DERDE ELPEE Ouderwacht Lorenföplein op springen 'November is vrijheidsmaand' Emil ofwel Michel als 2- Belhamel van Lonnenberg Riverside jazz Club L open Pieek ruilend I Crystal Bal] V in QT °XddTwj\?o^uSni?in °UdCTS 'n 2Un d0rP* Fungus in de Vlaardingse thuishaven. V.J.r.n. Rens van der Zalm, Louis Debij, Fred Piek en Koos Pakvis. Redactie - editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205: 266646 De ouderwacht op het Lorentzplein: „personeelsgebrek" VLAARDINGEN Heei Vlaardïngen rook vroeger naar de. vis. Toen was het de stad van de haringkop pen en Schiedam de gemeente der jeneverneuzen. De haringkoppen sterven uit, het zijn nu meer chemische hoofden. De geur van vis blijft bewaard. Daar zorgt Fungus, de Vlaardingse folkgroep, voor op hun derde langspeelplaat met een visserslied. Spannend In commissies Ongenoegen situatie chieven weet op te duiken vaak nogal ruw zijn, althans ruw voor de periode waarin, ze ge maakt zijn. „Het Haagse Garna- - ienmeisje" bijvoorbeeld. „Vol gens mij is het net voor die enorme puriteinse tijd geschre ven. Het volk was toen toch blijkbaar behoorlijk ruw", aldus Fred Piek. Sido Martens die vroeger deel van Fungus uitmaakte heeft ook •nog een bijdrage geleverd' aan de totstandkoming van de derde Fungus-elpee. Hij" zocht een aantal instrumentals' op in het Provinciaal Archief in Leeuwar den, nummers van Friese speel mannen die in het begin van de 19e eeuw leefden. Sido is al eni ge tijd uit de groep. Nog' niet zo De hoes liet lang op zich .wachten. Vandaar dat de lang geleden is ook Bob Deken plaat er nu pas is. êa eruit gestapt. Op Van de PPR ontevreden over SCHIEDAM - De kinderen die de scholen rond het Lo rentzplein bezoeken dreigen spoedig in de knel le komen zitten omdat er niet voldoende volwassenen zijn die hen bij het oversteken van de levens gevaarlijke Prof. Kamerlingh Onneslaan willen helpen. De ruim twee jaar geleden gestarte ouderwacht van het Lorentzplein'is hoognodig aan enige uitbreiding toe. Steeds meer klaar-overs (ouders van de schoolkinderen) willen er na jarenlange dienst mee op houden of minder vaak 'dienstdraaien. Daarvoor' is een fikse uitbreiding van de hui dige ouderwacht noodzakelijk. Momenteel zijn er slechts achttien mensen in de weer om de scholieren bij befover- steken te helpen. In groepjes van.vier nemen zijnde klaar- over-taak op zich. Aangezien er vijf maal daags een groep kinderen de PKO-laan over moet, moet iedereen minstens eenmaal per dag klaarstaan. Aan het begin van het schooljaar zijn aan alle leer lingen niet alleen de nieuwe - briefjes meegegeven voor de ouders om zich aan te roeiden als ouderwacht-lid. Deze aktie heeft welgeteld twee nieuwe leden opgeleverd. Het zijn voornanlëlijk o« leerlingen die vanuit de Kobnstammschooi en de Ze vensprong de PKO-laan moe ten. oversteken ïn de richting van de Boerhavelaan. Daar naast b er nog eet» aantal kinderen dat vanuit de Theo Tbijsfenschoo! en de kleuter school Joepie Joepie op het Edbonplein dë PKO-laan «vermoet. „Het langsracende verkeer is er de oorzaak van dat zelfs een volwassen mens hier nauwelijks normaal kan oversteken, dus laat staan de kinderen." zegt één van de le den van de ouderwacht. „Voor de ouderwacht wordt momenteel een aanvulling van een man of twintig gezocht: met veertig klaar-overs krijg je dat je niet elke dag hoeft en dat er wat meer verscho ven en geruild kan worden." zeggen de mensen die vanaf de eerste dag bij de ouder wacht Lorentzplein betrokken zijn geweest. Mensen die wel mee willen werken krijgen eerst een in structieles van de politie voor dat ze de straat opgestuurd worden. Voor de wachten is een verzekering afgesloten. Men kan zich bij schoolhoofd Harms van de Kohnstamm- school (tel. 262718) na school tijd melden. De tijden waarop voor klaa