Aangerande vrouw gezocht HOOFDKANTOOR HOEK LOOS IN SCHIEDAM Kort geding tegen vuilverbranding Rijnmond Duizenden guldens waterschade BEWONERSGROEP WIL KAKKERLAKKEN AANPAKKEN Gebruikers gezocht voor wijkcentrum Nieuwkmd tsaiiaauJ Minister opent expositie Hersenschudding PPR vergadert f m Survive in Passage II m wmmmm 1 w* VRIJDAG 10 DECEMBER 1976.'HET VRIJE VOLK.-PAGINA 2, hsssz m Noletdirecteur Vlootman showt wat er allemaal mogelijk is met het nieuwe maal tijdensysteem. Een glimmende nieuwe keukengereed om keuzemaal tijden af te scheiden. Integratie Sinds gisteren weet burgemeester Arie Lems nu ook wat "purgen" is. SCHIEDAM - Gemeentewerkers zijn gisteren de he le dag bezig geweest het wegdek van .de Bróersvest weer een beetje op te knappen en de schade bij de daar gelegen winkels 2n cafe's zoveel mogelijk te her stellen. Het precieze schade bedrag is nog niet bekend, maar dat loopt zeker in de tienduizenden. Schade valt mee Verouderd? SCHIEDAM - De wijk- vereniging van Nieuwland is druk bezig een betere bestemming voor het Wijkcentrum op het Wi- bautplein te vinden. Het wijkcentrum staat hoe langer hoe vaker leeg en daar wil de vereniging samen met de werkgroep Wonen en Leven in Nieuwland iets aan doen. Het wijkcentrum aan het Wibautplein; vele Nieuwlanders weten niet eens van het bes taan van het centrum af. Service voor patiënten: keuzemenu's in Nolet SCHIEDAM - De patiemen van het Noletziekenhuis willen in de toekomst beter eten- voor gezet krijgen en bovendien zelf kunnen kiezen wal -.ze: willen De voor bijna-een miljoen ver nieuwde keuken zal aanstaande maandag beginnen te- proef draaien In het Noletziekenhuis wordt ervan uitgegaan dat het nieuwe maal tijdsysteem over een maand of twee. drie perfekt zal. draaien. Er zullen ongetwijfeld nog ettelijke kinderziektes over wonnen moeten worden voordat het goed gaat met de voedsel voorziening in het Nolet, meent directeur Vlootman. Hei nieuwe maaltijdsy.steem komt erop neer dat de patiënten 's ochtends kenbaar maken wat zij de rest van de dag en de volgende ochtend wilien eten. Zij hebben hierbij keus uil me nu's (voorzover ze geen dieet voorgeschreven hebben) en uit een grote hoeveelheid mogelijk heden voor avondeten en ont bijt. Dieetpatiënten kunnen uit twee menu's kiezen. „Een uniek systeem voor Ne derland." zegt directeur Vloot man „We hebben het in een ziekenhuis in Zuid Duitsland 'gevonden en verder geperfectio neerd." Hij wil niet verhelen bijzonder trots op z'n nieuwe voorziening te zijn. Ouderdom van het materieel in de voormalige keuken van het ziekenhuis heeft 'bet nieuwe systeem noodzakelijk gemaakt. „Met was voornamelijk diep vries eten wat wij verstrekten. en hoewel 90"« van de patiënten er tevreden over was. vonden wij zelf toch dat de patiënt '/y meer zeggenschap in z'n maal tijden moest kunnen krijgen," aldus Vlootman. Een andere reden om de Keu zemaaltijden in te voeren was dat op die manier een betere dieetbewaking kan plaatsvinden. Als laatste reden voor deze ver nieuwing geeft Vlootman aan. dat de voormalige voedselvoor ziening van patiënten veel te arbeidsintensief was. Tweeent- wintig mensen hielden zich be zig met het koken, het rondde len en de afwas. Tien van die tweeëntwintig zijn verpleegkun digen. „Die kunnen we nu weer aan hun normale verpleegkun dige werk zetten." Het totale personeel van het Noletziekenhuis is momenteel druk bezig zich vertrouwd te maken met de nieuwe maaltijd voorziening. In acht cursussen