Ingenieursbureau totaal verwoest en bllUIth iliz Bll liggeii Winkelier bestolen 'Onze huisvesting is absoluut onvoldoende ONDANKS SCHAARSTE Dierenbescherming vreest het onoordeelkundig slachten van kerstdieren Opgelicht met PoStkdllkrijgt rolstoellift E GG en GD in jaarverslag: waardeloze bankbiljetten RET-diensten met Kerstmis Rookwaar weg me mu Auto bekrast PATS is de naam k Vlaardingen i Veel gespaard Kerstuitvoering p OpK s jKi^iir^»prr SCHIEDAM - De Schiedamse schoolkinderen zullen zichzelf moeten zien te vermaken in de voor de deur staande - of reeds aan de gang zijnde - kerstvakan tie. Zes van de zeven club- en buurthuizen die deze stad rijk is, gaan namelijk dicht in die periode De Dukdalf in Schiedam-zuid geniet de twijfelachtige - het enige buurthuis te zijn waar aktiviteitcn worden ontplooid. SCHIEDAM - Door een felle uitslaande brand is het pand en achterliggend magaziin van ingenieursbureau De Raaij en Datema op Lange Haven 96 vannacht totaal uitgebrand. De brandweer gaf groot alarm om de brand te kunnen bestrijden. Er moesten ongeveer veertig brandweermensen worden ingezet om de vlam men met behulp van 25 stralen te lijf te gaan. Twee brandweerlieden raakten daarbij licht gewond. Over de oorzaak en totale schade viel vannacht nog mets te zeggen. Het uitgebrande pand staat op de monumen tenlijst. Centrum De Kreek aan de Lange Haven; in de kerstvakantie wegens verbouwing gesloten. SCHIEDAM - Het is absoluut onaanvaardbaar om de GG en GD nog langer te huisvesten in het gebouw aan de Tuin- laan 80. Zowel in ruimte lijke als in technische zin is het gebouw sterk' ver ouderd. Dit alles staat in het onlangs verschenen jaarverslag over 1975 van de GG en GD. Het slechte pand vaan de GG en GD aan de Tuinlaan. Terwijl op verschillende plaatsen in Schiedam de kerstbomen al uitverkocht zijn, is de verkoop op het Boerhaveplein nog in volle gang. *VI sen ■■SÏÏM 'vV- 1 Cemet I t-* Vtfrtr 5 'j t WO^iVMMLr U DECEMBER 1976/HET VRIJE VOLK/EACh\a F elle brand Lange Haven stil in Kerstvakan tie lammen oversloegen naar de naastliggende panden waarvan er enkele eveneens op de monu mentenlijst slaan Het vuur dat binnen de kortste keren aan alle kanten naar buiten en hoog de lucht insloeg, had dan ook het achterliggende magazijn bereikt, dat vrijwel onmiddellijk in lich terlaaie stond Volgens bevel voerder G van Staalduinen kostte het de brandweer erg vee! moeite de brand aan de achterKaiit van het ingenieurs bureau te bestrijden Dit kwam omdat er zich tussen de Lange Haven en de Nieuwe Haven - net als op veel andere plaatsen in de binnenstad - een enorm aantal kleine pandjes bevindt, die kris-kras door elkaar staan Tijdens de blussings werk zaamheden kregen twee brand weerlieden de brokstukken op zich van ean balkon dat naar Het is nog niet duidelijk wie de brand precies ontdekte van nacht De brandweer houdt het er op dat surveillerende politie agenten tegen 2 uur meldden dat de boel op de Lange Haven m lichterlaaie stond Echter vol gens restauranteigenaar Joop Leur ontdekte hij de brand ook omstreeks die tijd. alarmeerde de brandweer en trommelde de mensen die naast het pand wo nen, uit hun bed Op dat moment sloegen de vlammen al door het dak heen De eerste brandweerwagen die omstreeks vijf over twee op de Lange Haven arriveerde, gaf meteen door dat het een grote brand betrof. Onmiddellijk wer den toen dne spuit- en twee ladderwagens ingezet om de brand te bestrijden In de eerste instantie probeerde de brand weer te voorkomen dat de beneden stortte Collega's konden de twee nog net op tijd uit het puin slepen voordat ook daar de vlammen toesloegen In het gemeentezie kenhuis bleek dat de verwon dingen van de twee brandweer lieden A Oosterman (36) en G B Goil (34) nogal