Moeilijkheden rond bouwvergunning discotheek i 1 Inbraak bij Sexyrama Ouderwachten klagen over agressieve autorijders Leunen ging niet J.W I i,I i 11 i_ m-: schiedam Geen advies Politieke bijeenkomsten Mercedes gestolen Sinds '27 Gorzen Hegc te, DINSDAG 1 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - In het pand aan de Boterstraat waarin voorheen de distilleerderij van A. den Eelaart gevestigd was moet de discotheek Cartouche komen. Volgens de eigenaren J. Kooij en J. M. Koogje is men met de herinrichting van het pand al zover gevorderd dat de discotheek binnen een dag kan draaien. Er zijn echter moeilijkheden ontstaan rond het verlenen van een bouwvergunning voor de toilet ten in het pand. De aanvraag voor deze vergunning werd in novem ber bij de gemeente ingediend. De beide eigenaren van het pand hebben de indruk dat de ge meente bewust alles in het werk stelt om het verlenen van de bouwvergunning te vertragen. Net zolang totdat het zogenaamde anti-verloederingsartikel aangenomen is en de gemeente de moge lijkheid heeft om de discotheek alle vergunningen te weigeren. J. Kooij en J. M. Koogje voor hun al grotendeels ingerichte discotheek aan de Boterstraat. V'" De Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat zal tegen de grond gaan. SCHIEDAM - Het staat vrijwel vast dat de Bethel- kerk in de Gorzen zal worden afgebroken. Een deel van de inventaris uit de kerk is al overgedaan aan de kerkvoogdij in Deil, terwijl ook andere onderdelen uit het gebouw een andere bestemming hebben gekregen. VLAARDINGEN - De eerste Nederlandse Wiel- njdersbond afdeling Delft heeft de strijd aangebon den met het veie slulp- verkeer dat gebruik maakt van de polderweg getjes tussen Schiedam- Vlaardingen en Delft. Twee ernstige ongelukken die onlangs plaatsvonden op de kruising Harreweg- Weudweg. waren de di recte aanleiding om in de pen te klimmen en een brief te sturen aan de be trokken gemeenteraden en de provincie. De landelijke verbindingsweg tussen Schiedam, Vlaardingen en Delft De ouderwacht op het Lorentzplein; bedreigd door agressieve automobilisten. Wa U ÉS', vi* Indruk dat gemeente je gewoon geen boterham gunt Volgens Kooij en Koogje be staan er bij de welstandscom missie (een commissie van bur gers die bouwaanvragen onder de loep nemen red.), de gemeen telijke afdeling bouw- en wo ningtoezicht, de afdeling bijzon dere wetten van de poiitie en de brandweer die alle voorzienin gen al goedkeurde, geen bezwa ren tegen het verlenen van de bouwvergunning. De enige die moeilijk doen zijn de bestuur ders van de stad. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening die op -woensdag 12 januari werd gehouden, be sloot men nog geen advies over de bouwvergunningaanvraag te geven maar eerst de aanvraag in de commissie algemene en SCHIEDAM - Het campagne- team van het CDA heeft een openbare politieke avond geor ganiseerd. Deze wordt woensdag 2 februari gehouden in Het ge bouw Christelijke Sociale Belan- gest aan de Lange Haven. De spretef op die wond ;s profes sor dr. W. Aiöeda. Hij praat over het onderwerp: economi sche situatie en loonpolitiek. De openbare avond van het CDA begint woensdagavond om acht uur. bestuurlijke zaken te bespreken. Dit gebeurde afgeiopen donder dagavond tijdens het besloten deel van de maandelijkse verga dering van deze commissie. Vol gens ingewijden is er toen nau welijks iets concreets over de aanvraag gezegd. Het enige con crete besluit dat tijdens de be sloten vergadering viel was het terugverwijzen van de bouw- aanvraagvergunning naar de commissie voor de ruimtelijke ordening Deze komt op woens dag 16 februari weer bijeen. Kooij en Koogje zeggen als bui tenstaanders niets van deze handelwijze te begrijpen. Verschillende raadsleden zeg gen dat de beide eigenaren zeil de fout beo ben gemaakt door al met de inrichting van de disco theek te beginnen zonder dat de bouwvergunning verleend was 1 Mocht het hele feest niet door- i gaan dan hebben zij zichzelf in i de vingers gesneden en leiden j ze