MEVROUW MAZIJK ZOEKT KLANTEN Geen actie voor behoud van Raadsmanspreekuur Bewonersvereniging-Oost voelt zich buitenspel gezet 1 lÉil 49, VERGUNNING VOOR OFFERFEEST BURO'S schiedam gg BS 169.- 98. 98. Lichtbak in lichterlaaie ÉFl V\* Beroemdheden Aardbeving- I DINSDAG 30 NOVEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Mevrouw S. Mazijk, maakster van ijsmutsen en poppekleren ten bate van de arme /medemens in de Derde Wereld. „Omdat ik zelf zoveel honger heb geleden en weet ■wat honger is." U> firn f Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - Breien en haken voor de arme kindertjes in de Derde Wereld is de levensver vulling geworden van de zeventigjarige mevrouw S. Mazijk uit de 'Schie damse Wattstraat, Ook vult zij haar dagen met het sturen van briefjes, tekeningen en gedichten aan de koningin en de prinsessen. De omroepen de VARA en de NRCV worden eveneens over spoeld met tekeningen en gedichten van haar hand. Op de hoek van de Ooster- stmat en de Stephenson - straat ligt een hele stapel bielzen Nie mand weet wat er mee moet gebeu ren; bewoners en bewoners vereniging zijn althans niet ingelicht over enig ge meentelijk plan. f&M SCHIEDAM - Van de 1700 woningen die in Woud hoek-Noord gebouwd zullen worden moet minimaal 65 procent uit eengezinshuizen bestaan. In dit nieuwe stukje Schiedam zal de nadruk worden gelegd op laagbouw. Wat de hoogbouw betreft zullen de hoogste panden uit niet meer dan vijf bouwlagen bestaan. Dit alles blijkt uit het onlangs gereedgekomen vooront werp van het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord. De raadscommissie voor de ruimtelijke ordening wijdt morgenavond een speciale vergadering aan dit plan. SCHIEDAM - Aan de In Schiedam wonende Islamieten zijn 37 ver gunningen afgegeven om een schaap op de rituele manier te slachten. Deze toestemming is speciaal verleend met het oog op de komende Islamitische feestdagen; De Offerfees ten. De slachting zal don derdag in het Gemeente lijk Slachthuis onder toe zicht van enkele vlees keurders plaatsvinden. ie NU J Tanja TIENER SECRETAIRE 2 deurs hang-legkast 175x100x50 van 158.- Witte sêrvieskasten deze week met schrijfkiepNU NU PRACHTKEÜKEN 170 cm wafelblad 2 bovenkasten 444. LUXE KEÜKEN 150 cm, div. kleuren 475. Geheel compleet met wafelblad en bovenkasten Keukenwandkasten 50 cmSTUNT nu 49. Keukenwandkasten ioocm2-deursnu 79. Grote sortering keukenbuffettenNU v/a 179. j Diverse AANBOUWKEUKENS r 40% KORTING 1 Prachthangkast blank Discomeubelen div. modellennu v/a 79." RUIME SORTERING BOEKENKASTEN Voor DOE-HET-ZELVERS: PartiJ' beschadigde kastpanelen 170x50x2 cm. UitzoekenNU 5.- HANG-LEGKASTEN? Altijd 500 stuks in voorraad? K "v, Keuken en Kasten Discount Willem Buytewechstr. 143-147-149, R'dam-W. Tel. 768128 ALLE KOOPAVONDEN OEOPEND "i 'ge Ijsmutsen voor ]Derde 1 Gereld-kinderen SCHIEDAM - De ver schillende fracties in de ge- meenteraad hebben nauwe- lijks pogingen ondernomen om te voorkomen dat So ciaal Raadsman Hans Suy- ling zijn burdau op het Broersveld een maand moet sluiten. Zoals het er nu naar uitziet heeft hij daar van daag zijn voorlopig laatste spreekuur gehouden. Het eerstvolgende spreekuur vindt pas weer plaats op dinsdag 4 januari 1977. Zoals we in HW van 24 no vember al uitvoerig berichtten kan raadsman Suyhng de eerst komende weken geen spreekuur houden, omdat hij een enorme achterstand moet wegwerken. Toen dit besluit bekend werd gemaakt heeft bij leden van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid in eerste instantie de angst geheerst, dat de