j Speeltuig op Wilhelmina- en Rozenburgerplein doelwit? Honden schrikken BRIEVEN Volgend jaar onder 77.000? Knokpartij in patatzaak scholieren doen mee i Tuberova houdt weer bevolkingsonderzoek Sf Schoolsporttoemooien mm Kruistocht gaat verder NIET EENS MET KERSTDINER Schaken en oliebollen Binnenbrand door kaars Poppenspel uit Japan Ben je betoeterd J Schiedam Ifrï- If;»/ DINSDAG 28 DECEMBER 197$/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De bewonersvereniging van Schie- dam-zuid gaat samen met de mensen van het centrum De Dukdalf de komende dagen een kerstbomenaktie voeren. Huis-aan-huis zullen stenciltjes bezorgd wor den waarin bewoners gevraagd wordt hun kerstboom nog tot na nieuwjaar te laten staan. De vereniging en het clubhuis zijn als de dood dat het pas vernieuwde Wilhelmina- en Rozenburgerplein doelwit zullen wor den tijdens de traditionele kerstboombrand op Oude jaar. Kwartje Kerstboomoorlog Vuurwerk krVrA. k- Hoewel verboden, gillen de vliegende keukenmeiden iedereen nu alweer om de oren. Ook minder gevaarlijk vuurwerk is tot 31 december 23.00 uur verboden speel goed. Het Wilhelminaplein; ieder jaar weer doelwit van kerstbrandstichters, moet dit jaar gevrijwaard blijven van dergelijke onruststokers, meent de bewonersvereni ging. De speeltuigen zijn nog te nieuw. Redactie edttië$chiedam: Hoogstraat 76. v Schiedam Telefoonf (010) 265205 266646 - - ~- yt?' rb, - ff Snelheidscontrole In februari van dit jaar hield Tuberova ook al een onderzoek in Schiedam. Toen werden alleen man nen van boven de veertig jaar „op de kiek gezet". ix?m I SCHIEDAM - Vrijwel de gehele Schiedamse schooljeugd houdt zich deze week bezig met het beoefenen van de ene of andere sport. Voor de kinderen van de verschil lende soorten onderwijs, zijn meerdere activiteiten georganiseerd. Tafelten nissen, zwemmen en bas ketballen zijn daarvan de grootst opgezette. Het Sportfondsenbad leek gisteren meer op een hek', senketel dan op een zwembad. De 1384 schoolzwemmejs c zorgden voor de nodige herrie en vakantiepret. Xy-: At? Zuid vreest traditionele Kerstbrand heengeraakt. Ondanks alles ho pen we toch dat iedereen z'n boom tot na nieuwjaar thuis houdt en hem dan pas aan de reiniging meegeeft Op belde pleinen in De Gor zen \vordt jaarlijks een groot Nieuwjaarsvuur ontstoken Die pleinen zijn echter m het afge lopen jaar van de nodige speel tuigen voorzien, die onhandig genoeg veelal uit brandbaar me- tenaal zijn gemaakt „De aan kleding van die pleinen heeft de gemeenschap handenvol geld ge kost. dat moet niet in een kerst boombrandje weer verdwijnen." meent voorzitter Zwamborn van de bewonersvereniging In de komende dagen zullen voornamelijk bu de omwonen den van de bewuste pleinen stenciltjes -bezorgd worden, waarin de vereniging en De Dukdalf hun zorgen kenbaar maken. Men wordt verzocht de boom zolang mogelijk in huis te houden (..gezellig toch. nog een boom met oudjaar" meent Zwamborn). of hem op een cen traal verzamelpunt te brengen. Vereniging en Dukdalvers zijn van plan een grote wijkbrand te maken, die aan de Havendijk moet plaatsvinden Ook gaan beide instanties nog met de politie en de brandweer bespreken, wat zij het beste kunnen doen om te voorkomen dat de twee pleinen in de vlam men opgaan Een open brief aan de gemeente en gemeenschap zal de derde daad zijn om de nade rende brandellende te beperken De politie is ook al weer vol op bezig om de kerstboomoorlog zoveel mogelijk binnen de per ken te houden Maar politie- voorlichter D P van der Veen heeft er een zwaar hoofd in „Jongelui gaan elkaar met ket tingen en stokken te lijf om el kaar bomen afhandig te ma ken ....En daarbij komt. dat de mensen ons ook nogal tegenwer ken. Ze houden kerstbomen ver borgen in schuurtjes enzo en steken ze dan eigenhandig in brand op Oudejaarsavond Maar dan komen ze de volgende dag wel klagen dat er een vonk op hun auto is gevallen'" De pohtiehootdinspecteur voegt daaraan toe, dat de politie