Mannenkoor Orpheus heeft uitstekend Jubileumconcert Delta wordt vernieuwd 49.95 Bouwmanstichting toch op Nieuwe Haven I 6 dagen lang bij evatoom liflPf! Era ure* et PHILIPS MIXERSET TYPE HR 1171 tot en met woensdag 27 oktober 6 dagen lang bij j evatoom, m 'Afschuwelijk' Onderzoek Automaat opengebroken Val met brommer I MAANDAG 25 OKTOBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 TV- en radioprogramma's staan op pagina 9 SCHIEDAM Onder het personeel van de werf IHC-Gusto circuleert een pamflet met daaraan gekop peld een handtekeningenlijst, waarmee de directie wordt opgeroepen een openbare vergadering te organi seren om de huidige stand van zaken bij het bedrijf uit de doeken te doen. Duidelijk is dat door de kritie ke situatie waarin de Nederlandse scheepsbouwindus- trle zich bevindt ook de onrust onder hit personeel van IHC-Gusto toeneemt. De industriebond NVV dis tantieert zich echter nadrukkelijk van de handteke ningenactie. "Een leven voor de tsaar" uitgevoerd in de Havenkerk iv - vv -Kv A\ SCHIEDAM - Affiches die normaliter het drukke straatbeeld sieren, hangen nu tot 22 november te kijk in de rustige en veilige omgeving van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. In de opzet om het werk van totaal van elkaar verschillende affiche-ontwerpers samen te brengen is men tot nu toe nog maar ten dele geslaagd. Momenteel hangen alleen nog maar de cul turele affiches van Amsterdammers Gielijn Escher (31) en de politieke van de Duitser Klaus Staeck (38). in het museum. Kompleet met garden, deeg- haken en standaard met kom Katalogusprijs 94.- Bij Evatoom 6 dagen lang iipppfsfi te' BRAUN HAIRSTVUMG SET TYPE HLD 5 Bij Evatoom 6 dagen lang. '.'i- |,VW,V '^1 Schledamseweg 39-47 Vlaardingen Tel. 346000 Mgr. Nblenslaan 686 Schiedam" Tel. 702667 mm»-.. •Het pand van de Boumanstichting op de Nieuwe Haven nummer 153. 0 r ijW.; \\S Onrust onder i personeel van fflC-Gusto Volgens één van de kaderle den van de industriebond bij Gusto zet de handtekeningenac tie geen zoden aan de dijk. Hij voegt eraan toe dat de versprei ding van het pamflet gedaan wordt door werknemers van Gusto die anders nooit iets met vakbonden te maken willen hebben. Deze werknemers zou den zich ook regelmatig bij Gusto bezig houden met de ver spreiding van een orgaan dat de naam Vijf krant draagt. „Ze wil len nooit iets met de bond te maken hebben, maar nu de si tuatie, benauwd wordt willen ze ineens van alles gaan organise ren," aldus één van de kaderle den van de industriebond over de verspreiders van het pamflet. Deze verspreiders willen van de directie van IHC-Gusto nu weieens precies horen waarom directeur L. A. van Gunsteren kortgeleden ontsiag nam. De di recteur stapte op omdat het moederbedrijf IHC-Holland had besloten voorlopig geen uitbrei dingsinvesteringen bij IHC-Gus to te doen. Omdat de heer Van Gunsteren indertijd aangenomen werd om het laatste bedrijf té moderniseren bestaat bij de werknemers van Gusto de angst dat er helemaal geen geld meerin de werf gestoken wordt Dit om te bereiken dat de werf te ouderwets wordt en dus afge stoten kan worden. Ook willen de ongeruste ar beiders van IHC-Gusto van de directie horen wat de door mi nister Lubbers van economische zaken gedane voorstellen voor hen zullen gaan betekenen. Zoals bekend heeft de minister er bij XHC-Holland en Rijn- Schelde-Verolme op aangedron-, gen de werkzaamheden op het gebied van offshore te bundelen. Momenteel wordt bij beide be drijven bestudeerd in hoeverre een .dergelijke bundeling van werkzaamheden en belangen mogeljjk is. Er gaan geruchten dat de CPN achter de organisatie van de pamflet- en handtekeningen actie zit Dit zou dan buiten het scheepsbouwcomité om gebeurd zijn waarin de plaatselijke be sturen van verschillende pro gressieve, politieke