Wel vaker klachten in overleg woonwagen bewoners met Collé NOLETZIEKENHUIS DICHT? stop WiWMMÊ> Voor ƒ800 spullen weg Aangepaste zwaan wacht op groen licht Weer 100 inwoners minder Schiedam alaaf... Weinig vragen over jeugdloon m infe f- UIT SCHIEDAM Haverschmidt op televisie m 'JSSSf •{«fee ■r* Botsing tussen vrachtwagens Telefoon (010) 265205 266646 wmm SCHIEDAM - De 60-jarige SchiedammerW. H. de Reuver voelt zich kerngezond. Maar hij mag niet wer ken. Hij is afgekeurd. Als reden is opgegeven: een hernia-operatie. De ex-politieman vindt dat een onbe grijpelijke zaak. Hij zegt: „Die operatie heb ik zestien jaar geleden ondergaan. Tot eind september heb ik volledig meegedraaid in het korps, zonder ooit last te hebben." SCHIEDAM - De be woners van het Woonwa gencentrum zullen zelf te keningen gaan maken van hoe volgens hun een nieuw centrum aan de Buitenhavenweg eruit zal gaan zien. Ook zal de ge meente, trachten haar ideeën daarover op teke ning te zetten. Bij het overleg tussen de bewoners en wethou der Collé zal nu ook wet houder Zijdeveld betrok ken worden om te weten te komen of er nog meer plaatsen in Schiedam zijn waar eventueel een nieuw kamp opgericht kan wor den. Hans Suyling.meer klachten over keuringen §l&* De schuurtjes achter de woonwagens op het kamp, waar de lei dingen 's win ters om de ha verklap be vriezen. De cartoon waarmee het aktiecomité wil duidelijk maken dat het echt de spuigaten uit gaat lopen als de bezuinigingen in het welzijnswerk worden doorgevoerd. SCHIEDAM - De grootscheepse bezuinigin - gen op alles wat met dienstverlening te maken heeft, hebben een aantal werkers uit deze sektor "het initiatief doen nemen een actiecomité op te richten en om protesten te laten horen. verslechteringen gemeenschapsvoorrieningen! I j LUXE HERENKLEDING Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam - Schiedaitimer wil werken, maar mag niet IliHIIIUUtUIIUilUHItlliillUIUIimtlHIIIIIM Twee maanden geleden werd hij gepensioneerd, na zijn laat ste politiejaren als portier te hebben gesleten op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. „Ik had er geen zin in om hele da gen niets te doen. Een baantje voor halve dagen leek me wel wat." vertelt hij. Al gauw dien de zich een mogelijkheid aan. Hij kon bode voor halve dagen worden bij een gemeentelijke dienst. Voorwaarde was wel dat hij nog even medisch gekeurd zou worden. Dat gebeurde. In af wachting van de uitslag begon hij alvast met zijn werk. Na vier ochtenden volgde het ont slag vanwege de hernia, waar hij al zestien jaar geen last van had. ...Kijk. als ik inderdaad daarop ben afgekeurd, lijkt het me toch wel vreemd. Dan hadden ze me namelijk zestien jaar geleden ai naar huis moeten sturen. Im mers, ik heb al die tijd meege draaid. Bij die relletjes in augustus draaide ik ook zeven tig uur per week. En zou ik niet meer goed genoeg zijn om een balpen op te lichten? Kom nou." Echt verontwaardigd of te leurgesteld is De Reuver niet. Verwonderd wei. „Ik kan er al leen maar om lachen. Ik begrijp die keuring van de GC en GD' niet"Bi j de keuring kreeg ik oen lijst voorgelegd. „Met ik schat toch wei zo'n 150 vragen." Een arts onderzocht hem. „Die man zei dat ik er nog best mag zijn voor mijn leeftijd." Het laatste onderdeel van de keu ring was' het maken van een röntgenfoto. „Toen ik hoorde dat ik was afgekeurd dacht ik eerst nog dat het vanwege die röntgenfoto was, want ik concludeerde uit de opmerking van de dokter dat het lichamelijk wel in orde was. Dus ik schrok ontzettend. Ik dacht misschien is er iets fout met mijn rikketik of met mijn longen. Maar niks hoor. Het was de hernia-operatie van zestien jaar geleden." De GG en GD verzorgt de keuringen van gemeentelijk personeel. Deze dienst brengt dan een advies it. Volgens huis arts Ruurd van der Veer krijgt de gemeentelijke dienst waar voor de keuring is verricht ai-, leen maar het advies: ja of nee te horen en dus niet de reden van de eventuele afkeuring. De onderzochte