Maar 50 'man' bij anti- bezuinigingscomité- bijeenkomst in Irene Lik op stuk voor Bond Heemschut Renovatie blok L enorm vertraagd NIYOPf over hoofdsteden mmm Gasflessen gestolen fe Schiedam «n II i Aan de kaak ki liMn WOENSDAG 24NOVEMBER 297Q/HET VRIJE VOLK/PAGINA SCHIEDAM De Sociaal Raadsman Hans Suyling zal in de decembermaand geen spreekuur houden. De ze beslissing is genomen doordat de drukke werk zaamheden zóveel overwerk met zich mee hebben ge bracht, dat de raadsman een maand nodig heeft om de ontstane achterstand weg te werken. Sociaal Raadsman Hans Suyling De Bakkkershaven, de sloop ervan wordt met een half jaar uitgesteld. tiiiiiiiiniiiiiiininiinniiiiiiiHutuniiininiiiiinuinnimiiiiiiniiiiHiniiiiinHmiiHiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiitiUiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiitiiHiiuiiiiimiiuiiiiiiiimmHiiiimHiuiiiiiiiiiuiii! wmmzm.. Gelaten luisterde heet weinige publiek naar de verschillende toespraken. - Het ligt volgens het college aan de jeugd dat het achterhuis van het Proveniershuis zich in een slechte staat bevindt. t Mas »d lang geen spreekuur van Sociale Raadsman- chterstand moet ingehaald „Een treurige situatie, jammer dat het rover moest komen," is het commentaar van Suyling en zijn begeleidingscommissie. „Eens te meer een bewijs dat er hoe dan ook een tweede raadsman bij moet komen of een administratieve kracht", voegen zij daaraan toe. s(H-fiK&üot- De achterstand is ontstaan doordat Suyimgs spreekuur maandelijks door een man of 100, 125 wordt bezocht. Die be zoekjes zijn wel bij te benen, maar het uitzoeken van de pro blemen waarmee de mensen ko men vergt zóveel tijd, dat dat niet allemaal door een man te doen is. „Ik zit tot over m'n oren in het werk, het is de afgelopen tijd enorm druk geweest. Daardoor zijn de zaken van een x-aantal mensen te lang blijven liggen, en die moeten hoognodig afgehandeld worden," zegt Hans Suyling. Ook is in al die maan den de administratie blijven lig gen (kwartaalverslagen, jaarver slagen, brieven etc.) en dat moet nu ook weer op peil gebracht worden. De eerste zes maanden van dit jaar werd Suyling in zijn werk gesteund door een man, die via een zogenaamde TAP-regeling (tijdelijke arbeidsplaats) de ad ministratieve zaken voor z'n re kening nam. Na zijn vertrek is dat aspect van Suyimgs werk echter in de versukkeling ge raakt. Zou er voor die ene maand niet een uitzendkracht inge huurd kunnen worden, of wor den uitgeleend door het Stads kantoor aan Hans Suyling? Voorzitter Bernard van de bege leidingscommissie meent van niet. „De gemeente geeft geen toestemming om het personeel uit te breiden, zelfs niet tijde lijk. En iemand van een andere gemeentelijke dienst lenen voor de tijd dat we in nood zitten was er ook niet bij." De langzaam groeiende be kendheid van Hans Suyling in Schiedam veroorzaakt niet al leen dat hij steeds meer mensen op z'n spreekuur krijgt, maar ook dat allerlei instanties een beroep op hem doen om op een voorlichtingsdag (of -avond) eens uit de doeken te doen wat het begrip „sociaal raadsman" nu eigenlijk inhoudt. „Prima hoor, om op deze ma nier informatie over de raads man te verspreiden, maar het knabbelt wél - weer een stukje van de tijd voor afhandeling van de problemen af," aldus een der ledén van de begeleiding. Deze commissie heeft een aan vraag gedaan om een WSW- kracht aan de sociale raadsman toe te voegen voor het admini stratieve deel van het raads werk. De Sociale Werkplaats (waar de WSW-ers werken) heeft echter nog geen beslissing over die aanvraag gedaan. Dat gebeurt pas rond de 8ste decem ber. Behalve deze aanvraag voor een administratieve kracht, is er ook een nota in voorbereiding waarin de wenselijkheid van een tweede raadsman uit de doeken gedaan wordt. Tot dat moment zal Suyling het echter in z'n eentje moeten doen. Het laatste spreekuur van de Sociaal Raadsman is op dinsdag 30 november, en het daaropvol gende spreekuur is dan op dins dag 4 