Afwijkingen bij 8.000 kinderen in Mexico Geweld in Wijken van {kaapstad Vals geld bestemd Ivoor heroïne? -f pit® Mariene Dietrich 75 jaar Gered door sprint naar douchecel Dr. Sdieffer wil IVIenten-onderzoek wei accepteren Communisten in Spanje komen voor de rechter dagen laag: Mao spreekt na zijn dood Circusolifant verwondt twee mannen Deelen ziet iets vliegen Hot 11 Wh* lie uit 3 «It lm cadeaus. 1 /Thuis brand fgésticht? IBuien APOTHEKER DUURDER Minder apart zwemmen Zeker 10 doden I UVANDMEUBELS INFORMATIE OVER BEZORGING: Bruinkool Advocaat wil naar Rusland ftHtel Boze vliegers 1 Maandag 27 december 1976 32e jaargang no. 9090 hoofdredacteur herman wigbold MEXICO/ANKARA - Vergiftigde en vervuilde lucht bedreigt de levens van duizenden in Mexico en in de Turkse aoofdstad Ankara. Deskundigen voorspellen somber dat er „zeer vele doden" zullen vallen als er niet onmiddellijk drastisch wordt ingegrepen. ia iJ i 1 ÉÉL.._ siSI m Nabestaanden van de zeven Japanners, die tijdens het Kerstweekeinde omkwamen toen de Egyptische Boeing waarin ze zaten in Bangkok op een textielfabriek stortte, in stil gebed op de plaats van de ramp. Een van hen kijkt angstig omhoog waar een jet laag over giert, klaar om te landen op de luchthaven van Don Muang. Zie verder pag. 5. Bel OIO - 147400 (Van een onzer - verslaggevers) AMSTERDAM DEN HAAG - De van oor logsmisdaden verdachte Pieter Menten is van morgen voorgeleid aan de Amsterdamse offi cier van justitie mr. Habermehl. Het ver hoor van Menten zelf is Tweede Kerstdag afge sloten. Volgens Mentens ad vocaat mr. B. F. J. Si mon ondervindt me vrouw Menten, die de dag voor Kerstmis in Blaricum is terugge keerd, erg veel overlast van nieuwsgierigen die per auto langs de villa „De Horn" rijdèn en allerlei verwensingen en schimpscheuten aan haar adres roepen. Dr. ff. J. Scheffer MADRID - Santiago Carrillo is samen met de zeven andere gearresteerde leiders van de Spaanse commu nistische partij in staat van beschuldiging gesteld we gens lidmaatschap van een illegale groepering. De straf hiervoor kan variëren van een half jaar tot zes jaar. Aan onze kwartaalabonnees (Van een onzer verslaggevèrs) DEELEN - Tientallen militairen en burgers op en rond de vliegbasis Deelen bij Arnhem hebben in de kerstnacht een nog onbekend verschijnsel gevolgd dat in het luchtruim boven de basis was te zien. De Arn hemse politie kreeg een aantal telefoontjes van men sen die meenden iets vreemds tegen de heldere hemel te zien afsteken. Nieuwe abonnee bon. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HESJN Gif bedreigt leven duizenden mensen Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 "Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63,80 - 14.74.11 Minstens 8000 kinderen in Ciudad Juarez, een stad in Mexico aan de grens met >de VS, vertonen vergiftigingsverschijn selen. Bij medisch onderzoek kwamen wijzigingen in de sa menstelling van het bloed aan het licht en zenuwstoornissen, als gevolg van het inademen van giftige lucht. Mexicaanse deskundigen zeggen dat het hier „om een voorlopigeschatting gaat. Het aantal aangetaste kin deren kan in werkelijkheid veel KAAPSTAD - Bij felle gevechten, tussen bewoners :ivan twee zwarte woongebie den bij Kaapstad zijn giste- ren op zijn minst tien doden en 25 gewonden gevallen. Vijftien huizen gingen bij /.de onlusten in vlammen op. /Met traangas trachtte de poli- ':/tie de vechtende menigten uiteen te drijven. D* toegangs- i'.wegen tot de woongebieden, Goegoeletoe en Nyanga, werden 'afgesloten. 7 •ik Wat de achtergrond van de /gevechten is geweest was van- morgen nog niet duidel.' 