Brand... naar het kind is veilig Enith verliest en zwemt MET Buit was twee ton Ontkleurders tegen de lamp Minderheden: meer kansen pp een woning fTfmrmmm Toiletpapier Corruptie: beraad in hoofdstad en post kantoor beroofd Theoloog in sexfilm Zeven miljoen smeergeld voor directeur? Vermaning vindt weer wat! HOLLANDSE NIEUWE ERG DUUR Orlg Itfftfe ItedliPfgéfltself Vrouwen in armen geschoten Professor pleit voor snoep- beïasting rife mmss Gebonden Klap op hoofd ism® 1 SLAAPKAMERS Koud INFORMATIE OVER BEZORGING: Wandelwagens gaan maar één kind mee vem. Woensdag 27 april 1977 32e jaargang no. 9178 ROTTERDAM Twee Rotterdamse vrouwen zijp gistermiddag in de armen gewond door kogeltjes die twee jongens van 17 en 18 jaar met een luchtbuks op hen afvuurden. De jongens beschoten de vrouwen vanuit een flat aan de Kellochplaats. Juwelier Heetman jr. bij zijn leeggehaalde kluis Henry le Brun en zijn vrouw Gladys wachten op de brandende derde verdieping van het flatgebouw waar zij wonen in de. Amerikaanse stad Hartford (Connecticut) op de komst van de brandweer. Hun dochtertje van twee hadden zij al naar bene den gegooid in de armen van een voorbijganger. Even later zou de brandweer hen met een ladder uit hun benarde vositie verlossen. VALBURG - Ter wijl zij bezig waren met "het ontkleuren van huisbrandolie zijn gisteren in de Gelderse gemeente Valburg twee mannen gearres teerd. DEN HAAG - Staatssecretaris Van Dam (Huren) gaat zeer streng de hand houden aan de - op 1 mei van kracht wordende - nieuwe richtlijnen voor wo ningbouwcorporaties. pak a 4 rollen 178" hartstikke goedkoop Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service Drie gewapende man nen hebben vanmorgen 12.000 gulden buit ge maakt bij een overval cp het postkantoortje van Nieuwerkerk aan den IJs- sel. TORONTOWEESP Een Nederlandse fabrieksdi recteur uit Weesp heeft volgens een Canadees parle mentslid voor ruim zeven miljoen gulden aan steek penningen aangenomen van het Canadese staatsbedrijf Polysar International. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat» x lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend vera Rotterdam. Nabonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij; Naam afzender: Adres: Plaats: 1 1 9 I 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 1?< Juwelenrovers binnen een kwartier gepakt HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withsfraat 23. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Omgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 Enith Brigitha in het niet geac cepteerde bedpak. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Enith Brigitha zal niet zwemmen in de Neder landse ploeg die dit weekeinde deelneemt aan de drie-landen- ontmoeting in het Engelse Co ventry. Professor mr. V. J. A. van Dijk, de president van de Utrechtse rechtbank, besliste vanmorgen in kort geding dat Neerlands topzwemster niet kan weigeren te starten in het bad pak dat de zwembond voor schrijft, namelijk dat van KNZB-sponsor Speedo. Enith Brigitha werd tevens veroordeeld in de kosten van het geding, 400 gulden. Mr. R. 3. G. Smit, de advocaat van de vanmorgen niet verschenen zwemster, kondigde aan de mo gelijkheid te zuilen bezien of spoedappel kan worden aangete kend bij het Amsterdams ge rechtshof. Hij noemde de uitspraak "te leurstellend". „Ik had verwacht dat meer waarde zou worden gehecht aan de persoonlijke vrijheid van de sportvrouw." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Ra zendsnel heeft de Rotter damse politie gistermid dag een gewapende roof overval op de juweliers- zaak Heetman aan de Oostzeedijk Beneden op gelost. Binnen een kwar tier had men de drie Spaanse overvallers en de buit ter waarde van zeker twee ton te pakken. De Spanjaarden. F.F. (22), M,S, (22) en J.R. (32), waren tegen vier uur de zaak binnengegaan, pistolen in de hand. Op dat mo ment was mejuffrouw Haelton daar bezig wat sieraden op te poetsen. Haar collega mevrouw Boom stond achter de zaak kof fie te zetten. Terwijl zij met de koffie bezig was hoorde mevrouw Boom ge rucht in de winkel. Ze dacht dat de chauffeur terugkeerde. Toen ze ging kijken zag ze mejuf frouw Haelton op de vloer lig gen. Ze had plakband over mond en ogen en haar handen waren