Reinhard Mey bezingt Schiedam NACHTJE STORM 'BEVRIJDT' KIPPEN WÈÊsm SINGEL WORDT WOONERF Groente handelaar bestolen Wij kunnen de gemeente niet dwingen Consumen tenbond wil meer werkgroepen solliciteren Kaarten te koop voor de vrijheid Abri omver, ruiten kapot schiedarri Feriënwoche MÊÊËÊÈ' Wat deed fotograaf? Zoldertheater gesloten 1 DONDERDAG 2 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2, SCHIEDAM - De in Noord Italië wonende Duitse schilder Johannes Lura zal in de december maand zijn werk tentoon stellen in de Schiedamse Noordmolen; die tentoon stelling wordt zaterdag middag om twee uur ge opend. Lura is voor Schiedam geen totaal on bekende: eind vijftiger- jaren had hij tot twee maal toe een tentoonstel ling in Schiedam. Er zijn voorbereidingen gaande om hem nu ook in Am sterdam een expositie te bezorgen. Johannes R. O. Lura, Duits-Italiaans schilder, exposeert vanaf zaterdag in de Noord- molen. Reinhard Meys „Er zijn dagen...' SCHIEDAM - Twee minuten en vijftig secon den wijdt de Duitse zan ger Reinhard Mey aan Schiedam, en wel in het bijzonder aan het stede lijk station. Hij doet. dat op zijn nieuwe langspeel plaat „Er zijn dagen...." waarop enkel Nederlandse liedjes staan. 'Station Schiedam is één van de elf. SCHIEDAM De eige naar van een stukje grond aan de Lange Achterweg in het stadscentrum be merkte gistermorgen tot zijn schrik wat een nachtje storm allemaal kan aanrichten. Enkele windvlagen hadden er voor gezorgd dat de schut ting rond het stukje grond plat kwam te lig gen. De treurige aanblik die dat stukje Lange Achter weg toch al bood is ineens nog treuriger geworden. Echter de tientallen kip pen en konijnen die ach ter de schutting huizen weten sinds gistermorgen ook wat vrijheid betekent. Door het neerklappen van de' houten schutting kun nen ze nu zonder moeite in de naastliggende tui nen komen: Hetgeen gis teren al resulteerde in een aantal kaalgevreten boe renkoolstronken die in één van de tuinen groeien. Het zal wel niet al te lang duren of de losge broken dieren zijn weer op het opnieuw omheinde stukje grond aangewezen. Daar hebben ze trouwens voldoende ruimte. Zoveel ruimte dat de eigenaar zijn kippen zogenaamde scharrelkippen noemt. De ze beesten leiden een ge zonder leven dan hun soortgenoten die in de enorme legbatterijen hui- d'Miï'W-Y'. A' 'O zen opjeen plekje dat niet De eieren die de kippen scharreleieren genoemd eigenaar van de kippen te veel groter is dan enkele op het stukje grond leg- worden. Ze zijn op de koop en kosten twintig vierkante decimeters. gen kunnen metrecht Lange Achterweg bij de cent per stuk. SCHIEDAM - De ge meente is met de werk zaamheden gestart om de Buy? Ballotsingel in Schièdam-Oost in een woonerf te veranderen. Ook al is de bewonersver eniging Schiedam-Zuid een heel andere mening toegedaan (zie HW van gisteren, red.), bij de ge meente is men ervan overtuigd dat ook dit plan voor de verandering van de singel in samenspraak met de bewoners werd opgesteld. SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land hebben geen directe middelen tot hun beschik king om de gemeente te dwingen de situatie in het woonwagencentrum aan de. Schiekade te verbeteren. Dit antwoord geven GS op vragen van de statenleden Lieke Blaauw (PSP) en P. D. Veira (PPR). Redactie, r editie Schiedani: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon- K x (010) 265205 266646 At GT5? *.w?v - A - «Pri- - i «A Lura op zoek naar licht en schaduw Via vrienden is Johannes Lura in kontakt gekomen met mu- seumdirekteur Paalman, maar die zag geen gat in een tentoon stelling van Lura's werk. De di- rektie vaij de Noortmolen voelde daar echter wel voor, en zal Lu- ra's schilderijen een maand lang thuishaven bieden. Ook zullen er aquarellen en olieverfschilde rijen verkocht worden. Jöhannes Lura was vorige week nauwelijks