COCKY VAN BAKEL: Werkloosheid? Hoezo? Is daar dan wat mee? Winkeliers Hoogstraat overtreden verordening u h Van puinhoop naar nieuwbouw ■rw Inbraken in scholen Jazz in De Tempel Vrij Entree r* \r c^Hmiepvan leeuwen k=7 VOOGD'S Tivoli heropend Schiedam Valium Hond uitlaten Niets m li Radarcontrole: 18 bekeuringen Bingoavond in Blijdorp i ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (door Jeannet Rensema) SCHIEDAM - „Ik zie zoveel werklozen de vernieling ingaanOngelooflijk, Dan is het ook nog zó dat wij hier alleen het hele kleine topje van die ijsberg zien; hier komen alleen de hele ernstige gevallen die zó ont spoord zijn, dat ze de hulp van Agema en een maat schappelijk werker nodig hebben. Maar dat topje van die ijsberg is niet mals! Het 'werkloos zijn of worden is voor ons een fnuikende problematiek, want er is zo verduveld weinig aan te doen." t --F V - Cocky van Bakel, maatschappelijk werkster bij het Gemeente ziekenhuis. t De etalage van Van der Most waann een televisie staat die verbonden is met een buiten hangende geluidsbox IWfw-*, I VLAARDINGEN tel VLAARDINGEN KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 DEALER: Husqvarna, Elna. Bernma, Lewenstein, Anker, Vesta. iNRLHL' EN BETALiNOSSERVtCE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN r.V- S' Langzamerhand worden de panden op de Hoogstraat waarin het kledingbedri]f ge vestigd was met de grond gelijk gemaakt. V *- van nemen Arbeidstijdverkorting en werkloosheid; het zijn proble men van het eerste uur. De arbeidssituatie in het Rijn mondgebied verslechtert met de dag. Allerlei bedrijven dreigen dicht te gaan, voeren arbeidstijdverkortingen door, vervangen mensen door ma chines en zorgen door dat al les voor een fikse portie onze kerheid bij de mensen. In een serie artikelen wil Het Vrije Volk aandacht be steden aan de ellende die de (dreigende) werkloosheid met zich meebrengt Behalve de betrokken werknemer zeU, krijgen allerlei instanties te maken met de gevolgen van die onzekere arbeidssituatie. Hoe trachten deze instanties de bittere pil die werkloosheid heet zoveel mogelijk te ver zachten? Dat is een van de vragen die aan de orde komt Schiedam» huisartsen wor den bij voorbeeld op het mo ment overspoeld met mensen die de een of andere lichame lijke afwijking krijgen van hun werkloosheid. Ook wor den zenuwartsen, maatschap pelijk werken, sociale dien sten, hulpverlenende instan ties meer en meer bezocht door in nood geraakte arbei ders. Bij ai die instanties - en bij alle mensen die daarbij wer ken - ieven genoeg ideeën om "iets" aan de miserabele si tuatie van de werklozen te gaan doen. Het barst zogezegd van de visies en plannen, maar ai met al komt er niets van de grond. De reden? Wie bet weet zou rijk kunnen worden in Schiedam. Als tweede in deze serie (vorige week spraken wij met zenuwarts Agema) komt de maatschappelijk werkster Cocky van Bakel aan het woord. Zij krijgt veel van de patiënten, waar dokter Agema geen raad mee weet, doorge stuurd. Dat zijn veelal mensen die door hun werkloosheid li chamelijke klachten hebben, maar daar niet op de normale medische manier vanaf te hel pen zijn. En Agema's praktijk is zó druk dat hij er zelf niet aan toe komt om uitgebreid met de mensen op bun pro blemen (het werkloos zijn) in te gaan. Cocky van Bakel is verbon. den aan het Gemeentezieken huis waar zij al zes jaar de maatschappelijke ellende van het ziek zijn tracht te verhel pen. waarmee we roeien is niet bent „Voor sommige mensen is het gewoon niet acceptabel dat ze ontslagen worden. Die komen daar hoe dan ook niet meer bo venop. En ik moet toegeven, de manier waarop de mensen op straat gezet worden laat ook vaak te wensen over. Niet dat een kadootje op de dag van ont slag helpt de échte problemen op te lossen, maar het geeft ten minste niet het gevoel dat je zo maar aan de kant geschoven wordt, als een ding." De mensen die niet kunnen accepteren dat ze op straat te recht komen, gaan na kortere of langere tijd de vernieling in. En dan komen ze bijvoorbeeld