Gemeente onderzoekt krediet-waardigheid Broodbakwedstrijd een gmot succes m Ruim 800 Schiedam mers op de fiets Drie verkeers ongevallen Portefeuille weg Engelse militairen melden zich bij politie Vemiel- partijen Dagje uit met Nivon Afsluiting winterseizoen D'66-bijeenkomst :"<r Jongens breken auto open Ptezierrit met wak Mandoline- concert schiédam Inoek Hard Edge MAANDAG 9 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 De Rotterdamse „Krottenkoning" H. J. P. Fennis. W J&f Ï4JP mmw- X mm I Dertig personen leverden afgelopen zaterdagmiddag een eigen gebakken brood in. mimMiiimmmmmiHmiiniuiinMiRifnmii Inlegoverschot blijft groeien - (Door HANS LEYTE) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum aan de Hoog straat herbergt momenteel twee tentoonstellingen die er weer een beetje uitspringen: Eskimokunst en werk van de zogebeten Hard Edgegroep- Beide tentoonstellingen zijn afkomstig uit Canada. Ter gelegenheid van de ope ning was de Canadese ambassadeur in Nederland Dr. Saul F. Rae afgelopen vrijdagavond naar het museum gekomen. Dit ook al omdat de Canadese ambassade nauw bij de organisatie van de beide tentoonstellingen was betrokken. Kunst van de bewoners van Noord- Canada. 'Krottenikonin g' F ennis actief in Sdiiedam SCHIEDAM Op het Stadskantoor wordt momenteel de kredietwaardigheid van de Rotterdamse huisbaas H. J. P. Fennis onderzocht. Fennis die in de oude Rotterdamse wij ken „De Krottenkoning" wordt genoemd, doet pogingen om het erfpachtrecht van een stuk grond in het industriegebied dat rond de 's-Gravelandseweg ligt, in handen te krijgen. Bij de gemeente is men geschrokken van de berichten dat Fennis die in de Maasstad duizenden oude woningen bezit, bij de gemeente Rotterdam voor meer dan een half miljoen gulden in de schuld staat. Het erfpachtrecht van het stukje grond waar het om gaat is momenteel nog in handen van Bisam bv. Het hoofdkantoor van deze onderneming is gevestigd aan de Viaardingweg in het Rotterdamse industriegebied de Spaanse Polder. Om het erfpachtrecht in han den te krijgen heeft Fennis ge bruik gemaakt van één van de namen waaronder hij opereert: de Handels- en Investerings Maatschappij BV (HIM). Bij de gemeente doet men enorm ge heimzinnig over deze kwestie. Zeker is echter wel dat men al les in het werk stelt om de waarheid over de BV HIM en de erfpachtrechttransactie boven tafel te knjgen. Het was CDA-fractievoorzit- ster Rietje Taverne die kortge leden tijdens één van de beslo ten vergaderingen van de raads commissie grondzaken de op merking maakte dat huisbaas Fennis weieens achter de over name van het erfpachtrecht van het stuk grond zou kunnen zit ten. Zijzelf wil nu niets over dit onderwerp zeggen: „Ik vind het niet juist om er iets over te zeg gen. Het gaat om een besloten vergadering, laat de wethouder het maar doen". Wethouder Rei- riier Scheeres van financiën weigerde echter ook antwoord te geven op vragen van onze kant Wel is gebleken dat men bij de gemeente mevrouw Taverne enorm dankbaar is voor het ma ken van opmerkingen omtrent de overname van het erf pachtrecht Officieel zegt de ge meente dat het normaal is dat iedereen die een erfpachtrecht wil krijgen, op zijn krediet waardigheid wordt onderzocht Het is echter duidelijk dat men op het Stadskantoor geschrok ken is van de reputatie van huisbaas Fennis en dat men al les in het werk zal stellen om te voorkomen, dat hij in Schiedam vaste voet aan de grond krijgt Bij de gemeente heeft men al met lede ogen moeten aanzien