januari 1977. SCHIEDAM - Inclusief de comitéleden zelf kwamen er gister avond amper vijftig mensen naar de met spandoeken versierde gro- - te zaal van gebouw Irene, waar het Schiedamse Komitee tegen de' Bezuinigingen op de Kollektieve Voorzieningen een bijeenkomst had georganiseerd. Het merendeel van de bezoekers bestond uit welzijnswerkers. Opvallend was het dat er behalve van CPN-zijde, vanuit de Schiedamse politieke wereld geen belangstelling voor het comité werd getoond. Bak k ershaven halfjaar SCHIEDAM De ontruimingstermijn van de woninkjes aan de .Bakkershaven is verstreken, maar toch zijn er nog altijd negen huisjes bewoond. Voor de bewoners ervan heeft de gemeente nog geen goede vervangende woonruimte kunnen vinden. De ontrui mingstermijn zal daarom met een half jaar verlengd worden. Eén van de bewoners van de Bakkershaven, de heer G. van der Windt, is begin deze week met burgemeester Lems in on min geraakt, doordat het vol gens hem te lang duurde voor- - dat hij een nieuwe woning toe- gewezen kreeg. De bewoner ver scheen voor de derde keer op e Lems' spreekuur, maar werd 'volgens eigen zeggen na nog t geen halve minuut uit het Stadskantoor £verwijderd. Een hooglopend meningsver schil tussen beide partijen was vde oorzaak van deze verwijde ring. Bewoner "Van der Windt zegt: "Ik woon aan de Bakkershaven zo vrij als een vogeltje, ze kun- nefi van mij toch niet verwach ten dat ik in een flat ga zitten?" Gerard van der Windt heeft *5 echter inmiddels drie woningen afgewezen, en is er nu zelf met een in Kethel-Tuindorp op de proppen gekomen. De gemeente .wil hem dat huis niet geven, zo- dat beide partijen ruzie kregen. Bij de meeste (ex) Bakkersha- venbewoners verloopt de ver- huisprocedure tamelijk stroef. Al in januari heeft de gemeen teraad besloten om de woningen aan de Bakkershaven onbe woonbaar te verklaren, maar tot nu toe hebben slechts twaalf van de eenentwintig bewoners hun huisje verlaten. 15 oktober had echter iedereen verhuisd moeten zijn. De gemeenteraad (en in eerste instantie de commissie voor SCHIEDAM - Op'het bouw terrein van de Koninklijke Aan nemers- en Baggermaatschappij Adriaan Volker aan de Schieka- de hebben insluipers acht pro- paangasflessen weggenomen. De flessen stonden in een van de bouwketen. Ook werden nog an dere keten doorzocht maar daaruit is niets verdwenen. De -waarde van de gasflessen is niet bekend. Ruimtelijke Ordening) moet nu beslissen om die ontruimingster mijn met een half jaar te ver lengen. De maximale verlengtijd bedraagt een jaar. De raadscom missie vergadert vanavond in het stadskantoor over dit punt Het mag zo langzamerhand als bekend worden verondersteld waar het comité voor strijdt: Tegen de bezuinigingsplannen van het huidige kabinet op het gebied van welzijnsvoorzienin gen. Om aan deze eis kracht bij te zetten besloten alle bezoekers van de bijeenkomst dat er een brief moest worden verstuurd naar alle politieke partijen die in de Tweede Kamer vertegen woordigd zijn. Daarin wordt de verontrusting uitgesproken over de door het kabinet-Den Uyl ontwikkelde één-procentsnota. De politieke partijen worden gevraagd zich uit te spreken voor een wijziging ten gunste van de gemeenschapsvoorzienin gen. Afschriften van deze brief gaan naar de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezond heid en CRM en de Schiedamse afdelingen van de verschillende politieke partijen. Centraal gisteravond stond een aantal toespraken van wel zijnswerkers waarin ze hun nood klaagden over verschillen de bezuinigingsmaatregelen. Hoewel hij wel op het spre kerslijstje stond was wethouder Eef Collé van sociale zaken niet op komen dagen. Hij moest plotseling voor de gemeente een bezoek brengen aan de Franse partnerstad Vienne. Vanuit de wereld van de ge zondheidszorg stelde Cilia Ga- lensloot de plannen van staats secretaris Hendriks van Volks gezondheid aan de kaak om het aantal ziekenhuisbedden te ver minderen hetgeen sluiting van enkele