hebben zij. geleerd hoe het keu- zesysteem werkt. Elke ochtend gaan verpleeg kundigen de zalen af en leggen de patiënten de maaltijdkeuze voor. Met behulp van een maal- tijdkaart kan dan met sticker tjes aangegeven worden wat de patiënt wel en wat hij niet wil eten. In het systeem ligt beslo ten dat de patiënt hoe dan ook een verantwoorde maaltijd krijgt. In tegenstelling tot ande re systemen in Nederlandse zie kenhuizen zal het de Nolet-pati- ent niet mogelijk zijn een hele dag alleen maar patat of ge haktballen te eten. Aanvankelijk wilde het Nolet ziekenhuis - vooruitlopend op de integratie tussen de Sehie- damse ziekenhuizen, en .even tueel ook het Vlaardingse - de keuken van het Gemeente Zie- kenhuis gebruiken voor haar patiënten, maar de hobbelige weg tussen beide hospitalen zou een veilige overtocht van de soep onmogelijk' maken. „Het is de bedoeling dat 'we zeven a tien jaar met deze keu ken doen. maar alles is zó ge kocht dat het makkelijk kan op gaan in de fusie." SCHIEDAM - De Schiedamse gameentepolitie verzoekt onder staand bericht kenbaar te ma ken: ..Óp 9 december 1976 in de 'middaguren heeft een onbekend gebleven dame van middelbare leeftijd, blond haar, klein pos tuur, in dé --winkel vèn C. A aan dé Rotterdamsédijk een burger verteld dat een door -haar op dat, moment aangewe- f zen persoon welke eveneens in de winkel van C A liep. haar. i SCHIEDAM - Burgemeester Arie l.ems heeft gistermiddag op de Havenstraat het hoofd kantoor van de machine- en zuurstoffabriek Hoek Loos ge opend. Hij verrichtte de ope- ningsdaad in tegenwoordigheid van de top van het bedrijf en een groot aantal genodigden. Behalve enkele tecjen van de 'ondernemingsraad 'j^óchfcS nie- mandvan 'de 300 personeelsle den dief in het kantoor werk- enige dagen geleden in Schie dam had aangerand en beroofd. Ze zou van dit feit aangifte hebben gedaan bij de gemeente politie van Schiedam, hetgeen niet juist blijkt te zijn. Op aan wijzing heeft de politie later een 27-jarige man aangehouden, die" echter ontkent zich schuldig te hebben gemaakt aan aanran ding en beroving. De afdeling Recherche van de gemeentepoli tie. telefoon 260760 toestel' 126. zou graag in contact treden met de onbekend gebleven dame. De aangehouden man is na kort verhoor weer op vrije voeten gesteld." SCHIEDAM - Minister Van Doom van CRM komt morgen naar Schiedam cm tn het Ste delijk Museum aan de Hoog straat de tentoonstelling van de schilder Anton Rooskens: te ope nen. De expositie geeft een overzicht van het werk van de ,-chi.lder die in februari van dit jaar overleed en die deel uit maakte van de Cobrabeweging De overzichtstentoonstelling wordt morgenmiddag om vier uur geopend zaam zijn de opening meema- laen. Nog; voor het'gebeuren was vhet personeel, naar/ buts ge stuurd. Pas morgen 'kunnen de personeelsleden hun, familiele den laten zien hoe hun nieuwe werkomgeving eruit, ziet. Want clan houdt het bedrijf open huis voor de ongeveer 1100 mensen j die bij de in totaal tien vesti- gingen van Hoek Loos werk zaam zijn. De burgemeester opende net hoofdkantoor door een met ne vel gevulde perspexkast ie ..purgen" met stikstof (purgen is een door Hoek Loo> ontwikkei- de methode om oen ongewenst gas te verdringen met behulp van een neutraal gas. red.) waardoor een enorme foto van het hoofdkantoor aan de Haven straat zichtbaar werd. Voor deze handeling ontving Lems een aansteker en een enveloppe met geld dat bestemd is voor liet door hem beheerde cultureel