Frits Lambrechts over nieuwe cabaret: ^ikeeridreni|)els Jan Steenstraat PVDA: NIET VERBREDEN schledam Verkeer Dubbele inbraak Toerisme Bekenden Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon - (010) 265205 266646 WOENSDAG 12 JANUARI 1977/ HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 .-V (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIEDAM - „De noodzaak tot doortrekking van de Rotterdamse sneltramüjn door Schiedam naar Vlaardingen is vervallen als de Broek polder niet bebouwd gaat worden. Het passagiersaan bod van Holy is namelijk zo gering dat afgevraagd moet worden of zo'n dure verbinding nog wel moet." Commissaris C. van der Haagen van de Schiedam- se politie. Frits Lambrechts: „De problemen waarvan ik denk dat ze belangrijk zijn." Doordat er verkeersdrempels in de Jan Steenstraat komen, kunnen kinderen er stmks ongehinderd spelen. .r ROTTERDAM - De Van Brienenoordbrug moet niet worden verbreed maar worden ontlast. Dat kan door eenaftakking te makenvan de zuidelijke randweg naar het metrostation Slinge en daar de parkeermoge- iijkheden te vergroten. Zo'n aftakking, die bijna vijftien miljoen gulden kost, heeft bovendien als voordeel dat het Zuidelijk Randpark een veilige toegangsweg krijgt. Margriet de Groot en .Wim van dé Meeberg op het toneel van het Zoldertheater. constant meeste daarvan hebben na de Tweede Wereldoorlog hun Ne derlanderschap verloren. Het afgelopen jaar heeft de politie 50 buitenlanders aange houden die illegaal in Schiedam woonden. Daarvan zijn er 44 het land uitgezet Van der Haagen voegde hier gistermiddag aan toe: "We kunnen de zaak rede lijk goed overzien. Volgens mijn persoonlijke mening is het aan tal illegale buitenlanders in Schiedam niet erg hoog." mera beschikt die op verschil lende plaatsen in de stad ge plaatst kan worden, heeft deze pas de laatste drie maanden van "76 optimaal gefunctioneerd. In die drie maanden werden 998 automobilisten betrapt die door rood licht reden. Het afgelopen jaar werden .1123 verkeersdeel nemers aangehouden omdat ze de maximum snelheid overtra den. De politie bracht in totaal 350 auto's aan het bureau om ze aan een technisch onderzoek te onderwerpen. Daarvan kwamen er 100 bij de sloper terecht Ge bruik van de zogenaamde cur- vometer had tot gevolg dat 299 bromfietsen tijdelijk in beslag werden genomen. De politie heeft berekend dat de waarde van de bromfietsonderdelen waaraan werd geknoeid om het voertuig barder te laten rijden 'V, SCHIEDAM - „Voor zover ik die mag trekken is de con- "f 'clusie .dat vergeleken met 1975 alles in dezelfde orde van ^t^roöt'te'gebleven is. Het beeld blijft constant," zei commis- ^v'saris', van politie C. van der Haagen toen hij gistermiddag .':>de: cijfers over het afgelopen jaar bekend maakte. Een jaar SÜfi-waarin ruim 900 personen aan het bureau op de Lange ïï.y'.Nieuwstraat werden gebracht tegen wie de politie proces- tiStKvèrbaal opmaakte. Daarvan werden er 221 voor enkele da- Sfeëf® "h verzekerde bewaring gesteld. Van dit laatste aantal werden er 70 voor de officier van justitie geleid. 4 'A Het afgelopen jaar vonden er Schiedam in totaal 1756 ver- pt#keersongeval!en plaats. Daarbij vielen vier doden. 96 personen spl' raakten zwaar-, 261 personen [f licht gewond. Van alle ver- t keersongevallen deed er zich een derde op de doorgangswe gen die door de stad lopen voor. De politie constateerde in 1976 in totaal 10.000 overtredingen hetgeen er duizend meer waren dan .in 1975. Van .deze overtre-' dingen werden er 9000 in het verkeer geconstateerd. De politie hield zich met 2999 misdrijven 'bezig, een dikke 300 meer dan in 1975. Het afgelopen jaar werden er 148 personen wegens het rij den onder invloed naar het bu reau gebracht Van der Haagen voegt aan dit laatste toe: „Het is Hoewel de politie sinds mei inderdaad zo dat- het effect van vorig jaar over een roodlicht ca- den open. ook doortrekking van tramlijn 1." Mentink zei verder: „Als de sneltram in Capelle inpasbaar is dan kan dat ook in Holy. Als de bocht in de Koemarkt langzaam genomen wordt dan is het daar ook te doen." Dit zei de Rotterdamse ver keerswethouder Mentink gister morgen in de raadscommissie Verkeer