POLITIE EN ONDERWIJS WERKEN SAMEN Onduidelijke politiek van Van der Wilk Afscheid zuster in Noletziekenhuis PAVLOV VAN DER WILK Kerstklanken in de Grote Kerk Turkije in volle gang 3 Agenten spelen verstoppertje Typen Natuur Nivonlezing i Ruilbeurs Gebeten hond Neonreklames Weinig zinvol DONDERDAG 16 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De zeven bofkonten die in een politiewagen een ritje door de stad mochten ma ken. SCHIEDAM Een secretaresse, een bereden politie agente en een vrouwelijke detective zullen over pak weg tien jaar het tekort aan personeel bij de Schie- damse politie helpen oplossen. Drie leerlingen van Schiedamse scholen zijn tot deze beroepskeuze geko men nadat zij in de klas het projekt "De Schiedamse politie en wij" gevolgd hebben. Ze zijn nu nog maar elf jaar. mmm SCHIEDAM - Het PPR-raadslid Hans van der Wilk heeft gisteravond een raadsvoorstel ingediend om het vervolgens weer in te trekken. In het voorstel, dat was mede ondertekend door de PvdA-raadsleden Nicolai Dielemans en Yvonne Siljee, werd de gemeenteraad gevraagd de raadscommissie voor de ruimtelijke orde ning uit te breiden, zodat'Van der Wilk ook lid van deze commissie zou kunnen worden. iiËMl Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 'Leuk joh, als detective met 'n pistool schieten'r ..Zo'n detective die boeven op spoort dat lijkt me wel mooi. Dan kan je met een pistool lek ker schieten," zegt een leerlinge van de Thorbeckeschool. nadat zij heeft kennis gemaakt met de activiteiten van de politie. „Lek ker op een paard door de stad rijden" is de hartewens van een andere leerlinge. Loraioe van De Ouverture school wil later ook wel bij de politie, „..maar dan als secreta resse. Ik hoef niet dieven te vangen ofzo, ik wil mijn typedi ploma halen en leren stenogra feren en dan bij de politie zegt rij. Zeven kinderen van zes lagere scholen waren gistermiddag op het bureau van de politie om iets te verteDen over het projekt dat zij op school hebben gedaan. De scholen waren bereid ge weest om als proefkonijn te die nen voor het door onderwijs mensen uitgedachte projekt "De politie en de school". De kinderen kregen echter als beloning voor hun medewerking een ritje in een surveillancewa gen door de stad aangeboden. Een ritje dat helaas voortijdig eindigde, doordat de surveillan cewagen naar een echt ongeluk toe moest Het politie Amderwijsprojekt is opgezet door gemeentelijk on- derwijsconsulent A. J. Tigges en J. de Nie, van de Onderwijsbe geleidingsdienst. „Wij worden in het onderwijs al jaren gecon fronteerd met vernielingen aan schoolgebouwen, daar wordt ai jaren over gepraat, maar we wilden nu ook eens iets gaan doen. We hebben niet de illusie dat door dit projekt de scholen opeens niet meer vernield zullen worden, maar misschien helpt het een beetje," aldus Tigges. Zo krijgen de vijfde- en zes- deklassers een lesbrief, waarin onder meer ook het vraagstuk voorkomt "Wat kost nou zo'n kapotte ruit en hoeveel fietsen zou je niet voor al dat geld kunnen kopen". Door dat besef bij te brengen hopen de onder wijsmensen dat de vernielzucht iets minder wordt. Als voorbeeld voert een der schoolhoofden aan dat sinds het projekt "De natuur en wij", waarbij onder meer uitstapjes werden gemaakt naar de kin derboerderij, er minder vlug een struik vernield wordt dan an ders:,. In de klas krijgen de leerlin gen via de meester of juffrouw een hoeveelheid informatie over het doen en laten van de politie toegespeeld, waarover ze dan zelf verhaaltjes en dergelijke moeten maken Na enkele we- MM» !