man of vrouw, kan d3t wol via zijn eigen huisarts vernemen óf bij de GG en GD. De Reuver hoorde de reden van het afkeuren wél van de gemeentelijke dienst. Er zijn meerdere mogelijkheden. Bij voorbeeld: de GG en GD heeft de afkeurreden toch bekend ge maakt Of: de ware reden voor het afkeuren van De Reuver is hem niet bekend gemaakt. Hoe dan ook: er zijn fouten gemaakt. De part-time bode zit er mee. Hij wil aan de slag. voelt zich kiplekker, maar mag niet wer ken. GG en GD-directeur E. H. E. Wolffs zegt: „Ik heb deze man niet zelf gekeurd. Zijn ge val is mij wei bekend. Wij heb ben een ruim inzicht in de li chamelijke gesteldheid van hem. Bij de keuring is hij behandeld als een nieuwkomer voor de ge meente. Het i'n dienst zijn ge weest van een andere gemeente lijke dienst speelt hierbij geen rol." De Reuver laat het er in middels niet bij zitten. Hij wil een herkeuring aanvragen. SCHIEDAM - De gepensioneerde 'politieman is niet de enige met klachten over keuringen. Er zijn meer dergelijke gevallen. Sociaal raadsman Hans Suyling zegt hier over: „Ik krijg meer klachten over artsen van de bedrijfsvereni gingen. Het enige wat je tegen - dit soort gevallen kan doen is in beroep gaan." Het pro bleem daarbij is dat een ondes kundige op me disch gebied een beslissing van een arts aanvecht „En dan zegt zo'n arts terecht: waar zit jij als sociaal raadsman in te wroeten." Hans Suyling krijgt regelmatig klachten. „Maar dat zijn dan om gekeerde gevallen van mensen die zijn goedgekeurd en die zelf Vinden dat zij niet verder kunnen werken. Het zijn altijd erg moeilijke geval len, niet alleen plaatselijk. Het aanvechten van beslissingen van keuringsartsen is een probleem dat niet alleen in Schiedam speelt. Het is een lande lijk probleem." De problemen waar de bewo ners zich echter momenteel de meeste.zorgen' om maken heb ben betrekking op de waterlei ding op het kamp. Winter in. winter uit bevriezen de leidin gen op het kamp namelijk, zo dat de bewoners vrijwel de ge hele winter van water verstoken blijven. „Nu het zeker is dat we hier nog wel twee jaar moeten blij ven. kunnen ze maar beter gauw aan de gang gaan met die waterleiding. Over een week of wat begint het natuurlijk weer stevig te vriezen en dan zitten we weer met de ellende", zijn de bewoners van mening. Ook baart het hen zorgen dat bij voorbeeld de brandslangen buiten aan de schuurtjes beves tigd zitten, waardoor ze even eens bij vorst in bevroren toe-' stand geraken. Omdat de brand veiligheid van het kamp toch te wensen overlaat (verzekeringen willen zelfs niet eens meer brandverzekeringen afsluiten omdat het risico te groot is) vre zen de bewoners dat ze nu hele maal in de knel te komenbij eventuele brand. Begin deze week is wethouder Collé weer in het woonwagen centrum geweest om overleg te plegen met de bewonerscommis sie. De bewoners kwamen daar met de mededeling dat zij het niet zien zitten als het kamp over twee terreinen in Schiedam verdeeld wordt en helemaal niet als de eerste groep over- ander half jaar verhuizen kan en de tweede pas over vijf jaar. Uit dit standpunt vloeide het voorstel voort om ook eens een keer met wethouder Zijdeveld om de tafel te gaan zitten om te bespreken welke alternatieven er verder nog liggen. Intussen gaan de bewoners dan zelf teke ningen maken. Het gesprek met Zijdeveld moet" binnen veertien dagen gevoerd zijn, eisten de bewoners. liiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiimiiiiiiiiiimiiiiiiiniimiiiimiiiiiiimiiiniiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiimiiiiiiiiiiiiinii M&L Actiecomité wil bezuinigingen bestrijden In de komende weken.zullen huis-aan-huis stencils verspreid worden waarin aandacht wordt gevraagd voor de miserabele si tuatie. waarin het welzijnswerk in Schiedam terecht komt als de bezuinigingen doorgevoerd gaan worden. Zowel de werkgelegenheid in de dienstverlenende sektor zal in de knel komen, als de ar beidsomstandigheden. Ook zui len degenen die gebruik maken