meevielen Omstreeks hall vier vannacht kon het sein brand meester ge geven worden Even daarvoor kre.ig men op het politiebureau het idee om de eigenaar van het naast het brandende pand liggende per ceel, A J Burggraaf van de uit- gevere Interbook International ook maar te waarschuwen Ech ter toen men vanuit het politie bureau het nummer van Burg- graai had gedraaid, kreeg men niet hem, maar een brandweer man aan de telefoon die mee deelde dat hij geen tijd had om dat hij bezig was een brand te bestrijden. Vannacht werd er ai aan gedacht om de voorgevel van het uitgebrande pand naar beneden te halen Hoewel het vuur tegen 5 uur vannacht grotendeels bestreden was. durfde de brandweer niet het pand bmnen te gaan. De brandweer was daarna nog uren bezig met nablussingswerkzaam- heden. De brand trok vannacht enorm veel bekijks. Ton Molenaar van De Dukdalf maakt zich al zorgen dat alle jeugdige Schiedammers naar het zuidelijk buurthuis toe zuilen trekken. bi| afwezigheid van hun eigen clubhuisleiders ,,W»i hebben slechts capaciteit voor vijftig man, dus laat alsjeblieft met heel Nieuwland of Schie- dam-west hier naar toe trek ken," merkt Molenaar op, als hij verneemt dat De Dukdalf de enige is die iets georganiseerd heeft Daar wordt op 28. 29 en 30 de cember een Open Huis gehou den „Een experiment." zegt Mole naar, „we bieden een aantal ak- tiviteiten aan en willen bekij ken wat de bezoekers ermee doen Zo kunnen ze tafeltennis sen, biljarten, schaken., dammen en sjoelen Als zich daarvoor meer dan tien kinderen aanmel den schrijven we een competitie uit Verder liggen er allerlei spelletjes en kan er geknutseld v worden Het Open Dukdalf-huis is ge organiseerd voor wijkbewoners tussen de 6 en 17 jaar. „Dat is ook een experiment. Anders worden die leeftijdsgroepen al tijd gescheiden, maar wij willen ze nu eens laten samenwerken." aldus Ton Molenaar Kinderen uit de Gorzen kunnen dagelijks tussen 10 en 12, en 2 en 5 uur in de Dukdalf terecht Ze moeten dan wel een gulden meenemen Zowel de full-time als de vrij willige krachten van de overige zes Schiedamse clubhuizen heb ben de week tussen kerst en nieuwjaar vrijgenomen. „Om btj te komen", zoals de meesten zeggen De Kreek (voor Schieaam- West) gaat uitgerekend in de kerstvakantie dicht wegens een verbouwing. Centrum Oost (in oost dus) gaat dicht omdat de leiders "aan rust toe zijn", zoals ze he! zelt uitdrukken en omdat er toch nooit iemand komt, Jeugdhaven Nieuwland houdt de deuren dicht, omdat de wer kers daar meer dan 40 uur per week zeggen te werken en dat met een week vrij willen com penseren. Voorgaande openstellingen in de vakantieweek hebben vol gens Hugo Koole van Jeugdha ven Nieuwland nooit het ge wenste effekt gehad. De kinde ren kwamen toch met. „En het is nog mooi weer, dus de kinde ren kunnen wel op straat spe len," voegt hij daar hardvochtig aan toe. In de wijk Bijdorp staan de kinderaktiviteiten in de vakan tie eveneens stil. „iedereen gaat toch de stad uit, dus dan hoeven we ook niks te organiseren," is Öpge het agument aldaar Op het woonwagencentrum in clubhuis Cyrene is het van hetzelfde la ken gen pak. „Onderbezetting waardoor? iedereen aan het eind van z'n' krachten is", luidt het argument. Cïubleider Veenema van Sint Joris Doele - ook al gesloten meent door al deze sombere ge luiden dat het toch wel tijd wordt eens aan een gemeen schappelijke vakantiekaktiviteit te-denken voor tussen kerst en oud/en nieuw „Een soort. Jeugdland zoals dat ook in de zomervakantie mogelijk is," meent hij. In buurtstad Vlaardingen is zonder vee! omhaal 35 duizend gulden uitgetrokken in de Lijn baanhallen Kinderen kunnen daar voor een gulden per dag terecht. Ook Rotterdam bekom mert zich om de vakantiejeugd Daar is