Leden achter de industriebonden Sint bezoekt kollega-bejaarden Goed wonen moeilijker 'Onbetaalde loopjongens gemeente' 'GEEN ENKELE BEHOEFTE AAN VOLLEDIGE INFORMATIE' Schiedam hip leeg lopen Bok na ai? asiel gebracht Kleine brand in 'Peking' Bij Volvo-vestiging Bewortersvereniging-Zuid Geld uit auto gestolen Ziekenfondsei moeten voorlichting verbeteren Directie ziekenfonds meent: Schiedam Sinterklaas in De Woiidhoek Wachtlijst liÊ&gg onsumentenbond: Igt'Sf WOENSDAG 1 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Oh, daar heb je haar weer met haar VOS-kursus" is een opmerking die veie deelneemsters aan deze kursus ettelijke malen per week naar het hoofd geslingerd krijgen. Man, kinderen, familieleden en buren scharen zich onder deze groep kritici, die veelal onberedeneerd uitvallen tegen de kursus en het geen men er leert. Discussiëren hebben ze wel geleerd, de kursisten. Achter de bank zit één van de leidsters van de VOS-cursus Wil Craan. Sinterklaas, pieten en schapje in de 4 Molens. het Rotterdamse toneelgezel- Pieten schuimden de zaal af op zoek naar wangen om hun zwarte zoenen op achter te laten. SCHIEDAM - De werkzaamheden om een deel van de Schie van een nieuwe kademuur te voorzien zijn in volle gang. De werkzaamheden worden uitgevoerd ter hoogte van de Overschieseweg. Met name de talrijke zondagsvissers zullen baat bij de nieuwe kademuur hebben. Er wordt voor gezorgd dat ze in het vervolg een „vorstelijk" zitplaatsje aan de rand van de Schie hebben om daar uren naar hun dobbertje te gaan zitten turen. Uit HW van deze week V Redactie v -"2" edïtïé Schiedam: Hoogstraat 76 k Schiedam Telefoon (010) 265205 - 266646 zè -'* i fM: 1 B &4 sters werken aan: -t t H de eigen ontwikkeling De VOS-vrouwen vinden dat niet leuk. Ze zijn het er unaniem over eens dat hun kursus een goede zaak is, en dat het geluk om er aan mee te kunnen doen, meer vrouwen ten deel moest vallen. Maar er kunnen slechts twintig vrouwen geplaatst worden voor een kursus van drie maanden. Meer geld is er niet, en de'ruimte ont breekt ook „Er is nu een eerste aanzet gegeven; we zijn een beetje be wuster geworden, zowel van SCHIEDAM - Vannacht om streeks half vier heeft een klei ne brand gewoed in Chinees restaurant Peking op het Nseuwlandplein. Over de juiste oorzaak en de grootte van de schade kon> de brandweer van morgen nog niets zeggen. De brand is achter de bar in het restaurant ontstaan en werd ontdekt door enkele surveille rende politieagenten. De brand- weer die het vuur met twee ne- velstralen bestreed kon nog net voorkomen dat de vlammen naar buiten sloegen. Vanwege de storm verwijderde de brand weer later een aantal ruiten. De eigenaar van restaurant Peking is Ym Pong Kan. SCHIEDAM - Morgen 'wordt in dienstencentrum De Woud- hoek aan het Heijermansplein een. Sinterklaasavond gevierd. Naast het toezingen van de goed heiligman speelt men een aantal spelletjes bingo. De feestavond begint om acht uur. onszelf als van de situatie waarin we zitten, maar we zou den er eigenlijk mee door moe ten gaan. Om allerlei zaken in je eentje uit te zoeken en om overal alleen op af te gaan, daar heb je heel wat moed voor no dig. Die stimulans die achter zo'n VOS-kursus zit helpt je over de drempel heen," zegt één der deelneemsters bij de nabe spreking van drie maanden VOS. Die nabespreking vond giste ren plaats. Dat was tevens de laatste officiële bijeenkomst in het centrum Sint Joris Doele, waar de dames onderdak gevon den hebben. Hun kinderen trou wens ook, want terwijl ma op kursus is, zitten zij in een crè che een etage lager. De twintig deelneemsters zijn overigens met van plan hun bijltje er zomaar bij neer te gooien. In los-vast verband gaan zij gewoon verder met hun kur sus. Aanstaande dinsdag wordt de Sinterklaas gevierd en wordt gediscussieerd over het nut van de Sintviering, terwijl voor ver der in december ook al weer vergaderdagen geprikt zijn. Ook staan er excursies naar allerlei gemeentelijke diensten en ge bouwen op stapeL Onderlinge vriendschappen zijn ook uit de twaalf weken durende kursus geboren. Op de laatste dag werden druk adres sen uitgewisseld, met het doel in kleinere groepjes samen verder te gaan. „Ik heb nu het gevoel