Bekroond werk maar kort te zien Anonieme plakkers Burgemeester maakt kritische kanttekening tijdens bijeenkomst Eindelijk beweging in nienwboir v Noord Auto brandt totaal uit Weer 110 inwoners minder OerK m Films in 4 Molens Vertrek topmannen: Popconcert in Plantage schiédam Prijzen Telefooncellen rijker Bejaarde fietser aangereden ZATERDAG 30 APRIL 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Het re sultaat van de wedstrijd die is uitgeschreven door het Schiedamse Stedelijk Museum is dat het mu seum bomvol is. Men kwam bijkans 2alen te- kort om alle ingezonden werken te kunnen ophan gen. Dat is er dan ook de oorzaak van dat menig schilderstuk momenteel enigszins in de verdruk king hangt op de tentoon stelling die de naam „Ko ninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst" draagt. Het interieur met de draagbare televisie van Peter Thijs. SCHIEDAM Negen Schiedammers hebben gisteren de Dag van hun Leven gehad doordat zij bedeeld werden met een .Koninklijke Onderschei ding, welke namens Ko ningin Juliana op de re vers gespeld werd door burgemeester Lems. In de aula van het museum waren ruim honderd fa milieleden van de feest varkens aanwezig om de plechtigheid mee te ma ken. - v"" JLC 4 Si c jF. Jjq W" fl KMI SCHIEDAM - Enige tientallen werknemers van de scheepswerf Nieu we Waterweg zijn in con flict gekomen met de be stuurder van een perso nenauto. De mannen za ten in een bus die hen van het terrein af zou voeren, toen op hetzelfde momenf dat zij de afrit van de werf op zouden gaan de personenauto vanaf de andere kant hetzelfde wilde doen. SCHIEDAM - Het gaat er eindelijk op lijken dat er spijkers met koppen zullen worden geslagen omtrent de nieuwbouw wijk Schiedam-Noord. Maandagavond wordt daarover voor het laatst gesproken door de ge meentelijke adviescom missie voor de Ruimtelij ke Ordening, waarna de plannen een maand lang ter inzage worden gelegd voor iedere belangstellen de. y Werken van bijna 2< schilders De prijswinnaars van deze schiiderwedstrijd komen er ech ter goed af; van hen hangen er elk drie schildeijen in het mu seum, voor de overige inzenders is het schipperen geweest met de ruimte. Het Prentenkabinet in dit mu seum dat bij andere tentoonstel lingen altijd bestemd is om het subtielere werk te tonen, is deze keer volgehangen met schilder stukjes die het predikaat „met de hakken over de sloot" ver dienen. Tot verbijstering van de ma kers ervan en van de „gevestig de" schilders uit Schiedam en omgeving, hangt hier deze keer allerlei troep dat als grap is in gezonden door enkele bewoners van de kraakbuurt in de bin nenstad. Daarvoor worden dan ook nog eens prijzen gevraagd van 150.- tot 400 -. Er schijnt nog slechter werk ingeleverd te zijn want van de ruim vijfhon derd ingezonden schilderijen zijn er nog geen tweehonderd opgehangen. De prijzen van de schilderijen variëren van ƒ400.- tot ƒ10000.- voor zover ze te koop zijn. Opvallend is dat vele inzen dingen uit Schiedam, Dordrecht en Noord Brabant komen, ter wijl het hier om een landelijke wedstrijd ging. Nog opvallender is dat een Schiedammer, twee Boschenaren, een Tilburger en iemand uit Breda een prijs ge wonnen hebben. Daarbij is het aardig te weten dat twee leraren van de kunst academie in 's-Hertogenbosch in de jury hebben gezeten, alsook de Schiedamse museumdirecteur Hans Paalman. Deze jury heeft gezegd niet de tijd gehad te hebben om op papier te zetten of mondeling toe te lichten waarom die bepaalde kunste naars gewonnen hebben. Er is geen juryrapporrt. Van de Schiedamse kunste naar Albert Verkade hangen op deze tentoonstelling de (nu be- - 2- - - kroonde) werken, die hij ook al had ingezonden bij de tentoon stelling Schiedamse Ateliers II, die begin dit jaar in het mu seum in de Hoogstraat gehouden