Tenzij kiezer het belet geniet van uw koffie <ïi:me magènis nètzQ lekker Klacht: bewakers mishandelden jongeman in lift Botsingen in mist: 4 mensen mauto verbrand mm- X- vanierland. Leo! Jongens hangen 2 honden op Mies Bouwman's eigen tv-ooefe a Originele badtanddédk leads. ólk mê,, Van Agt is 'zoek9 Dat kan wel iets minder INFORMATIE OVER BEZORGING: Met 160 foto's IP rm Bel ons of vul de bon in voor méér zendtijd Veronica. BON Ik word Veronica-lid Reg. SLAAPKAMERS Volk m 0 Woensdag 23 maart 1977 32e jaargang no. 9155 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Koningin Juliana begint vandaag met de bij een crisis gebruikelijke consultaties. Ze zal advies inwinnen van onder andere vice-voorzitter Ruppert van de Raad van State, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer en andere leidende politi ci. Er komt na 25 mei een kabinet Van Agt- Wiegel tenzij de kiezer dit verhindert. Het CDA probeert ook nu nog krampach tig alle deuren open te houden maar door de vai van het ka binet-Den Uyl is de deur naar de pro gressieven praktisch dichtgeslagen. Er valt nauwelijks in te zien hoe zon der politieke verschuivingen een tweede kabinet-Den Uyl nog mogelijk is. Het eerste agendapunt is immers de grondpolitiek en hoe zou men daarvoor een oplossing kunnen vin den ais' men er nu, na wekenlange slopende vergaderingen, niet in ge slaagd is? De twijfel is bovendien gegroeid of er met het CDA nog maatschappelij ke hervormingen mogelijk zijn. Het kan niet toevallig zijn dat het kabinet is gestruikeld over de eerste van de vier hervormingsvoorstellen, over een zaak waarover eerder een rooms-rode coalitie is gevallen. Zelfs de moeizaam in het kabinet tot stand gekomen compromissen worden steeds verder aangevreten, zelfs door de CDA-ministers die de com promissen hebben gesloten. De reden is dat het CDA steeds meer ais een vergrote KVP opereert. De anti-revolutionairen zijn onderge sneeuwd. Zij hebben hun trotse tradi ties verkocht voor een schotel linzen- moes. Aantjes mag wanhopig blijven roepen om verzoening, Boersma mag met rebellie dreigen, de lijn wordt tenslotte gedicteerd door de KVP-lei- ders. De anti-revolutionairen kunnen het getij alleen keren als ze na de ver kiezingen bereid zijn een breuk in het CDA te riskeren maar het is de vraag of zij inmiddels nog over de karakter vastheid van schikken. hun voorvaderen Ook de VVD zal na 25 mei te maken krijgen met de onberekenbaarheid van de KVP. Nu wreekt zich dat de WD de partij is van Wiegel, hoe cor rect hij zich overigens gisteren ook opstelde. Het is gemakkelijker met redelijke liberalen als Langman, Von- hoff en Geertsema tot zakelijke af spraken te komen dan met een poli tiek instabiele figuur als Van Agt die nu al jarenlang als brekebeen in het kabinet functioneert. Een tweede kabinet-Den Uyl is al leen mogelijk als het CDA een verkie zingsnederlaag lijdt. De crisis is me de een gevolg naast behoudzucht, politieke incompetentie en persoon lijke geraaktheden van Van Agt en Andriessen - van het triomfalisme van het CDA dat voor een belangrijk deel berust op de resultaten van ver kiezingsonderzoekingen. Een neder laag zou bij het CDA een zodanige schrik veroorzaken dat de redelijk heid weer een kans krijgt. Meer dan ooit staat vast: de kiezer beslist. en In rottendam zijmvel tweejuwd iers,tI ie ;i Hes hebben. Eén daarvan heet gelukkig zonder coffeïne Bel 010-1,47400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice ROTTERDAM Om te zien of zij sterker waren dan de honden hebben twee jongens uit Terborg twee bouviers opgehanden. y iw/ "'1 (Van een onzer verslagge vers) BODEGRAVEN - Vier mensen zijn om het leven gekomen en zeven ge wond toen vanmorgen in zeer dichte mist een reeks kettingbotsingen ontstond op de Rijksweg Utrecht- Den Haag, ter hoogte van Bodegraven. 