SCHIEDAMSE KUNSTENAAR IN DE PRIJZEN PvdA- Joke dolblij Vakantievluchten niet zonder meer verbieden Getuigen gezocht V. d. Stoel: 'Belgrado is geen tribunaal' MET STOOF MEER MANS! Simca is populair bij autodieven Ai Dieren uit caravan gestolen Tuinhuisje op Thurlede afgebrand 'ErezeteP Stadskantoor Albert Verkade fitfw Afvalrace Kc Bromfietser rijdt jongetje omver ENORME partij HARDHOUTEN IROKO STOVEN nu49.— 11 «50 tol 3.50 klein FRANS VAN TH1ENËN Brand in winkel WOENSDAG 27 APRIL 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Enkele van de moedigste kinderen uit de zesde klas van de Dr. Gunninghschool hebben gisterochtend de dag van hun leven gehad. Na lang twijfelen trokken twee meisjes uit de zesde klas de stoute schoenen aan en drukten Koningin Juliana onverhoeds de hand. "Alvast hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag, Majes teit," sprak het duo met een beetje rood hoofd uit en snelde vervol gens terug naar de tafeltjes en stoeltjes in het leslokaal op het poli tiebureau. Koningin Juliana in het Schiedamse Stedelijk Mu seum. Hier poseert de koningin met de kunstenaars voor het werk van één hunner, Frans van Veen. De koningin feliciteert de gelukkige winnaars. he fo Th toi af: m ft u Mi heef ver 1ede tent ten' I B«« NU inderekiame18.90 Degelijke voetenbankjes15.95 VUREHOUTEN KRUKKEN 50 cm. hoog f NU11.39 Tientallen soorten krukjes in div. prijzen. Kindertafeltje met 2 leuke stoeitjes mm. Dekoratieve lepelsets van heel erg groot Biezen krukken stoc n bar» ruk kinder stoeltjes enz Broersveld 108-106 S'dam ook op koopavond J VLAARDINGEN „Van de bijeenkomst in Belgrado zullen wij geen tribunaal maken, maar wij zullen ook niet gedo gen dat uitdrukkelijk ge maakte afspraken die in Helsinki zijn gemaakt, worden vergeten." Dat zei gisteravond demissionair minister Max van der Stoel (buitenlandse zaken) op de eerste verkiezings bijeenkomst van de Vlaardingse PvdA, Van der Stoel had het daarbij over het schenden van de mensenrechten. Max van der Stoel Koninklij bezoe i so ep el l verlopen Overmoedig geworden door dit kordate optreden van hun klasgenoten stapten twee andere kinderen uit de klas naar hun meester Monster toe met de vraag of ze een handtekening van Juliana mochten vragen. Dat ging de meester echter net even te ver, dus die daad tegen het protocol ging niet door. Het bezoek van Koningin Ju liana aan Schiedam is gisteren zeer gladjes verlopen. Ook al omdat de Schiedammers het voor het grootste deel af heten weten; de horden langs de weg van weleer komen m het geheel niet meer voor en zelfs het aan tal vlaggen dat uitgestoken wordt is niet meer je dat Alle maal tot grote vreugde van de koningin zelf overigens, want zij heeft nooit verbloemd een uit gesproken hekel te hebben aan al dat officiële gedoe rond haar persoontje. Die hekel liet ze op het poli tiebureau aan de Lange Niepwstraat ook wel even mer ken toen ze daar een les bij woonde. Stiekum onder de les kwam het gezelschap bestaande uit onder andere de koningin, de commissaris van de koningin, burgemeester Lems, de commis saris van politie en de particu liere secretarissen van Juliana binnen, om de laatste den mi nuten van de les mee te maken. In de verduisterde zaal kon de koningin de weg niet zo goed vinden, en kwam daardoor niet op de voor haar bestemde "ere- zetel" terecht, maar op een ge woon recht stoeltje. Het hele ge volg dat trachtte de koningin in de gemakkelijke zetel te doen plaatsnemen kreeg geïrriteerd toegesnauwd: "Mag ik alsjeblieft zitten waar ik zelf wil?" De zesdeklassers van de Gunningh school gingen samen met de po litiemannen Van Biezen en Van Houwelingen onverstoorbaar door met hun les. Deze lessen vinden plaats in het kader van het lagere school-projekt "De politie en wij" en het was puur toeval dat daarvoor nu de Dr. Gunninghschool aan de beurt was. De kinderen hadden één strop; gewoonlijk zit er aan een bezoek aam het bureau ook een bezoek aan de politiegarage vast Dat ging gisteren helaas niet door, want alle wagens wa ren op straat te vinden om de wacht over Schiedam en de ko ningin te houden. Na haar bezoek aan het poli tiebureau gingen de konmgm en haar gevolg naar het Stadskan toor om aldaar de lunch te ge bruiken. Een klem groepje