met een touw tussen de enkels gebonden. Mevrouw Boom 'rachtte nog snel de alarmknop in te druk ken, maar kreeg de kans niet. Ook zij werd gebonden. De drie ongemaskerde overvallers gin gen daarop, nog steeds met hun wapens in de hand, het kantoor tje achter de zaak binnen. Na- dat ze dat doorzocht hadden, fouilleerden ze beide verkoop sters. Ze vonden de kluissleutel. Het Drietal haalde de hele kluis leeg. die vol lag met goud, briljanten en geld. De inhoud van ke kluis stopten de overval lers in een tar. Toen ze daarmee bezig waren kwam de Rotter damse mevrouw La-nmerts de zaak binnen. Voordat ze besefte wat er be- geurde werd ook zij vastgegre pen. Toen de vrouw tegenspar telde en .begon te schreeuwen kreeg ze een klap met een pis tool tegen het hoofd. Ze werd daarna naar het kantoortje ge sleept en aan een kastdeur vast gebonden. De rovers gingen er daarna vandoor. Eén van hen. "de dik ke", was nog tamelijk vriende lijk. Hij streek de drie dames over het hoofd en zei "Take it easy" ("Rustig aan maar"). Zie verder pagina 3, 3c kolom SfirsEH ïS&miSaj t J»e> (Van een onzer verslaggevers) Met de ontkleuring wordt de accijns op autogasolie, die per 100 liter ruim vijf tien gulden hoger is dan op huisbrandolie, ontdoken. De Fiscale Inhchtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) onderzoekt op het moment enkele vertakkingen in ver band met deze „ontkleu- nngszaak". De in een loods op een industrieterrein ge arresteerde mannen hebben verteld, dat de ontkleurings installatie al smds half no vember in gebruik was voor een oliehandelaar. De installatie had een ca paciteit om per week 200.000 liter te behandelen, waar mee een winst van ongeveer 3QOOO gulden per week kon worden geboekt. Gearres teerd zijn een 38-jarige man uit Driel en een 35-jarige man uit Geldrop. §8 -"r Sonutüge van deze corporaties die na deze datum blijven weige- moeilijk-plaatsbare groepen woningzoekenden zoals alleenstaan- mensen die ongehuwd samenwoner, homofielen, woonwagen bewoners en buitenlanders, aan een won ,g te helpen, kunnen re- «eaen op dwangmaatregelen. De uiterste sanctie is opheffing van de «treffende woningbouwcorporatie. j WAHDWEUBELS, BANKSTELLEN, ENZ. Norg«n« zo n k»u«. Fabriek9toonzalen - Industriegebouw Goudse» in gel 66, R'dam. lef 010 -12 64 61 Van Dam zei dit gisteren op ®n persconferentie waar hij de nieuwe richtlijnen, die vorig par door de Kamer zijn goedge keurd, toelichtte. De staatssecretaris is er voor namelijk ip uit de bestuurlijke J&trst opklaringen.'maar later n*) veel bewolking met buien. Kap ge tot krachtige zuidweste- «e wind. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden. Maxi- morgen circa 10 graden. zon op onder 06.17 20,50 - maan op onder 14.38 03.41 chaos rond de woningbouwver enigingen te saneren. Ook wil hij de huurders veel meer in spraak geven in het beleid van die corporaties. Zo zullen deze verenigingen na 1 mei met hun huurders overleg moeten gaan plegen over zaken, als het beheer van de woningen, de verhoging van de service-kosten, niet-wettelijk vastgestelde huurverhogingen, onderhoud, verbetering van wo ningen en woonomgeving. Als voigens Van Dam blijkt dat het overleg toch niet goed van de grond komt, ligt het in de bedoeling om met gedetail leerde regels te komen. Voorlo pig mogen de corporaties echter zelf de inspraak-procedure vast stellen. De staatssecretaris benadrukte dat op lange termijn inspraak- régels zijn te verwachten voor iedere bewoner van een huur woning. maandag t m vrijdag tot 19.00 uur, zaterdag tot 16.00 uur AMSTERDAM - De fractie leiders van de Amsterdamse raad en een aantal organisaties uit de binnenstad zijn vanoch tend in vergadering bijeengeko men om zich te beraden over de situatie te Amsterdam na de ar restatie van acht politiemannen wegens corrupttepraktijken. De situatie heeft zich ver scherpt nadat in enkele dag- en weekbladen van vandaag' lange verhalen zijn verschenen, waar in - veelal op basis van vage geruchten - vele mededelingen worden gedaan over vermeende corruptiepraktijken van meerde re politiemannen, onder wie ook officieren. De thans in Amsterdam volop draaiende geruchtenmachine wil verder dat de verhouding tussen burgemeester Samkalden en hoofdcommissaris Sanders de laatste weken aanmerkelijk is verslechterd. De fractieleiders zouden vanmiddag om een uur een persconferentie geven. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De haring die na 31 mei wordt gevangen gaat ten minste 2,50 gulden per stuk kosten, maar waarschijnlijk vier gulden of meer. Dat is het gevolg van de te grote vangsten van de laatste jaren. De haring wordt met uit roeiing bedreigd. Dit is gisteren bekendgemaakt in Luxemburg, waar de land bouwministers van de Europese Gemeenschap akkoord gingen met een verlenging van het ver bod op de haringvangst in de Noordzee en. Het Kanaal tot 31 mei. Aanvankelijk was voorge steld de vangst tot eind dit jaar te verbieden. Ze drongen rond kwart voor tien binnen en dwongen de vier aanwezigen geld te geven, waarna ze er in een rode FIAT vandoor gingen. De auto bleek gestolen te zijn in Alphen aan den Rijn. Vrijwel onmiddellijk na de overval kregen de wachtcom mandanten van de Rotterdamse bureaus verplicht piket, wat wil zeggen dat ze op het bureau aanwezig dienen te zijn. Via de radio werd alle patrouilles ver zocht scherp op de rode Fiat te letten. Het piket werd later op de morgen opgeheven. Van de daders ontbreekt elk spoor. ROTTERDAM - Kinderwan- delwagens zijn vaak wankel of hebben slechte remmen. Laat kinderen dus niet alleen achter in de wandelwagen, adviseert de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek na een onderzoek van wandelwagens. De duurzaam heid van veel wagens is onvol doende. De meeste wagens kun nen maar voor één kind ge bruikt worden. ROME - De internationaal bekende theoloog prof, dr. B, Haering, hoogleraar aan de pau selijke Lateraanse universiteit, is in de Italiaanse bioscopen te zien in de sexfilm "Italië in pyama". Hij heeft van de film producent geeist dat de met hem gehouden interviews uit de film verwijderd worden. Toen hij vier jaar geleden deze inter views gaf, was hem verzekerd dat het een opvoedkundige film zou betreffen. 4 *4 (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Een extra belasting van 1,15 gulden per kilo suiker en van 80 cent per ons snoepgoed zou de kosten dfkken van de tandheel kundige behandelingen die juist worden veroor zaakt door het gebruik van suikerwerk. Mensen iie ongezond leven draaien op die manier zelf voor de risico's op. Dit zei prof dr. B. M. S. van Praag gisteren op een symposium van de stich ting "Het Zilveren Kruis" in Noordwijk. De Leidse hoogleraar in de Westerse economie is weliswaar te gen een eigen risico tn de gezondheidszorg (kan een drempel zijn voor het vragen van hulp), maar hij is tevens van mening dat de verzekering geen bewust moment gezond heidsrisico's zou moeten dekken. Professor Van Praag: "Wie gezond leeft hoeft met te betalen voor iemand die ongezond wil levea" (Van een onzer verslaggevers) Directeur J. Marsman, eige naar van het bedrijf Rubatex, zou het geld m de jaren 1970 tot 1976 ontvangen hebben via een privé-rekenmg bij een Zwitserse bank. De steekpenningen kreeg hij als douceurtje vanwege het grote aantal orders. Volgens een Canadese parlementaire enque- te-eommissie zijn ruim twintig andere zakenlieden over heel de wereld ook op deze wijze door Polysar bevoordeeld. De in Laren wonende fa brieksdirecteur die volgens per soneelsleden zeer welgesteld is, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Volgens het Canadese parlementslid me vrouw MacDonald doet hij al vele jaren zaken mat Polysar. Marsman betrekt synthetische latex van het Canadese bedrijf voor de fabricage van tapijt schuimrubber. Volgens de enquête-commissie staat het vast dat de Nederlan der door het aannemen van steekpenningen, ook de Neder landse fiscus heeft opgelicht Een glunderende Tjerk Vermaning laat hier het stuk steen zien dat hij gisteren bij een aardap pelmeelfabriek tn Nteuw-Buinen vond en dat volgens hem een ste nen werktuig moet zijn, een primitief hakmes, 200 000 jaar oud. Tegen de Drentse ama teur-archeoloog, die er van wordt verdacht de wetenschappelijke we reld te hebben opgelicht met zelfbevxrkte stenen, loopt nog een rechts zaak. De rechtbank in Assen wacht op het on derzoek dat een West- duitse oudheidkundige naar de echtheid van zijn vondsten instelt. m

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1