Gemeente m Schiedam LERAAR LERARES PvdA-raadslid: Veenbaaslaan geen naam Stichting Pandora begint met project in Noord ooith, msaal ontmoet? 11 voogd's en.„,beviel "t? Vrijheid Eén van de 15 heet 'Schiedam' Dierenarts Radarcontrole: 8 overtreders Veearts weg X MIFP VAN LEEUWEN SCHIEDAM - De afgelopen weken hebben we in Het Vrije Volk uitvoerig aandacht besteed aan de problemen die er bestaan rónd de noodzakelijke vernieu wing van het woonwagencen trum aan de Schiekade. Het is niet de eerste keer dat we dat deden, gezien de huidige ont wikkeling zal het ook zeker niet de laatste keer zijn. Het leek ons nuttig om naast de actuele berichten een achtergrondver haal te publiceren over de men sen die in een woonwagencen trum als het Schiedamse wonen. SCHIEDAM - Als «r over woonwagenbewoners gesproken wordt kun je vaak de opmerking horen „bet is allemaal een pot nat" en met die opmer king worden alle mensen die in woonwagens wonen op een hoop gegooid. De goede en de slechte. De ideeën die in het alge meen leven over woonwa genbewoners zijn vaak erg negatief: „Ze schooie ren. werken niet. zijn vaak lastig en leven van de steun." De woonwagen* zi) n luxe, ruim en "sjiek," ingericht, er wordt veel belang gehecht aan orde en netheid Het Schiedamse woonwcgencen trumop de Schiekade Gesloten Te groot Aan de Eerste Openbare Praktijkschool voor L.E.A.O. te Schiedam wórdt ter vervanging wegens ziekte - zo spoedig mogelijk gevraagd: voor Handelskennis of Engels, voor 15 lesuren per week! Het rijksverplaatsingskosten besluit is van toepassing. Voor nadere inlichtingen kunt u zich in verbinding stellen met de adjunct-directeur, de heer A. van Dijk, telefoon school 010-267003, na schooltijd 010-712598. Sollicitaties zo spoedig mogelijk in te zenden aan de adjunct- directeur van de schoolOude Kerkhof 13 te Schiedam. SCHIEDAM - Het lijkt onderhand traditie te worden dat het kiezen van nieuwe straatnamen in Schiedam met een enorme hoop herrie ge paard gaat Was dit in het verleden het geval toen namat als de VVil- tonweg en de Sandvik- straat aan de orde kwa men» na is er gekrakeel ontstaan rond de nieuwe straatnaam A. H. Veen baaslaan. PvdA-raadslid Arie van Loert en SCHIEDAM - De stichting Pandora start volgende week woensdag een voorlichtingsproject in Schiedam- Noord. Met een dertiental groepen van ongeveer veer tien personen wordt dan gepraat over vooroordelen die. op het gebied van psychiatrie bestaan. Het voorlich tingsproject wordt op initiatief van verschillende wel zijnswerkers gehouden. Het affiche van de stich-j ting Pandora. Hetzelfde motto wordt ook bij. het voorlichtingsproject ge bruikt. De actualiteit:nog niets is zeker Nadelen,maar: 9Toch liever SCHIEDAM - De bewoners van het woonwagencentrum aan de Schiekade rekenen er op dat wethouder Eet Collé van sociale zaken maandagmorgen samen met een aantal raadsleden naar het centrum komt om met de bewoners over de toekomst wan hun kamp te praten. Volgens de bewoners heeft hij afgelopen dinsdag af de toezegging gedaan dat hij maandagmorgen om 10 uur. samen met het PvdA- raadslid Jo Ouwens en het CDA-raadslid Els Hcllwig in het woonwagencentrum zal zijn. Toen HVV Collé gisteravond vroeg of het bezoek aan het centrum nog doorgaat, ant woordde hij: „Het antwoord op deze vraag moet ik schuldig blijven." Gebleken is dat de ge noemde raadsleden niets van de bestaande afspraak afweten. Zoals bekend onthulden we in Het Vrije Volk van afgelopen maandag dat Colié diezelfde middag een bezoek aan hei mi nisterie van CRM bracht om over de toekomstige reconstruc tie van het woonwagencentrum i te spreken. Gisteren zei de wet-1 houder over het gesprek op het ministerie: „Er is een aantal af spraken gemaakt Meer kan ik op hel ogenblik niet zeggen." Hij voegde er aan toe dat hij op een brief van het ministerie wacht en dat van de inhoud van deze brief afhangt wat er in de toekomst met het woonwagen centrum gaat gebeuren. Volgens Collé liggen alle mogelijkheden: zowel reconstructie als verplaat sing van hef centrum, nog open. De wethouder had verwacht dat hij de brief gistermorgen al zou ontvangen. Vandaar ook dat hij de afspraak had gemaakt om maandagmorgen met de bewo ners van bet woonwagencen trum te gaan praten. Bij CRM zei men gistermiddag