met een grote berg schilderijen in Schiedam aangekomen, of hij kreeg een uitnodiging voor een eenmans- tentoonstelling in Noord Italië. Schiedam ging echter voor. De felheid van het licht en de veelzijdigheid van de kleuren heeft Lura uit Duitsland doen vertrekken en zich in Italië doen .vestigen. „Daar valt voor mij beter te werken. Het licht is er mooier en feller, en er zijn veel meer kleuren dan in Duits land. En de schaduwen hè, ik hou van schaduwen. En waar veel licht is, zijn ook veel scha duwen," zegt Johannes Lura; Hannes voor vrienden. Dat licht en die kleuren zijn zelfs zo'n obsessie voor hem ge- weest, dat hij hij heel Saoedi- Arabie, Libanon, Lybye en Isra el heeft doorgereisd, omdat het daar nóg zonniger zou zijn dan in Italië. „Daar bleek echter zó veel licht te zijn dat ik er niet meer werken kon." Italiaanse landschappen en Italiaanse mensen vormen de hoofdbestanddelen van zijn schilderwerk. Daarnaast maakt hij echter ook stillevens. „Land schappen hebben mijn voorkeur; de schaduw over de bergen of onder de bomen zijn voortdu rend in staat m'n aandacht vast te houden. Maar helaas duurt zo'n beeld hooguit een uurtje. Dus moet je alles heel snel op papier vastleggen en later uit werken." Aquarellen en olieverfschilde rijen hebben zoals gezegd Lura's grootste belangstelling. „Ik werk vanuit een aquarel en maak er dan later een olieverfschilderij van. Vroeger werkte ik erg veel met trieste tinten ik heb veel treurige schilderijen gemaakt - maar het leven is al triest ge noeg, dus kies ik nu maar voor kleur." Expressionisme zonder gefor ceerdheid, met veel schaduwzo- nes er in die zich naar de hori zon richten", zegt de Italiaanse kunstkritikus Spiazzi over Lura. „Mijn grootste plezier is met kleuren te spelen, te zien hoe rood en groen met elkaar te kombineren zijn, want dat kan natuurlijk niet, alleen de natuur kan dat. Ik wil dat ook kunnen zonder dat er een breuk in de kleurschakering ontstaat", zegt Lura over zichzelf. Nu zit hij volop in de voorbe reidingen voor de verkoop-ten toonstelling in de Noortmolen, maar als die eenmaal draait, wil Johannes Lura ook Schiedam intrekken, al dan niet met een stoeltje en een ezel onder de arm. „Als ik hier *s ochtends uit het raam kijk (hij woont tijde lijk aan de Nieuwe Haven) dan is de lucht zó prachtig, roodach tig met vegen erin. Als ik de rust vind om dat te schilderen dan doe ik het meteen." De prijzen van de aquarellen en olieverfschilderijen variëren van ƒ150 tot 2 3.000 gulden. De nu 41-jarige Lura heeft in 1959 Schiedam voor het eerst bezocht Op de wereldtentoon stelling in Brussel ontmoette hij Schiedammers en is sindsdien met hen in kontakt geblevenTTn '59 deed hij mee aan de Vakan tieweek „_.toen hebben we on dermeer de brug op de Lange Haven helemaal versierd, het leek wel de Are de Triomphe." Sinds die tijd zijn er ook enkele exposities van Lura in Schiedam geweest. De Noord molen is op werkda gen geopend van 12 tot 10 uur, en op zaterdag van 4 tot 11 uur. De openingsreceptie is zaterdag van 2 tot 4 uur. Het vermoeden lijkt echter gerechtvaardigd dat de plaat in feite weinig met Schiedam te maken heeft, voor hetzelfde geld had het woord Veendam uitge kozen kunnen worden, ware het niet dat ze daar geen NS-station hebben. Als het maar rijmt op „klam". Station Schiedam (het lijkt zo leuk als dat op een granSmo- foonplaat van een Duitser staat) is de vertaling van Reinhard Meys lied]e Hamm, Hauptbahn- hoff."