personen aütoïai^ mmmnL m PTT verhuurt afluistertoestel Originele i«tdte«dd@®k kado mm mm Het 11 Vet PSP-vragen over prins en Northrop ,-ez.c.) Jeugd geef! per jaar meer dan fles 0,68 liter nu 1UII miljoen voor Opera hoofdstad SJEFREETZVAN OEKEL Mannen trekken eenden kop af INFORMATIE OVER BEZORGING: MEDEDELING VAN DE DIRECTIE 10 tm 20 FEBRUARI Bekebrede-Barneveld Sexfilms huren? 6 vpor 25 gld. !AMSTERDAM:;B^aag. Christelijk heen We zijn er weer! Nog een beetje pipsjes vandaag, maar ongebroken en in stralen de gezondheid! We zijn blij weer contact met u te hebben. De re dactie van deze krant heeft solidariteit betuigd met de acties van de stakende grafici ze heeft er begrip voor gehad dat zelfs onze krant niet kon verschijnen die zo duidelijk op de bres heeft ge staan voor de belangen van allen die onder een CAO werken. Maar dat betekent nog niet dat we hét leuk vonden. U kunt moeilijk zonder krant, wij kunnen er helemaal niet buiten. U raakte mis schien geïrriteerd als u vergeefs naar de brieven bus ging, wij hadden toen al uren wezenloos rondgelopen omdat we u niet konden bereiken. Gelukkig is er nu aan die schimmige situatie een eind gekomen. We zijn ook nog om een andere reden verheugd. Wij hebben geen twijfel gelaten aan ons stand punt, niet tijdens maar ook niet vóór de stakin gen. Keer op keer hebben wij erop gewezen dat de werkgevers bezig waren het politieke en so ciale, maar ook het economische klimaat in ons land te bederven, dat zij regelrecht op een con flict afstevenden en dat zij, aldus handelend, be zig waren hun eigen ruiten in te gooien. Maar de ven. Dat leidt tot frustraties die men later moet betalen. De wergevers zullen nog maanden nodig hebben om hun wonden te likken. Het is dan niet verstandig er nog eens zout in te wrijven. De vak bonden zouden dan dezelfde fout maken die de werkgevers nu moeten betalen. Overal waar de werkgevers zich bereid verklaren constructief te praten over de eisen van de vakbonden, dient het werk te worden hervat werkgevers waren blind en doof voor goede raad gevingen, ze bleven neen zeggen, ze bleven actie voeren. Werkgevers hebben niet altijd ongelijk en vakbonden hebben niet altijd gelijk maar nu lagen de zaken duidelijk. Een botsing was door de halsstarrige houding van de werkgevers on vermijdelijk geworden. Dat moment kwam vorige week maandag. VERLOREN De werkgevers hebben die confrontatie verloren. Ze hebben hun hand overspeeld, ze hebben hun maatschappelijke invloed overschat en de sta kingsbereidheid onderschat. Ze maakten een fout die ondernemers nooit mogen maken: het verkeerd taxeren van de machtsverhoudingen. Ze hebben praktisch al hun uitgangspunten op moeten geven en ook op het laatste punt, de twee percent loonsverhoging, leveren ze in feite ach terhoedegevechten. Met uitzondering van een paar zwakke bedrijfstakken zal die verhoging er komen. Ook daarom juichen we het toe dat de grafici hun staking hebben opgeschort. Het is niet goed iemand zijn nederlaag nog eens extra in te wrij- WERK Nu ook de laatste materiële eis op het punt staat ingewilligd te worden, zullen de werknemers vooral hun aandacht moeten richten op het mee praten over investeringen, over winst omzetten in werk en in slechter gaande bedrijven over de besteding van overheidssteun. Niet om de onder nemers de voet dwars te zetten maar omdat de ondernemingsgewijze produktie alleen kan blij ven bestaan als de werknemers bij het beleid worden betrokken. U merkt, we zijn er weer. Even helder, duidelijk en zakelijk als voorheen. Ook in huwelijken komt het voor dat een korte gedwongen scheiding leidt tot een versterking van de band. We hopen dat tussen u en ons hetzelfde zal gebeuren. Donderdag 17 februari 1977 32e jaargang no. 9133 hoofdredacteur herman wigbold mSSSBSSm Zeven jaar gele den was het om de overwinning van Feyenoord te vieren. Gisteren stond, de Rotter damse Coolsingel vol met tiendui zenden mensen om'de werkge vers tot een ne derlaag te dwin gen. Ze hadden er toen al een kilometerslange tocht door de stad op zitten. ROTTERDAM - De Rotterdamse haven ligt sinds vanmorgen bijna helemaal plat. De stakende werknemers in de grafische industrie zijn weer aan het werk gegaan waardoor o.a. deze krant voor het eerst sinds zaterdag weer kon verschij nen. Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice 12 halve iiters l Bavaria Bier ahele krat 4,98 ■Smirnoff Wodka I 0.70 1. 10,79 [Tip van Bootz 1.0.70 T. 7,49 I Royal Duke I Whisky jk0.72 1/Xt3 Hi 8,95 Sf hartstikke goedkoop Oor afgebeten Bezorg ons een nieuwe van de affiches), abonnee en wij bezorgen u Verdien dit fijne kado deze leuke, luxe badhand- met 'n goede daad. Stuur doek als beloning. de bon volledig ingevuld Royaal formaat50 x 100cm. op in een open envelop uitgevoerd in vrolijk rood en zonder postzegel, aan wit, met het bekende HW- Het Vrije Volk, Antwoord- jongetjeerop(uweetwel, nummer 1579, Rotterdam. f WANT A 5f/lekkere KIPKOMT &\Ui7jiïRNeVEL& Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: ISoort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst jnog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij Naam afzender: Adres;, Plaats: Sportpaleis Ahoy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond maart worde I Tvans op regen Stedeke Fyismd mts Rotterdam, T rein-T oegang-biljelten bij NS-stations t' ■•-' 1 <J Bali. Dam 5 a. Schiedam. Tal. OIO 267126 Geopend van 10 lot 18 u. Oond. koopav.leg. vereist. 1 geopend van tO-17 en t9 -22 uuc fci zaterdagen en zondagen vanlO-17üur,- is er weer ARNHEM - De Oosterbeekse lerares Frans mevrouw H. Goslings - Nieuwbeerta mag volgend schooljaar geen les meer geven aan het Arnhems Christelijk Atheneum. Het cura torium van de school heeft defi nitief besloten de lerares geen vaste aanstelling te geven. In een brief aan de ouders van de leerlingen schrijft het curatorium, dat alleen het evan gelie richtsnoer mag zijn voor vorming van leerlingen. Me vrouw Goslings is niet gelovig. Haar tijdelijke aanstelling loopt op 1 augustus van dit jaar af. Protesten van leerlingen, le raren en ouders hebben niets uitgehaald. Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 (Van onze parlements- redactie) DEN HAAG - Naar aanlei ding van een publicatie in Het Vrije Volk van 1 februari heeft het PSP-Kamerlid Van der Spek aan premier Den Uyl vra gen gesteld over de betrekkin gen tussen prins Bemhard en de Northrop-viiegtuigfabrieken. Van der Spek vraagt of het waar is dat Den Uyl kennis draagt van een rapportage van de commissie-Donner over deze relatie en waarin er sprake van is dat door deze fabriek aan zienlijke bedragen aan de prins zijn betaald. Waarom staan deze gegevens niet in het rapport van de com missie-Donner en waarom zijn ze elders ook niet gepubliceerd? zo wil Van der Spek weten. Hij vraagt of de minister-pre sident bereid is deze zaak gron dig te onderzoeken en de resul taten daarvan te zijner tijd wil publiceren. Rotterdamse haven 1 VU.SSfïï- (Van onze sociaal-economische redactie) 600 bouwvakkers zijn betrokken. In totaal liggen nu 145 projecten met 7000 man plat De werkge versorganisatie AVBB heeft ge zegd niet met de bonden te wil len onderhandelen voordat de stakingen zijn beëindigd. De bouwbonden weigeren dit. Bij de scheepswerfDe JSch.glde in Vlissingen (een 'werf van Rijn-Schelde-Verolmë waar ma rineschepen worden gebouwd) heeft het personeel vanmorgen ook het werk neergelegd. Be besturen van de Industrie bonden NVV en NKV vergade ren vandaag over de uitnodiging van de werkgevers in de metaal om te komen praten en of dat aanleiding is de stakingen te beëindigen. De directie van Shell Raffina derij en Chemie overweegt een kort geding aan te spannen te