Voor 12 miljoen heroïne in container i ii hetü lal Gevecht over grond- politiek begonnen hoge kortingen Militair wilde 9rauwe werk Feyen- oord wil Richard Budding Uniekecgsnran-stoif Geloogd Massief Eiken Meubelfabriek „H Oisterwijk 1 Recordvangst in Rotterdam Vos op toilet Mét vervroegd pensioen voor 63- en 64- jarigen I wmttamm ROTTERDAM VERBOUWINGSOPRUIMING INFORMATIE OVER BEZORGING: Bing Crosby valt acht meter: ongedeerd 4 t/m 13 maart 't Eikenliuys msmststëst Krijgt directeur Leeman ontslag? Regenachtig D'66 wil op 25 mei naar Schiermonnikoog 1 de Meubelmakers uit het zuiden des lands Vrijdag 4 maart 1977 32e jaargang no. 9145 hoofdredacteur herman wigbold WBmMm T'^y: \iT JS1 HILVERSUM Er woedt een oorlog in de top van de TROS: Algemeen-directeur drs, L. J. Leeman (42) staat op het punt zijn ontslag in te dienen of hij wordt per 1 juli ontslagen. Over en weer beschuldigen directie en bestuur el kaar van financiële manipulaties, geheime boekingen op Zwitserse bankrekeningen en veroorzakers te zijn van tekorten op de balansen van verschillende tv-af- delingen. ROTTERDAM - In een container op het terrein van ECT aan de Rotter damse Prinses Mar griethaven is gisternacht 120 kilo heroine ter waar de van twaalf miljoen gulden gevonden. Het is de grootste partij die ooit buiten Zuidoost Azië werd onderschept. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werknemers in de metaalindustrie van 63 en 64 jaar kunnen met pensioen gaan, met behoud van 85% van het laatstverdiende loon. De heiyirxe-container op een politie-parkeerplaats. L D DEN HAAG Het kabinet is bereid om een com promis te sluiten met de Tweede Kamer over het wetsontwerp dat het voorkeursrecht bij aankoop van grond regelt, voor gemeenten. Be! 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice AMSTERDAM <T£ii D Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 1 --„j y'J f -V- van de TROS DRS.L.J. LEEMAN WIBO VAN DE LINDE MR.J.LANDRE ontslag, ontslagengrote rolgeen steun meer (Van onze radio- en tv-redactie) Mr. Joop Landré, die 254 jaar geleden met veel tam-tam en zonder enige inspraak oud-rector drs. Leeman als zijn opvolger benoemde, staat niet meer achter die benoemine. Leeman zelf laat zich in de TROS-gebouwen niet meer zien. Hij is al 14 dagen thuis en on der doktersbehandeling. Hij zegt: „Op het ogenblik kan ik over de situatie geen commen taar geven." TROS-personeelsleden zijn niet op de hoogte van de ver wikkelingen aan de top, de le den in het land weten van niets en de persdienst hield tot van morgen vol: „Leeman is 14 da gen met vakantie en zit in zijn buitenhuisje." „Eigenlijk heeft het sinds de benoeming van Leeman nooit geboterd tussen bestuur en di rectie," aldus zegslieden bij de TROS. Achter grond daarvan is, dat voorzitter mr. J. Minderop van het TROS- bestuur na het vertrek van mr. Landrè erop gerekend had zijn opvolger te worden. Drs. Leeman was tot zijn be noeming op 1 augustus 1974 rec tor van het A. Roland Holst-col- lege in Hilversum. Hij wist niets van de omroep en nog minder van de verhou dingen binnen de TROS. Deze omroep was in nauwe samenwerking met het Tele- graaf-concern en onder éénhoof dige leiding van oprichter mr Joop landre in tien jaar tijds ongekend snel gegroeid van ad- spirant-omroep tot bijna-groots- te omroep van Nederland. De TROS-directie, gevormd door het trio C. Baay. André Meurs en Van der Eist, wilde eigenlijk een heel andere top structuur. Het TROS-bestuur had in ieder geval mr Minderop aan de TROS-top gewild. EEN GROTE ROL in de ma nipulaties van de laatste maan den. die tot het vertrek van drs. Leeman in een andere opzet van de TROS-top moeten leiden, speelt ook Wibo van de Linde, aanvankelijk eind-redacteur van TROS-Aktua-tv. later