ziekenhuizen tot gevolg zal hebben. Als vertegenwoordi ger van het Schiedamse buurt en clubhuiswerk zei Leo Herwig dat er wat deze tak van wel zijnsvoorzieningen betreft niet alleen een schreeuwend tekort aan mankracht bestaat, maar dat er zelfs geen middelen zijn om enig redelijk werk te doen. Volgens Hanny Rennen is de stichüng Maatschappelijk Werk in Schiedam nog steeds niet er kend door CRM en moet men het ook nog zonder subsidie doen. In zijn kleine toespraak wees Sociaal Raadsman Hans Suyling er op dat door te bezui nigen op het gebied van het welzijnswerk steeds meer men- v%' 7,,%* 1%/ s y 4-' w sen daar de dupe van worden. „Misschien moet er wel bezui nigd worden maar niet op die groepen die het meest kwets baar zijn", aldus Suyling. Naar mate de avond vorderde leek het er veel op alsof ver schillende mensen bezig waren politiek te bedrijven door met alle mogelijke voorbeelden het hele beleid van de regering Den Uyl aan de kaak te stellen. Zo zei Leo Herwig tegen de zaal: „Het beleid van dit kabinet is een kortzichtig beleid. De korte termijnmaatregelen om de werkloosheid te bestrijden halen niets uit. Eris werk zat, de koek moet alleen beter verdeeld worden." Hierop mompelde één van de bezoekers achter in ,de. zaal: „Het is teleurstellend, hier worden arbeiders verneukt. Die mensen staan alleen maar voor hun eigen hachje te praten." SCHIEDAM - De renovatie van de woningen die tezamen blok L van de woningbouwvereniging Volkshuisvesting in Schiedam-zuid vormen, is voorlopig op losse schroeven komen te staan. Dit is het gevolg van een gesprek dat begin deze week in Den Haag plaats vond met de Provinciale Direktie Volkshuisvesting die deel uit maakt van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Het ministerie wii voor de renovatie van iedere woning 50.000 gulden uittrekken. Bij het maken van de renovatieplannen is Volkshuisvesting steeds uitgegaan van een bedrag van 60.000 gulden. Voorlopig zit er voor de Stich ting Samenwerkende Schiedam- rif- SCHIEDAM - Het college van b en w vindt dat de Bond Heemschut geen goed beeld van de juiste stand van zaken geeft, bij het spuien van kritiek op de manier waarop de gemeente bet Proveniershuis onderhoudt. In een onlangs verzonden brief aan het bestuur schrijft het college dat dit beeld: "Ten onrechte een negatief en ongenuanceerd ka rakter heeft." AI in juli schreef de bond een protestbrief naar het dagelijks bestuur van de stad. Daarin werd de wijze waarop men in Schiedam het Proveniershuis te gen verval tracht te behoeden aan de kaak gesteld. Letterlijk schreef de bond die zich inten sief bezig houdt met stadsdelen en panden die in verval dreigen "te geraken: „Dit Proveniershuis lijdt aan ernstige verwaarlozing en staat letterlijk weg te rotten. En als niet snel wordt ingegre pen zal de ontluistering van het gebouw compleet zijn." Als antwoord op deze brief schrijft,het-college dat er in de afgelopen tien jaar 210.000 gul den uitgegeven is voor het on derhoud van het Proveniershuis. Dtt. bedrag werd voornamelijk besteedom het monument wind-^ en. waterdicht te" maken en om verval ervan te voorko- men. In de brief staat verder een hele lijst van wat er in die tien jaar alzo aan de binnen- en buitenkant van het Proveniers huis is gedaan. Het college noemt de toestand waarin het voorbuis (daar waar de SG en de VVV gevestigd zijn red.) zich momenteel bevindt goed. De toestand van de vleu gels van het Proveniershuis waarin verschillende kunste naars wonen, wordt redelijk ge noemd. Ronduit slecht noemt men de toestand waarin- het achterhuis zich bevindt. Dat komt volgens het college omdat er door de jeugd regelmatig vernielingen worden aangericht in dit leegstaande deel van het Proveniershuis. In de brief aan het bestuur van de Bond Heem schut wordt er ook melding ge maakt dat er momenteel ver schillende mogelijkhedem wor den onderzocht, om het achter huis een definitieve bestemming te geven. Tenslotte schrijft het college over