dat ik niet de enige ben die met die en die problemen zit; anderen zit ten daar ook mee en daar moet veel meer over gepraat worden," en „vroeger'zat ik thuis maar wat huisvrouwtje te spelen ter wijl ik daar'helemaal'geen zin in had. Ik heb nu gemerkt dat je behalve voor man, kinders en schone ramen te zorgen ook nog heel andere dingen kunt doen," waren enkele van de opmerking die gisterochtend geplaatst wer den. Uit deze groep zijn een paar vrijwilligers voorgekomen, die eventuele verdere VOS-kursus- sen willen begeleiden. Hetzij door op de kinderen te passen, hetzij als groepsleidster. „Ik zat veel te veel thuis. Ik ga wat doen," luidde de strijdkreet van een van de VOS-damea De tweede VOS-kursus start begin januari. Ook daaraan kunnen weer twintig vrouwen meedoen. Er is echter nog een wachtlijstje over van de vorige keer, zodat de plaatsingsmoge lijkheid beperkt is. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij Truus Verwey, Nassaulaan 51b, tel 260847. Het kursusgeid bedraagt slechts ƒ35.- waarbij de kinder opvang inbegrepen ia Een .sub sidie van de Schiedamse Ge meenschap heeft deze lage prijs mogelijk gemaakt De deelneemsters kunnen zelf de te bespreken onderwerpen vaststellen; getracht zal worden bij de geuite wensen een ge schikte inleider.te vinden. „Gewdon doen" is het advies dat de huidige VOS-kursisten meegeven. Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving; negen tien Schiedamsen hebben ge merkt dat daar niet eens zoveel voor nodig ia „En als ze zeggen, oh, daar heb je haar weer met haar VOS, laat ze dan maar rustig kletsen en gniffelen, het de moeite waard," voegt Toos daar aan toe. SCHIÊDAM - De Volvo-werknemcrs die lid van de Industriebon den NW en NKV zijn, staan achter het standpunt van hun bonden die het besluit van de Volvo-directie afwijzen om de vestiging aan de Nieuwe Mathenesserweg te sluiten. Dit bleek overduidelijk tij dens de inderhaast georganiseerde bijeenkomst met de leden die begin deze week werd gehouden. Het merendeel van de werkne mers van Volvo-Schiedam is lid van één van de beide industriebon den. In HW van zaterdag 27 no vember berichtten we al dat de bonden een nieuw plan van de Volvo-directie hadden afgewe zen. Volgens de werknemers heeft de directie van het auto bedrijf ook in dit nieuwe plan nog steeds hlet kunnen aanto nen dat sluiting van de Schie damse vestiging noodzakelijk is. Districtsbestuurder Hil Peper kamp van de Industriebond NKV voegt hieraan toe dat men de indruk heeft dat Volvo de Schiedamse dealer A. J. Weber en zn. wii bevoordelen door de eigen vestiging te sluiten. En dit terwijl de omzetcijfers van Vol- vo-Schiedam stukken beter zijn dan die van Weber. Tot eind 1975 draaide de Schiedamse ves tiging van het autobedrijf steeds met winst. Wat de resultaten van dit jaar betreft, wordt ver wacht dat men quitte zal spelen. Namens de leden die bij Vol- vo-Schiedam werkzaam zijn hebben de industriebonden een gezamenlijke brief naar de raad van bestuur van Volvo-Neder- land gestuurd. Daarin wordt er op aangedrongen om op korte termijn - een onafhankelijke commissie van deskundigen te vormen die de hele problema tiek moet onderzoeken. De bon den stellen uitdrukkelijk dat zij betrokken willen worden bij de samenstelling van de commissie. Ook vinden zij dat het resultaat van het onderzoek niet bindend maar bespreekbaar moet zijn. SCHIEDAM - De ieder welbekende Sint Nico laas heeft gistermiddag de bezoekers van het Diensten centrum De 4 Molens een vluchtig bezoek gebracht Ingeluid door prachtige koorzang (er zaten circa 200 bejaarden in de zaal) schreed de grijsaard het feestzaaltje binnen. Voordat de Sint de leiders en bezoekers vanhet centrum toe' ging spreken met zijn gebarsten stemgeluid - want ook de Sint wordt oud - had het Rotter damse gezelschap „Eclk wat WUs" al voor de nodige voor pret gezorgd. - In sketsjes, liedjes en confe rences hielden zij de aanwezi- *gen een uur lang bezig. Meezin gen luidde het parool. Ook toen Sinterklaas z'n snor, baard en tabbert gedrukt had beklom dit gezelschap het 4-Molenspodium nog even voor nog een optreden. Warme chocolademelk en spe culaas verhoogden de feest vreugde voor de oudjes; nou ja, oudjes, de leeftijd