rover gespeeld moet worden zijn van 8.15 uur tot 8.30 uur: 11.30 uur tot 11.45: 12.00 tot 12.15; 13.00 tot 13.15 en 15.15 tot 15.30 uur. 1 ROTTERDAM Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt j in Rotterdam de „Vrijheidsmaand November" georganiseerd. Twaalf i Rotterdamse organisaties hebben meegeholpen aan een programma, j dat uit tien informatieavonden bestaat. De avonden worden voorna- i melijk gevuld met films, die Cineclub Amsterdam distribueert. I Cineclub startte in 1972 een J „Vrijheidsweek". Een jaar later i werd dit een ..Vrijheidsmaand". j Rotterdam nam vorig jaar het initiatief uit Amsterdam over. De bedoeling van „Werkgroep Vrijheidsmaand" is om door sa menwerking tussen verschillen de organisaties en instellingen te komen tot „maatschappelijke vooruitgang, lotsverbetering van de mens en mee te helpen aan bevrijdingsstrijd in de Derde Wereld". Middels een bundeling van krachten probeert men een breder publiek te bereiken dan gewoonlijk het geval is. Zaterdag start de Vrij heidsmaand met een fototen toonstelling: „Azania en Nami bië Vrij", over onderdrukking en verzet in Galerie Solidair, Middenhoefstraat 11 B. De ten- Joonstelling duurt tot 26 novem ber. Hierna vinden later in deze maand op 9. 10. 11, 12, 13. 17, 18, 20, 26 en 27 november op diverse plaatsen in Rotterdam informa tieavonden plaats. Zaterdag 13 november draait in wijkcentrum Middelland om 19.00 uur de film „L'Attentat". Deze Franse speelfilm - die dan voor de tweede keer in Neder land te zien is - handelt over de Marokkaanse revolutionair Ben Barka, die in 1965 in Parijs door de CIA werd ontvoerd en vermoord. De week daarop wordt een film vertoond over het fascisme in Turkije in gebouw „De Heu vel". op de Laurensplaats. De aanvang is 20.00 uur. Andere films die te zien zijn: Frontlinie. De massamoord van Kafr Ka- sem en Oost-Timor, Eiland van vrees. Eiland van hoop. Weer een week later, zaterdag 27 no vember vindt in het Trefcen trum de slotmanifestatie plaats. SCHIEDAM - Michel is de meest beruchte inwoner van het dorpje" Lonnenberg, waar hij de hele bevolking dag in dag uit verbijsted met zijn streken. De ene keer wordt zijn zusje als vlag omhoog gehesen bij he ge meentehuis, en de volgende keer zet hij een hele lading vuur werk voortijdig in de brand. Het hele dorp Lonnenberg gaat aktie voeren om van die belhamel verlost te worden. Er wordt geld ingezameld om Mi chel naar Amerika af te voeren, ter vertoond wordt. Michel: „De belhamel van Lonnenberg" wordt gespeeld door" Jan Ohls- son, bij de televisiekijkende jeugd beter bekend als „Emil". het ondeugende Zweedse knulle tje uit Lonnenberg, want zo heet het dorp echt. In de grote zaal van het Pas sage wordt de komende dagen de film „Family Plot" voor de tweede week gedraaid. Deze film is de laatste van Alfred Hitchcock. 'f' „Niets te melden" ofteweP „Hielt a signaler" draait in d?>j biozaal. Deze film gaat ovcv voormalig soldaten die weer in gezet worden tegen de oorlog - met Algerije. De meesten hebv ben daar niet zoveel zin in en*, weigeren te schieten. Maar- de~ vijand weigert niet En hun ge-»", weren nog minder. Ondanks aljar ellende die er plaats vindt -op-; het slagveld luidt het officiëler, rapport „Niets te meiden". ïfe'- film is van Yves Biosset en béji stemd voor 18-jarigen en ouder*1;? s over Vlaarclingen en ritsige teef uitleg. „Nou. dat was het dan." Einde brief. Het is één van de tien oud- Nederlandse liederen op de schitterende elpee. „Van de kiel naar Vlaring" is een zogenaamd losliedje. Het is tevens de titel van de elpee. In vroeger dagen werden de vissersschepen gelost door vijf man. Eén van hen was de opzinger. die met zijn zang het tempo bepaalde waarmee de tonnetjes met vis van boord werden gehaald. Op de plaat is Fred Piek, oud- Schiedammer. nu