mmtm 5 Werkloosheid? Hoezo? Is daar dan wat mee? 'n hoofdingang SINT IN T MUSEUM Bonden wijzen plan Volvo-directie opnieuw af mm 0 Politieauto botst tegen stoeprand f? Politie uit inbreken m |=F\ VOOGD'S JÜHJU Nederig m 3 1^—7 \MIEP iiiaaaM»K»gi SR ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA ï-, J. •i (door Jeannet Rensema) SCHIEDAM „Ik zal nooit vergeten hoe ik ais twintigjarige jongen huilend de trap van mijn kantoor afliep. Na twee jaar kantoorwerk werd ik wegens in krimping der werkzaamheden, zo luidde mijn getuig schrift, ontslagen. Weg waren al mijn illusies. Als in een verdoving verliet ik bet gebouw. Dat was in 1930. Daarna was er voor' mij geen werk meer te vinden. Al had je de mooiste diploma's, werk was er niet. Als een geslagen bond. een onnut mens voor de maatschappij, zo voelde ik me." Hoomijsboer wumomttffimanmmniffliuoinifflmiaimm Jan Krabbendam, in to taal zeven jaar werkloos geweest „Zenuwlijder" noemt hij zichzelf als hij aan die tijd terug denkt tmmuimmmmmmnffiimnmnmaimnnnuina SCHIEDAM - Nu pas wordt begonnen met de aan leg van de hoofdingang, van het Beatrixpark. Deze komt te liggen tussen de Van Lieftamdschaol en Rijksweg 20. Bij gemeentewerken ts mm' kortgeleden gestart dit hele stuk terrein een grote beurt te geven. Zo wordt ter hoogte van de Van Liefland- school een nieuwe vijver ge graven waarvan de zuidelij ke kom uitkomt op de plaats waar tot voor kort de Blau we Brug lag Uiteindelijk moet hier in de buurt ook het knooppunt komen te lip pen uan fiets- en voetpaden die Groenoord, Tuindorp en Kethel met het zuidelijk ge legen deel van Schiedam verbinden. ■ÏUitie&favllÜkigjmaMdat verfceop b, *4 A- -m ®u SCHIEDAM - De Industriebonden NW en NKV erv de Unie BHLP blijven vol harden in hun stand punt dat Volvo- Schiedam op de Nieuw Mathenesser- weg waar 25 mensen werken, niet mag worden gesloten. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 De bonden vinden dat Volvo-Schiedam op de Nieuw Mathenesserweg gewoon moet blijven voortbestaan. o yo' i i VLAAF VLAAROlNGEN KORTE HOOGSTRAAT 27A TEL. 010-342310 DEALER: Husqvarna. Elna. Bernina. Lewenstein, Anker. Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN EX-WERKLOZE KRABBENDAM: Ik ben zelf „Ja, inderdaad, daar Is wat mee. Iemand die nog nooit werkloos geweest Is kan zich niet voorstellen hoe je je voelt. Je voelt je afgedankt en een onnut mens voor de maatschappij. Je gaat geeste lijk de vernieling in. Niemand heeft je nodig. Je krijgt min der geld dan in een goede baan en kan net in leven blij ven. maar er schiet geen geld over om hobbies van te finan deren. Het is echt heel naar als je werkloos bent," Aan het woord is de SS-jari- ge Schiedammer J. Krabben dam, bekend als btoemenhan- deiaar in ieder Schiedams ge zin. Hij schreef een brief naar Het Vrije Volk waarin hij reageerde op de twee voor gaande verhalen over werk loosheid: gesprekken met ze nuwarts Agema en maat schappelijk werkster Cocky t van Bakel. „Ik reageer omdat ik mis schien iets kan bijdragen tot verzachting van het werkloos heidsprobleem. Ik heb geen oplossing en ik wil ook niet zeggen dit en dat móet je doen, want wie ben ik? Maar ik ben zelf ook werkloos ge weest en kon daar ook niet tegen. Als ik toen niet allerlei zaakjes had aangepakt was ook ik de vernieling ingegaan. Het was weliswaar in de cri sistijd dat ik zonder werk kwam te zitten, maar tot op zekere hoogte kan je de werk loosheid van toen toch met die van nu vergelijken." Als vervolg op de belde eer dere verhalen zal Het Vrije Volk de komende drie zater dagen aandacht besteden aan een werkloze van toen (Krab bendam dus), een werkloze van nu en aan de vraag „hoe zal de werkloosheid er in de toekomst uit kunnen/moeten zien". Want het is een