IN POSTKANTOOR COOLSINGEL: Narda van Gent overleden Kinderen en kunst Nieuw protest ontslag Van 't Hoff-directeur Schoon schip na stakingsmars üaad Nieuwbouw na sloop in Dordrecht moet beslissen over Lagorama' Toch toezicht in speeltuin? Mevrouw Edzes kandidaat voor Rijnmondbestuur Politieke rel in Schiedam Ommoordse patiënten in actie voor huisarts 3 plannen voor bouw! ijsbaan m Amicales tegen moskee en trefcentrum Vlaardingse consumenten verenigen zich PSP en PPR: Akkoord bij Victoria stad Lijk opgevist MEERTSKH Raadsleden Dordt: Glimmerveen uit kiesregister DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA? ROTTERDAM - Alle denkbare inlichtingen over cao's, minimumlonen, de praktijken van malafide kop pelbazen e-d. worden binnenkort gegeven aan een spe ciale balie in het Hulp- en Informatiecentrum (HIC). In de hal van het postkantoor op de Coolsingel start de Loontechnische Dienst, een afdeling van het Minis terie van Sociale Zaken daarvoor een spreekuur op donderdag, van 9 tot 5 uur. Het gaat hierbij om infor mal die werknemers bij vaak niet kunnen krijgen. vooral kleinere bedrijven DEN HAAG - Binnenkort mag de beruchte huis baas H- J. P. Fennis voor ruim twee miljoen aan an tiek in zijn Wassenaarse villa uitstallen. Het heslag dat op de spullen is gelegd door toedoen van de Haag se architect M. van den Ende, blijft echter gehand haafd. Of de blokkade van de bankrekening van de architect door zijn vroegere opdrachtgever Fennis zal voortduren, beslist de president van de Haagse arron dissementsrechtbank, mr J. R Blauw, vrijdag. Nauwelijks hadden de demonstranten gisteren de Coolsingel verlaten of een speciale veegploeg van de ROTEB begon de sporen van de triomftocht uit te wissen. Duizenden pamflet ten met vet gedrukte ge spierde kreten hebben in middels een weg gevonden naar de ovens van de vuil verbranding. fm. De Jong (uiterst rechts op de foto): „Waarom niet bij toerbeurt?" Balie voor (Van een onzer verslaggevers) Het HIC. een nationale primeur, geniet landelijk grote belang stelling. Vandaag zijn tijdens een open dag talrijke voorlich tingsfunctionarissen uit allerlei steden door de medewerkers ontvangen. In het stadhuis is een discussie gevolgd over de problem ai waarmee vele ge meenten bij hun voorlicht hg aan de burgerij kampen. De Rotterdamse bevolking heeft het centrum inmiddels duidelijk gevonden. Ruim 54.800 mensen bezochten sinds de start in mei van het vorige jaar een der balies. „We mogen voorzich tig van een succes spreken," stellen de diverse diensten vast Alleen de hulp van de vacature bank werd al door 20.672 werk zoekenden ingeroepen. Het publiek blijkt overwegend heel gelukkig te zijn met de service die het HIC biedt Nega tieve reacties zijn vrijwel niet voorgekomen. Voor de mede- w erkers van de negen diensten is dit het bewijs dat hun werk zinvol is. Op een uitbreiding van de dienstverlening is het centrum nog niet ingericht „Wij willen de kwaliteit behoeden." wordt gezegd. „Neemt het aantal hulp vragers sterk toe, dan zou een verminderde srvice daarvan wel eens het gevolg kunnen zijn." Overigens blijkt dat velen ge makkelijker over de drempel stappen in het postkantoor, dan een adviesbureau in de eigen wijk binnenlopen. ,De buren hoeven niet te weten dat ik steun trek," is hierbij een argu ment In het HIC ziet men, zo luidt de ervaring, de anonimiteit beter gewaarborgd. Er hebben zich daarentegen ook al enige moeilijkheden voorgedaan. De huurder &alie ziet geen kans het eigen spreek uur voort te zetten. De vrijwilli gers raken sterk overbelast Het Nederlands Verbond van Huur dersorganisaties overlegt met het Bouwcentrum om tot een nieuwe opzet te komen. Gestreefd wordt naar het aan stellen van een vaste man. Deze kan de nadruk leggen op de na zorg, zoals, het bepleiten van huurzaken voor de rechter of bij de huuradviescommissie. Tenslotte is het HIC dit jaar van plan een zgn. „wisselbalie" in'te stellen. Deze kan voor een bepaalde periode