An tin danst regeringsjaar mogen half jaar geen stadion in In 64 jaar nooit jarig geweest Van Doom geeft gulden aan Van der Louw Relax geeft 4 vakanties voor de prijs van 1 vakantie. Winkeliers met eigen bewaking? Vijf gewonden bij brand op tanker Smeergeldproces Taiiakajhegoiiïien fii willen op ethische m REIZEN lli't 11 oer van ierland. Leo! Ruggelings bestolen RAY CLARKE GESCHORST Originele badhanddoek kado. wijze en 1NFORMAT1E OVER BEZORGING: opruiming hoogste kortingen in Nederland fa a a a a a i .a 25000 mensen Ultimatum Plaatselijk regen Op weg naar Perzische Golf sSlffep Donderdag 27 januari 1977 32e jaargang no. 9116 hoofdredacteuiuierman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - In 22 zuivelbedrijven, waaronder de CMC-Melkiinie in de Spaansepolder in Rotterdam, moet begin februari de stakingsgolf om de prijscom pensatie losbarsten. De Voedingsbonden van de FNV en het CNV bijten met 3400 stakers het spit af voor de hele vakbeweging. De stakingen worden zo georgani seerd dat alleen de ondernemers en niet de zulvelcon- sumenten de dupe worden van het conflict. De zuivels- taking wordt geen prikactie, maar geldt voor onbe perkte duur, tot de bedrijven de c.a.o.-eisen inwilligen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Twee Ut recht-supporters die begin ja nuari vernielingen hebben aangericht in een speciale trein mogen van de Utrechtse politierechter een half jaar lang geen enkele Nederlands voetbalstadion meer in. De twee moeten bovendien ieder twee dagen zitten en de NS binnen zes maanden een schadevergoeding betalen van 250 de man. .vr* v*c <\y. Sexfilms huren? 6 voor 25 gld, V President Idi Amin van Oeganda stortte zich gisteren ingaat In Kampala danste Amin een dansje mee met in het feestgewoel dat overal in het land is losgebars- zijn burgers, ten, omdat het staatshoofd zijn zevende regeringsjaar 'm«m Maar Relax biedt meer. Bijzondere vakantiesvoor weinig gekt Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service Inrol FércCfm zijn \vd twee juweliers, die alles heblien. Eén daarvan heet Lijnbaon- Zuidplein - Rotterdam Karei Doormanstraat 129 9 Filialen In Nederland DEN HAAG - Vijf opvarenden van de mammoet- tanker Esso-Nederland zijn bij een brand aan boord gewond geraakt. De brand ontstond in een lege tank waar reparaties werden uitgevoerd en kon vrij snel geblust worden. De tanker voer op dat moment 160 mijl van Dakar, van Rotterdam op weg naar de Perzi sche Golf. TOKIO - In Tokio is vanmorgen het geruchtmaken de proces begonnen tegen de vroegere premier Kakoef Tanaka (58), die ervan beschuldigd wordt tussen 1972 en 1974 een bedrag van 4,2 miljoen gulden aan steek penningen van de Lockheedfabriek te hebben aange nomen.^ Samen met Tanaka staan in de verdachten- bank zijn vroegere secretaris Tosjio Enomoto en drie ex-directeuren van de handelsmaatschappij, die Lock heed in Japan vertegenwoordigde. Tanaka wuift ontspan nen naar de pers bij het betreden van de rechtzaal Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal fonnaatso x lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met bet bekende HW- jonget je er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado netn goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. 0© dikke vriend van Rotterdam, Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abamee: Naam:- Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/rij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vrije Volk jongetje als beloning bij Naamafzender:__ Plaats: f) I 8 R Hoofdkantoor: Witte de Withstra&t 25, Rotterdam, teL 010 -147100 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tei 010 -13.83.80 -117411 Stakingsacties beginnen in 22 zuivelbedrijven De vakbondsleden in de be trokken bedrijven vergaderen in het weekeinde om 'ja' tegen de staking te zeggen. De brieven met ultimatums aan de werkge vers gaan direct daarna de deur uit De actie kan ongeveer 5 dagen na het verzenden van die brie ven beginnen, aan het eind van de eerste week van februari. De staking treft 17 procent van de totale zuivelindustrie. Maar de 22 bedrijven, die da gelijks 15 miljoen liter melk verwerken, maken bijna alle maal deel uit van de vier grote zuivelconcerns Domo, Mulkunie, Campina en Coberco. De 3400 stakers kunnen, als de actie lukt voldoende zijn om de hele zuivel-c.a.o. voor 25000 mensen erdoor te krijgen. Met opzet zijn bedrijven uitgekozen die kaas, boter en melkpoeder fabriceren, om de consument buiten schot te