hoofd af deling Informatieve Program ma's en nu een soort adjunctdi recteur van TROS-tv. Onder de verwijten, die TROS-directeur Leeman worden gemaakt, is de aantijging, dat er gedurende zijn TROS-periode grote finan ciële tekorten zijn ontstaan, met name in tv-bedrijf. Die tekorten zouden in de miljoenen lopen. Hem wordt voorts ondermeer verweten, dat hij de opkomst van Veronica in Hilversum niet heeft tegengegaan. Leeman verwijt het bestuur ondermeer, dat er met program- magelden is gemanipuleerd. On dermeer zou een bestuurslid per vergadering 400 gulden uit de TROS-pot uitbetaald krijgen en zou het aantal extra-vergaderin gen zeer groot zijn. Andere zegslieden hebben het over geldsbedragen, die onder het mom van officiële TROS- betalingen, op Zwitserse ban krekeningen terecht zouden zijn gekomen. Zie verder pag. 3 derde kolom IS ROND (Van een onzer verslaggevers) 'De container, van United Sta tes Lines, stond al vier dagen op het ECT-terrein. Hij was af komstig uit Bangkok en be stemd voor een Chinese zaken man in Rotterdam. J Behalve de plastic zakken he roine waren ook automatische wapens in de container verbor gen, De heroine was van ver schillende kwaliteit, maar voor het merendeel van de beste: nummer 4. Voor de rest bevatte de container slechts goederen, mogelijk'fruit, die de transport kosten niet waard waren. Twee Chinezen uit Rotterdam werden in verband met de vondst aangehouden. De politie wil hun namen nog niet noe men, doch het zou gaan om de eigenaar van een gokhuis en de eigenaar van een restaurant De lading van de container was aan één van hen geadresseerd. Al woensdagmorgen, of zelfs eerder, betrokken douanerecher che en politie de -wacht in de buurt van de container. Men had over de zending een tip ge kregen. De naam van de tipge ver wordt streng geheim gehou den uit vrees dat hij zal worden vermoord. .Bij het doorzoeken van de container, gistermorgen in alle vroegte, waren vijftien man be trokken; douane, politie en ECT-personeel. De politemannen waren zwaar bewapend omdat een vuurgevecht met de eigena ren van de miljoenenpartij niet uitgesloten werd geacht. Een „omgeschoolde" hasjhond vond de zurig stinkende zakken, die met plakband dicht zaten. Zie verder pagina 3, vijfde kolom DEN HAAG - In de Haagse binnenstad is gisteren een zilver vos gevangen. De vos was op het dak van een huis gesignaleerd door een 82-jarige Hage naar. De politie dacht in eerste instantie aan een grap, maar ging toch maar even op het dak kij ken. Het dier het zich - echter niet pakken en sprong van het twee eta ges hoge pand - Vervolgens schoot de school in en even dc toiletten. Daar -werd hij opgesloten. <*mSi J v*- Dat betekent een belangrijke stap vooruit op de weg naar sane ring van de noodlijdende scheepsbouw. De vervroegde pensionering, geregeld in de vannacht overeengekomen nieuwe c.a.o. voor de groot-metaal, kost de werknemers 0,4 proeent van hun extra loons verhoging, De vervroegde pensionering, waaraan de regering zono dig zal meebetalen, geschiedt op basis van vrijwilligheid. Vannacht deze rn M (Van onze parlementsredactie) Dat is voorlopig het enige resultaat in het debat over de wetsont werpen die de grondpolitiek moeten regelen. Vandaag vergadert de reèering over het voorstel van het CDA om voor de grond de vrije marktwaarde te betalen. Dat is lijnrecht tegen het voorstel van ,het kabinet om de „ge bruikswaarde" te vergoeden. Voor de progressieve partijen is die gebruikswaarde een keiharde eis. Over het voorkeursrecht zijn de progressieven zelf verdeeld. D'66 heeft met de CDA en de WD bezwaar tegen het feit dat de gemeente de handen vrij kan houden en na jaren wikken en wegen uiteindelijk toch nog nee kan zeggen. De eigenaar van de grond staat