op verzoek door diverse gegadigden worden bezet ROTTERDAM - In het Dijk- zigt-ziekenhuis is op 46-jarige leeftijd overleden mevrouw Bemarda J. van Gent Ver meulen. oud-gecommitteerde van Rijnmond. Zij was hartpa tiënte en stapte derhalve voor tijdig ais lid van het dagelijks bestuur van het openbaar li chaam op. Narda van Gent kwam aan vankelijk voor korte tijd in het dagelijks bestuur van Rijnmond. Ze verving de zieke P. Th, Biersma, die later niet meer te rug kwam als gecommitteerde Ze heeft er de portefeuilles van verkeer 'én vervoer en v ai v dkshuisvesting alsmede re creatie en natuurbescherming beheerd- Zij was een (te?) hard wer kende vrouw die zichzelf "plichtsgetrouw" noemde. Meer dan een keer'heeft zij gezegd haar salaris van ruim 60.000 gul den te willen Waar maken. Dat was geen eenvoud fee zaak, want de baan aan het Vasteland, waar Rijnmond is gevestigd, had zij ook de zorg voor haar echtgenoot, het oud-raadslid van Rotterdam, Maarten van Gent, en twee zonen. De, crematie is bepaald op za terdag 19 februari om tien uur in het crematorium aan de Mae- terlinckweg. HvdM. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Uit het Schiekanaal in Rotterdam is gisteravond het lijk opgedregd van de weduwe K. Schadelee- Zwets (71) uit de Ameidestraat De vrouw moet per ongeluk te water zijn geraakt VLAARDING EM - Kinderen en kunst Dit zou de naam kun nen zijn van een expositie die vanavond geopend wordt in de hal van de Kameriingh Onnes- school in Vlaardingen. In de hal zullen kunstwerken te zien zijn die door de leerlingen van de school gemaakt zijn. Ook wer ken van kleuters van de Boter bloem en kinderen die regelma tig naar het ontmoetingscentrum van de Westwijk komen om daar creatief bezig te zijn wor den tentoongesteld. Te zien zijn onder andere maskers, houtwerken, geëmail leerde werkjes, papier maché en kunstwerken gemaakt van •waardeloos' materiaal. Om acht uur wordt de exposi tie geopend Er zullen groepjes kinderen aanwezig zijn om de ouders te tonen hoe er gewerkt wordt Om kwart voor negen kunnen de bezoekers na al die wijze lessen van de kinderen zelf aan de slag. Fen: lis-aiitiek mag naaf 11a in Wassenaar (Van een onzer verslaggeefsters) „Voor koningin, prinses en kleine burger heeft deze man gewerkt Veertig jaar lang. Nooit heeft hij op deze manier geld gevorderd van een klant Hendrikus Johannes Petrus Fennis is zijn eerste ontevreden klant „pleitte de advokaat van de Haagse architect in het kort geding, dat begin deze wedt diende Huisbaas H. J. P, Fennis en architect M. van den Ende zijn het oneens over de betaling van werk voor de verbouwing van twee Scheveningse villa's tot een achttiende eeuws paleis. De architect vordert een bedrag van ƒ112.269,44 van Fennis. De huisbaas op zijn beurt beweert ƒ60.83,12 teveel betaald te heb ben voor de overigens nooit vol tooide verbouwing aan de bou levard. Ook met zijn aannemer is Fennis gewikkeld in een ci viele procedure over de betaling van het karwei De blokkade van de bankre kening van de Haagse architect kan gezien worden als een reac tie op eerder gelegd beslag op een partij antieke goederen. Die zijn volgens Fennis' advokaat ruim twee miljoen gulden waard. In verband met de ver bouwing te Scheveningen waren ze bij een Haagse firma opge slagen. Toen H. J. P. Fennis re ken rigen niet betaalde, heeft architect M. van den Ende be slag laten leggen. Zijn advokaat. mr. F. H. Piket, heeft ingestemd met verhuizing van het antiek naar de Teijlingerhorstlaan 6 te Wassenaar, Op de geblokkeerde bankreke ning van de architect komt ove rigens een positief saldo voor. Volgens Fennis' advokaat hét bewijs dat wantrouwen over be taling van de gevorderde 60.000 gegrond is geweest „Wij willen best erkennen dat het saldo negatief is. „aldus mr. F. H. Piket „De belangrijkste reden is het uitblijven van een betaling van 112.000. Mijn cli ënt heeft een klein bedrijf. Hij heeft zijn acht handwerkers ge woon door moeten betalen. Het opheffen van het beslag op zijn bankrekening is voor deze zaak. een kwestie van leven of dood." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Medewerk- lers "van- het Van 't Hoff insti tuut willen worden, overge plaatst als hun ontslagen direc teur, de heer J. Laban, n et te rugkeert In brieven aan d e ge meenteraad, stellen zij zich vierkant achter de ontslagen di recteur op. De briefschrijvers menen, dat door hun massale vertrek het Van 't Hoff instituut zal instor ten. Zij noemen de manier waarop Laban ontslagen is "on begrijpelijk;" Voor de ondertekenaars van de brieven, mensen uit dg, direc- tie, de staf, de. administratie en de' technische dienst komt hét naderende examen door het ont slag van Laban in gevaar. Bij het door Laban ontworpen exa mensysteem, is de medewerking van vrijwel het gehele personeel noodzakelijk. Als zij, zoals nu wordt aangekondigd, -vertrek ken, kunnen de 200 kandidaten geen eindexamen doen. W'XW DORDRECHT - Een Marok kaanse werkgroep heeft B en W bericht geen gebruik te zullen maken van de moskee en het trefcentrum aan de Veersteiger, die zondag werden geopend. De Marokkanen hebben de Stich ting Opvang en Begeleiding Buitenlandse Werknemers in Dordt er van beschuldigd poli tieke normen te hebben gehan teerd bij de realisering van de moskee. Direkteur F. Koppe ontkent dit en meent dat de brief is geschreven door de plaatselijke Amicalgroep (die werkt voor de Marokkaanse ge-' heime dienst). „En dat zegt al genoeg," aldus Koppe. DORDRECHT - De woningen in de blokken BI tot en met B6 in het Dordtse Noorderkwartier gaan tegen de grond. De ge meenteraad besloot tot nieuw bouw in de sociale sector op de ze plek. Renovatie voor minder dan vijftigduizend gulden werd niet meer mogelijk geacht. Drie progressieve raadsleden stemden tegen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Niet het college van B en W, maar de gemeenteraad moet be- slissen of bet pretpark La- gorama gerealiseerd wordt op het DVVL-terrein in Kra lingen. De raad moet dan ook binnen een maand een principe-beslissing nemen. Dat stelt het PvdA-raadslid Bakema in mondelinge vragen die hij vandaag heeft gesteld in de gemeenteraad. Dat gebeurde na een informele bijeenkomst van de raad waarbij het plan van de beleggers Polyzathe en Clingendaal werd gepresenteerd. Bakema vraagt het college ook waarom over het niveau en de vormgeving van het project overleg wordt gevoerd terwijl B en W zeggen zich te willen ont houden van een oordeel over het pretpark. Aansluitend daar op wil de socialist weten welke toezeggingen al aan de beleggers zijn gedaan. VLAARDINGEN - De werk groep van de Consumentenbond in Vlaardingen komt van de grond. Maandag vindt de eerste vergadering plaats in gebouw Triangel aan de Fransenstraat. Vijfentwintig Vlaardingers hebben positief gereageerd op een oproep van de bond tot een plaatselijke werkgroep te ko men. Op de eerste bijeenkomst zullen leden van de stuurgroep Rijnmond toelichten wat een plaatselijke werkgroep zoal kan doen. Op de eerste vergadering zijn ook leden van de Schiedamse werkgroep aanwezig, evenals di rectie-secretaris D. M. Westen dorp van de Consumentenbond. De biiecr,komst begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Meer toe zicht voor onze speeltuin." Met dat verzoek werd wethouder De Jong (Sport en Recreatie) giste ren geconfronteerd in de AfrS- k aan der wijk. De gemeente trok onlangs de subsidie voor toezicht in de zandspeeltuin aan de Kapstraat in. Buurtbewoners dachten: „Dit is het einde van de tuin." Volgens De Jong bestaat de kans dat de rijksoverheid voor één keer de hand over het hart strijkt „Maar in 78 gaat tfe kraan definitief dicht," aldus'de wethouder. „Maar zonder toezicht wordt het een rotzooitje," vinden de ouders, „en die tuin is het enige dat onze kinderen in de Trans- vaalbuurt hebben." De Jong: „ft kan er echt niets aan verande ren. Maar waarom niet, zoals bij de verkeersbrigadters, moeders die bij