Br Zwarte Pieten but KAT Dood door kogels Ruiten bocht Nieuwe Mans geen plaats? Viaduct valt op ramptrein: 80 doden Tien jagers lijden nederlaag Bouwvakantie gaan spreiden BANKSTELLEN Nieuwe sombere cijfers drukken op c.a.o.-confliet Hot 11 Ver Niet betaald, toch eerlijk Boete voor eigenares jachtvos I Bewolkt INFORMATIE OVER BEZORGING: Timmerman schatrijk Tk wil naar vriendjes in Suriname' 'Weg met die brede wielen' w "Spelen is gezond" Originele badhanddoek kade. a a Twijfels lv. Dinsdag 18 januari 1977 32e jaargang no. 9108 hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor; Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel OIO -1174.00 Minister Boersma heeft terecht geweigerd zich nu al in het loonconfilctte laten betrekken. De werkgevers, de WD en hun publiciteitsmedia voeren al enkele dagen een offensief met maar één kreet: Boersma moet het doen. Vanwaar deze plotselinge liefde van de aan hangers van het vrije spel der maatschappelijke krachten? De reden is niet ver te zoeken. Stel dat Boersma beide partijen bij zich zou roepen. Een kind kan voorspellen wat er gaat gebeuren. De werkgevers zullen onmiddellijk proberen de Zwarte Piet naar de regering te spelen. Die moet de prijscompensatie dan maar betalen. Hoe? Wiegel zegt het al maanden: verlaag de overheidsuitga ven. Het betekent alleen dat de werknemers hun eigen loons verhoging betalen via minder onderwijs, lagere uitkeringen, minder huursubsidies. Weigert de regering dat, dan zal ze een keuze moeten doen. Ligt die dicht bij de werkgevers, dan komt het kabinet- Den Uyi in conflict met de vakbeweging hetgeen de werkge vers met de verkiezingen in aantocht niet onwelkom zou zijn. Ugt ze dicht bij de werknemers, dan kunnen' de werkgevers altijd nog zeggen dat de regering de economie in gevaar brengt hetgeen ook nog altijd een aardige verkiezingsleus oplevert. De regering weigert dus terecht de kastanjes uit het vuur te halen. Eerst moet de werkgevers duidelijk worden waartoe de harde lijn van Van Veen leidt. Wie voortdurend brandstof op stapelt, moet niet onmiddellijk om de brandweer roepen als hij een vuurtje ziet Dat kan altijd nog als het vuur naar de be lendende percelen dreigt over te slaan. Maar dan moet er voor het roepen van de brandweer wel een prijs worden be taald. - mm .„typ1 het algemeen veel be- "Olking en op de meeste plaat se» droog. Hier en daar mist vannacht Zwakke tot matige wind uit het zuidoosten, mini- !®}™«mperaturen tussen nul en drie graden. Maxima mor- S«a omstreeks plus twee graden. Ivï Bel 010*147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De aanleg van een enorm pretpark In Rotterdam gaat hoogstwaarschijnlijk niet door. De meerderheid van de gemeenteraad ziet liever woning bouw op het terrein van de Drinkwaterleiding in de bocht van de Nieuwe Maas. Elders op het Rotterdamse grondgebied is geen aantrekkelijke lokatie van mini maal 30 hectare voor de aanleg van het park te vin den. -k 'C'ï-k'.yi Een slagveld van verwrongen staal en brokken beton leek het spoorwegemplacement van het Australische stadje Granville bij Sydney nadat daar een dieseltrein ontspoord en tegen een viaduct gebotst was. ROTTERDAM Nieuwe, sombere cijfers over de economische situatie op de wat kortere termijn gaan een belangrijke rol spelen bij de vastgelopen c.a.o.-on- derhandelingen. De aandrang om de regering in het conflict te laten bemiddelen neemt nu ook binnen het kabinet toe. Het nieuwste beeld toont een veel sterkere aarzeling in het economisch herstel dit jaar dan tot voor kort werd verwacht. V- kj «M- Mevrouw Stikkelman verzorgt vele jaren cursussen op vormingsgebied van moeders. Zij zal a.s. woensdag 19 januari, zaterdag 22 januari, woensdag 26 januari en zaterdag 29 januari een lezing houden met als onderwerp: "spelen is gezond". Ouders kunnen hun kinderen meenemen. Tijdens de lezing kunnen de kinderen kijken naar een leuke poppenkast voorstelling. Eventueel