raadsman hierdoor een groot deel van zijn „klantenkring" zou verliezen. Binnen het zogenaamde fractie bureau (het dagelijks bestuur van de PvdA-fractie red.) is men tot de conclusie gekomen dat, zoals een woordvoerder het noemt, het een verdomd verve lend besluit is. Er zijn echter, volgens deze woordvoerder, op korte termijn geen alternatieven te bedenken om het voorlopig staken van het spreekuur tegen te gaan. Wel is men binnen de PvdA van plan om te onderzoeken of het mogelijk is om op langere termijn een nauwere samenwer king tussen de Schiedamse en de Vlaardingse raadsman te cre- eren. De woordvoerder van het PvdA-fractiebureau noemt het aantrekken van een tweede Schiedamse Sociaal Raadsman een open vraag omdat dit. vol gens hem, enorme financiële consequenties met zich mee brengt. Gebleken is dat men zich bin nen de fractie van het CDA nauwelijks gebogen heeft over de problemen waar de Sociaal Raadsman mee kampt. Bij de WD heeft men er zelfs hele maal geen aandacht aan be steed. Fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk zei hier desge vraagd over: „Te veel werk? Dan moet hij zich maar minder met acties bezighouden." De VVD-er doelde hiermee op het' lidmaatschap van Hans Suyhng van het onlangs opgerichte Schiedamse anti-bezumigingsco- m ité. Hans Suyling heeft zelf met zo'n angst dat hij de komende weken een belangrijk deel van zijn „klantenkring" zal verlie zen. Volgens hem neemt hij jaarlijks een maand vakantie waarbij zijn bureau dan geslo ten is. Tot nu is het echter nog steeds voorgekomen dat hij di rect na de vakantie weer een enorme aanloop heeft Het be sluit om vanaf morgen geen spreekuur meer te houden is ge nomen. omdat juist in december het bezoek aan de raadsman al tijd terugloopt. Sociaal Raads man Hans Suyling laat overi gens weten dat hij de komende decemberweken wel telefonisch bereikbaar zal zijn. SCHIEDAM - De Bewo nersvereniging van Schie dam Oost is allesbehalve te vreden over de voorlichting die zij van de gemeente krijgt en onder de kommu- nik» tie die onderling be staat. Of eigenlijk juist niet bestaat. De vereniging heeft >een brief met daarin al haar ^grieven naar de gemeente .gestuurd en verzoekt om een gesprek. In de onbevre- 3* digende toestand moet vol- rgens hen verandering ge bracht worden. Bestuursleden van de bewo nersvereniging hebben geconsta- v teerd dat de vereniging meer en meer bewust uit allerlei in spraakprocedures gehouden wordt, en dat de gemeente al leen kontakt zoekt met de be woners van een straat, als er bij voorbeeld gerehabiliteerd moet worden, „Ze weten dat er in de ver eniging mensen zitten die rich een oor laten aannaaien U';' f „Ze |%t ï.éniginj Troet e Isji',' -Wii. i RgpTr i - door de gemeente en op in spraakavonden met goede eisen komen. Deze groep deskundigen wordt nu door de gemeente be wust overal buiten gehouden. Ze denken gemakkelijker hun zin te kunnen doordrijven als ze al leen maar met de direkt betrok kenen gaan praten", licht een der bestuursleden de brief toe. De gemeentelijke diensten houden de vereniging konsek- went buiten allerlei zaken, ver wijten zij de gemeente in de brief. Zowel het college van B en W als de frakties der politie ke partijen hebben de Open Brief van Oost ontvangen. De bewonersvereniging voert twee voorbeelden aan volgens welke ze buitenspel gezet zou zijn. De aktie van bewoners m de Laurens Costerstraat (om verkeersdrempels te krijgen) is finaal achter de rug van de ver eniging om gevoerd. Verzoeken van de vereniging om inlichtin gen te krijgen zijn door de ge meente