®ssi»s;ssl v* .'V ken wordt dan tot besluit van het projekt een bezoek gebracht aan het bureau om de meldka mer en het politiemuseum te bekijken. Vervolgens maakt elke leerling een werkstuk over "De Schiedamse politie en wij". Het ligt in de. bedoeling om - nadat dit projekt een aantal maanden gedraaid heeft - een ♦«"toonstelling te houden van alle werkstukken in bij voor beeld het Stadskantoor. Het pro jekt gaat in januari definitief van start Het effekt van de lesbrieven is momenteel nog nauwelijks te meten. Wel weet een school hoofd al, dat "toen ik vroeger met mijn klas naar het zwem bad ging en we kwamen op straat een agent tegen, dan rie pen ze "hé. Rot Juut", maar nu zeggen ze "hé, daar gaat een surveillancewagen". De relatie tot de politie en de agenten is anders komen te liggen." Zowel politie als de leerkrach ten zeggen de leerlingen er voortdurend op te wijzen, dat ze niet alleen "geweld" uit de krant knippen, maar 'ook de meer "lievere" kant van het po litievak benaderen. Het bekende beeld van de agent die een oud vrouwtje helpt oversteken dus. De Nie zegt daarover nog: „Kinderen hebben het nodig om een held te vinden. De televisie biedt ze die vaak. Nu kunnen ze de politieagent als held gaan bewonderen." Het was opvallend dat de twee genoemde PvdA-raadsle den pas in de raadszaal ver schenen, r.adat Hans van der Wilk zijn voorstel had ingetrok ken. Hij deed dit met de woor den: „Hierdoor kunnen de mede ondertekenaars in een vervelen de en ernstige situatie terecht komen. Ik heb geen zin dit soort conflicten over mijn hoofd te la ten uitspelen." Desgevraagd ver klaard hij later dat volgens hem de twee PvdA-ers vanwege hun handtekening onder het voorste! door hun fractiegenoten onder druk zijn gezet. Zoals we gisteren in HVV schreven, hadden de twee raadsleden een besluit van de PvdA-fractie om de hele zaak van het lidmaatschap van - de commissie voor de ruimtelijke ordening te verschuiven naar januari, genegeerd. Gisteravond bleek dat Hans van der Wilk waarschijnlijk op zijn eigen houtje te werk is ge gaan. Volgens één van de on dertekenaars van het raadsvoor stel Nicolai Dielemans, had Van der Wilk het betreffende raads voorstel gisteravond nog niet mogen indienen. Op vragen van VVD-er Ge rard Verhulsdonk verklaarde PvdA-fractievoorzitter Joop de Jong dat wat betreft de samen werking tussen PvdA en PPR het Samenwerkingsprogramma 1974-1978 nog steeds het uit gangspunt van het beleid is dat in Schiedam gevoerd moet wor den. „De vraag blijft of de sa menwerking meer zou moeten zijn. Daarover vindt momenteel overleg plaats", aldus Joop de Jong. SCHIEDAM - Iedereen die het een of ander verzamelt kan vanavond weer terecht in ge bouw Arcade aan de Lange Ha ven als daar de Nederlandse Vereniging "De Verzamelaar" bijeen komt. Vanaf zeven uur is iedereen welkom. SCHIEDAM - Bijna een uur lang heeft de dronken automo bilist J.R in de struiken nabij het Hargplein doorgebracht om dat de politie achter hem aan zat. De politie - die de man op Rijksweg 19 al gesignaleerd had maar later uit het oog verloren was trof hem wederom aan in Kethel Tuindorp. Daar had R. zich al in de struiken verstopt maar vluchtte toen de politie eraan kwam. Ge heel volgens de wild-west nor men verstopten de agenten zich toén ook in het struikgewas, wachtend wie het eerst zou op geven. Dat was J.R. Hij rook ondanks de onvrijwillige tijd in de koude buitenlucht nog steeds naar drank én moest mee naar het bureau. Blazen en bloedge- ven vond hier plaats. SCHIEDAM - Enige honder den huidige en ex-collega's van adjunct-directrice M. G. H. Wal- burgia-Van Eijs zijn gistermid dag ïn de aula van het Noletzie kenhuis bijeen gekomen om af scheid te nemen van zuster WaJburgia. Zij heeft wegens ge- zondhehlsredenen baar werk in bet Nolet eraan moeten geven. Directeur Vlootman van dit ziekenhuis was een van de ve len die persoonlijk afscheid kwamen nemen, en mevrouw Walburgia's kwaliteiten in een toespraakje roemden. Ook liet oud-burgemeester Roelf sema zijn hoofd even zien in de aula- Mevrouw Waiburgia is met ingang van 1 november jl. opge volgd door znster J. L A. Brai nier. mm. Geïrriteerd einde van algemene beschouwingen SCHIEDAM - Het comité „Schiedam Zingt" zorgt er voor de vijlde maal voor dat bekende en minder bekende kerstklan ken in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat zullen klin ken. Komende zondagmiddag vindt daar de