V) toch 5 cent duurder? Schijndood gemaakt om leven te redden Brand; Sophia, Laren nacht op het dak Treinrover even op Britse 'bodem' H et e 1 Watisertoch met Coster aan de hand? Lockheed-rechters in Italië zélf fout van icriand. Leo! Originele badfcmuidoek kodo. Tanker 'morsf 13.000 liter super in kanaal Dodelijke val vanuit dakgoot Staatssecretaris maakt het te bont op voetbalveld Haring later, maar beter Agent schiet bankrover in de borst Affaire Van Tilburg Zilver MAN 72 DAGEN IN COMA Warmer INFORMATIE OVER BEZORGING: SLAAPKAMERS Toekijken w- pagina 16 en 17 Woensdag 20 april 1977 32e jaargang no. 9178 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De bakkers hebben het ministerie van Economische Zaken toestemming gevraagd de prijs per brood voor levering rechtstreeks aan de con sument met vijf cent te verhogen. Volgens de Neder landse Bakkerijstichting is dit nodig door de kosten stijgingen. (Van onze verslaggevers) DORDRECHT/ZU RICH - Jacob van Tilburg (88), de voormalige Dordtse wethoder die zijn omstreden kunstbezit (waarde 20 miljoen) aan de Universiteit van Pretoria wil schenken, blijkt tijdens de oorlog in cont act te hebben getaan met Friedrich Weïnreb. WASHINGTON - Tweeënzeventig dagen is de 44-ja- rige Stanley V7üks uit Washington met opzet schijn dood geweest, zvrtsen vochten die weken voor zijn le ven. Ze hadden succes. Gisteren werd bekend dat Stanley spoedig uit het ziekenhuis kan worden ontsla gen. Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service In FGdentiiïi zijn we! twee juweliers, die alles hcl)bcn. Eén daarvan heel Lijnbaan - Zuidplein Het speciale hooggerechtshof dat in Italië vonnis moet wijzen in het Lockheed-schandaal bevindt zich in moeilijkheden. De vijftien beroepsrechters van de Hoge Raad en de zestien burger-lekerechters die door het lot zijn aangewezen, zijn voor het eerst bijeenge komen. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat Mx lOQcm, uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, De dikke *r tan Ratte van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op ineen open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: O kwartaal D jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje ah beloning bij: Naam afzender: .Adres: Plaats 'éi 1 I i R I I I 8 I fe I I I 8 ff Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. oio - 14.74.00 Opgeven vart TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14,74.11 J oodse sciba bewaard" - en behouden? Van Tilburg zocht Weinreb in 1942 op met het verzoek of de - nu omstreden - Weinreb iets kon doen voor Van Tilburgs toenmalige huisvreind, de Seheveningse houtimporteur Peretz Wang (84). Van Tilburg, die ontkent Weinreb ooit te hebben gezien, kwam met Weinreb in contact via zijn secretaresse Albina Filgaso (70>. Deze vrouw was voor de oorlog dienstmeisje bij de familie Weinreb. die kinderen' kon doen. Later heeft Van Tilburg nog enkele malen contact met me gezocht. Dat ging over mijn „vluchtlijst". Wat e toen precies besproken is. weer ik niet meer. Er kwamen toen zoveel mensen bij me. Friedrich Weinreb: „Van Til burg zocht mij in 1942 op. met het verzoek of ik iets voor de heer Wang kon doen. Die was met zijn kinderen de grens over gegaan, maar de kinderen wa ren opgepakt Eén kind was in Nederland achtergebleven. Ik heb Van Tilburg toen ge zegd dat ik onmogelijk iets voor Achten» f heb ik gehoord dat Van Tiiburg zou hebben bemid deld om mensen op mijn lijst geplaatst te krijgen en dat hij in ruil daarvoor we! bezittingen van joden in bewaring wilde nemen. Maar men had geen be middeling nodig, men kon zo op mijn lijst komen. Ach. er ge beurde in die tijd zoveel.." Al dus Friedrich Weinreb. Meteen na de oorlog werd in de woning van Van Tilburg on dermeer een grote partij zilver met Davidsterren gevonden. Ook lagen er tusse de kunstschatten joodse gebedsrollen, bovendien kwamen brieven tevoorschijn van joden, die Van Tilburg hun bezittingen in bewaring hadden gegeven. Alleen de heer Wang heeft tot 1971 tegen Van Tilburg geproce deerd. De ex-wethouder had ook van hem goederen in bewaring. Hij zou de heer Wang echter hebben geruïneerd. De heer Wang verloor zijn proces even wel. Zie verder pag. 