een verlies van ruim zestig- duizend gulden aan inrichtings- kosten. Kooij en Koogje zeggen echter dat het aan de lakse houding van de gemeente zelf ligt, dat ze zonder de vergunning af te wachten met de inrichting be gonnen rijn. Op 12 mei vorig jaar stuurde J. Kooij een brief naar de gemeente met de vraag of er bezwaren bestonden tegen zijn plan om in een pand dat zowel op de Westvest als op de Lange Haven uitkomt een feest- zalencomplex annex discotheek te beginnen. Dit pand stond op dat moment te koop. Tot op he den ontving hij nooit 'enig ant woord op deze brief waarbij ook een situatieschets gevoegd was: het betreffende, pand is inmid dels al aan een ander verkocht. Gezien de ervaringen met de gemeente besloten Kooij en Koogje zonder gemeentelijke toestemming met de inrichting van het pand aan de Boterstraat te beginnen, dat in het najaar van 1976 door hen werd aange kocht Zelf noemen ze het pand de meest ideale plaats in Schie dam om hun discotheek Cartou che te beginnen. Volgens hen duidt niets er in het binnen stadsbestemmingsplan op dat de omgeving van de Boterstraat een woonbestemming heeft Er wonen geen mensen aie overlast van de discotheek kun nen ondervinden en er is vol doende parkeerruimte bij het pand. De discotheek die zich op de eerste verdieping van de voor malige distilleerderij bevindt moet plaats bieden aan 150 be zoekers. Op de stoffering na is de hele discotheek al ingericht Aan de voorkant van het pand hangt al een lichtreclame met. de naam Cartouche. De eigena ren hebben inmiddels al wei een belastingaanslag van de ge meente ontvangen voor het heb ben van deze lichtreclame. „Wanneer het om ontvangen van belasting gaat dan zijn ze bij de gemeente toch zo vlot," zegt Koogje. De beide eigenaren hadden ook al drie personeelsleden voor de discotheek aangenomen, maar gezien de houding van de gemeente hebben deze hun ont slag weer gekregen. Over hun pand aan de Boterstraat zeggen ze: „Het was een bouwvallig zootje dat op instorten stomL Jcr krijgt de indruk dat de gemeen te je gewoon geen boterham gunt en dat men liever heeft dat het zaak je. in elkaar stort Wij weten het nu niet meer." Van het college van b en w was er gisteren niemand bereikbaar orr. commentaar op dit alles te geven. Bethelkerk moet tegen de grond PROTEST TEGEN SLUIPVERKEER IN POLDER SCHIEDAM - De politte naakte gistermorgen pas bekend dat de alcoholcontrole die afgelopen vrijdag op de Churchillweg werd gehouden, toch niet zo rustig verliep als men in eerste instantie meldde. Tijdens de alcoholactie kreeg de politie te maken met het verzet van de 42-jarige Schiedam mer M. K. Daarbij vielen enkele rake klappen. Nadat de man uit zijn auto was gehaald en hij het 0.5-promil!e blaaspijpje groen had geblazen, vroeg de politie hem om zijn rijbewijs in te leve ren en mee naar het bureau aan de Lange Nieuwstraat te gaan. Zodra M. K. het rijbewijs ingeleverd had pakte hij het echter weer af en probeerde hij er vandoor te gaan. De politie slaagde erin hem tot stilstand te dwingen, waarna hij, volgens de politiewoordvoerder hoofdinspec teur D. P. van der Veen. begon te schoppen en te slaan. Niet alleen de politieagenten moesten het ontgelden. Ook het portier van een politieauto werd door hem in elkaar gestrapt De Schiedam mer zelf liep daarbij een bloedneus op. Uiteindelijk ging de man „rustig" mee naar het politiebureau waar hij een tweede blaaspijpje groen blies en toestond dat er bloed bij hem werd afgenomen. Pas in de loop van afgelopen zaterdag werd M. K. w»er op vrije voeten gesteld. In de brief wijst de wielrij- dersbond de betrokken overhe den op de ongekend grote aan tallen auto's, die met gevaarlijk hoge snelheden gebruik maken van de polderweggetjes om van en naar hun werk te gaan. "Er worden snelheden gehaald van 110 km/uur. hetgeen noch geoor loofd noch verantwoord is. Aan de ingestelde advtessnelheid van (I i»»l|JP'lÜ£ 'ii« 1 i'i 'r' .SCHIEDAM - lilt 4e msbio scoop Sexyrama aan de Hoog straat mijn ses filmt m vermoe delijk ook een