Te dronken voor blaasproef Tweede bevel voor kraakster Broersvest Peuterspeelzaal in Joris Doelen Nieuwlandwerkgroep 'Wonen en leven' praat over knelpunten Louise de Co straks zonder gras Ruzie Opengebroken Te hard Overhaast9 noemen veel Schiedammers voortvarendheid van het gemeentebestuur Collectanten gezocht Spelavond in De Woudhoek schiedam Gestofen tv/radio !f - nederfandl -X WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 ïiiiiiüiuiiiuiimüititiiiiiiiiiiiiiiuiuiiujiiiiiiii! miiiiiniitiititüiiiitiiiiHMiniHmiiitinimiifiit Reinier Scheer es: "Na- tuurlijk vindt iedereen I" het leuk als hij Duitse en Belgische programma's katv ontvangen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De kraakster van het huis Broersvest 170 heeft gisteren voor de tweede maal het hevel ge kregen haar onderdak te verlaten. v - 'ttsï,: sgarSM Het is nog steeds niet mogelijk om als voetganger de Burgemeester Van Haarenlaan in één keer over, te steken Wmmk- - y v C f Het herinrichten-van de Louise de Colignystraat is in volle gang SCHIEDAM De men sen van gemeentewerken zijn hard aan het werk om het gra$ in de Louise de Colignystraat in Schiep dam-Zuid te laten ver dwijnen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 ZH+.'fi—kJ »-■„ *~<i V W k'"' X.' 5 r SCHIEDAM - Een dronken automobilist heeft op een tocht door Schiedam een aantal ande re auto's zwaar beschadigd doordat hij er tegenaan reed. De man de 43-jarige A. de J. - reed allereerst over de Nieuwe Haven waar hij tegen de stei gers van het in aanbouw zijnde flatgebouw Over de Vesten botste. Hij vervolgde zijn tocht via de Schoolstraat w aar hij. door opeens achteruit te rijden, een achter hem rijdende auto mobilist in paniek bracht. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Op de Havendijk reed De J. ten slotte nog tegen een geparkeerd staande auto op, maar de politie slaagde er daarna in hem op te pakken. De man bleek te dronken om op de blaaspijp te kunnen bla zen. Hij mocht vervolgens zijn Toes op het bureau uitslapen. Een andere dronken automo bilist heeft eveneens voor enige opschudding gezorgd. Deze - de 32-jarige Viaardïnger P. A. M. van U.— reed over de Vlaardin- gerdijk, waar hij tegen twee auto's opreed. Zowel zijn eigen als een der geparkeerd staande auto's raakte total loss. Ook de ze aangeschoten automobilist werd naar het politiebureau ge bracht. SCHIEDAM - Een menings- verschil met makelaar Moerman is voor Schiedammer J. S. aan leiding geweest om in het nach telijk uur een paar straatstenen door de ruiten bij het make laarskantoor in de Lange Kerk- straat te gooien. De man was bij de makelaar geweest om over een huisje in De Baan te pra ten. maar dit gesprek was vol gens hem niet geheel naar wens verlopen. Zijn wraakaktie werd bestraft met een gang naar het politiebureau, waar bleek dat de man onder invloed van atkohol verkeerde. SCHIEDAM - Vijftien casset tebandjes, een hoeveelheid siga retten, een mini-oiifantje en een portemonnee met inhoud waren de buit bij een inbraak in de auto van de 23-jarige Schiedam mer F. v.d. O. Of dat olifantje een speelgoedbeest dan wel le vend was heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. De wagen stond geparkeerd in de Talmalaan; het linkerportier raampje werd opengebroken. de in beslag genomen brommers teveel lawaai. SCHIEDAM - Tijdens een twee uur durende radarcontrole op de Churchillweg heeft de po litie twintig snelheidsovertreders gesnapt. De