3 derde koL De Voedingsbonden FNV zijn woedend. Terwijl de grote in dustriële bakkerijen (Meneba, Volma en Saba) een prijzenoor log voeren voor levering aan grote afnemers zoals super markten en ziekenhuizen, willen de bakkerijen de consumenten prijs verhogen. Dit is onmoge lijk met eikaar te rijmen, aldus de bonden. Die broodprijsoorlog IS het toppunt van schaamte- toosheid, zo zeggen de Voedings bonden FNV. -•Zij hebben hun leden opge roepen de ondernemers in het bakkersbedrijf nauwlettend in de gaten te houden en zo nodig tot stiptheidsacties over te gaan. In een telegram aan minister Boersma (Sociale Zaken) vragen zij om strenge controle door de Arbeidsinspectie op het naleven van de arbeidstijden in de bak kerijen. Ook de leden van de bonden zullen nauwgezet gaan controleren of de c.a.o. wel na geleefd wordt. Ontduiking van dë c.a.o. is een van de oorzaken van de prijzenslag op de markt voor grote afnemers. ROTTERDAM - Na een val van tien meter uit een dakgoot van een pand aan de Zestienho- vensekade is de 18-jarige lood gieter P. J. J. van der Bulk naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De man viel togn hij bij het aanreiken van een stuk zink iets te ver voorover boog. (V. n een onzer verslaggevers) LEIDEN - CDA-staatssecreta- ris drs. M. J. van Rooijen van Financiën heeft zich niets aan getrokken van de klaagzang van rijn lijsttrekker Van Agt tegen de toenemende spetverruwing op de voetbalvelden. Tijdens de wedstrijd Unitas Leiden 4 - Roodenburg 8 maak» te de bewindsman, die voor Unitas uitkomt, het zo bont dat de scheidsrechter hem officieel waarschuwde. Van Rooijen duwde een tegenstander omver •erwiji het spel stillag. De strafcommissië van de teidse Voetbal Bond zette die waarschuwing om in een schor sing voor een wedstrijd. Boven dien werd Van Rooijen veroor deeld tot een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Schor sing en proef tijd JACOB VAN TILBURG (Van onze soe.-econ. redactie) DEN HAAG - De Hol landse nieuwe komt dit jaar zeker een week later in de kraampjes dan vorig jaar. De kwaliteit zal ech ter minstens zo goed zijn. De vissersschepen gaan een week later op haring vangst. De haring van ju ni. smaakt nu eenmaal be ter dan haring van eind mei, zegt de Stichting van de Nederlandse visserij. De vissers gaan ervan- ult dat de Europese Ge meenschap binnenkort de toegestane hoeveelheden te vangen haring zal vast stellen en dat die belang rijk lager zullen zijn dan vorig jaar. Dit om de ha ring niet totaal uit te roeien. De visserijstichting heeft daar begrip voor, maar voelt er niets voor de hele vloot werkeloos in de haven te laten liggen. FRIEDRICH WEINREB PARIJS -- De Italiaanse film actrice Sophia Loren heeft met haar twee zoontjes maandag nacht urenlang in nachtkledij op het dak vart een flatgebouw LONDEN - De Bntse minister van Marine is icoedend over het feit dat de voortvluchtige Ronald Biggs, van de grote trein- roof in 1963, werd uitge nodigd aan boord van een Brits fregat en er ongehin derd ook weer kon afko men. Het gebeurde allemaal het afgelopen weekeinde in de haven van Rio de Janeiro, waar Biggs al eni ge jaren verblijft. Toen de treinrover de Union Jack zag wapperen van de oor logsbodem, uerd hij door heimwee overmand. ,Hij zocht contact met een paar Britse matrozen en werd uitgenodigd aan boord, waar hij naar eigen zeg gen twee biertjes gebruik te. Biggs werd door de ma trozen herkend, maar nie mand maakte aanstalten de man te arresteren, hoe wel hij zich op dat mo ment op Britse bodem be vond. J*oog weer met wolkenvel- Matige zuidwestelijke "tod: aan de Waddenkust nu en krachtige wind. Minimum- *J»peratuien van 5 graden aan tot 0 graden plaatselijk in ^zuidoosten. met hier en daar «mtvom. sas op ondrr OU! 3i W4S KIM» e» «vSrr mm zut maandag t m vrijdag tot 19.00 uur. zaterdag tot 16.00 uur WAMMUBQ5, BANKSTELLEN, QiZ. Nwgam as» keus. FaBOafaMooAialan - MAnariapaboinr R'dam. tal. 010 -12,94.41 I in Parijs doorgebracht. Er was brand uitgebroken op de zeven de verdieping van het gebouw, ■waarin de actrice een groot ap partement heeft. Pas toer. de brandweer het vuur onder controle had. konden Sophia en haar kinderen weer. door en door verkleumd, via de