momenteel wel alles in het werk stelt om illegale hoeveel heden bomen in beslag te ne men „Vorig laar was er nog wel enige handel in bomen die bij kerstboomverkopers waren overgebleven, maar dit jaar is iedereen vrijwel door z'n stauel Die reiniging betaalt dit jaar al een kwartje voor iedere boom die wordt ingeleverd. Op maan dag 3 januari houdt de reini gingsdienst inzameldag op een zestal plaatsen in de stad. om vervolgens diezelfde avond op de kruising Churchillweg/Zwa- luwlaan en aan de Westfranke- landsedijk de jaarlijkse Nieuw - jaarsfik te houden Vorig jaar brachten ingeleverde kerstbo men nog maar een dubbeltje op Dat bedrag is zo'n end verhoogd om andere branden zoveel mo gelijk onmogelijk te maken Een ander probleem dat om streeks deze tijd van het jaar veelvuldig voorkomt is het ..misbruik" van vuurwerk. Gis teren is de verkoop daarvan be gonnen, maar het gebruik ervan is nog niet toegestaan. Dat mag pas een uur voordat dit jaar verstreken is. Desondanks knalt het toch al aan alle kanten. De politie vindt het een on mogelijk karwei om op die ille gale vuurwerkafstekers te let ten. „Burgers zien die jongetjes met vuurwerk natuurlijk bij bosjes tegelijk, want die kinde ren lopen niet weg als er iemand in een gewone jas aan komt. Maar als er een politie man aankomt rennen ze weg. Ze zijn voor ons dus nauwelijks te grijpen." aldus de politiewoord voerder. Ü7CT; ;,-V .i- j De dierenbescher ming maakt zich zorgen om de ge volgen die al het vuurwerkgeknal op loslopende honden zal hebben. Jaar lijks rennen er weer bonderden beesten onverhoeds weg als er weer zo'n rotje losknalt. De beesten worden dan honderden: ki lometers verderop in verwilderde staat teruggevon den. Aan hondebezit- ters verzoekt de dierenbescherming dan ook om de beesten een uurtje voordat op Oude jaar het echte ge knal losbarst uit te laten, en ze vooral strak aan „de riem te houden. „Moch ten beesten tóch weglopen, dan niet afwachten totdat het beest "vanzelf" wel weer terug komt. maar onmid dellijk de dierenbe scherming inscha kelen", aldus die renbeschermer Spermon. „De collegeleden Lems en Zijde veld reageerden in Het Vrije Volk van 23-12-76 op een door mij ingezonden stuk enige da gen daarvoor- Ik wil voorop stellen dat ik net. wat mij be treft. bij wat ik thans ga schrn- ven zal laten De reden nl dat ik naar aanleiding van de be- grotingsver=!agge\ ing niet een ingezonden brief reageerde was uitsluitend om te voorkomen dat er over mijn houding onduide lijkheid zou ontstaan Dat het eigenlijk zinloos i<- dat via inge zonden brieven te doen blijkt dan weer uit de reakties van de eerder genoemde collegeleden De heer Lems gaat tamelijk on nodig op de formele toer. ondei- wtjl suggererend da? tk op dt- hoogte wa.- van het feit dat mijn initiatiefvoorstel woens dagavond gediukt en wel op de tafels van de raadsleden /ou liggen. Welnu, dat was ik met en ik had het aardiger gevonden als de heer Lems zijn mening had gegeven over het uitsluiten van kleine frakties van belang rijk commissiewerk, w ant over die zaak gaat het nog steeds De heer Zijdeveld gaat verder met zijn kruistocht tegen mij Hij mag Alleen - en als iets duidelijk kon zijn dan was het dat - verweet en verwijt ik hem dat niet te doen op de plaats waar dat hoort, namelijk dc- gemeenteraad Ik blijf het tamelijk omhullend vinden dat het kennelijk zo moet als de heer Zijdeveld meent het te moeten doen. Nogmaals, mijn stijl ts anders HANS VAN DER WIEK. ge meenteraadslid PPR. NASCHRIFT REDAKTIE: Zowel wethouder Zijdeveld, als Vex-wethouder.Van der Wilk heb- ben nou tweemaal de kam gehad om via de krant tegen elkaar ten strijde te trekken, daarbij burge meester Lems in hun ruziespcjor meetrekkend HVV vindt hei nu wel genoeg De heren stadsbe stuurders moeten hun kruistocht maar voortzetten op plaatsen die daarvoor beter geschikt zijn Zxj zouden de eersten moeten zijn om die plaatsen te kennen, en indien gewenst ook te bewande len De discussie is