controle werd daar tussen tien en twaalf uur ge houden. Ook heeft de politie twee brommers in beslag geno men, die voor een nader tech nisch onderzoek naar het poli tiebureau zijn overgebracht. Met behulp van de curvometer bleek dat de bromfietsen een snelheid van tachtig kilometer konden halen. Tevens maakte één van SCHIEDAM - Terwijl hij in zijn flat op het Bachplein zat te ontbijten zag de 40-jarige P. P. F. hoe zijn auto plotseling werd weggesleept. Het is. voor. de po litie nog een raadsel wie er ach ter deze autodiefstal zit.' Dit vol gens de politie voor de sloop be stemde voertuig is van het merk Ford Taunus en heeft het ken teken 46-11-HK. In de auto la gen een rode vouwfiets, een rij en een kentekenbewijs. Probiemen aanleg kabelnet SCHIEDAM "Overhaast" is de term die veel Schiedammers mo menteel bezigen over de voortvarendheid waarmee het gemeentebe stuur de aanleg van een kabelnel in deze stad wil realiseren. Maar bij voorbeeld in buurstad Vlaardingen besloten is om nog eens uit gebreid op de hele problematiek van de kabei in te gaan, wil Schie dam deze beslissing maandagavond tijdens de gemeenteraadsverga dering al doordrukken. Of Schiedam bijvoorbeeld wel de behoefte heeft om Duitse of Belgische televisiezenders te kunnen ontvangen (en wa a ivoor dan een tientje per maand moet worden betaald) js nog helemaal niet onderzocht. „Ervaring' in andere steden heeft geleerd dat er wel degelijk de behoefte .bestaat om Duits- land hier te kunnen ontvangen," aldus wethouder Remter Sehee- res hierover. Volgens hem is m die steden waarmee Schiedam zich dan verge'eken heeft, even min onderzoek gedaan naar die behoefte. De bewoners bleken pas belangstelling te krijgen voor die Duitse en Belgische zenders op het moment dat ze er met meer onderuit konden, en de kabel toch al m de grond lag. Overigens heeft de gemeente al voor een bepaald kabelnet gekozen, dat het voor een toe komstige lokale omroep in deze stad zeer moeilijk zal maken om redelijk goedkope en goede pro gramma's te vervaardigen. De contactdozen die gebruikt zullen worden m het systeem dat de gemeente voorstaat, zal het on mogelijk maken om een twee weg-systeem toe te passen. Eventuele uitzendingen uit een Passagettieater of Stadskantoor zullen daardoor zeer bemoeilijkt worden. In de nota die een aantal ambtenaren van cte Gemeente lijke Technische Bedrijven heeft geschreven, staat vermeld dat het kabelnet ongeveer ƒ9 per maand zal gaan kosten aan iedere Schiedammer die er ge bruik van maakt. Dat bedrag is nu echter al gestegen tot ƒ10 per maand. Doordat het echter over vijf jaar verboden zal zijn om een televisieantenne op je dak te hebben, verplicht de gemeente zijn inwoners m zekere zin om een aansluiting te nemen op het kabelnet. ..Voordeel is dan wel, dal je een veel beter beeld knjgt, en dat je meer televisie- en radiostations kan ontvangen," zegt Scheeres hierover. „En dat is een plezierige zaak." Verschillende raadsleden heb ben al laten weten dat zij niet zomaar akkoord zullen gaan met het voorstel van Scheeres om voor 12 miljoen dat kabelnet aan te leggen. „Eerst moet er duidelijkheid komen over een gioot aantal vraagstukken dat er nog aan kleeft," menen zij. Een van de problemen waar Schiedam ook mee te maken zal krijgen als ze een kabelnet aan legt en een ontvangstcentrale opricht (welke in de Heijer- mansflat moet komen) zijn de auteursrechten die er op buiten landse uitzendingen rusten. Mo menteel