houden. Voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbonden FNV: „De staking kan weken duren voor dat er een tekort aan kaas dreigt, meer dan een maand voordat de boter schaarser wordt en meer dan een jaar eer de melkpoederbtrg van de EG zal slinken." De boeren kunnen wel de du pe worden van de staking. Maar ook boeren hebben regelmatig voor hun koopkracht actie ge voerd en daar hebben wij nooit afstand van genomen," zegt Cees Schelling. De Voedingsbonden vinden dat de' boeren daarnaast gebruik moeten maken van hun rechten als lid van een coöperatie. „Zij kunnen de directies van die concerns dwingen om de prijs compensatie te betalen," aldus Schelling. Melkwagens die tijdens de stakingen proberen hun melk bij andere bedrijven te lossen zullen besmet worden verklaard. Kaderleden in die andere be drijven houden dat in de gaten. In 'andere bedrijfstakken wordt eveneens gewerkt aan de voorbereiding van acties. De drie grafische bonden hebben vijf bedrijven een ultimatum gestuurd. Acties zullen volgen als de werkgevers niet binnen een bepaalde tijd doen wat de vakbeweging wil. De bonden zullen gezamenlijk een actie centrum inrichten. Ook de bouw- en houtbonden zijn bezig met het inrichten van actie centra. Het overleg over een ca.o. voor stukadoors en terrazzobedrijven is afgebroken. De werkgevers willen geen prijscompensatie geven. Onge veer 9000 werknemers hebben belang bij de c.a.o. De bonden hebben aangekondigd dat een ultimatum voor alle sectoren waar het overleg is afgebroken nog deze week naar de werkge vers zal gaan. Op een gisteren gehouden le denraad van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel is een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat de aangesloten organisaties zich niet afzijdig zullen houden van stakingen. De centrale telt ongeveer 35.000 le den. Zie verder pag. 3 De politierechter, mr. P. P. van de Vijver, liet doorscheme ren dat hij zwaardere straffen zou hebben opgelegd als; hij het tweetal de Utrechtse broers M. L. (20) en R. L. (18) niet Had be schouwd als meelopers. De jongens behoorden tot een groep Utrecht-aanhangers die -op 9 januari een ravage aan richtte in de trein naar Rotter dam, waar F.C Utrecht die'dag' overigens met 5-2 van Feyen- oord verloor. Y-A-' De raddraaiers moeten nog voorkomen, maar dat kan, zo zei gisteren officier van Justitie mr. A. Herstel, nog wel even duren, omdat de; spoorwegrecherche nog steeds aan het uitzoeken is wie in de bomvolle wagons wat gedaan heeft De broers gaven toe dat ze sa men een stang op een van de treinbalcons hadden omgebogen. Mr. Herstel had de jongens, die er nu met een weekend vanaf zijn, eigenlijk vier dagen gevan genisstraf willen opleggen, maar mr. Van de Vijver besloot tot 20 dagen, waarvan veertien voor waardelijk en met aftrek van vier dagen voorarrest -,v Ï:X;;' Y. s- Bali. Dam 5a. Schiedam. Tel. 010 257} 25 Geopend van 10 tot 18 u tad. koopav.fej. vereis!. HILVERSUM - De paters Franciskanen en kapucijnen in Nederland willen voortaan al leen nog maar ethisch verant woord beleggen. Ze willen geen geld meer steken in wapenin- dustrieën, bedrijven die een asociaal beleid voeren of de apartheid steunen. Geld dat al belegd is in be drijven die niet meer aan de de nieuwe normen voldoen, zal worden teruggetrokken. De pa ters hebben door het oecume nisch studie- en actiecentrum voor investeringen laten onder zoeken hoe het zit met hun be leggingen. (Van een onzer verslagge vers) KAMPENEen 65-jari- ge inwoner van Kampen is 64 jaar lang eigenlijk nooit echt jarig geweest: hij vierde zijn verjaardag altijd drie dagen te laat De man is daar achter ge komen toen hij in verband met zijn pensionering pa pieren. moest opsturen naar de Raad van Arbeid te Zwolle. Hij kreeg te horen dat alles in orde was, maar dat hij alleen zijn geboor tedatum onjuist had inge vuld: het moest, niet 23, ■maar 25 januari zijn, zo Week uit officiële stukken. Dat de Kampenaar zijn verjaardag zijn hele teven drie dagen te laat heeft gevierd heeft zijn oorzaak in het krullerige hand schrift van de ambtenaar van de burgerlijke stand, die op het geboortebewijs een 5 schreef die door de ouders van de man voor een 6 werd aangezien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Minister Van Doom (CRM) komt hoogstper soonlijk naar Rotterdam om burgemeester Van der Louw een gulden te geven. Met dit gebaar wil de minister uitdrukken dat Paardrij-vakantie. bsuin-bakkeri-vakantie. Zeilf vakantie. ï'yvS'ft Tennis-vakantie