gesloten SCHIEDAM - Bij een snel heidscontrole op de Burgemees ter van Haarenlaan heeft de po litie dertien automobilisten aan gehouden die met te hoge snel heid over de weg vlogen Dp snelste automobilist reed met een snelheid van 85 kilometer per uur. SCHIEDAM - De stichting Tuberova start in de tweede helft van januari met een groot scheeps bevolkingsonderzoek. Ditmaal worden mannen en vrouwen van boven de veertig op tuberculose en andere ziek ten van de borstorganen onder zocht. De plaatsen waar het on derzoek gehouden wordt zijn: het kruisgebouw op het Bach- plein (noord), de Bcatrixschool aan de Buijs Ballotsingel (oost). De BethelkerU aan de Nieuwe Maasstraat (zuid) en de Johan- nes Calvijnschool aan dc De VVildestraat (Nieuwland). De totale kosten van het be volkingsonderzoek bedragen ruim een ton. De gemeente be taalt daarvan 24 440 gulden. Het resterende bedrag wordt bij el kaar gekregen door aan de per- 1 sonen die onderzocht worden een vrijwillige bijdrage van 3 50 te vragen. Het aantal Schiedammers dat boven de veertig is bedraagt momenteel ongeveer 32.000 Bij Tuberova heeft men de ervaring dat ongeveer 75 procent van het aantal dat voor een onderzoek wordt opgeroepen, daaraan ge hoor geeft Men denkt dan ook dat ongeveer 24.000 personen aan het onderzoek zullen deel nemen. Schiedammers van bo ven de veertig jaar ontvangen van de gemeentelijke afdeling Burgerzaken een oproep voor het onderzoek. SCHIEDAM - Het is vrijwel zeker dat Schiedam het nieuwe jaar met minder dan 77.000 in woners begint Gedurende de maand november daalde het aantal Schiedammers met 187 Op de laatste dag van de afge lopen maand telde de stad 77 032 inwoners Innovember overleden 58 Schiedammers en kreeg de stad er in totaal 48 nieuwe wereld burgers bij Wat dit laatste aan tal betreft werd er eén. althans volgens de gemeentelijke nor men. onwettig geboren Het aan tal mensen dat de afgelopen maand uit de stad trok bedroeg 392. In totaal verhuisden er 215 personen naar Schiedam. Dege nen die vertrokken gingen m de meeste gevallen naar Rotterdam. Vlaardingen en Maassluis. Bui ten Zuid-Holland waren Noord- Brabant. Gelderland en Utrecht hel meest in trek De nieuwko mers kwamen in de meeste ge- g vallen uit Rotterdam. Vlaardm- gen en Den Haag Het aantal personen dat de afgelopen maand binnen Schie dam van woning verwisselende bedroeg 285 In de maand no vember werden er 47 huwelij ken gesloten en 15 scheidingen uitgesproken r- SCHIEDAM - Het kerstdiner dat werd geserveerd in de chi nees Lotus op de Zwaluwlaan. beviel een der bezoekers zó slecht dat hij na de eerste hap acuut het pand verliet Welis waar met medenemen van een bloempot. Die kwam echter even later via het raam weer naar binnen Vervolgens nam de onbekend gebleven man een ta xi naar Vlaardingen. maar kreeg ook al met de chauffeur ruzie, want de man weigerde te betalen „SCHIEDAM - De schaakver eniging Groenoord houdt van avond een oliebollentoernooi in Boerderij Landvreugd aan de Sweelincksinge! Zowel leden als met-leden van de schaakvereni ging kunnen aan deze wedstrijd meedoen die om acht uur be gint. Om mee te kunnen doen moet per speler zes gulden neergeteld worden, de oliebollen worden gratis verstrekt SCHIEDAM - Een brandende kaars was er de oorzaak van, j dat er gistermiddag brand ont- j stond in de woning van A K aan de Da Costastraat Een gor- I dijn wat boven de kaars hing vatte plotseling vlam, waarna ook een deel van de vloerbedek king in brand kwam te staan. De brandweer moest eraan te pas komen om het zaakje te blussen. De schade bleef gering SCHIEDAM - Bij een patatzaak in de Celsiusstraat is het tijdens de kerstdagen tot een handgemeen gekomen, waarbij menigeen blauwe plekken opliep. De patatboer alarmeerde de politie, nadat enkele patatcters met elkaar op de vuist waren gegaan. 