echter dat de bewuste brief nog geschreven moest worden en op z'n vroegst midden volgende week naar Schiedam zal worden verstuurd. De bewoners van het woon wagencentrum hebben afgelopen donderdagavond vergaderd over de recente ontwikkelingen rond de toekomst van hun woonge bied. Daarbij Ls ondermeer be sloten dat de bewoners zelf een architectenbureau ~t> Je hand gaan nemen, dat voor hen een plan voor een nieuw centrum ontwerpt. Ook is uitvoerig gepraat over de manier waarop de wethouder Eef Collé de bewoners de afge- lopen tijd heeft behandeld en in het ongewisse heeft gelaten over een groot aantal zaken. Gisteren zei een van de mets-,, sen van het woonwageneentrim, over de handelwijze van Collé! „Er wordt bij ons echt niet ngf* gatief over de m?n gedacht Wi llebben meer het gevoel dat hjF het allemaal niet aankan. Hij g* enorm onzorgvuldig. We hebben het gevoel dat hij helemaal geen beleid maakt Je weet niet wat je aan hem hebt" een woonwagen dan een huis r (Van onze medewerker JAN BEZEMER) Woonwagenbewoners worden gediscrimineerd Zij worden ge wantrouwd omdat ze „anders" zouden zijn. Ze worden dan ook zoveel mogelijk weggestopt op een plaats ver buiten de be bouwde kom. Het oordeel over woonwagenbewoners komt voor een groot deel voort uit onbe kendheid Er zijn maar weinig mensen die ooit een woonwa genkamp van binnen gezien "nebben of woonwagenbewoners v-an npbijkennen V/at de „ge wone burgers'" wel weten zijn geruchten of berichten over weer êen woonwagenbewoner die iets misdaan heeft Vergeten wordt dat zulke dingen overal voor kunnen komen. Gelukkig kunnen we woonwa genbewoners ook op een andere manier leren, kennen. Het zijn dan gewone-mensen die niet in een buis wonen maar in een wagen en dat laatste maakt hun tot een aparte groep Apart in de zinl/vaiG geïsoleerd van de rest van de maatschappij en apart door hun leef- en woon wijze. Het is echter zeker geen „een pot nat" Woonwagenbewo ners maken zelf een onderscheid tussen drie groepen van mensen die inwoonwagens wonen. Zij spreken van zigeuners, reizigers ar» burgers. De "Zigeuner, zijn eigenlijk een volk op zich. met een eigen cultuur, die zij beschermen en graag behouden Die cultuur is een bijzondere. Zigeuners zijn vaak kunstzinnig en muzikaal. Zij beschikken over een belang rijke sprookjes- en liederenschat van oosterse herkomst. Ook hier geldt weer dat de goeden en de kwaden gelijkelijk zijn verdeeld en de slechte naam is dan ook het gevolg van het wangedrag van een enkeling De reizigers zijn eigenlijk de grootste groep van woonwagen bewoners die wij in Nederland aantreffen. Op het Schiedamse woonwagenkamp wonen alleen reizigers en een enkele burger. De reizigers wonen in een woonwagen omdat zii beroepen uitoefenen waarbij hei nodig is dat men zich verplaatst Vroeger waren da* beroepen als ketellapper, stoeien matter en seizoenarbeider Tegenwoordig verdienen de meeste reizigers hun brood irs de handel in auto's en metaal. Het reizen ts nog steeds een noodzaak omdat er wel eens door een moordende concurrentie niets meer te ver dienen valt De titel burger tenslotte heeft twee betekenissen. Enerzijds ts iedereen die in een huis of een stad of dorp woont een burger. Anderzijds worden ook mensen die uit woningnood in een wa gen gaan wonen en „stadse" mensen die met een woonwa genbewoner trouwen burgers genoemd- Woonwagenbewoners vormen een gesloten groep, niet omdat zij dat zelf zo graag willen maar omdat zij vaak door ande ren in een isolement geplaatst worden. Voor goedwillende mensen zijn zij uiterst vriende lijk en gastvrij, maar door erva ring wijs geworden kunnen zij tegenover iemand die hen te na komt uiterst fel reageren. Zij komen dan slechts voor hun be langen op Onder woonwagenbewoners heersen vaak strakkere normen dan in de gewone burgermaat schappij. Omdat in een kleine ruimte geleefd moet worden, worden er hoge eisen gesteld aan hygiene en netheid. Het is gebruikelijk dat alvorens men de vaak prachtig ingerichte wa gens betreedt, de schoenen wor den uitgetrokken. De opvoeding is soms zeer degelijk te noemen. Ook is er een hechte familie band. Families blijven vaak bij elkaar op een kamp en doen al les samen. Kinderen de in de wagens opgegroeid zijn betrek ken op oudere leeftijd een wa gen