HARM OOSTHOEK WIL DAT MEDIO VAKER APPARATUUR UITLENEN Bomen Bij verhuisd Woningnood Woningbouwverenigingen trekken woorden in Wiegman geeft les in Amerika stijgt weer een beetje blijft Sint thuis t7 VOOGD'S m GORZENAREN DREIGEN MET RECHTER Dichters in Quibus Carnaval Consulent in Vlaardingen MILJOEN GESPAARD Popeye en 't bonte Roomse leven 71MIEP VAN LEEUWEN I^üillöö li li Irs SCHIEDAM - „Iedere ochtend hang ik even een half uurtje aan het apparaat. Dat is reuze han dig, want normaal zou ik voor deze behandeling steeds weer naar het Dijkzigt-ziekenhuis toe moeten. Nu ik het thuis zelf kan doen scheelt dat enorm in mijn tijd". Aan het woord is Harm Oosthoek, 25 jaar. In zijn huis aan het Copemicusplein in Schie dam heeft hij sinds kort een eiektrostimulatieapparaat staan. Goedkoper Diamant Intelligentie mm SCHIEDAM.^- De Ooievaarsbrug vlak- bij-het Proveniershuis is deze week op gefleurd met enkele pas geknotte bo- nf&i. De leilinden (want dat zijn het Slgens. de kennersstaan bij een an tiekzaakje voor de deur, dat vandaag of mórgen:zal opengaan, D De linden zijn afkomstig uit Bijdorp, itSlil iH waar ze langs de Blauive Brug stonden. Het opheffen van de brug maakte echter de bomen ook enigszins overbodig, was Gemeentewerken van mening, en heeft daarom tot de verhuizing besloten. Op dergelijke wijze werd al eerder dit jaar de Koopmansbeurs met bomen op gefleurd. appamat 't - Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Teleloon (010) 265205 266646 De Schiedamse kunstenaar Diet Wiegman is pas uit j de Verenigde Staten teruggekeerd. Op een universiteit j en een kunstacademie in de stad Los Angeles heeft hij j een paar gastlessen gegeven. Diet iegman heeft ook nog een aantal werkstuk- j ken gemaakt tijdens zijn Amerikaanse vakantie. In I Beverly Hills heeft hij een tentoonstelling van sculp- j turist Edwin Beinder bezocht. Op de foto Wiegman met Amerikaanse collega's. SCHIEDAM - Het aan tal mensen dat in Schie dam woonruimte zoekt is in de maand oktober ge stegen met 121, waarmee het totaalaantal op 3711 kwam. In die maand zijn 68 mensen aan een huis geholpen. LUXE HERENKLEDING Popeye, tot het uiterste toe getergd door Bluto. "l-iS ïV^ r. i o p, •Vfi A <v VLAARDINGEN TEL. 010-342310 S p.rx-in; 'Cl\vj! \i WJÜLiV^ÜÜLlii HOOGSTRAAT 10- SCHIEDAM - TEIEFOOH 269737 Thuis beter A* j*r t f worden is goedkoper' Spieren worden met dat apparaat geactiveerd. De te verrichten handeling is sim- peL Meer patiënten die voor dezelfde spierafwijking een dergelijke behandeling moe ten ondergaan, bezoeken re gelmatig de fvsi'o-therapeu- ten van het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam. „Dat heb ik-ook een tijdje gedaan, fk moet dan met de tram en de bus erheen. Voor je het weet ben je dan een paar uur kwijt. En een paar keer per week, dus reken maar uit," 2egt Harm Oosthoek. \£n beroep cultureel werker in .het.buurthuis De Kame leon in Rotterdam-Zuid. „Gekscherend zei ik eens te gen de controlerend geneesheer dat ik- best zo'n apparaat thuis wilde hebben." Dat is gebeurd en Harm Oosthoek is er blij mee: „Een heleboel van die me dische apparaten moeten met de huidige" technische mogelijkhe den 'te verkleinen zijn. Met de efectroriica is'een hoop mogelijk Dat medisch spul moet zo te maken zijn. dat het zo klein is als een transistorradiootje. Die apparaatjes kunnen door de me dici dan op je'eigen situatie worden afgesteld, zodat je jezelf thuis Iran behandelen. Veel meer mensen zou de gang van en naar het ziekenhuis bespaard kunnen worden." Wanneer patiënten zichzelf thuis behandelen, ontlast dat de fysiotherapeuten die het toch ai «nteettend druk hebben. Harm Oosthoek'; „Het is een zo voor de hand liggende oplossing. On begrijpelijk dat niemand