3 stores kippeborstfilet in pikgtóe pindasaus NU LJ.Veen-Wageningen Bezorg ons een nieuwe *%&van de affiches). abonnee en wij bezorgen u <J*' Verdien dit fijne kado deze leuke, luxe badhand- met 'n goede daSs. Stuur „doek als beloning. de bon volledig ingevuld Royaal formaatSO x 100cm. op in een open envelop uitgevoerd in vrolijk rood en zonder postzegel, aan wit, met het bekende HVV-. Het Vrije Volk; Antwoord- viiyngetje er op u weet wel, nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. -Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: De dikke vriend van Rotterdam, Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst tiog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vrije Volk jongetje als beloning bij "Naam afzender: Adres:. PMats: "fcl I B I I I B B B B B B -B -B Jf f ril' '1 jiL VAL KAB: n^ET DRIJFT CDA WAAR DE WD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 -14.74.11 Koningin begint haar consultaties Hoe tot aan de verkiezingen geregeerd zal worden is nog niet duidelijk. Het hele kabinet kan - demissionair de lopende za ken afhandelen, de tien progres sieven kunnen als rompkabinet verder gaan. of de breuk kan nog gelijmd worden. De eerste van die drie moge lijkheden is de waarschijnlijks te. Vrijwel niemand .voelt voor een rompkabinet. Ruppert zou, evenals zijn partij, de ARP-het meest voelen voor een poging de breuk te herstellen. Ook is het nog de vraag of de Tweede Kamer ontbonden zal worden Gebeurt dat niet, dan behouden de huidige leden on danks de verkiezingen van 25 mei tot Prinsjesdag hun zetel. Dat zou, zo verklaarde premier Den Uyl gisteren, een uit staats rechtelijke overwegingen onge wenste situatie opleveren. Een terugkeer van Den Uyl in het Catshuis na 25 mei is, nu de confessionelen een eind hebben gemaakt aan de samenwerking met de progressieven, vrijwel uitgesloten - tenzij de PvdA een klinkende stembusoverwin ning behaalt Pas nadat vaststaat wat nu precies de status van het kabi net is, kan worden bepaald wel ke wetsontwerpen het parlement nog kan behandelen, en in wel ke vorm dat zal geschieden. Naar verwachting zullen de be langrijke voorstellen over de ondernemingsraden en de ver- mogensaanwasdeling daar in geen geval bij zijn. Zie verder pagina's 4 Focus, S en 15 "*aA - (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG' Vanmorgen was minis ter Van Agt (justitie) in Den Haag" nog steeds niet boven water. Ook zijn eigen departement zocht hem naarstig. „Na het Catshuis is hij gisteren aan het eind van de middag en in de loop van de avond nog hier geweest om wat stukken te tekenen" aldus een woordvoerder van dat ministerie, „maar sindsdien zijn wij ook het spoor bijster." Dat Van Agt, terwijl sommige collega's zich ophielden op het Binnenhof - de ministers Duisenberg en Vorrink zaten zelfs op de Kamer-tribune - het gezel schap van zijn politieke vrienden zou hebben opgezocht, wordt in CDA-knng ontkent. Het KVP-partijbureau, dat zegt gisteravond een reeks anonieme „scheid- telefoontjes" te hebben ontvangen: „Hij is hier heel zeker niet geweest Maar we hebben wel eens meer met hem "dat hij op dit soort momenten zoek is." AR-fractieleider Aantjes en zijn verklaring. PvdA-collega Ed van Thijn na Den Uyl's (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Drie PvdA-Tweede-Kamerle- den klagen er bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat over dat de NS nog steeds het oude tarief rekent voor een traject dat met een kilo meter is verkort. Het gaat hier om de afstand Heeze- Eindhoven, die van elf naar tien kilometer is te ruggebracht door ver plaatsing van het station Heeze. De Kamerleden Van der Doef, Worrell en mevr. Epema-Brugman wijzen erop dat de treinreiziger op het traject Heeze-Eind- hoven negen gulden voor een maandabonnement meer moet betalen dan in feite nodig is. Ze vragen de minister verder of het waar is dat 'de NS door de handhaving van het oude tarief „iets wil terugver dienen van de verplaat singskosten van het sta tion Heeze." Vanavond zendt Veronica weer uit: Nederland II, 20 30 uur Rob Out zal u vragen één van deze nummers te beiien 020-804804 035-49147. Of vui de bon in 'v.:-, Naam en voorletters O a f 10. per jaar O a f 25.