bi) Cocky van Bakel terecht - Soms na vele omzwervingen; doorverwijzingen van huisarts naar zenuwarts, naar goedbe doelende hulpverleners. Maan denlang soms. Hetgenoemde topje van de werklozenberg I komt bij haar of haar collega's terecht i „Het aantel patiënten dat ik krijg is met te vergelijken met Agema's paöenten. Je kan zeg gen dat huisartsen zó'n dertig patiënten op het spreekuur krij gen - dagelijks dus - en ik knjg er misschien veertig nieu we patiënten per maand bij. Maar die cijfers' zijn onderling niet te vergelijken." En dat is dan dus maar een heel klein «percentage- van de mensen'waarvan bekend wordt, dat ze met hun werkloosheid, of rottige' werksituatie in de maag zitten. Er is heel wat verborgen leed in dit wereldje. „Als je de werkloosheidscijfers van Zuid- Holland ziet, dan laat je fanta sie je in de steek. Het is niet voor te- stellen wat die cijfers precies betekenen. Het enige dat er duidelijk uit wordt, is dat het verdomd uitzichtloos is." Cocky van Bakel krijgt m haar (maatschappelijk) werk zo wel te maken met de problemen waann zieke mensen verzeilen, als met de problemen waarin werkioze-en-daardoor-zieke mensen verzeilen Een vergelij king tussen beide groepen is mogelijk. „Als je gewoon ziek wordt, is de acceptatie daarvan vrij groot Je moet dan een proces doorma ken dat er eventueel m eindigt dat je met meer kén werken Daarvan kunnen ze een ferme klap knjgen, maar het wordt geaccepteerd. Ais je je daarente gen lichamelijk goed voelt en wel kan werken maar het niet mag, dan is dat voor de persoon in kwestie met te accepteren. En daar kunnen ze kapot aan gaan." Als iemand inderdaad de ver nieling in gaat door die reden, is de lijdensweg iang en moei lijk. Ze zijn bepaald niet de eni gen, er zijn nog vele wachten den voor hen, en als ze niet uit kijken raken ze verslingerd aan de troost die valium of alcohol heet. Als je eenmaal in die vi cieuze cirkel terecht gekomen bent, is het een zware opgave om daar weet uit te komen Op eigen krachten lukt dat nauwe lijks, „Als iemand eenmaal werk loos is krijg je een keten van reakties Er komt minder geld binnen, men kan minder doen, komt minder m contact met an dere mensen, heeft niks te ver- y x tellen want hij heeft niks mee- „Kenmerkend voor de meeste den om op te staan. Je moet kunt overlaten om aktief een gemaakt, er gaat een koelkast werklozen is de apathie. Een al- heel sterk staan wil je je daar aantal zaken aan te vatten, als kapot en voor de reparatie moe- iesoverheersende apathie. Je uittrekken. Het klinkt naar, ie in de knoei zit. Dat doet ie ten ze geld lenen, spanningen m gaat laat naar bed en staat laat maar het is meestal zó, dat je niet" het gezin en ga zo maar door." op, want er is domweg geen re- het niet aan de werkloze zelf Cocky van Bakel heeft dan ook zo haar twijfels over dè wijze waarop veel werklozen- projekten uitgevoerd worden Een aantal sociaal werkers be denkt iets wat wel leuk zal zijn voor die arme werklozen, orga niseert de heie reutemeteut en op De Grote Dag verschijnt ei geen hond. En het werklozen- projekt is mislukt Dat haalt je den donder' ja, want toevallig hebben de personen in kwestie geen enkele stimulans gekregen om er naar toe te gaan. „Ik adviseer m'n cliënten al tijd om een strak dagprogram ma voor zichzelf op te stellen, of we doen dat samen. Je moet je zelf een aantal taken dwingend opleggen en je daar ondanks al les aan houden, dan ontdek je hopelijk langzamerhand dingen die je leuk vind. Dingen die net zo leuk zijn als werken, en de zelfde voldoening geven. Zo'n programma houdt bij voorbeeld in, dat je om tien uur de hond uitlaat om twaalf uur eet 's middags een eind wandelt 's avonds naar een club gaat of zo. Soms moet je van week tot week een programma opstellen, dan is dat op zich alweer een zinvolle bezigheid." „Ik zeg altijd tegen m'n pati ënten: „11 moet zich niet afvra gen of u er zin in heeft want 'dat heeft u niet. U moet het ge woon maar doen. Klaar uit" Achteraf ontdekken dan „Verrek, ik heb er plezier, in" en zijn