partijen sa men werken. Hoewel men bij de. CPN van de actie op de hoogte is, wordt nadrukkelijk gesteld dat deze partij er niets mee te maken heeft Zowel de directie van IHC- Holland als van IHC-Gusto zeg gen niets van de actie van onge ruste personeelsleden af te we ten. De directiesecretaris van het laatste bedrijf W.A.C. Roëll verklaarde desgevraagd: „Het pamflet met handtekeningen is tot nu toe nog niet bij de direc tie ingeleverd. Er wordt hier ge woon gewerkt lawaaimakers zijn er altijd wel." SCHIEDAM - Er heerste afgelopen vrijdagavond om streeks kwart over elf In de Havenkerk aan de Lange Haven'een sfeer van tevre denheid en voldoening. Te vredenheid van de kant van het achthonderd personen, tellende publiek over de uit stekende wijze waarop het mannenkoor Orpheus, het Schledaths'' Vrouwenkoor, hef Gewestelijk Orkest eh een viertal solisten de Rus sische opéra "Eén leveri voor de tsaar" van Michael GHn-' ka ten gehore hadden ge bracht.. Voldoening van de kant van de uitvoerders dat zij als eer sten, voornamelijk amateurs, in Nederland erin waren geslaagd een éénmalige en volledige uit voering van deze opera te bren gen Met twee ingelaste pauzes nam het uitvoeren van de opera ruim vier uur In beslag. Gezien de lengte van de Russische ope ra was het ook niet verwonder lijk dat iemand uit het voorna melijk uit oudere personen be staande publiek halverwege op merkte: „Dit is geen concert meer maar een slijtageslag." Terwijl na het siotaccoord het. bravo-geroep boven fcet applaus uitschalde viel van het gezicht van dirigent Chris Verhoog dui delijk de gedachte: „Hè, hè. dat zit erop", af te lezen. Opvallend was het dat hij als één van de' weinige koordirigenten er haast geen moeite mee had een orkest te dirigeren. Wat de solisten Germaine Stordiau (sopraan), Frieda van Engelenburg (alt), Peter Melis (tenor) en Robert HoU (bas) betreft kreeg met na me de laatste verscheidene ma len een open doekje van de stampvolle kerk. Verschillende mensen waren vrijdagavond verrast over de uitstekende akoestiek die de Havenkerk bezit Nu al' is be kend dat het mannenkoor Orp heus in het vervolg alle concer ten in deze kerk wil geven. Ook bij de Schiedamse Gemeenschap is men ervan overtuigd dat er in de toekomst vaker concerten In de Havenkerk georganiseerd moeten worden. Duidelijk is echter dat men een beetje met de huurprijs in de maag zit die Johan Maasbach wiens evange lisatie-organisatie de kerk in z'n bezit heeft vraagt Orpheus zou aan huur ruim 1200 gulden heb ben moeten neertellen. Met de uitvoering van "Een leven voor de tsaar" sloot het mannenkoor de viering van het 11-jarig bestaan af. Nu is ook de ledenstop, opgeheven die Orp heus tijdelijk kende. In het ver volg repeteert het koor als van ouds iedere dinsdagavond in ge bouw Arcade op de Lange Ha ven. De NOS heeft van het concert een radio-opname gemaakt Wanneer deze wordt uitgezon den is nog niet bekend. ROTTERDAM - Het Deltazie kenhuis wordt vernieuwd. De gemeente beeft de ziekenhuis directie opdracht gegeven voor bereidende maatregelen te tref fen. De eerste fase van de ver nieuwingen in het psychiatri sche ziekenhuis, is de bouw van een geronto-psychiatrische afde ling. (Dat Is een afdeling voor demente bejaarden.) Voorlopig wordt gedacht aan 180 plaatsen, in een later stadium aan 300 plaatsen. Met de bouw zal een bedrag van 20 miljoen gemoeid zijn. De twee oude barakken in Heij- plaat, waar op dit moment 80 demente bejaarden zijn onder gebracht, zullen worden afge broken. Overigens is het wel noodzakelijk dat het rijk goed keuring aan de plannen ver leend. De twee directeuren van het Deltazickenhuis stellen in een brief aan de Raadscommissie voor Sociale Zaken en Volksge zondheid, dat er verder speciale voorzieningen moeten komen voor patiënten die door de