GERICHTE STEUN lElectroshock- xe in ons WITTE STNT-NICOLAAS Zes jaar 'medicijnenstudie' voorgewend - tijdens 'promotie' vrouw gedood? Rel om al te lekkere taart Conducteur bij val uit trein gedood huis Kies uit 3 unieke cadeaus» fft'iHWi* Ontvoering was bedoeld als verzoeningspoging Executie Gilmore uitgesteld. Geen contact meer met kidnappers Lucht-miss Parijs 1977 v 'SNOR-CHAUFFEUR' WEER OP STRAAT iff 5, UW Rover 3500 auto van het jaar 1976 Oliedorp geletterd Enkele buien INFORMATIE OVER BEZORGING: Deur defect? zie pagma Nieuwe abonnee bon. Zaterdag 4 december 1976 32e jaargang no. 9,072 Philips kan tevreden zijn. Door grote druk van het kabinet op Rotterd?r» is het bedrijf nu al verzekerd van de uiteindelij ke opdacht voor een nieuw wairadarsysteem langs de Wa terweg. .Het motief van het rijk om de belangen van Philips, niet al leen in de voorstudies, maar ook in de uitvoering van het pro- ject veilig te stellen, is tweeërlei. Allereerst gaat het om de werkgelegenheid en vervolgens ook om de kans voor de Ne derlandse industrie om bij te blijven in de ontwikkeling van technologisch hoogwaardige projecten. fcVoor Philips, dat ondanks onhandig commercieel optreden in Rotterdam nu toch de opdracht krijgt, een leuke opsteker. Misschien gaat dit bedrijf door deze vorm van gerichte rege ringssteun,nu ook iets milder denken over het zo veelvuldig betwijfelde ondernemingsklimaat in ons land. f Door Philips op voorhand echter zowel bij de studie als bij de uitvoering te betrekken is de kans allerreinst denkbeeldig, dat de uiteindelijke opzet veel duurder zal uitvallen dan de ra mingen nu tuiden. Zowel Rotterdam als het Rijk dienen dit maal extra attent te zijn op de gevaren die aan dit Philips-mo- 7 üöpolisme verbonden kunnen zijn. ■-M TUTRECHT - jVblt' (NASA) vindt dat het gebruik van electroshock- therapie in Nederland verboden moet worden. De NA- iSA schrijft dat in het novembernummer van de Gek- Aenkrant. Nationale Actie 120 x 'U, Bei 010 -147400 ROTTERDAM - Philips-dochter HSA zal het nieu we wairadarsysteem aan de Nieuwe Waterweg bou wen. Met deze opdracht is 150 tot 200 miljoen gulden gemoeid. Philips zal, naast het Amerikaanse bedrijf Sperry Rand, ook al deelnemen aan de voorbereidende studies voor het projekt. év urn. VLISSINGEN De ontvoering van een zestienjarig meisje heeft de politiekorpsen in Zeeland, West-Brabant en België gisteravond voor korte tijd in opperste staat van paraat heid gebracht. Op de voorruit van haar auto kon deze Hoogvlietse jongedame gistermiddag gemakkelijk '3 dec.' schrijven, zoveel sneeuw was er in korte tijd gevallen uit de eerste bui van het nog niet eens officieel begonnen winterseizoen. Hagel, sneeuw, al of niet vergezeld van onweer kunnen we ook dit weekeinde verwachten, maar Sinterklaas zal volgens onze weerkundige mede werker geen gevaar lopen van de daken te worden geblazen. GRONINGEN - De dertigjarige Groninger "student" Hendérik Jan R. die ervan verdacht wordt zijn vrouw te hebben gedood en al een week spoorloos is, heeft zes jaar lang voor iedereen de schijn opgehpuden dat hij medicijnen studeerde. ZEVENBERGEN - Bij een val uit een rijdende snel trein is conducteur M. J. L, Filipphi (35) uit Alkmaar gisteren om het leven gekomen. Het ongeluk .gebeurde ter hoogte van Lage Zwaluwe. Vermoedelijk was één van de deuren van de achterste bestuurderscabine de fect. 16 - 22 -24-26 **1^ Av»-v HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD -tl"- Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, teL 