gen de Industriebonden NVV/ NKV om de voor volgende weck aangekondigde stakingsacties te voorkomen. - Ook het bakkerij- concern Meneba wil naar de rechter stappen om via een kort geding tegen.de Voedingsbonden het stakingsgevaar te keren. Het openbaar vervoer in Den Haag - bussen en trams - heeft vanmorgen door een prikstaking van het personeel tot 9 uur stil gelegen. Premier Den Uyl heeft op een PvdA-bijeenkomst in Zeist ge zegd dat de stakingen niet al leen voor loonsverbetering wor den gevoerd. „Deze samenleving geeft nog steeds de onaanvaard bare .tweedeling te zien tussen mensen die over het kapitaal en de bedrijven beschikken en de miljoenen arbeiders die er niet aan te pas komen. Dat te door breken, dat leeft onder de men sen." zie ook pagina 7 en 13 De bouwwerkgevers weigeren halsstarrig ieder overleg met de bonden. Eerst moeten de sta kingsacties worden beëindigd, zo zeggen zij. De Vervoersfederatie NVV/ NKV cn de Vervoersbond CNV hebben de stakingen in de Rot terdamse haven uitgebreid na dat de onderhandelingen met de werkgevers gisteravond .zijn vastgelopen. De ha ven werkge vers weigeren een loonsverbete ring van 2*» te geven. Zij willen niet verder gaan dan IS. Wel gaan ze nu akkoord met de automatische prijscompensatie voor dit jaar. maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN - Om dat hij met zijn klompen aan de schouwburg Ju- nushof niet in mocht heelt de 27-jarige Wage- ninger J.M.H. met zijn houten schoeisel de "auto van de directeur van dit Wageningse theater on derhanden genomen. De man wilde een film zien, maar kreeg te horen dat hij alleen zonder klompen de zaal in mocht "Hij had kennelijk een half uur tevoren nog met die dingen aan in zijn tuin staan werken, en alle stoelen zijn hier net op nieuw bekleed," aldus de schouwburgdirectie, die daaraan toevoegt dat zij tegen schone klompen geen bezwaar zou hebben gehad De Wageningse politie heeft proces-verbaal opge- maak tegen H. Vandaag gaan de onderhande laars van SVZ en SVN de ach terban raadplegen wat zij nu verder moeten doen. Platgelegd zijn vanmorgen de havenbedrijven Seaport Termi nals en Müller-Thomsen met in totaal 2000 man personeel. In de havens van Amsterdam en Rot terdam staken in totaal nu 6500 mensen. De Rotterdamse haven ligt voor 85°n plat, de Amster damse haven voor meer dan de helft, aldus de Vervoersbonden. Het grafisch personeel van de NDU in Rotterdam, waar o.a. deze krant wordt gedrukt, is vanmorgen weer aan het werk gegaan. NDU-directeur Pluygers heeft volgens voorzitter J. H. van der Werff van de grafische bond NVV een .aantal belang rijke toezeggingen" gedaan. De NDU wil, vooruitlopend op wat de bedrijfstakonderhandelingen opleveren. 2% loonsverbetering geven en ook ingaan op andere eisen van de bonden, aldus Van der Werff. De stakingsacties in de bouw zijn vanmorgen uitgebreid met 10 projecten waarbij ongeveer ROTTERDAM - De Ne derlandse jeugd tussen de 6 en 19 jaar jaar 3,25 miljoen, personen) geeft per jaar meer dan een miljard gulden uit. Steeds meer kinderen gaan op jonge leeftijd al met geld om, openen een eigen bankrekening en schrijven, zelf cheques uit. schrijft de Spaarbank van Rotter dam in haar blad "Geld aktueel". Het miljard bestaat voor het grootste deel uit het loon van werkende jonge ren. Daarnaast is het zak geld en geld dat met va kantiebaantjes en derge lijke verdiend wordt De helft van alle meis jes tussen de 13 en 19 jaar koopt zelf haar kleren, blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stich ting voor de Statistiek. 