en Openbare Werken. De wethouder reageerde daar mee op de afwijzing door Schie dam en Vlaardingen van het de 1-novemberwet (op 1 novem ber 1974 werd het befaamde blaaspijpje ingevoerd, red.) aan het wegebben is." Het aantal bij de politie ge melde gevallen van vernieling bedroeg in 1S76 154. terwijl er 547 inbraken werden gemeld Bij de inbraken werd in totaal voor 650.000 gulden gestolen en ver nield. Sinds het dragen van een valhelm verplicht gesteld werd is het stelen van fietsen geste gen en het stelen van bromfiet sen gedaald. In 1974 bedroeg het aantal fietsdiefstallen 484, het aantal bromfietsdiefstallen 305. Het afgelopen jaar respectieve lijk 786 en 185. plan de sneltram door te trek ken. De heer Groeneveld, amb tenaar van de 'secretarie-afde ling Verkeer en Openbare Wer ken. verwacht dat de doortrek king "een kwestie van lange adem" wordt. Van PvdA-zijde kwam veel kritiek op de standpunten van Schiedam en Vlaardingen. Het PvdA-commissielid Meijboom noemde het beleid van Schie dam "inconsequent". „Dan wil len ze weer wat bovengronds, dan weer ondergronds, je wordt er akelig van. Het is dui/ielijk dat ze niks willen. We moeten niet lakoniek zeggen dat ze een ander type rijtuig willen, ze willen gewoon niks.'1 Zijn partijgenoot Linthorst voegde daar aan toe: „Als ze de sneltram afwijzen laden ze een zware verantwoordelijkheid op zich. Wij laten, alle mogelijkhe- SCHIEDAM Onbekenden hebben in de buurt van de Wa rande twee inbraken gepleegd. In eerste instantie werd op de tweede etage^ van het in aan bouw zijnde 'flatcomplex „Over de Vesten" een opslagruimte: opengebroken., Daaruit ver dween een boormachine met een waarde van 700 gulden. Vervolgens kwamen ze via de in aanbouw zijnde flat op bet platte dak van de aangrenzende Rijnmond-schoot "terecht. Deze lomschool ligt aan de Warande^ Nadat dc inbrekers zich in de beuken van' het schoolgebouw hadden laten zakken, doorzoch ten ze alle klaslokalen. Uit één lokaal werden een platenspeler, twee boxen en een diaprojector gestolen. De gezamenlijke waar de daarvan bedraagt 1200 gul den. In 1S76 werden er 5485 buiten landers geregistreerd die een kort bezoek aan de stad brach ten. Dat zijn er 729 meerdan het jaar daarvoor. Die stijging heeft te maken met de opening van een nieuw hotel in Schie dam. Commissaris Van der Haagen maakte gistermiddag tenslotte bekend dat in het afgelopen jaar 698 kinderen in aanraking kwamen met de kinderpolitie. In 280 gevallen ging het om diefstal, in 230 gevallen om ver nieling en baldadigheid. Het aantal weggelopen kinderen be droeg het afgelopen jaar 90. De ze zijn weer allemaal boven wa ter gekomen. Op de laatste dag van het af gelopen jaar woonden er 3572 vreemdelingen in Schiedam. De ze vreemdelingen hebben in to taal 52 nationaliteiten. Vergele ken met 1975 is het aantal vreemdelingen met 242 gestegen. Volgens commissaris Van der Haagen blijkt uit dit cijfer dui- ■deiijk dat de gezinshereniging bij buitenlanders die in Schie dam wonen een voorname rol begint te spelen. De meeste vreemdelingen die hier wonen zijn Turken(1820). dan komen Spanjaarden(365), Britten(195), Marokkanen(178) en Duit- sers(195). Schiedam telt 55 perso nen die statenloos zijn. De Ik wil zo bliek betreft, met een experi ment. Zowel aan het begin als het eind van de commissiever gadering worden toehoorders in staat gesteld om gedurende een kwartier vragen te stellen. Dit voorkomt ondermeer dat mensen die speciaal naar een commissievergadering komen om vragen tc stellen, de hele vergadering moeten uitzitten. De bewonersverenigingen Schiedam-Zuid heeft over de gang van zaken tijdens het vragenhalfuurtje een brief ge stuurd naar de gemeenteraad. Deze brief staat op de agenda van de raadsvergadering die aanstaande maandag wordt gehouden. In de brief wordt een aantal suggesties gedaan wat betreft de inbreng van het publiek tijdens de commissievergade ringen. Eén suggestie is om het tijdstip van het v vragen- halfuurtje te veranderen zodat het als' laatste piint van dë agenda van een raadscommis sievergadering verdwijnt.. Een andere - suggestie is om het vragenhalfuurtje: dusdanig ,te versnipperen, dat het publiek bij de behandeling van ieder agendapunt de gelegenheid krijgt vragen te stellen. 