in de omgeving van de rest van de f amilie. Hoewel trouwen niet altijd gebruikelijk is. is er sprake van zeer sterke trouw aan de part ner waarmee men amenleeft. Het apart zijn van de woonwa genbewoners wordt steeds min der duidelijk. De laatste jaren treden er sterke veranderingen op. Voor een belangrijk deel komt dit door de televisie, die elke wagen rij: is en het feit dat de kinderen in de stad naar school gaan. Wat blijft is de discriminatie. De gewone bur gers moeten nog te vaak niets van woonwagenbewoners weten. Het is dan ook haast onmogelijk voor een woonwagenbewoner om werk te vinden. Het gedwongen isolement is eigenlijk nog de enige reden om als gesloten groep te leven. Er is dan ook sprake van een sterke solidariteit onder de woonwa genbewoners. Deze solidariteit is vaak reden om in een wagen te blijven wonen ondanks de vele nadelen. nek aagekeken en bij spijt is de terugkeer naar het kamp niet altijd mogelijk door het plaats gebrek. Velen die de stap in het verleden gewaagd hebben zijn inmiddels al teruggekeerd op het kamp. Door gebrek aan plaatsruimte is er haast geen mogelijkheid meer om te trekken, ook een re den om in" een wagen te gaan wonen. Bovendien zijn de kam pen tegenwoordig groot, onge zellig. grauw en staan de wa gens erg dicht op elkaar. Het wonen in een wagen, thans vaak erg luxe en ruim. brengt ook zeer hoge stookkosten met zich. Bedragen van honderd gul den stookkosten per week zijn geen uitzondering. Toch kiezen de kampbewoners er niet voor om in een huls te gaan wonen. De woonwagenbe woners zijn opgegroeid in wa gens en weten dan ook niet be ter Een bewoonster van het Schiedamse woonwagenkamp hierover: „Voor geen goud wil ik in een huis wonen. Als ik in een huis ben is het net of ik op gesloten zit". Het verhuizen naar een huis in de stad is een onzekere stap die niet velen durven nemen. In de stad wordt de woonwagenbewoner met de De woonwagenbewoners zijn erg gesteld op hun vrijheid. Zij zouden graag de ruimte krijgen om te leven zoals zij dat goed vinden. Die ruimte blijkt voor hen althans in Nederland nau welijks te bestaan. Woonwagen kampen worden tot nog toe steeds als een lastig verschijnsel gezien wat men liever kwijt als rijk is. Het beleid van de over heid is erop gericht de woonwa genbewoners te integreren, zo dat het normale burgers wor den. De tot op heden genomen beleidsmaatregelen hebben tot effect gehad, dat het woonwa gen bes taan veel van zijn aan trekkelijkheid verloor en zo min of meer tot uitsterven gedoemd is. De plaatselijke - en landelijke beleidsvoerders komen vaak op vaderlijke wijze vertellen wat goed is voor de woonwagenbe woners De woonwagenbewoners zelf vinden echter dat dat meestal juist niet goed voor hen is. Naar hen wordt echter nau welijks geluisterd. Van enig be grip en waardering voor het unieke van hun leefwijze is to taal geen sprake. Woonwagenbewoners zijn een minderheidsgroep met een enigszins afwijkende 1- 'wijze waarvoor in ons land enlijk geen plaats is. SCHIEDAM - In opdracht van het ministerie van Defensie zullen tussen 1980 en 1985 vijf tien mijnenvegers gebouwd worden, waarvan er één de naam „Schiedam" krijgt Alle vijftien nieuwe schepen worden naar een Nederlandse haven plaats vernoemd. Het is nog niet bekend waar de „Schiedam" ge bouwd gaat worden en wanneer het schip van stapel moet lopen. De adviescommissie voor het geven van straatnamen vindt dat het stuk weg dat in de Slachthuisbuurt tussen de Slachthuislaan en de Burge meester van Haaretilaan loopt, zo genoemd moet gaan worden. Toen het punt Veenbaaslaan tijdens de deze weck gehouden raadscommissie voor de ruimte lijke ordeni .g ter sprake kwam. was. de enige die zich tegen deze straatnaam verzette het PvdA raadslid Arie van Boenen. Zijn bezwaren, zijn dat niemand in Schiedam de naam Veenbaas kent en dat deze naam ook geen enkele relatie met de stad heeft SCHIEDAM - Tijdens een snelheidscontrole die op de Hor- vathweg werd gehouden heeft de politie acht overtreders in hun kraag gevat Het busje met de radarapparatuur stond daar van twaalf tot twee uur. De hoogste snelheid die men toen registreerde was er één van 99 kilometer. A. H. Veenbaas was een Frie se dierenarts die tussen 1918 en 1939 naam maakte als bestrijder van