Kraakster krijgt huis op het Broersveld aangeboden Record-partij hasj gevonden in Schiedam RIJNMONDBAND' ZIET ZON IN CANNES GEMEENTELIJK ARCHIEF ZOEKT TEVERGEEFS NAAR INBINDER Brand in kelder onder flat. Grote hoeveelheid koffie en rookwaar gestolen Portemonnee verdwenen in wasserette Vechtpartij in café veroorzaakt f6000 schade Muziekschool Maassluis komt in september Schiedam Spreekuur Niet ingegrepen KOEIEHUIDEN GEVONDEN OP RIJKSWEG Meisje van huis weggelopen Ruiten van kleuterschool ingegooid DINSDAG 1 MAART 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Gewoon tegetrouw ging er gister middag het een en ander mis toen wethoude Chris Zijdeveld de eerste paai mocht slaan voor de bow lingbaan die in het Musis Sacrum aan de Lange Haven komen moet. Niet alleen weigerde het hei- mechanisme tot ontbran ding te komen, maar ook nog werd de bovenkant van de betonnenpaai vol komen geruïneerd. Wethouder Zijdeveld slaat de eerste paal voor de Musis bowling in poeier. SCHIEDAM - Degene die kortgeleden een deel van de SG-ruimte in het Proveniershuis kraakte, heeft gisteren van de gemeente een woning op het Broers veld aangeboden gekre gen. Tevens heeft de kraakster officieel het bevel gekregeh om de ruimte in het Prove niershuis uiterlijk mor genvroeg te verlaten. De gekraakte ruimte bevindt „t h inks van de hoofdingang op de eerste verdiep„an het Prove niershuis. >v"V-<\ A v~y~ AfZr, De bij B.S. thuis gevonden hasj zat In 95 zakjes ver pakt. Rechts op de foto liggen de resten van 21 zakjes die eveneens in het huis werden aangetroffen en waarin tien kilo hasj moet hebben gezeten. SCHIEDAM - De 44.5 kilo hasj die de politie in een kast in de woning van de 31-jarige Schiedammer B. S. aantrof, is de grootste partij hasj die hier ooit in de stad in beslag genomen werd. De waarde van deze partij Turkse hasj bedraagt ongeveer 225.000 gulden. fmmè. SCHIEDAM - Terwijl de Rijnmondband het afgelo pen weekend in een zonnig Cannes in Zuid-Frankrijk optrad, bereikte de temperatuur daar een waarde van twintig graden. Samen met nog vijf andere muziekge zelschappen liep de Schiedamse band mee in het bloe mencorso dat ter gelegenheid van de Mimosafeesten door Cannes trok. Dit corso stond in het teken van voertuigen door de eeuwen heen. Op Boulevard de la Croisette in het centrum van de Franse badplaats werden de verrichtingen van de Rijnmondband gadegeslagen door duizenden mensen, die van alle kanten met mimosa werden bestrooid. Zondagavond laat keerde de band per vliegtuig terug naar het vliegveld van Brussel. Het laatste stuk van de terugreis naar Schiedam werd per bus gemaakt. SCHIEDAM - Archiefinbinders en restaurateurs van oude boekwerken zijn moeilijk te vinden, is de erva ring van het Gemeentelijk Archief. De daar werkende archivarissen zijn al tijden op zoek naar iemand die oude archiefstukken kan inbinden en restaureren, maar dat vak wordt kennelijk nauwelijks meer uitge oefend. Gemeente-archivaris Guus van der Feijst. SCHIEDAM - Uit het pand van groothandel Unigro aan de 's-Gravelandseweg zijn 6060 pakken koffie en 75 potten oploskoffie gestolen. Tevens werd voor 5900 gulden aan sigaretten, shag en sigaren meegenomen. De totale waarde van het-gestolene bedraagt 31.000 gulden. Wethouder slaat eerste t paal van Musis kapot Die twee tegenslagen bij het feestelijke eerste-paai -slaan wa ren overigens niet de schuld van de wethouder. Het koude en natte weer heeft er in het weekend voor gezorgd dal het ontbrandingsmechanisme be vroor, en de slechte kwaliteit van de betonnenpaai was er volgens insiders de oorzaak van dat het ding in flarden werd geheid. „We hadden de gemeente ge waarschuwd dat die betonnen palen