RIA BECKERS: '4m Slechts veertig Schiedamse aanhangers voor Maassluise Maarten 'tHaif Steekpartij in theehuis Paasklaver- jasconcours Glaasje op... Marktkramen in brand Vissen uit Brazilië Boot bij Gusto op Indiase wijze gedoopt Lems: 'Politie was fout' 38 PPR-leden willen in bestuur SCHOOLRAAD BIJEEN Voor f 50.000,- tekeningen verbrand FLAT GEZOCHT IN GROENOORD VOOR POLITIEPOST schiedam Gelijkwaardig '&Am MAANDAG 4 APRIL 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA1 SCHIEDAM - „Er zijn miljarden besteed aan de werkloosheidsbestrijding. Dat geld is naar het be drijfsleven gegaan. De resultaten zijn miniem. De be strijding is niet gelukt." Dat zei Ria Beckers, lijsttrek- ster voor de PPR. Zij sprak op de informatiemarkt „Marie weet wat ze wil", die in de Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaardingen is gehouden. Volgens Ria Beckers was het beter geweest die vele miljarden te besteden aan nieuwe vormen voor werkgelegenheid, bijvoorbeeld door vrouwen vanachter „het eeuwige aanrecht" te halen. - aZ -mMt, Maarten 't Hart signeert zijn eigen boeken en praat met bezoekers van de Boekenweek-avond in het Stedelijk Museum. 'Mevrouw Rasgotra doopt de Mot Dredge Vin met witte verf. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - De Vlaardingse informatiemarkt van de PPR is geslaagd. Vrouwen die er vrij dagavond waren, raakten en thousiast SchiedamsG Rooie Vrouw Jo Ouwens heeft diezelf de avond nog allerlei op de markt vertegenwoordigde groe peringen benaderd om aan een dergelijke manifestatie in Schie dam deel te nemen. Jo Ouwens wil nog voor de verkiezingen een soortgelijke markt voor Schiedamse vrou wen houden. Dat geldt niet als een PvdA-verkiezlngsstunt De Schiedamse Rooie Vrouw wil op korte termijn met een aantal gegadigden over de opzet van zo'n markt vergaderen. Werk Ic os. heidsmiljarden aiders besteden SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van de PPR bespreekt vanavond tijdens haar maand vergadering de aanstaande ver kiezingscampagne en de be stuursverkiezing van de afde ling. Voor bestuursfuncties hebben zich maar liefst 38 PPR-ers aangemeld, een waar record volgens het huidige bestuur. De vergadering vindt plaats in Ire ne en wel vanaf acht uur. Bedoeling van de informatie markt was vrouwen bij de ko mende verkiezingen op woens dag 25 mei een verantwoorde zelfstandige politieke keuze te laten maken. De organisatoren, de actiecentra Maassluis, -Vlaar dingen en Schiedam van de PPR. waren tevreden met het verloop van de avond, riiet Eg- germont, voorzitster van de .Vlaardingse PPR, zei aan het einde van de avond dat deze in formatiemarkt zeker voor her haling vatbaar is. Het lijkt dan ook waarschijnlijk dat ze vol gend jaar herhaald wordt. „We moeten naar een maat schappij toe, waarin mannen en vrouwen zelf verantwoordelijk zijn, gelijkwaardig zijn," zei Ria Beckers, „maar daarvoor zijn maatregelen nodig die diep in het huidige systeem ingrijpen." Dat de vrouwen daarbij een be langrijke rol te vervullen heb ben, spreekt voor zich, vindt Ria Beckers. „Vrouwen hebben al tijd minder kansen gehad zich te ontwikkelen. De hele geschie denis door zie je dat," aidus de lijsttrekster. Dat patroon veran dert langzaam maar zeker. Vrouwen worden bewust: Marie weet wat ze wil. „Maar je kunt niet zo maar de hele geschiede nis omverwerpen," voegde zij er aan toe. Er zijn landen waar de vrou wen zich a! belangrijk meer hebben vrijgevochten. Zweden bijvoorbeeld. „De rollen zijn daar wat geiijker verdeeld. Als een vrouw daar een kind krijgt, kan de vrouw of de man zeven maanden betaald vrij nemen. Ook als een kind ziek is kunnen man en vrouw daarvoor vrij krijgen. Daar is het niet alleen de vrouw die daarvoor zorg moet dragen," aldus Ria Bec kers. Volgens haar zijn dergelijke zaken ook in Nederland moge lijk. „Juist in deze tijd zou daar goed mee begonnen kunnen worden," vervolgde zij. Ria Bec kers vindt dat daar nu een be gin mee gemaakt dient te wor den. De miljarden die aan be drijfsleven worden gegeven voor de werkloosheidsbestrijding zou den daaraan kunnen worden besteed. De PPR-vrouw kreeg meer spreektijd