van de Sint boezemde de aanwezigen aardig wat ontzag in en gaf menigeen de hoop; ook nog ettelijke tien tallen .jaren mee te kunnen draaien. SCHIEDAM - De mogelijkheden tot huisvesting zijn in Schiedam ten opzichte van het vorige jaar aanzienlijk verslechterd. Het aantal woningzoekenden is in een jaar tijd met vijfhonderd gestegen, waardoor het totaal aantel Schiedamse woningzoekers angstig dicht in de buurt van de vierduizend komt te liggen. Tot bovenstaande conclusies is gender dan in andere sektoren de chef van het bureau Huis vesting gekomen in een nota waarin de Huisvestingsproble matiek in Schiedam behandeld wordt De toename van het aantal woningzoekers ligt in het feit 'dat in oktober vong jaar het laatste complex nieuwbouwwo ningen in De Woudhoek gereed gekomen is. Nadien is er geen huis meer gebouwd. De huisvesting van bejaarden en zwak-maatschappehjke ge zinnen baart de gemeente ern stige zorgen. Ook het toenemend aantal alleenstaanden of ge- scheidenen met kinderen neemt toe. Een gemeentelijke werk groep bestudeert momenteel de huisvestingsproblematiek van alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. De problemen die daarin liggen 'zijn volgens de chef wel groot maar met dnn- De gemeentelijke adviescom missie voor Algemeen Bestuur lijke Zaken zal morgenavond over de huisvestingsproblemen in deze stad spreken. Dat zal gebeuren in het Stadskantoor om acht uur. In de oktobermaand is het aantal woningzoekenden met maar liefst 121 gestegen, waar mee het totaal op 4.553 kwam. Daarin inbegrepen zitten ook de 842 mensen die momenteel el ders wonen maar naar Schie dam willen komen, 68 mensen zijn in de verslag- maand aan een .woning gehol pen. 51 van hen waren inge- schrevea Het grootste deel der woningzoekers woont momenteel goed, maar is desondanks op zoek naar beter (1.731). Het aan tal alleenstaanden (minimaal 20 jaar) ligt op 223. ièWwSKÏ 'Si -."v if Kademuur Schie wordt vernieuwd SCHIEDAM - Leden van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid vinden dat ze door de gemeente als onbetaalde loopjongens worden beschouwd. Zodra één van de straten in de Gorzen een opknapbeurt moet ondergaan wordt de bewonersvereniging alleen ingeschakeld om gemeentelijke enqêuteformulieren onder de bewoners te ver spreiden en weer op te halen. Dit alles staat te lezen in het laatste nummer van bet Verenigingsblad van Zuid. Zoals bekend gaat men bij de gemeente van de stelling uit dat zodra hun straat een opknap beurt krijgt, bewoners bij de plannenmakerij betrokken moe ten worden. Echter in het Ver enigingsblad schrijft de bewo nersvereniging dat de'gemeente nauwelijks rekening houdt met de ideeën van de bewoners. Tal van .voorbeelden worden erbij SCHIEDAM Uit de auto van de 49-jarige J. C. B. is een blauw zakje met daarin honderd gulden" gestolen. Ten tijde van de diefstal stond het voertuig geparkeerd in de Louis Raemae- kersstraat Nadat één van de tochtraampjes opengebroken was kon men de auto binnenko men. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - „We hebben er geen enkele behoefte aan om volledige infor matie te verschaffen. Dat is ook niet doenlijk omdat die infor matie zeven boekwerken van driehonderd bladzijden beslaat. Met onze folder beogen we ba sisinformatie te geven. Ais iemand iets niet duidelijk is dan geven we nadere uitleg. Dat vinden we een goede werkwijze, we hebben er nog nooit klach ten over ontvangen. Dit altes 'zegt adjunct-directeur L. van den Broek van het Algemeen Ziekenfonds Vlaardingen-Schie- daro naar aanleiding van een onderzoek van de werkgroep Schiedam van de Consumenten bond. Zoals bekend besteedden we deze week ïn HW uitvoerig aandacht aan de resultaten van dit onderzoek waarvan de kern is, dat de beide ziekenfondsen die in Schiedam en Vlaardingen opereren hun foldermateriaal moeten verbeteren. De werk groep'Schiedam heeft inmiddels een brief van het Algemeen Ziekenfonds VUardingen-Schie- dam ontvangen waarin het ver zoek om een te houden gesprek over het onderzoek wordt afge wezen. Toen we L. van den Broek om commentaar over dit besluit vroegen zei hij gisteren in eerste instantie: „Ik zie het nut van een dergelijk onder houd niet in. Even later voegde