a Koppelbazen goochelen met 'lege' B.V.'s Oilnirgging buiten boekje Zware aardbeving treft Roemeense hoe dstad /Ni r, uwS huis Leeuw eet arend Kabi net wil grondoorlog voorkomen r Angst en kou 'fut 11 W*i* ENORME VERWOESTINGEN EN VEEL DODEN Goudvis trig lade badhanddoek tele. 15: m Overheid doet kalmaan met tarieven Reukloos toilet M&nder wind 020-804804 035-49147 INFORMATIE OVER BEZORGING: 9 4 t/m 13 maart O i* zie pagina ~a "8 I 43 8 1 6 Zaterdag 5 maart 1977 32e jaargang no. 9148 MADRID De 88-jarige prins Xavier de Bourbon- Parma, vader van Carlistenkoning Carlos Hugó (Karei Hugo) en schoonvader van prinses Irene, wordt door zijn eigen zoon, prins Sixto op een geheime plaats in Spanje gegijzeld. Sixto wil daarmee hereiken dat zijn vader Carlos Hugo onttroont als „koning" ten gunste van hemzelf. Dit nieuws heeft de Carlistlsche partij gisteravond m Madrid bekend gemaakt. «1 Xavier: gegijzeld Sixto: aanval op 'troon' Carlos Hugo: broedertwist Deze foto vol angst en kou ■van een familie die een harde bank in Belgrado vannacht verkoos boven het onzekere bewegende dak van het eigen huis was de eerste die de buitenwe reld vannacht bereikte vanuit een stad vol ver nielingen. Ook vanmorgen vroeg waren de verbindin gen met het rampgebied nog vrijwel alle verbroken. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - Een bende koppelbazen in het Rijn mondgebied heeft in de afgelopen twee jaar een gi gantische zwendel bedreven die in totaal tien miljoen gulden beloopt. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid is opgelicht voor drie miljoen gulden, de fiscus voor vier miljoen. De koppelbazen maakten gebruik van valse vakantiezegels en aankoopformulieren daarvoor en richtten „lege" besloten vennootschappen op. 'Lm. 'J BELGRADO - Roemenië is gisteravond getroffen door een zware aardbeving. Volgens metingen ligt het epi centrum van de beving even ten noorden van de hoofdstad Boekarest in de Transsylvaanse Alpen. De klap viel om 20.23 uur - op datzelfde ogenblik werden alle verbindngen met Boekarest verbroken. aktieVbocmerang wacht ook op Uw telefoontje of kom even langs in hilversum... we zijn het hele weekend open! Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service AMSTERDAM Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x 100 cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetjeer op u weet wei, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Xseuv/ëabonneëhon." Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloningbi j: Naam afzender: Adres: Plaats: 0© dikke vriend vob Rotterdam. I I 1 -8 -8 -8 Jf HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GB0LD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14,7100 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het centraal medisch tuchtcollege heeft een orthopedisch chirurg een offi ciële waarschuwing gegeven omdat hij een medisch des kundige van een raad van be roep bad laten weten dat hij een patiënt "arbeldsschuw" vond. Nadat de patiënt door de chirurg aan zijn knie was ge opereerd, bleef hij terugkomen met rugklachten. De chirurg kon echter niets vinden en hier te maken te hebben met schreef aan de hulsarts van de een arbeidsschuwe patiënt" patiënt onder meer: „Ik meen Een afschrift van dit briefje kwam in het dossier van de raad van beroep terecht Het centraal college vindt dat dit laatste niet had mogen gebeuren. Nu kwam de me disch deskundige te weten hoe de chirurg over zijn patiënt dacht En, aldus het medisch- tuchtcollege, een behandelend- arts mag een deskundige van: een raad van beroep alleen, objektieve medische gegevens, verstrekken. Miljoenenzwendel met vakantiezegels Zoon Sixto ontvoert Xavier (87) (Van onze correspondent) ;De hoogbejaarde Xavier is al zéven dagen' geleden uit zijn Parijse woning- verdwenen! Six- tórzou hemi met behulp van z'n zwager Eduardo de Lobkowicz, ontvoerd hebben en hem thans verbergen op een .geheime plaats om te voorkomen dat de rest van de familie, met name Carlos Hugo, contact zoekt met don Xavier, Het Parijse kantoor van de Carlistische partij, tevens hoofd kwartier van Carlos Hugo, die als Spaanse bailing met Irene in Parijs leeft, was onbereikbaar voor commentaar. Ook het huis