Brandblusser en gemeentewerker Unck met pensioen Diefstal op boten Gele auto gestolen Alleenstaanden meer kans op goede huisvesting Er wordt weer internationaal uitgewisseld Honoloeloe bezorgt koude rilling Carnaval: cafés langer open ftfe m mar**- i -i schiedam Ambacht D He re MAANDAG 7 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SS Ondanks jaren strijd staat het veel te kleine en bouw vallig gebouwtje - de gemeentewerkplaats - er nog steeds. Nicolaas Unck ontvangt een fotoalbum namens het gehele gemeentepersoneel uit handen van directeur De Block. SCHIEDAM - De be denker van vele techni sche brugconstructies in deze stad, Nicolaas Unck, heeft eind vorige week zijn functie als chef van de technische werkplaats bij de gemeente neerge legd. De heer Unck heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd dit werk de rug toegekeerd. -4 fa i- ÏXVipïZd Telefoons te over in de 4 Molens, trotse eigenaar Pluim showt enige tientallen. SCHIEDAM - Alleen staanden, tweepersoons huishoudens en jongeren vanaf achttien jaar kun nen zich sinds kort bij het gemeentelijk Huisves tingsbureau laten in schrijven als ze in aan merking willen komen voor een woning. SCHIEDAM - Dertig Schiedamse jongeren kannen de komende zomer gebruik maken van de mogelijk heid om tegen lage prijs een vakantie in een van de partnersteden van Schiedam door te brengen. Zowel naar het Joegoslavische Velenje, het Franse Vienne als het Duitse Esslingen kan een groep van circa tien man afreizen. Honoloeloe, de Nederlandse maagd Van der Wal wordt ingepalmd door het Duitse beest Van de Meeberg.:.. .maar blijkt later toch nog enige zelfstandige „vamp" neigingen te hebben. - - .-v i 'Y* V*t I »i -•jRi'i*y"" - J h s „i 'Iets uitd «Eiken met oude -V lar taa jrhpalen het leukst V* s **V 4C\ x - A K Het bedenken van een goed functionerend systeem voor on der meer de Appelmarktbrug en de Willemsbrug, is één van de belangrijkste zaken geweest die de heer Unck voor Schiedam bezighielden. Zo meldde zijn di recte baas, directeur De Block van Gemeentewerken in een af scheidstoespraak. Echter ook de technische in stallaties uit het Zwembad Zuid en Groenoord, het carrillon van de Grote Kerk en het polderge maal aan de Marconiweg beho ren tot de zaakjes die hij in Schiedam achterlaat. Chef Unck is de laatste jaren ook nog voorzitter geweest van de personeelsvereniging van het gemeentepersoneel. Toen Nicolaas Unck in 1960 naar Schiedam kwam daar voor was hij werkzaam bij het Arnhemse gasbedrijf - heeft hij ach onmiddellijk ingezet voor de bouw van een nieuwe werk plaats voor de gemeentelijke technici. Toen al was men uit het gebouwtje aan de Huis te Rivièreweg gegroeid. In dat ge bouwtje zit de technische werk plaats lieden ten dage echter nog altijd; ingeklemd tussen Stadskantoor en oude brand weerkazerne. Uncks opvolger de heer Van Doom moet nu verder strijden voor het verkrijgen van een nieuwe werkplaats. Bij oud-brandbestrijdersuit Schiedam is Nicolaas Unck evenmin een onbekende. Toen Schiedam nog met de vrijwillige brandweer grote branden moest bestrijden, zat heer Unck altijd min of meer als eerste in de brandweerwagen.„Ik heb met de mensen van de werkplaats heel wat brar.den meegemaakt," zegt hij. „Ik heb vroeger het geluk ge had om-een oud ambacht te le ren. Het leukste werk vond ik dan ook altijd als er iets met oude lantarenpalen uitgedacht moest worden, of als er oude hekken gerepareerd moesten worden, dat was het mooiste werk, zo kan Unck tussen zijn huldiging en de hem aangebo den receptie even kwijt. Voormalige collega's van Nico laas Unck waren op het creatie ve idee gekomen hem een foto boek aan te bieden, waarin alle creaties die Unck in Schiedam act..orlaat vereeuwigd staan. Di recteur de Block bood hem dat namens het voltallige gemeente personeel aan. De beer Unck zelf heeft nog voor zijn officiële afscheid Schiedam weer verla ten om zich in de buurt van zijn