57% van de jongens tus sen de 16 en 19 jaar heeft een bromfiets, 72% van hen kiest zelf het merk uit Ruim 60% van de jon gens tussen de 13 en 19 jaar koopt minstens een keer per maand een grammofoonplaat of cas sette. Vier van de tien jongens tussen de 6 en 12 kopen elke week snoep. neel op de risico's is gewezen. Ze vragen zich af of een derge lijke dienstverlening; die nooit publiek is gemaakt, past in het beleid van de PTT, waar steeds gezegd wordt: „Wij garanderen het telefoongeheim van recht hebbenden." De socialisten dringen er op aan, gezien het beleid van de regering die de bescherming van de persoonlijke levenssfeer een belangrijk goed noemt, het ap paraat uit het takenpakket van de PTT te halen. telefoonverbinding die tot stand komt een lampje bij de desbe treffende af- of meeluisteraar gaat gloeien. Hartmeijer, Kombrink en Stoffelen willen van staatssecre taris Van Huiten en minister Van Agt horen bij wat voor be drijven deze toestellen geplaatst zijn en of ook overheidsbedrij ven hiervan gebruik maken. Ze willen ook weten hoeveel van dergelijke toestellen er ge plaatst zijn en of ook het perso- Van onze parlemcntsredactie DEN HAAG - Drie PvdA-Ka- merleden willen van de regering inlichtingen over een door de PTT verhuurd toestel waarmee een directeur van een bedrijf via een druk op een knop aiie telefoongesprekken binnen het bedrijf kan afluisteren zonder dat de betrokkenen er iets van merken. De PTT zou deze toestellen zo perfect afleveren dat bij iedere AMSTERDAM - Met 27 tegen 13 stemmen heeft de Amster damse gemeenteraad gister avond een krediet van ruim 160 miljoen beschikbaar gesteld voor de bouw van een muziek theater aan de Ferdinand Bol straat Geldig van 17 l/m 23 februari '77. Tussen de laatste uitgave van Het Vrije Volk, die van zaterdag 12 februari j.L en van vandaag, liggen drie dagen waarop de krant niet verschenen is door stakin gen van hel technisch per soneel van de NRC, het be drijf waar Het Vrije Volk gedrukt wordt Wij verheugen ons over het feit dat de onderhande lingen tussen werkgevers en werknemers tot een goed einde zijn gekomen. Wij bieden u ten slotte onze verontschuldiging aan voor het ongerief dat ont staan is door het niet ver schijnen van de kranL De directie Het besluit betekent niet dat spoedig met de bouw kan wor den begonnen. Gedeputeerde Staten zullen het krediet eerst dan goedkeuren als er tussen Amsterdam en het rijk over eenstemming is bereikt over de verdeling en de dekking van de bouw- en exploitatiekosten. De exploitatiekosten van het Am sterdamse mu2 fektheater, dat onderdak moet bieden aan de Nederlandse Operastichting en het Nationale Ballet, worden ge raamd op ƒ20 tot ƒ25 miljoen per jaar. Bij de minister van CRM ligt nog altijd het Rotterdamse aan-, bod om aan het Schouwburg plein „de opera" te bouwen. Dat gebouw zal aanmerkelijk min der kosten dan het Amsterdam se 40 miljoen), terwijl de ex ploitatiekosten ook aanmerkelijk gunstiger zijn, nl. 5,5 miljoen per jaar. ROTTERDAM - De Rotter damse politie heeft gisteravond een Kaapverdiaan gearresteerd, die bij een caféruzie aan de Ma- thenesserdijk zijn landgenoot J. de Deus Chantre (38) een deel van een oor had afgebeten. Rotterdam: Hoogstraat 151 en Winkelcentrum Groot IJsselmonde Bij de presentatie van het boek 'Tien. bekende Nederlanders in gesprek met tien bekende landgenoten" toont Sjef van Oekel trots deze foto. Van Oekels bekende uitdrukking "reeds" werd in beeld gebracht en opge stuurd door een inwoner van het Duitse plaatsje Reetz. hi- het noorden opklaringen, ;jiwar overigens veel bewolking. t<ans °P regen. Aan de li mat'8° tot harde wind uit Uidoost tot zuid. Maximumtem peraturen van 5 graden in het «.rdoosten tot 8 graden in het zuidwesten. zon maan op onder op onder 10'«Of. 07 50I7S9 07.271840 de politie kwam, was het twee tal verdwenen in de auto die ze bij zich hadden. De politie heeft daarna nog een tijd naar de twee gezocht ARNHEM - Twee mannen hebben gisteren aan de Lange Wal in Arnhem twee eenden de kop afgerukt. Omstanders bel den meteen de politie. Toen de surveillance-auto, van

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1