traditionele Kind erkerstzang plaat» terwijl er zondagavond een mini-kerstcon cert wordt gehouden. De Kinderkerst/ang die zon dagmiddag om vijf uur begint is speciaal op kinderen gericht. Het mini-concert dat zondag avond om acht uur begint >-> trzer voor votwassefUm bestemd. Aan beide gebeurtenissen wer ken dezelfde personen mee De speciale gasten tijdens de Kin derkerstzang zijn de leden van het Maruenerkoor. tijdens het mini-concert zijn dal «ie (eden van het Grote Kerkkoor De medewerkers aan beioe gebeurtenissen zijn presentator Gerard van den Berg burge meester Arie ia-rns tenor Aat van Steenoven, organist Aad van der Hoeven. The Creedsm- gers onder leiding van Jan Schol te. Combo New Life van het Leger des Hei Is en enkele .koperblazers van llarw Davids Gratis kaarten voor beide kénstgebeurtenissen zijn op ver schillende plaatsen in de stad verkrijgbaar. Morgen kan men voor de gratts toegangskaarten van negen tot vijf uur terecht Dij Het Vrije Volk op de Hoog straat 76 De Ziekenomroep Schiedam (ZOS) zorgt er voor jat diegenen die momenteel in jén van de Schiedamse zieken- wizenmoeten verblijven, ko nt -* zoadat kunnen: meege- •s at,v Schiedam „De heer Van der Wilk reageert als een hond van Pavlov als het on derwerp "inspraak*' aange roerd wordt. Deze speler heeft zelf voortijdig het veid verlaten en heeft nu de grootste mond als het gaat over de resultaten die het verderspelende team boek te", zo blafte een duidelijk getergde wethouder Zijde veld zijn voormalige wet- houderscoliega Hans van du Wilk gisteravond toe. Dat gebeurde op de derde dag van de Begrotingsbehande ling. „We hebben hem in eerste instantie gespaard, maar toe hij in tweede instantie te rugkwam met dezelfde be schuldigingen aan ons adres inzake inspraak, hebben we gezegd "nu is het wel ge noeg". Als er één iemand is die zijn zaakjes heeft laten liggen, dan is hij het wei. Hij heeft ons met een stapel onafgewerkte voorstellen opgezadeld", zo bracht Chris Zijdeveld de mening van het gehele college over Van der Wilk on„er woorden. Zowel Zijdeveld, Lems als Collé raakten vreselijk geïr riteerd doordat Hans van der Wilk hen in tweede in stantie (nadat hij dat maan dagavond ook al had ge daan) wederom voor de voe ten wierp, dat de wijze waarop het college het on derwerp "inspraak" aanpakt, ruime plaats voor twijfel laat. Kén van de medewerker» aan hel kerstgebeuren in de Grote Kerk is de Sehiedaro.se tenor Aal van Steenoven. SCHIEDAM - "Werkelijkheid en verbeelding" is de titel van het programma da: vanavond in Irene aan de Nieuwe Haven ge geven zal worden door hel Ni- von Eén medewerkster van het museum Boymans van Beunin- gers verzorgd dan een lezing over de kollektie van Van Reg- teren van Alterta, die deze maand in het museum tentoon gesteld staat. De aanvang m orr. acht uur, de toegang bedraagt J I tie woordvoerders van de PvdA. CDA, WD en CPN kregen normaal alle vier antwoord van het college op de door hen gemaakte op merkingen. Van der Wilk (PPR) was kennelijk de eni ge (Pavlov)-hond die gebe ten moest worden. Keinier Scheers - wethou der voor financiën - betoog de nogmaals dat de bezor ging van de Populaire Be groting te wensen over heeft gelaten. 31 aar," zo zei hij, „wegens slechte bezorging zullen wij de rekening voor lopig niet betalen." Eef Collé - wethouder so- j ciale zaken - beet Hans van j der Wilk toe dat hij „van- wege zijn voormalige func- He niet meer rechten heeft i dan een ander raadslid." j „Nou. kijk. dat zit dus zó, lijkt meester Schee res tegen zijn leerlingetjes te zeggen. Het zijn echter de VVD-mannen Slijpen en Bakkers tegenover hem. en die weten allang dat neonrekla- mr op het dak goed geld op brengt. Een opmerking die voort vloeide uit Van der Wilks vraag of de nota Participa tie (tijdens zijn wethouder schap begonnen) nog wel af gemaakt wordt. Dat is vol gens Collé wel de bedoeling. Behalve de opmerkingen over Van der Wijk merkte Chris Zij develd (wethouder ruimtelijke ordening) geen nieuwe dingen