onder meer in theater De Lantaren een "Kinderfesti val" georganiseerd. In Schiedam is door gebrek aan geld en aan initiatieven een dergelijke vakantiebesteding niet georganiseerd. Maar tram lijn I en 8 en bus 59 gaan regel matig, en vervoeren kinderen graag naar Rotterdam respectie velijk Vlaardingen. SCHIEDAM - Een onbekende heeft op klaarlichte dag in een drogisterij op de Hoogstraat een geldkistje leeggegraaid en ging er daarna met 6000 gulden en enkele cheques vandoor De 36-jarige F.M. van der S die dit alles bij de politie aangaf ver klaarde dat niemand de diefstal heeft opgemerkt. Het met afge sloten geldkistje stond in het kantoor achter de winkel De dief heeft na deze daad ook nog een-kledingzaak op de Hoogstraat bezocht en daar van het toilet gebruik gemaakt In het toilet werden de snippers van een verscheurde cheque te ruggevonden, die uit de drogis terij was ontvreemd FERGUSON Kleuren T.V, 51 cm van !993.-NU 1290.- FER6US0N radio/grammofoon 2 boxen 2 x 25 W. van 1645.- NU 798.- FERGUSON radio/grammofoon cass. 2 boxen 2x10 W. van 1378- NU 875.- Alles met 1 jaar garantie i RADIO HENFU, Lange Kerkstraat 88, Schiedam, 010 - 2629S6 Vergeleken bij 1974 is het aantal keren dat een ambulance van de GG en GD uit moest rukken in 1975 iets gedaald Twee jaar geleden bedroeg dat aantal 5148. het afgelopen jaar 5119 Van de keren dat men uit moest rukken ging het m 977 gevallen om een ongeval Ook in 1975 moest de GG en GD ver schillende diensten voor de ge meentepolitie en de justitie ver richten. Opvallend is het grote aantal keren dat een bloedproef moest worden genomen om het alcoholpercentage te kunnen vaststellen: 156 maal Het jaar daarvoor gebeurde dit slechts 25 maal. In 27 gevallen moest de hulp van de GG en GD worden inge roepen om een lijkschouwing te verrichten Dit gebeurde 7 keer nadat iemand een gelukte zelf moordpoging had gedaan. Het afgelopen jaar bedroeg het tota le aantal zelfmoordpogingen 15, in 1974 werden er 26 pogingen gedaan De GG /en GD moest in 1973 twee geneeskundige verklarin gen in verband met aanranding afgeven en geen in verband met mishandeling Het aantal door de GG en GD uitgebrachte ad viezen omdat mensen met huis vestingsproblemen zaten be droeg het afgelopen jaar 711, in 1974 bedroeg dit aantal nog 539 In het jaarverslag gaat de GG en GD er vanuit dat de gemid delde personeelssterkte van het gemeentelijk ambtenarenappa raat 1977 bedroeg.. In totaal werd door de ambtenaren 2851 "maal verzuimd, in verzuimdagen uitgedrukt was dit aantal in 1975 ruim 49.000. ,De GG en GD constateerde in het afgelopen jaar 23 gevallen van besmettelijke ziekten, tegen 33 in het jaar daarvoor. Wat be smettelijke ziekten en onrein heid op scholen betreft werden daar het afgelopen jaar onder meer gevallen van geelzucht en huidinfecties geconstateerd Let terlijk staat in het jaarverslag' „Ook dit jaar kwam nog flink wat hoofdluis voor." Uit het verslag blijkt dat de bestrijding van hoofdluis door de GG en GD in 1975 prioriteit had Kerstboomhancfelare n tevreden over verkoop SCHIEDAM - Op verschil lende plaatsen in de stad is geen kerstboom meer te krij gen. Degenen die ze nog ver kopen raken snel door hun voorraad heen. De verkoper die op het Boerhaavcplein zijn handel heeft zegt trots dat hij één van de taaiste partijen die in deze ongevïng te koop wa ren, nog op de kop heeft kun nen tikken. Deze bomen gaan ongeacht hun grootte voor vijl gulden van de hand. De ge middelde prijs van kerstbo men ligt in Schiedam rond de vijftien gulden. De kerstbomen die dit jaar in Schiedam te koop werden aangeboden komen uit ver schillende landen. Met name de bomen uit Zweden, Dene marken en de grensstreek tus- v sen Belgie" en Luxemburg zijn erg in trek. Op één na