hij het eens is met de Rotter damse opvatting dat de Maas stad cultureel achtergesteld wordt bij Amsterdam en Den Haag. Het (symbolische) bedrag zal plechtig door Van der Louw op 31 januari, in ontvangst worden genomen en met omhaal in een van de geldkluizen van het stadhuis worden gedeponeerd. Relax heeft weer iets bijzonders. Va kanties waar u zich kunt ontspannen door te luieren en door sportief bezig te zijn. Sport en spelmogelijkheden waar u vrij aan kunt deelnemen. Kijk haar deze voorbeelden waar u o.a. gratis kunt tennissen, zeilen, paardrijden, windsurfing en meestal nog meer. Corsica Bungalows 8 dagen v.a. 637 Costa del Sol Luxe bungalows 8 dagen v.a. 469,- Inkiusief 35,- aan waardecoupons. Mallorca Bungalowpark 8 dagen v.a. 364,- Inkhisief 30,- aan waardecoupons. BLv. de uitgebreide autoreisgids met vakantiewo ningen, boerderijvakanties, hotels, pensions etc., in geheel Europa, Haal snel die graös reisgidsen bij uw ANVR reisbureau of bij Relax, Meent 75. Rotterdam. f ROTTERDAM Half to plaatselijk krachtiee Half tot zwaar bewolkt en >laatselijk regen. Matige, tot krachtige wind uit het zuid westen. Maximumtemperatuur area acht graden. ISJM. op-ondw - «aas 17.20 'n.- OP ondor 1154 0251 V maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Driehonderd winke liers uit de Amsterdam se binnenstad, leden van de vereniging „City Centrum Amsterdam, overwegen ernstig voor gezamenlijke rekening particuliere bewakings diensten in te schakelen ter bestrijding van de misdaad in de binnen stad. „Sinds de herome- prijzen zijn verhoogd, constateren wij een op merkelijke verboging van het aantal inbraken in onze winkels", aldus een woordvoerder van de vereniging. „Wij hebben hierover contact opgenomen met de poli tie, die extra-bewaking beeft toegezegd, maar ons anderzijds heeft ge wezen op bet enorme personeelsgebrek. Van daar dat wij er in arren moede toe overgaan zélf bewakers in te huren". Over twee wéken ral len de winkeliers in Krasnapolsky een ver gadering beleggen met vertegenwoordigers van de bewakingsdiensten om zich te beraden over de te volgen taküek. Helaas zal dit ons han den vol geld gaan kos ten". aid as de woord voerder van de veren!-, ging, „maar wij kunnen geen andere kant uit. Eén van onze leden is al zo overspannen gewor den dat hij de burge meester wil vragen bet leger in te schakelen bij de verdediging van bet Amsterdamse een! De vijf gewonden, allen En gelsen, werden aan boord geno men door het Westduitse passa giersschip „Europa" en naar een ziekenhuis in Dakar gebracht De tanker kon na de brand de reis met de overige 30 opvaren den voortzetten. Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) wil dat er een onderzoek komt naar de oorzaken van de onveiligheid van de Nederlandse tankervaart Cijfers tonen vol gens hem aan dat de tanker vaart van Nederland, samen me( die van Spanje, Italië en Grie kenland het minst veilig is. ROTTERDAM - Vijf of zes mannen hebben gisteravond in de Gouvemestraat de 34-jarige bewaker A. B. ruggelings op een geparkeerde auto getrokken. Zijn zakken werden doorzocht en een portefeuille met 600 gul den gestolen. Tanaka, aldus de dagvaarding, zou het smeergeld hebben ge kregen om de verkoop van Lockheedvliegtuigen in Japan te stimuleren. Zijn verdedigers verzochten -aan het begin van het_ proces deze beschuldiging in te trekken omdat Tanaka als premier de verkoop van vlieg tuigen niet had kunnen bevor deren. Kritiek leverden de ad vocaten op de beslissing van de Japanse regering de onschend baarheid van Amerikaanse Lockheed-functionarissen te ga randeren in ruil voor hun getui genis. Het verzoek van de advocaten werd niet ingewilligd. Wanneer de aanklacht tegen Tanaka be wezen kan worden hangt hem een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar voor omkoping en nog eens maximaal 714 jaar wegens de handel in vreemde valuta boven het hoofd. Het proces-Tanaka kan vol gens deskundigen wel drie jaar duren. Tot de uitspraak in ho ger beroep zouden er zelfs wel tien jaar overheen kunnen gaan. ROTTERDAM - Sparta zal het zondag in de uitwedstrijd tegen FC Den Haag zonder Ray Clarke moeten stellen. De Tuchtcommissie van de KNVB heeft de Engelsman een voorlo pige schorsing opgelegd. Aan de hand van de binnengekomen rapporten en gezien de tv-beel- den van de kopstoot Clarke contra PSV-er Stevens, heeft de Tuchtcommissie besloten de zaak verder in onderzoek te ne men. Adres: - '4.^

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1