meer op; Herman Posthoorn trouwens evenmin (cultuur). Burgemeester Ane Lems vond tenslotte dat CDA-er Poot de PvdA-partijkrant maar eens moet lezen als hij wil weten wat het nut is van programcol leges. „Daar staat het uitgebreid in, met weik antwoord ik mij er maar makkelijk vanaf maak", voegde Lems daar zelf at aan toe. Over het afschaffen van het „dranksymboor Proosje in ge meentelijke folders wist Lems op te merken dat het effekt van reklame klein is. Overigens heeft Proosje geen glas in de hand op de populaire Begroting, wist Lems verder nog Tijdens de zogenaamde twee de instantie waarmee de derde avond van de begrotingsmara thon van start ging besteedden de verschillende fractievoorzit ters opmerkelijk veel aandacht aan het plan van wethouder Reinier Schee res om op het dak van het Stadskantoor neonrekla mes neer te zetten. CDA-er Piet Poot opperde daarbij zelfs het plan om ook het luchtruim bo ven de stad voor reklamedoel- einden te gaan gebruiken. Ook het plan van wethouder Eef Collé om in navolging van Maassluis buitenland' .ri sen naar de stad te i.-> had indruk op de fractievoorzitters gemaakt. PvdA-er Joop de Jong zei moeite met het plan van Collé te hebben. WD-fractie voorzitter Gerard Verhulsdonk zei daarover: „Ik hoop dat er een moeder-mavo in Schiedam komt Al was het alleen maar om de gelimporteerde tandart sen te kunnen verstaan. Anders zit de tandarts met een mond vol tanden en de patiënt zit zonder" PvdA-er De Jong zei aan het adres van wethouder Zijdeveld dat hij er niet van overtuigd is dat het tempo waarop stadsver nieuwing hier plaatsvindt hoog genoeg ligt. „Laten we er geen doekjes omwinden, er is hard gewerkt aan noord. Maar we moeten voorkomen dat de stads vernieuwing daardoor in het slop raakt", zei hij. De oppositie-partijen kregen van Joop de Jong te horen: „Ik heb het gevoel dat CDA en WD nu al begonnen zijn met de campagne voor de raadsver kiezingen van 1978 De hand schoen is nu in de ring gewor pen. ik zal 'm volgend jaar op pakken." Waarop Verhulsdonk antwoordde: „Hij is nog erger dan Van Agt, hij heeft een jaa- nodig om na te denken." Het PPR-raadslid Hans van der Wilk zei gisteravond dat hij de manier waarop de gemeen teraad dit en voorgaande jaren algemene beschouwingen heeft gehouden weinig zinvol vindt „Mijn voorkeur blijft ernaar uitgaan politieke beschouwingen te organiseren bij gelegenheid van besluitvorming over be- t leidsstukken." Hans van der Wilk die hele maal niet tevreden was over de manier waarop het college van b en w zijn vragen beantwoord had, vroeg ondermeer wat er met zijn discussie-nota partici patie was gebeurd, waarvan het concept eind augustus al gereed lag. Het PPR-raadslid besloot zijn kleine betoog met een kat aan het adres van het college: „Straatnamen worden verkocht, men denkt aan lichtreklame op het dak van het Stadskantoor. De commercie slaat toe. Wellicht gaat het college er in de toe komst toe over shirtrek.'ame te dragen. SCHIEDAM - De bliksemactie voor het door een aardbeving getroffen Oost-Tbrkije is sinds enkele dagen in volle gang. Een aantal Schiedammers heeft deze actie spontaan op poten gezet. De bliksemactie duurt tot en Otet zaterdag 18 december. Behalve vanavond gaan ver schillende collectanten de huizen langs waarbij van zogenaamde intekenlijsten gebruik wordt ge maakt. Volgens het inderhaast geformeerde artieeoroité loopt de hulpactie vrij goed. Voor de huis-aan-huiscollecte zijn geen vrijwilligers meer nodig. Wei komt het comité nog een groot aantal collectanten tekort voor de straatcollecte die komende zaterdag in het stadscentrum wordt gehouden. Het actiecomité heeft nog geen tien collectanten terwijl er on geveer dertig nodig zijn. Mensen die witten helpen om geld voor Oost-Turkije in te zamel*"- kunnen zaterdagmorgen vanaf elf uur terecht in Centrum De Kreek op de Lange Haven. Daar worden de collectebussen uitge geven en de collectanten van koffie voorzien.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1