aantal porno-, fttfiMlw boekje* Verdwenen. Volgens de politie wan bet de '.inbreker keoóekjk alleen om de •ex op titan en op popier te doen. waai een gsWkirt met Heef onaangeroerd De inbreker kwam de blo-: scoop binnen nadat aan de ach terkant ervan een deur was opengebroken. De waarde van de gestolen films bedraagt 350 gulden, de braakachade 100 gul den. De deur van het kantoor van Van Dalen Schoenen bv aan de Broersvest werd met geweld ge opend en binnen werden allerlei bureau'* en kasten doorzocht. Meegenomen werden alle sleu tels van de zeven filialen van hel schoenenbedrijf en een geld kistje met 32 gulden. Volgens de politie zal er niets anders op zitten dan dat alle sloten van de filialen van Van Dalen ver nieuwd worden. Van een parkeerterrein aan de Lange Achterweg verdween de groene Simca 1009 van de 29-ja rige ft J. v.d. M. De auto is 850 gulden waard en heeft ais ken teken 7i-ee-JF 40 tot 70 km per uur houdt zich vrijwel geen enkele automobi list" zo staat in de brief van de wielrijdersband. Verder stelt de wielrijders- bond dat het door de onover zichtelijke situatie op de wegge tjes en de hoge snelheden vaak onmogelijk is een botsing te voorkomen. Volgens de wielriidersbond gaat het niet atleen om wonn en werkverkeer, dat liever does' de polder naar Delft rijdt, in- plaats van gebruik te maken van de overvolle Rijksweg. Ook het rekreatief autoverkeer op zondagen vorm; een overbelas ting van de poklerweggetjes. Het vele autoverkeer leidt tot ongewenst situaties, vooral in het nadeel van fietsers. "Ook hier verdragen de fietser en de automobilist eikaar slecht Naast elkaar fietsen is vaak onmoge lijk. Wie ooit op een mooie zon dag door de polder heeft ge fietst weet dat enerzijds de tietser door sommige automobi listen de weg afgereden wordt; anders ijds ontstaan tussen automcoiiisten problemen met passeren, problemen die niet zelden uitlopen op scheldpar tijen". Zo staat in de brief. Om het sluipverkeer terug te dringen doet de bond de betrok ken overheden een aantal oplos singen aan de hand. De oplos singen behelzen snelheidsbeper kingen met controle, stoplichten, drempels of indien mogelijk het afsluiten van de weggetjes voor doorgaand verkeer. De door de wielrijders bond voorgestelde maatregelen zijn nodig om de sluiproutes onaan trekkelijk te maken zodat het doorgaande verkeer kiest voor gebruik van de Rijksweg om van en naar het werk te gaaa De wielrijdersbond dringt er bij de overheden op aan het probleem van het sluipverkeer in Midden-Delfland grondig te onderzoeken en maatregelen te nemen. "Teneinde een einde te maken aan een ongewenste en onveilige situatie." SCHIEDAM - Vanaf de bin nenplaat* van de Mercedesgara- ge aan de Strtekledeweg is een groene Mercedes ontvreemd die een waarde van f22.000 verte genwoordigt Men kon op de piaats komen door het slot van het toegangshek te verbreken. Het kenteken van de gestolen wagen is 68-AX-44 De wagen was het eigendom van de gara ge Geldgebrek bij de Hervormde Gemeente is er de oorzaak van dat het thans bouwvallige kerk gebouw niet kan worden opge knapt Datzelfde geldgebrek zorgt ervoor dat er na de af braak geen nieuw kerkgebouw kan verrijzen aan de Nieuwe Maasstraat. Of de Hervormde Gemeente ook nu het gebouw voor een symbolisch bedrag aan de ge meente zal overdoen (evenals dat met de Grote kerk het geval was) wil woordvoerder Van der Feyst nog niet bevestigen. Wel geeft hij namens de hervormde gemeente toe. dat er allerlei on derhandelingen op dat terrein lopen. De Bethelkerk is sinds 1927 in gebruik bij de hervormde ge meente. maar twee jaar geleden moest het gebouw gesloten ver klaard worden, omdat het niet langer verantwoord was zich erin te begeven. Door grondver zakkingen ging het hele gebouw scheef hangen en kwamen er scheuren in de muren- Het uurwerk uit de Bethel kerk moet hoe danook gespaard blijven voor de Gorzen, is de Hervormde gemeente van me ning. Het ligt in de bedeoeiing dat attribuut .te schenken aan de rooms-katholieke kerk in de Lekstraat. Die