koemest gespoten. 'De boer ging tot deze rigoureuze maatregel over nadat onbekenden begin deze week in het nachte lijk duister bij hem vele tientallen kilo's aardappe len uit de 'grond hadden gehaald. Met behulp van een slang spoot Falden giste ren de gierlon over zijn velden leeg. Volgens de boer is de stank zo hevig dat adspirant-aardappel- rovers het wel uit hun hoofd zullen iaten in de buurt van zijn boerderij te komen. De fiikke mestlaag zal de smaak van de aardap pelen niet bederven, ver- Van het westen uit toenemende bewolking, op de meeste plaat sen gevoigd door regen. Mini mumtemperaturen omstreeks 8, maxima ongeveer 15 graden. Tot krachtig of - haird toenemende wind tussen .zuidoost en zuid west. W »tpt. ion' op onder 61B04 maan op onder 1S.SS 0S..:6 (géénondernummer). Ytaag naar de afd. abonnee-jerïite maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur CZie ook onder „adressen" onder de Strips De 75-jarige scheepsbouwer heeft dit gezegd in een' vraag gesprek met het Engelse week blad „Marineweek". Hij zegt-ook dat de Nederlandse regering grote belangstelling voor het pro ject heeft. ^Volgens het Britse weekblad zou het contract gaan om'een hoeveelheid van 20 mil joen kubieke meter aardgas per ia ar. Een woordvoerder van de Gasunie noemde' die hoeveelheid .vanmorgen .niet veei, gezien de 50 miljard kubieke meter aard gas die Nederland alleen al voor zijn binnenlands verbruik nodig heeft. „De Gasunie heeft wei plan nen voor overslagstations in stu die, waarbij ook gedacht wordt aan een plek in de Noordzee. Op het ministerie van Economische Zaken is men nog uiterst terug houdend* over deze zaak. Maar bekend is wel dat de regering er toch wei wat voor voelt, wan neer "Verolme zijn tankers in Nederland Verolme-Rozen- burg en NDSM-Amsterdam zou laten bouwen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Prins Bemhard is per 8 september officieel eer vol ontslagen uit al zijn militaire functies. Het Koninklijk Besluit daartoe is gisteren in de Staats courant "gepubliceerd. Het gaat' om de functies van inspecteur-generaal van de krijgsmacht, president-curator van het Koninklijk Instituut voor de Marine, president-cura tor van de Koninklijke Militaire Academie, luitenant-generaal van de Marine en generaal van de land- en luchtmacht. In het Koninklijk Besluit wordt de prins "bijzondere dank betuigd voor de diensten die hij. onder vaak moeilijke omstandig heden,'" het land heeft bewezen „in verscheidene zeer gewichtige militaire betrekkingen". De prins is per 8 september eveneens ontslagen als voorzit ter van de Nationale Raad Wel zijn Militairen en ais voorzitter van het curatorium van het Defensie Studie Centrum. Minis ter Vredeling (Defensie), zo meldt de Staatscourant, heeft de voorzitter van de stichting Volk en Verdediging gevraagd de no dige maatregelen te nemen om de prins te ontheffen uit diens functie van regent. In een verklaring die hij gis teren naar de leden van de krijgsmacht en het centrale defensie-apparaat stuurde, brengt de prins „op dit voor mij persoonlijk moeilijke moment" dank aan alten „voor de samen werking die er altijd tussen ons heeft bestaan". „In de oorlog heb ik gezien", zo zegt de prins, „wat de Neder landse strijdkrachten onder de moeilijkste omstandigheden kun nen presteren. Mijn bewondering en waardering voor de toewij ding waarmee in de krijgsmacht wordt gewerkt, heeft daardoor een hecht fundament gekregen. De 31 jaren die ik als inspec teur-generaal heb gediénd, heb ben mij in die gevoelens alleen maar versterkt". „Vooral mijn ervaringen op het personele viak", zo besluit de prins, „hebben mij de overtui ging gegeven dat ons land een krijgsmacht heeft waarop gere kend kan worden. Dat is van grote betekenis voor ons volk. De krijgsmacht en allen die daarin of daarvoor werken, wens ik het allerbeste toe bij htïn verdere taakvervulling". Lo tto-g wchelaar Iaat banken erin vlieden ,Bij het invullen van het lot to-formulier zorgde H. C. er voor, dat de cijfertjes m de twee de kolom niet werden doorge drukt op het duplicaaivel van het formulier dat hij daarna normaal instuurde. Op het duplicaatvel vulde hij na de bekendmaking de win nende lottocijfers in. Onmiddel lijk 4aama zocht hij vxa een no taris of advocaat contact met een bank-zogenaamd om te pra ten over de belegging van de anderhalf, miljoen gulden die 'de lotto blijkens hei winnende c. formulier zou uitbetalen. Vanaf dat moment werd H. C. door de bankdirecties in de wat ten gelegd. Hij kreeg in één ge val zelfs een auto met chauffeur ter beschikking. Omdat H. C. verteide krap bij kas te zitten werd hem in allerlei gevallen •geld geleend. Een dag voor de bewuste anderhalf miljoen gul den zou worden uitgekeerd, tracteerde H. C. steevast de bankdirecties en de voornaam ste personeelsleden op een feest in een duur hotei. Na het feest vertrok hij met de noorderzon. Op deze manier be- drooghij onder andere, banken m Utrecht (2 maai), Amsterdam (2 maal), Venlo en Eindhoven. vi. J. (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM Jan Meijer van Het Vrije Volk heeft giste ren de Wolfert van Borselen- penning ontvangen. Burgemees ter A. van der Louw reikte hem en zijn collega Ben Swaep (Rot terdams Nieuwsblad) de onder scheiding uit als dank voor de dertig jaren dat zij ais stads verslaggevers actief zijn in Rotterdam, (Zie ook „stukgoed", pag. 3), DE VALK Op drie bedrij ven in de buurt van Ede is var kenspest geconstateerd, In - to taal zijn al 268 dieren afgemaakt. Voor de gehele omgeving, is een vervoersverbod voor varkens van kracht. 1. Originele luxe badhanddoek mei het bekende HW-jongetje(Uweet wel. van de affiches). Formaat 50x100cm. 2. Decoratieve, handbewerkie wand- *«se! met kleurig sterrenbeeld naar keuze. 3. Set met 12 felfcltatiekaarten waarop de sterrenbeelden ut vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abormei en wij bezorgen u het cadeau var 1 uw keuze ais beloning. Stuur de bon volledig Ingevuld off in een open envelop zonder post» zegel aan Het Vrije Volk, Antwoord! nummer 1579, Botterdam*. ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: naam •straat plaats soort abonnement kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning kiesik* de badhanddoek met HW-jongetje de kleurrijke wandtege! met het sterrenbee!d__ V. (hier gewenst sterrenbeeld invullen) desetmet12sterrenbeeldenkaarten.' Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam afzender-; straet' plaats - ri >1

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2