't. Som mige berichten spraken an rel- l'kh tussen leden van velschil lende stammen. .Andere ver- klaarden dat de onlusten wer- dén veroorzaakt door militante /studenten die ih actie kwamen |Mge "/ménsen, /dié; een boycot /.van dé Kerstvieringen -negeer- Jdén.. p De studentenorganisaties had- löen opgeroepen dit jaar tijdens Kerstdagen geen feest te vie- gren uitrespect voor de meer dan 300 doden, die1 in de afgelo- /pèn - maanden bij" onlusten in /iZuid-Afrika zijn gevallen. Kort ,voor Kerstmis had de /politie op'grote schaal huiszoe kingen verricht in de zwarte /.woonwijken. .Men verklaarde /hirmeè te willen .voorkomen dat /het tot onlusten zou komen. "(Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN - De Antwerp- >se rijkswacht heeft de 28-jarige /Charles van /D. uit Breskens /•aangehouden ómdat hij in het I bezit was van '.een koffertje met ./valse dollars, ter waarde van ze- ,/ker 500.000 gulden. De rijks- wacht veronderstelt dat-het geld /'was bedoeld orin een partij hero- r'ine te betalen. 'iPi. In Tefneuzén vermoedt men /jdat het gaat om een restant van een parti vals/geld. In die valsé- munstersaffaire, eerder dit jaar, .zijn twee manen uit Terneuzen. /Jan de K. en Frans V veroor- fdeeld. Dé Antwerpse politie zou van- "daag contact opnemen met haar /collega's in Terneuzen. Intussen /gaan wilde geruchten door Zeeusch-Vlaanderen. Een daar- //van gaat over:het niet-uitbeta- ten van. verzekeringsgelden aan &JV. na een brand in Hulst. Hier- i/'bij ging vloerbedekkihg ter waarde van 260.000 gulden ver- loren. ROTTERDAM - Na een felle brand in een woonhuis aan de 2-Welschapstraat heeft de Rotter- damse politie de 25-jarige H.R. aangehouden op verdenking van Jïbrandstichting. Rij zou het/ vuur, waardoor ',&,een slaapkamer op de eerste verdieping uitbrandde, hebben aangestoken. De politie heeft o°g geen aanwijzingen omtrent de motieven van R. .V 5? 7%. hoger liggen," aldus hun bevin dingen. De schuld wordt gegeven aan vier Amerikaanse fat ,eken vlak over de grens bij de Ame rikaanse stad El Paso. De fa- brieken zijn gespecialiseerd in de verwerking van lood, zink, cadmium en arsenicum. Ameri kaanse autoriteiten zouden een diepgaand onderzoek hebben la- ten instellen, maar de resultaten daarvan zorgvuldig geheim hou- .den uit vrees voor een interna tionaal schandaal. .p Nu en dan regen-, hagel of sneeuwbuien. Matige tot krach- aan de kust hard tot-storm- '.ge wind uit Noordwestelij- ■j&o richtingen.' Minima van plus ii/*,graden aan zee tot min 3 el- "5ers- Maxima rond 2 graden bo even nul. Mdec ion op onder mus isis maan op onder nn is Mariene Dietrich, gedu rende tal van jaren ,,'s werelds mooiste groot moeder", is vandaag 75 jaar geworden. Begin vorig jaar trad de befaamde filmactrice en zangeres nog op in het Amsterdamse theater Car ré. Ze was toen al ruim tien jaar op toernee- als „levende legende" langs alle grote wereldtheaters. Haar laatste optreden vond plaats in september '75 in het Australische Sydney (waar de zaal overigens maar voor een derde deel gevuld was). Bij haar opkomst greep de actrice zich toen vast aan, een var le gordijnen. Ze deed n„g een stap. ging met gordijn en al te gen de vlakte en werd af gevoerd naar een zieken huis, naar verluidt met een gebroken been. In juni van dit jaar overleed Rudolf Sieger, de man met wie Mariene in 1924 getrouwd was, maar met wie zij allang niet meer samenleefde. Het was Sieger die de toen nog on bek v ,ide actrice uit het stor .ne-filmtijdperk voorstelde aan regisseur Josef von Stemberg, die haar de hoofdrol gaf in „Der blaue Engel", de film waarmee zij in één klap wereldberoemd werd. slaapkamers, bankstellen enz.| Nergens zo'n keus. Fabriek stoomalert,.- industriegebouw Goudsesingel 66, R'dam, lel. OIO - 12.64.6t. (géén ondtr nummer) Vraag noor d« cfd. obonn##-Mrvk« maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" op de varia-pagina DEN HAAG - De apothekers mogen hun tarieven voor parti culieren per 1 januari iets ver hogen ter compensatie van de in 1976 opgetreden kostenstijgingen. De tariefsverhoging omvat een verhoging van de arbeidskosten bij het op recept bereiden van geneesmiddelen met 3,87% en een verhoging van de marges bij zogenaamde specialité's met 4%. De verhoging betekent volgens het ministerie van Economische Zaken niet dat het honorarium van de