dat „De Krottenkoning" er op slinkse wijze in is geslaagd een aantal huizen in de Station straat in handen te krijgen. Hoewel het onderzoek naar de kredietwaardigheid van de heer Fennis nog in volle gang is, zijn leden van de genoemde raads commissie grondzaken er nu al van overtuigd dat de huisbaas geen toestemming zal krijgen om het erfpachtrecht van Bisam bv over te nemen. SCHIEDAM - Het afgelopen weekend hebben er drie ver keersongevallen plaatsgevonden waarbij de GG en GD moest optreden. Zaterdagmiddag kwam de 77-jarige Schiedamse R. ten val op de hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de Rembrandtlaan. Zij werd voor behandelingen van een aantal wonden aan neus en handen naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd. Door nog onbekende oorzaak kwam de 16-jarige A.L. afgelo pen zaterdagavond met brom mer en al te vallen op de Rot- terdamsedijk. Hij is met onbe kend letsel opgenomen in het GZ. Te hard rijden was er de oor zaak van dat de 36-jarige CJ.M.N. uit Leidschemdam gis termorgen op Rijksweg 20 in de buurt van het Kethelplein de macht over het stuur van haar auto verloor. De auto raakte in een slip en kwam tegen de vangrail tot stilstand. De elfjari ge C. v. H eveneens afkomstig irt Leidschendam die naast haar zat, liep door de klap een wond boven het rechteroog op. Het meisje moest voor behandeling naar het Gemeenteziekenhuis worden vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. SCHIEDAM Een onbekend gebleven man heeft afgelopen zaterdagmiddag de portefeuille gestolen van de 70-jarige H.v.R. van Galerie Passage. In de por tefeuille van de galeriehouder zat een bedrag van van 1700 gulden. De man stapte de schilderijen winkel binnen met de medede ling dat hij een schilderij voor moederdag kwam kopen. Ter wij! de galeriehouder achter de winkel, bezig was om het aan gewezen kunstwerk in te lijsten, slaagde de man er in de porte feuille van Van R. uit diens col bertjasje te halen dat in de winkel hing. Op het moment dat Van R. in de winkel terugkeer de was de dader verdwenen. 7^4 SCHIEDAM - Precies 851 Schiedammers zijn afgelopen za terdag op de fiets gestapt om aan de landelijke Fietsdag mee te doen. Voor Schiedammers liep de route die tussen de dertig en veertig kilometer lang was, gro tendeels door Midden-Delfland. De 851 fietsers startten en fi nishten bi) het ANWB-kantoor aan de Parkweg. Organisatoren die zich daar bezighielden met het inschrijven van deelnemers en het uitreiken van medailles zeiden, dat het aantal fietsers ge lijk was aan dat van vorig jaar. Op de foto de terugkomst van een aantal fietsers bij het ANWB-kantoor. SCHIEDAM - Het zelf bakken van brood is momenteel weer erg in. Dat bleek overduidelijk tijdens de broodbak- wedstrijd die afgelopen zaterdag ter gelegenheid van de jaarlijkse molendag werd gehouden. Dertig personen lever den bij molen De Vrijheid een eigen gebakken brood in, om bet door een deskundige jury te laten keuren. Naast een groot aantal Schie damse broden waren er broden bij van amteurbakkers afkom stig uit Vlaardmgen, Alexander- -polder, Rotterdam en Rozen burg. Bakker Hollander uit de Nieuwe Maasstraat die namens het bakkersgilde in de jury zat zei over de ingeleverde broden: "De hoeveel brood is ontzettend gevarieerd. Het is natuurlijk leuk dat mensen hun eigen brood bakken, maar het gaat ten koste van ons.! Een ander jurylid mevrouw Suijker uit Vlaardingen, bakt al ongeveer drie jaar haar eigen brood en koopt het nooit meer bij de professionele bakker. Zij zei over de broodbakwedstrijd: "Ik vind het vreselijk mooi al die die broden. Er doen zoveel enthousiaste mensen aan mee, dat had ik voor een eerste keer nooit verwacht" Alle dertig broden die uit vol- korenmeel van molen De Vrij heid waren gebakken, werden door de jury onder meer ge keurd op bakaard, de kleur van korst en kruim en de afwerking. Iedere deelnemer kreeg een formulier met daarop de resultaten van de keuring. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur was de uitslag van de keuring bekend. De eerste prijs, vijftig kilo meel van molen De Vrijheid werd gewonnen door mevrouw Van Dam an het Griegplein, de tweede prijs in de vorm van dertig kilo meel was voor mevrouw Cramer uit Rozenburg en de derde prijs in de vorm van twintig kilo meel was voor mevrouw Hoogewo- nrng van het Faassenplein. Om dat mevrouw Leuver uit de Oosterstraat volgens de jury een bijzonder goed brood had ge bakken maar er krenten in had verwerkt kreeg ze een troost prijs: tien kilo Vrijheidsmeel. het is vrijwel zeker dat de broodbakwedstrijd volgend jaar wordt herhaald. SCHIEDAM - De politie heeft afgelopen zaterdag op de Nieuwpoortweg in de 's-Grave- landsepolder twee negenjarige jongens aangehouden. De twee: J. v.d. W, en E. de B. hadden een enorme overall aangetrok ken en een hoeveelheid cassette bandjes, zonnebrillen en sleutels bij zich. In eerste instantie zeiden ze dat ze de artikelen van thuis hadden meegenomen. Later be kenden ze op het politiebureau dat ze de cabine van een vrachtwagen hadden opengebro ken, die op de 's-Gravelandse weg stond geparkeerd. De 33-jarige Schiedammer A. B. is afgelopen zaterdagmorgen in de Lange Kerkstraat aange houden omdat hij op een fiets reed die als vermist stond opge geven. Gistermorgen bekende hij tijdens een verhoor dat hij de fiets kortgeleden had gesto len. SCHIEDAM - Een aantal on bekend gebleven jongens heeft zaterdagmiddag op het terrein van de Hollandse "Wegenbouw maatschappij aan de Hargalaan een plezierritje met een wals gemaakt Op het moment dat de -»■ i politie arriveerde gingen de jon gens er vandoor. Het was voor de jongens een koud kunstje ge weest om de wals op gang te krijgen, omdat men vergeten was het sleuteltje uit het cont act te halen. SCHIEDAM - Het inlegover schot van de Stichting Spaar bank Anno 1820 blijft groeien. Dit blijkt uit de cijfers over de maand april. Toen werd 21.1 miljoen gulden ingelegd en 20.4 miljoen gulden terugbetaald; een inlegoverschot dus van ze ven ton. In dezelfde maand van het afgelopen jaar werd er bij de spaarbank in totaal 18.5 mil joen gulden ingelegd en 17 5 miljoen terugbetaald. Het totale inlegoverschot over de eerste vier maanden van dit jaar bedraagt nu 5.5 miljoen gulden. Het totale inleggerste goed was op dertig april 175.2 miljoen gulden. Op de laatste apnldag van 1976 bedroeg dit tegoed 156.8 miljoen guldea liiuiiiiiHiniiiiiiiiiiiiifiiHiiiiiiiiiniiiiiNitiimm SCHIEDAM Twee uit Groot-Britannië afkomstige mi litairen hebben zich afgelopen weekend gemeld op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. Het gaat bierbij om de 21-jarige E. P. en de 18-jarige N. .C. D. bel den woonachtig in Schotland en tijdelijk gelegerd in het West- duitse Munster. Bij de politie is men ervan overtuigd dat het tweetal niet was gedeserteerd, maar dat ze enkele dagen waren wezen stap pen. De twee Britten rijn in middels 'overgedragen aan de marechaussee in Rotterdam. Fraai stukje Canada in Stedelijk Museum SCHIEDAM Onbekenden