en maatschappelijk fonds. Tevens wordt de bij het kantoor liggen-, de jachthaven op kosten van Hoek Loos voorzien van een nieuwe steiger. Binnen het college van b en w zegt men erg bli.i te zijn dat het bodnii zijn hoofdkantoor in Schiedam heeft neergezet. Toch is bet de afgelopen tijd niet al- lijd koek en ei russen het dage lijks bestuur van de stad en de directie van het bedrijf geweest. Liever had men bij de gemeente gezien dat het hoofdkantoor ge- j bouwd was op de 's-Graven- landseweg waar het Rotterdam- i se bouwbedrijf Muijs en de Winter momenteel een aantal kantoren bouwt Zoals bekend /V.' heeft de gemeente een deel van deze kantoren gekocht om er de woningdienst en de sociale dienst in onder te brengen ln april 1975 besloten Muwi en Hoek Loos geen zaken meer met elkaar te doen en maakte de laatste het plan bekend om op de Havenstraat een kantoor te gaan bouwen, waarmee in okto ber van het vorig jaar gestart werd. De gemeente was wel ge dwongen om het bedrijf toe stemming te geven daar te bou wen. omdat na een onderzoek bleek dat de grond waarop het hoofdkantoor staat eigendom van Hoek Loos is. Hoewel nie mand pogingen gedaan heeft daar verandering in te brengen, is het de gemeente nog steeds een doorn in het oog dat het kantoor op een plek staat waar geen openbaar vervoer komt Het bedrijf zelf is met een ex periment gestart, om die perso neelsleden die geen vervoermid del hebben een taxi te laten ge bruiken. Het bedrijf beschikte al over kantoren in Amsterdam en Deri Haag. Echter door hier het hoofdkantoor neer te zetten (in Schiedam stond al het rekencen trum van Hoek Loos. red.) moesten deze worden gesloten. Dit betekende dat er een aantal personeelsleden moest afvloeien, hetgeen volgens een woordvoer der van de directie via natuur lijk verloop gebeurde. De werkzaamheden bij Hoek Loos gaan van het fabriceren van de gasfles voor. zoals bur gemeester Lems het in zijn ope ningswoord noemde, de eenvou dige dorpssmid tot het fabrice- j WOrdt hij smoorverliefd op haar ren van ingewikkelde medische apparatuur. Het bedrijf heeft zo'n 55.000 klanten. De naam Hoek is voor Schie dam geen onbekende. A! in 1907 stichtte de gelijknamige grond legger van het bedrijf op de Buitenhavenweg een bedrijfje waar zogenaamde stoomauto's werden gefabriceerd. Via de Hoofdstraat kwam het bedrijf uiteindelijk op de Havenstraat terecht. dochter Elaine. Na veel verwik kelingen en spanningen slaagt Benjamin er op het nippertje in dat een huwelijk tussen Elaine en een ander voorkomen wordt, waama hij er met haar vandoor gaat. Het is eigenlijk belachelijk dat zelfs in 1976 deze film alleen toegankelijk is voor filmkijkers van boven de achttien. Dat het Noletziekenhuis toe stemming heeft gekregen voor de vrij dure investering (ruim ƒ900.000) dankt ze aan het Colle ge voor Ziekenhuisvoorzienin gen. „Deze goedkeuring heeft ons eveneens goede hoop gege ven op een voortbestaan van dit ziekenhuis. Die commissie moet namelijk ook beslissen over het afstoten van een aantal zieken- - huisbedden in deze regio, en ze zouden ons niet de keuken laten uitbreiden als we binnenkort dicht moesten," zegt directeur Vlootman. SCHIEDAM - De komende twee filmweken draait de ge ruchtmakende film Survive in de. grote zaal van het Passage theater. Geruchtmakend omdat regisseur Rene Cardona bij de opnamen echte lijken gebruikte en omdat op nogal realistische wijze wordt getoond hoe mensen mensenvlees eten om op die ma nier in leven