afgewezen. Hetzelfde geld voor een bewonersaktie in de Oosterstraat Ook daarover kreeg de vereniging ondanks herhaalde verzoeken geen in lichtingen. „Verbazing en verontwaardi ging treffen ons hierover" aldus de vereniging. Met haar Open Brief hoopt de bewonersvereniging Schiedam Oost een diskussie op gang te brengen tussen de gemeente en alle andere groepen die niet te vreden zijn over de gemeentelij ke voorlichting en de kommuni- katie. Eens per week neemt de krui denier die haar de wekelijkse boodschappen komt brengen, een handvol brieven mee terug. Mevrouw Mazijk is zelf al in geen jaren meer buiten geweest. Ze lijdt aan toevallen en is bang op straat opeens om t te vallen. Daarom blijft ze binnen en haakt, breit, tekent en dicht de hele dag. De honger in de arme landen heeft mevrouw Mazijk ertoe aangezet om voor kouwelijke Hollanders ijsmutsen te gaan breien. „Ik heb zelf vreselijk honger geleden, ik weet wat het is om arm en vertrapt te zijn. Daarom hoop ik geld te verza melen voor al die arme kinder tjes om ze aan een beetje eten te helpen" Momenteel heeft ze al hele stapels ijsmutsen in haar ka mertje in de Wattstraat liggen. Het ontbreekt haar alleen aan kopers. „Om nu ook nog eens uitgebreid te gaan adverteren is natuurlijk niet mogelijk. Dan blijft er geen cent over." De mutsen kosten tien gulden, een kwart daarvan gaat op aan de wol, de rest gaat naar het goede doel. Door mevrouw Mazijk zelf uitgezocht. „Op het moment heb ik ze venhonderd gulden liggen dat van verkochte tweedehandskle ren afkomstig is. Dat wil ik aanvullen met de opbrengst van die mutsen en dan kan je heel wat kinderen helpen." Behalve de ijsmutsen (leuke Sinterklaaskadootjes overigens) heeft mevrouw Mazijk ook een stapel kussenomtrekken en pop- pekleertjes liggen. Ook dat wordt verkocht De kinderen uit de straat of de kleinkinderen worden van tijd tot tijd verrast J met een maaksel van „oma Ma zijk". „Maar van m'n AOW kan ik het haast niet betalen. Wol is zó duur." Haar enige verzoek aan Sin terklaas is een stoomboot vol wol, tekenbloks en kleurpotlo den. Het werken met die spullen is de enige lol die ze nog in het leven heeft „Ik heb een rotle ven gehad. In de oorlog hebben ze me helemaal kapot geslagen, ik ben Joodse, en sindsdien heb ik nooit meer iets anders kun nen doen dan thuiszitten. Maar in breien heb ik wel plezier, en het plezierigste is dat je er an deren mee kan helpen." Door het hele huis verspreid liggen de resultaten van dat thuiszitten. Vrijwel onoverzich telijke bergen tekenbloks, vilt stiftdozen en knotten wol en af- gewekte handwerkartikelen. Eenmaal gezellig aan de praat komen ook al vlot allerlei plak boeken en oude brieven tevoor schijn. Brieven die een ant woord waren van de koningin op door mevrouw Mazijk ver stuurde gedichten eh aanhanke lijkheidsbetuigingen. „Toch ben ik niet zó voor het Koningshuis, hoor. Het is een leuk mens en ik vind het leuk al haar fotoos te bewaren, maar dat wat Bernard gedaan heeft daar ben ik tegen. Van mij mag ie gestraft worden." Waar nog plaats is naast de tekenbloks en poppekleertjes staan talloze ingelijste fotoos van beroemdheden. Veel NCRV mensen (Gerard van den Berg, Eddy Becker, Ted de braak. Swiebertje etc.) en enkele aan denkens van Robert Long. „Ach, dat is zo'n lieve jongen. Die stuurt me vaak kadootjes en wol, en ik maak wel eens truien voor hem en z'n vriend." Het hele huis barst van de bewijzen daarvan, allerlei brieven, platen en persoonlijke geschenken. „Ik teken die mensen vaak over uit allerlei bladen, en dan stuur ik ze hun