oude stad Arnhem te vesti gen. SCHIEDAM - In verband met de viering van het carnaval mo- - gen café's en andere etablisse- menten in Schiedam in de pe riode van 11 tebruari tot en met de 22ste op één avond tot 4 uur - 's nachts geopend zijn. Welke avond men open wil blijven is vrij. Echter in de nacht van zondag op maandag 13 februari en 20 februari mögen café's niet geopend zijn. t tl SCHIEDAM - Vanaf de ple zierboot van de 28 jarige Schie- damse bankwerker G.H.R, zijn een luidsprekerbox, een gasstel en een dieptemeter gestolen die een totale waarde van 1500 hebben. De boot lag in de Bui tenhaven. Ook vanaf de boot van de 61 jarige F.K.V. werden enige scheepsbenodigdheden ontvreemd. Vanaf zijn boot - die op de wal van de Schie ligt - werden het stuurrad en het zeildoek gestolen. De waarde hiervan bedraagt 135. Scholen ent! ousiast over projec'de politie en wij' SCHIEDAM - De Schie- damse onderwijswereld beeft onverwacht enthou siast gereageerd op het pas gestarte projekt „De Schie damse politie en wij". Er hebben zich ai zoveel scho len aangemeld, dat alle leer- iïngen niet eens voor de zo- 4 mervakantie een bezoek kunnen brengen aan het po litiebureau. Bet projekt is bestemd voor leerlingen Hit de vijfde en zesde klas van de lagere school. Het doel ervan is ze enig begrip over de werkzaamheden van de politie bij te brengen. Voor „De Schiedamse politie en wij", hebben zich al 32 scho len aangemeld die met 37 klas sen mee willen doen In totaal gaat het hierbij op 977 leerlin gen. Aanstaande dinsdag is de eer ste lagere school aan de beurt voor een bezoek, aan het politie bureau, waar onder meer het politiemuseum bekeken zal wor den* en een voorlichtingsfilm vertoond wordt Tot eind april komt er iedere weck een school op het bureau op bezoek, voor de rest van het jaar moet nog een rooster opgesteld worden. Het projekt is gestart omdat er regelmatig klachten kwamen over vernielingen aan schoolge bouwen en dergelijke, waarna vanuit gemeentekringen het verzoek .kwam dat probleem eens te bekijken. Hoewel be kend is dat het niet slechts kin deren zijn die ruiten ingooien of andere baldadigheid uithalen, wordt toch als eerste groep de schooljeugd „aangepakt". De leerlingen krijgen op school een aantal weken lang informatie over de politie, ter wijl ze ook zelf allerhande arti kelen bij elkaar moeten zoeken Daarvan wordt dan na verloop van enige weken een werkstuk gemaakt Vervolgens mag één klas drie schriften uitloten voor een grote tentoonstelling die na afloop van het projekt „De Schiedamse politie en wij" ge houden wordt +4 'iW ,A"-vcxs0r A ,^5 f /y 5k 'i 5 A A X'W y -t.' SffK* ffl|SS# A, -v. Veertig oude telefoons te kijk SCHIEDAM - Ruim veertig van zijn honderd oude telefoontoestellen had Schiedammer C. Pluim gistermiddag opge steld in het Dienstencen trum De 4 molens, ter meerdere glorie van de Vrij Entree-bijeenkomst. SCHIEDAM - Üe 25 -jarige Schiedammer J.F.V. heeft bij de politie .aangifte, 'gedaan van diefstal van zijn gele Austin Mini die in de Van Cleeffstraat geparkeerd stond." De wagen verdween gedurende het afgelo pen weekend. De waarde van de -wagen bedraagt ƒ8.000. Het ken teken luidt 77-FE-49. De belangstelling voor die oude rinkelaars was groot. Hierdoor aange moedigd zal de heer Pluim vaker dergelijke exposities houden. Een van de eerstvolgende ex posities zal m samenwerking met de Historische Vereniging gehouden worden Het is de be doeling dat alle leden van deze vereniging die iets verzamelen, dat eind dit jaar m een gemeen schappelijke tentoonstelling aan het Schiedamse publiek zullen tonen. Telefoonverzameler Pluim is voornamelijk gespecialiseerd m de geschiedenis van de Schie damse PTT Beginnend met een onderzoek naar het verleden van Post- en Telegraafzaken, is hij uiteindelijk in het telefoon wereldje terecht gekomen. Van heinde 'en ver heeft de heer Pluim telefoons weggesleept. Een kostbare verzameling, meent