- Het lied gaat over avondlijke uren op diverse Nederlandse stations waar buitenlandse gast arbeiders rotklussen als spoor wegwerker, toiletjuffrouw en schoonmaker moeten uitvoeren. Die buitenlanders vertellen over hun geboortesteden Cordoba, Ankara en Mostaganem, en Reinhard Mey (of eigenlijk de vertaler Tom Crousaz) vertelt over Haarlem. Na verloop van tijd en na et telijke verhalen vervolgt het lied dan: „Dan sta ik op en draai een sigaret met vuile Vingers, stijf en klam ik hej> 't gevoel, ik heb 't weer gered om 11 uur 50, station Schie dam." Waar het dan uitstappen ge blazen is. Maar jammer genoeg hebben we Reinhard Mey nog nooit in Schiedam gezien. Mis schien is z'n plaat een leuk aan knopingspunt voor de Schie damse Gemeenschap om de zan ger eens naar het Passage Thea ter te-halen. „Er zijn dagen,..." bevat enke le van Meys bekendste liedjes, die - om zijn Nederlandse ko- perspubliek een plezier te doen - in het Nederlands vertaald zijn. Uber den Wolken, Diplo- matenjacht en Ik wou zoals Orpheus zingen zijn drie van de bekendste. De plaat is slechts enkele weken oud en is op de markt gebracht door Delta-Haarlem, kosten 19,85. Met dank aan platenbaas Has- kert op de Hoogstraat, die zo vriendelijk was zijn exemplaar van „Er zijn dagen..." ter be schikking, van HVV te stellen. VLAARD IN GEN/MAAS SLUIS - De Consumenten bond wil in Vlaardingen en Maassluis werkgroepen op richten, die zich bezig gaan houden met de plaatselijke belangen van de consumen ten. In januari worden alle bondsleden in deze plaatsen benaderd om zitting te ne men in zo'n werkgroep. In Schiedam draait al vijf jaar een dergelijke werkgroep. Een stuurgroep, waarin drie bondsraadsleden zitting hebben, buigt zich momenteel over .de vraag hoe in heel het Rijn mondgebied werkgroepen var de grond kunnen komen. Het ligt in de bedoeling alle ge meenten die onder het openbaar lichaam Rijnmond vallen bij het bondswerk te betrekken. Om een samenhang tussen de Rijnmondwerkgroepen te krij gen moet er ook een soort van overkoepelend orgaan komen, waarin ook leden uit Schiedam zitting zullen nemen. De Consu mentenbond vindt dit van be lang, omdat juist in die plaats al een belangrijk stuk ervaring is opgedaan met het werk. De werkgroep Schiedam heeft onder andere^onderzoeken ver richt naar het openbaar vervoer, de crèches, de ziekenfondsen en geluidshinder. Af en toe worden plaatselijke werkgroepen ook door het hoofdkantoor in Den Haag benaderd om een onder zoek te verrichten. Wanneer zich voldoende be langstellenden aanmelden voor 'het werkgroepenwerk in Vlaar dingen en Schiedam, zal een vergadering worden belegd waar. meer informatie over het werk wordt gegeven. Het ligt in de bedoeling dat dan een Schie dams werkgroeplid wat vertelt over de daar geboekte resulta ten. Sollicitatiebrieven zijn soms uitnodig lang. En vaak onduir dcltjk. Uw toekomstige werk gever n heus niet nieuwsgierig naar allerlei Ucmc biltondtr- beden. Wat hij wil weten zijn de hoofdzaken. Wc hebben zo voor ix op een njyc gezet. L-eftijd -hufdige functie -aantal jaun ervaring .opleiding -aanvullende vakopleidingen burgerlijke suat (gehuwd, on gehuwd» aantal kinderen) hüidig sJjrïs ^salaris dat men wil gaan ver dien*, n .reden \an solhtitalic *cA rentiers) ,-krant waarin met; de adver tentie gelezen heeft Also Jtiet deze punten,bij het schrijven, Avan uw sollicitatie- v brief, xckuung houdt, is uw solhcttatie in ieder geval duide lijk. - x-'v-v;- v Z1 V's s' srs'-iu Volgens Gemeentewerken is het eindontwerp dat de bewo ners in de bus hebben gekregen, na een informatieavond duide lijk gewijzigd. Het principe van een woonerf is dat het rijverkeer onderge schikt wordt gemaakt aan voet gangers en spelende kinderen. Op verzoek van de bewoners wordt aan de woonzijde op de Buys Ballotsingel een aantal parkeerplaatsen gecreëerd. De bewoners willen hun auto liever niet onder de bomen aan de sin- gelkant parkeren omdat deze bomen veel hars afscheiden. Aan de zogenaamde kop van de singel in de buurt van de Lorentzlaan komt een rondhou ten trap te liggen plus een pad van kleischelpen dat naar een zitje voert. Na de herbestra- tingswerkzaamheden zullen er op de Buys Baiiotsingei de nodi ge fietsklemmen, piantvakken, stroken