i I ^Almelo9: JA fonder strenge Voorwaarden 99 Madrid blijft hard in zaak-Oriol Conflict in wegvervoer bijgelegd Boekowski vrij 'in ruil' voor Corvalan Hoogleraar weigert onderzoek zaak-Menten Censuur in knotsgek Veenen- daal Olietanker ontploft Stankgolf treft Vlaardingen i MENTEN (1) MENTEN (2) Hot 11 Wr Kies uit 3 unieke ccdeaus. Steekpenningen voor vliegtuigaankoop, zegt Amerikaans rapport Bedrijfsleider neergeschoten Van Agts opdracht niet ruim genoeg Het Vrije Volk a Nog weken 'Mits* 18 namen Bedenkelijk Besangon INFORMATIE OVER BEZORGING: Minder koud Hilversum 2 en Ned. 2 beter Zaterdag 18 december 1976 32e jaargang no. 9084 Prof. Van Gunsteren heeft groot gelijk met zijn weigering de zaak-Menten te onderzoeken. Of een grondig onderzoek of helemaal geen onderzoek. Wat stelt een onderzoek eigenlijk voor als de rol van poli tieke partijen en hun feiders buiten beschouwing wordt gela ten? Als de rol van het ministerie van justitie niet wordt on derzocht? Als het niet gaat om de vraag: Door wie en door wat is het opsporingsbeleid beïnvloed? Een ogenblik hebben we in onze naïviteit gedacht dat het erom ging de onderste steen boven te krijgen. We geloven nu dat het tot de bovenste steen beperkt zal blijven. De Zwitsers hebben natuurlijk in het geheel niet te beoor delen of Menten schuldig is. Daar is de Nederlandse rechter voor. Ze hoeven alleen te beoordelen of er voldoende rede nen voor uitwijzing zijn. Uit de reactie van Meniens advoca ten blijkt dat die er zijn. Niettemin is de uitwijzing opnieuw uitgesteld. tl» Ligt dit aan de Zwitsers? 'S Maar waarom moest Nederland de Zwitsers nu ook weer Russisch bewijsmateriaal sturen? Hadden die daar dan om gevraagdeWas het al toegezonden bewijsmateriaal dan niet ^voldoende? Of wat we vrezen willen we na alle blunders uit het verlrïd^pjhet nu zo perfect doen dat we de Zwitsers yoortdurentf eden geven de beslissing uit te stellen? DEN HAAG - De regering is voor uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo, mits aan een aan tal voorwaarden is voldaan. Ook de PPR-ministers zijn het met dit standpunt eens, zodat een politieke crisis over de Almelose atoomfabriek lijkt te zijn afgewend. Bel OIO - 147400 De Italiaanse politie wordt nerveus nu er een golf van terreur door het land gaat. Terwijl gisteren in Rome een substituut-officier van justitie op het nippertje aan een moordaanslag ontkwam, namen politiemannen in Milaan een gangster gevangen, die net een overval op het hoofdkantoor van Kodak had gepleegd. Een agent moest door zijn collega's in bedwang worden ge houden toen hij de gangster te lijf wilde. /an Zoïrg/zmtctWintlfispxP DEN HAAG/LEIDEN Minister Van Agt en de Leidse hoogleraar prof. mr, H. K. van Gunsteren zijn niet tot overeenstemming gekomen over de manier waarop een „onafhankelijk es grondig onderzoek" in de zaak-Menten moet worden uitgevoerd. Boekowtki Corvalan VEENENDAAL De vertoning van de film „De knotsgekke kerels in hun vliegen de kratten" met Louis de Funès is in Veen- enda.*! een grote flop geworden. Slechts tien mensen kwamen naar de voorstelling, die al leen toegankelijk was voor personen van twintig jaar en ouder. H.R. VAN GUNSTEREN „.graag, nuiar7iiet2Ó.„ uitgave maandag 3 januari '77 GA 31/12 -9.00 uur Gerubriceerd: 30/12 -16.00 uur uitgave van maandag 27 december GA 24/12-9.00 uur Gerubriceerd: 23/12-09.30 uur uitgave van vrijdag 31 december GA 30/12-12.00 uur Gerubriceerd: 30/12-09.30 uur uitgave maandag 3 januari '77 Gerubriceerd: GA 3/12 -9.00 uur Gerubriceerd: 30/12-16.00 uur Nieuwe abonnee bon. i'^WWy "JW««wnij»w»y t>»mm+mt w"**;vn*p yytw? I HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel, 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 -14.74.11 (Van onzé parlementsredactie) Die voorwaarden zijn dat de minister van Economische Zaken eerst met zijn Britse en Duitse collega's tot overeenstemming komt over de financiële, economische en organisatorische uitgangspunten van de samenwerking en dat de minister van Buitenlandse Zaken met zijn collega's van Duitsland en Engeland het eens wordt over de waarborgen van levering