Opbouwwerkster Gera Bot stapt op: BRIEVEN Bewoners van Oude Sluis dienen zelf plannen tot verbetering omgeving in "\miepvan leeuwen Weer een paar woonerven erbij En toen ineens... Vuurwerk in beslag genomen Koffiediefstal opgelost Twee inbraken Schiedam mm 4 VOOGD'S [7 7 Kerst in Bijdorp Straatmakers- werf in brand Kerststukjes maken ZATERDAG 18 DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De bijna ex-opbouwwerkster van Schiedam-Noord Gera Bot SCHIEDAM - .,Ik ga niet tevreden weg, ik zeg alleen er is aardig wat gebeurd. Niemand kan zeggen dat dat niet waar is", zegt Gera Rot (27) die op 1 januari niet meer als opbouwwerkster voor Schiedam-Noord in dienst is bij de stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). Gisteravond werd ter ere van haar ver trek een receptie in dienstencentrum De Woud- hoek gegeven. Die werd ondermeer bezocht door leden van de verschillende werkgroepen die Ge ra in drie jaar tijd van de grond wist te krij gen. "ff ÓV. «•"Z Óp donderdag 16 december maakte HVV melding van de aanval op het PPR- raadslid Hans vander Wilk die door de PvdA-- wethouder Chris Zijdeveld was ingezet. r v t <x* Met sneeuw op de grond ziet de omgemng tan de Oude Sluis er nog een beetje draaglijk uit, maar daaronder is het volgens de bewoners een puinhoop. SCHIEDAM - De bewoners 'Vvan de omgeving Oude Sluis zullen begin volgend jaar een gesprek met wet houder Zijdeveld voeren over de veranderingen die er volgens hen op zeer korte termijn aangebracht moeten worden in hun woon-werkgebied. De bewoners hebben hun ideeën al uitgebreid op schrift gesteld en ter dis cussie aangeboden. tël'i Zomaar plotseling begon het gisteren te sneeuwen. Dikke vlokken kwamen naar beneden en ze bleven nog liggen ook. Opeens veranderde het grauwe Schiedam in een vrolijkewit-winterse stad. Hier en daar gleed iemand uit, maar opvallend was het grote aantal vro lijke gezichten van kinderen die er ineens een nieuw speelobject bij hadden. Het kostte onze fotograaf Arie Wapenaar dan ook nauwelijks moeite om een aantal, kinderen te vinden die in de sneeuw aan het spelen waren. 1 Is 'Ik kan me voorstellen je je m een beetje verloren voelt' Van obj* verslaggever HANS UEYTE Precies drie jaar geleden begon ze in noord waar zo'n 20000 Schiedammers wonen met haar opbouwwerkzaam- heden Ze deed dit. zoals ze zelf zegt, vanuit een volko men blanco situatie. Echter wel met de nodige ervaring die ze ondermeer opdeed m Chicago m de Verenigde Staten. Het is nog niet be kend wie de opbouwwerk- zaamheden van Gera Bot gaat overnemen Zelf vindt ze dat haar opvolger ook over de nodige praktijker varing moe! kunnen be schikken „Op de adverten tie voor een nieuwe op bouwwerker hebben vee! mensen gereageerd die werkloos zijn en zo zouden kunnen beginnen Ze bezit ten echter geen praktijker varing en het is nu eenmaal moeilijk om in je eentje op zo'n post te zitten. Het vraagt wel wat meer dan alleen terug te kunnen val len op de sociale academie", zegt Gera Ze heeft aan den lijve on dervonden dat het eigenlijk geen doen is dat Schiedam- Noord over slechts e»n op bouwwerker beschikt" Het ziet er voorlopig ook met naar uit dat daar verande ring in komt „Als je er bij voorbeeld alleen maar aan denkt dat er nieuwe wonin gen komen Een tweede per soon is noodzakelijk maar je zit met de bezuinigingen bij CRM De oude wijken heb ben voorrang boven dt nieuwe", aldus de opbouw werkster Ze is ervan overtuigd dat na drie jaar werken het op bouwwerk in noord nog steeds in de kinders'hoenen staat. Ze hoopt alleen dat ze de goede aanzetten gegeven heeft. „Het is te vergelijken met ontwikkelingswerk Over twintig jaar kun je pas zeggen of de aanzetten die je hebt gegeven wei de goede zijn geweest," zegt Gera. Ze startte drie jaar geleden met zaken waarvan ze zegt dat die