aard van hun gestoordheid een inten sieve behandeling nodig hebben. Op die afdeling zou ruimte moeten zijn voor dertig patiè'n- ten. Voor drugverslaafden wordt een afdeling voor 34 personen aanbevolen.'Ten slotte is er be hoefte aan een ruimte voor ar- beidstherapie en een ruimte voor bewegingstherapie. Geneesheer-directeur Cohen Stuart zegt in een toelichting dat het gebrek aan ruimte in Delta het grootste probleem is. Op de intenslve-care afdeling is er volgens de directeur sprake van „een afschuwelijke vermen ging van mensen die niet bij el kaar horen." De afgelopen tijd was het Deltaziekenhuis in het nieuws doordat er kritiek werd gele verd op de inrichting via de GekkenkranL Dat gebeurde door de Deltagroep; een actiegroep bestaande uit verplegers en ex- verplegers van het ziekenhuis die vinden dat „Delta veie jaren achterloopt" Op verzoek van de commissie voor Volksgezondheid en de ac tiegroep, zal directeur Cohen Stuart onderzoeken of het mo gelijk is om een gesprek te hou den tussen de ziekenhuis-direc tie, de commissie, "de medezeg genschapscommissie van Delta en de actiegroep. SCHIEDAM - Onbekenden hebben de sigarettenautomaat van de 44-jarige J. S. de B. opengebroken. De automaat, hangt naast de rookartikelen winkel in het winkelcentrum De Ketel aan de Borodinlaan. Eruit verdwenen vijftig pakjes siga retten en wat wisselgeld. De schade aan de automaat be draagt 120 gulden. SCHIEDAM - Terwijl hij op zijn brommer over de Broers- vest reed werd de 29-jarige Schiedammer W. B. plotseling onwel. Hij kwam te vallen en moest door de GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis worden vervoerd. Daar is hij ter obser vatie opgenomen. Kunst van straat i t in het museum t' De politieke, culturele en re clame-affiches afkomstig uit Bulgarije zijn nog niet te zien. Het lukte niet om deze plakka ten tijdig in Nederland te krij gen. Waarschijnlijk hangen ze pas eind deze week in het mu seum. Daarmee is de 'tentoon stelling "Affiches" de tweede achtereenvolgende die bij de opening nog niet compleet was. De cultuur springt als het wa re uit de affiches die Gielijn Es cher ontwerpt Naast een enkele commerciële opdracht ontvangt hij zijn meeste opdrachten voor het maken van affiches voor concerten, tentoonstellingen, theateruitvoeringen en de orga nisatie die zich met de uitgifte van het cultureeljongeren paspoort (CJP) bezighoudt Zijn kleurige plakkaten .verlevendi- j gen met name het straa'tbeeld in 'de Amsterdamse binnenstad. De affiches van Gielijn Escher, zijn te vinden in de entree-zaal van het museum. Hij richtte zelf op nogal monumentale wijze de ze zaal met zijn affiches in. De uit Heidelberg afkomstige Klaus Staeck probeert met zijn politieke affiches duidelijk te maken wat er volgens hem alle-r maal mis is in de West-Duitse, samenleving. Met name. tijdens de laatste verkiezingen in Duits land stelde hij zich aan de hand van affiches fel op tegen de po litiek die de partijcombinatie CDU/CSU voorstaat Het is dan ook niet verwonderlijk dat Staeck door veel Duitsers eerder verguisd dan bewonderd wordt Regelmatig worden hem proces sen aangedaan vanwege de toe standen die hij aan de hand van affiches aan de kaak stelt Tot nu toe is hij, zoals Staeck bij de opening van'zijn tentoonstelling vrijdagavond vertelde, er altijd nog in geslaagd die processen te winnen. Eén keer verliezen zou voor hem onherroepelijk het faillissement betekenen. Samen met uitgever en druk ker Gerhard Steidl heeft Klaus Staeck% sinds 1970 al miljoenen affiches, stickers en prentbrief kaarten verspreid en verkocht. Bij het ontwerp van zijn politie ke plakkaten maakt hij allleen gebruik van fotomontages. Ech ter nooit van karikaturen omdat deze volgens hem de realiteit nooit echt weer kunnen geven. 