apothekers wordt verbe terd. Het is alleen maar een doorberekening van kostenstij- Tegelijkertijd maakte een Turkse geleerde bekend dat de lucht boven Ankara, een van de vervuildste steden ter wereld, grote hoeveelheden Selenium (veie malen dodelijker dan arse nicum) bevat. Volgens Ilhan Ol- mez, hoofd afdeling chemisch onderzoek van het centrum voor kernonderzoek in Ankara, is het selenium afkomstig van de bruinkool die in wintermaanden op grootscheepse schaal ais brandstof wordt gebruikt. Olmez wil dat de Turkse re gering op de kortst mogelijke termijn een orgaan in het leven roept dat de strijd moet aanbin den met de verregaande lucht verontreiniging van de Turkse hoofdstad. Samen met de onder zoeker lieten verontruste Turkse artsen weten dat er spoedig als gevolg van de sterk vergiftigde lucht vele doden zullen vallen, „tenzij er vandaag nog nood maatregelen worden getroffen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Met een sprint naar de douche redde de 20-jarige Rotterdammer F. Hoogendoom zaterdagnacht zijn leven. De jongeman brandde als een fakkel, maar kon het vuur onder de douche doven Hij vloog in brand omdat hij thuis, op de Mathemesserdijk, een sigaret opstak en toen in slaap viel. Hij schrok wakker omdat zijn kleding brandde. Ondanks de snelle reddingsac tie liep hij derdegraads brand wonden op aan armen en benen. Hij is opgenomen in het brand wondencentrum van het Zuider ziekenhuis. 'M Mr. Simon is van plan om aan minister Van Agt te vra gen of hij deel mag uitma ken van de Nederlandse jus- titiedelegatie die volgende maand een onderzoek in Rusland gaat instellen. Minister Van Agt heeft de vroegere Rotterdamse jour- -nalist dr. H, J. Scheffer be reid gevonden het historisch- wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten te ver richten. Scheffer is op het ogenblik secretaris van de sociaal-wetenschappelijke raad van de Koninklijke Ne derlandse Academie van We tenschappen in Amsterdam. Hij heeft met Van Agt overeenstemming bereikt over een volledige toeganke- Iijkheid van alie a'rchieven en het feit dat ambtenaren van hun ambtseed ontslagen zullen worden. Scheffer vindt het niet noodzakelijk (als de eerder gevraagde prof. Van- Gunsteren), dat ook tussen tijds aan het parlement ge rapporteerd moet worden. Hij wil verder assistentie van eenstrafrechtjurist en een rechercheur. Scheffer, die een rol speelde in de Rotterdamse illegaliteit, was na de ooriog onder meer als journalist werkzaam bij het Rotterdamsch Nieuwsblad. Hij heeft verschillende his torische boeken op zijn naam staan, waaronder een boek over de (niet doorgegane) re volutiepoging van Troelstra in november 1918 in Rotter dam. ISTANBOEL Woedende Turkse piioten hebbenop Kerst dag uren gestaakt, nadat iemand zich bij de verkeerstoren erover had beklaagd dat ze hadden zit ten pimpelen. Pas na een collec tieve bloedproef vertrokken de heren met tien uur vertraging. In Spanje verwachtte men vandaag van de kant van de nog st'eds illegale communisti sche partij nieuwe protestacties tegen de arrestatie. Het is bij demonstraties al verschillende malen tot heftige botsingen ge komen tussen politie en protes terenden. Joaquim Ruiz-Gimenez, leider van de christendemocraten, zal Carrillo bijstaan als advocaat. Met de andere raadsmannen zou hij vandaag een verzoek indie nen om de gearresteerden voor lopig in vrijheid te stellen. Een tot nu toe onbekende groepering, de „Gewapende groepen voor Europese Vrij heid", heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een bom aanslag, die zaterdag in Madrid schade toebracht aan een syna goge. Deze vermoedelijk ultra rechtse organisatie heeft de oor log verklaard aan het zionisme en kapitalisme PORT ELIZABETH - Port Eli zabeth is de eerste Zuidafri- kaanse badplaats waar voortaan alie rassen gelijktijdig htbt water in mogen. Het gemeentebestuur heeft besloten de apartheids bordjes op het strand - blank, gemengd ras, Indiërs, Maleisiërs, Chinezen te verwilderen Kwartaalabonnees wordt verzocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1977 te wachten tot zij onze stortingskaart hebben ontvangen. Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen vooruit betalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-in casso (automatische afschrij ving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabonnees erop, dat de giro-incassomachtiging nog al tijd de eenvoudigste betalings wijze is. Vraag een machtigingsfor mulier aan Het Vrije Volk, abonnementenafdeling. Ant woordnummer 1579 te Rotter dam. De directie «git PEKING - China heeft de geboortedag van wijlen Mao Tse-Toeng aangegre pen om een nog onbeken de rede van de overleden partijleider te publiceren, waarin krachtig stelling wordt genomen tegen de Sowjet-unie. Waarnemers leiden hieruit af. Jat de nieuwe Chinese leiders niet van plan zijn hun houding jegens de Russen te veranderen. Kort na Mao's dood deden geruch ten de ronde dat Peking en Moskou zich soepeler ten opzichte van elkaar zouden kunnen opstellen. Het volksdagblad, dat Mao's rede publiceerde zei, dat China de revol utionaire wil van Mao ten uitvoer zal brengen en dat het „nooit zijn politieke kleur zal wijzigen". Mao zal in de hele wereld blij ven voortleven, aldus het blad, omdat hij „de strijd aanbond tegen het moder ne revisionisme met de Russische renegatenkliek in het centrum". Interessant, gezien de recente gebeurtenissen rondom de verguisde „Sjanghai-bende", is Mao's uitspraak dat cont ra-revolutionairen niet moeten worden terechtge steld. „Wij moeten vast houden aan de in Jenan gestarte politiek, niemand te doden i en weinigen te arresteren," aldus Mao. KUNDHOVEN - Een olifant die optreedt in het, w.inetercicus in de Eindhovensè stadsschouw burg heeft gisteren twee man nen verwond toen het dier de kiep van de olifantenwagen van binnenuit opendrukte. Beide mannen, die bezig wa ren de wagen te sluiten, wer- flengeraakt door de vallende Mep. Een van hen, de 62-jarige P v.d. B. is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. De ander, een 32-jarige inwoner van Nederweerd, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis. Het „verschijnsel" had volgens de waarnemers het meeste weg van een vliegend voorwerp- In het officiële rapport wordt als nadere omschrijving gegeven dat het voorwerp een groene gloed uitstraalde en was uitge rust met een drietal lampen. Het voorwerp bewoog zich op een moeilijk te bepalen hoogte in een cirkel. Vanaf de ver keerstoren van het vliegveld Deelen was het voorwerp korte tijd zeer goed te zien. De waarnemingen deden zich tussen twee en vier uur in de nacht vari vrijdag op zaterdag voor. In die tijd was er geen vliegtuig in de lucht. In allerijl gewaarschuwde radarposten in Nieuw-Milligen en op Schiphol moesten constateren dat het ob ject electronisch niet waarneem baar was. De schermen bleven leeg. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie start zo snel moge lijk met een onderzoek, dat van af Zestienhoven zal worden ge coördineerd. h. Originele luxe badhanddoek met hel bekende HW-jonge- tje (U weet wel. van *a affi ches). Formaat 50 x 100 cm. 12. Decoratieve, handbewerkte wandtegel met keurig ster renbeeld naar keuze. |3. Set met 12 felicitatiekaarten waarop de sterrenbeelden In vele prachtige kleuren. Bezorg ons een nieuwe abon nee en wij bezorgen u het ca deau van uw keuze als beloning. Stuur de bon volledig ingevuld op In een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Vdlk, Antwoordnummer 1579, Rotter dam. Ik geet hiermee op ais nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: soort abonnement kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning kies ik Ode badhanddoek met HW-jongetje de kleurrijke wandtegel met het sterrenbeeld (hier gewenst sterrentoeid Invullen) de sel met 12 sterrenbeeldenkaarten. Gewenste cadeau aankruisen s.v.p. Naam alzender: straat: plaats:

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2