van prinses Irene gaf geen ge hoor, maar volgens de Madri- teense afdeling van de C.P. heeft Carlos Hugo zelf bevestigd dit zijn vader' is ontvoerd. In de Spaanse hoofdstad heet het verder dat don Sixto, behal ve. door zijn zwager, ook nog zou zijn geholpen door een ul tra-rechtse beweging (waar schijnlijk de Krijgers v^. Chnstus Korühg) eh, eert' in Spanje wonende medewerker van het - Amerikaanse bedrijf „Stralem and Company". Vol gens de Carlistenis -de hele operatie geleid door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Het is geen geheim dat Sixto en Carlos elkaar al jaren be strijden. Het conflict tussen de „koning der Carlisten" Carlos Hugo - die van het conservatie ve Carlisme een socialistisch ge- tinte beweging heeft gemaakt en Sixto - de ieider van een ul tra-rechtse afsplitsing van de beweging - werd vorig jaar zo mer op de heilige carlistische berg Montejurra uitgevochten. De Falange-Carlisten van Sixto schoten toen op Carlos Hugo, Irene en hun aanhangers. Er vielen toen twee doden. DEN HAAG - Om de prijs- Stijgingen in de hand te houden zal de regering de overheidsta- tieven dit jaar niet verder laten stijgen dan maximaal vijf pro cent, zo heeft het kabinet giste ren besloten. Met de uitkomsten ivah het loonoverleg zijn daar voor volgens premier Den Uyl voldoende mogelijkheden. ARNHEM - De 56-jari- ge Arnhemse vertegen woordiger Jan Overmeir beweert een toiletbrii te hebben uitgevonden die ongewenste geuren op-, zuigt en afvoert. De bril kan worden: •aangesloten op een be-; staand ventilatiesysteem,' inaar er kan ook een ven tilator, compleet met een electromotor met een fil ter op de afzuigleiding, woiden ingebouwd. De Arnhemmer heeft zijn1 (uitvinding meteen laten registreren bij- het Oc trooibureau en heeft een «gen bedrijf opgericht Een reukloos toilet gaat tussen de 200 en 250 gul- den kosten. ?wmige perioden en droog Matige westelijke wind, Knmpend naar zuidwest Maxi ma omstreeks 10 graden. w» «aan opwöw openótr 07.1518rtS «9.45 07.09 r«t 07.151830' aMs>m r','w Omdat de zwendel aan het rollen kwam in de regio Rotterdam heeft de Rijkspo litie in het district Dor drecht het onderzoek ge daan. Volgens opperwacht meester E. W. Klop, chef ivan een speciaal geformeerd rechercheteam, is de zaak nu opgelost en zijn er geen valse zegels meer in omloop. Gearresteerd zijn vier hoofd verdachten, de koppelbazen A.S. (40), A. de B. (28), J.M. (36), allen' uit Rotterdam, en de 36-jarige F.A. uit Vlaardingen. Het brein achter de miljoenenzwendel" was A.S. Als drukkers van de valse ze gels en valse aankoopformulie ren traden op M.O. (44) en R.V. (32). Zij leverden volgens de po- ■litie „een knap stukje druk werk". Bij invallen in hun drukkerijen in respectievelijk Schiedam en Rotterdam werden grote hoeveelheden falsificaten in beslag genomen, ook valse ihorecadiploma's, rijbewijzen - en (paspoorten. Beide drukkers i zijn (gearresteerd. - r- Y. >- De bende van S, bedreef zijn zwendel sinds begin 1975. In ju ni vorig jaar kwam de zaak aan het licht, omdat het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, de be drijfsvereniging in de bouw, steeds meer met valse vakantie zegels werd geconfronteerd. Ook werden bij banken echte vakantiezegels gekocht met val se aankoopformulieren. Xn de bouw worden zegels gebruikt voor het innen van sociale pre mies. De aannemers kopen deze zegels - de „vakantiezegels" - van- het SFB, waarvoor banken optreden als agent. De premies worden achteraf verrekend. De zegels worden verstrekt aan de bouwvakkers, die er hun pensioen- en vakan tierechten aan ontlenen. Dit sys teem wordt gebruikt omdat de arbeidsbezettingen -in de bouw sterk wisselen. Op 14 juni vorig jaar werd de 36-jarige F.A. uit Vlaardingen -gearresteerd. Hij kocht bij ban- .ken in Gouda en.Den Briel va kantiezegels met valse aankoop- formulieren. De zaak ging drie. dagen later rollen, toen de poli tie twee man op heterdaad be trapte. Zie verder pag. 3. maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Tegen middernacht kreeg men vanuit de Joegoslavische hoofd stad Belgrado contact met een hevig huilende Roemeense tele foniste. „De schade is hier onbe schrijflijk", snikte zij. „Er zijn hier enorme verwoestingen