- (mcl blad) 'Geb datum- Straat Plaats- Gezinshoofd ja/nee Nog niet betaler» In open envelop zonder postzegel aan Anlwoordnummer 123 Hilversum man/vrouw I I I I I K I Enkele opklaringen, aanvan- «Ujk hier en daar mist. Later waar bewolkt met regen. Tot Machtig toenemende wind. Maximum «temperatuur 12 gra ten, in mistgebieden enkele gra ven lager. ton op onder 06.331059, maan op onder 0837 Lijnbaan-Zuidplein IWANDMEU8ELS, BANKSTELLEN, ENZ. Nergens zo'n keus. FrtJrtekstconxalen - Industriegebouw Goudseslnget 66. R'dem. tel. 010-12 64 61 maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 18.00 uur Eén van de acht maanden oude dieren stikte. De andere hond kon nog tijdig het touw doorbijten. De jongens, 15 en 17 jaar, werden gearresteerd. Ze hadden de honden in een hok achter een wo ning .touwen om de nek geworpen. Ze gooiden de uiteinden over een boomtak, trokken de dieren op en zetten de touwen vast Daarna gingen ze er vandoor. f A ''jf e€n onzer verslaggevers) UTRECJfjp- De Utrechtse politie onderzoekt of een particuliere bewaker van de EGNVD de Turk Metin Kaya (17) in een lift in het wmkelqeatrum Hoog-Catbarijne zodanig- geslagen heeft, dat de jon gen er een dubbele kaakbreuk aan over hield. Volgens de jongen was dat gAeurd nadat hij tussenbeide was gekomen bij een vecht- partij.^0 - Viermaal Den Uyl Zijn kabinet is ge vallen en dat stemt tot nadenken. Over de betrouwbaarheid van en de moge lijkheden tot sa menwerking met het CDA bijvoor beeld. Maar snel keert zijn veer kracht terug. Per slot doet de kiezer op 25 mei uitspraak - en wie weet... Foto's Arie Wapenaar. De vier slachtoffers zaten in één personenauto. De wagen vloog omstreeks half acht in brand nadat op de rijbaan Utrecht-Den Haag een tankwa gen met cement achterop enkele personenauto's was gevlogen. Ter plaatse was de mist zeer dicht. De bij de botsing betrokken personenauto's vlogen in brand, evenals de trekker van de tank wagen. De ravage was enorm. Behal ve de vier doden vielen in de autowrakken vijf gewonden, van wie er enkelen ernstig aan toe zijn. De vier slachtoffers wisten zich niet meer uit de vuurzee te reden. Zij verbrand den in hun auto. Ook op de ander rijbaan deed zich een kettingbotsing voor. Daarbij werden twee mensen met ernstig gewond. Het gevolg was wel dat de snelweg in beide richtingen totaal onberijdbaar werd. Toen de ravage omstreeks half tien was opgeruimd stond er een file van bijna 20 kilome ter m de nchting Den Haag en van 13 kilometer naar Utrecht De bewaker K.'(31), die Metin zou hebben geslagen terwijl een collega-bewaker de jongen vast hieldjHïeeft inmiddels tegen Me tin Kaya een klacht ingediend omdat die hèm juist zou hebben geslagen. De directie van de ÉGNVD was vanmorgen nog niet op de hoogte van de bijzon derheden en kon daarom geen commentaar geven. De vader van de jongen heeft inmiddels contact opgenomen met een rechtskundig adviseur van de Vervoersbond CNV. Ook de Stichting Hulp aan Buiten landse Werknemers heeft haar bemiddeling aangeboden. Metin Kaya vertelt door de twee bewakers te zijn meege nomen in de lift en op weg naar het beveiligingscentrum te zijn mishandeld. Daar aangekomen bloedde hij hevig. Ondanks aan drang van anderen vonden de twee bewakers het, volgens Me tin, niet nodig een ambulance te laten komen. Tenslotte gebeurde dat toch. Wettelijk hebben de particu liere bewakers geen andere be voegdheden dan andere burgers. Ze mogen iemand alleen staande houden en overgeven aan de po- - Tr* A 2 it

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1