dan in de kou. Het wetsontwerp waarin het voorkeursrecht geregeld wordt, een van de twee voorstellen over grondpolitiek, zegt dat de gemeente een bepaald gebied kan aanwijzen waarbinnen alle grond en huizen eerst aan B. en W. moeten worden aangeboden als de eigenaar ze wil verkopen. Het AR-Kamerhd Van Dam, sprekend namens het CDA, diende een wijzigingsvoorstel in om een koopplicht voor de ge meente in te voeren. Dat moet ,dan in gevallen waarin van de eigenaar niet gevergd kan wor den dat hij zijn eigendom nog •langer behoudt De rechter moet beoordelen wanneer die situatie intreedt, aldus Van Dam in zijn voorstel. De ministerraad bespreekt dit voorstel vandaag en lijkt op dat punt wel bereid om dt Kamer tegemoet te komen, door voor bepaalde gevallen een koop plicht in te voeren. Het kabinet zal zeker niet ak koord gaan met het voorstel van Van Dam om de wetsontwerpen over het voorkeursrecht en de gebruikswaarde, waar de con fessionelen ook aan willen sleu telen, te ontkoppelen. De koppeling is voor het kabi net essentieel, omdat zonder in voering van de gebruikswaarde het voorkeursrecht zijn doel mist, en veel te veel geld gaat kosten. Dinsdag gaat het debat ver der. Zie verder pag. 4 Focus en pag. 9. vanaf 5 maart t/m 2 april 1977 (met toestemming K.v.K.) Karei Doormanstraat 129, hoek Van Oldenbarnëveltstraat (bij de Schouwburg) T.o. halte tramlijnen 3 en 8 Volop parkeermeters Tel. 010 -12.43.50 3<E3€I>e3C3<E: Polking met goelijk repsn of motregen, middag en avond van het uit opklaringen, en hier j?aaar een bui. Matige tot teli "S*. af en toe harde wes- Wgradea*^ 8^xima omstreeks (OA «podOor «.«Tffc» op onder 16*606.43 maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur ARNHEM - Vier en halve een maand lang heeft de 22-jarige Amster damse slager Richard V. vorig jaar thuis onderge doken gezeten omdat hij in dienst niet mocht mee doen aan het „rauwe werk". Iedere keer als de ma rechaussee weer bij Ri chard de straat in reed trad er in de buurt een kompleet alarmsysteem in werking. Iedere keer weer grepen de militaire poli tiemannen mis. De Arnhemse krijgsraad veroordeelde de man, die. nu te boek staat als een modelsoldaat die zich on middellijk vrijwillig meldt als er onder de erbarme- lijkse omstandigheden ruw werk moet worden verzet, gisteren tot drie weken Nieuwersluis en nog eens drie weken voorwaardelijk. Richard bleek ver schrikkelijk graag bij de commando's te hebben ge wild, maar hij werd sla ger in de keuken van de legerplaats Oirschot. De eerste dag de beste dat hij na zijn opleiding op de koksschool die keuken binnenstapte nokte hij af. „Het beviel me daar niet, en bovendien had ik al zo vaak gevraagd commando te mogen worden". Van begin mei tot half sep tember verveelde hij zich thuis een ongeluk. „Vast en zeker erg frustrerend, als je commandp wü wor den en dan maar wat moet gaan zitten vissen", zei president mr. P.E. Kloots. „Dat is zeker, zei de Amsterdammer die door zijn commandant nu aan alle kanten in de watten wordt gelegd omdat hij zijn werk zo goed doet Richard werd zelfs twee dagen geleden bevorderd tot soldaat eerste klasse. fM om twee uur, na twaalf uur onderhandelen, be reikten werkgevers en werkne mers een akkoord voor een nieuwe c.a.o. De metaal-c.a.o. is altijd maatgevend voor alle be drijfstakken. In liet nieuwe contract is ge regeld: 9 Automatische prijscompensa tie pe 1 januari jL 1 juli en 31 december. Per 1 januari is dat een loonsverhoging van 2,5%. f) Extra loonsverhoging per 1 januari van 1 procent Een deel daarvan, 0,6 procent komt direct in het loonzakje, de rest 0,4 procent wordt ge bruikt voor de vervroegde pensionering, die vanaf I juli gaat geiden. 