toebedeeld dan ande re groeperingen die ook hun zegje mochten doen: zoals actie Tijd voor School, Rooie Vrou wen, Wij Vrouwen Eisen, CDA- vrouwen, PSP, SP (de enige partij die geen vrouw liet aan treden, Remi Poppe voerde het woord) en Amnesty Internatio nal. Zo'n 120 vrouwen bezochten de manifestatie. Dat waren dan merendeels vrouwen, die voor zichzelf al een duidelijk begin hebben gemaakt met de bewust- f i sy Kta Beckers geeft uitleg. W/Mm 't Is weer Paas vakantie SCHIEDAM - Voor de Schiedamse schooljeugd is er de komend, dagen weer het een en ander georganiseerd om op aanvaardbar, wijze de Paasvakantie door te komen. Zowel op bet gebied van sport ais op het recreatieve gebied valt er op vele plaatsen in d«i* stad weer een hele hoop te genieten. wording. Overigens was Ria Beckers de hele dag te gast in het Rijn mondgebied. 's Ochtends kwam ze in Schiedam aan, bezocht Oxirane op Rozenburg en legde andere ijlbezoeken af. Op don derdag 12 mei komt zij weer naar Vlaardingen. Eerder die week bezoekt zij in Schiedam het wijkcentrum De Kreek. VA- RA's Achter het Nieuws heeft haar vrijdag de hele dag ge volgd en maakte ook opnamen in Vlaardingen. De reportage is naar alle waarschijnlijkheid maandag 18 april te zien op de buis. Wat de sport betreft is het deze week vier dagen raak (maandag tot en met donderdag) en volgende week twee dagen (dinsdag en woensdag). Voor het lager- en voor het voortgezet onderwijs zijn er verschillende voetbal- en hand balwedstrijden georganiseerd, met in totaal 273 teams. Dat be tekent dat er in de vakantie door zeker 2800 scholieren ge sport wordt De sportverenigin gen SVV, Schiedam en UVG hebben hun terreinen en mate rialen ter beschikking gesteld voor de schooljeugd. De diverse club- en buurthui zen in Schiedam hebben ook een scala van mogelijkheden te bie den voor recreatie. Zo zai voor de jeugd uit Oost een uitstapje georganiseerd wor den naar Duinrell. Dat uitstapje zal morgen ai plaatsvinden; het vertrek is om 9 uur bij Centrum Oost Verder zullen daar op woensdag 6 april de twee clowns De Wiko's op bezoek ko men en is voor de donderdag een handenarbeiddag georgani seerd. In De Kreek is vanmiddag een Paashaasspel gespeeld en wordt woensdagmiddag een film ver toond. Dinsdag 12 april is er een uitstapje naar De Efteling en-de dag erna 's middags een mode show voor kinderen. Vrijdag 15 april ten slotte is er een spel en knutseimiddag in De Kreek. De Jeugdhaven Nieuwland! krijgt woensdagmiddag De Wi ko's op bezoek en op donderdag middag vindt er een excursie door het Beatrixpark plaats. Ook is er *s middags een fietsen- ralley. Op dinsdag 12 april gaan de kinderen uit Nieuwland naar Duinrell. Op donderdag 14 apni is er ten slotte een uitstapje naar het strand georganiseerd. Op het woonwagenkamp wordt op woensdag 13 april een bingofeest gehouden en de vol gende dag gaat men eveneens naar het strand. -YSï m/r/ yy <V JJ... SCHIEDAM Dat een Turk het hart had in het Schiedamse Turkse theehuis in de Stations straat om whiskey te vragen, is de aanleiding geweest tot een hevige knokpartij, die resulteer de in een steekpartij. De whis kyvrager - de 27-jarige I. O. - liep een steekwond onder het oog op en moest later op het po litiebureau een verklaring afleg gen. Een andere bezoeker van het theehuis - de 45-jarige A. A. - werd in de borst gestoken en ligt nu in het ziekenhuis. Alles in het theehuis werd vrijwel kort en klein geslagen; ruiten, glazen en meubilair sneuvelden in de vechtpartij. Dat alles speelde zich in de nacht van vrijdag op zaterdag af. SCHIEDAM - „Je kunt een schrijver geen groter plezier doen dan hem een boekenbon cadeau te geven", moeten de bestuursleden van de Vereniging Vrienden van het Museum gedacht hebben. Ze overhandigden de Maassluise schrijver Maarten "t Hart aan het eind van de boekenweek een envelopje met dergelijke inhoud. SCHIEDAM - In het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt een paasklaverjasconcours ge houden en wel op donderdag 7 april. Iedere deelnemer aan dit concours ontvangt gratis zes eieren, terwijl de prijzen ook uit eieren bestaan. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,50, men kan zich in het dienstencentrum in laten schrijven bij de heren Th. Steenhorst en J. Suisse. SCHIEDAM - Vanavond ver gadert de Gemeenschappelijke Schoolraad in het Stadskantoor. Ter sprake komen ondermeer de problemen rond de schooltand- verzorging en de schoolmeik. De vergadering is openbaar en be gint om half acht. SCHIEDAM - Vijftigduizend gulden schade is er aangericht m een bouwkeet op de West- frankelandsedijk toen daar za terdagochtend brand uitbrak. Een electrisch kacheltje, dat was blijven branden, heeft vermoe delijk kortsluiting veroorzaakt en zette de keet in brand. Een tekenkamer met daarin 200 tekeningen van nog te bou wen en reeds in aanbouw zijnde werken werd volledig tn de as gelegd De keet is eigendom van èen Haagse Constructie groep. El Contor. Hij kreeg dat voor zijn gehou den voordracht in het Stedelijk Museum over "Ratten en andere mensen". Met ratten had de voordracht van Maarten 't Hart echter wei nig te maken. We! met stekel baarsjes. Maarten 't Hart is namelijk behalve schrijver ook etholoog, wat zoveel wil zeggen als "des- jkundige op het gebied van dier gedrag". in die functie heeft hij het gedrag van ratten bestu deerd (en er een boek over ge schreven) en zo ook het gedrag van de stekelbaarsjes. Over die laatste diertjes weidde hij vrij dagavond uitgebreid uit De Vriendenvereniging en vier Schiedamse boekhandelaars hadden de culturele avond geor ganiseerd in het kader van de Boekenweek. Slechts veertig Schiedammers waren naar het museum gekomen om naar Maarten 't Hart te luisteren. 't Hart las onder meer twee verhalen voor uit zijn pas ver schenen verhalenbundel "Mam moet op zondag". De verhalen uit dit boek spelen voornamelijk in zijn geboorteplaats Maassluis en dat maakt het zeker voor Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizenaren aantrekkelijk om ze te lezen. Er komen veie herkenbare zaken in voor. Zoals het wel en wee op de Nieuwe Waterweg, de ervaringen van pappa 't Hart als doodgraver en die van Maarten zelf op het Groen van Prinsterer in Vlaar dingen. En niet te vergeten de be roemde Maassluise en Vlaar dingse "Benzo-fietsen" nemen een plaatsje in in Maarten 't Harts werk. „Brengt Enkele Na righeid Zonder Onderhoud" be tekent die naam Benzo, volgens t Hart, zo deelde hij vrijdag avond mee. Ook de verklaring Ben zo kapot" wordt volgens hem veel gehanteerd. Behalve het voorlezen van zijn verhalen deed 't Hart nog m het kort zijn eigen levensloop uit de doeken voor het handje vol aanwezigen. De discussie achteraf ging - wegens gebrek aan belangstelling - al vlug de mist in. Een fles drank en de boeken bon (waarmee hij ongetwijfeld sen boek van een "concurrent" zal aanschaffen) vormden ver volgens Maarten 't Harts deel. SCHIEDAM - Zittend in een stilstaande wagen is de 36-jarige Schiedammer W.D. door de poli tie aangehouden op vermoeden dat hij te veel drank op had en van plan was te gaan rijden. De man weigerde in eerste instantie zijn naam te noemen en zijn papieren te tonen, waarop de agenten hem naar het bureau brachten. Daar werd de man een rijverbod opgelegd. Een andere dronken bestuur der is in de nacht van zaterdag op zondag om tien voor drie op de Churchiliweg uit de bocht gevlogen en tegen de benzine pomp ter hoogte van de sporthal aangevlogen. Zijn auto raakte danig in de kreukels, maar leverde tevens kans op ontploffing op. De brandweer werd daarom ge waarschuwd om stand-by te blijven en de GTB moest voor de zekerheid de stroom ter plekke uitschakelen. De man - de 19-jarige G.P.M. - werd naar hef, bureau gebracht nadat twee blaasproeven positief uitpakten. SCHIEDAM - In het pandje aan het Broersveld waarin de spullen voor de vrijdagmarkt opgeslagen liggen is zondag avond brand uitgebroken. Vrij wel de gehele opslag - zeildoe ken en marktkramen - ging verloren. Hoc at brand is ont staan, is nog onbekend. De re cherche onderzoekt de zaak. Om even over negen uur alar meerden bewoners van het Broersveld de brandweer, die onmiddellijk middenalarm gaf. Met drie wagens en achttien man trok de brandweer erop uit De watervoorziening leverde nogal