van splijtstof aan derde landen. Wat precies die voorwaarden ajn kan, volgens premier Den Tjyi nu met naar buiten ge bracht worden. Het is duidelijk dat het voor wat de buitenland se politiek betreft vooral gaat om verspreiding van kernmate riaal naar landen die het ver drag tegen verspreiding van kernwapens met hebben onder tekend en de controle daarop. Daarbij is ook de order van Brazilië in het geding. «De regering heeft nog re spijt", zei Den Uyl en hoewel hij zei eerder te denken in we ken dan in maanden sloot hij niet uit dat de onderhandelin gen met Engeland en Duitsland nog wel enige tijd kunnen du ren. Den Uyl wees er in dit ver band op dat er in de hele we reld behoefte is aan nadere be zinning over de problemen van de kernenergie. Hij noemde in dit verband uitspraken van de nieuwe Amerikaanse president. Carter. "Oud-HiiwteiirKI.TVI nam Boeing, geld aan Van onze verslaggevers FRED FOPPEN. GEERT JAN LAAN en RIEN ROBIJNS WASHINGTON/DEN HAAG - De verkooppraktijken van het Amerikaanse vliegtuigconcern Boeing lijken op een even groot schandaal te gaan uitlopen als de Lockheed-affaire. Sinds 1970 heeft Boeing voor 70 miljoen dollar aan dubieuze betalingen verricht. Een periode van vóór die tijd is bij de Amerikaanse Beurscommissie in onderzoek. dus onze informant De sporen wijzen naar een ex-directeur, die vele jaren met de inkoop belast is geweest. Vast is al komen te staan, dat vier of vijf buitenlandse rege ringsfunctionarissen steekpen ningen ontvangen hebben. Acht tien buitenlandse consulenten, die voor een deel bij semi- staatsluchtvaartondememingen werkten, hebben ook grote som men gelds gehad. Daaronder zou volgens onze inlichtingen een Nederlander zijn. Deze Nederlander, een oud- KLM-functionaris, zou behulp zaam zijn geweest bij de ver koop van de Boeing 747 aan de KLM. „Hij heeft hulpgeboden om de verlangens van de KLM beter te kunnen begrijpen," al- De Beurscommissie (SEC) heeft de achttien namen van de consulenten, maar mag ze nog niet bekend maken. De advoca ten van Boeing hebben tot nu toe succesvol via de rechter de openbaarmaking tegen kunnen houden, omdat dat "de verkoop orders van Boeing bij bij bui tenlandse. meestal staatslucht- vaartbedrijven, ernstig m ge vaar zou brengen." De rechters van het Hof van Appel - een eerste poging van de Boeing-advocaten om meer duidelijkheid te voorkomen was bij een federale rechter mislukt - hebben nu een maand de tijd om tot een besluit te komen, of alles naar buiten mag komen. Volgens de SEC zouden enkele van de consulenten van Boemg "informatie onder de meest be denkelijke omstandigheden doorspelen." De SEC gebruikt hiervoor het woord "bednjfs- spionage." Letterlijk zegt de SEC: „Deze geheime agenten bekleden belangrijke posities in buitenlandse regeringen en hun nut zou ophouden, wanneer be kend zou worden welke grote bedragen zij hebben gehad voor hun bemiddeling bij verkopen aan hun regeringen." (jwn omitr amumr) Vraag new ét old. etaamt-unrk* maandag t/m vrijdag tot 19 00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Stnps In het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat regen of motregen. Meest matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximum temperaturen omstreeks plus drie graden. ten op ooöer 0644 1639 »dw 96*5 1630 maan op ons» 06 28 1527 0737 1624 Den Uyl kenmerkte het be sluit van de ministerraad als een principebesluit voor uitbrei ding met een „mits". Nadrukkelijk zei hij, dat het besluit niet vooruitloopt op een eventuele beslissing van een volgend kabinet in Nederland meer kerncentrales te bouwen. MADRID - De Spaanse rege ring heeft vannacht opnieuw geweigerd in te gaan op de eisen van de GRAPO-stadsguer- rdlagroep voor de vrijlating van de president van de Raad van State, Antonio Maria de Oriol. Eerder op de avond hadden de ontvoerders hun ultimatum ver vroegd en laten weten Oriol om elf uur in de avond te zullen doden als met alle 200 politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. Aanvankelijk had den ze de vrijlating geeist van vijftien politieke gevanttnen. De ontvoerders hadden hun nieuwe