brandtrap naar beneden. In het appartement was wei nig schade aangericht, zodat iedereen meteen weer onder de wol kon. Boven: Bewo ners-tmn het flatgebouw aan de Avenue George V kij ken of er nog waardevolle voorwerpen zijn tussen de verbrande spullen die door de brand weer naar bui ten uxtren ge bracht. Naast: Sophia met een van haar kinderen. Begin dit jaar werd Wilks met een zware ontsteking aan de alvleesklier opgenomen. Het or gaan vertoonde een pseudo -ge zwel, waardoor het zichzelf en alle weefsel rondom wegvrat „Waardoor dat kwam wisten we niet. we zagen alleen dat Wilks zo> ziek was als men maar zijn kan," aldus de specialisten van het George Washington Universiteitsziekenhuis. Ze besloten tijd te winnen om het lichaam van Wilks de kans te geven afweerstoffen te vor men tegen de infecties die hem anders zouden doen sterven. Op 8 januari verlamden zij hem op zettelijk met het middel curare. Stanley ging schijnbaar dood: hij kon zijn ogen met meer be wegen. geen geluid meer maken, geen spier meer vertrekken, zelfs niet meer ademen zonder de hulp van een hart-long ma chine. De specialisten hoopten met deze even unieke als wrnhopige P°gsng het leven van de patient te redden. Wilks" vrouw stemde in met de behandeling. Na tien weken overwcn het lichaam de ontstekingen en kon Wilks weer bij zijn positieven worden ge bracht De behandeling was even ris kant als kostbaar. De rekening bedraagt een kwart miljoen dol lar (625.000 gulden), maar wordt gedekt door Wilks verzekerin gen. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - Uit een lek- L ide tanker is gisteravond MLTH) liter superbenzine ia het Van Starkenborghkaaaai bij het Groningse Gaarkeuken terecht gekomen. De rest van de lading die het lOOö ton metende schip vervoerde kon worden overge pompt in andere tankschepen. De tanker, de BP 27, was ver moedelijk lek geslagen bij het passeren van de sluis. Nadat het «at ontdekt was, legde de politie de scheepvaart op het kanaal in beide richtingen stiL De brandw eer schermde de op het water drijvende benzine af, en er werden boten naar de sluis gedirigeerd die de lading van de BP 27 konden overne men. De autowegen in de direc te omgeving werden met bet oog op explosiegevaar afgezet Toen de benzine uit de tanks was gehaald kwam bet laatste deel van de operatie: het opzei- gen van het verontreinigde wa ter, dat in een lege tank van de BP 27 werd gepompt Rond een uur vanmorgen was alle gevaar geweken en kon het verken zijn normale gang hernemen. De twee oud-ministers Gui en Tanassi en negen burgers, onder wie de oud-chef van de luchtmachtstaf Fanali, moeten voor het speciale booggereëh tshof verschijnen om zich te verantwoorden voor de beschuldiging van omkoping in het Lockheed-schandaal. Het blijkt evenwel dat twee burgerrechters zélf terecht moeten staan. Lefebvre, een intiem vriend van hem Is, terwijl Ungarp's zoon in het advocatenkantoor van de Lockheed in Rome gewerkt heeft Een vijfde burgerrechter heeft gevraagd om vrijstelling wegens hartklachten. En daarbij komt dat de Romeinse krant de Mes- saggero heeft ontdekt dat de president van het speciale ge rechtshof, Rosst, In 1974 geen belasting heeft betaald, wat na tuurlijk ook geen goed voor beeld Is in dit omkoopschandaal. De een wegens fraude, de an der wegens administratieve on regelmatigheden bij de Bank van Calabrië. Een derde burger rechter moet waarschijnlijk ver wijderd worden omdat hij voor hij parlementslid was -Hf deel uitmaakte van de e lementaire onderzoekcommissie in Lockheed-schandaal. het De advocaat Ungaro, een vier de burgerrechter, zegt dat hij afgestoten moet worden omdat een van de verdachten, Antonio ARNHEM - Een Arnhemse politieman heeft vanmorgen een bankovervaller neergeschoten die bij zijn aanhouding een pis tool trek. De man, die la de borst getroffen werd, ligt In een ziekenhuis. Hij was na een overval op een filiaal van de Rabobank te voet aan de haal gegaan. Kort daar na zagen agenten in de buurt van de bank iemand lopen die aan het door het bankpersoneel opgegeven signalement voldeed. Een der agenten schoot hem neer omdat hij vreesde dat an ders zijn collega beschoten zou worden.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1