kapot zouden gaan. maar ze wilden het. niet geloven, gaf bowlingbaas Frans van Rijsber- gen na afloop van het moeizaam heien als commentaar. Er liggen namelijk twee zandlagen in de grond achter het Musis gebouw daar waar geheid moet worden. De palen gaan eenvoudig door de eerste zandlaag, maar de tweede laag is te hard De heiers wilden daarom de palen tot die tweede laag laten gaan. maar de gemeente eiste dat ze daar doorheen moesten gaan. Met het bekende desastreuze re sultaat De kop van de betonnen paal moet nu eerst vernieuwd wor den voordat de paal verder de grond in gestampt kan worden. Uit economisch oogpunt worden zowel houten als korte betonnen palen gebruikt. Daar waar de grond vochtig begint te worden komt de betonnen paal, die bo venop de houten gezet wordt. Over het slaan van de eerste paal werd ruim een uur gedaan; niet alleen kwam de vrachtwa gen met de benodigde heitakels vast te zitten in de blubberige grond, maar ook het heien Velf liep door genoemde tegenvallers enigszins uit de hand. Tegen de 200 palen moeten de komende tien dagen de grond in geslagen worden. „Als ze alle maal zo lang duren als deze eerste dan wordt het een kost baar en langdurig karwei." al dus Frans van Rijsbergen In een feesttoespraak maakte heier Chris Zijdeveld kenbaar dat zijn herinneringen aan het Musis gebouw nou niet onver deeld gunstig waren; hij onthul de de aanwezigen m het Musis ettelijke blauwtjes te hebben gelopen. Hij zei verder blij te zijn dat Musis Sacrum niet het speculatieobjekt was geworden dat de vorige eigenaar (de heer Planken) er van had willen ma ken. Daarnaast juichte hij toe dat burgers het initiatief namen om een monument voor verval te behoeden. „Als overheid moet je monumenten afstoten als par ticulieren ze willen opknappen," meende hij. Mannetjes De symbolische overeenkomst tussen een kegelbaan en een stadsbestuur was iets wat de wethouder overigens zeer aan sprak, zei hij nog. „Onze functie komt veel overeen met die van de negen mannetjes aan het einde van de baan," aldus wet houder Zijdeveld. i Gisteren spraken we in HVV van twee personen die de voormalige SRJJ-ruimte gekraakt zouden hebben. Dit blijkt echter niet juist te zijn. Het gaat om één persoon die om persoonlijke reden op straat is komen te staan, waarna ze de ruimte op de eerste verdieping van het Pro veniershuis kraakte. Ondanks verwoede pogingen van onze kant om met de kraakster een gesprek te krijgen, bleek ze iedere keer niet in de ge- kraakte ruimte te zijn die er duidelijk bewoond uitziet. We' heeft de kraakster gis termorgen een bezoek aan het spreekuur van burgemeester Lems gebracht. Deze verklaar de desgevraagd; „We hebben haar een woning op het Broersveld aangeboden en die overweegt ze nu te nemen. Het bevel tot ontruiming is op grond van de wet gegeven. Is ze woensdag niet weg dan hebben we de mogelijkheid haar op straat te zetten. Maar ik denk niet dat het zover zal komen, die mevrouw is de re delijkheid zelve. De gekraakte ruimte is een bedrijfspand van de gemeente. Het pand is verhuurd aan de Schiedamse Gemeenschap die het wil gaan verbouwen. Een geval als dit is een probleem voor ons. Ik heb liever met een kraker te doen die het de gemeente lastig maakt maar waar we met z'n allen in alle openbaarheid over kunnen praten," aldus de burgemees ter. Hoewel SG-directeur Ruud Pillard afgelopen vrijdag een aanklacht bij de politie in diende, heeft deze niet inge grepen. Bij de politie zei men; „Wij kunnen wel een proces verbaal opmaken maar verder hebben wij de macht niet haar eruit te halen. De ge meente is eigenaar. Die zal uiteindelijk moeten zeggen wat er moet gebeuren." y" a pa, Volgens hoofdinspecteur