werd. Lijnen vormden het dui delijke hoofdbestanddeel van deze werken. Het werk van Gerard Hen driks ('s-Hertogenbosch) en Pe ter Thijs (Tilburg) verdient spe ciale vermelding. Vooral de drie werken van Hendriks zijn ver schrikkelijk knap en technisch perfect. Alledrie stellen ze men sen onder een wit laken voor; de eerste indruk is dat Hendriks een prop papier op het doek ge schilderd heeft, maar nadere be studering leert dat het een ver kreukeld laken met daaronder een gedaante voorstelt. Peter Thijs heeft drie schilde rijen hangen, die een minimaal ingericht interieur voorstellen waarin de portable televisie een hoofdrol vervult, terwij'i even eens op alledrie de schilderijen een neonbuis aan het plafond terugkeert. Van de bekroonde schilder Hans van Wingerden uit 's-Her togenbosch hangen de drie inge zonden werken in de bovenzaal van het museum; spiegelbeelden en telefooncellen drukken en belangrijk stempel op zijn werk. De voornamelijk in het rood schilderende Frans van Veen (Breda) die ook al gegrepen is door de dingen die je dagelijks op straat tegenkomt, heeft van de jury de meest in het oog springende plaats toegewezen gekregen bij deze tentoonstel ling. lyij binnenkomst in de be nedenzaal kijk je ernaar. De zesde man die ƒ5.000 heeft gewonnen bij deze tentoonstel ling is de Rotterdammer John van 't Slot wiens werk bij de opening van de tentoonstelling de minste aandapht en waarde ring trok van het aanwezige kunstenaarsvolkje. Ter gelegenheid van deze bij zondere tentoonstelling heeft het museum alie werken die het in eigen bezit heeft en die ooit be kroond zijn m de grote zaal van het museum opgehangen. Op 16 mei worden alle schil derijen aan de eventuele kopers meegegeven of aan de maker teruggegeven. Het museum is dagelijks geopend en is vrij toe gankelijk. JEANNET RENSEMA VLAARDINGEN - Onbeken den hebben een cynisch affiche geplakt op een verkiezingsbord aan de Blokmakersplaats in Vlaardingen. Naast een origi neel plakkaat van de VVD is nu de tekst verschenen: „De rijken moeten nog njker wor den, Stem VVD." Het affiche wekte bij de voorbijgangers verbazing. Vast staat dat in ieder geval de WD niet aan sprakelijk is voor deze poster. De plakker zal wel anoniem blijven. Het affiche is een ont- werp van de Westduitser Klaus Staeck, die politieke plakkaten maakt. In zijn vaderland zijn zijn werken regelmatig onder werp van verhitte discussies. Zo hebben CDU-politici oiat bij de opening van een expositie van zijn werk hard toegeslagen en zijn werken van de wanden gegrist en verscheurd. Klaus Staeck heeft nu 'drie Nederlandse affiches gemaakt, die in de verkiezingsstijd ge bruikt kunnen worden: „Eén ervan heeft als tekst: „Nostalgie is nog geen reden om CDA te stemmen". Daaronder vier oude mannetjes op een bank, die sprekend lijken op Van Agt, Steenkamp, monsigneur Gigssen en Andnessen. De tweede gaat over de milieuverontreiniging en de derde over de VVD. Het zijn letterlijke vertalin gen van zijn Duitse werk. Ze zijn gemaakt voor het maand blad Limburg Express, die de exclusieve rechten heeft weten té venverven voor Staeck's pro- dukties. De affiches ivorden ook los verkocht door het Lim burgs blad. Op die manier is waarschijnlijk een exemplaar in Vlaardingen beland. Voorbijgangers kijken vaak twee keer naar de tekst en fronsen hun wenkbrauwen Het affiche is namelijk zo gemaakt, dat het op een echte propagan- da-actie van de VVD lijkt. Die indruk wordt in Vlaardingen nog eens verstevigd doordat ket rechts van een andere VVD-af- fiche is geplakt. SCHIEDAM - In het dienstencentrum De 4 Mo lens zal morgenmiddag het jeugdorkest van Wilton Fijenoord optreden voor de bezoekers van de Vrij En- tree-bijeenkomst. Deze middag duurt van 2 tot 5 uur. Eén van de regelmatige bezoekers van het centrum, de