feit, de si tuatie op de arbeidsmarkt ziet er niet rooskleurig uit, en geeft bovendien weinig hoop op verbetering in de toekomst. Én dat mept minstens twee reakties op; mensen raken in de knoei omdat het idee "Ar beid adeir eringestampt zit en ze zich een maatschappelij ke nietsnut voelen; of mensen vinden al die vrije tijd wel leuk maar hebben geen geld en mogelijkheden om die tijd ook leuk te vullen. Alle ideeën en eventuele op lossingen hierover zijn wel kom. Het kan op z'n minst een andere werkloze heipen. zo'n zenuw - Met zeer veel tegenzin was Jan Krabbendam ais veertienja rig jochie aan het werk gegaan. Met evenveel tegenzin moest hij er ais twintigjarig jongmens weer mee uitscheiden. Als kind van een vrij groot gezin moest hij van school af en aan het werk. Alle andere kin deren waren al aan het werk en konden zich van de verdiende cental aardig in de kleren ste ken. Jan kon dat niet als schoolgaand kind. „Eerst zat ik op de' klompen- school maar later kwam ik op de schoenensehooL Die laatste school was dus een stuk sjieker. De kinderen daar hadden alle maal zondagse kleren, en dat had ik niet Mijn broertjes die verdienden allemaal al en had den dus een beetje geld. die za- gen er mooi uit dat wilde ik ook graag Op den duur moest ook ik van school af. Het heeft mij heel wat moeite gekost om mijn verdriet te overwinnen, want ik had ontzettend graag op school gebelven." zegt de nu 66-jarige Jan Krabbendam. Hij vond een baantje in de fabriek Holland ia. als jongste bediende. „Boodschappen doen. archief bijhouden, de katten van melk voorzien dat soort karwei tjes. Doordat ik na twee jaar op dat kantoor ."geen uitzicht op be vordering zag 'nam Qt ontslag en kwam bij een oom te werken, dat was in de bloemenhandel Bk werd als fiets jon gen ge- bruu-t, dat beviel ook niet Opeens kwam op m'n oude kan toor een baantje vrij en ik werd op voorspraak van de boekhou der aangenomen- Toen had ik echt een moordleven. Ik had prachtige perspektieven en wierp mij op veie studies. Tot dat ik na twee jaar zomaar zon der aanwijsbare reden op straat gezet werd." De ellende begon pas goed toer» ook z'n twee broers met de ontslagbrief thuiskwamen. „Voor ons zorgde Vadertje Staat toen nog niet Met allerlei rot- klussies moesten we trachten een stuiver bij te verdienen." „He* verschil van de crisis toen en de crisis nu is volgens mij dat er minder mensen de vernieling ingingen. Je moest in die tijd wel wat gaan doen als je werkloos was. daarmee bracht je je uitkering niet in gevaar zoals nu. Nu mogen werklozen nauwelijks hun eigen tuintje omspitten of een deur verven, of de uitkering houdt at op. Dat er minder mensen aan de werkloosheid kapot gingen kwam ook, omdat mijn genera tie geleerd had nederig te zijn en alles gelaten te aanvaarden. Men is tegenwoordig veel zelf bewuster; men heeft de wel vaart meegemaakt en dan komt de klap veel harder aan." Drié zomers lang heeft Jan Krabbendam in z'n werklozen- tijd met roomijs de straten van Schiedam afgeschuimd. Vrese lijk vond ie het „Het is héél wat om de enorme afstand te overbruggen die ligt tussen een goede kantoorbaan en ijsventer. Ik schaamde one notabene als ik met die ijscokar over straat ging Dat dat mij nou juist moest overkomen! Verschrikke lijk:- •"v V 's Winters hoefde Krabben- - dam niet voor het ijs te zorgen, daar zorgde een ander wel voor, gratis en wel. Dus liep hij in de steun. Ondertussen weer allerlei klusjes opknappend. Zo nu en dan was Jan Krabbendam in de bloemenzaak van z'n oom en vader te vinden, maar ook dat duurde nooit lang. bi '38 kon hij bij een wasserij komen, waar hij de was moest rondbrengen. „Met een carrier moest ik van Schiedam tot ach ter in Kralingen rijden, een auto was er niet bij. Van mijn loontje