klagen alle verkopers erover dat er dit jaar te weinig bomen ver krijgbaar zijn. Dit komt volg- gens ben door de langdurige periode van droogte die een groot deel van van Europa dit jaar gekend heeft. Wat er aan kerstbomen te koop is gaat snel van de hand. Volgens de handelaren klaagt de koper er nauwelijks over dat voor een beetje boom tegenwoordig al zo'n vijftien gulden betaald moet worden. De kerstboom verkoper op de Rembrandtlaan in west was gisteren door zijn handel heen. Degene die de bomen op het Wilhelminaplein in zuid verkoopt was afgelopen zater- dag al door zijn voorraad van 600 bomen heen. Gisteren wa ren bijvoorbeeld op de Dam in het centrum en op de Laan van Bol'Es in Groenoord nog behoordlijk wat kerstbomen te koop. Beide handelaren willen echter niet praten over de hoeveelheid bomen die ze ver kopen. Dit vanwege de con currentie en de immer loeren de belastingdienst. De kerstboomverkoper op het Boerhaavcplein in oost wil dat echter wel. Volgens zijn zeggen was hij snel door zijn voorraad van 1000 bomen heen. De tweede partij van 1000 bomen die hij maandag nog op de kop wist te tikken bevat verschillende kerstbo men waar de denneappels aanzitten. Dat bomen dit jaar schaars zijn merkt hij aan de hoeveelheid kopers die vanuit Maassluis en Vlaardingen naar hem toe komen. De verkoper die zijn handel op hei Boerhaveplein (Veft zegt veel last te hebben gehad var het stelen van kerstbo men. Een partij van veertig bomen die hij voor het Rot terdamse Havenziekenhuis ge reserveerd en apart gelegd had, bleek ineens verdwenen te zijn. Na de gebeurtenis zijn hij en zijn compagnon er toe overgegaan om 's nachts bij toerbeurt de wacht te houden bij de stapei kerstbomen. Hoewel er behoorlijk wat vraag naar is. is het opvallend dat er in Schiedam nauwelijks bomen met kluit te krijgen zijn. Volgens de handelaren ligt dat aan de prijs die voor deze bomen betaald moet worden. Die prijs varieert san 25 tot 100 gulden. Daarbij komt dat. volgens de boom verkoper op de Dam, een flin ke kerstboom met kluit haast niet houdbaar is. SCHIEDAM - Tegen Kerstmis krijgen de Nederlandse dieren beschermers weer angstvisioe nen van malafide geslachte beesten en dieren die in afge kloven botjes stikken. Zo ook dit jaar. Bestuurslid Spermo'n van de Schiedamse dierenbescherming maakt zich zorgen over de wijze waarop de Schiedammers ook dit jaar weer allerlei kleine- huisdieren zullen slachten. Ko nijnen levend villen of kippen SCHIEDAM - De 45-jarige Schiedamse M. S. is het slacht offer geworden van een opheh- tmgsiruc met behulp van waar deloze bankbiljetten Een En gelssprekende man kwam de kousenwinkel op de Dam bm nen waar ze werkzaam is en kocht voor 75 gulden aan pan ty's en sokken. Toen het op be talen aankwam haalde hij twee bankbiljetten van elk 1000 Griekse drachmen tevoorschijn en een koersenlijstje. De vrouw accepteerde de bankbiljetten en rekende uit dat de man ook nog vijftig gulden terug moest krij gen. Toen ze de bankbiljetten bij een bank wilde omwisselen kwam ze pas tot de ontdekking, dat de biljetten al geruime tijd geleden uit de roulatie waren genomen SCHIEDAM - In de afgelopen novembermaand is bij de spaar bank Anno 1820 bijna ander- halfmiljoen gulden meer inge legd, dan dat er werd opgeno men In totaal brachten de aan gesloten spaarders in november 19.849.907,15 naar hun spaar bank, en werd er welgeteld 18 703.198,65 door de bank uit betaald. ROTTERDAM - De metro en de RET-trams en -bussen rijden op Eerste en Tweede Kerstdag als op zondag In de nacht van 24 op 25 december wordt de nachtbusdienst uitgevoerd zoals f tijdens de nacht van vrijdag op zaterdag gebruikelijk is In de nacht van Eeiste op Tweede Kerstdag wordt eveneens de ge bruikelijke nachtbusdienst van zaterdag op 2ondag gereden. j ,f /fit S?