'j december van het afgelopen jaar werd gehouden tot ge volg, dat het publiek pas te gen middernacht de gelegen heid kreeg om vragen te stel len. Één van de mensen uit het publiek was toen duidelijk gebelgd over deze gang van zaken. Hij zei dat vragen van het publiek nu als mosterd na de maaltijd, kwamen. Wethouder Chris Zijdeveld die deze kritiek moest incasr seren voelde zich kennelijk aangesproken. Vanavond start hij tijdens de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening, wat dë~" inbreng van het pu- SCHIEDAM - Een aantal Schiedammers Is ontevreden over de bestaande regeling om als niet-raadslcden tijdens vergaderingen van raadscom missies vragen te kunnen stel len. Pas na afloop van de meeste commissievergaderin gen krijgen toehoorders 'de kans om gedurende een half uur .allerlei vragen te stellen aan de wethouder die de ver gadering voorzit. Deze gang van zaken had tijdens de laatste vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening die in mensen praten gramma geeft. „Wat ik beoog? Primair wil ik dat de mensen komen luisteren naar wat ik- te zeggen Heb. Dat ze erover gaan denken en praten en dat er een wezenlijke discussie ontstaat. Ik behandel nu eenmaal zaken waar ze constant mee te maken hebben. Ik wil zo vreselijk graag dat de mensen komen. Heus niet omdat ze geld betalen maar omdat ik zo vreselijk graag met ze wil praten," zegt de Amsterdamse cabaretier. We praten even over strijdlie deren. Het was immers Frits Lambrechts die kortgeleden voor de VARA-televisie een 'strijdlied zong dat speciaal ge schreven was voor de jubileren de Industriebond NVV en dat een cadeautje van de VARA be trof. Hij zegt daarover: „Het is een bar slecht strijdlied. Ik be.- strijd dat je vandaag de dag' geen strijdliederen meer kunt zingen maar dan moeten ze wel aangepast zijn aan deze tijd. Het moet het geluid van deze tijd zijn, zoiets als Bots bijvoor beeld doet. Ik ben geen strijd liedzanger, als cabaretier wil je veel meer de achtergronden be lichten en dat kan nu eenmaal moeilijk in een strijdlied". (Van onze verslaggever HANS LEYTE) SCHIEDAM - „Er zijn nog genoeg onderwerpen. Ik heb er zelfs nog over die ik niet in dit programma kwijt kan. Het is flauwekul om te zeggen dat alles al gedaan is. Dat is gewoon een loze kreet." Met deze woorden reageert de cabaratier Frits Lambrechts op een uit spraak die Paul van Vliet jaren geleden al deed en waarmee hij bedoelde te zeggen dat alle mogelijke onderwerpen al uitputtend door het Nederlandse caba ret behandeld waren. Frits Lambrechts repeteert momenteel met. zoals hij ze noemt, zijn collega's Margriet de Groot en Wim van de Meeberg in het Zoldertheater in gebouw De. Teerstoof voor het nieuwe programma „Moeder, geef me nog eens raad". Komende vrij dag ei> zaterdagavond geeft het drietal daar de allereerste proefvoorstellingen van het ca baretprogramma dat geheel door Frits Lambrechts geschreven is. Op vrijdag 4 februari gaat het in het Amsterdamse theater Tingel Tangel in première. De drie die het nieuwe caba retprogramma gaan maken zijn geen onbekenden in de Neder landse theaterwereld. Frits en Wim maakten ondermeer naam met hun cabaretprogramma „Van embryo tot politicus". Margriet de Groot heeft al sinds 1957 een klinkende carrière ach ter de rug. Ze begon, bij het ABC-cabaret 'van Wim Kan, speelde de rol van Elisa Doolit- tle in de Nederlandse versie van de musical My Fair Lady en was jaren' lang verbonden aan. de Arnhemse toneelgroep Thea ter. Momènteel speelt het drietal nóg tot eind deze maand bij het Amsterdamse Publiekstheater in „De, Kaukasische Krijtkring" van Bertold Brecht. 