weinig Mar Olysiager geaccepteerd als PvdA-raadslid Nog een week Klaus Staeck ParkerenOGB én water toch duurd Ursus en Demos nogmaals bestolen Leven voor de tsaar 21 december op radio m schiedam Voorkeur Verschuiving BENOEMING UD GEMEENTERAAD Ergernis Parkeren Goud gestolen Koffiediefstal weer in opmars m DINSDAG 23 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Schie damse onderwijskrachten voeten niets voor het ex periment „Tijd voor Schooi", waarbij de kin deren tussen de middag op school blijven en een meer aaneengesloten les rooster volgen. Er is zelfs sprake van tegenwerking van de kant van de schoolhoofden. Deze wei geren medewerking aan een enquête onder de ouders, om de behoefte aan een dergelijk experi ment te peilen. Y yf, r. n Ms SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld van stads ontwikkeling heeft gistermiddag de eerste paal voor het wooncomplex 't Nieuw Werck de grond in gesla gen. Hij deed dat op uitnodiging van het bouwbedrijf MuwL De reden waarom Zijdeveld deze uitnodiging had geaccepteerd, was volgens hem de mogelijkheid om zich af te reageren op al die mensen, die hem de laat ste tijd hebben tegengewerkt. Kleuterschool De Mallemolen op het Bachpleingraag bereid mee te werken aan het onderwijsexperiment maar wegens ruimtegebrek daartoe niet in staat SCHIEDAM - Het Par tij van de Arbeid-lid Mar Olyslager-Kramer heeft gisteravond voor de laat ste keer de gemeente raadsvergadering vanaf de publieke tribune gade geslagen. Met ingang van de volgende raadsverga dering zal zij deel uitma ken van de PvdA-fraktie. Geert van der Linden (ook PvdA) heeft plaats voor haar gemaakt. Mevrouw S. M. A. Oly slager-Kramer, nieuw ge meenteraadslid voor de PvdA. CEMEENTÉ SCHIEDAM SCHIEDAM - De Be- wonersvereniging Schie dam, Centrum Is op straat komen te staan. Het win kelpandje ;aan de Hoog straat dat zij met de On- derwijswinkel deelden is voor hen niet meer be schikbaar als vergader ruimte. SCHIEDAM - De ver hoging van de watertarie ven en van de Onroerend Goed Belasting (OGB) heeft de Schiedamse ger mèenteraad gisteravond urenlang voor .problemen gesteld. Het uiteindelijke resultaat was.* echter dat beide tarieven/ fors - om hoog zullen gaan '-in ko mende jaar. /Financiële wethouder Reiniér; Schee- res moest zelfs, met zijn portefeuille zwaaien om zijn verhogingsvóorstellen erdoor te krijgéh-f Het pandje naast Het Gat van Bolmers, waar het voormalig JOP in komt OGB, water en parkerenJ omhoog; extra geld. in wet- houder Scheeres laatje. J in 'Tijdvoor School' De leden van de werkgroep Tijd voor School bepleiten om de kinderen langer achtereen op school te laten zijn, waarbij ge bruik gemaakt wordt van een continu rooster. De leerlingen zouden dan bijvoorbeeld tussen, de middag slechts een half uurt je vrij zijn, maar zouden daar entegen al rond half drie/drie uur uit schooi komen. Als voordeel voor een derge lijk continurooster noemen de initiatiefnemers het feit dat ouders (meestal de moeder) dan meer tijd hebben om ook iets te gaan doen; hetzij werken, hetzij andere bezigheden die meer tijd vergen dan er met de huidige schooltijden beschikbaar is; De werkgroep probeert al maanden een poot aan de grond te krijgen bij de Schiedamse schoolhoofden, om op één van de scholen te gaan experimente ren. Ook zouden de werkgroep leden graag via de scholen alle ouders bereiken en ze in een stencil uitleggen wat de bedoe ling is. Ook zouden er via de scholen enquêteformulieren aan de leerlingen meegegeven moe ten worden om de behoefte naar Tijd voor School te onderzoeken. „De schoolhoofden weigeren ca tegorisch alle medewerking. We vragen al maandenlang om een onderzoekje of een experiment, en steeds zal het punt bespro ken worden in de schoolhoof denvergadering, maar het wordt steeds weer uitgesteld De zaak wordt duidelijk getraineerd," .zegt Truus de Nijs een der werkgroepleden. De werkgroep heeft het- idee, dat de schoolhoofden het niet verantwoord vinden om de lei- ding over de overblijvende kin deren aan een paar vrijwilligers (ouders) over te dragen. „Ze zijn bang om een stukje extra