de opzinger. Hij vertelt: „Er bleken eigenlijk maar ontzettend weinig van die Vlaardingse liedjes bewaard te zijn." Toch is het gelukt een lied te pakken te krijgen. Dat gebeurde met hulp van oer- Vlaardingers Arie van Roon en ome Jan, een buurman van Fred in de Vettenoordsepolder Samen met Koos Pakvis be zocht Fred Piek de oud-visser. Dat verliep niet zonder moei lijkheden, want Arie van Roon is doof. „Die man zat verbalen te vertellen over de visserij Schitterend. Maar hij begreep ons niet zo best. want wij wil den de melodie van dat lied krijgen", zegt Piek. Het werd Arie van Roon toch duidelijk. „Ineens ging hij middenin de kamer staan en begon te zingen en deed voor hoe de vaten wer den gelost." Een ontroerend mo ment. 's Avonds ging de telefoon bij Fred Piek. Het was Arie van Roon weer. „Hij zong het lied nog een keer voor." De volgende ochtend bezorgde meneer PTT een brief. „Daar schoot me .in ene nog wat te binnen", schreef Van Roon. Er volgde de tekst van het lied en nogmaals een Platenmaatschappij Negram heeft inmiddels zelf beslist wel ke single van de elpee wordt getrokken. Het is "Het Haagse Gamalenmeisje", een lied dat zeker niet gedraaid zal worden door de christelijke omroepen, al was het alleen al vanwege de zin „Kom scheer je mijn huis uit jou ritsige teef." of wat te denken van „De meid riep over luid. Schei uit, of ik raak er mijn magedom kwijt". Het lied is opgedoken in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. „Dal lied werd aan het begin van de eeuw door straatzangers gezongen. Ze verkochten de teksten en kwamen zo aan geld," vertelt Piek. Louis Debij, drummer van de groep, heeft een hele middag in de biblio theek gezocht. „Het is een waar paradijs. Er zijn daar nog ont zettend veel liedjes die onge bruikt zijn." Opvallend is dat de nummers die Fungus uit de ar- "'••A" v kiel naar Vlaring' speelt hij nog mee. Op de plaat vloeit ook nog bloed. De ballade Heer, Albert, een man die vee! vrouwen wist te versieren, maar door zijn tiende minnares wordt onthoofd. „Dat lied ontdekten we eigenlijk pas vrij kort voor de opname. Persoonlijk vind ik dit het mooiste nummer van de plaat." zegt Piek, „het lied gaat eigen lijk nog verder maar dat staat niet op de plaat. Er zijn name lijk nog meer coupletten, want dat meisje neemt het hoofd van Heer Albert mee naar huis." Dat lied komt uit het Radio Volkskundig Bureau van de NOS in Hilversum. Een ander nummer gaat over een vrouw die een pater in bed •tracht te verleiden. De teksten staan op de hoes van de plaat. „We hebben veel andacht aan de zang besteed. Dat moet goed zijn te verstaan." vindt Fred Piek. Het uitbrengen van de plaat is niet geheel vlekkeloos verlopen. Door een fout bij de platenmaatschappij is de publi- citeitsstroom te vroeg op gang gekomen. Vorige maand was Fungus bijvoorbeeld te gast bij KRO's Theo Stokkink om over de nieuwe elpee te praten. De plaat was toen nog niet klaar. Nu zijn er 10.000 exemplaren op de marEt gebracht. Dat is voor een eerste persing een vrij hoog aantal. Van de eerste twee Zijn er samen zo'n 32.000 "ver kocht Fred Piek: „Dit is span nend, want het is de vraag of de mensen nog een derde plaat vtin ons willen hebben. Ik heb dat zelf ook. Als ik van één groep twee platen heb. moet de derde toch een behoorlijke kwa liteit hebben, wil ik hem ko pen." Fungus gaat in februari naar België en misschien dat later nog een toernee door Zweden volgt. Zwitserland volgt in juni, waarschijnlijk gevolgd door Frankrijk en West-Duitsland. Zaterdag 13 november is Fungus te gast bij de VARA. In het programma van Herman Stok en Letty Kosterman ZO worden zo'n vijf nummers gespeeld, af gewisseld met interviews met Fred Piek, Louis Debij, Rens van der Zalm en Koos fjakvis. Op woensdag 8 december speelt de