hij zelf. „Ik hou maar liever niet te veel tentoonstellingen want dan is de, kans groot dat er veel* mensen in mijn hobby geïnte resseerd raken. Nou is dat op zichzelf niet zo erg, maar als ze ze onvrijwillig bij me weg ko men halen vind ik het wel erg." Dat onvrijwillig telefoons uit zijn huis weghalen is namelijk ai een keer bijna gebeurd. „In brekers stonden aan de deur te rammelen, maar konden er ge-i lukkig niet in," aldus de heer Pluim, die sindsdien zijn collec tie als een waakhond bewaart Zijn telefooncollecüe is tot in Amerika bekend. Een andere te- lefoon-„gek" heeft een keer de hele Pluim-collectie op de foto gezet en in Califomië geexpo- seerd. De reakties daarop stro men nu nog binnen. De heer Pluim, zelf bij de PTT werkzaam, heeft in de twintig jaar dat hij nu al ver slingerd is aan zijn hobby onder meer het boekwerkje „De eerste jaren van de telefoon in Schie dam" geschreven. Ook heeft hij in een aantai afleveringen van het maandblad van de Histori sche Vereniging - Scyedam ge heten - over zijn hobby gepubli ceerd. Die publicaties zullen de komende maanden, vervolgd worden. Met de registratie van deze „bijzondere" groep Schiedam mers geeft de gemeente gevolg nan een nota van staatssecreta ris Van Dam (Volkshuisvesting) waarin maatregelen staan aan gekondigd om alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens in de komende jaren beter te huisves ten. In diezelfde nota meldt Van Dam dat in een aantal gemeen ten in Nederland een bijzonder onderzoek wordt verricht naar de mogelijkheden van huisves ting die er voor genoemde groe peringen bestaan. Schiedam is een van die gemeenten waar zo'n onderzoek wordt gehouden. De Stuurgroep Huisvesting Alleenstaanden is hiertoe in de ze stad opgericht en bestudeert momenteel onder voorzitter schap van burgemeester Lems de problemen. Deze stuurgroep zal het gemeentebestuur gaan adviseren over maatregelen op korte en langere termijn inzake het te voeren beleid voor het huisvestingsprobleem. Het eerste wat die Stuurgroep nu bereikt heeft is het openstellen van het Huisvestingsbureau voor ge noemde groepen. Het aanvraagformulier om als alleenstaande of als tweeper soonshuishouden ingeschreven te worden zijn dagelijks bij het Huisvestingsvureau op de Korte Haven 27 te verkrijgen, tussen half negen en twaalf uur. De Stuurgroep wijst er echter wel nadrukkelijk op dat in schrijving als woningzoekende niet betekent dat men ook op korte termijn een huis toegewe zen krijgt De Schiedamse Gemeenschap is enige jaren geleden opgehou den met de traditionele zomer uitwisseling, die altijd door haar onderafdeling Internationale Uitwisseling (IU) georganiseeid werd. De verscheidene partner steden vonden die uitwisseling echter wel gewenst, zodat de IU nu heeft besloten dit jaar toch maar verder te gaan met een zomeruitwisseling voor jongeren. Uit Vienne en Velenje komt een groep jongelui naar Schie dam toe, Esslingen schiet er wat het tegenbezoek betreft bij in. Geldgebrek is daarvan de ooi zaak. Normaliter gaat een uit wisseling pas door, als er zowel een groep mensen „daarheen" gaat ads dat er eentje „hierheen" komt Esslingen heeft echter het genereuze aanbod gedaan wel een Schiedamse groep te laten komen en daarvoor te betalen, maar er geen terug te sturen. Een factor die hierbij mee speelde is het feit dat de West- duise partnerstad dit jaar 1200 jaar bestaat en haar zomeruit wisseling bij dit feest wil aan passen. Ongeveer tien Schiedammers kunnen van 24 juli tot 7 augus tus naar Esslingen, het geen 150 kost; naar Velenje en Vienne gaat van 10 tot 24 juli een groep. Die reisjes kosten re spectievelijk 250 en 18a Als de twee weken in Joegosla vië en Frankrijk om zijn, reizen de Schiedammers terug met de aldaar ontmoette -partnerstede- lirigen, die dan in Schiedam een vakantieprogramma op sociaal- culturele basis aangeboden krij gen. De zomeruitwisseling is be stemd voor werkende