ultimatum doorgegeven aan het blad „El Pais". Twee Spaanse advocaten zijn gisteren op verzoek van Onols familie naar Parijs gevlogen in de hoop contacten te leggen met mensen, die met de ontvoerders in ver binding staan. De KLM heeft in het begin van de zeventiger jaren zes Boeings 747 aangekocht De Boeings werden gekozen na een harde concurrentiestrijd met Lockheed, die de Tristar op de markt had. Zoals bekend had Lockheed om de Tristar bij de (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Werkge vers en werknemers in het beroepsgoederenver- voer over de weg gaan weer met elkaar praten. De bemiddeling van mi nister Boersma (Sociale Zaken) in dit loonconflict is geslaagd De werkgevers hebben zich bereid verklaard mee te werken de loonachterstand weg te wer ken en per l januari een nieuwe functie-indeling en belonings- struktuur in te voeren. De vak bonden zullen dit vandaag aan hun leden voorleggen. Naar ver wachting zullen de voorgenomen acties in het wegvervoer van de werknemers worden afgelast Een onafhankelijk commissie van drie gaat trachten overeen stemming te bereiken tussen de partijen over hoe groot die loonachterstand nu eigenlijk is. Vooruitlopend op de nieuwe CAO geldt vanaf 1 januan vast een nieuwe belomngsstmktuur, „waarebot de werknemers er ge- middejd 10% op vooruit zulten gaan. De bedrijven mogen deze loonkostenstijging doorbereke nen in de vervoerstarieven. Dat moet ook. anders gaan wij Ka pot" aldus de voorzitte ran de werkgeversdelegatie, „j heer Hooykaas. Verder zal staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) op korte termijn een wetsontwerp indienen om het vervoer voor derden, het zoge naamde chartervervoer, te be perken. KLM binnen te krijgen im 1968 prins Bemhard 100,000 dollar aangeboden en ir. Frits Besa- ngon, oud-inkoopdirecleur van de KLM, 25.000 dollar. De heer Besangon zou het bedrag in een hotelkamer in Hilton Amster dam zijn komen halen. Hij heeft dat tegenover de commissie- Donner altijd ontkend. Een ge rechtelijk onderzoek, waarbij getuigen onder ede konden wor den verhoord, heeft echter nooit plaatsgevonden. De heer Besangon zou volgens Lockheed-topmensen, waaronder ex-vice-president Kotchian, ook van andere maatschappijen geld hebben aangenomen. geopend 10-17 uur en 13-22 uur zaterdag en zondag 10-15 uur toegang f S,-, hinderen tot 14 jaar 14,- voordelige Trein-T oegang-biljetten bij NS~$tation* LEERDAM Bij een gewa pende roofoverval op een super markt »n Leerdam is gister avond de 31-jange bedrijfsleider F.H. Stuivenberg door een schot in de borst geraakt De man is in het ziekenhuis opgenomen. De overvallers, drie gemaskerde jongelui, gingen er met 3.000 gulden vandoor en zijn nog spoorloos. De jongelui kwamen gister avond kort na negen uur de winkel binnen en dwongen de bedrijfsleider onder bedreiging van vuurwapens naar een kan toortje te gaan. Toen de over vallers geld eisten, ging één van de wapens onverwacht af. Na dat de jongelui verdwenen wa ren, slaagde de bedrijfsleider er in de politie te bellen en een beschrijving van de daders te geven. (Van een onzer verslaggevers) ZURICH. GENEVE - Met grote spanning werd vandaag in Zwitserland gewacht op de aankomst van twee internationaal bekende politieke gevan genen. Op het vliegveld van Zürkh zou de giste ren door de Chileense re gering vrijgelaten comrou- nistenleidcr Lots Corvalan arriveren, in Genève de Russische dissident Wla- dimir Boekowski, die door de Sow jet-autoriteiten Ja ruil" voor Corvalan de ge vangenis mocht verlaten. De twee mannen zouden er na bun jarenlange ver blijf in de gevangenis slecht aan toe zijn. Corva lan. die grote invloed uit oefende tijdens het be wind van president Allen- de, was de taaiste voor aanstaande politieke ge vangene in Chili. Boekowski ia in het westen bekend geworden door zijn campagne voor de rechten van de mens en zijn oppositie tegen de Krenüin-leidtr*. Prof. Van Gunsteren wil een veel breder en dieper onderzoek dan minister Van Agt de Twee de Kamer heeft toegezegd. De hoogleraar had graag (hoewel hij dit met met het ministerie heeft besproken) van de Tweede