kunt u de kinderen in de crèche laten spelen. U bent van harte welkom. Vroom Dreesmann - Hoogstraat - Speelgoedafdeling VROOMS DREESMANN Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal fonnaatSO x 100 cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. i, ue dikke vriend j| van Rotterdam. Nieuwe geef hiermee op als nieuwe abonnee: aam: dres: 'laats:. abonnement: kwartaal jaar ij/zij ontvangt Het Vrije Volk east peg 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij: 'aam afzender: 8 ~B I I 8 8 8 I .8 <r LONDEN Muizen kun nen flink van zich afbij ten, zo heeft Tom, de kater van een inwoonster van 1 Londen, gisteren ervaren. Tom trof in de keuken van zijn bazin een muis aan, die van zijn bakje melk zat te drinken. Voor de kat iets kon doen vloog de muis op hem af en beet een stukje uit zijn neus. Tom sloeg op de vlucht, en moest worden verbonden door een dierenarts, die zei zoiets nog nooit meege maakt te hebben. DEN HAAG - De rechtbank in Den- Haag heeft vandaag de eigenaars van de speciaal voor de jacht op konijnen opgeleide vos veroordeeld tot een geldboe te van twee maal honderd gul den voor overtreding van de jachtwet en tot twee maal tien gulden voor het zich bevinden op verboden terrein. Dit is con form het vonnis van de kanton rechter. Vader en zoon van den B. uit Den Haag werden in de zomer van 1974 in het waterwingebied bij de Haagse van Alkemade- laan op heterdaad betrapt, toen zij hun vos ophitsten de jacht op konijnen te openen. Op eèn brancard worden de stoffelijke resten van de geëxecuteer-/ de moordenaar Gary Gilmore het medisch centrum van de Univer- van Utah .binnengereden. Hij heeft zijn lijk ter beschikking 8e|fcld van de wetenschap. De arts onder wiens controle de executie plaatsvond, maakte na afloop bekend: „Gilmore leefde nog twee minuten nadat vier kogels rL doorboorden. Of hij pijn leed, kan ik niet zeggen." De executie heeft enorme beroering teweeg gebracht in tientallen Amerikaanse gevangenissen, waar nog '355 veroordeelden op hun dood wachten. Wte>. zon op orator 0638 17.05 maan op onder 0735 1721 maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Rotterdam heeft liever woninsren dan pretpark Uit een eerste peiling, die wij gisteren hielden bij de Rotter damse gemeenteraadsfracties, blijkt dat de meeste raadsleden het terrein liever bestemmen voor de bouw van woningen. Aan bouwgrond is in Kralingen dringend behoefte. Tegen het pretpark, dat als een soort Disneyland onder de naam La- gorama zou moeten verrijzen, bestaan weinig principiële be zwaren in de raad, maar de meeste raadsleden zien liever een andere lokatie. Niemand weet echter een mogelijke ande re plaats te noemen. De raadsfracties van PvdA, CDA, en WD hebben, afgaande op krantepüblicaties, gisteren een eerste korte discussieronde gehouden over het pretpark La- gorama. Het overgrote deel van de WD-fractie is tegen en spreekt zich uit voor woning bouw. Ook bij het CDA is de meer derheid niet happig op de komst van de toeristische attractie naar het terrein van de Drink waterleiding. De confessionelen zien de lokatie als een unieke plaats voor woningbouw. Vanochtend werd in de ge meenteraadscommissie voor Ruimtelijke Ordening ontkend dat er op de grond aan de Nieu we Maas een recreatieve be stemming ligt Volgens het PvdA-raadslid Bakema is er nog geen officiële bestemming aan het terrein gegeven. In de CDA-fractie wordt be twijfeld of het pretpark veel toeristen naar het centrum van de stad zal trekken. Gevreesd wordt dat de bezoekers met een bus via de Van Brienenoordbrug zullen komen en zo ook weer vertrekken. De PPR is vooralsnog ook te gen het plan, omdat woning bouw op het terrein de voor keur heeft De radicaal Simons zegt zich aardiger zaken als het pretpark te kunnen voorstellen. Hij zou graag meer van dit soort plannen zien, zodat er een keuzemogelijkheid ontstaat In de PvdA-fractie werd giste ren een kort oriënterend ge