zijn op enkele plaatsen m Nederland proefprocessen m voorbereiding over die auteurs rechten. Als beslist wordt dat er betaald moet worden voor het m Nederland uitzenden van bui tenlandse programma's, dan zal het bedrag dat per maand moet worden betaald voor gebruik van de kabel nog aanzienlijk stijgen. In de gemeenteraadsvergade ring van maandagavond zal uit gebreid over deze zaak verder gesproken worden. Deze verga dering begint om acht uur in het Stadskantoor. Sgrtt" - - i t - Dit bevel werd gegeven door de Sociale Dienst, nadat zij had geweigerd naar een Haags pen- -sion te verhuizen. Dat deze uit zetting niet doorging kwam om dat de Sociale Dienst op het laatste moment toezegde nog naar een betere oplossing te zul len zoeken.- Volgens de gemeente is de .kraak onrechtmatig, omdat het pand in gebruik is bij Gemeen tewerken. „Deze gemeentelijke dienst heeft het in gebruik als opslagruimte en daarom is het kraken ervan illegaal", aldus burgemeester Lems die hierbij aantekende dat hij vanaf het begin van de kraak en het uit zettingsbevel vonge week af weet De door de krakers geuite veronderstelling als zou hij het oittruimingsbevel hebben onder tekend zonder daarvan de in houd te kennen, wordt dan ook van de hand .gewezen. De goe deren die Gemeentewerken in het pand opgeslagen heeft, om vatten. niet meer dan enige planken en stenen. „Vandaag hebben ze het pand voor plan ken nodig, maar morgen mis schien wel voor grote machines of iets dergelijks"', zegt Lems hierover. „Gemeentewerken heeft een ontstellend gebrek aan- ruimte." Dat de kraakster weigert het aanbod voor het tijdelijk be- - trekken van een pension in Den Haag te accepteren (op kosten van de gemeente) is volgens - Lems tegen de afspraak die be gin deze week tussen haar en de gemeente is gemaakt. „Hef gaat hier om een tijdelijke voorzie ning. We hebben op het moment geen woningen leeg. maar we erkennen dat mevrouw Zappey het recht heeft op een dak bo ven haar hoofd en kijken dan ook uit naar een permanente woonvoorziening voor haar. Dat vinden we echter niet van van daag of morgen", zegt Lems. Anneke Zappey en met haar - de kraakploeg van Schiedam gaan er ondertussen van uit dat ze in hel huis aqn de Broersvest mag blijven wonen, totdat er - een betere en permanente oplos- sing gevonden is. Het -pand is nog geen half .jaar geleden aan de bewoners- 'vereniging van het centrum aangeboden, die het weigerden. .Dus waarom er nu opeens geen .kraker inkan zitten, is een raadsel,voor de kraakster en.de SCHIEDAM - De opening van de nieuwe peuterspeelzaal in het centrum Sint Joris Doele op het Doeleplein is niet geheel volgens verwachting veriopen. Er kwam namelijk niet één peuter opdagen. Sinds kort h'eeft men jn dit buurtcentrum weer de beschikking over een peuterleidster die tien uur per week een peuterkiasje wil leiden. Na het vertrek van de vorige leidster heeft men in het centrum bijna een jaar lang niets aan peuterwerk kunnen doen. - De peuterspeelzaal is met in gang van deze week op de maandag- en donderdagochtend geopend, terwijl de kleuters er ook op dinsdag- en vrijdagmid dag terecht kunnen. Daarnaast bestaat sinds kort nog de gele genheid om op dinsdagochtend kinderen onder te brengen in de crèche, die speciaal ten behoeve van de vrouwen die in het Doe- lecentrum de zogenaamde VOS- cursus volgen, is opgericht De leiding van het clubhuis heeft ook het plan opgevat om. buitenlandse gezinnen op de hoogte te stellen