30 a 48 omstanders bemoeiden zich al met de zaak. voordat de politie met vier man ter plaatse kwam. De 27-jarige P. H. M. stond met een hamer te zwaaien en werd vervolgens inelkaar getimmerd. De-daders T. K. en K. G. werden op hun beurt aangevallen. De politie moest enkele slachtoffers ont zetten. De omstanders waren er echter woedend over. dat dc politie niet meer werk deed om de ruzie te sussen. SCHIEDAM - De zangeres Connv Vink geeft morgenmid dag een tweetal optredens in de grote zaal van het Passagethea ter De show die ze brengt is speciaal bestemd voor kinderen van 5 tot 16 jaar en heet „Ben je betoeterd?" Aan deze show werken mee Joe Andy. Tonny Leerink. Gtjs van Beem en Wim Roosendaal „Ben je betoeterd? is het tweede jeugdprogramma dat vanwege de kerstvakantie door de Schiedamse Gemeen schap naar het Passagetheater wordt gehaald Zoals bekend was de vorige week gehouden jeugdvoorstelling rond trompet tist Marty een flop. Conny Vink geeft naar show zowel om half twee als om half vier. Kaarten die vier gulden per stuk kosten zijn verkrijg baar aan de kassa van het Pas sagetheater. SCHIEDAM Het Japanse poppencircus Bambi dat mo menteel een tournee door Euro pa maakt doet ook Schiedam aan. Morgenmiddag wordt voor kinderen vanaf zes jaar een voorstelling gegeven m het zol dertheater in gebouw De Teer- stoof aan de Nieuwstraat. Het poppencircus Bambi telt negen spelers die zowel de pop pen als de spelen zelf maken. Bambi speelt morgenmiddag1 twee stukken: De ster van Afri ka en De Searacapolis. Toe gangskaarten kosten 2.50 per stuk en zijn verkrijgbaar aan de j kassa van het Zoldertheater De voorstelling van het Japanse poppencircus begint om half j drie. Bijna 3000 i In het Sportfondsenbad vin den vandaag de finalewedstrij den plaats, van de gisteren ver- zwommen voorwedstrijden. Ook wordt de estafette vandaag ge zwommen. De kinderen die op de lagere school zitten doen mee aan dit tournooi. Het zijn maar liefst 874 kinderen die aan de individuele nummers meedoen, terwijl er daarnaast ook nog eens 102 estafetteploegen deelne men. Met z'n allen moeten ze - als er tenminste met voortijdig iemand verdrinkt of afhaakt - in totaal 57 500 meter zwemmen. Aan de deelnemers wordt te gen het eind van deze tweede zweindag een herinnering aan de schoolzwemontmoeting uitge reikt. dte door de besturen van de bijzondere scholen in Schie dam beschikbaar zijn gesteld. Tafeltennis wordt vandaag en morgen gehouden in de Koop mansbeurs. Daar zijn het de vijfde en zesde klassers van het lager onderwijs (tenminste die genen die met in het zwembad liggen) die zich in de competi- tiestrijd werpen De meisjes van de lagere scholen in Schiedam hebben hun tafeltennistournooi al_ op zaterdag 18 december gehad, de jongens zijn nu - tien dagen la ter - aan de beurt. Vanochtend om half negen zijn zij begonnen met het tafeltennissen. Leerlingen van het voortgezet onderwijs mogen morgen de ta- feltennisbatjes hanteren. Zij hebben dan een tournooi, even eens in de Koopmansbeurs. Niet alleen de beste speler zal be loond worden met een prijsje, maar ook de school die het bes te tenniswerk levert zal in de prijzen vallen. De diverse Schie damse tafeltennisverenigingen hebben de leiding van het tour nooi op zich genomen. De met-tateltennissende leer lingen van het voortgezet onder wijs kunnen hun kerstvakantie met nog een andere sportiviteit vieren, en wel met basketballen Dat zal morgen en donderdag in de sporthal Margriet kunnen De basketbalclub Juventus heeft dit tournooi met haar kennis en materiaal bevoorraad. De finalewedstrijden voor de winnende teams van woensdag en donderdag, zullen vrijdag - op Oudejaar - gehouden wor den. Dan zullen eveneens de hoogste klassers hun wedstrijd jes spelen. Voor het gehele bas- ketbaltournooi hebben in totaal 132 teams ingeschreven. In totaal zullen 3195 Schie damse scholieren meedoen aan een van de vele sporttournooien die door de gemeente voor hen georganiseerd zijn. Dat zijn 1310 basketballers. 1384 zwemmers en 501 tafeltennissers ifi -* -ó-f-

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1