groep in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. SCHIEDAM - The Riverside Jazz Club zal vanaf morgan- avond trachten het Schicdamse muziekwereldje enigszins te wijzigen, als ze een gooi gaan doen naar de belangstelling on- der Schiedammers en andere" Rijnmondmensen voor oude jazz en dixielandmuziek. In Maison Tivoli wordt zater dagavond officieel deze Jazz Club geopend, om acht uur tal dat formeel gebeuren, maar'btn negen uur begint er muziek te komen. Voor deze openings-.', avond is de Amsterdamse Jo seph Lam Jaz Band uitgenodigd Het is de bedoeling dat er eens in de twee weken een band komt spelen in Tivoü. De toe gang bedraagt ƒ4,- voor leden en 6.- voor niet-leden. SCHIEDAM De vereniging De Verzamelaar houdt zaterdig een ruilbeurs in gebouw Irene- aan de Nieuwe Haven. De beurs- is' speciaal voor sigarenbandjes suikerzakjes, lucifermerken en' platen van Anton Pieck. De zaal is van 10 tot 5 geopend. SCHIEDAM - De bluesband Crystal Ball zal zaterdagavond in de sociëteit QTK in.:de,V Nieüwstraat (achter het Teer-' stooftheater) optreden. Dit -op-s, treden komt in de plaats van-de - Hongaarse avond, die voor deze avond gepland was. De band begint om tien uur met ha'a'r optreden, de soos gaat om negen uur open. De toegangsprijs bë- draagt voor niet-leden vijf gul- den. - maar een slimme huishoudster vindt dat ze de Amerikanen toch niet mogen opschepen met zo'n duiveltje. Dus mag Michel blijven. Gelukkig maar, want hij moet een- man met bloedvergiftiging redden op een moment dat alle grote mensen het af laten we ten. Dit is het verhaal van de kin derfilm die zondag- en woens dagmiddag in he Passage thea- SCIIIEDAM - Het meningsverschil tussen de Partij van de Arbeid en de PPR - dat er ondermeer toe geleid heeft dat PPR-wethoudcr' Van der H ilk is afgetreden - is nog steeds niet opgelost. De PvdA blijft erbij dat slechts per soonlijke gevoelens de oorzaak van de ruzie zijn. de PPR houdt het erop dat er sprake is van diepgaande verschillen in politiek inzicht. Door deze voortslepende ruzie zit Hans van der Witk (die wel gewoon raadslid is gebleven na zijn aftreden) nog altijd niet in allerlei gemeentelijke advies commissies. Sterker nog. de PPR heeft het vermoeden van Van der Wilk systematisch uit de commissies wordt gehouden, en wel in het bijzonder uit die voor Ruimte lijke Ordening. Die laatste veronderstelling vindt voedingsbodem in het feit dat de ellende begonnen is door de meningsverschillen tussen de wethouders Zijdeveld (voor R.O.) en Van der Wilk. Omdat het nu volgens de PPR lang genoeg geduurd heeft dat Van der Wilk niet in die com missies heeft meegepraat, wil de PPR op zeer korte termijn dit probleem in de,commissie voor Algemeen Bestuurlijke Zaken brengen, die dan maar over het al dan niet aanwezig zijn van Van der Wilk moet beslissen. Het Permanent Overlegorgaan (dat vanuit PvdA en PPR is op gericht) heeft zich over de on derlinge ruzie gebogen, en heeft geconcludeerd dat het gaat om persoonlijke geschillen tussen Zijdeveld en Van der Wilk. De PPR blijft ervan overtuigd dat haar opponenten het Samenwer- kingsprogram totaal anders in terpreteren dan zijzelf. Door de ruzieachtige sfeer tussen PvdA en PPK woont Van der •\jjlk~ nog altijd niet de prop- ssieve-' fraktievergaderingen bij. waarin het hele beleid van deze Stad, voorgekookt wórdt. "i"'1 i -é Op de deze weèk gehouden, vergadering van' de PPR bleek/ dat er bjnnen die partij moragtj- teel tamelijk veel - ongenoegen bestaat over de heersende situa-" tie. Ook maakt men zich zorgen om genjehten,. als .zou de Qfj- bouwconsulent .Stadsvernieu wing (mét wiens werk de eigen lijke rel begon) binnenkort uil- gerangeerd worden. i jilb V£,moc.fi. i 3/o/rtft 1 V'tuJü- VULK/HA Lr11

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1