P. A. J. Broeders is B. S. geen onbe kende voor de Schiedamse poli tie. maar is hij in het verleden nooit wegens hasjhandel met hen in aanraking geweest „Er is een tendens dat jongens die vroeger met auto's en dergelijke rommelden nu zijn overgestapt naar de hasjhandel." aldus Broeders. Begin januan werd de Schie dammer m Trier in West-Duits- land gearresteerd toen hij daar 75 kilo hasj wilde verhandelen. Hoofdinspecteur Broeders zei gisteren dat ook deze partij m de woning van S. opgeslagen gelegen heeft. De partij hasj werd in twee koffers per auto naar Echtemach in Luxemburg vervoerd. Daar zou het per kano over de grensrivier de Sauer naar Trier worden gezet. Op het moment dat deze transactie plaats moest vinden werden S. en de 37-jarige Rotterdammer F. L. door de Duitse politie gear resteerd, terwijl de 45-jange Rotterdammer H. B en zijn 24-jarige stadgenoot C. B op Luxemburgs grondgebied wer den ingesloten. H. B. is inmiddels alweer op vrije voeten gesteld omdat hij nauwelijks iets met de transac tie te maken had. De andere Rotterdammer die in Echtemach gepakt werd staat een gevange nisstraf van maximaal vijftien jaar te wachten Wat dit laatste betreft zijn de Schiedammer B. S en de Rotterdammer F L ietsje beter af. Ze werden op Duits grondgebied gearresteerd waar de maximale gevangenis straf voor de handel in hasj vijf jaar bedraagt SCHIEDAM Tijdens een be zoek aan een wasserette in het oostelijk deel van de stad is de 25-jarige Schiedamse J.H.W. haar portemonnee met 190 gul den kwijtgeraakt. Ze had de portemonnee in de wasserette naast zich neergelegd, toen ze hem wilde pakken bleek deze verdwenen te zijn. De eigena resse van de wasserette onder zocht ogenblikkelijk alle tassen van de aanwezige mensen. Dat had echter geen resultaat SCHIEDAM - Nu pas wordt bekend dat er afgelo pen zondagnacht een. fikse vechtpartij heeft plaatsge vonden in café De Koe markt op de Rottedamse- dijk. Als daders van de vechtpartij zijn aangehou den de 20-jange C. de G.. de 22-jarige C. Z. en de even oude C. M. Malle drie af komstig uit Schiedam De laatse moest voordat hij op het politiebureau werd in gesloten, naar het Gemeen teziekenhuis worden ge bracht om een gescheurde lip te laten hechten Volgens de verklamg van de politie was het drietal het café binnengekomen waarna zij, nadat ze iets be steld hadden, de op de bar staande pindabakjes begon nen te slopen. Toen de echt genoot van de 23-jarige ca fé-eigenaresse M. M M vroeg of ze daar mee op wilden houden kreeg hij een klap in zijn gezicht Dit was het begin van een fikse vechtpartij waarbij uitein delijk 25 mensen betrokken waren. Tijdens de vechtpartij pakte één van de drie aan gehouden mannen een base- ballstick die in het café stond om vervolgens bar krukken, bloempotten en glaswerk te gaan vernielen. Toen de gealarmeerde poli tie met acht man sterk ver scheen om een einde aan de vechtpartij te maken, had deze zich inmiddels al naar de Rotterdamsedijk ver plaatst. De schade aan het m teneur van café De Koe markt wordt op drieduizend gulden geschat. Voor het bindwerk van boe ken, tijdschriften en ander ge drukt materiaal is het Schie damse archief aangewezen op een Rotterdamse handelsbinde- rij. Dat werk werd tot voor kort waargenomen door mensen van de sociale werkplaats in Gaar dingen, maar de aflevertijd stond het Schiedamse archief niet aan De inschakeling van een sneller werkende binaenj was daardoor noodzakelijk, zo staat in het jaarverslag van het archief vermeld. In het verslagjaar is het ar chief verhuisd van het Oude Kerkhof naar de Korte Haven, een verhuizing die veroorzaakte dat het archief vele maanden gesloten moest blijven. Deson danks constateerde