blijven. Survice is een weergave van hetgeen zich in 1972,in het An- ■des-gebergle in Zu'id-Amerika afspeelde toen daar een vlieg tuig neerstortte. Dit ongeluk werd door 28 passagiers over leefd waarvan er uiteïndehijk 16 gered konden wordun. De wil om te blijven leven was bij hen zo sterk dat ze besloten delen van de lichamen van de omge komen passagiers op te eten. om op die manier aan de honger dood te ontkomen. Het enige schokkende in Survive zijn de beelden waarin hel mensenvlees "bereid" en gegeten wordt. De drang van mensen om koste wat het kost in leven te willen blij ven komt in de film nauwelijks tot uiting. In de Bio-zaal van het Passa getheater draait deze week de film The Graduate met Dustin Hoffman. Iedere filmliefhebber heeft deze bij oude film zeker al één keer geziën. *m Nog een keer gaan zien is zeker de moei te waard, al was het alleen maar om de prachtige filmmu ziek van Simon en Garfunkel. The Graduate vertelt bet ver haal van Benjamin Braddock die na zijn studie een verhou ding begint met de oudere me vrouw Robinson. Echter tot groot ongenoegen van haar ROTTERDAM - B. en W. van Rotterdam willen de NV. Afval verwerking Rijnmond (AVR) in kort geding voorde rechter da gen. Langs deze weg wil Rotter dam een nieuwe aandelen-uit gifte blokkeren, die de machts verhoudingen binnen de AVR grondig zou veranderen. Het gaat in eerste instantie om de uitgifte van 400 nog niet geplaatste aandelen aan de ge meente Barendrecht. Het directe gevolg van deze stap is. dat de gemeenten Rot terdam en Schiedam niet meer in staat zouden zijn om met hun aandelenpakketten besluiten, die een li meerderheid van stem men behoeven, te blokkeren. Een dergelijk besluit zou op 6 januari volgend jaar genomen moeten worden. De statuten van de AVR drei gen dan op een voor Rotterdam onaanvaardbare manier veran derd te worden. Rotterdam, zou daarbij bovendien gedwongen worden om op een ongewenste manier mee te betalen aan de 65 miljoen aanloopverliezen van de AVR. Dit alles zou in de ogen van Rotterdam dan bekroond worden meteen onaanvaardbare meerderheidspositie van het Openhaar Lichaam Rijnmond als grootste aandeelhouder. Rotterdam vindt de voorge stelde handelwijzen zo in strijd met de bij de oprichting van de AVR gemaakte afspraken, dat het al in oktober dreigde te be sluiten desnoods aan de rechter ter vernietiging te zullen voor leggen. Een Rotterdams verzoek om bindende arbitrage in het geschil is door de overige aan deelhouders (de kleinere Rijn mondgemeenten) afgewezen. Door het feit. dat Rotterdam en Schiedam samen op dit mo ment nog meer dan een derde deel van de tweeduizend uitge geven aandelen in handen heb ben. kon' de beslissing tot dus verre geblokkeerd worden. Dit verandert, als het plannetje van 19 kleinere Rijnmondgemeenten. om de 400 nog in portefeuille zittende aandelen uit te, geven zou doorgaan De belans slaat dan net ten nadele van Rotter dam en Schiedam door. Overigens heeft Rijnmond het voorstel om die aandelen in be- zii te nemen vorige week afge wezen. Daarop heeft de gemeen te Barendrecht zich als „blokka de-breker" aangeboden. De Ba- rendrechtse gemeenteraad krijgt dan ook vanavond een voorstel tol aankoop van de 400 nieuw uit te geven AVR-aandelen voorgelegd. Rotterdam heeft de andere aandeelhouders en de Raad van Commissarissen per brief laten weten, zioh nu in kort geding tot de rechter te.zullen wenden, teneinde het op 1? december te nemen besluit onrechtmatig te laten verklaren. Rotterdam