ze gestimuleerd om meer te gaan doen." Dokter Agema's voorstel om iets^ aan de kritieke situatie in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis te gaan doen was de oprichting van een Krisiscen- trum, waaraan psyciaters, psy chologen, maatschappelijk - wer kers en artsen verbonden zou den zijn. Werklozen in nood - mensen in nood zouden daar dan terecht kunnen met hun problemen. Cocky van Bakel vmdt dat een uitstekend plan, maar op pert daarnaast het idee om ook een soort werklozen-consulent in het leven te roepen, die bij de mensen thuis langs gaat en vraagt waar ze nou zelf behoef te aan hebben. Vanuit de ge dachte dat de werklozen apa thisch thuiszitten, zouden ze ook thuis in dat apathisch hol be zocht moeten worden. „Dat kost een hoop geld, ja, maar nu kost het ook handen vol geld. Zo'n, consulent zou heel wat problemen signaleren en daardoor erger kunnen voorko men." Iemand zou volgens haar een inventarisatie moeten maken van alle gevolgen van die ver velende werklooshetd. Bronnen genoeg. Maar wie dat zou moe ten doen is de kwellende vraag „Je kan je in Schiedam niet de luxe permitteren om ergens over na te denken, daarvoor heb je het gewoon te druk. Ik werk hier nu al zes jaar en ik heb nog altijd niet begrepen waarom er in Schiedam nooit iets ge beurt Er wordt jaren en jaren gepraat en er komt niks van de grond. Er zijn visies en plannen genoeg men onderkent de fei ten, maar er gebeurt verduveld weinig." ,De voorzieningen in Schie dam zijn zó ontzettend slecht en dat terwijl de nood echt' groot is. Ik wil niet dramatisch doen. maar het is echt zo. Kijk, je kan natuurlijk nooit voor alle pro blemen een oplossing vinden, maar als er zelfs voor het kleinste probleempje geen oplos sing is, is het wel erg met het voorzieningenpeil gesteld. Je kunt de mensen in nood hier niet helpen. Dat geldt meer vpor Schiedam dan voor voor de om ringende steden. Er is NIETS om de mensen naar toe te ver wijzen. Soms denk ik dan ook wek „je kunt de mensen maar beter niet helpen aan slecht" Niemand heeft zin en energie genoeg om ai die problemen op de schouders te nemen. De kwa liteit van- de riemen waarmee wij moeten zien te roeien is niet best En daar is toch vrij ge makkelijk iets aan te doen. Waarom gebeurt het niet?" 11' ,A 5 CHLEDAM - Hoewel het offi cieel verboden is om met behulp van geluidsapparatuur reclame op straat te maken, trekt een aantel winkeliers van. de Hoog straat zich daar niets van aan Anderen die een vergunning hebben om boxen in het win kelportiek te hangen waaruit achtergrondmuziek klinkt we ten kennelijk niet waar de vo lumeknop zit De twee winkels van waaruit reclameboodschappen over de Hoogstraat worden geslingerd zijn Dixons-Rmck waar onder meer foto- en geluidsapparatuur wordt verkocht en speelgoed winkel J van der Most De eer ste heeft een vergunning om een tweetal boxen in het win- kelporüek te hangen Daaruit mag muziek klinken maar in de vergunning staat een grootaan tal eisen, waaraan het geluid dat uit die boxen komt moet voldoen. Letterlijk staat er in de vergunning: „Er mogen geen re clameboodschappen ten gehore worden gebracht". Toch worden er tussen de muziekbandjes door allerlei bandjes gedraaid die re clameboodschappen bevatten en waarin de artikelen van Dixons-Rmck worden aangepre zen Het is niet bekend wat voor vergunning de speelgoedwinkel J van der Most heeft De eige naar van deze winkel hangt op gezette tijden een geluidsbox buiten die -rixmden is met een H00637RJUT IC - SCHIEDAM - TElEfOON 20*737 tv-apparaat dat in de etalage staat Hierop zijn reclamefilm pjes te zien waarmee men be kendheid aan een aantal spellen wil geven. Via de geluidsbox kunnen mensen die over de Hoogstraat lopen al van verre de stem van entertainer Edwin Rutten horen die al deze spellen aanprijst Tot nu toe zijn er bij de poli tie geen klachten binnen geko men over deze illegale wijze van reclame maken. De politie bij monde van hoofdinspecteur D P. van der Veen stelt, dat dergelijke manieren om reclame te maken verboden