11 Gezien het duidelijke politieke karakter van de tentoonstelling "Affiches" had men in het mu seum gehoopt dat veel politiek bedrijvende Schiedammers naar de opening ervan zouden ko men. Deze,werd afgelopen vrij dagavond verricht Echter be halve het normale openingspu- bliek vond alleen het PvdA- raadslid Arie Verlinde de weg naar het museum. Plannen zoals het opzetten.van een discussie over Berufsverbote (in West- Duitsland kunnen mensen van wege hun politieke overtuiging hun baan bij de overheid en het onderwijs verliezen, red.) kwa men dan ook niet van de grond. In het prentenkabinet is mo menteel ook een deel van de tentoonsteling te zien die foto graaf Oscar van Alphen over Berufsverote aan het voorbe reiden is. Ook deze tentoonstel ling komt in zijn geheel in het museum te hangen. mm »v v 2 standen schaketbaar, ine!. 5 handige accessoires, beveiliging tegen oververhitting "W M W WW--- 4))) lijf v-'/.-Sct/imif- SCHIEDAM - Na jarenlange onzekerheid heeft het bestuur van de Herman Boumanstich- ting die zich met de opvang van verslaafden bezighoudt, toch be sloten op de Nieuwe Haven een dependance te beginnen. Het bouwplan voor de verbouwing van het pand dat op nummer 153 staat, is kortgeleden bij de gemeente ingediend. Dit pand dat al geruime tijd eigendom van de Boumansticbting is. ligt direct naast gebouw Irene. De nieuwe dependance moet een thuis voor 20 tot 22 oudere alcoholisten worden. Volgens di recteur W. den Baas van de Boumanstichting kocht men het pand in het verleden aan om er een deel van de kliniek voor verslavingsziekten onder te brengen die zich op de Boerhaa- velaan in oost bevindt Bij na der inzien bleek daar het Huis ter Schie in Rotterdam meer ge schikt voor te zijn. Dit pand dat, meer mogelijkheden had om een kliniek voor verslavingsziekten in te beginnen, werd ongeveer twee maanden geleden als zoda nig in gebruik genomen. Toen deze beslissing eenmaal genomen was heeft men er bij de Boumanstichting geruime tijd aan gedacht het pand op de Nieuwe Haven af te stoten. Dit omdat da Boumanstichting vol gens directeur Den Baas op de grens van haar kunnen is geko men en dat er binnen de stich-1 ting voortdurend de angst be staat dat men teveel hooi op de vork neemt Echter met name op aandringen van de gemeente Rotterdam gaat de Bouman stichting lets met het pand op de Nieuwe Haven doen. In de jaren dat het leeg staat is het danig in verval geraakt Verschillende keren heeft het bestuur van gebouw Irene al aan de Boumanstichting ge vraagd iets tegen dit verval te doen. Zo had men er bij gebouw Irene bijvoorbeeld last van dat stukken dakgoot naar beneden kwamen. Over de personen die op de MffiA '<v;-5 sv!" C? y <i zAV -O Nieuwe Haven opgevangen moe ten worden zegt directeur Den Baas, dat er in de samenleving altijd een aantal met name oudere alcoholisten overblijft die nergens opgevangen kunnen worden. Hij noemt-het ongrijp-. bare personen die imeestal in een pension terecht komen maar t *4- i daar eigenlijk niet thuis horen. Omdat ze tot het eind van. hun leven begeleiding nodig hebben, wil de Boumanstichting op de Nieuwe Haven een soort leefgemeenschap voor oudere al coholisten stichten die .niet in klinisch verband maar in te- huisverband leven. Het wordt een tehuis voor mensen die er naast hun begeleiding vrij zelf standig zullen wonen. Met de verbouwing van het, .pand en het opnieuw aanleggen van de tuin die erachter ligt is ongeveer één miljoen gulden ge moeid. De Boumanstichting veert momenteel gesprekken met de gemeente Schiedam, de gemeente Rotterdam en de pro vincie over de financiering van de verbouwing en de exploitatie van het tehuis. Wanneer deze onderhandelingen vlot verlopen dan kan het tehuis volgens di recteur Den Baas, eind 1977, be gin 1978 geopend, worden.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1