Kamer een uitspraak gezien om het verband tussen de zaak- Menten en één of meer politieke partijen te mogen onderzoeken (de KVP is in dit verband ge noemd-red. HVV). „Dan zouden politieke partijen ook hun ar chieven wel hebben moeten ope nen". verwachtte hij. Ook de vraag: hoe ts het op sporingsbeleid beïnvloed? wilde prof. Van Gunsteren onderzoe- HILVERSUM - De ontvangst van Hilversum 2 (radio) en Ne derland 2 (tv) zal binnenkort drastisch verbeteren. Per telegram heeft het NOS- bestuur gisteren minister Van Doom gevraagd PTT op te dra gen zo spoedig mogelijk de ont vangst van Hilversum 2 via zen derversterking te verbeteren. ken. Met het ministerie van jus titie had de hoogleraar de op dracht en de strekking van zijn onderzoek willen vastleggen, „omdat het ministerie zelf on derwerp van onderzoek is". „Als ze een beperkt onderzoek willen, moeten ze dat zeggen, maar dan moeten ze mij met hebben", aldus prof. Van Guns teren, die opmerkte dat hij het onderzoek anders met plezier zou hebben verricht. Zie verder pag 3 zevendekolom Overal eiders was de film een kassucces, toegankelijk, voor personen van alle leeftijden. Dat laatste be paalde de Centrale Film keuring. In Veenendaa! maakte het bestuur van het wijkcentrum uit dat de leeftijdsgrens verlegd moest worden naar twintig jaar. Veenendaal heeft geen bioscoop. Films worden er slechts zelden vertoond en dan alleen m het wijkcen trum, dat onder beheer staat van een stichting waarin de plaatselijke ker ken een gezaghebbende stem hebben. Éérder kwam Veenendaal in het nieuws omdat het zelfde stichtingsbestuur de vertoning van de film „Turks Fruit" verbood. Die film werd onzedelijk geacht Wat de bezwaren waren tegen „die knotsgek ke kerels" wil het stich tingsbestuur niet reggen. Een plaatselijke opbouw werker meent dat de her keuring van de film ten doel heeft jongeren te we ren uit het wijkcentrum. LOS ANGELES - In de haven van Los Angeles is vannacht de Liberiaanse olietanker Sansine- na (ruim 38.000) ton) ontploft Er ontstond een steekvlam van 30 meter hoog, en de drukgolf van de explosie werd tot op 60 kilo meter gevoeld. Op het schip be vonden zich tussen de 20 en 60 man. Boten van de kustwacht schoten te hulp om overleven den tilt het water te vissen. Hoeveel slachtoffers er zijn is nog niet bekend. Oe komende feestdagen nopen ons de sluifngstijden voor adver tenties aan te passen De aangepaste ti|den zijn voor on derstaande verschijningsdagen WH o m«t velenden van u «Nertn'vtieotKjriChHOT merme<J« rektmng bCKidan? m öanfcen u bq voort*** ik»» vw meöewerfcmg AdvectentieafdeUng VLAARDINGEN - Vlaardin gen is gisteravond getroffen door een stankwolk, afkomstig van het chemische bedrijf Von- deiingenplaat in Rijnmond. Veel inwoners klaagden bij de meld en regel kamer over een katte- pislucht, anderen hadden last van hoofdpijn. De stank kwam bij het bedrijf vrij, nadat de stang van een distiltaUetoren losschoot Vol gens een woordvoerder van Rijnmond gmg het om een mid del dat gebruikt wordt om geur aan het aardgas te geven. Het ongevaarlijke gas kon an derhalve minuut lang uit de distilla tietoren ontsnappen. Daama werd het lek gedicht tit,,"-*! 2. 3. Originele luxe badhanddoek met het bekende HW-jonge tje (U weet we>, van de affi ches). formaat 50x100 cm. Decoratieve, handbewerkta wandtegel met keurig ster renbeeld naar keuze. Set met 12 feücitatiekaarien waarop de sterrenbeelden in vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abon nee en wij bezorgen u het ca deau van uw keuze ais beloning. Stuur de bon voüedfg ingevuld op in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Vfllk. Antwoordnummer 1579. Rotter dam, lx geef hiermee op als nieuwe abonnee. naam: straat praats. soort abonnement kwartaal jaar Hrj/ztj ontvangt Het Vrije Voik eerst nog 2 weken gratia. AS baïomng bas ik O de badhanddoek met HW-jongetje D de kleurrijke wandtegel mei het sterrenbeeld i (hier gewenst sterrenbeeld invullen) I O de sel met 12 sterrenbeeldenkaarten, Gewenste cadeau aankruisen s v p. Naam afzender: t straat Vgiaatt;

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2