ver antwoordelijkheid te krijgen, enl hebben te weinig vertrouwen in de ouders die die verantwoorde- Vr' 'V'/ Eerste paal Nieuw Werck de grond in m wonen momenteel mensen goedkope woningen van redeli jke kwaliteit die best in een duurdere woning willen. Door deze verhuizing te .stimuleren met de bouw van nieuwe wo ningen komen dan redelijke wo ningen met lagere huren vrij, aldus de wethouder. Die paal was in zijn gedachte volgestouwd met al die mensen die hem een strobreed in de weg hadden gelegd, zo ver trouwde de wethouder de aan wezigen toe. Een andere - belangrijker - reden voor het slaan van die eerste paal was volgens Zijde veld het verheugende feit, dat triecomplex plaats heeft ge maakt voor een woningbouw complex. Het is de bedoeling dat er 140 woningen aan de West- vest verschijnen, die zowel in de Vrije sektor 'liggen als in pre- miehuur-premiekoop. T Als voordeel van deze wonin gen merkte Zijdeveld op, dat ze de doorstroming in Schiedam een vervallen en lelijk indus- zullen bevorderen. Volgens hem De eerste drie maanden zullen Schiedammers de voorkeur krij gen voor' de koop of huur van woningen op 't Nieuw Werck. Die regeling, is tussen Muwi en de gemeente getroffen om zo de doorstroming in Schiedam een impuls te geven. Dit was overi gens een1 voorstel van de ge meente zelf; Muwi heeft dat overgenomen. lijkheid op zich' zouden moeten nemen. Ze overschatten zichzelf, en onderschatten de ouders." Het is echter totaal niet de bedoeling dat de onderwijzers ook nog eens in de middagpauze de leerlingen op hun dak ge schoven krijgen. Daar moeten vrijwilligers voor komen, die eventueel betaald worden door de gebruikers van des overblijf- groep. De werkgroep vond onlangs de leiding van de kleuterschool De Mallemolen bereid, om aan het" experiment mee te werken. Op die school zou begin januari de Tijd. voor School ingaan..Op het laatste, momentis. echter 'ook dat weer afgeketst „We hebben geen leeg lokaal om de kinderen tussen de middag" in onder te brengen," aldus een der kleuter leidsters. Die mededeling komt bij Truus de .Nijs als een ver rassing... Vervél end hoor, nou dachten we" eindelijk jets in .handen te hebben en te laten zien dat het een goed streven is, en nou trekken ze zich weer te rug. Het zoveelste blijk van te genwerking." Op zeven december komt de Schoolhoofdenvergadering weer bijeen, één van de agendapun ten zal dan wederom zijn het al dan' niet medewerking verlenen aan de werkgroep. De werk groep zelf hoopt voortijdig nog een keer met de gemeentelijke onderwijsambtenaren,.en enkele schoolhoofden te vergaderen om toch nog tot een positief resul taat te kunnen komen. „We moeten echter wel aan dringen op haast, want als we niet uitkijken zitten wé al weer in 1977 en dan zijn we op den duur een jaar bezig zonder dat er iets gebeurd is," aldus me vrouw De Nijs tenslotte. Zoals wij gisteren al schreven heeft geert van der Linden zijn politieke loopbaan voorlopig op een zacht pitje gezet, door voor een tijdje naar de Filippijnen te vertrekken. Oftewel "naar de Filistijnen te gaan" zoals snedi ge raadsleden niet konden na lgten op te merken. De geloofsbrieven van Mar Olysiager werden gisteravond voldoende bevonden, om toe te mogen treden tot de Schiedamse gemeenteraad. Het Vertrek van Van der Lin den en de komst van Mar Oly siager betekent de zevende ver schuiving in de samenstelling van de gemeenteraad sinds hij twee jaar geleden begon. De sa menstelling van de gemeentelij- SCHIEDAM - De tentoonstel ling van affiches van de Duitser Klaus Staeck is met een week verlengd, en duurt nu tot eind deze week. Deze verlenging is nodig geworden gezien de stormloop die de tentoonstelling bij het Schiedamse publiek heeft teweeggebracht De, verkoop van Staecks affi ches heeft alle verwachtingen van het museum overtroffen; meer. dan honderd verwisselden van eigenaar. Het Stedelijk Mu seum heeft overwogen om een permanente verkoop van Staecks affiches in te voeren, maar zag daar later vanaf om de gewone boekhandel niet te veel concurrentie aan te. doen. Aanstaande zaterdag"* zal in het museum een nieuwe