jui chenden begroette de koningin bij aankomst aan het Stadskan toor, waar ook de drumband met de toepasselijke naam "Ju liana" stond opgesteld. Tijdens deze lunch - die niet toeganke lijk was voor de pers - werden de diverse wethouders aan de koningin voorgesteld. Aan het begin van de middag nam het gezelschap weer plaats .in de zwarte limousine om aan een korte rondrit door Schiedam te beginnen. Hare Majesteit had haar voorkeur uitgesproken voor de Schiedamse molens, zo dat die - weliswaar vanuit de auto - bekeken werden. Via de Hoogstraat arriveerde het gezel schap rond half dne t'ij het Ste delijk Museum om daar de Ko ninklijke Subsidie,, voor de Schilderkunst uit te reiken. Maar liefst 175 kunstenaars uit heel Nederland hebben werk ingestuurd naar deze Schilders- wedstnjd waarvoor zes pnjzen van ƒ5.000 beschikbaar gesteld waren. De Schiedamse kunste naar Albert Verkade is éen van de zes die in de pnjzen is ge vallen en uit handen van de Koningin de envelop met inhoud mocht ontvangen. Na de les onderhield de ko ningin zich enige tijd met de kinderen. Behalve Albert Verkade vie len ook Frans van Veen (26, Breda), Peter Thijs (26, Tilburg), WW John van 't Slot (27, Rotterdam), Gerard Hendriks (28, 's Herto genbosch) en Hans van Winger den (26, s Hertogenbosch) in de prijzen. De 175 deelnemers hebben in totaal 525 werken ingezonden naar het Schiedamse museum; het merendeel van hen is echter werkzaam in de Rijnmond en in West Nederland. Juryvoorzitter Hans Paalman zei dan ook te betreuren dat uit de verderweg gelegen regio's (bijvoorbeeld uit het noorden van het land) op vallend weinig inzendingen wa ren. De kosten die het inzenden voor deze verder-weg-wonende kunstenaars moeten betalen, zijn volgens Paalman veelal on overkomelijk. De jury stelde dan ook voor een mogelijkheid te scheppen de inzendingen in het vervolg landelijk te doen vervoeren, opc. die ver voersproblemen meer voor rekening van de kunstenaar ko men. Van de 175 kunstenaars is na een eerste schifting door de jury - bestaande uit Hans Paalman, Jan Dijker, Peter Blokhuis, Jef Diederen, Cees Franse en Jac ques Frenken - een vijftigtal overgebleven. Ust deze overblij- venden zijn tenslotte negentien tevoorschijn gekomen die voor de slotbeoordeling in aanmer king kwamen. Hieruit zijn de uiteindelijke zes winnaars voortgekomen. De jury heeft echter zo weinig tijd gehad voor de jurering (drie dagen), dat er geen juryrapport is opgesteld. Na de prijsuitreiking hebben de Koningin en het gevolg de gehele tentoonstelling bekeken, waarna er informeel werd nage praat. Om half vijf precies stond de koninklijke auto voor de deur van het Stedelijk Mu seum om Juliana weer naar huis te brengen. Vijfenhalf uur werkbezoek aan Schiedam was voorbij en de organisatoren als mede de politie, burgemeester en BVD konden weer opgelucht adem halen. Alles was perfect verlopen en niet één Schiedam mer had de gevreesde rotte to maat voor de dag gehaald. MAASSLUIS - PvdA-vrouw Joke van der Meer is haar Maassluise vrouwelijke partijge- noten ontzettend dankbaar. Me de dankzij een actie van de Rooie Vrouwen, afdeling Maas sluis-Maasland, is zij bij de ko mende verkiezingen op een ver kiesbare plaats gekomen voor de Eerste Kamer. Op een ontwerplijst reikte zij in de kieskring Dordrecht - waaronder dit gebied valt - niet hoger dan een vijfde niet verkiesbare plaats. De strijd ging daarbij tussen Schiedam mer Jan Simons en Joke van der Meer. De niet door alle PvdA-ers even geliefde Simons leek het te gaan winnen. De Rooie Vrouwen hebben dat we ten te voorkomen. In een open brief aan Jokes partijgenoten m Maassluis schrijft zij: „De brief die jullie hebben verzonden naar alle contactvrouwen in het gewest Zuid-Holland heeft in druk gemaakt." Want op die manier hebben de Rooie Vrou wen andere afdelingen inge schakeld. „Toen ik via de afdeling Lei den vernam op welke manier er gelobbied werd, begonnen de ze nuwen mij parten te spelen," schrijft Joke van der Meer, die spannende tijden achter de rug heeft. Bij de definitieve vast stelling van de kandidatenlijst voor de Eerste Kamer werd het een nek-aan-nek race tussen de Schiedammer en de Maassluise. „Het water stond in mijn han den. Waarlijk een belevenis die ik niet snel