problemen op. De brand weer moest de brand via het braakliggende binnenstadster rein bestrijden, terwijl het wa ter veel verder af (halverwege het Broersveld) betrokken moest worden. Na een half uur had de brandweer de brand onder con trol e. De belendende percelen liepen geen schade op. SCHIEDAM - Vissen die in Brazilië hee! gewoon zijn maar in Nederland nauwelijks voor komen, zullen vanavond door de Delftenaar T. van den Bosch ge toond worden tijdens de verga dering van de Schiedamse Aquarium- en Terranumverene- gm& Hij houdt een lezing en ver toont dia's. De bijeenkomst be gint om acht uur in de zaai van de Christelijke Sociale Belangen. Paasklaverjasconcours SCHIEDAM - Niet met behulp van een fles champagne, maar met behulp van wierook en witte verf heeft de echtgenote van de Indiase ambassadeur in Nederland, mevrouw M. Rasgotra. zaterdagmiddag de sleephopperzuiger „Mot Dredge VIII" te wa ter gelaten. De Indiase traditie wil namelijk dat onder het branden van wierook en het aansteken van twee olielampjes, een geluksteken op de boeg van het schip wordt geverfd met witte verf. Het teken dat mevrouw Rasgotra op het schip verfde geleek vreemd genoeg sterk op het bekende hakenkruis, maar in dit geval lopen de haken precies de andere kant op en bovendien liggen de vlakken, in plaats van dat ze schuin staan. Het kruis is één van de symbolen uit de Indiase symbolentaal. Het heet geluk te brengen. Na het verrichten van de „goede-vaart-werkzaamheden" gleed de Mot Dredge met een snelheid van twintig kilometer per uur de Nieuwe Waterweg in, waar al het overige scheepvaartver keer was stil gelegd. Vier sleepboten lagen gereed om het schip vakkundig af te meren aan de steigers van Gusto. De Mot Dredge is de grootste sleephopperzuiger die tot nog toe door Gusto voor India gebouwd werd. In het najaar zal de boot helemaal gereed zijn. Hij wordt dan vervoerd naar de westkust van India om daar de haven van New Mangalore uit te diepen. Vanuit die haven wordt veel ijzererts over de hete wereld geëxporteerd. SCHIEDAM - Burgemeester Lems is van mening dat de po litie een beetje te zware midde len (pistolen) heeft gebruikt bij de aanhouding van twee leden van de PSP, toen zij affiches aan het opplakken waren. Hij antwoordt dat op vragen van de twee gemeenteraadsleden Joop de Jong en Ruurd van der Veer (beiden PvdA-ers). Op de schriftelijk gestelde vraag van dit tweetal of de bur gemeester van mening is "dat er een discrepantie is tussen de middelen die gebruikt zijn voor de aanhouding en overbrenging naar het politiebureau en de ge pleegde respectievelijk veron dersteld gepleegde overtreding" antwoord Lems met "ja". Zoals bekend werden twee PSP-ers betrapt bij het plakken van affiches nabij het station Nieuwland. De politie zou het tweetal toen met getrokken pis tool tegemoet getreden zijn. Volgens de burgemeester heb ben de agenten niet gepoogd echt te schieten, hoewel, zo zegt hij "Ik het niet uitgesloten acht dat van het zien van de beide vuurwapens een intimiderend effect is uitgegaan". Volgens Lems zijn de politiemannen al disciplinair gestraft voor hun optreden. SCHIEDAM Burgemeester en wethouders willen dat er met grote spoed een flat in Groen- oord vrijgemaakt wordt om een politiepost in onder te brengen. De woningdienst en het bureau Huisvesting hebben opdracht gekregen een leegstaande flat te vinden. Als dat niet Jukt moet er een lege woning van de SSSW (de samenwerkende wo ningbouwverenigingen) gehuurd worden. Het is de bedoeling van B en W om in Schiedam Noord para te diensten van de politie, de brandweer en de GG en GD on der te brengen. Vooruitlopend op een definitieve huisvesting voor die overheidsdiensten wor den de betreffende politieman nen en dergelijke ondergebracht in een flat, iege winkel of gara ge. De directeur van Gemeente werken heeft inmiddels de op dracht gekregen om samen met de commissaris van politie, de brandweercommandant, de di recteur van de GG GD en mensen van de gemeentelijke afdeling Algemene Zaken op zoek te gaan naar definitieve huisvesting in Schiedam Noord. •k«a k

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2