van de moge lijkheden die de peuterspeelzaal biedt. Hiertoe zullen m alle Turkse zaken en ontmoetings centra in Schiedam mededelin gen in de eigen taal worden op gehangen. Over het mislukken van de eerste peuterspeeldag zegt leider C. A. Veenema; „Toen we geen leidster hadden,.kwamen er een heleboel mensen hun kind bren gen, en nu - er een leidster is komt er geen kind. En dat er- wijl we nu veel meer ruimte hebben dan eerst." Overigens zqu men in Sint Jo ris Doele graag voor hele dagen een peuterleidster' aantrekken, maar daarvoor ontbreekt ze het geld. „We hebben maar vergun ning om een kracht 'voor tien uur aan te trekken", aldus Vee nema. MM**#*#* rfv \<y SCHIEDAM - De gemeente heeft nog geen standpunt Ingenomen over.-het uit Nieuwland afkomstige verzoek, de voetgangerslichten op ji<» Burgemeester Van Haarenlaan op een dusdanige manier af.te stellen, dat kinderen daar zonder geyaar kunnen oversteken. Dit verzoek werd enkele maanden geleden -gedaan door de leden van de werkgroep "Wonen en Leven in Nieuwland". Deze werkgroep komt morgenavond voor het eerst sinds de zomervakantie weer bijeen in de Jeugdhaven aan de Albardastraat. Op de agenda staat ondermeer de brief waarin de gemeente schrijft, dat men nog geen standpunt ingenomen heeft om trent de voetgangerssituatie op de Van Haarenlaan. In het ver leden stonden de voetgan-. gershchten op deze drukke ver keersweg op een dusdanige ma nier afgesteld, dat voetgangers in één keer konden oversteken. Momenteel springt het licht hal verwege het oversteken weer op rood. Met name kinderen letten Dit gras tiert nu rfog welig op de straatstenen die samen het wegdek vormen. Het gras ver dwijnt omdat men kortgeleden gestart is met het herinrichten van de Louise de Colignystraat. Nadat de straat opnieuw inge richt is. zal de Louise de Colig nystraat er net zo uitzien als de omliggende straten in dit deel van zuid. Het herinrichtingsplan is indertijd opgesteld in samen spraak met de verschillende be woners. Het definitieve plan ontvingen de bewoners kortgele den in de bus. In de straat worden momen teel 24 parkeervakken en ver schillende fietsklemmen ge maakt Ook krijgt de straat er komend najaar, tien nieuwe bo- - men bij. De Louise de Coligny straat wordt op een dergelijke manier heringericht, dat het voor het snelverkeer in het ver volg niet meer mogelijk is de straat als doorgangsweg te ge bruiken. Dit zelfde gebeurt met de sterk verzakte Strijensestraat in een ander deel van Schiedam- Zuid. Daar wordt nog* deze maand 'gestart met het opnieuw inrichten* van idit stukje Schie dam. De Strijensestraat zal ver anderen in een straat waar kin deren de ruimte en de mogelijk heden krijgen, om zonder ge vaar van voorbij razende auto's te kunnen spelen. In deze straat worden dan ook verschillende verkeersdrempels gelegd. Tijdens het herinrichten van de Strijensestraat worden er 46 parkeerplaatsen gemaakt en ko men er 12 nieuwe bomen bij. daar niet op en steken nog ■steeds in éen ruk de Burge meester Van Haarenlaan over. Morgenavond praat de werk groep "Wonen en Leven in Nieuwland" er over wat voor. acties men moet ondernemen zodat zo snel mogelijk een einde aan deze gevaarlijke situatie wordt gemaakt. Een ander knelpunt in Nieuw land is de stankoverlast die ver oorzaakt wordt door de fabriek van Bols. Zoals bekend voert de werkgroep "al geruime tijd, actie tegen deze overlast. Morgen avond praat men erover in hoe verre deze actie een