van de diensten van de wel zijnswerkers de terugslag van de bezuiniging ondervinden. Het protest zal zijn hoogte-- punt vinden tijdens een verga dering in gebouw Irene op 23. november, waarop een aantal mensen die door de bezuinigin gen getroffen worden het woord zal voeren. Na afloop van de versadering zal er vermoedelijk een boze brief naar het college en naar staatssecretaris Hen driks verstuurd worden. In haar rondschrijven zegt het aktiecomité dat het welzijns werk in Schiedam een achterge bleven gebied is. Volgens de normen zouden er in deze stad tweemaal zovee! maatschappe lijk werkers moeten zijn als er momenteel werkzaam zijn. Over de hele linie is volgens het comité zichtbaar dat er in cfeze stad het nodige aan ont breekt. Zo verkeren enkele club- en buurthuizen in erbar melijke staat en zijn deze zelfy ai door de brandweer afge keurd. Hierdoor is men bij voorbeeld gedw [ngen het peu- terwerk af te stoten. Ook het voornemen om de Schiedams homitee tegen be*u»n>S'r>gen op de Voilektie/e voocïiert*n*?«ft seVrete"Bat Hoofdstraat 2d9b te'efoon. 268232 «ti •li ,y -•fiertLojiviiisbt: HOOGSTRAAT 8 uitgaven voor de gezondheids zorg te besnoeien zullen voor Schiedam catastrofale gevolgen hebben, aldus het comité. Zo zai volgens hen het hele Noletzie- kenhuis van de aardbodem ge veegd worden. Staatssecretaris Hendriks heeft daarnaast plannen klaar liggen om niet langer geld be schikbaar te stellen voor het ontwikkelen van nieuwe tech nieken in de ziekenhuiswereld. Tegelijk met aile andere rege- ringsbezuimgingen zullen ook de bevoegdheden en financiële mo gelijkheden van de gemeente worden inbeperkt. Op die ma nier ontstaat c-en beleid dat cen traal vanuit Den Haag geregeld wordt en waarbij de gemeentes allerlei plaatselijke toestanden niet meer kunnen beïnvloeden." is de angst van het aktiecomité. Het actiecomité is half augus tus al opgericht, maar treedt nu pas naar buiten, ook ai omdat diverse voorstellen vaF Hen driks deze maand in de Kamer behandeld worden. Of er net als vorig jaar een grote protestde monstratie in Den Haag gehou den zai worden is nog niet dui delijk. Dat er echter op korte termijn iets nooet gebeuren is het aktiecomité echter wel van mening- Comitélid Van Puyvel- de hierover: "Die bezuinigingen komen; er sluipend aan. niemand merkt ze eerst maar dan opeens zijn ze er en barst de hel los. j Dat moeten we voor zijn." j SCHIEDAM - Een portable televisieapparaat, een radio-cas setterecorder. een aantal bandjes en tien langspeelplaten zijn uit het huis van de 21-jarige stu dent E.J. van O. in de Putters- hocksestraat gestolen. De artike len hebben een waarde van rond de ƒ800. Men kon in het huis binnen komen door een luikje in de' voordeur open te drukken, en daarna de deur van binnenuit te openen. SCHIEDAM - Twee zwaar beladen vrachtwagens zijn op de kruising*s Graveiandsewegf Piesmanstraat tegen elkaar ge botst waarbij de ene chauffeur dusdanig, gewond .werd dat hij met een zware hersenschudding in het Gemeente Ziekenhuis op genomen moest worden. De 20-jarige chauffeur P.A.V. uit Nieuwerkerk aan den Ussel zou op de kruising geen voor rang verleend hebben aan de 54-jarige Rotterdammer F.P. De laatste kreeg zo'n klap dat hij de hersenschudding opliep. ft, V' SCHIEDAM In de septem bermaand isjhet inwonertal van deze stad met 99 gedaald. Het totaal aantal inwoners is daar mee op 77.351 gekomen: 39.190 zijn daarvan vrouwen en 38.141 mannen. In dezelfde maand werden 74 kinderen in Schiedam geboren en gingen er 45 mensen dood. zo meldt het Gemeentelijk Bevol kingsbureau in haar maandrap- port. 282 mensen van buiten af heb ben zich in september .in Schie dam gevestigd (voornamelijk af komstig uit Rotterdam, Vlaar- dingen, Delft en het buitenland), daar tegenover staan 410 men sen die deze stad de rug toe keerden om te vertrekken naar - voornamelijk - Vlaardingen, Maassluis en Noord-Brabant. Binnen de gemeentegrenzen deden zich 123 verhuizingen voor. waarbij 516 mensen be trokken