het altijd wel goed doen. zoals plan nen maken voor een wijk centrum en het naar" de wijk halen van verschillen de cursussen zoals een cur sus yoga en een cursus ma- crame. Langzamerhand wist ze te bereiken dat er werk groepen ontstonden die zich begonnen te bemoeien met de leefomgeving van de noordbewoners. In het begin- werd ze door mensen opge-, beid die haar allerlei pro blemen voorlegden. De laatste tijd was het zo dat mensen in noord zich eerst organiseerden om daarna pas contact met Ge ra Bot op te nemen. „Ik ben er blij om dat mensen nu met eigen initiatieven ko men. Er spelen nu zelfs al zaken in de wijk waar ik gewoon geen weet van heb," aldus Gera Uit haar woorden blijkt duidelijk dat er eens onder zocht moet worden wat er nu precies leeft onder de Schiedammers die in noord wonen. Ze verkeert een beetje m tweestrijd hoe dat precies moet gebeuren. Aan de ene kant denkt Gera aan een diepgaand behoefteon derzoek onder de bevolking dat een mooi afstudeerpro ject zou kunnen zijn voor een hele ploeg studenten van een of andere academie Aan de andere kant denkt ze aan een klem onderzoek, zoals ze het zelf noemt, de basis. Dit zou dan moeten gebeuren door gewoon bij een aantal mensen aan te bellen om hun te vragen, wat ze nu eigenlijk vinden van die wijk waarin ze wo nen. Over het gebied waarin Gera drie jaar werkzaam was zegt ze- „Ik wil noord geen slaapwijk noemen, we! een woonwijk. Je kunt 't aan de stroom auto's zien 's Morgens eruit en 's avonds er weer in Nou en dan heb je de markt en de scholen en voor de rest heb je over dag niets. Ik kan me voor steilen dat je je er een beet le verloren voelt. Het is jammer dat die wijk alleen maar een woonfunctie heeft, al zetten ze er maar een paar kantoren neer Ik hoop dat er in de toekomst goede contacten met het midden stuk (de omgeving van de Eduard van Bemumlaan redkomen Het is net een grauwe massa, je merkt er verrekt weinig van." Uit haar wensenlijstje blijkt duidelijk dat er nog enorm veel tekortkomingen in noord zijn. Op dat lijstje staat onder meer: een goede boekenwinkel, een bowling baan. een zwembad, een winkelcentrum en een wijk centrum. Over dat laatste zegt ze: „Dat is zo belang rijk voor de hele wijk. Iets centraals waar je potdomme een kop koffie kunt halen, waar je zomaar een beetje kunt pingpongen, weet ik veel." Ze voegt eraan toe dat het hoog tijd wordt dat het kantoortje waar vanuit ze haar werk deed (op de eerste verdieping van de Heijermansflat, red.) naar het centrum van Schiedam- Noord wordt verplaatst. Vanaf 1 januari is Gera praktijkbegeleidsters van leerling- gezmsverzorgsters in het Hengelo dat in Gelderland ligt. „Het was hier hardstik- ke leuk maar niet voor 20 jaar. Ik heb een beetje ge noeg van het onregelmatige leven met veel avondverga deringen en zo. Ik heb een beetje adempauze nodig en een beetje regelmatig werk. Ik heb het werk hier altijd belangrijk gevonden, maar het is met het belangrijkste in je leven. Er moet ook nog zoiets als een priveleven overblijven," zegt Gera Bot tenslotte. e. "G:%- Het is niet zo erg mijn ge woonte om te reageren op arti kelen in de krant, want al ben ik het wei eens ergens niet mee eens, de journalistiek heeft zo haar eigen verantwoordelijk heid. Nu echter heb ik hel toch wel erg moeilijk met de verslagge ving van de tweede termijn van de behandeling van de gemeen teraadsbegroting. De kop boven het arikel zegt: „Onduidelijke politiek van Van der Wilk". Het artikel verhaalt over de geschie denis van een door mij inge diend initiatief-voorstel om toe treding van de commissie R.O. te verwerven. Dit voorstel had ik dinsdagavond bij burgemees ter Lems op tafel gelegd met de uitdrukkelijke boodschap, dat ik donderdag zou laten weten of ik het voorstel zou doorzetten. In middels had mij het verzoek be reikt