de volledige restauratie van het Proveniershuis, dat dit enorm veel geld kost Er kan pas aan volledige restauratie ge dacht worden, zodra er zeker heid bestaat over financiële steun van zowel rijk als provin cie. Aanpak van schoolraad te ambtelijk' SCHIEDAM „Wij hadden' gehoopt dat er voor de schoolraad een swingende actie op gang zou worden gebracht maar het enige wat men tot nu toe op het Stadskantoor gedaan heeft is het schrij ven van een vrij ambtelijk brierje. „Dit zegt Vincent Broeke die tot voor kort lid van de werkgroep schoolraad was. Ruim een jaar geleden nam deze werkgroep het initiatief, de haast doodgebloede schoolraad weer nieuw leven in te blazen. Kortgeleden hief de werkgroep zichzelf op en werden de taken overgedragen aan de afdeling onderwijs op het Stadskantoor. De afdeling onderwijs moet voor de uiteindelijke heroprich ting van de gemeenschappelijke schoolraad zorgen. Op 5 januari van het volgend jaar vindt hier voor een eerste openbare verga dering plaats. De leden van de nu opgeheven werkgroep school raad vinden dat de manier waarop dit alles bij de ouder commissies van de verschillende openbare scholen wordt aange kaart, te ambtelijk is. Ze zijn ervan overtuigd dat de school raad in het verleden op niets uitdraaide door de manier waarop de ambtenaren van het gemeentelijk overheidsapparaat het werk van de raad begeleid den. Onder het mom van: „We hebben ons maanden rot ge werkt, druk dat nou niet dood met een ambtelijk briefje," heeft Vincent Broeke wethouder Herman Posthoorn van onder wijs verzocht, er voor te zorgen dat de onderwijsambtenaren zich beter voor de zullen inzetten. schoolraad Voor de schoolraad moeten le den gekozen worden die afkom stig zijn uit alle geledingen van het openbaar onderwijs. Bij de leden van de opgeheven werk groep bestaat de angst dat door de wijze van werken van de on derwijsambtenaren, alleen hoof den van scholen in de gelegen heid worden gesteld zich kandi daat voor de raad te stellen. se Woningcorporaties (de SSSW waar de woningbouwvereniging Volkshuisvesting deel van uit maakt red.) niets anders op alle renovatieplannen kritisch onder de loep te nemen. Nu is al zeker dat er behoorlijk in de plannen geschrapt moet worden om aan een bedrag van 50.000 gulden per te renoveren woning te ko men. De aangepaste plannen zullen net als met de door het ministerie afgekeurde plannen gebeurde, voorgelegd moeten worden aan de bewonerscom missie en de bewoners van blok L in Gorzen. Directeur G. Prins van de SSSW zegt dat het buiten kijf is dat dit alles de nodige vertra ging van de uiteindelijke reno vatie met zich mee zal brengen. Hij zegt ook dat het gesprek met de Provinciale Direktie Volkshuisvesting hem teleurge steld heeft. Breekpunt tijdens het gesprek was het aantal wo ningen van blok L. Bij de SSSW is men steeds van 88 woningen uitgegaan die gerenoveerd moe ten worden. Door een aantal woningen samen te voegen blij ven er na de renovatie 66 over. Men had gedacht geld te zullen ontvangen voor de renovatie van 88 woningen. Echter bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is men steeds uitgegaan van een aantal van 66. Gezien de laatste ontwikkelin gen durft Prins geen datum te noemen waarop alle renovatie plannen in kannen en kruiken zijn' en blok L een opknapbeurt kan ondergaan, waar al jaren over gepraat wordt. Hij gelooft echter nog steeds dat de renova tie doorgaat, f SCHIEDAM - Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON) organiseert morgenavond een dia lezing in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. In de lezing die door P. J. de Boer uit Epe wordt gegeven staan drie Oosteuropese hoofd steden centraal. Deze hoofdsteden zijn het Hongaarse Budapest, het Tsjechische Praag en het Oostenrijkse Wenen. De bijeenkomst be gint om acht uur, toegangskaarten die één gulden kosten zijn aan de ingang van de zaal verkrijgbaar. l$P j* /.?h •f l

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1