vervolg moet krijgen. Volgens de tijde lijk buurtwerker in Nieuwland Hugo Koole, is het aantal klach ten over de stank van Bols de laatste tijd beduidend teruggelo pen. Zelf heeft hij sinds hij eind juli het werk van opbouwwer ker Roei Rasker overnam geen enkele klacht ontvangen. Andere punten waar 1 werk groep morgenavond over praat zijn: de geluidshinder die het Parkwegviaduct veroorzaakt, de speelvoorzieningen in park Bij dorp 'en het pla">van de ge meente om bij station Nieuw land een horecagelegenheid te creeren. SCHIEDAM - De Schiedamse dierenbescherming zit te sprin gen om collectanten. In de week van 4 tot 9 oktober zal naar aanleiding van dierendag - zo wel huis aan huis als op straat gecollecteerd worden. Voor bei de collectes zoekt de dierenbe scherming nog vrijwilligers. De straatcollecte.zal alleen op zaterdag 9 oktober plaatsvinden; vrijwilligers kunnen dan "vanaf half tien 's ofchtends een collec tebus halen in het Rode-Kruis- gebouw m de Warande. Ook kan men zich opgeven onder te lefoonnummer 700850. SCHIEDAM - Morgen wordt m1 het, dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermans- plein een spelavond gehouden. Deze avond die om acht uur be gint staat in het teken van ge zelschapsspelen, De toegangskos- ten zijn 75 cent TÈLEAC 18.15 Moderne electronica NOS 18.45 Trekking Staatsloterij 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest P.P. 19.50 Uitzending PvdA 20.00 .ARnhem, het verhaal van een ontsnapping, tv-f ilm 21.20 Artur Rubinstein 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio Sport 22.30 Panoramiek y 23.15 Journaal NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar. 18.55 Journaal IKON 19.05 Over politiek 19.30 Kenmerk 20.00 Journaal SOCUTERA 20.25 Damtnenbouw in Bo ven •-Volta KRO 20.30 Brandpunt 20.50 Studio Vrij 21.50 Genezen door acupunc tuur NOS 22.35 Journaal DONDERDAG NOS-NOT 10.45 Schooltelevisie. Leven in een ontwikkelings land - 5 11.10 Afrikaans Dagboek 11.35-12.00 Lief en leed. EO 15.00 De Waltons, serie ln „Van gewest tot gewest" - van mjf over zeven tot tien voor acht ma Nederland 3 - heeft Wil de Jong een gesprek met de Schotse kolonel-arts Graeme Warrack, de werkelijke hoofd persoon in de film Arnhemhet verhaal van een ontsnapping", die de NOS later op de avond - van acht uur tot tien voor half tien via Nederland 1 uitzendt. Warrack - in de film wordt hij gespeeld door de voortreffe lijke acteur John'Hallem werd in september 1944 tijdens de Slag om Arnhem doof de Duitsers, krijgsgevangen gemaakt en in een kamp bij Apeldoorn geïnter neerd. Toen de krijgsgevangenen naar Duitsland dreigden te wor den overgebrachtwist Warrack zich enkele dagen op een zolder schuil te houden en te ontsnap pen. Na dagenlange omzwervin gen door de Veluwse bossen slaagde hij met behulp van het meisje Tineke Kroner en leden van de Nederlandse ondergrondse naar bevrijd, gebied te ontkomen. Graeme Warrack onderhoudt nog steeds een zeer vriendschap pelijk contact met zijn helpers en brengt urytuel ieder jaar, ter "gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de"Slag om Am- herh; een bezoek aan ons land. Bij Arnhem sprak Wil de Jong met hem over zijn ontsnapping, het boek dat hij er over schreef en over de film' DUITSLAND I WOO Nieuws uit Noordrijnland-Westfalen. 18.05 Intermezzo. 18.45 Kwis. 1915 Akt 1945 Trick am viertel vor acht 2000 Journaal en weeroverzicht AansL: Verktezmgspraatje. 2) 15 Reportage. 