9 Extra loonsverhoging in het loonzakje van 0,75% per 1 juli. 9 Extra vrije dagen voor oudere werknemers vanaf 62 jaar. De prijscompensatie moet mi nimaal 200 per procent worden, de vakantietoeslag krijgt een vloer van ƒ1761. De ƒ30 van de laatste loonmaatregel wordt 'in de lonen verwerkt zonder daar bij alle toeslagen op te tellen. De vakbonden zijn erg blij met het resultaat dat volgens hen een totale verbetering van de arbeidsvoorwaarden van 1,5% oplevert. 'Werkgevers-voorzitter A. Prins (FME) zegt dat deze c.a.o. de metaalbedrijven 1 a 1,5% rendements-verslechtenng bezorgt Over de omzetting van winst in werk is afgesproken dat de bonden en werkgevers dit jaar overleg blijven voeren over die problemen. Ondernemingsraden in de metaal mogen voortaan per bedrijf meepraten over in vesteringen en werkgelegenheid. De werkgevers zullen alle va catures voortaan melden bij de arbeidsbureau's. Van uitzend krachten wordt geen gebruik gemaakt voordat geprobeerd is het arbeidsbureau voor mensen te laten zorgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - D'66 wil zich op de verkiezingsavond terug trekken op het eiland Schier monnikoog. Daarmee leggen we de nadruk op het belang dat we hechten aan het Waddengebied, aldus het partijblad Democraat. ROTTERDAM Feyenoord wil de 13-jarige Wageningen- aanvaller Richard Budding aan kopen. Met de club is Feyenoord al rond - de vergoedingssom zou zo'n vijf ton bedragen maar directeur Guus Brox ver wacht niet dat bij vandaag nog met de speler zelf tot overeen stemming komt, Feyenoord bood Budding een contract voor twee en een kwart seizoen aan. Maar het schrok van de persoonlijke verlangens van de vleugelspeler die zich PASA DENA - Aan het slot van een tv-opname ter gelegenheid van zijn 50-jang jubileum in de showbusiness is de zanger Bing Crosby gisteravond van een acht meter hoog podium gevallen. Bing had m de Ameri kaanse stad Pasadena (Califomie) een speciale voorstelling gegeven voor de tv-camera's, waaraan zijn oude vrienden Bob Hope, Pearl Bailey en Martha Raye meededen. De zanger verloor zijn evenwicht vlak nadat hij zijn publiek ten afscheid had toegewuifd, en be landde in de orkestbak. Hij liep schrammen en bullen op. De musici waarop hij terecht kwam hebben geen letsel. Crosby is ter observatie in een ziekenhuis opgeno men. Hij maakt het pri ma, zegt men daar. „Hij heeft blijkbaar niets ge broken. Er zit een schram op zijn hoofd, maar die hoeft niet gehecht te wor den." Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Irein-Toegang-oiljetten bij NS-stations IM*rlnf«rtw«g 281,McHoogsfrwi ft.daml Meer dan 70 modellen toercaravans stacaravans 100! accessoires Barendref ht: 3e Barendrechtscwg 433. EUt/Ameronfcrï: EU!éntriatwtf67«' ook op het middenveld thuis- voelL De onderhandelingen met Willem 2 over de .transfer van Frans Jansen (22) zijn inmiddels afgesprongen op de te hoog ge achte vergoedingssom. Feyen- oord-bestuurslid Gerard Kerk- um zag Jansen zondag uitblin ken tijdens Wageningen-Willem 2. Budding viel toen ruet op. Als Feyenoord er niet in slaagt, zich vanavond nog van de diensten van een aanvaller te verzekeren, is dat een tegenval ler voor Vitesse, dat met de sta- dionclub de afspraak had ge maakt Harry Melis voor de rest van het seizoen te ienen. Voor waarde was dat eerst verster king moest worden gevonden. Logen geeft een diepie, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. Expositie in toonzaal Berke! (Z.H.), Noordemdse weg 116 (langs het water) tel 01891 4670 Ma l/m za 9 18 uur. vrijdagavond tot 21 uur eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in agen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen veikoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland .7-, i/ •Vf)

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1