/- ''4 '(h i. SCHIEDAM - Het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat is be gin volgend jaar oofc toeganke lijk voor rolstoelgebruikers De werkzaamheden voor de aanleg van een speciale lift bij de hoofdingang van het postkantoor izijn momenteel in volle gang. Volgens directeur A C van Broekhoven wordt de lift aange legd in het kader van een plan, om alle postkantoren tn Schie dam toegankelijker te maken voor het mtndervahde publiek. Zo ts men ook bezig de stoepen voor de verschillende bijkanto ren van de PTT van kleine hel lingen te voorzien. Om misbruik van de lift te voorkomen kan deze allen be- diend worden door het personeel van het postkantoor. Haast de lift-wordt een bel gemaakt, zodat roloelgebruikers een seintje kun nen geven dat ze naar binnen willen Met de lift kan men alleen het postkantoor binnen komen en niet de daarmastliggende kanto ren van de rijksbelastingen en de stichting Spaarbank An ho 1820. Uit de ivoorden van direc teur Van Broekhoven blijkt dui delijk dat er geen overleg met de laatste twee instanties geweest is, om de mogelijkheden van een gezamenlijke rolstoellift te on derzoeken. levend plukken zijn enkele van de gruweldaden, waarover jaar lijks vele klachten binnen ko men bij de dierenbescherming. De dierenbescherming raadt iedereen aan die van een kerst boutje wil gemeten om met het huisdier naar een goede poelier te gaan. die het beest tegen kleine vergoeding panklaar maakt Ook de nasleep van de feest dagen baart de dierenbescher mers zorgen. Afgekloven botten worden vaak achteloos in de vuilniszak gedaan, en trekken de volgende dag loslopende hon den en katten aan. Akelige wonden aan mond en keel doen die beesten dan vaak voortijdig sterven. En piinhjk. De afval van het kerstmaaT moet - zo verzoekt de dierenbe- 1 scherming - in een dik pak kranten gewikkeld worden of in een kartonnen doos en aldus aan de vuilnisman worden mee- gegeven. SCHIEDAM - Bij de groot handel in Koloniale Waren in de Kommiezenlaan is voor de tweede keer in zeer korte tijd ingebroken Men kon binnen ko men door een plastic lichtkoepel van het dak te halen en zich in het magazijn te laten zakken. Aldaar werden ,alle kasten en laden doorzocht. Enkele honder den pakjes sigaretten, sigaren en shag werden meegenomen evenals 60. De schade bedraagt ƒ2000 DEN Vries Defens onrech nees- het C Haag Geldei f iDeze voor nees- het He terie ,h De 1 dracht ten e stand naar d SCHIEDAM - Terwijl de auto van de 29-jange B. H. S op het Sibehusplem geparkeerd stond hebben onbekenden het voertuig ernstig beschadigd. De auto is op verschillende plaatsen met een scherp voorwerp bekrast. De schade wordt op 1100 gulden geschat. .urïifi SCHIEDAM - Het gemengde zangkoor O.A.SE. geeft morgen avond een kerstuitvoering in dienstencentrum De Woudhoek op het Heijermansplein. Mede werking aan deze uitvoering verleent de Schiedamse tenor Aat van Steenoven. De kerst zangavond begint om acht uur, de entree is 75 cent. SCHIEDAM - De ambtenaren van het gemeentelijk over heidsapparaat hebben nu ook een eigen personeelsorgaan Het allereerste nummer van PAp> (Personeelsblad Ambtenaren To taal Schiedam) is oniangs ver- schenen. 1 Naast de bekende onderwer pen zoals abtenaren die in en uit gemeentelijke dienst treden wordt tn PATS nummer éen on dermeer aandacht besteed 2® de verbetering van de woonom geving en een uit Turkije a komstige chauffeur die bij <j Vrom in dienst is. Gebleken dat er bij het gemeentelijk pe," soneel vrij vee! behoefte vv aan een eigen personeelsorgaan In het vervolg verschijnt J vijf maal per jaar. a >-uy «5». iJDroo tn pla Jahge togen, toixim itiespi m Odec

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1