waren. Het aantal huwelijken dat in september op het Schiedamse stadhuisje gesloten werd be draagt 74. in 15 gevallen waren beide trouwlustigen van buiten de stad afkomstig. SCHIEDAM - De carnavals vereniging De Rietzeilers wil van Schiedam een carnavalsstad maken. Zaterdag 13 november wordt daar een aanzet toe gege ven met „het elfde van de elf de" feest. Het Schiedamse aan dit feest is dat het twee dagen te laat wordt gevierd. De zé week heeft de leut- club een informatie-avond be legd. Verenigingen en bedrijven- konden daar inlichtingen krij gen over de optocht die, zaterdag- 19 februari wordt gehouden. En dat moet'een groot festijn wor den. Schiedam'zal dan worden ge regeerd door de nieuwe Prins I Carnaval van de stad. Zijn naam wordt op het elrde van de j elfdefeest bekend gemaakt Dat gebeurt in boerderij Land- vreugd. Evenals de vorige malen gaan de baten van de leut naar een goed doel. - tm»M% Eerder deze week leek het er even op dat zelfs zwanen al een totaal aangepast en voorgeprogrammeerd gedrag vertonen. Dat was toen deze witte zwaan netjes voor het rode voetgangerslicht bleef wachten totdat het groen zou worden. Kijk, dat die twee dames op de andere over steekplaats op de achter grond dat nou nog doen' dat is tot daaraan toe, maar zwa nen? Die beesten horen te doen waar ze zin in hebben en zich niet te storen aan door mensenhanden opgestelde re gels. Het zal dan ook wel meer toeval zijn dat hij zo netjes voor dat rode licht wachtte, dan dat er opzet in het spel is. Hef tafereeltje speelde zich deze week af bij de over steekplaats op de Nieuwe Damlaan, waar fotograaf Arie Wapenaar zelf nét in z'n auto voor het rode licht stond te wachten toen de zwaan z'n blikveld binnen j kwam wandelen. Tijd genoeg j dus om hem te vereeuwigen. SCHIEDAM - Het NVV- Jongerenkontakt houdt deze week een aktie om werken de jongeren te informeren over het jeugdloon. In het hele land zijn vijftig mel- dingsposten waar jongeren met vragen heen kunnen. Schiedamse werkende jeugd kan hiervoor aankloppen in Rotterdam. „We hebben nog weinig klachten gekregen uit Schie dam." zegt Ruud Benne, districtssekretaris van het NW-Jongerenkontakt. De organisatie denkt dat vele werkgevers jongeren minder dan het minimumjeugdloon uitbetalen. „De mensen die willen weten of ze voldoen de verdienen bellen ons op. Veei van hen zijn doodsbe nauwd. Ze zijn bang de naam van hun baas te ge ven. Dan wordt de hoorn op de haak gegooid." zegt Ben ne. Het NW-Jongerenkontakt verwécht toch nog een aan tal Schiedamse klachten. „Maar toch ziet het emaar- uit dat de zaak zich toe spitst op de kaartverkoop voor de landelijke manifes tatie in Hengelo van zater dag. En dan, van de aktiè is al een preventieve werking uitgegaan. Er zijn ai heel wat werkgevers die snel het loon aan de wettelijke nor men hebben aangepast." Schiedamse jongeren kun nen met hun vragen over het jeugdloon terecht bij het NVV, Mathenesserlaan 302, telefoon 762166. Dagelijks van tien tot vijf en 's avonds van zeven tot negen uur. SCHIEDAM - De Schiedamse dichter-predikant Frangois Ha verschmidt zal op 19 december centraal staan in een door de NOS-televisie gemaakt pro gramma. dat op Nederland II zal worden uitgezonden. Voor dit programma heeft programmamaker hans N'ioman enkele dagen lang in Schiedam opnamen gemaakt, waarvoor hij onder meer bezoeken heeft ge bracht aan het gemeente-ar chief. Ook zullen karakteristieke stukken van de Korte- en Lange Haven, de Grote Markt en de Algemene Begraafplaats aan de. Vlaardingerdijk deel uitmaken van de uitzending. Begin de» week zijn daarvoor de eerste opnamen gemaakt. De NOS heeft ook gesprekken gevoerd met mensen 'uit de; plaatsen waar Haverschmidt ge woond heeft (onder meer in Friesland) en met de auteur Ron. Nieuwenhuis. die over Ha verschmidt het boek „De domi nee en zijn worgengel" geschre ven heeft. -i Het programma zai vertoond, worden in de televisierubnek Beeldspraak.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1