toerbeurt toezicht hou- den?" De Afrikaanderwijkers zullen dat in overweging nemen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De fractie van de PSP en de PPR leggen zich j niet neer bij de kandidatuur van Johan de Jong voor het Rijn mondbestuur. De Jong,die nu nog als wethouder in Rotterdam werkt, wordt door de PvdA-fractie op 28 februari voorgedragen alt j Rijnmondgocommitteerdc. DORDRECHT - Alle raads fracties in Dordrecht hebben uiterst verontwaardigd gerea geerd op de "misdadige, beledi gende en schunnige" pamfletten over Surinamers en gastarbei ders, die de Nederlandse Volksunie in Dordt heeft ver spreid. Plaatselijke partijbestu ren, gaan er bij Van Agt op aandringen deze partij van Ha genaar J. Glimmerveen niet toe te laten tot het kiesregister en zelfs te verbieden. De PvdA-fractie in de Rijn- mondraad gaf vorige week aan hem de voorkeur boven zijn partijgenote mevrouw Edzes- Van Loon. De PSP heeft beslo ten om mevrouw Edzes tóch voor te dragen. Het enige Rijn mondraadslid van de PSP, Hak- ke, verklaarde zijn stap met: „We willen graag een progres sieve kandidaat en niet een mislukte wethouder." De drie ma natellende PPR- fracfie;.zal, eveneens kiezen voor mevrouw Edzes. 'Van het linkse blok zal de CPN zijn drie stem men vermoedelijk,, op De Jong uitbrengen. Fractievoorzitter Collé zou dit aan dé PvdA-frac tie, die zichzelf 'dec plicht heeft opgelegd om en-bloc voor De Jong te stemmen, hebben be loofd. De kans bestaat echter, dat opi 28 februari uit minstens drie kandidaten gekozen moet wor den. De CDA-fractie overweegt namelijk om Drs. H.P.M. van der Drift voor te dragen voor het Rijnmondbestuur. De heer Van der Drift zei daarover: „Ce beslissing valt op zijn vroegst] op 21 februari. Ik zal wel zien." Komen er inderdaad drie kan didaten, dan is de kans groot j dat in de eerste twee stemmin gen geen van drie voldoende stemmen haalt om gekozen te] worden. De PvdA, die het linkse programcollege in Rijnmond in] stand wil houden, zal namelijk] twee fractieleden moeten miss® J op 28 februari. Ir. Boerman zit in Mexico, de- socialist Sch'aèfer j ih Bangkok. Mevrouw Wuslnyél wordt op kosten van de fractlel overgevlogen vanuit haar va-i kantie-adres in Oostenrijk," om J haar stem uit te brengen.- Mocht de CDA-er Van dec j Drift als gecommitteerde wor den gekozen, dan za! de PPR de momenteel zieke gecommitteerde Tiesma terugroepen. Zoals de] zaak er nu uitziet, biedt een derde stemming tussen De Jong en Van der Drift toch de meeste kansen op verkiezing voor De Jong. SCHIEDAM - Binnen het be stuur van de Partij van de Ar beid, afdeling Schiedam, zijn harde woorden gevallen over de manier waarop het beleid van CPN-wethouder Eef Coilé van Sociale zaken en Volksgezond heid in het nieuwe nummer van het PvdA-orgaan Voorwaarts wordt afgekraakt. In een artikel schrijft bestuurslid Hans Bak ker dat van het door Collé ge voerde beleid niets deugt en dat deze niet langer gespaard mag worden. Het PvdA-bestuurslid hoopt dat de CPN-er na de raadsverkiezingen van volgend jaar niet meer terugkomt in de gemeenteraad. Om te bewijzen dat de wet houder een slecht beleid voert, roert Bakker in zijn artikel on derwerpen aan als de vernieu wing van het woonwagencen trum en de samenvoeging van de Schiedamse en Vlaardingse GG en .GD. Volgens het PvdA- bestuurslid heeft Collé niet al leen gebrek aan beleidsvisie, maar weet hij zelfs niet wat er in zijn portefeuille gebeurt. PvdA-afdelingsvoorzitter Lou van der Stel zegt over het ge wraakte artikel: „Politiek gezien is het een onverstandig artikel. Het is onverstandig om na de PPR nu ook je andere partner het graf in te trappen. Hierdoor gaat een stukje van je geloof waardigheid verloren." Hans Bakker zelf gèeft als commen taar: „Ik betreur de politieke rei die nu ontstaan is. Ik heb het artikel geschreven omdat ik vind dat je binnen de PvdA over zulk soort zaken moet kun nen discussiëren. Ik blijf dan ook achter de inhoud van het artikel