zijn. Volgens hem controleert de politie regel matig op welke manier winke liers in de binnenstad gebruik maken van geluidsapparatuur Hu voegt er echter aan toe: „We hebben niet de illusie dat we iedere overtreding kunnen con stateren, Wanneer je dat wilt .dan krijg je een politiestaat". SCHIEDAM - Onbekenden hebben in twee scholen een in braak gepleegd. In de Albertus Magnusschool op de Parkweg werden allerlei kasten en laden overhoop gehaald, uit de docen tenkamer verdween een siga renkistje met 125 gulden. Men kwam de school binnen door een deur open te breken. De schade bedraagt vijftig gulden. Om de Aloysiusschool aan de Lange Singelstraat binnen te kunnen komen werden twee deuren opengebroken. Uit deze school verdween niets maar in verschillende lokalen werd een enorme puinhoop aangericht doordat de inbrekers de inhoud van kasten en laden over de grond strooiden. Er werd voor 150 gulden schade aangericht SCHIEDAM - Vanavond wordt Maison Tivoli op de Nieuwe Haven officieel hero pend Dit gebeurt tijdens de tweede avond van de onlangs opgerichte Riverside Jazz Club. De band die dan optreedt is de zesmansformatie Diksi Mesjien. Het optreden van deze band die in de wereld van de jazz geen onbekende is, begint omstreeks negen uur. SCHIEDAM - Tijdens een twee uur durende snelheidscon trole heeft de politie achttien bekeuringen uitgedeeld. De controle werd van negen tot elf op de Vlaardingendijk gehouden. De hoogste snelheid die de poli tie toen registreerde was er één van 85 kilometer. |k, J* i SCHIEDAM - De wijkvereni- ging Bijdorp houdt vanavond een bingoavond ui gebouw Tref punt Er wordt daar vanaf acht uur bingo gespeeld. SCHIEDAM-Het is nog steeds een enorme puinhoop naast de Kajuitbar aan de einde van de Hoogstraat Zoals bekend woed de daar in de nacht van 31 augustus' op 1 september een enorme brand die de panden van kledingbedrijf AL van der Veer grotendeels in de as legde. De schade die hierdoor ontstond werd begin september al op een half miljoen gulden geschat Bij de politie en de brandweer is men er nog steeds niet uit wat de juiste oorzaak van de brand was. „Het is nog steeds even onduidelijk als het was, we zijn er niet verder mee", 'verklaarde men gisteren bij de politie. Inmiddels is één van de pan den die op de Hoogstraat uit kwam al gesloopt Ook de ach terliggende gebouwen die uit brandden zijn met de grond ge lijk gemaakt Het is vrijwel ze ker dat het grote pand waarin het eigenlijke kledingbedrijf van Van der Veer gevestigd was, ook opgeruimd zal moeten worden. Het pand heeft door de brand zoveel schade geleden dat er nauwelijks iets aan op te knappen vait De brand heeft er ook toe ge leid dat het kledingbedrijf va" AL van der Veer die in Gouda woont vroegtijdig uit Schiedam is verdwenen. De meuwj' die op de plaats van de pmn hoop zal verrijzen wordt betrok ken door het Meubel en Rotan huis. Nu is deze ondememmg ondergebracht m verschillende panden aan het emde van oe Hoogstraat SCHIEDAM Vanavond treedt de Poolse jazz-rockforma- tie Extra Ball op in jongerenso- cieteit De Tempel aan de Over- schiese straat. Deze groep die in 1S75 in Krakow geformeerd werd trad in februari al een keer in De Tempel op, hetgeen een daverend succes was. Aüe vijf de leden van Extra Bal) hebben gestudeerd aan het conservatorium voo- - moderne muziek in Katowice. In Oost- Europa geniet de formatie grote bekendheid; in 1975 won Extra Ball het Poolse jazz-festival in Wroclaw en werd één van de leden tot de beste musicus van dit festival gekozen. Het optreden begint vanavond om kwart over acht, de entree is vier gulden. Het belooft een' bijzondere avond in De Tempel te worden. SCHIEDAM - Morgen is het wéér Vrij Entree in diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damiaan. Deze veer tiendaagse happening begint om twee uur en duurt tot half viji- Vrij Entree bestaat morgenmid dag uit een optreden door ne kinderkoor van Toonkunst en een optreden door het jeugdor? kest van Wilton Fijenoord

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1