ten toonstelling beginnen, en wel de jaarlijks terugkerende Sin te r- klaasverkooptèntóonstelling. Be gin deze week lag in de kelders van het museum al een hoop kunst (voornamelijk keramiek en grafiek) opgeslagen. In tegenstelling tot berichten van het museum als zou deze verkooptentoonstelling dit jaar ook naar de. hal van beide Schiedamse ziekenhuizen ver plaatst worden, zal dat dit jaar toch niet doorgevoerd worden. Dit omdat het teveel rompslomp voor de museummensen zou meebrengen. zich mlisdeeld ke adviescommissies (één voor elke wethouder) zal dan ook nu voor de even-zoveelste maal op de helling moeten. Het is nog niet bekend of me vrouw Olysiager in dezelfde commissies komt te zitten als Van der Linden. Volgens insi ders zit dat er niet in, aangezien Van der Linden in nogai wat belangrijke commissies zat (ABZ en het Ziekenhuis). Tegelijk met het nieuwe raadslid Olysiager zal ook de commissie-indeling voor ex-wet houder Hans van der Wilk gaan spelen. Door interne menings verschillen tussen PvdA en PPR zit Van der Wilk (van de laatste partij) nog nooit in een advies commissie. De voorzitter van het Centraaf Stembureau voor de ver kiezing van de leden van de Gemeenteraad maakt be kend, dat ter secretarie (Afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage is ge(egd zijn besluit tot be noeming van mevrouw S. M. A. Olijslager geb. Kramer tot iid van de raad in de opengevallen plaats van de heer G. H. P. B. van der Linden. Schiedam, 18 november 1976 De Voorzitter voornoemd, R. SCHEERES De vereniging heeft moeten uitwijken naar gebouw De Kreek aan de Lange Haven, maar heeft er' ondertussen schoon genoeg van -om steeds andermans pand te moeten ge bruiken voor haar vergaderin gen en spreekuur. Ruim zeven maanden geleden heeft de Bewonersvereniging bij de gemeente al een aanvraag gedaan voor een klein pandje in de binnenstad om vandaaruit haar activiteiten-,-te-ontplooien. Ondanks de langé lijst met lege panden'in dat centrum, heeft de gemeente nog altijd geen ruimte beschikbaar gesteld. Met de Onderwijswinkel had de bewonersvereniging de af spraak dat zij de winkel aan de Hoogstraat (naast Het Vrije Volk) samen zouden delen, tot dat die Onderwijswinkel offi cieel van start „zou gaan. Dat ge beurt morgen, en dus moest de bewonersvereniging er uitgaan. Bij Hans van Kleef van de bewonersvereniging leeft enige etgemis over de manier waarop de vereniging door de gemeente behandeld wordt: „Allerleian dere verenigingen die een pand je hebben gevraagd hebben dat allang gekregen, maar *.voor de bewonersvereniging van het centrum kan nooit iets.;; 1 Die anderen die dan volgens Van Kleef wel door de gemeen te geholpen worden, 'zijn bij voorbeeld de Stichting Lente feest en hel Jongeren Werkloos heids Projeki Die hebben tege lijkertijd met de bewonersver- éniging een aanvraag gedaan en zijn nu al boog en breed onder de pannen. De verhuizing, naar De Kreek wordt door de bewonersvereni ging niet ideaal gevonden. „We kunnen daar niet op de donder dagavond spreekuur 'houden, want dan heeft de rechtswinkel V:, t Zowel het CDA~als"de WD verzetten zich tegen de behan deling van beide voorstellen tot tariefsverhoging, omdat zij von den dat dat bij de,begrotingsbe handeling thuis hoorde. Die be grotingsbehandeling vindt in de cember plaats. 5, - - Reinier Scheeres kwam" daar op echter met het argument dat het rijk eist. dat "de verhoging van bij' voorbeeld de OGB al vóór november '.bekend had moeten zijn. Die "termijn was echter niet' haalbaar gebleken .voor- Schiedam. eri^Scheeres zag. wel mogelijkheden. ,die :tenriijn. bij het' rijk tot -december uitge steld te krijgen. Uitstel tot ja nuari zou volgens hem echter niet lukken. Als de gemeente dat toch zou bepleiten, dan zou ze in 19T7 met een financieel te kort van Ui,miljoen blij'ven zit ten. „En dat wil ik "niet voor mijn rekening, nemen", dreigde wethouder Scheeres. Beide' oppositiepartijen bleven echter tegen de behandeling van het OGB-voorstel, maar door de voorstemming van het linkse kamp werd het agendapunt toch behandeld. Uiteindelijk resultaat; de On