het voorstel een nutand la ter in te dienen. Dit wilde ikt wel overwegen, maar ik wilde voorkomen, dat indien ik om de een of andere reden daar niet op in zou gaan - ik niet zou voldoen aan de reglementai re termijn voor het indienen van voorstellen, te weten drie keer 24 uur voor de desbetref fende raadsvergadering. ETat ik dit zou doen was be kend bij mijn mede-onderteke naars. Dat echter het voorstel reeds woensdag gedrukt en wel op de tafel van de raadsleden lag. was voor mij een enorme verrassing. Omdat inmiddels mij ook bekend was, dat zeer grote druk op de mede-ondertekena ren werd uitgeoefend (ik zal mijn opvatting hierover voor mij houden), heb ik mij gereali seerd, dat indiening nü alleen maar ontzettend vervelende din gen zou opleveren en met name voor hen. die ik dat niet wil aandoen. Daarom trok ik mijn voorstel in. Ais er sprake is van ondui delijkheid. dan verwijt ik dat de PvdA. die zonder enige argu mentatie het principe, dlat geen enkele partij opzettelijk mag worden uitgesloten van belang rijk commissiewerk, overboord zet. Over het andere artikel (onder de koppen Pavlov Van der Wilk - Geïrriteerd einde van algeme ne beschouwingen stond dit eveneens op donderdag 16 de cember in HVV red.) wilde ik eigenlijk zwijgen, maar ik kan toch niet laten wethouder Zijde veld van repliek te dienen, om dat hij mij thans beschuldigt van het laten liggen van zaak jes. zoals mijnheer het belieft. Het college heeft zeer nadruk kelijk de kans gehad in twee termijnen mij van repiiek te dienen en ik vind het ontzettend kinderachtig, dat zij het toen niet deden, anders dan met slecht uitgevallen sarcasme, en dat nu in de krant de heer Zij develd namens het college spre kend een onbewijsbare en door de wijze van ventileren niet te pareren aanval moet lanceren. Mijn stijl is anders. Hans van der Wilk PPR-gemeenteraadslid Naschrift redactie: Hans van der Wilk heeft zelf de fout ge maakt door zowel tn de gemeen teraad als in een persoonlijk ge sprek met te laten blijken, dat hg wat het gedrukte raadsvoor stel betreft ook mor een voldon gen feit werd gesteld. Had hi) dit wel gedaan, dan had het stuk "Onduidelijke politiek van Van der Wtlfe" een heel andere strek king gehad. keningen begin deze maand aan wethouder Zijdeveld aangebo den, die het gesprek begin ja nuari heeft toegezegd. Een pleintje met banken be hoort ook nog tot de wensen van de bewoners, terwijl er eveneens area dertig parkeer plaatsen moeten komen. Om alle plannen te kunnen realiseren moeten de huidige krotten m de Prinsensteeg en Achter de Teerstoof opgeruimd worden, menen de actievoerders In een gedetailleerde tekening hebben de bewoners en gebrui kers van het Oude-Sluisgebied (rondom het Zakkendragershuis) hun wensen kenbaar gemaakt Zo willen ze dat er zo'n zestig bomen komen, onder meer mei doorns en platanen. Ook moet volgens hen de be strating veranderen; keitjes en straatklinkers moeten elkaar af wisselen in dit gebied. De betrokkenen hebben de te- Henk Nieuwen^uijsen en Theo Brouns. De huizenrij aan de zuidoostkant van de Prinsens teeg zou echter weer intact ge bracht moeten worden. Momenteel is de gemeente be zig met reconstructiewerkzaam heden aan de Raam en omge ving, daarna zal begin '77 de Dam en de Oude Sluis volgen. De bewoners van de Schie en de straatjes rondom de Oude Sluis vrezen echter dat ze erbij in zullen schieten, want voor hun omgeving bestaan geen plannen tot verbetering. Het gebied daar verpaupert steeds meer. De bewoners hopen nu dat het gesprek met Zijdeveld tot resul taat zal hebben dat ook hun woonomgeving zal worden aan gepakt. c -J VLAARÖINGEN TEL. KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TElEfOO* 269737 DEALER: Husqvarna, Etna, Bernina, Lewensteir», Anker, Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN SCP-EDAM - De diefstal van 2184 pakken koffie uit het ge-' bouw van de Kooperatieve In koopvereniging voor Koloniale Waren aan de Kommiezenlaan is opgelost De politie heeft twee jongemannen aangehouden die deze diefstal bekend hebben. De twee; hadden de koffie - die een waarde van ƒ10.000 had - doorverkocht aan een heler voor de helft van de prijs. De Schiedamse heler verkocht de koffie links en rechts met enke le stuks tegelijk, waardoor de buit niet meer te achterhalen is. De inbraak ging er nogal vreemd aan toe. De deuren van het gebouw waren namelijk van binnenaf geopend. Of de daders werknemers van het bedrijf wa ren wil de politie niet zeggen. SCHIEDAM - In de wijk Bij dorp wordt vanavond het kerst feest alvast enigszins binnenge haald tijdens de speciale Kerst bingo die er vanat aeht uur ge houden wordt in het clubhuis Trefpunt. De prijzen die bij de ze bingo te winnen zijn hangen gewoontegetrouw in een kerst boom. Tijdens de speciale bingobij eenkomst zal de Bijdorpse to neelclub een stukje opvoeren SCHIEDAM - Een deel van Schiedam West zal binnen ruet al te lange tijd ook het aanzien van een woonerf krijgen. Het gebied dat j begrensd wordt door de Vlaardingerdijk. de Aleidastraat. Westfran- kelandsestraat en de Rembrandtlaan zal door de gemeente stevig onder handen genomen worden. De gemeente heeft samen met de Bewonersverenigmg West enke le plannen opgesteld die aan de'bewoners voorgelegd zijn. Een aan tal bewoners heeft zich daarop verenigd in een Bewonerswefkgroep, 'die de verdere organisatie in handen heeft genomen. In de betrokken straten is inmiddels een enquête gehouden, waar in de bewoners mochten mededelen wat zij hel liefste in hun straat zagen verschijnen. De uitslag van die enquête za! half januari be sproken worden met de bewoners en de gemeente, waarna de stra ten definitief aangepakt zullen worden. Vast staat al wei dat ook hier de wandelaars de voorrang zullen krijgen boven de automobi listen. SCHIEDAM - Bij een han delsonderneming in de Over- schiesestraat hebben inbrekers met een glassnijder een ruit uit de sponningen gesneden en ver volgens het kantoor doorzocht. Zij vonden een geldkist met' welgeteld ƒ30. De schade be draagt 100. Bij de parketvloe renzaak Umsca aan de 's-Gra- venlandseweg hebben inbrekers op de klassieke manier ingebro ken een straattege! door de ruit. Dat veroorzaakte in eik ge val al ƒ800 schade Uit een la werd 8,82 weggenomen. -v* 'f 's, V Ar 'is v SCHIEDAM - De poUtie'heeft een bres in het Schiedamse vuurwerkbestand gesiagen door een illegale vuurwerkhandelaar m z'n kraag te grijpen. Al lereerst trof de politie negen jongetjes in Woudhoek Zuid aan die vuurwerk aan het afsteken waren. Toen zij nader aan de tand gevoeld werden, vertelden ze het bij een bewoner van het Heyermansplein gekocht te heb ben. Bij deze man thuis werd 6Vi kilo vuurwerk aangetroffen. Hij had geen vergunning om het spul te verkopen. Er is proces .verbaal tegen hem opgemaakt. Achteraf is nog gebleken dat een van de jongetjes uit de por temonnee van z'n moeder ƒ20 gestolen had om het spul te kunnen kopen. SCHIEDAM - Een flinke brand heeft een deel van de straatmakerswerf aan de Hoofd straat in de as gelegd De brandweer moest er met een ne- velstraal aan te pas komen om' het zaakje te blussen. Na twin tig minuten was de brand ge blust. Hoe hij heeft kunnen ont staan is nog een raadsel. 'S SCHIEDAM - Tijdens de Open Huis bijeenkomst in bet dienstencentrum De 4 Molens van zondagmiddag zal onder meer aandacht worden besteed aan het vervaardigen van kerst stukjes Enkele leden van at Maatschappij voor Tuin- e" Plantkunde zullen deze kerst- stukschikles geven. De bijeenkomst is georgani seerd door het Nivon in samen werking met de stichting Open Huis.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1