wordt hierin juridisch bijge staan door Mr. Hoogenraad. De aankondiging van het kort geding leidde gisteravond laat nog tot koortsachtig overleg tus sen de Rotterdamse wethouders Van der Have,en Riezenkamp. rrfet AVR-president-commissaris Van Heezik en directeur Stolk. De AVR-vertegenvvoordigers hadden om dit gesprek ge vraagd. omdat zij vrezen dat het voeren van een kort geding - nog los van de uitslag - de commerciële positie van het be drijf zal schaden. Om die reden hebben beide partijen ermee in gestemd door hun juristen te la ten bekijken of er ook nog een minnelijke schikking mogelijk is. Alleen Café Het Vierkantje heeft al voor zo'n 30.000 scha-! de. De zaak moet van een ge heel nieuwe vloer worden voor zien. terwijl ook de koelmachi nes grotendeels vernield zijn door al het met zand vermengde, water. De kelder van dit eta-- blissement stond drie decimeter/ onder water. Het Vierkantje zal een week moeten sluiten, vogens eigenaar Wasman. Óok café-restaurant De Am- stelbron heeft aanzienlijk scha de geleden door de overstroming van woensdagnacht. De disco theek van dit bedrijf - die een aantal meters onder het wegdek van de Bróersvest ligt - heeft blank gestaan, evenals de bier kelder. De vaten bier dreven hier zelfs bijkans het pand uit.:. Eigenaar Van Dilsen denkt aan een schadepost van rond de 1500.-. Andere zaken die dicht bij de bron - (de lekgeslagen waterlei ding) zaten, hebben minder te lijden gehad van de formidabele overstroming. Alleen de winkel van het Rotterdams Nieuwsblad en de daaronder gelegen redak- tie van de Schiedamse Courant heeft erg veel overlast van de zanderige vochtigheid. De scha de valt er mee. In schoenenzaak Alfa en café Het Centrum, die eveneens aan de Bróersvest .liggen hebben ze slechts natte voeten gekregen De schadeposten bedragen daar enkele tientallen guldens. Alle benadeelden zijn overi gens van plan een schadeclaim bij de gemeente in te dienen. Het was dan ook een gemeente lijke waterbuis die uitelkaar ge knald is. De gemeente is niet van plan zich aansprakelijk te steller., zo deelde burgemeester Lems gisterochtend mee. „Wij kunnen het niet helpen als er bij voorbeeld zoveel regenvalt dat allerlei bedrijven onder wa ter lopen. Ook dit is niet onze schuld." meende hij. Indien echter blijkt dat het waterleidingnet op de Kce- markt/Broersvest verouderd is en dat dat de oorzaak was van de overstroming, zal de gemeen te echter wel aansprakelijk zijn. Er zou dan sprake zijn van na latig onderhoud. Een eerste onderzoek van de Gemeentelijke Technische Be drijven heeft nog geen oorzaak voor de watersnoodramp" aan gewezen. Een officiél verklaring van deze zijde maakt slechts melding van een 35 cm. dikke gietijzerentransportleiding waaruit een stuk metaal is weg gesprongen." Voor waterveront reiniging in het centrum van Schiedam bestaat volgens de GTB geen grond. Vandaag zijn gemeentewer kers weer aan de slag gegaan om de leidingen te herstellen en j het wegdek weer op peil te brengen. Of het werk nog voor I het weekend afkomt is de vraag. SCHIEDAM - Een groep van acht bewoners van de ..Kakker lakkenflat" aan de Nieuwe Damiaan heeft een bewonersco mité geformeerd, dat het onge- dierteprobleern gaat bekijken De leden van die bewonersgroep zullen alle woningen in de be treffende flat afgaan, om de be woners daar ertoe aan te zetten de gemeentelijke reinigings dienst toe laten. Zoals bekend worden twee flatgebouwen naast de spoorlijn Nieuwland geteisterd