tekening op. Dan krijg ik meestal hele lieve brieven terug. Laatst nog van Joop Smits van de Vara." Minstens eenmaal per week stuurt mevrouw Mazijk een brief naar én de Vara én de NCRV. Evenzovaak krijgt ze brieven terug. „Andere mensen zorgen beter voor me, dan de Schiedammers zelf," zegt ze enigszins verbitterd. EttehjKe jaren geleden is me vrouw Mazijk dit televisiewe reldje ingerold, toen ze volko men onverwachts een tekenwed strijd van de NCRV won. „Ik heb nooit tekenen geleerd, en zelfs geen lezen en schrijven. Ik heb mezelf met behulp van een woordenboek schrijven geleerd; tja, ik kwam uit een gezin met 17 kinderen dus voor de school was geen geld.' Ondanks dat (overwonnen) analfabetisme maakt mevrouw Mazijk de prachtigste gedichten. Ook handig in deze Sinterklaas tijd. Wie een ijsmuts komt ha len (Wattstraat 12b) kan er meteen een goed gedicht bij vragen. De maakster zit te springen om aanvragen, om op haar beurt weer anderen - de Derde-wereldkinderen - te kunnen helpen. I*»?.if v ij/ Meer eengezmshmzen in Woudhoek-Noord Een deel van Woudhoek- Noord is al bouwrijp gemaakt door er zand op te spuiten. Het overgebleven deel is nu nog be dekt met twee lagen havenspe cie. Volgend jaar wordt daar een deide laag overheen gespo ten. Met het bouwen van de nieuwe woningen wordt er één hoofdroute voor het snelverkeer door Woudhoek-Noord heenge- legd. Verder zal in deze wijk de nadruk worden gelegd op het langzame verkeer, dat met be hulp van zogenaamde ongelijk vloerse kruisingen van het snel verkeer gescheiden wordt Hoe wel er nog steeds onzekerheid bestaat over de definitieve af bouw van Rijksweg 19 wordt daar in het bestemmingsplan wel van uitgegaan. Door in Woudhoek-Noord wo ningbouw te plegen wil de ge meente proberen de doorstro ming te bevorderen. Ook zal er in dit nieuwe stadsdeel aan dacht worden besteed aan de woonbehoeften van ondermeer alleenstaanden, onvolledige ge zinnen en gehandicapten. Wat deze laatste categorie betreft zullen er per iedere honderd woningen ongeveer drie aange paste worden gebouwd. Echter het merendeel van de 1700 wo ningen (mmimaai 65 procent) zal bestaan uit vier- en vijfkamer woningen. Volgens de schrijvers van het bestemmingsplan is daar momenteel grote behoefte aan. Uit het plan blijkt dat in het noorden, oosten en westen van dit Woudhoekgebied vrijwel uit sluitend laagbouw zal verschij nen. Meer naar het centrum toe gaat de laagbouw over in de zo genaamde middelhoogbouw. Van alle wogingen zal minimaal 75 procent over een eigen tuin kunnen beschikken. Van de te bouwen huizen zal veertig procent uit woningwet woningen bestaan, terwijl tien procent uit premiewoningen be staat waarvan de woningbouw corporaties de bouwers zullen zijn. Verder zal er veertig pro cent aan premiewoningen ver schijnen waarvan één derde be stemd is om te verhuren en de rest voor de verkoop., Tien pro- De gemeente heeft speciaal aan het Ministerie voor Volks gezondheid toestemming moeten vragen om dergelijke rituele slachtingen te mogen verrrich- ten. Zelfs de scherpte van het mes moet aan bepaalde eisen voldoen voordat tot slachting overgegaan raag worden. Het principe van rituele slach tingen, is, dat het beest (een schaap m dit geval) levend naar het slachthuis komt en ook le vend geslacht wordt. De keel moet op zo'n manier doorgesne den worden, dat al het bloed uit het beest loopt, daarna wordt het kadaver onmiddellijk gevild en gesneden. Dit in afwijking van de „Nederlandse "gang van zaken in een slachthuis, waar de beesten veelal al dood zijn voor dat ze geslacht