van vijftien gulden heb ik toen rijlessen genomen. Hoe dan ook, het was werk en daar ging het me om." De Duisters namen in de oor log de wasserij over en vanaf toen werd de kleding van de Duitse marine gewassen. „Ja, niet iedereen was een held, of zat in het verzet" zegt Krabbendam nu. „God. wat moet je ook. Ik zag geen moge lijkheden om iets anders te gaan doen en dat beetje geld hadden we nodig. Ik had niet de moed om te weigeren voor de Duitsers te werken." In '44 werd Krabbendam toch naar Duitsland gevoerd, waar. hij net op tijd weer vandaan kwam, met hongeroedeem maar daar kon hij nog aan geholpen worden. Hij nam de bloemenzaak van z'n vader in de Lange Kerk straat over, en is daarin tot z'n 59ste blijven werken. Toen be gon hij hem - als iedere kleine zelfstandige enigszins te knij pen. want „als je ziek wordt zit je zonder inkomsten.? Als een Godsgeschenk vindt hij op die leeftijd nog een baantje bij een' verzekeringsmaatschappij. Die verhuisde in "73 van Schte- dam naar Utrecht en Krabben dam werd tot z'n pensioen op non-aktief gezet „Ik blijf hoe dan ook vasthou den aan het idee Arbeid 'Adelt. De mens is er aan gewend ge raakt om het grootste deel van z'n teven werkend door te bren gen, het zal veel moeite kosten om dat te veranderen. En ik zeg het nogmaals, geid speelt daar bij een belangrijke rol, als je dat niet hebt - en dat heb je als werkloze dus niet dan be gin je niks." „Degenen die geen last hebben van'het werkloos zijn krijgen heusniet de zenuwen. Maar mensen die ér door in...., eh, tja, in een stress raken en zich on nuttig en waardeloos voeten, zouden kunnen overwegen om dan in vredesnaam maar genoe gen te nemen met minder werk. Iedereen heeft natuurlijk het recht om geen werk te aanvaar den waar je niet voor bent op- geleid, maar als je echt last hebt van het nietsdoen, ga dan wél wat doen. Desnoods iets wat je niet leuk vindt Ga met een roomijskar de straat op of zo, doe wat Je blijft dan in de running, hoort via je nieuwe niet zo leuke werk van andere baantjes en ontmoet andere mensen. Dus je blijft bezig en hebt meer hoop op een betere toekomst dan wanneer je thuis werkeloos zit weg te kwimen." De nu reeds gepensioneerde Jan Krabbendam voegt daar nog aan toe: JEen werkloze zegt nn natuurlijk, wat heb' ik aan zota verhaal. Non, ik wil er dit mee zeggen- Als je de moed kan opbrengen om je gevoel van eigenwaarde.- óp te geven, pak dan ander, minder werk. Zelfs at zou je er financieel niet op vooruit gaan. Ontwikkel je. neem een studie ter hand. doe wat aan muziek, ga je in de po litiek begeven, gooi je op vrij willigerswerk maar richt je aandacht vooral niet op jezelf. Ais ijscoman had ik beef wat tijd om medelijden met mezelf te hebben, dat was fout Richt je aandacht op een ander. Dat is volgens mij de enige manier om van je zenuwen af te komen. En ik kan het zeggen omdat ik zelf zo*n zenuwlijder ben SCHIEDAM - Een politieauto die1 met gillende sirenes en met zwaailicht op weg was naar een ongeval is met de stoep in bot sing gekomen en heeft zichzelf zo een klapband en een flinke deuk bezorgd. De botsing speel de zich af op de Koemarkt Door tegen de stoeprand te botsen werd de klapband ver oorzaakt de auto werd daardoor onbestuurbaar en. schoof naar rechts de weg op. Daar reed echter net\ een RET bus zodat de politiewagen ook daar nog eens tegenaan knalde. De deuk was het gevolg. SCHIEDAM - Middernachte lijke rookontwikkeling in een huis in de Marconistraat heeft de 'politie een voo'rdeurruitje" doen' inslaan en een pannetje met drooggekookte eieren doen redden. De bewoonster van hét huis. de 20-jarige S. F. .bemerkte niets van de rook. Op herhaal delijk bellen van de politie deed zij dan ook niet open.. Vandaar dat de politie zelf voor