door een kakkcrlakkenplaag. Nu het bui ten kouder wordt trekken de beesten de huizen in. op zoek naar y,a rmte. Zo komen dan ook veelal b»i de centrale ver warming tevoorschijn. Een sehoonmaakaktiè van de Vrom heeft eerder1 dit jaar niet hel gewenste^effekt - uitroemig van hel ongedierte - opgele verd. daar oen aantal bewoner- niet meedeed. De Vrom moei het hele huis met chemische middelen volspuiten-, om - de beesten voorgoed kwijt te raken !n haar pas verschenen maandblad doet de werkgroep Wonen en Leven in Nieuwland nog eens een beroep op de be trokken bewoners om toch voor al alles te doen om de kakker lakken kwijt te raken De werk- gitiep meldt daarbij ook nog eens dat een gezin in het geheel niet „vies" hoett te zijn is er in de woning kakkerlakken voor komen: dat is een overleefd idee. menen zij Aanvankelijk was de gemeen telijke reinigingsdienst van plan om in samenwerking met de ge meentelijke woningdienst begin december met de sehoonmaak aktiè te beginnen. Door de te genwerking van een aantal be woners. is die datum inmiddeh uitgesteld tot begin januari. Binnenkort zullen alle bewo ners van de twee flats' informa tiemateriaal in de brievenbu.' krijgen, over de voorzorgsmaat regelen die getroffen moeter worden voordat de reinigers hun werk komen doen. De werkgroep van mening dat de huidige indeling van het centrum te wensen overlaat Om het beter geschikt te maken voor allerlei wijkaktiviteiten moet er echter stevig verbouwd worden. De gemeente zal die verbouwing moeten betalen. De werkgroep en de wijkveremging zijn daarover al in gesprek met de verantwoordelijke wethou der. Collé. Begin januari moet daarover de beslissing vallen. y^y/M w/z/y/s/wAs, Vóór die tijd wil de wijkver- enigin g echter weten wie alle maal gebruik zou kunnen of willen maken van het wijkcen trum. Allerlei Schiedamse en Nieuwlandse organisaties dit- op zoek zijn naar een redelijk on- derkbmen, kunnen bij de wijk- vereniging en de werkgroep Wonen en Leven terecht met suggesties. De werkgroep zelf heeft al enkele plannen voor een nieuw gebruik van het wijkcentrum. Zo wil men er graag een per manente soos vestigen waar alk- wijkbewoners op elk uur van de dag kunnen komen binnenval len Ook zou in één van de zaal tjes van het verbouwde centrum een peuterspeelzaal onderge bracht moeten worden. Op het moment zijn daartoe nauwelijks voldoende faciliteiten in Nieuw land. Van een op stapel staande verbouwing is de beheerster van het wijkcentrum momenteel nog niets bekend. „Het is inderdaad zo dat het centrum voor het I grootste deel van de tijd leeg- j staat, maar verder weet ik nog van niks", zegt zij. j SCHIEDAM - De zesjarige B. Dróge uit de Middeihamisse- straat is in de Lange Nieuw- straat door onbekende oorzaazf? ten val gekomen, en moest tere. plekke behandeld worden -aan ettelijke schaafwonden. Het jon-^ getje mocht daarna naar buis'j gaan maar moest later alsnog," naar hel ziekenhuis. Hij blee* ook nog een hersenschudding te hebben. SCHIEDAM - De PPR hóudt'** vanavond een leden vergade ring 0 in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Op tie agenda staat on/^, dermeer de tweede nota over de komende samenvoeging van .de Schiedamse ziekenhuizen. Ooit», wordt gepraat over de proble-s3 men in de scheepsbouw en konrt.js de ontwerpresolutie over het re-,5 geerakkoord tussen PvdA PPR aan de orde gadering begint om acht uur. De ledenver- morgenavond'*/

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1