met struiken en gras en nieuwgeplante bomen te vinden zijn. - SCHIEDAM - Terwijl hij even niet in zijn winkel aan de J. A. Alberdingk Thijm- straat was, hebben onbe kenden de 50-jarige groete- handelaar J. J. P. bestolen. Uit zijn kassa werd een be drag van zevenhonderd gul den weggenomen. Op het moment van de diefstal ver bleef de winkelier even in zijn pakhuis dat naast de winkel ligt. Ook bevonden zich geen klanten in de groentewinkel. Uit de kassa van de rook artikelenwinkel van de 48-jarige J. P. D. aan de Nolenslaan is driehonderd gulden gestolen. Men kon de winkel binnenkomen nadat de ruit van de voordeur vernield was. De braakscha- de bedraagt 200 gulden. Zij hadden gehoopt dat GS het gemeentebestuur konden dwingen voor het komende win terseizoen een aantal noodmaat regelen te nemen, om daarmee klachten van de woonwagenbe woners te verhelpen. Uit de antwoorden op de vra gen van de statenleden blijkt dat het bij GS bekend is dat het Schiedamse woonwagencentrum met geheel aan de eisen voldoet. Volgens GS is het echter geen uitzondering dat de bewoners van het centrum geen brandver zekering kunnen afsluiten. De statenleden waren in hun vra gen van mening dat het woon wagencentrum wat betreft win kels, scholen en openbaar ver voer enorm geisoneerd ligt. Ge deputeerde Staten geven hierop als antwoord dat het centrum een eigen winkelwagen heeft en regelmatig bezocht wordt door winkeliers. Verder blijkt,uit de antwoorden dat voldaan wordt aan de maximale afstand die er tussen het centrum en de be bouwde .kom van Schiedam moet liggen. Wat het onderwijs betreft zijn GS van mening dat het zogehe ten integratieproces tussen de centrumkinderen en de kinderen die in de stad wonen bevorderd wordt, doordat de centrumjeugd per bus rvaar een school in de stad wordt vervoerd. De vragen over het openbaar vervoer doet men af met het antwoord dat er op enkele honderden meters af stand van het woonwagencen trum een bushalte staat. De af stand centrum-station noemen GS redelijk. In het laatste nummer van de PSP-krant van de Schiedamse afdeling van deze partij be steedt het statenlid Lieke Blaauw ruime aandacht aan de problematiek rond woonwagen centra. In éen van de artikelen schrijft ze dat ze het bestaan van de speciale wet voor woon wagenbewoners discriminerend vindt SCHIEDAM - Sinds kort zijn in Schiedam laarten te koop met het opschrift „Vrijheid voor alle politieke gevangenen in Zuid-Afrika!" Deze kaarten zijn ontworpen door de leden van het gelijknamige actiecomité. De bedoeling van deze kaarten is om ze te sturen naar minister president Den Uyl en de Twee de Kamer. Het actiecomité hoopt ermee te bereiken, dat de rege ring alle contacten verbreekt die zij met "de regering van Zuid- Afrika onderhoudt In Schiedam zijn de kaarten verkrijgbaar bij Jan van der Horst, Bouwmees- terweg ft teL 708167, SCHIEDAM - Gisteren is een fotograaf van Monumentenzorg een groot deei van de dag bezig geweest het monument De Lin- denhof aan de Lange Achterweg uitvoerig op de gevoelige plaat vast te leggen. Hij deed dit met een enorme, professionele came ra. Op de vraag wat hij nu pre cies aan het doen was verwees de fotograaf naar het Stadskan toor. Echter volgens voorlichter Dolf Buschkens wist men bij de gemeente van niks. SCHIEDAM - Door de-storm die gisternacht over ons land trok is in de Schoolstraat een onlangs geplaatste abri van de RET omvergewaaid. Van een woning aan de PKO-laan gin gen verschillende ruiten aan diggelen, terwijl de wind op de Koemarkt vat kreeg op een aan tal reclameborden. SCHIEDAM - Sinterklaas is er de oorzaak van dat het Zol dertheater in de Teerstoof ko mend weekend gesloten is. Zo wel op vrijdagavond, zaterdag middag als zaterdagavond wor den er geen voorstellingen gol ven. fit-

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1