inbreker moest gaan spelen. De eveneens gewaarschuwde brandweer hoefde niet in aktie te komen. SCHIEDAM - Vanaf vanochtend tien uurte to hetStedeüjfc Moaeam op de Hoogatrant de Stater- klaaaverkoopten toon*telling aan de «orden, kunst voor betaalbare prijzen. Ult- gesehikt voor Sinterklaas dus. dergelijke ten- gebpodet» t $Vj kiijst'- wordt. Het grafiek, de sieraden, wandkleden en keramiek kunnen (na betaling) meieen meege nomen worden. De tentoonstellingsruimte ral daardoor in de loop van de komende week steeds leger worden. De prtjsen van de kunstvoorwerpen liggen tussen 5 en 400. Er la in beperkte mate rijhaaanknoMiibaldte mogelijk. Van twee tot vijf uur spetaa ik» Keyhole Jammen la bet muse nan, Een nieuw plan van de Volvo- directie wordt vooralsnog door de bonden afgewezen. Dit plan wordt binnenkort voorgelegd aan de leden die werkzaam zijn bij Volvo-Schiedam, met het ad vies het ook af te wijzen. Het probleem rond Volvo- Sehiedam speelt al enkele we ken. Tot voor kort had men bij Volvo-Nederland (de Schiedamse vestiging is een onderdeel hier van, red.) het plan deze vesti ging zo snel mogelijk te sluiten. Het merendeel van alle perso neelsleden zou dan worden overgenomen door de Schiedam se Volvo-dealer A. J. Weber en zn. Voor de overige personeels leden zou dan naar ander werk binnen het eigen bedrijf worden gezocht Van begin af aan hebben de bonden zich faiikant tegen deze plannen gekeerd, omdat dit niet in overeenstemming was met in het verleden gemaakte afspra ken. Ook zowel een salaris- als een pensioenkwestie speelde hierbij een grote rol. Omdat de bonden en de directie van het concern niet nader tot elkaar konden komen, besloot men ruim een maand geleden de hete kwestie opnieuw te bezien. Deze week vond bij Volvo-in Beesd een nieuw gesprek plaats tussen de directie en de bonden waarbij men van Voivo-zijde met een nieuw pian op tafei kwam. In dit nieuwe plan blijft het personeel in dienst van VÓI- vo. Ook het filiaal in Schiedam blijft open waarbij men door gaat met de verkoop van auto's en het verlenen Van service. Het beheer van de vestiging ge schiedt echter in eerste instantie samen met V>ber en zr in een later stadium wedt liet beheer in zijn geheet door de laatstge noemde overgenomen. Daarbij wii de directie proberen voor al het eigen personeel passend werk te vinden binnen het eigen concern waarbij dit personeel geleidelijk vervangen wordt door personeel van Weber en zn. Om dit ailes te bewerkstelli gen wil de directie van Volvo een zogenaamde sociale begelei dingscommissie vormen. Het personeel van Voivo valt onder de cao voor de grootme taal dat van Weber en zn. on der de cao voor de kieinmetaal. De directie van het concern voegt aan het plan toe dat voor iedereen die toch naar de dealer wil overstappen, er een financi ële overgangsregeling getroffen moet worden. In een persbericht van het concern staat dat de bonden zich over dit hele plan willen beraden met hun achterban. Echter volgens districtshoofd Frans van der Veer van de In dustriebond NW is hier niets van waar. Degene die de Indus triebond bij het deze week ge houden gesprek met de Volvo- directie vertegenwoordigde Ben van der Steenoven uit Eindho ven, heeft toen al gezegd dat'de bond niet bereid was over dit plan te spreken. De Industriebond is ervan overtuigd dat Volvo-Schiedam kan blijven voortbestaan en niet mag worden gesloten. Het ge noemde plan van de directie gaat nu met een negatief advies van de bonden naar hun leden. „Voorlopig zijn er er nog niet uit maar ik wèet nu al haast ;1 zeker dat de leden ook tegen dit plan zulten zijn", aldus Frans van der Veer van de Industrie bond NW. HOOGSTRAAT 10- SCHIEDAM TELEFOON 2(9737

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1