worden. De hitte in de Islamitische landen ligt ten grondslag aan deze wijze van slachten; de ka davers zouden onmiddellijk be derven als er teveel tijd over de slachting heen zou gaan. Volgens de voorlichter van het ministerie van Volksgezondheid worden momenteel slechts ver gunningen voor rituele slachtin gen gegeven rond de Islamiti sche feestdagen. „Dit jaar mo gen ze op het Offerfeest en de twee dagen erna met hun bees ten naar het slachthuis. De rest van het jaar zijn zulke slachtin gen met toegestaan. Wel is er een regeling in de maak om alle Islamieten die in Nederland wo nen meer in de gelegenheid te H B D stellen aan hun riten en ge woonten toe te geven." „Het is voor ons een must", zegt directeur Ten Have van het Schiedamse slachthuis. „Het is niet prettig om daar een uitge breide publiciteit aan te geven. Ik zal dan ook niet op de details van dergelijke slachtingen in gaan." Al 37 in Schiedam wonende Islamieten (voor het grootste deel Turken) hebben een aan vraag ingediend om een schaap ter rituele slacht te brengen. Het verzoek voor dergelijke slachtingen is na de rassenrellen in augustus bij de gemeente kenbaar gemaakt. In gesprekken tussen burgemeester Lems. zijn wethouders en afgevaardigden van de Islamitisch-Turkse Ver eniging in Schiedam is onder meer gevraagd of de gemeente het geven van slachtvergunnm- gen wilde bepleiten bij het rijk: Dat wilde ze wel en dat heeft gunstig resultaat gehad voor dé Turken. '~v De aardbeving die Oost-Turkïje eind vorige week teisterde en de sneeuwstormen die er momen teel huishouden, hebben onder de Schiedamse Turken een hulpaktie opgeroepen. Tijdens een bijeenkomst in de moskee in de Mariastraat is in 1 dag al, ruim 1000 ingezameld, geld dat, bestemd is om eten en dekens te sturen. Om hun landgenoten in het' getroffen vaderland te helpen' hebben de Schiedamse Turkern tevens een klereninzamehngsak- tie op touw gezet. De mensen in, Oost-Turkije - die de aardbe ving overleefd hebben - hebben veelal geen draad om aan té trekken. Dagelijks tussen 17.00 uur en 22.00 uur kan iedereen kleren komen brengen in de moskee. Mariastraat 54. waar moskeebe heerder B. Duman voor de ver zending zal zorgen. De Turkse vliegmaatschappij T.H.Y. heeft toegezegd de kleren gratis te zullen vervoeren. cent van de in totaal 1700 wo ningen zullen in de vrije sector komen te liggen. Wat winkelvoorzieningen be treft denkt de gemeente in Woudhoek-Noord aan buurtwin- kels Verder denkt men aan voorzieningen op zowel sociaal- cultureel als kerkelijk gebied. In dit deel van de Woudhoek moet éen apotheek komen. Wat artsen en tandartsen betreft denkt men erover om voor de Woudhoek en Spaland in totaal tien woningen te bouwen die over een praktij kruimte beschikken. Op onderwijsgebied wil de ge meente in Woudhoek-Noord ruimte reserveren voor drie la gere scholen, drie kleuterscho len, twee gymnastieklokalen en een schoolsportveld. Wat tenslotte de werkgelegen heid betreft gaat de gemeente e'r in het bestemmingsplan vanuit dat maximaal twee zogenaamde schone bedrijven in dit deel van Schiedam een plaats moeten krijgen. Daarnaast denkt men aan het stichten van een gara gebedrijf in Woudhoek-Noord. Turken mogen hun schapen één dag ritueel slachters er; SCHIEDAM - Overbelasting van het elektriciteitsnet heeft een lichtbak van reisbureau Magneet aan de Gerrit Verboon- straat in lichterlaaie gezet De brandweer moest uitrukken om het brandje te kunnen blussen. De reclamebak is sindsdien na- tuurlijk onklaar. 3*4

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1