'1 1 Conflict in PvdA over urani Drievoudig aanrander opgepakt MOOI LANDSCHAP KOST f22 MEER huis SABOTAGE AAN SPOORLIJN BIJ LUNTEREN Zestiénhoven moet ^irven, vindt PvdA 'Kampvuur'; schade van een miljoen Blootlopen op vuilnisbelt Boete vaneen maand salaris Spanje vreest woede leger Originele badhanddoek kade. fft'rtiWr 1 msmm D966 stijgt in kiezersgunst INFORMATIE OVER BEZORGING: Weer drie doden bij aanslagen Winter maakt olie duurder A Voorwaarden 'Luchttrein' zie pagina Kouder s I I I a a a a a a Si Zaterdag 29 januari 1977 32e jaargang no. 9118 hoofdredacteur herman wigbold UTRECHT De eerste stakingsacties gaan eind volgende week eh uiter lijk de maandag daarop, 7 februari, van start. In vier bedrijfstakken de bouw, de industrie, de voedingssector en het grafisch bedrijf - is al bepaald in welke bedrij ven het werk wordt neer gelegd. Daarbij zijn onder meer: ICI Chemie in Rot terdam (1100 werkne mers); Calvé Delft (een Unilever-bedrijf met 400 man) en Texas Instru ments in Almelo (1000 werknemers). (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM - Dinsdag komt de Tweede Kamer fractie van de PvdA bijeen om zich te beraden over het conflict dat in de partij is ontstaan rond de uit breiding van de uraniumverrijkingsfabriek in Almelo. Het congres van de PvdA heeft gisteren net als de PPR" besloten dat de fabriek onder geen beding mag worden uitgebreid.. m dukten. -fe, ,i Ballon-treinen.elk ongeveer •anderhalve kilometer' lang, zou den worden voortgestuwd door krachtbronnen' zich bevindend het begin en aan het eind hetgeen een kruissnelheid zou opleveren van een 10Q kilometer Be! 010-147400 m WmmmaÉÊsm MADRID - In heel Spanje heersen angst en ver warring na de nieuwe aanslagen, die gisteren in de hoofdstad Madrid het leven kostten aan twee politie mannen en één lid van de Guardia Civil. De bloedige aanslagen vórmen een nieuwe uitbarsting van het al dagerl durende politieke geweld. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSOx ïoocm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, vandeaffiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuw de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend van Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op ais nieuwe abonnee: Naam: Adres: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vn je Volk jongetje als beloning bij Naam afzender 1 I I 1 i'vfe' Stakingen starten ven Hoofdkantoor: Witte de Wittatraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 01$-13.63.80 -14.7All (Van onze sociaal- economische redactie) In totaal gaat het in deze vier sectoren om tenminste vijftig ondernemingen met bij elkaar ongeveer 15.000 werknemers. Daar zal het echter niet bij blij ven,, aldus o.a. Arie Groeneveld, voorzitter van de Industriebond NVV. Vandaag en maandag wordt ook in andere bedrijfs takken druk vergaderd over ac tieplannen. Vandaag peilen de bonden in de dienstensector in Amersfoort met hun kaderleden de bereidheid tot actie bij ban ken en verzekeringsbedrijven. Maandag maken de vervoers- bonden van FNV en CNV hun actieplannen bekend. Dinsdag volgen de bonden van over heidspersoneel. De ar. ^naren- bond ABVA erkent niet te mo gen staken maar zoekt het in fi nanciële ondersteuning en stipt heidsacties. Soortgelijke solida riteit is in de havens te ver wachten van de douane-amb tenaren zodra de vervoersbon- den er "plat" gaan. Opmerkelijk is dat de Indus triebond CNV en de Unie BLHP (hoger personeel) dëzelfde be drijven voor actie hebben uitge kozen als de Industriebonden van de FNV. Ook in andere be drijfstakken is van een geschei den optrekken van CNV en FNV geen sprake, hoewel offi cieel niet wordt samengewerkt. Leo Ester, vice-voorzitter van de Industriebond CNV gaf gisteren desgevraagd toe dat dit geen toeval is. „Op grond van weder zijdse informaties" is men tot dezelfde keus gekomen volgens hem. In de bouw werker de FNV- en CNV-bonden elfs broederlijk samen in één a, tie- centrum, evenals in de diensu sector en bij de grafici. Ook in de voedingsector is samenwer king. De vervoerebonden gaan erover praten. In tegenstelling tot