roerend Goed Belasting stijgt met 20% ten opzichte van dit jaar. Bij het "debat "in de gemeen teraad over de stijging van de waterprijzen in deze stad was het CPN-er Aad de Wolf die het (Collegevoorstel niet als ideaal aanvaardde en daarop wijzigin gen voorstelde. Het collegevoorstel1 hield in de tarieven te verhogen tot f 1,55 per kubieke meter en de vasl- rechtprijs van ƒ36 naar ƒ42 te laten stijgen. r Niet voor een kwartje de we- ri reld rond, maar toch wel voor,., een kwartje een heel uur rond, werd door de gemeenteraad nog"*3 even in, praktijk gebracht. De brandende vraag hoeveel geld er. met ingang van volgend jaar/ voor het parkeren betaald moet 3 worden, hield de gemoederen ',a enige tijd bezig. Het collge keer- de zich tegen haar eigen voor- stel om de parkeergelden te la- ten op het oude peil, een kwart- je per half uur. i PvdA-ster Yvonne Siljee vond echter dat het autogebruik maar - iets zwaarder beiast moest wor- den en stelde voor het parkeren een kwartje per kwartier te la-" ten kosten. Zij vond niet de CPN aan haar kant, maar wel een deel van de VVD, waardoor, het voorstel met 20 tegen 15 stemmen aanvaard werd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiimi SCHIEDAM- Met behulp van een breekvoorwerp zijn inbre kers erin geslaagd uit de wo ning van bejaardenhelpster P.v.d.M. een hoeveelheid gouden sieraden en een bedrag van 150 weg te nemen. Hoeveel de gou den voorwerpen waard zijn is nog niet bekend. De inhoud van laden en kasten werd- over de grond verspreid. SCHIEDAM -^De aankondi ging dat de koffie heel spoedig weer duurder zal worden, heeft een 18- en 19-jarige Schiedammer me teen weer aan het inbre- kerswerk gezet. R.P. en T. van S. ontvreemdden uit de Coop-zaak in de Kethel- straat tien dozen koffie met elk 24 pakken van eenhalf pond. 'De waarde van de koffie bedraagt 975,-. SCHIEDAM - -Nadat vier voorgangers de kantines van de voetbalverenigingen Ursus 'en Demos in het Harga sportpark al leeggeplunderd hadden, heb ben andere inbrekers dat nog eens dunnetjes over gedaan. Bij Ursus was niets meer te halen. daar werd alleen een ruit uit de /sponningen gehaald. Bij Demos daarentegen werd uit een afgesloten kast een hoe veelheid rookgerei en snoep met 'eeri waarde van ƒ330 weggeno men. Ook leverde de inbraak hier 100 braakschade op. hem al in gebruik. Wij zitten er nu op maandagavond, geen ideale avond natuurlijk." Na haar verwijdering uit de Hoogstraat, heeft de bewoners- vereniging om toewijzing van het pandje op de Broersvest (naast het Gat van Bolmers) ge vraagd. Dat pand is onlangs ge kraakt, maar staat\nu al weer enkele weken leeg. De gemeente is echter in onderhandeling met de mensen van het Jongeren Werkloosheid Projekt over dit pandje. Zeer waarschijnlijk komt het JWP er binnenkort in. De on derhandelingen hangen nog op de financiële kant van de zaak. Zo moeten er in het pandje wa ter-, gas- en elektriciteitsleidin gen getrokken worden. De kos ten daarvan zijn echter meer dan het JWP kan betalen. f- SCHIEDAM - „Een leven voor de tsaar", de opera die het 110-jarige Schiedamse mannen koor Orpheus vorige maand heeft uitgevoerdker ere van dat jubileum, za op dinsdag 21 de cember via de radio uitgezonden worden. De uitvoering van Glinka's opera heeft ruim drie uur in beslag genomen, echter niet alle drie uur zullen uitge zonden worden. De NOS laat bepaalde delen eruit. De ra- diouitzending begint 's avonds om kwart over zeven. Behalve Orpheus deden ook het Schiedams Vrouwenkoor en het Gewestelijk Orkest aan deze. uitvoering mee. Vier solisten namen de moeilijke partijen voor hun rekening. De opname is gemaakt in de Havenkerk. 2S*. V t Ail. Namens de CPN-fraktie (waartoe ook wethouder Colié11 behoort) stelde De Wolf voor™' een progressief wateïtarief in te"-< voeren. Daartoe wilde hij de kleinver- 1 bruiker ƒ1,45 per kubieke meter,/ laten betalen, en de middel- enj grootverbruikers respectievelijk, ƒ1,55 en, 1,745. In-dit voorstel''' ging alleen PPR-er Hans van j, der Wilk mee, zodat het college-r, voorstel aanvaard werd.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1