zal vergeten," aldus Joke. Aan het einde van haar brief bedankt zij haar partijgenoten in Maassluis dan ook voor „de support (steun, red.) en solidari teit" „En voor de Tweede Ka merverkiezingen wil ik er - wellicht ten overvloede - op wijzen: stem een vrouw!" Voor haar is dit ook een belangrijkste zaken geweest waardoor zij van de vijfde onverkiesbare op de derde plaats terecht is gekomea De lijst van de PvdA telt even als trouwens van andere politie ke partijen nog maar weinig vrouwen. •VLAARDINGEN - Simca's 1100 blijken populair bij auto dieven. In de afgelopen dagen zijn er in deze omgeving drie gestolen en eenmaal werd een mislukte poging gedaan. Twee auto's zijn inmiddels terugge vonden. Vrijdagnacht we een witte Simca gestolen. De wagen, met het kenteken 40-44-TA, stond geparkeerd aan de Bernweg in Holy en had een waarde van drieduizend gulden. De auto is inmiddels teruggevonden. De rijkspolitie zag hem bij Lienden rijden en hield hem aan. De in zittenden, twee Schiedamse jon gens werden ter beschikking ge steld van de politie Schiedam, die een nader onderzoek instelt. Bij de Vlaardingse recherche kwam een aangifte binnen van een poging tot diefstal van een Simca, die aan de Madndweg eveneens m Holy stond De be drading was reeds doorverbon den. Men had de wagen dezelf de nacht willen ontvreemden, maar werd vermoedelijk ge stoord. Een blauwe auto van hetzelfde merk, werd aan de Ol- mzndreef in Holy-Noord aange troffen. Deze wagen bleek bij de politie van Schiedam als gesto len te boek te staan. s al -ej« we scb ka be de eet gei eer .„st V0O7 Johr dens het i Kt Oegi than tned sitei bta. Vi Hj/a min „riti stam Ami Mjgt door slacl als dien SCHIEDAM - De caravan op het terrein van de Scholenge meenschap Schravelant waarin allerlei dieren gehouden worden, is door onverlaten geplunderd. Een moeder konijn en haar dwergkonijntjes zijn uit de wa gen, verdwenen. Diverse leerlin gen van de school hebben van de diefstal van hun beestjes aangifte gedaan. De deur van de wagen werd opengebroken. SCHIEDAM - Een tuinhuisje op het Thurledecomplex is tot op de grond toe afgebrand. De oorzaak van de* brand in het huisje is nog niet bekend, maar vermoed wordt dat drie gasfles sen ontploft zijn. Een buurman had namelijk opeens een licht flits gezien waarop het huisje meteen in lichterlaaie stond. Voor de brandweer was er geen houden meer aan, het houten huisje brandde volledig af. SCHIEDAM - In de Lekstraat heeft de 16-jarige bromfietser M. van 't H. een achtjarig voet- gangertje aangereden. Dat was H.O. die een hoofdwond, een J kniewond en een hersenschud- I ding opliep. Hij is ermee in het 1 Noletziekenhuis opgenomen. De I aanrijding ontstond doordat Van j 't H. uitweek voor een tegenlig- - Hertstlkkeleuk In de keuken. ROTTERDAM - Toeristenvluchten van en naar het vliegveld Zestienhoven moeten niet zonder meer .vorden afgewezen. Eerst moet onderzocht worden de voor- en nadei-n zijn. Dat hebben het CDA en de VVD gisteren in de Rotterdamse raadscommissie Ver keer wethouder Mentink laten weten. De partijen reageerden daar mee op het plan van het college om de Rijksluchtvaartdienst (RLD) te adviseren de maat schappij Rotterdam Airlines (Christoffel Reizen) niet op Zes tienhoven toe te laten. Mentink heeft het CDA en de WD toe gezegd dat hij de brief die het college gaat schrijven naar de RLD eerst in de raadscommissie zal bespreken. De eventuele komst van Rot terdam Airlines naar Rotterdam 'kan betekenen dat het verlies dat Zestienhoven lijdt wordt te ruggebracht van 7,5 naar 4.5 miljoen gulden. „Deze besparing, die we in de schoot krijgen ge worpen, moeten we niet zonder meer afwijzen," aldus de libe raal Kerstholt Mentink zette daar tegenover dat de lawaaioverlast flink zal toenemen als de luchtvaart maatschappij wordt toe gelaten, een pak waarover de gemeente overigens geen zeggenschap heeft „Bovendien, aldus Men tink, „zouden zelfs voorstanders van het open houden van Zes tienhoven tegen de komst van Rotterdam Airlines moeten zijn omdat zij het vliegveld voor za- kenvluchten en niet voor toeris tenvluchten gebruikt willen zien." Directeur A. Vertinden van Rotterdam Airlines noemt de uitspraak van Mentink over de toename van geluidsoverlast een gissing. Volgens