daar eerder over heeft nagedacht Voor ziekenfondsen en verzeke ringen moet dat toch veel goed koper werken. Want de huur van zo'n apparaat is goedkoper dan een therapie denk ik. Alle partijen kunnen er gelukkig bij zijn. De patiënt houdt tijd over. Oe patiënt houdt tijd over. de lysio-therapeut kan zijn aan dacht aan andere patiënten wij den en voor degenen die de be handeling moe» betalen is het economisch aantrekkelijk." Hei uitlenen van medische ap paratuur is echter nog nergens een gewoon gebruik. Het zijn uitzonderingen.. „Ik heb dat eens gevraagd of hei vaker gebeurt Vroeger schijnt een Dijzigt-pati- ent ooit eens zo'n eiektrostimu latieapparaat te hebben gekocht. Dat was een man met centen. Maar bij ziekenfondspatiënten is het nog steeds een hoge uitzon dering." aldus de Schiedammer. De machine die hij heeft staan is er éën van het oude type. „Hij is helemaal gereviseerd en werkt goed. Het enige wat ik heb moeten doen is een borgsom van tweehonderd gulden beta len."' zegt hij. Harm Oosthoek zal de dagelijkse behandeling nog ongeveer een jaar voorts moeten zetlen. Dan is zijn arm genezen Vorig jaar augustus wilde hij een kelderraam open maken. Dat lukte niet. want het raam knelde. Hij zette zijn rechter-el- leboog tegen het'raam"en schoot door de glasruit Een snijwond was het gevolg. Dat leek aan vankelijk niet zo ernstig, maar in het ziekenhuis werd gekons- tateerd dat zijn zogenaamde schoolbankzenuw was doorge sneden. Daardoor functioneren de spieren van zijn rechterhand niet meer: zenuwen werden af gesloten van het centrale ze nuwstelsel „In Dijkzigt ben ik toen geo pereerd. Dat is het enige zieken huis in Europa waar zenuw transplantaties worden uitge voerd. Uit mijn been is toen een zenuw gehaald", vertelt Oost hoek. Dr. Sing heeft die operatie uitgevoerd. „Die man heeft dia manten vingers. want zo'n operatie is ontzettend moeilijk. Daar komen microscopen bij te- pas om de zenuw te kunnen zien". De zenuw uit zijn been werd in drieën gedeeld en ge transplanteerd naar zijn rech- terarm. Die zenuw moet nu aangroeien tot de palm van zijn hand. En dat groeien duurt maanden. Tot die tijd moeten de zenuwen van zijn hand worden geactiveerd, waarvoor hij de machine thuis heeft staan. Na de operatie volgde de the rapeutische behandeling. „Aan vankelijk kreeg ik twee behan delingen: op de afdeling ergo therapie en op de afdeling fy- sio-therapie. Drie keer per week moest ik aan de elektrostimula- tor." vertelt hij. Twee stompe groot uitgevoerde balpennen worden op twee- punten van zijn hand gezet Elke seconde kreeg hij een schokje. De genezing dus. „De ergotherapie - dat is zon der elektronische hulpmiddelen - kon ik al gauw zelf doen. En dan nu dit ook." aldus Oost hoek. Het heëft wel enige tijd geduurd voordat hij het appa raat kreeg. Fysiotherapeuten en artsen hebben in hun wekelijks groepsoverleg uitvoerig gespro ken over het al dan niet geven van zo'n apparaat aan de pati ent i- Fysiotherapeut L Harmeling van het Dijkzigtziekenhuis zegt hierover: „Het uitlenen gebeurt niet al te vaak. Begrijp me niet verkeerd, maar wé laten dit af hangen van de intelligentie van de patiënt We kijken of hij de vaardigheid heeft om met deze spullen om te gaan. De behan deling lijkt heel eenvoudig. Maar dat is het toch echt niet Er gebeuren dagelijks grote on gelukken door onzorgvuldig ge bruik van de apparaten. Dus zijn we erg voorzichtig met uit lenen." '4. I KORTE HOOGSTRAAT 27A DEALER: Husqvarna; Etna. Bernina. Lewenstein. Anker. Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN „Bovendien is het ook afhan kelijk van de mate vari.de emst van de ziekte. Als het patroon van de behandeling voortdurend hetzelfde blijkt kan wel appa ratuur worden uitgeleend. Maar bij een hoop patiënten veran dert de behandelwijze voortdu rend." omdat het'beeld van de ziekte ep de genezing daarvan I steeds wijzigt" vervolgt Harme ling „Hoe goed het ook is bedoeld: ik zou dit soort uitleningen toch zeker niet als gemeengoed wil len propageren. Daarvoor is een medische behandeling veel te gecompliceerd." zegt de fysio therapeut „het zal dan ook wel ongebruikelijk blijven." Harm •Oosthoek 'weet zelf ook dat hij het aan zijn eigen vragen heeft te danken dat de elektrostimu- lator bij hem thuis 'staat. „Ik weet me dan misschien verbaal goed uit te drukken. Dat zal mede van invloed zijn geweest. Toch zou het goed zijn als dit vaker kan worden toegepast het is nog geen schering en inslag dat mensen apparatuur kunnen, huren. Maar ajs het tot volle te vredenheid van.-beide - partijen,, kan, waarpm zou.'jé..het dart la.-, ten." vindt Harm Oosjhpek.r CEES VAN DER'WEL SCHIEDAM - De bewo nersvereniging van Schie dam Zuid heeft het Advoca- tencollectief van Rotterdam in de arm genomen om het conflict tussen de vereniging en de SSSW weer tot nor male proporties terug te brengen. Directeur Prins van de SSSW heeft zijn eer der gedane beschuldigingen aan Zuids adres - als zou de bewonersvereniging doen aan volksverlakkerij en val se voorlichting onder druk van de Advocatencoilectief weer ingetrokken. De beschuldiging dat de be wonersvereniging ondeskundig zou zijn op het gebied van de renovatie in Zuid. trekt de SSSW niet in. „Men bezit geen enkele autoriteit om zich op deskundigheid te beroepen", zo schrijft Prins in een brief aan de bewonersvereniging. Het hele conllict gaat over de renovatie van een blok huizen in De Gorzen. Het conflict sleept al maanden, de bewonersvereni ging vindt dat de SSSW niet te vertrouwen is. en de woning bouwverenigingen vinden het zelfde van de bewonersvereni ging. De drukke correspondentie hierover tussen de beide kemp hanen is deze week ook door de bewonersvereniging in stand ge- SCHIEDAM - Vijf dichters, een jazztrio, een filmvertoning en een lichtshow zijn de zaken die dit weekend in het café de Quibus aan de Lange Haven ge presenteerd worden. Magdalena Bart, Martin Aarts. Bram Uil, Huub Koch en Aad Sprong zijn degenen die dichtsels voor zul len dragen. Tussen al die poëzie door zal het jazztrio van Peter van de Brink voor enige muziek zorgen, zal de film Tantra ver toond worden en is de Tequilla Flashlight. Combination te zien. De avond begint zondag om ne gen uur, de toegang is gratis. SCHIEDAM - Het „Elfde van de elfde-feest' zal dit jaar op de dertiende van de elfde gevierd worden; en dat is vanavond. Carnaval met de vereniging De Rietzeilers. Dit feest zal gevierd worden in de boerderij Land- vreugd aan de Sweelincksingel om acht uiir. De nieuwe Priris Carnaval en zijn Raad van Elf zullen zich dan aan het publiek presenteren. houden. Van die kant ging een brief naar de SSSW met het verzoek eens te vertellen wan neer eindelijk met de renovatie zal worden begonnen. Volgens de bewonersvereniging hebben alle betrokken bewoners inmid dels een akkoordverklaring on dertekend en staat niets de daadwerkelijke renovatie meer in de weg. Het vermoeden leeft echter dat degene die de renovatie moet uitvoeren (Dura) het niet meer ziet zitten, of een veel ho gere prijs vraagt dan de SSSW tot nog toe heeft doen voorko men. Dura heeft weken geleden al haar materiaal uit De Gorzen weggehaald en is aan een ander projekt begonnen. J i Maar liefst 1245 mensen brachten in oktober een bezoek aan het gemeentelijk huisves tingsbureau. Het grootste deel der woning zoekers wordt gevormd door mensen die nu al zelfstandig en voldoende gehuisvest zijn, maar desondanks toch betere woon ruimte zoeken. Zeshonderd van de woning zoekenden zijn bejaard. 