de Indus triebonden besloten de bouw bonden gisteren om niet precies de uitgezochte bedrijven tevoren bekend te maken aan de werk gevers. Wel kregen de onderne mersorganisaties gisteren per speciale koerier te horen dat uiterlijk dinsdag om 12 uur fe middags nog kan worden ge praat Zie verder pag. 13 ARY GROENEVELT -.acties op komst... Congres wil 'Almelo'niet uitbreiden Dat besluit ging dwars in te gen de wens van de fractie, het partijbestuur en de bewindslie den: van de partij. .Fraktieleider .Van Thijn verklaarde na dat'^ besluit;-, dat er;, nu' eerst gepraat moet worden over dit „volstrekt nodeloze conflict" .voordat dui delijk kan wórden wat er ver der moet gebeuren. Minister Van der. Stoel van Buitenlandse:. Zaken, die zeer geagiteérd de vergadering ver liet om onmiddellijk in Den Haag met premier Den Uyl te overleggen, zei dat de regering" haar eigen verantwoordelijkheid heeft en dat hij niet gelooft dat van de uitgestippelde lijn van het kabinet zalworden afgewe ken. (Van een onzer verslaggevers) - ROTTERDAM - De 31-jarige E„ T. L. heeft in de afgelopen week drie vrouwen5 aangerand in, de omgeving van de Heem raadssingel in Rotterdam. Giste ren is'hij; voorgeleid voor de of ficier van Justitie. In ëén geval wórdt hem verkrachting ten las te gelegd. Dit betreft de eerste aanranding, op maandag.' L. verkrachtte toen.- onder- bedrei ging met, een scherp voorwerp een vrouw in haar huis. Woensdag randde hij op straat een vrouw aan, die hij probeer de een leegstaande woning bin nen te sleuren. De vrouw wist echter de aandacht yan omwo nenden te trekken door zich te verzetten en te gillen, v. L. vluchtte daarop weg en randde later onder bedreiging met een mes een vrouw aan in haar huis, nadat, hij het ruitje van de voordeur had ingeslagen. De politie betrapte hem daarbij op heterdaad. Het PvdA-congres nam met 6511 tegen 5114 stemmen, een motie aan waarin de uitbreiding van het UCNrprojekt wordt, af- 'gewezen. Een resolutie van het partijbestuur waarmee het be leid van de regering werd on derschreven, kwam niet eens meer in stemming. In die resolutie van het par tijbestuur werd de uitbreiding van de atoomfabriek in Almelo verbonden aan.'een reeks voor-, waarden, zoals het verbod van levering variïvérrijkt uranium - aan landen ,dle daar atoomwa pens mee willen maken. Het congres heeft 'nee' gezegd tegen uitbreiding van Almelo. PvdA-voorzitster Ien van den Heuvel kan zich kennelijk de vreugde van PPR-leider Bas de Gaay Fortman indenken. Als aan die voorwaarden niet kan worden voldaan, is /de PvdA-fractie tegen, uitbreiding. Zij sluit zich daarmee -aan bij het standpunt van de regering. Het congres toonde zich in meerderheid volstrekt ongevoe lig voor de argumenten van Van Thijn en het Kamerlid Relus ter Beek, die de resolutie van par tijbestuur. en fractie verdedig den. Het argument dat Neder land met deelname in de fa briek invloed kan uitoefenen op de buitenlandse politiek van landen als West-Duitsland en de VS werd honend afgedaan met kwalificaties als: „de muis die brulde". Zie verder pag 3.4 en 7. MIDDELBURG - Als de niéuwe wa terzuiveringsinstalla tie van Walcheren niet volgens plan bij het dorpje Rhittem wordt gebouwd, moeten de bewoners van Walcheren -22 gulden per jaar meer aan zuiveringshef fing gaan betalen dan was gepland. Het Waterschap Walcheren deelt dat mee in reactie op het verzoek van bewo ners van Rhittem en de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland om de nieuwe instal latie bij het indus triegebied het Sloe te bouwen. Zij vinden dat de installatie het landschap bij Rhit tem te veel zou ont sieren. H De bewoners van Walcheren betalen nu 28 gulden zuiver ingsheffing per jaar. Na aanleg van de in stallatie zou dat 55 gulden wórden. En als die installatie niet in. Rhittem maar bij het Sloe komt, wordt het 76 gulden per jaar, aldus het Waterschap. De verplaatsing zou ook een paar jaar oponthoud met zich meebrengen meent het Water schap. t MOSKOU In de Sowjet- unie zijn plannen goedgekeurd wt de bouw; van "luchttreinen" .bestaande illonnen die konden worden gebruikt voor |i hetvervoer van petroleumpro- HILVERSUM D'66 komt steeds meer in de gunst bij de kiezers en een meerderheid van het Nederlandse volk (63 pet) vindt, dat de PPR gelijk heeft met haar standpunt inzake uit breiding van de splijtstoffabriek in Almelo. Dat zijn de belangrijkste uit slagen van het politieke onder zoek, dat bureau Lagendijk heeft gedaan voor de AVRO. De belangstelling voor D'66 is sinds het vorige onderzoek met ander half procent gestegen naar vier procent Het CDA stijgt even eens. De PvdA blijft gelijk en de VVD zakt terug. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Twee dagen achter elkaar is de trein van Ede-Wageningen naar Amersfoort vlakbij het sta tionnetje van jLunteren op een obstakel op de spoor baan gereden. Spoorwegre cherche en politie denken Van het noorden uit opklarin- t gen en nog sléchts hier en daar «en regen- of sneeuwbui. Over- wegend matige, langs de kust eerst nog vrij krachtige noorde lijke wind en maxima van twee graden In het noorden tot vijf .graden in het zuiden.r- HJan. zon op onder 1 0023 U 24 0*21 17.20 op onder ,13.10 0428 13159 05,17 ({jtM mim mannrt) Vrop| *sm 4* «ld. ebelime^eiefc» momóeftfm rrijdej tel If Meer islifd«| lol 15.00 «er Za eeh ceder „adttsna" talm de Rrip* (Van onze parlementsredac tie) AMSTERDAM - Het Rot terdamse vliegveld Zestien hoven moet van de PvdA open blijven. Ondanks po gingen van de Rotterdamse PvdA heelt het congres in Amsterdam, dat gisteren o.m. het hoofdstuk Ruimte lijke Ordening van het ver kiezingsprogramma behan delde, het voorstel afge stemd om Zestienhoven te sluiten. De PvdA-afdelingen uit de omgéving van' onze eer ste nationale luchthaven Schiphol hadden meer suk- ses met hun voorstellen om de geluidsbinder van dat vliegveld aan banden te leg gen. Tegen de zin van het par tijbestuur besloot het con gres om zeer strenge voor waarden te verbinden aan de aanleg van een vijfde landingsbaan. Geen econo mische overwegingen, maar alleen argumenten die be- sïim jfc aa j». 4». y- S r t .jpi« ii trekking hebben op bet ruimtelijk beleid (wonen) en milieu (geluidshinder) mo gen gebruikt worden bij de beoordeling van de vraag of die vijfde baan er moet ko nten.. Ook de eventuele aanleg van een tweede nationale luchthaven is door het PvdA-congres gebonden aan teer strakke voorwaarden, In het verkiezingspro gramma is ook opgenomen dat de Oosterschelde. de Biesbosch en het Lau wersmeer tot beschermd na tuurgebied moeten worden verklaard. Oorspronkelijk wilde het partijbestuur al leen het Waddengebied to'n status geven. aan opzet. De spoorbaan bij Lunteren wordt nu scherp in de gaten gehouden. Woensdagavond botste een trein op een stuk beton. De treiri .werd beschadigd en keerde voor alle zekerheid terug naar Ede. Hoewel toen al aan opzet werd gedacht, werd een ongeluk niet uitgesloten. Het stuk beton lag vlakbij een overweg en zou van een vrachtauto gevrllen kunnen zijn. Toen echter donderdagavond een trein op precies dezelfde plaats op een stuk boomstam botste, werden de verdenkingen sterker. De laatste trein reed overigens gewoon door. Na een melding van de machinist werd de boomstam later gevonden. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen staat op een dergelijk misdrijf gevangenisstraf tot 15 of zelfs 20 jaar. DEN HAAG - Teleurgesteld omdat zij bij hun inbraak in december vorig jaar geen geld vonden, maakten de 22-jarige H M. en de 19-jarige J. van B. uit Den Haag een kampvuurtje van agenda's en kantoorpapier. Daardoor ging het magazijn met kantoorbenodigdheden in den Haag volledig in vlammen op en ontstond een schade van bijna drie miljoen gulden. Het was niet hun bedoeling het pand te laten afbranden, vertelden de twee gisteren aan de politie die hen in de nacht van donderdag op vrijdag aan hield. Ze hebben nog twee an dere inbraken bekend. VLISSINGEN - In Vlissingen is blootlopen voortaan ook toe gestaan. pe naturistenvereniging Zeelandia heeft een terrein toe gewezen gekregen op de voor malige vuilnisbelt van Vlissin gen. Voor hond'-rtl gulden per jaar mag de verenig;-g het terrein gebruiken, maar a m moet men het zelf wel egaliseren