kerk beschikt na melijk over een klok met wij zerplaten naar vier kanten, maar op alle vier de kanten wordt een andere tijd aangege ven. SCHIEDAM - De ouders van schoolkinderen die op het Lo rentzplein de weg moeten over steken. willen actie ondernemen tegen de automobilisten die hen steeds vaker bijkans over de te nen rijden. Leden van deze ouderwacht komen vanavond bijeen om te bespreken wat er aan hun klacht te doen is. De mensen van deze ouder wacht hebben het idee, dat hun „politieman-functie" niet geheel serieus wordt genomen door de langsrijdende automobilisten. Ze rijden voortdurend bijna op een overstekend groepje kinderen in. of over de hakken van de Klaar-Over. De overstekers heb ben daar nu genoeg van en wil len er iets tegen gaan doen. Wat dat „iets" zal zijn is nog niet bekend. Bij de politie zijn nog geen klachten binnengekomen over het agressieve gedrag dat tegen over de ouderwachten wordt ten toon gespreid. JVtaar ik sluit in het geheel niet uit dat automo bilisten Intimiderend op die Klaar-Overs af rijden", aldus politievoorlichter D. P. van der Veen. Een betere controle van de politie op het Lorentzplein is een van de wensen van de Ouderwacht. „Vroeger zag je de wijkagent hier heel regelmatig, maar die komt ook al niet meer poolshoogte nemen", zegt Mari na Hendriks van de Ouder wacht. Vooruitlopend op een grote actie, worden nu reeds alle nummerborden van agressief rijdende automobilisten geno teerd, met het doei die aan de politie door te spelen. Op drie plaatsen in de stad hebben de ouders nu het over steken van de: kinderen overge nomen. Dat is op de B.K.-laan, de Parkweg en het Lorentzplein. Een vierde - op de Marconisin- gel in Schiedam Oost - is in de maak. De aanvraag van de daar gelegen school om de installatie van een Ouderwacht wordt mo menteel door de politie behan deld. De roomse en hervormde ker ken uit de Gorzen zouden dit jaar gezamenlijk het feit vieren dat ze vijftig jaar geleden in gebruik zijn genomen. Aan dit feest kunnen de Bethelgangers nu - wegens gebrek aan een kerxgebouw - niet deelnemen. Wanneer de Bethelkerk pre cies tegen de grond zal gaan is nog niet bekend, "maar het zal binnen kort zeker zo ver ko men," aldus G. van der Feyst de secretaris van het college van kerkvoogden. SCHIEDAM - Terwijl de 32-jarige Schiedammer A N. voor lijn woning in de J. A. Alberdingk Thijmstraat tegen een lantaarnpaal stond te leunen, klapte deze plotseling om. De lantaarnpaal kwam op de motorkap van zijn geparkeerd staande auto terecht In de motorkap ontstond door de klap een fikse deuk. Een ondersoek toonde aan dat de voet van de geknapte lichtmast volkomen doorgeroest was. W. vaa JSzsseles wa dr hoofdafdeling electrieiteit van de Technische Bedrijven Mi gis teren desgevraagd dat alle lan taarnpalen ta> de Alberdingk Thijmstraat in west xo snel mo gelijk onderzocht sollen worden De kans ia groot dat meerdere lichtmasten la des» straat der gelijke roeatverschijnselen ver tonen Dit omdat alle lantaarn- palen daar tegelijkertijd! zijn neergezet. Volgens .Van Meggelen ont dekt men bij de Technische Be drijven bij bet vernieuwen van lantaarnpalen regelmaig dat be staande palen flink doorgeroest aijn. Hij mgt dat de roeatver- oehijnseïen ontstaan omdat de palen in zogenaamde agressieve grond staan waar vrij veel vocht in zit. Wat ook roest be vorderend werkt is de urine van honden. Het komt volgens Vs» Meggelen te vaak voor dat hon denbezitters het toelaten dat hun dier tegen een lantaarnpaal 'plast „En dat ia geen al te beste vloeistof", aldus de woordvoer der van de Technische Bedrij ven. Hij voegt eraan ioe dat «4» er ergens in de stad een nieuwe lichtmast geplaatst wordt hej met de roes tellende voorgoed voorbij is. Tegenwoordig wor den alle nieuwe lichtmisten v*n binnen en van buiten thermisch verzinkt Hetgeen betekent dat se in een zinkbad worden ge dompeld. De tinklaag op de tan- taarnpalen zorgt er voor, dat er geen roest meer ontstaat

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2