21.05 Spelprogramma 22.30-2250 Journaal, kommentaar en weer bericht DUITSLAND tl 1820 Zwickelbach en Co. detective verha len 1900 Journaal en verktezmgspraatje 19 30 informatie programma 2015 Informa ties en meningen uitliet bedrijfsleven 2! 00 Joumaat en verkiezingspraatje. 21.15 Ste nen erner Ehe, Zweedse film, vervolg 2245 Journaal. 1 DUITSLAND Ut IB 00 Sesamstrasse. 1830 Kursus Engels. 19 00 Zandmannetje 19 05 Programma voor Spaanse werknemers 1915 Studie- en kur- vusprogramma. 1945 Nieuws uit Noordrijn- land-Westfalen 2000 Journaal en weerbe richt 2015 Akt 20 30 La Patagonia rebelde. Argentijnse speelfilm 2210 Muziekpro gramma. 22.55 Dokumentafre. 2325 Jour naal BELGIS NEDERLANDS 1845 Michel Strogoff. tv-serie 1940 Mede delingen en weerman. 1945 Journaal 2013 Klaverweide, sene tv-verhalen 2105 Spcl'- programma 2220 Nationale Loteru. 2115-23 35 Journaal GOLFLENGTEN: Hilv, I 298 m. FM Lo- pik 52.6. Goes 87 85:Ullv. II- 402 m. FM at- leen na 17 uur Lopik 98.9. Goes 99 8: Hllv III: 445 m. FM Lopik 96 8, Goes 95.0; Hilv IV: alleen FM Lopik 98 9. Goes 99 8. HILVERSUM 1 TROS- 1830 Nws. 18.41 De Blauwe zaden, hoorspel 19.00 Muziektnptlek. 22.00 blueati- me. 2230 Nws. 22.40 Aktua. 233)0 Coulissen.. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM JI VARA. 18.00 Nws 18.11 Dingen van de dag. P.P: 18.20 Uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond. VARA: 18.30 Tussen start en finish. 1930 Brassband Ma gazine 20.00 Nws 20.05 Concertgebouwor kest 2135 Theun de Vries vertelt 21.55 Mu ziek van deze eeuw. NOS 23.00 Met hel oog op morgen 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM 111 NOS- 1803 De vakaturebank 18.10 NOS- maal. 19.30 Langs de lijn (1938 Paarde- koersen) 23.02 NOS-jazz. 002 Take it easv 102 Dat wordt weer nachtwerk. 402-002 De Achternacht DONDERDAG HILVERSUM I NCRV 700 Nws '02 Het levende woord "38 Te Deum Laudamus 730 Nws 7.4 - Hier en nu 735 Muziek in- uw straatje 8.24 Op de man af 830 Nws 836 Gvmnastiek voor do huisvrouw 845 Tot uw dienst. 9 45 Onder de hoogtezon 1030 Nws 1033 Een uur natuur 113» Metropole orkest 12.00, Uit het songboek van Rta Joy. 12.15 Voor boer en tuinder. 12.26 Mededelingen voor land- cn tuinbouw 1230 Nws. 1241 Hier en nu 1235 Middagpauze dienst 13.15 Goed gestemd, 11.00 Klanksnoer 15.00 Globaal (1530 Nws) 1730 Nws. 1732 Htor en nu HILVERSUM tl AVRO 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnastiek 730 Dag met een gaatje. <8,00 Nws. 8.11 Ra diojournaal) 830 Morgenwijding. 9.00 Wie zijn wij dan wel?. 936 Waterstanden 9.40 «- Schoolradio. 1030 Radio Law-aaipapegaai 10JO Arbetdsvilammen. (11.00 Nws. 11.03 - Radiojournaal). U30 Rondom twaalf: een uur allerlei voor iedereen met om 11.55 Beursberichten. 1230 Sportrevue.' 12.43 Per - Saldo 13.00 Nws. 1331 Radiojournaal 1325 -1 'n Middagje AVRO. met om !6,09 Nws. en om 16.03 Radiojournaal 17.00 Parlevinken. 17.40 Nederlands-lsraelitisch Kerkgenoot schap 1735 Mededelingen HILVERSUM 111 Ieder heel uur nieuws. TROS 702 Drie op- J» boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draait op verzoek. 1233 Drie draalt tussen de middag 1430 Pop-Kontakt 16.30 De Hit- meesters HILVERSUM IV KRO 7.00 Nws. 7.02 Badlnene. 900 Nws 902 Overweging 9.10 Echo 930 Onderwijs- programma 10.00 Aubade 1130 Pianocon- U? eert. 12.00 Nederland Muziek 13.00 Rondom Haydn 14.09 Nws. 14.02 Promenade Orkest. I5JW Coliage van alledaags en zeldzaam.^

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1