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Ï5r> (van een onzer verslaggevers) •jElectroshock-therapie wordt moral toegepast bij mensen die aan depressies lijden. Het is de bedoeling dat de depressie ver dwijnt, maar in werkelijkheid treedt ernstig geheugenverlies op; aldus NASA. Patiënten die .geshockt" zijn klagen over ver minderd denkvermogen, emotio nele afstomping en verlies van creativiteit "Bij electroshock-therapie wordt gedurende eentiende a anderhalve seconde een span ning van 70 tot 175 volt door de hersens van de patient gejaagd. Voor de behandeling begint zijn uitvoerige voorbereidingen no dig, waaronder een injectie die tfe spieren verlamt en daarna het gebruik van beademingsap paratuur noodzakelijk maakt .'Nadat de stroom die door de hersenen gaat bij de patient een toestand teweeg heeft gebracht die lijkt op dc toeval van een epilepticus raakt de patient in een coma van enkele minuten. Als hij bij komt is hij soms zo bang dat hij kalmerende midde len moet hebben. In het artikel komen ook pati ënten die geshockt zijn aan het woord. Een vari hen zegt: „Ik kan niet zeggen hoeveel ik heb verloren, want ik weet niet meer wat er was." -'BRUSSEL - De ouders van het dinsdag ontvoerde Neder landse meisje Johanna Berbes (13) hebben gisteren meegedeeld gfen nader .contact meer te heb ben gehad met de ontvoerders. -Zij veronderstellen dat deze 'stilteperiode' is bedoeld om hen in staat te stellen het benodigde -losgeld - ongeveer vier miljoen gulden - bijeen te krijgen. Op verzoek van de ruders, die anders voor het leven van hun dochter vreesden, hec't de poli tie het onderzoek naar de ont voerders gestaakt. "SCHOONEBEEK - Tien 'Zwarte Pieten hebben gisteren alle 2000 inwoners van het 'olie- dorp' Schoonebeek namens de Nederlandse Aardoliemaatschap- PÜ een grote banketletter aan geboden. In de verpakking was «en gedicht gevoegd, waarin de NAM dank bracht voor alle be- grip en medewerking van de bewoners bij de olie-overlast Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan Sommige met ™gel of sneeuw. Overwegend Jhatige westelijke wind. Maxima -omstreeks 4 graden. Sdse. 6<Jec. ion op onder 08.3»- 1830 0832 *1«30 men op onder 1603 06.57 1643 0733 Franqoise Pocct, een 21-jange Franse stewar dess, heeft reden om de vingers op te steken: ze werd gisteravond in de Franse hoofdstad gekozen tot Miss Parijs 1977 Met missen uit verschillende andere Franse regionen doet Franqoise (1.70 m., 52 kilo) eind van het jaar een j gooi naar de titel Miss- i Frankrijk 1977. (géén onder nvrnner) Vroeg raar de old. abenaef tenko maandag t/m vrijdag tot 19 00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips Philips wint slag om walradar Rc itterda m SCHIEDAM - De 23-jarige Vlaardingse taxichauffeur Theo de Boer is door 'én werkgever Eurotax weer op straat gezet De Boer, in juli door Eurotax ontslagen omdat hij - tegen de bedrijfsvoorschriften in - een snor liet groeien, procedeert nog steeds met z"n baas over dat ontslag. Gisteravond doorkruiste Eurotax de lopende procedure met een nieuwe schorsing. „Zeg maar ontslag op staande voet", zegt een woordvoerder van de vak bond Vervoersfederatie, „want de CAO kent helemaal geen schorsingsmogelijkheid". Volgens de vakbondsbestuurder is De Boer ontslagen omdat het bedrijf 'op 'm loerde'. De door Eurotax tegen de bond genoemde reden is dat De Boer tegen een gegeven opdracht in, in werktijd een kop koffie ging drinken, iets wat alle Eurotax- chauffeurs regelmatig doen, maar 'De Boer blijkbaar niet mag*, aldus de woordvoerder van de Vervoersfederatie NVV/ NKV. (Van een onzer verslaggevers) Over deze punten is nu volle dige overeenstemming bereikt tussen Rotterdam en het rijk Hiermee is e°n eind gekomen aan het conflict tussen beide partijen over opzet en uitvoe ring van het in de loop van de tachtiger jaren te bouwen nieu we scheepvaart-begeleidingssys teem. Rotterdam besloot dit voor jaar, na een lange aanloopperio de, om de studie voor het nieu we systeem op te dragen aan Sperry Rand, voor wat betreft de technische aspecten TNO, het Maritiem Instituut en Bu reau Berenschot zouden over andere deelgebieden adviseren. Toen het duidelijk werd, dat Philips m de aanloopfase de boot volledig dreigde te missen, kwam het Rijk in het geweer. Uit een oogpunt van werkgele genheid en vooral de ontwikke ling van hoogwaardige indus trieën, wilde het kabinet, dat Philips alsnog bij de nieuwe walrader werd ingeschakeld. Na langdurig overleg tussen staatssecretaris Stemerdtnk (De fensie) en wethouder Van der Pols (havens), is Rotterdam ten slotte door de kmeen gegaan. Phihps-HSA wordt alsnog in de studiefase ingeschakeld en wordt - zo staat al vast - ook de uiteindelijke leverancier. De apparatuur zal m Neder land moeten worden ontworpen en gemaakt, door Nederlandse arbeiders, aldus wethouder Van der Pols gisteren m een monde linge toelichting op het akkoord. Voor zover Philips daarbij duurder blijkt dan concurreren de buitenlandse maatschappijen, zal het rijk dit verschil in de vorm van een extra werkgele genheidssubsidie bijpassen. (Zie verder pag. 7) '/■s -z v J*-// W A 'ss/ Wy'MJs/' fat/S t-y'/y/.- Kt/jM wsw's 'jys -■/, w P. Een vnendin van het meisje uit Rhittem zag dat ze door een man van haar fiets en in een auto werd gesleurd. Surveille rende agenten ontdekten later in Vlissmgen de auto met het tweetal. De man bleek de twin tigjarige R. M. te zijn, met wie het meisje ander half jaar verkenng heeft gehad. Hij had haar ont voerd om het weer goed te maken zei hij. Het meisje zowel als de politie namen hem deze poging met in dank af. (Van een onzer verslaggevers; Vorige week vrijdag was de familie naar de rijksuniversiteit in Groningen gekomen om mee te maken hoe Hetuierik Jan zijn bul zou krijgen. Toen na lang wachten enkele familieleden naar de flatwoning ging om te kijken waar hij bleef, bleek me vrouw R (29) gedood door een slag met een zwaar voorwerp. De politie vond later op de dag de auto van R. langs het Van Starkenborghkanaal. Lang durig dreggen heeft tot nu toe mets opgeleverd. De recherche in Groningen twijfelt dan ook sterk aan zelfmoord. Vrouw, familieleden en ken nissen wisten zes jaar lang met beter dan dat R. na het gymna sium begonnen was aan de me dicijnenstudie. In werkelijkheid had hij alleen maar een Its-op- leidmg gehad. R. deed mets. Zijn vrouw werkte en zorgde daarmee voor een inkomen voor het echtpaar. Waarschijnlijk is er ruzie ont staan tussen R. en zijn vrouw, toen hij haar de waarheid over zijn studie vertelde en dat er helemaal geen feestelijke plech tigheid op de universiteit zou zijn die dag Mogelijk heeft hij na de ruzie met dodehike afloop de politie op een dwaalspoor willen zetten. CANBERRA - In het Australi sche regeringscentrum wordt ste- tng.gegnuifd om een enigszins uit de hand gelopen feestje door enige leden van de Conservatieve regering van Malcolm Fraser. Op het feestje (bijgewoond door ka merleden en ministers) zou op zeker moment een taart worden binnengereden, waaruit waardig een Conservatieve dame op zou njzen, die beschaafd "Happy Birthday To You" ten gehore moest brengen. De dame