en zoda nig beplanten, dat er van bui tenaf absoluut niets te zien is. Het terrein ligt vlak achter een nog bewoond woonwagenkamp. AMSTERDAM - Een "maandsalaris" boete (1200 gulden) heeft de Amster damse politierechter, mr. R. Houbcn. vrijdag con form het voorstel van de officier van Justitie opge legd aan een 21-jarige Amstelvener. Deze had de afgelopen zomer met een niet aan hem toebehoren de auto onder invloed (de bloedproef wees een per centage van ruim IS pro mille aan), zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn en onverzekerd roet zeer grote snelheid op de Oranjebaan in Amstelveen gereden. Daarbij was de auto tot tweemaal toe over de kop geslagen. De eerste keer kroop de winkelbediende uit de op zijn kop liggen de wagen en zette die weer op zijn wielen. Hij reed tóen opnieuw met zeer' grote snelheid weg en sloeg weer over de kop. Volgens de politie was hij zo droDkcn. dat hij niet meer op zijn benen kon staan. Ter zitting ver klaarde de Amstelvener dat hij die avond acht biertjes en vier bitters had gedronken. De politierechter deed bij de boete nog zes maanden onvoorwaardelijk. Ten slotte kreeg de Amstelve ner twee weken voor waardelijke gevenïsstraf met een proeftijd van twee jaar. Het kabinet-Suarez was tot diep in de nacht in spoedzitting bijeen. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken deed via de tv een dringende oproep tot alle Spanjaarden om hun kalmte te bewaren. De moorden in Madrid hebben het aantal doden in nog geen week op tien gebracht. Het politieke geweld is door de re gering veroordeeld als een po ging het leger tot ingrijpen te provoceren en Spenje's weg naar democratisering af te snij den. De twee politiemannen wer den neergeschoten door onbe kende schutters die een spaar bank binnengingen in de wijk Campamento. Twee uur later stapte twee (of drie) jongeman nen een spaarbankje binnen in de wijk Los Angeles en schoten een daar op wacht staande Guardia Civil "stil, professioneel en in totale rust" (aldus oogge tuigen) dood. Meteen daarop i.chtten zij hun wapens op een politieauto die naar de plaats van de aan slag kwam gesneld. Ze brachten het voertuig met een handgra naat tot stilstand en doorzeefden het met kogels. Twee leden van de Guardia Civil raakten daar bij zeer zwaar gewond. Volgens de politi" zijn korte tijd later nabij de plaats van de aanslag drie personen gearresteerd. Ondanks alle verzekeringen dat de politie „de zaak onder controle had" werden gister avond overal rond Madrid weg versperringen opgericht Alle politiemannen en leden van de Guardia Civil werden gemobili seerd. Madrid vreest dat de aanslagen de woede van de Spaanse generaals nog zullen vergreten. Deze explosie van geweld in Spanje - de ernstigste'sinds de dood van dictator Franco - dreigt de onderhandelingen tus sen de regering-Suarez en de linkse oppositie over democrat!-, sche verkiezingen het komend voorjaar in de kiem te smoren. Vannacht had nog geen enkele organisatie of groepering de verantwoordelijkheid voor de jongste aanslagen opgeëist Er gingen harclnekkige geruchten dat niet nader genoemde "gehei me diensten" erachter zopden zitten. Vanmorgen liet de regering weten dat ze de noodtoestand niet zal afkondigen omdat de moorden volgens haar het werk waren van "minderheidsgroe pen". Wel zijn in verband met de gespannen toestand - bij de creet - twee belangrijke bur gerrechten opgeschort De politie heeft nu de bevoegdheid zonder gerechtelijk bevel huiszoekingen te verrichten en ook verdachte personen zonder aanklacht lan ger vast te houden dan 72 uur. DEN HAAG - De strenge winter in sommige gebieden op aarde is er mede oorzaak van dat een aantal aardoiieproduk- ten op 1 februari duurder wor den. De maximumprijs van autogasolie wordt dan 1.1 cent per liter hoger en komt op 57.4 cent per liter (incl. BTW). Huisbrandolie gaat ook met 1,1 cent per liter omhoog, zo heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren bekend gemaakt. De maximumprijs van normale en super benzine blijft hetzelfde. Plaats: Adres: Plaats: -

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1