aan gericht", bleef zij herhalen. Ze kon geen enkele verbinding in Boekarest tot stand brengen, hoe zeer ze ook probeerde. In Wenen verklaarden seismo logen dat de aardbeving een- kracht heeft gehad van 7,2 op de schaal van Richter. „Een dergelijke aardbeving kan in een dichtbevolkt gebied tomelo ze ravage en zeer, zeer veel slachtoffers véroorzaken", aldus Julius DrimmeL President Nicolae Ceausescu heeft voor heel Roemenië de nood toestand afgekondigd meldt ra dio-Boekarest. Iemand uit de Amerikaanse am bassade vertelde per telefoon dat zeker tien gebouwen in de Roe meense hoofdstad zijn verwoest en andere flinke schade hebben opgelopen De stad zou er echter voor het grootste deel normaal uitzien. Hij had geen schattingen gehoord over het aantal slachtof fers maar vertelde dat het er heel wat zullen a jn. Er heerst geen pa niek wel angst. De aardbeving is in grote de len van Oost- en Zuid-Europa zeer goed gevoeld. In de Sowjet- Unie, Italië, Joegoslavië, Tur kije, Bulgarije en Griekenland wiegden de gebouwen. In diver se streken rende de bevolking in paniek de straat op. Maar uit geen der hoofdsteden van de andere landen is schade van be tekenis gemeld. Verbazend genoeg is ook in Zuid-Amerika, in Columbia nog geen tien minuten later een aardbeving gevoeld. De juiste sterkte daarvan kon niet meteen worden vastgesteld. De Roemeense hoofdstad" Boe karest ligt in een aardbevings- gevoelige streek. Vijfhonderd kilometer zuidwestelijker ligt de Joegoslavische "stad Skonje, "die in juli 1963 door een aardbeving werd verwoest. De rampzalige aardbeving van vorig jaar in China, die ruim 600.000 doden maakte, wees op de schaai van Richter 8,2 aan. 7 BRUSSEL - Een van de mooiste arenden die de Antwerpse Zoo be zat - een 'schreeuw- arend' - is door een van de leeuwen uit de ze dierentuin geconsu meerd. De arend met een vleugelspanwijdte van bijna twee meter was vorige week woensdag ontsnapt, maar bleef in de buurt van de die rentuin en voedde zich met vogels en vissen uit de vijvers. Dat laatste is zijn noodlot geworden. Toen hij een goudvis uit de vijver in de leeuwenkuil trachtte te verschalken, stak een attente leeuw zijn poot Uit ét» verscheurde de arend in snel tempo om vervolgens de res tanten naar binnen te werken. Er zijn nu nog twee 'schreeuwarenden' in de Antwerpse Zoo. Bo vendien liggen in de broedmachine nog vier eieren. DEN HAAG - Het kabinet probeert dit weekeinde tot over- i eenstemming te komen «net het (CDA over de grondpolitiek. Het {wil voorkomen dat het debat over deze politiek rwaar gela den zaak volgende week uit draait, op een fors conflict. Dat valt af te leiden uit uit spraken van premier Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. De indieners van het voorste! over de ont eigening van grond tegen ge bruikswaarde, minister Van Agt (justitie). Van der Stee (Land bouw) en Gruijters (Volkshuis vesting) zullen contact opnemen met de woordvoerders van het CDA en van de PvdA. Bij dat contact zullen "ver schillende ideeën worden ge toetst om te zien in hoeverre overeenstemming mogelijk is," zei Den Uyl, die niets naders wenste mee te delen over de voorstellen waarmee het kabinet de regeringspartijen zal gaan benaderen. Hij sloot niet uit dat hijzelf 'ook nog in dat. overleg betrok-' ken zal worden en dat de frac tieleiders van KVP, AR, CHU, en de progressieven eveneens benaderd zullen worden. Over het amendement van CDA-woord voerder De Bekker, om de marktwaarde aan te hou den als grondslag van vergoe ding, zei Den Uyl glimlachend dat het "op. gespannen voet staat" met de grondslag van het wetsontwerp. PvdA-leider Van Thijn zei gisteravond in Heerlen dat er "veel onheil te verwachten is" als de progressieven en het CDA het niet eens kunnen worden over de grondpolitiek. Na afloop van een werkbezoek van de PvdA-fractie aan Heer len zei Van Thijn, dat het CDA de wetsontwerpen in een hoek heeft geslingerd "Ik weet niet hoe het CDA hier nog uitkomt", aldus Van Thijn die evenais premier Den Uyl erop wees dat er destijds tussen de kandidaat-ministers afspraken over de gebruiks waarde zijn gemaakt Geopend van 10-17 en 19-22 uur: - zaterdag en zondag 1Q-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1