bleek over haar aandeel verkeerd te zijn voorgelicht Want nauwelijks begon het or kest het verjaarshed te spelen of er dook een schaars geklede schone uit de slagroom die on vervaard haar behaatje en broek je begon utt te doen. De woordvoerder der Conserva tieven haastte zich te verzekeren dat premier Fraser het feestje al verlaten had toen het onthullen de incident zich voordeed, maar vier zijner ministers bleken dol te zijn op taart en hielden de zoetigheden nauwlettend m de gaten. „IJhngs heb ik kamerschermen om de taart laten zetten", aldus Cameron, „het betrof hier im mers geheiligde parlementaire grond." De socialistische opposi tie had er geen goed woord voor over: „Men vraagt zich af of de ze gebeurtenis niet gezien moet worden als de enige geslaagde poging van de regering om. de prwé-sector van de economie te stimuleren, sinds ze een jaar ge leden aan de macht kwam." Slotcommentaar van de blote da me: „Ach, weet ik veel: verschil lende mensen doen verschillende dingen met verschillende taar ten." WASHINGTON - Het Hoog gerechtshof in Washington heeft de executie van Gary Gilmore, vastgesteld op aanstaande maandag bij zonsopgang voor het vuurpeloton, uitgesteld. Het hoogste Amerikaanse rechtscol lege willigde daarmee het ver zoek in van de moeder van de veroordeelde moordenaar. Een definitieve beslissing is uitge steld tot dinsdagmiddag 5 uur plaatselijke tijd. De voormalige gouverneur van Texas, John Conally, heeft een golf van nationale veront waardiging teweeg gebracht met zijn suggestie om Gilmores (en eventuele nog volgende) execu ties voortaan "life" op tv uit te zenden. Volgens hem zou "het werkelijk gruwelijke gebeuren van een executie op ieder die het zag een afschrikwekkende indruk maken". Psychiaters be twijfelen of Conally wel volle dig toerekeningsvatbaar was, toen hij deze uitspraak deed. 4 GARY MARK GILMORE (Van een onzéf verslaggevers) Het ongeluk werd in Roosendaal ontdekt De tweede conducteur van de trem Amsterdam-Brussel miste daar zijn collega, die hij in Dordrecht nog had gezien. De heer Filipphi had geduren de de reis even plaats genbmen 1 in de achterste bestuurderscabi ne. Eén van de deuren moet toen zijn opengewaaid, waar door de conducteur naar buiten werd gezogen. Zijn lijk werd ia- ter langs de spoorbaan gevon den. DEN HAAG - British Ley- lands Rover 3500 ts tot "Auto- van het Jaar 1976" gekozen. De 8-cdmcier behaalde 157 punten. Negentien nieuwe auto's dongen mee naar de titel. De tweede en derde plaats weiden lx-zet door AUDI 1Ö0 en Fords Fiesta met respectievelijk 138 en 135 pun ten De verkiezing is gebaseerd op grond van normen als com fort, veiligheid, techniek en de waarde voor het geld. Originele luxe badhanddoek met het bekende HVV-jonge- tje (U weet wel, van de affi ches). Formaat 50 x 100 cm. Decoratieve, handbewerkte wandtegel met keurig ster renbeeld naar keuze. Set met 12 fellcitatlekaarten waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abon nee en wij bezorgen u het ca deau van uw keuze als beloning. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotter dam. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: naam: straat plaats: soort abonnement kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning kies ik Ode badhanddoek met HW-jongetje O de kleurrijke wandtegel met het sterrenbeeld I (hier gewenst sterrenbeeld inruilen) Ode set met 12 storrenbeeldenkaarten. Gewenste cadeau aankruisen s.v p. Naam afzender: I straat Ejaafe sbb! ——Btu-a csrsonssrss

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2