7'Frits Lambrechts zegt in de foyer van het Zoldertheater over de titel van het door hem geschreven cabaretprogramma: .Er zijn mensen die een vrij duidelijke mening over ailerleei zaken hebben. Die worden snel in de hoek gedrukt onder het mom van: Jij weet het ,toch zo goed. Maar niets is minder waar, ik pretendeer helemaal niet alles te weten, ik weet echt niet óveral antwoord op." De cabaretier heeft ook in: zijn werk nooit onder stoeien of banken gestoken dat hij lid van de CPN is. „Ik geloof dat ieder-, een wel weet uit welke hoek de -wind waait zodra ze m'n naam horen. Je mag in Nederland nog zo links zijn en linkse dingen zeggen als je maar geen com munist bent Ik ben zoals ik ben;;, denk,', zoals ik denk. Ik (werkvrij veel voor de VARA; maar je kunt* je voorstellen dat dp :TOOS^ën];^eAAyRQ> mi j.snièt f Wat het publiek komend week end in het Zoldertheater (Lam brechts noemt het een gezellig, uitstekend theater H.L.) te zien krijgt is een afgeronde voorstel ling. Het enige wat er voor de komende première moet gebeu ren is het bijschaven van het één en ander. Frits Lambrechts zegt tenslot te voordat hij het toneel van het Zoldertheater opklimt om samen met Margriet de Groot en Wim van de Meeberg verder te repe teren: „Het enige wat ik weet is dat het programma ergens over gaat en dat is niet niks. Ik hoop dat de mensen komen. Als het moet stoppen we tijdens de voorstelling om er met de men sen te gaan praten. Dat doen we ook na de voorstelling". v SCHIEDAM - In de Jan Steenstraat in Schie- dam-Wesl komen ver keersdrempels te liggen. Frits Lambrechts als scheidsrechter Duitsland." aldus Frits Lam brechts. 'Wanneer hij verder over zijn programma praat, praat hij stil voor zich uit en fluistert soms bijna. Dan ineens wanneer on derwerpen als het kabinet en het CDA aan de orde komen springt hij bijna op en volgt er een soort kannonade van juist gekozen maar - vlijmscherpe op merkingen. Hij wil niet in de krant zien wat voor beurt hij politiek Den Haag in zijn pro- zullen benaderen om een show te presenteren. Ik wil niet spreken over een zuiver politiek programma. Er lopen een aantal stromingen doorheen: de herwaardering van recht en onrecht van goed en kwaad. Daar tussendoor spelen de problemen waarvan "ik denk dat ze belangrijk zijn: werkloos heid en de gevolgen daarvan, de grote kapitaalvlucht naar het buitenland, het steeds brutaler wordende neo-fascisme in 'Brienenoordbrug móet ontlast' Het gaat de gemeente on geveer duizend gulden kosten om de drempels neer te leggen. Door deze maatregel te nemen hoopt men dat verkeer dat nor maal op de Burgemeester Knappertlaan thuishoort, de' Jan Steenstraat niet meer als sluipweg zal ge bruiken. Begin oktober van het vorig jaar boden bewo ners van de straat:op het Stadskantoor een brief met zestig handtekenin gen aan, waarin om ver keersdrempels werd ge vraagd. De handtekenin genactie werd op touw gezet nadat een kind ter nauwernood aan een auto die dóór de Jan Steen straat scheurde, had we ten te ontsnappen. „Rond het. .spitsuur, verandert onze straat in een race baan waar zelfs person neelsbussen doorheen scheuren", zei één van de bewoonsters in oktobér. ter om te rijden via de Benër J luxtunnel," aldus dé socialist. Verkeerswethouder Mentii$;j gaat een brief aan minis'?,'j Westerterp van. Verkeer en VlM- terstaat sturen waarin het collet ge zich uitspreekt tegen de ven. bréding van de Van Briene-; noordbrug. In dit schrijven Staat, onder andere:. „Een toenam?, van het aantal rijstroken op w?.j dergelijke grootscheepse wijzé.N naar ons oordeel strijdigm?!; het - mede - door u gefobnircJ leerde beleid (waar wij achtay staan) om de groei van' de mobEI liteit te beperken. 'X;'l Voorshands zijn: wij van 'oór-.J deel dat de financiën, benodiga-j voor deze verbreding, beter b«*.<j steed zouden kunnen worden.:! aan de verbetering van hd?) openbaar vervoer." genwoordigde dit standpunt het duidelijkst met* de opmerking: „Wij zeggen ja op de'hamvraag of we meer auto's in de stad willen. De aan- en afvoerwegen moeten, daarvoor worden verbe terd.?. Volgens het PvdA-lid Lin thorst hebben de automobilisten bewust gekozen voor het risico van de file. „Daar staan ze lie ver in dan drie of vier kilome- Dit standpunt is gistermorgen in de Rotterdamse raadscommis sie voor Verkeer door de PvdA ingenomen. Dè socialisten staan daarmee lijnrecht tegenover de commissieleden van het CDA en VVD dié de Van Brienenoord brug wel verbreed willen zien, zij het niet. met acht rijstroken maar met vier. Het CDA-lid Van AHen verte- Aan deze gevaarlijke si tuatie lijkt nu een einde lè komen.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2