besmettelijke, rundveeziek ten. Om een straal naar hem te vernoemen maakte de straatna men commissie gebruik van een besluit uit 1949 waarin staat, dat alle straten in de omgeving van hét Slachthuis naar personen genoemd moeten worden die zich op het gebied van veeartse nijkunde verdienstelijk hebben gemaakt. In 1949 werd al een keer besloten om een nog aan te leggen straat Veenbaaslaan te noemen. Dit laatste besluit werd m 1957 weer ingetrokken. Wethouder Chris Zijdeveld zei tijdens de genoemde commissie* vergadering op de bezwaren van Arie van Loenen dat deze dan maar met een beter voorstel moest komen. Hetgeen het PvdA-raadslid dan ook prompt deed; hij vond de naam Vee- artsweg een geschiktere naam voor het stuk straal Op dat mo ment was tijdens de commlssie- .vergadering het HEK van de dam. CDA-er Piet Poot kwam met de naam Veeweg opdraven terwijl zijn fractiegenoot Siem Rosman zei: „Wanneer er een Vepartsweg komt dan moeten er ook straten komen als Huisarts- weg en de Tandarts weg." Toen het op stemmen aan kwam bleken vier leden van de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening voor de naam Veeartsweg te zijn, drie leden voor dé- naam Veenbaaslaan en één lid voor de naam Veeweg. Het college van burgemeester en wethouders zal binnenkort moe ten uitmaken wat men met de aanbeveling van de raadscom missie gaal doen. Deze weten dat met name in een nieuwbouwgebied als Schie- dam-Noord mensen rondlopen die met problemen rondlopen op het gebied van bijvoorbeeld hu welijksproblematiek. eenzaam heid en alcoholgebruik, maar dat dergelijke psychische pro blemen nooit aan de oppervlak te komen. Daarbij komt dat de welzijnswerkers nauwelijks we ten wat ze moeten doen wan neer ze met mensen in aanra king komen die werkelijk in de prob emen zitten. Aan de stich ting Pandora werd gevraagd hen een beetje op weg te hel pen. Deze stichting tracht met behulp van het geven van voor lichting te bevorderen, dat "vooroordelen jegens psychisch in moeilijkheden verkerende of verkeerd hebbende mensen wor den voorkomen of opgeheven. „Om ais hulpmiddel voor het geven van voorlichting te die nen maakte regisseur Renë van Nie in opdracht van Pandora de film "Kind van de Zon" die in het verleden ondermeer in het Passagetheater te zien was. Pandora maakt voor de voor lichtingscampagne die komende week in Schiedam start gebruik van het motto: „Ooit 'n normaal mens ontmoet? Enbeviel "t?" dat ook voorkomt op een door de stichting verspreide af fiche. Aan degenen die aan het voorlichtingsproject deelnemen zuilen vragen voorgelegd wor den als: „!s vreemd gedrag al tijd verwerpelijk". „Waar liggen de grenzen van normaal en ab normaal" en „Wat is de norm van normaal". De voorlichtingsbijeenkomsten die in gebouw De Ark op de Zwaluwlaan worden gehouden, worden gestart met het draaien van een verkorte versie van "Kind van de Zon". Daama wil Pandora een gesprek opzetten over psychiatrie aan de hand J VLAARDINGEN TEL. KORTE HOOGSTRAAT 27A 010-342310 1 HOKSlMkT 19 - schieqam TUEfO&N ZSSni DEALER: Husqvama, Elna, Bernina. Lewenstein. Anker, Vesta. INRUIL EN BETALINGSSERVICE - REPARATIE AAN ALLE MERKEN van ervaringen van ex-patièn- ten van* psychiatrische inrichtin- gen. Eén. van de mensen van de stichting Schiedammer Hans van der Wilk zegt dat door het, houden van dergelijke gesprek:,., ken het mogelijk moet zijn. om inzichten te krijgen in de pro blemen die mensen hebben en waardoor ze uiteindelijk bij een_ psychiater terecht komen. Deze gesprekken moeten tt doel hebben dat het levenskijk, maat tussen mensen verbetert; en "dat mensen er sneller toe ko-, men om met elkaar over eikaars problemen te praten. De mensen^ waaraan de voorlichting wordt-, gegeven zijn ondermeer afkom- stig uit het onderwijs, het weHJ zijnswerk en de kerkelijke reld. Pandora hoopt dat door. het geven van voorlichting oeet, psychiatrie aan groepen mensen die elkaar enigszins kennen, dlfö: tot effect zal hebben dat deze*, mensen er met andere mensen^ over gaan praten. Daarnaast hoopt men bij de stichting ook., dat er na het voorlichtingspro- ject in Schiedam-Noord werkgroep ontstaat, die zich be-f zig gaat houden met de psychi-J;; sc he problemen die mensen, kunnen hebben.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2