heer Schreuer, zal enke le zelfgemaakte films ver tonen. Schreuer is actief lid van de smalfilmclub De Driehoek, waar hij onder meer natuurfilms en docu mentaires heeft geblaakt. Ook vertoont hij een speel- filmpje. Negen lintjes uiige, eikt in Schiedam Chauffeurs op de vuist Burgemeester Lems plaatste enkele kritische kanttekeningen bij de uitreiking. Lems heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij geen voorstan der is van het Lintjeswezen. Toch reikt hij ze met grote re gelmaat uit; onder meer twee maal per maand bij Wilton. Alvorens in het museum de negen onderscheiden Schiedam- i mere toe te spreken, had Lems ook al bij Wilton Fijenoord der tig onderscheidingen uitgedeeld. Die zijn terecht gekomen bij mensen die 25 en 40 jaar bij dat bedrijf in dienst zijn. In het museum memoreerde Lems nog even aan de feest- week die Schiedam gekend heeft met het koninklijk bezoek, de koninklijke lintjes en de ko ninklijke verjaardag van van daag. Hij greep de gelegenheid aan om de kritiek, die de afge lopen dagen over de gemeente lijke hoofden is uitgestort ten aanzien van het koninklijk be zoek, te weerleggen. „Mensen hebben er kritiek op gegeven dat wij niet heel Schie- t dam hadden opgeroepen om massaal de vlaggen uit te han gen toen de koningin hier op werkbezoek was. Welnu, het is niet normaal om tijdens zo'n ge woon werkgezoek bijzondere «sï" Nu is die op- en afrit ter plaatse zó smal dat er slechts één voertuig tegelijkertijd kan rijden. Geen van beiden wilde echter wijken. De bestuurder van de perso nenauto - de 21-jarige Rotter dammer C. A. van M. was zo onverstandig om zich in de autobus te wagen en in discus sie te treden met de bestuurder. Die discussie liep echter al gauw uit op een handgemeen. Zes mensen uit de bus meng den zich eveneens in de ruzie en sloegen de Rotterdammer via de voorruit naar buiten. De man liep geen ernstige verwondingen op. maar overweegt toch om een aanklacht wegens mishandeling in te dienen. De personenauto heeft uiteindelijk de op-/afrit vrijgemaakt voor de andere partij. dingen te doen, daar houdt de komngm niet van," aldus Lems Ook de kritiek die vnjwel elk jaar gespuid wordt over de Lintjesregen zei Lems niet ge-' heel terecht te vinden. Als te genstander van de Lintjesregen, zei hij zich best te kunnen in denken dat andere mensen het als een hoogtepunt m hun leven zien als ze koninklijk onder scheiden worden. „Die vrijheid moeten ze hebben" gaf Lems als zijn mening te kennen. „Het is zinloos om allerlei be staande zaken af te breken, zon der er iets nieuws voor in de plaats te brengen. En gebaren als het geven van onderschei dingen zijn de kruiden in onze samenleving," aldus Lems, voor dat hij de negen mensen de lintjes opspeldde. In totaal zijn dit jaar aan de vooravond van de verjaardag van de koningin 2500 lintjes uit gereikt. Op de foto burgemeester Lems temidden van de Onderscheide nen: mevrouw Jongste, en de heren Kostense, De Wolff, Van Raay, Van Haasteren, Mulder, Klootwijk. Kijtdewilligen en yerhoeff. Het is de bedoeling dat die terinzagelegging op 5 mei start, zodat er op 5 juni mee gestopt kan worden. De ge meenteraadsvergadering van 20 juni zal als belangrijkste onderwerp Schiedam Noord hebben. Daar valt dan uit eindelijk de beslissing wan neer er gebouwd kan wor den in Noord en vooral hoe er gebouwd zal worden. Dat alles erg soepel zal gaan verlopen lijkt echter een utopie. Vermoedelijk zullen veel Schie dammers en andere belangheb benden bezwaar aantekenen te gen de plannen die de gemeente heeft met Noord, zodat alles, óp *V", p-'/h de lange baan terecht zal ko men. Op die lange baan liggen bij voorbeeld ook al jarenlang de plannen voor de binnenstad. Met een beetje tegenslag kan de gemeente haar plannen om in Noord iets te gaan doen