staan." Wethouder Collé ondergaat overigens binnenkort een maag operatie. Hij kan minstens zes weken niet werken ROTTERDAM De patiënten van het Gezondheidscen trum Ommoord eisen van het Rotterdamse gemeentebestuur dat er zo snel mogelijk een nieuwe huisarts in het centrum bijkomt. Ze vinden het hoog tijd dat de vakature wordt opgevuld die in decembr is ontstaan na het vertrek van dokter Frans Bakker naar Amerika, patiënten nemen het de De patiënten nemen gemeente erg kwalijk dat ze nog steeds niet heeft besioten of die vakature nu wel of niet vervuld mag worden. De gemeente wil op die vraag pas antwoord ge ven als de raad heeft gestemd over een vorig jaar augustus in gediende motie van het CDA- raadslid Tromer. In die motie wordt ervoor gepleit de huisart sen in de gemeentelijke gezond heidscentra niet meer dan 2200 patiënten per arts te geven. Als die motie mettertijd wordt aangenomen, zijn de problemen voor het centrum opgelost, want dan mag er op basis van die nieuwe norm zo een arts bijko men. Zou de raad de motie ver werpen, dan zitten de werkers in het gezondheidscentrum met ongeveer 2600 patiënten per arts. Zij vinden dat voor de ma nier waarop zij in het centrum samenwerken, veel te veel. De patiënten hebben op een vergadering in de Open Hof kerk duidelijk laten weten dat ze lierst per omgaande een arts erbij willen. De ex-patiënten van Frans Bakker zijn erg on gelukkig met iedere keer een andere waarnemer. Om hun eis kracht bij te zet ten voeren ze aktie. Wethouder Schmitz van Sociale 'Zaken en Volksgezondheid heeft een tele gram gekregen waarin op zo kort mogelijke termijn om een arts wordt gevraagd. Uit verte genwoordigers van de patiënten, de werkgroep welzijnsbeleid van de Stichting Wijkgemeen- schap Ommoord en het gezond heidscentrum is een actiecomié gevormd. Dat is bezig met een handtekeningenactie. Het resul taat daarvan zal de gemeente raadscommissie van Volksge zondheid worden overhandigd. De commissie krijgt ook een open brief met de grieven en eisen van de patiënten. De pati ënten hebben de werkers in het gezondheidscentrum verzekerd hard voor de zaak te zullen vechten, "Want doen we dat niet, dan gaat het er straks hartstikke fout," menen ze. ROTTERDAM - Vo»r del bouw van een ijsbaan aan Ml Weena naast het Groothandels-1 gebouw liggen nu drie plannen! bij de gemeente. Wethouder I Mentink van Ruimtelijke Orde-I ning bespreekt te morgen meil de indieners. I Naast het bekende plan van 1 de firma Menken, ligt er nu oer S een voor een ijsbaan met bowl op het terein ten westen van! het Groothandelsgebouw. Hetr I derde plan behelst een ijsbaasj plus winkels en showroom opj dezelfde plaats. Er zijn bovendien nog piannal voor de bouw van een parkeer-1 garage tussen het Groothandels-I gebouw en de spoorlijn. Del bouw zou volgend jaar al klaarj moeten zijn in verband met Ml 25-jarig jubileum vanMl Groothandeisgebouw. Met de bouw van een ijsbaasi vervalt het plan om de kermsj en het circus van Pompenburjl te verplaatsen naar het parkeer-1 terrein aan het Weena 1*1 raadscommissie ruimtelijke of-1 dening noemde gisteren als e«l mogelijke andere plaats voor al kermis de Parkkade en een to l rein' bij het metrostation Leuve- I haven. Het circus zou naar Roll terdam-Zuid kunnen verhuizen-1 Inmiddels is de Dordtse gel meenteraad er mee akkoord gei gaan dat een lap grond bij. Ml Combibad aan de firma Menkesi wordt verkocht De firma ga"! daar een overdekte ijsbaan bovj wen die op 1 oktober open row'l Jré- DORDRECHT - Bij de.Mj cuit- en chocoladefabriek victt-l ria is volledige overeeRSte^-ï ming bereikt over de vakbon^» eisen. Unimiils in Zwijndreci>« zal deze week met de bono®! om de tafel moeten zitten, vfi beurt dat niet dan gaat hetrj drijf plat .1 Door deelname aan een arl monstratieve vergadering u» Sliedrechtse Bonkeiaar doof baggeraars werd maandag Pr°*l tisch niet gewerkt op bagtë? werken in Nederland

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2