gemeente archivaris Guus van der Feijst ee groeiende belangstelling voor Schiedams historie. De meeste belangstelling ging uit naar his torische gegevens over de mo lens, de drankindustrie en de zakkendragers. De historische publikaties die er in de verslagjaren '75 en '76 uitgegeven werden vertoonden ook een stijgende lijn. De uitga ve van het gedenkboek De Ge schiedenis van Schiedam droeg hiertoe aardig bij. In september vorig jaar is Van der Feijst be gonnen met het schrijven van d'>el twee, dat de gebeurtenissen ir Schiedam van na 1795 behan delt. Gevolg van de verhuizing was- volgens de archivaris dat twee archiefmedewerkers een aan vang hebben gemaakt met een minutieuze controle van het oud-archief van de stad. Sinds het begin van deze eeuw - toen met de inventarisatie is begon- .■r'f/i nen - is er heel wat gewijzigd waardoc- 'et geheel enigszins chaotisch is geworden. Dat wordt nu weer op peil gebracht. Een andere activiteit van de archiefmedewerkers, het op po ten zetten van historische ten toonstellingen is enigszins de mist m gegaan. De mensen van het archief hadden er op gere kend dat van die tentoonstellin gen wel enige landelijke be kendheid uit zou gaan, maar tot hun teleurstelling bleef alles plaatselijk, aldus het jaarver slag. SCHIEDAM - Gistermorgen zijn 33 ongelooide koeiehuiden op Rijksweg 20 ter hoogte van de Margriethal gevonden. De politie heeft de huiden overge bracht naar het Slachthuis. Ver moed wordt dat ze van een vrachtwagen gevallen zijn. SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak is er brand in de kelder van P.A.J.v.O. onder de flat aan het Sem Dresdenpleiri ontstaan. De brand werd door de huismeester ontdekt die er zonder hulp van de brandweer in slaagde de vlammen te do ven. Voorkomen kon echter met worden dat een deel van een bromfiets, een bed en een boiler m vlammen opgingen. SCHIEDAM - De politie heeft de 13-jarige Leta "s nachts om tien over drie m de Lange Nieuwstraat van de straat opge pikt en haar naar het politiebu reau gebracht Het Schiedamse meisje bleek van huis weggelo pen te zijn omdat ze daar moei lijkheden had gehad. Ze is door de politie weer naar huis ge bracht MAASSLUIS - In september zal gestart worden met een mu ziekschool in Maassluis. Deze school moet later uitgroeien tot een regionale muziekschool voor Schiedaih, Vlaardingen en Maassluis. Dit staat te lezen in het rapport van de culturele Raad van Maassluis. Geschat wordt dat er in Maassluis zo'n 600 kinderen ge bruik gaan maken van de school. Een optimale muziek school zou 1800 leerlingen moe ten hebben. Daarom is 'n regio nale aanpak nodig. Hierover is overleg gaande met Schiedam en Gaardingen. Aan de achterkant van het pand werd een deur opengebro ken, waarna de inbrekers in staat waren een andere deur aan de binnenkant te openen. Via de laatste ingang werd een auto het pand binnengerden. Deze werd gebruikt om de ge stolen goederen te kunnen ver voeren. Volgens de politie zijn het kinderen geweest die een in braak hebben gepleegd in de kantine van de voetbalvereni ging Schiedamse Boys in sport park Harga, In de kantine wer den een biljartklok en een pin da-automaat vernield. Verdwe nen zijn; 3 biljartballen, 35 rol len drop, 70 pakjes kauwgom, een grote, oude kaas, 15 theele peltjes. 5 pakjes shag en een doos met 100 pakjes vloei 'De schade wordt op vijfhonderd gulden geschat. SCHIEDAM - Vermoedelijk jeugdige personen hebben zes ruiten van kleuterschool De Ze vensprong aan de Fahrenheit- straat vernield. Ip het schoolge bouw lagen verschillende brok ken klei en stukken steen. De schade wordt op 125 gulden ge schat

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2