286 aan staande echtparen en 223 alleen staanden van minimaal 20 jaar zijn eveneens op zóek naar een woning. Dan is er ook nog eens een groot aantal mensen dat mo menteel buiten Schiedam woont, maar hier staat ingeschreven voor een woning; hun aantak ligt rónd de 850. VLAARDINGEN - De 28-jari- ge Schiedammer H. A. Richter is bij de Stichting Welzijn Vlaardingen benoemd als consu lent stadsvernieuwing. Richter is op de T.H. in Delft afgestu deerd op weg- en waterbouw, civiele planologie. Zijn afstudeerproject was de stadsvernieuwing in de Rotter damse wijk Crooswijk. Hij zal op korte termijn in dienst tre den. Ook isthans aan de staf van Welzijn toegevoegd de 23-jarige student S. A. M. Kahraman. Hij is in dienst van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werkne mers. maar wordt ten behoeve van de Vlaardingse buitenlandse werknemers - voor H dag per week gedurende- een of twee jaar bij Welzijn gedetacheerd. SCHIEDAM - Schiedammers hebben in de maand oktober ruim I miljoen gespaard, zo to nen de maandcijfers van de Spaarbank Anno 1820 aan. Van 1 januari tot 1 november is in middels ruim 11 miljoen ge spaard in Schiedam. In oktober werd er bij de spaarbank Anno 1820 18.995.746 ingelegd, en werd 17.958.451 uitbetaald. HOOGSTRAAT 8 SCHIEDAM SCHIEDAM - Heel .even heeft het. er onaar uit .gezien, dat de, tweelingbroer vari, Sint Nicolaas morgen ook in, Schiedam aan zou komen. Die broer zou dan worden ingehaald door de stichting' Lente- leest. De tweeling Sint Nicolaas komt niet. Twee van zijn Pieten komen, echter wel. zij het een week later. In overleg met de politie heeft de stichting Lente- feest besloten de tocht van dc Pie ten een week uit te stellen. De kans bestond na melijk dat de twee stoeten el kaar ergens in de stad tegen zouden komen met de na re gevolgen van dien. i De Echte Sint heeft vergunning van de politie ge kregen vandaag de stad als kin der- en midden- slandsvriend te bezoeken. Volgen de week houdt Lentefeest de tocht die begint bij het verpleeg tehuis Nieuwe Waterweg-Noord. Verder wordt een bezoek gebrcht aan de twee be jaardenflats ach ter het diensten centrum De Vier Molens. Dan volgt het Hofje van Be- lois aan de Alei- d astraat. Vorig jaar drongen twee Lente-Pieten zich in de stoet van De Echte Sint. Dat zal dit jaar niet gebeuren. SCHIEDAM De avon turen van Popeye, Olivé en Bluto worden zondag- en woensdagmiddag in het Passage theater vertoond aan jeugdige Schiedammertjes. Spinazie is natuurlijk in grote ho; veelheid aanwezig in deze film. „De dolle avonturen van Popeye" is min of meer een samensmelting van een stuk of zeven Popeye-films. Een diner, een bergklimtocht, een iuchtrace, een snurken de slaper en een vliegende schotel vormen de bestand delen van deze film. Zoals gewoonlijk zitten Bluto en Popeye elkaar weer hevig in het vaarwater in hun strijd om de gunsten van Olijfje. Een nooit be sliste strijd, want dan zou ook de tekenfilmserie uit zijn. Iets geheel anders is in de biozaal van het Passage te zien, „La Dolce Vita", het wereldse mondaine leven van Rome. Anita Ekberg. Marcello Mastroianni en Anouk Aimee spelen de hoofdrollen in deze film Marcello Rubini is een eer zuchtige plattelandsjongen, die het in Rome ver schopt als society-journalist en veel vriendinnetjes heeft daar door. De uitspattingen in dit wereldje vormen de hoofd moot van het verhaal In de grote zaal van het Passage wordt tenslotte de film Bloedlink vertoond, be ter bekend onder de naam „Profondo Rosso". De film is gemaakt door David Hemmings en wordt ge speeld door Gabriele Lavia en Macha Merit. Veel bloed, vee! moorden en evenvee! spanning.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1