pas over een jaar of vijf realiseren. Na al vele malen over de plannen gepraat te hebben, vindt maandagavond de finale discussie over dit hete hangijzer plaats. Dat zal gebeuren in het stadhuisje op de Grote Markt, waar de commissie voor R.O. voor de verandering eens verga dert. Die vergadering begint om acht uur en is openbaar. Schie dam Noord is het,enige onder werp. «SCHIEDAM Op het Nieuw- landplein heeft de auto van de 33-jarige mevrouw M. G. L. in de brand gestaan en moest door de brandweer geblust worden. Kortsluiting in de motor is ver moedelijk de oorzaak van de brand geweest. De auto raakte total loss. De brandweer heeft nog een keertje moeten uitrukken en wel naar het terrein van het aannemingsbedrijf Simons aan de Lange Nieuwstraat waar de inhoud van een container m brand was geraakt. Lassers op het terrein hadden niet gemerkt dat er een vonkje in de cont ainer viel. Slechts afval ver brandde. Weer onrust bij Gusto SCHIEDAM - Onder de werknemers van de IHC-Gusto is op nieuw onrust ontstaan door het bericht dat twee topmensen het bedrijf gaan veriaten. Dat zijn ir. J. Sjouke en de heer L. van Putten. De ene is directeur van het bedrijf, de andere Bedrijfsleider. In een extra uitgave van het niet-offïciële bedrijfskrantje "Vijf kant" maken personeelsleden melding van het feit dat "de ratten het zinkende schip verlaten". De mededeling over het ver trek van de beide topmensen heeft de overige werknemers enige schrik aangejaagd. "De heren die de mond vol hadden van; de Gusto redt het wel als wij maar harder gingen werken, knijpen er tussenuit," aldus de redactie van dat blad. De arbeiders vragen zich af of het voor hen nog wel zin heeft er alles aan te doen om'de werf Gusto van een wisse ondergang te redden, als de mensen in de leiding stuk voor stuk de boel in de steek laat. „Het lijkt erop dat de Raad van Bestuur de tactiek volgt van de Gusto dood te laten bloeden en onrust te zaaien, want dan gaan de mensen van zelf we! weg," aldus de werkne mers. Zij zijn echter van me ning dat het grootste deel van de mensen met meer aan de slag komt als ze de Gusto zou den verlaten. „Dus, erop of eronder" is het motto dat wordt aangedragen door de verontrus te werknemers De heer Sjouke (één van de twee directeuren van de werf) heeft per 1 juni ontslag geno men om bij Swarttouw's Haven bedrijf in Rotterdam in dienst te treden ais directeur; de heer Van Putten gaat naar de werf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht. SCHIEDAM De 79-jarige Schiedamse heer O. Verkerk is na een verkeersongeluk op het Marconiplein in Rotterdam met hoofdletsel in het Gemeentezie kenhuis opgenomen. De bejaar de man reed op zijn fiets, toen hij op de kruising van Franse-' laan en Marconiplein door een personenauto werd aangereden. SCHIEDAM - De medewer kers van de jongerensocieteit De Tempel hebben voor vandaag een popconcert georganiseerd dat in een muziektent' in de Plantage zal worden -gehouden. De groepen die zullen optreden zijn Alveo, Flails, Iron Earth, Massada en Browns Ville Ben nett. Het concert begint om twee uur en zal tot ver in de avond doorgaan. SCHIEDAM - Het inwonertal van deze stad is in de maand maart met honderdentien ver minderd. Nu wonen er nog slechts 76.570 mensen in Schie dam, weet het gemeentelijk Be volkingsbureau te melden. In maart zijn er in Schiedam 65 mensjes eeboren, terwijl er 63 zijn overleden. 202 mensen hebben zich gedu rende die maand in deze stad gevestigd, maar daar tegenover staan 314 die de stad de rug toe keerden. Degenen die zich hier vestigden kwamen voornamelijk uit Rotterdam, Vlaardingen en het buitenland. De vertrekken- den vestigden zich over het al gemeen eveneens in Rotterdam, Vlaardingen en het buitenland.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2