hem is de hou ding van de wethouder erg na delig voor zowel de werkgele genheid in Rotterdam als voor de toekomst van Zestienhoven. Directeur Verlinden beweert dat met een van start gaan van de luchtvaartonderneming het ex- ploitahetekort van Zestienhoven met twee tot drie miljoen terug gebracht kan worden. Verder zou de onderneming 150 mensen werk kunnen bieden. SCHIEDAM - De politie zoekt getuigen van een ongeval dat in de nacht van maandag op dins dag voor de Singelkerk heeft plaatsgevonden. Midden in de nacht kreeg de politie melding van het feit dat er een man op straat zou liggen. Dat bleek in derdaad zo te zijn. De onbeken de man was buiten kennis en had diepe wonden op het ach terhoofd. Onderzoek heeft in middels uitgewezen dat de man aangereden moet zijn door een motor. De plus minus 65-jaar oude man is wel bij kennis ge komen, maar heeft de politie nog niet kunnen inlichten om trent zijn identiteit en de oor zaak van het ongeval. De verhoudingen oost-west wil hij niet verder verscherpen door een harde opstelling te be trekken bij de komende confe rentie in Belgrado waar over de slotacte van het verdrag van Helsinki zal worden gesproken. Hij wil die harde opstelling niet, omdat daarmee de ontspanning op de langere termijn niet is ge diend. Zijn buitenlandse politiek vanuit de PvdA-visie is gencht op de stnjd tegen armoe, on recht en gencht op een vredes politiek. „Er is geen blijvende vrede mogelijk als de armoe zo groot blijft als 'ie nu is", aldus Van der Stoel tot zijn ongeveer 60 Vlaardingse partijgenoten. Van der Stoel heeft verwijten gekregen zich tweeslachtig op te stellen ten aanzien van Tsjecho- Slowakije, waar de mensenrech ten worden geschonden en Indo nesië inzake Oost-Timor waar politieke gevangenen worden gemarteld. „Wij meten daarbij niet met twee maten", aldus Van der Stoel, die verklaarde deze zaak al verscheidene malen met zijn Indonesische collega te hebben besproken. Over het zogenaamde mense lijke gezicht van het communis me zei de minister: „De onvrij heid is nog steeds troef in Oost- Europa. tn de Sowjet-Unie heerst nog steeds een straf auto ritair regime." Van der Stoel trachtte duidelijk te maken dat die vermenselijking van het communisme nog niet zo con creet merkbaar is daarbij o i kijkend naar Tsjecho-SlowakijZ waar streng wordt opgetreden tegen de ondertekenaars van Charta '77. Van der Stoel hecht veel waarde aan de naleving van ,de mensenrechten. "Dat vormt een onderdeel van het dagelijks be leid. Dat hoort ook zo," aldus de minister. "Ik ben daarbij wel eens een moralist genoemd. Maar als je nu ziet hoe Amerika zich ook zo krachtig opstelt in zake de mensenrechten voel je je gesteund." De demissionair minister is trouwens toch te rftpoVn»' r~i« e L 1 dat momenteel in Amerika wordt gevoerd sinds de komst van president Carter. "Het is een geweldige ver dienste van Carter dat hij zich uitspreekt tegen verdere ver spreiding van atoomwapens", al dus de minister. Hij sprak uit gebreid over het gevaar dat ont staat nu steeds meer landen de beschikking krijgen over pluto nium. omdat zij een kernreactor binnen de landsgrenzen hebben. Met plutonium kan een atoom bom worden gemaakt. Daarom pleitte Van der Stoel nogmaals voor het instellen van een inter nationaal toezicht op het beheer van plutonium. "Aan dit probleem is veel te weinig aandacht besteed. Het gekke is dat dit te weinig aan de orde is gekomen op het hoogste politieke niveau," aldus Van der Stoel, "als we er niet in slagen zo'n beheersmacht in te stellen, vrees ik dat binnen tien tot vijftien jaar we er zo'n twintig kemwapenlanden bij hebben." Van der Stoel zei tenslotte te verwachten dat het nog enige tijd kan duren voordat een be slissing wordt genomen over le vering aan Brazilië. "Het lijkt dat Brazilië zich wil neerleggen bij internationaal toezicht inza ke het plutonium. Maar tech« nisch is het een ingewikkelde zaak. Er wordt echter niets aan Brazilië geleverd zonder water dichte garanties." SCHIEDAM - In een winkel voor woninginrichting aan de Parkweg heeft een brandje voor 20 000 schade aangericht. De brand ontstond vermoedelijk door kortsluiting in een was automaat. De brandweer moest |\A

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2