jongeren en scholieren. Belangstellenden -kunnen zich bij het bureau van de VW/SG aanmelden, Over- schiestraat 1, telefoon 26600a LET is maar goed dat de cabaretgroep Honoloeloe niet uit Duitsers bestaat, want ze zouden ongetwij feld onmiddellijk een Be- rufsverbot opgelegd krij gen naar aanleiding van bun nieuwste programma. De manier waarop Rob van de Meeberg en Hessel van der Wal de uiterst en ge, gevaarlijke, fascistische toestanden in Duitsland aan de kaak stellen in bun programma „Zout water voor 'n dorstige" is zo beangstigend realistisch dat- het de toeschouwers koude rillingen over de rug en slapeloze nachten bezorgt. Wie nog van plan mocht zijn dit jaar met vakantie naar- buurland 'Duitsland te gaan, laat dat na het zien van „Zout wa- ter.„" wel definitief uit z'n hoofd. Trouwens, Nederland is ook al niet meer te vertrouwen op politiek gebied, zo lieten beide cabaretiers zien. Hessel van der Wal stelde de Nederlandse maagd voor in haar rood-wit-blauwe rokje met gelijkgekleurd molentje op het hoofd en hij/zij toonde zich hevig verliefd op Het Duitse Gevaar, alias Rob van de Meeberg in trui met ade laar, Duitse helm op het hoofd en met de sabel er op uit gaand om Europa te verove ren. Nederland viel als eerste voor dit Duitse geweld, maar de rest van Europa volgt nog, zo dreigde Van de Meeberg. Dat geheel voerde Honoloe loe op in de vorm van een opera, als laatste onderdeel van het Zout water program ma. Een afgrijselijk realistisch en bedreigend einde van dit fabelachtige nieuwe program ma, waarna een ieder met angstogen de zaal uitstapt I Honoloeloe heeft haar nieu we programma opgebouwd als was het een liefdadigheidsak- tie; de schijnheiligheid van dergelijke akties fungeert als leidraad. Doel van de aktie? Dorstige stumpers zout water geven, opdat ze nog meer dorst krijgen. Een principe dat Honoloeloe ook zelf uit voert, door zó leuk bezig te zijn en vooral zó goed - dat je als publiek zou wensen dat het uren doorging. Het Teerstoof-premièrepu- bliek was dit weekend laaiend 1 - '1 enthousiast over- het nieuwe programma. En terecht. Een maal over de eerste'aarzelin gen heen, gooide Honoloeloe in hoog tempo het een na het andere vlammende onderwerp de zaal in. De Nederlandse- politiek {„het personeel van Bloemen- hove kan altijd nog gaan wer ken in een breinaaldenfa- bnek"); de Amerikaanse („geen zorgen, die Carter schieten ze ook wel weer dood") en de Duitse („er is wei veel veranderd, maar er bleef ook veel gelijk") kregen allen een stevige beurt. En dan de kritiek van Ho noloeloe op al die andere ca baretgroepjes die denken ook iets te vertellen te hebben. In de „Doe-het-zelf-cabaret-cur- sus" wordt de vloer met al die grappenmakers aangeveegd. Een eervolle vermelding verdient verder nog het pro gramma-onderdeel waarin mamma-Bas bij de dokter komt, zwanger geworden in een of ander bisdom in bet van het land. Pure en een schitterende zuiden kolder vondst ln vergelijking met het vo rige programma - „Leuke Vent" - is Honoloeloe er een eind op vooruit gegaan; ter wijl ze al zo goed waren! Een groot deel hiervan komt onge twijfeld voor .rekening van re gisseur John HeawooJ; zijn invloed en vakmanschap was duidelijk aan het programma af te zien. Echt ontroerend is tenslotte het Chili-lied aan het eind van het programma „Zout water voor 'n- dorstige"; het moet wel heel gek lopen wil de bezoeker daarna niet met een „op-de-barricaden-gevoel" de zaal uitlopen. Komend weekend is Hono loeloe nog tweemaal in de Teerstoof te zien met het kersverse programma, en daarna komen ze aan het eind van het theaterseizoen (mei) nogmaals naar Schiedam. Kahsen genoeg dus om te gaan kijken. Jeannet Rensema. j-CiV ,'V, -V stf\ ff/y y\~~ vf .A-.A /.yï". vafvv/w v 'vvi-Kv V-* <^v'v'"* V S d/i -J 41 A Jr? -f-V n n Opklarii noord: daar 1 „zwak of n ®wst nobi awteriijk. tïn omstr feveer zes ÏF 0 a-

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2