sprek gehouden over het plan. Zeven leden zeiden zonder meer tegen Lagorama te zijn. De rest wil eerst meer informatie, voor dat een standpunt wordt inge nomen. (Van onze correspondente) PARIJS Een uitgeput hert meer dan drie uur achtervolgd door tien ja gers en een meute van 40 razende honden, is giste ren de binnenplaats van het gemeentehuis van het dorpje Villers-Cotterets opgestormd. Terwij! de mensen toe snelden, had burgemeester Charles Bour grote moeite de jagers te beletten, het hert alsnog af te maken. De onderhandelingen daarover duurden lang, het hert bev^ïri over al zijn leden - bleef achter de haastig gesloten hek ken van de binnenplaats op zijn lot wachten. De jagers trokken ten slotte weg met hun hon den; onder gejuich en ap plaus van de bevolking, verdween daarna het hert in de richting van het bos. Dergelijke taferelen doen zich vaker voor in Frank rijk. Het gaullistische parle mentslid Jacques Baumet heeft nu om een wet ge vraagd, die een einde maakt aan „deze beest achtige en wrede sport erfenis uit een feodaal verleden, bedreven dooi enkele aristocraten en SYDNEY - Bij het ernstigste treinongeluk in de geschiedenis van Australië zijn gisteren minstens tachtig mensen gedood en zeker honderd reizigers ge wond. Een met grote snelheid rijdende dieseltrein, die honder den arbeiders en schoolkinderen .vervoerde, ontspoorde in een voorstad van Sydney en botste vervolgens tegen de pijlers van een viaduct Het betondek en enkele over het viaduct rijdende auto's stortten op de trein. Reddingsploegen stonden voor de afschuwelijke taak uit de be- tonmassa en het verwrongen staal de treinreizigers te bevrij-. den. Via niet geblokkeerde ra men drongen operatieploegen de trein binnen om ter plaatse am putaties te v verrichten. De brandweer zorgde ervoor, dat er geen brand ontstond, want uit kapot gestoten hoofdleidingen ontsnapte gas. De vernielde hoogspanningsleidingen maakten de reddingsoperaties bijzonder riskant Negen uur na de ramp was men er nog niet in geslaagd met zware hijswerktuigen de enorme stukken beton van de brug, die 45 ton woog, te lichten. Een priester moest kruipend door de gekantelde en vernielde wagons minstens twintig trein- passagiers de laatste sacramen ten toedienen. Omdat er in de omgeving niet voldoende ambu lancewagens beschikbaar waren brachten tientallen particulieren de gewonden met hun eigen auto's naar de ziekenhuizen. De Australische regering heeft nationale rouw afgekondigd. ALPHEN AAN DE RIJN. Klanten die op 22 december hun kerstinko pen deden bij een cash en carrybedrijf in Alphen aan de Rijn en aan de kassa met een cheque be taalden, zullen waar schijnlijk nooit de afreke ning bij hun bank of de giro te zien krijgen. De Alphense politie heeft de drie mannen die op die dag een overval hebben gepleegd op het bedrijf gepakt maar ze hebben de politie verteld ongeveer .30.000 gulden aan cheques te hebben vernietigd. Zij verdwenen die bewuste avond ook met 70.000 gulden aan baar geld, waarvan overi gens ook nog niet veel is teruggevonden. Het geld is waarschijn lijk besteed voor het aan kopen van heroine. Twee van de drie mannen zijn aan herofne verslaafd. De drie mannen, twee lassers van 21 en 22 jaar en een bankwerker van 21 jaar overvielen de cash en car ry, kort na sluitingstijd. Zij waren te voet en wer den bij hun ontsnapping geholpen door een /zeer dichte mist De politie, die aanvan kelijk nauwelijks aankno pingspunten had, vond de drie mannen toen in Ap- hen in kringen van herof- negebruikers werd rond gekeken. Zij werden vrij dag en zaterdag al gear- look in klassieke en massief eiken I meubelen nergens zo'n keus! Fa- Ibrteks toonzalen industriegebouw, I Gouds es ingel 66, R'dam. Tel. 010 126461. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN BOSCH - De regering wil de gezamenlijke bouwvak vakantie op den duur geleidelijk gaan spreiden, evenals andere massale bedrijfsvakanties. In de bouw zou er naar worden ge streefd om in verschillende de len van het land andere vakan tieperioden in te stellen. De geleidelijke spreiding die jaren zou vergen, zou moeten samenvallen met de spreiding van de schoolvakanties, waar ook al geruime tijd naar wordt gestreefd. Staatssecretaris Hazekamp (economische -zaken) zei dit gis termiddag in Den Bosch, bij de presentatie van een campagne voor toerisme in Brabant De bouwvakantie vormt het grootste knelpunt, omdat daar met alle toeleveringsbedrijven samen, ongeveer één miljoen vakantiegangers bij betrokken zijn. Het gaat er volgens Haze- kamp echter eerst om, de men sen die vrijwillig in deze perio de met vakantie zijn. ongeveer een kwart van alle vakantiegan gers, te bewegen een andere pe riode te kiezen. (Van onze sociaal economische redactie) De dalende lijn in de werk loosheid komt de komende maanden tot stilstand, volgens de berekeningen van het Cen traal Plan Bureau. „Ik zal me niet verbazen als die daling om slaat in enige stijging", zegt prof. J. Weitenberg, onderdirec teur van het Planbureau. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de inkrimpingen in de scheepsbouw, delen van de metaalindustir en de vlees- en voedingsmiddelensector. Wél po sitief zijn de vooruitzichten voor de bouwsector. Weitenberg ziet mogelijkheden voor een oplossing van het ge schil om de lonen als werkge vers en werknemers elkaar evenveel tegemoet willen komen in een compromis. De FNV-federatieraad heeft het bespreken van concrete ac ties uitgesteld tot volgende week maandag. Gisteren hebben de voorzitters van alle bonden en de FNV-top de balans in alle bedrijfstakken opgemaakt Ondanks een paar bedrijven die uit de boot vallen houdt iedereen toch vast aan de door het VNO opgelegde regels, zo is de indruk bij de FNV. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft gisteren nog eens gezegd voorlopig geen reden te zien voor bemiddelings-ingrij- pen door de regering.„De eerste de beste stakingsacties zijn op zich geen reden meteen toe te snellen," zo zei hij gisteravond. Alleen een lang slepend con flict dat de economie zou ont wrichten kan de regering aan leiding tot ingrijpen geven. De eerste prikactie van het land heeft zich gisteren voorgedaan bij drukkerij Van der Loeff in Enschede. Zie verder pagina 17 DETROIT - David Shepherd, een 23-jarige timmerman uit Detroit (VB.) heeft gisteren de hoofdprijs gewonnen in een lo terij die was opgezet in verband met de Amerikaanse presidents verkiezingen: 1.940.000 dollar (ongeveer vijf miljoen gulden). Het is het hoogste bedrag dat bij een dergelijke loterij in Amerika ooit door iemand in de wacht is gesleept Shepherd, die niet getrouwd is, krijgt een mil joen ineens, en de rest in de vorm van een jaarlijkse uitke ring, die tot 1997 zal doorgaan. Shepherd heeft gezegd dat hij gewoon wil blijven timmeren. DORDRECHT - „Ik wil weer met mijn vriendjes in Suriname spelen. Daarom ben ik weggelo pen." Dat had de dertienjarige R. A B. op een briefje geschre ven, wat zijn ouders in Dor drecht in zijn slaapkamer von den. Zijn vader schakelde hierna de politie in. De jongen werd kort daarna op Schiphol gevon den. Hij was naar het vliegveld gegaan in de hoop een plaatsje in het vliegtuig te vinden. „Dat was de snelste manier om terug te gaan", verklaarde hij later. DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de banden en verbreden wielen van een tot buggy verbouwde Volkswagen verbeurd verklaard en de eigenaar veroordeeld tot een geldboete van negentig gul den. De 44-jarige free-lance foto graaf Rob K. uit Amsterdam veroorzaakte met deze buggy een verkeersongeluk op rijks weg 4 bij Leidschendam, door dat hij door de remmen trapte. Volgens Volgens een deskundige van de rijkspolitie was er een gat in de remleiding gesleten, omdat de velgen van het voer tuig waren verbreed. S3 ook verkrijgbaar btj v=NJ=r

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1