hij eraan toe: „Het heeft geen zin om in dit stadium een ge sprek te houden. We moeten eerst weten waar we over wil len praten." De adjunct-directeur zegt over ,de kritiek die de Schiedamse werkgroep van de Consumen tenbond op de beide ziekenfond sen leverde: „Een aantal dingen vinden we wel redelijk, maar een aantal andere dingen be grijpen we niet of we zijn het er niet mee eens. Met name de kritiek op de informatie over uitwendige geneeswijzen noemt Van den Broek onbegrijpelijk. De werkgroep gaf het advies om hiervoor het formulier van de stichting Samenwerkende rotter- damse Ziekenfondsen te hante ren. „Het merkwaardige is dat het Rotterdamse formulier afge leid is van het onze. Het zijn gewoon kreten waar ze het van daan halen weet ik niet", aldus de adjunct-directeur van het .Algemeen Ziekenfonds Vlaar- dingen-Schiedam. De resultaten van het onder zoek slaan ook op de werkwijze van het Algemeen Ziekenfonds Waterweg Noord. Volgens direc teur K. W. Schouten had hij het onderzoek pas gistermorgen on der ogen gekregen. Hij wil pas commentaar geven zodra hij contact met het bestuur van dit ziekenfonds heeft gehad. Vol gens hem kan dit nog veertien dagen duren. gehaald om dit aan te kunnen tonen. Vo/gens de bewonersver eniging heeft de gemeente de wensen van bewoners genegeerd bij het herinrichten van onder meer de Middelharnissestraat, de Strijensestraat, de IJsselmon- destraat en de Zwartewaalse- straat. Inmiddels zijn de voorberei dingen gestart om de Zuidland- sestraat in een woonerf te ver anderen. Na een gesprek met een vertegenwoordiger van ge meentewerken heeft de bewo- nersvereniging de toezegging ge kregen dat men nauwer bij het opstellen van herinrichtings plannen betrokken wordt. Dit heeft inmiddels al geresulteerd in een gezamenlijke enquête on der de bewoners van de Zuid- landsestraat Uit die enquête is vast komen te staan dat de bewoners niet zo happig zijn op groen voor' hun deur. De meeste willen liever hun auto direct voor de deur hebben staan in plaats van een boom, een plantenvak of een plantstrook. Met behulp van de enquêteresultaten heeft de ge meente twee inrichtingsvoorstel len opgesteld waarvan er uitein delijk één gekozen zal moeten worden. Deze twee voorstellen zijn opgenomen in een informa tiekrant voor de bewoners. In die krant toont de gemeente aan hoe belangrijk het is dat er groenvoorzieningen in een straat zijn. SCHIEDAM - Het heeft er al le schijn van dat het aantal in woners volgend jaar onder de. 77.000 komt te liggen. Op de_ laatste dag van het vorig jaar telde de stad nog 78068 bewó-' ners. Op 31 oktober was dit aantal met 849 teruggelopen tot 77219. Dit alles blijkt uit de be volkingsstatistiek over de maand oktober. In die maand bliezen 55 Schiedammers hun laatste adem uit en kreeg de stad er 69 nieu: we wereldburgers bij. Opvallend" is dat men bij de gemeente nog- steeds de normen wettig en on wettig hanteert, wanneer het om geboorten gaat. Volgens die nor,; men werden er twee van de 69 onwettig geboren. Gedurende de maand oktober vertrokken 371 Schiedammers uit de stad. Opvallend is dat de meeste hiervan naar Rotterdam; Vlaardingen en Maassluis ver huisden. Buiten Zuid-Holland waren Noord-Brabant. Utrecht, Zeeland en Gelderland het meest in trek. r In oktober verhuisden in to taal 245 mensen naar Schiedam Wat die nieuwkomers betreft is het opvallend dat de meesten daarvan uit Rotterdam, Delft en Vlaardingen afkomstig waren. J fp JÖ SCHIEDAM - De koukleu mende en ondervoede bok die al' sinds enkele dagen aan de- Hoofdstraat stond - met de, pootjes een decimeter hoog Mïi het water - is door de politie- afgevoerd en naar het asiel gej, bracht De eigenaar (Onbekend, gebleven) heeft het dier laten verkommeren; omwonenden gingen zo nu en dan met een. beetje brood naar het beest toe,- om het in leven te houden. Vopmamelijk kinderen uit de, buurt vonden de bok aanvanke lijk een aardig speelkameraadje. maar na verloop ging het beest te erg stinken om nog bij m de, buurt te komen. Ook had de, bok last van wormen. Op aanv wijzing van iemand die in de, Hoofdstraat werkt heeft de poli tie het dier weggehaald. t fV-* "fVvW xLl* Vè,

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1