hebben de gemeentelijke krui dentuin die achter de huishoud school De Hargahof aan de Va- leriusstraat ligt, grotendeels ver nield. De onlangs aangelegde kruiden bedden werden vertrapt, tevens moest de omheining het ontgelden. In drie flats op het Schutters veld zijn in totaal tien postbus sen opengebroken. Het is nog niet bekend of er iets uit de bussen wordt vermist De politie heeft de PTT ingeschakeld. SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van het Nivon maakt komende zondag 15 mei een trip naar Arnhem en omgeving. Er wordt daarbij ondermeer een boottocht over de Rijn gemaakt Het dagje uit begint zondag morgen om kwart over acht bij het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat Leden van het Ni von moeten vijftien gulden be talen, niet-leden twintig gulden. Wie de dagtocht wil meemaken moet zich zo snel mogelijk opge ven bij het secretariaat van het Nivon, Damlaan 242, tel. 708486. SCHIEDAM Hoewe! het al volop lente is, wordt morgen middag ia het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan het winterseizoen af gesloten. Dit gebeurt in de vorm van een cabaretmiddag waarbij Hans Borghardt een soort one- manshow geeft Toegangskaarten kosten 2£0 per stuk, bij die prijs zit een consumptie in de pauze inbegre pen. De kaarten zijn verkrijg baar in het dienstencentrum zelf. Ambassadeur Saul zei tijdens de opening van de beide ten toonstellingen dat hij een beetje het gevoel had, dat kunst vanuit Canada naar Nederland over brengen net zoiets was als het dragen van water naar de zee. Dit omdat Nederland van zich zelf al zoveel kunst bezit. De naam Eskimo is eigenlijk een scheldnaam hetgeen rauw SCHIEDAM - D"66 houdt morgenavond een verkiezings bijeenkomst in gebouw Irene op de Nieuwe Haven. Tijdens de bijeenkomst spreekt Doeke Els- ma, fractievoorzitter voor D'66 ,in de Eerste Kamer. De politie ke avond begint om acht uur. SCHIEDAM De Schiedamse mandolinevereniging O.N.I. geeft morgenavond het jaarlijkse con cert in de grote zaal van dans school Sitton op de Lange Ha ven. Na afloop ervan wordt er een feest gehouden. Mensen die dit concert willen bijwonen, moeten contact opnemen met mejuffrouw F.J. Bijl, Singel 7, tel. 26 72 28, de toegang is gratis. vleeseter betekend. In Canada noemt men de mensen die in het meest noordelijke deel van dat enorme land wonen ook wel Inoeks. De tentoonstelling die in de entreezaai van het museum is te vinden bestaat voor een klein deel uit gebruiksvoorwer pen van de Inoeks'zoals: mes sen, zwepen en sneeuwbrillen. Het overgrote deel is echter de kunst die de Eskimo ofwel de Inoek maakt Met die kunst beelden de be woners van Noord-Canada hun dagelijks leven uit: het op jacht gaan, hun opvatting van hui selijk leven, hun angst voor de geesten waarin ze veelal gelo ven. De kunst ontstaat uit de schaarse middelen die in de poolgebieden zijn ,te vinden: walvisbeen, speksteen, ivoor, hout hoorn en rendierhuid. Op vaak primitieve maar tref fende wijze laten Eskimo's met hun kunst beelden uit hun da gelijkse wereld zien. Naast een groot aantal kleine beelden zijn er wandkleden en tekeningen evenals grafisch werk van de Inoeks in het'museum te vin den. Bij het zien van de Eskimo kunst ontstaat veelal een gevoel van verbazing maar toch ook een gevoel van boosheid. Boos heid omdat de Inoeks uit Noord-Canada allang geen kunst meer maken voor hun eigen omgeving maar voor de keihar de mensen van de duurdere souvenirindustrie. Een deel van de Eskimokunstcollectie is dan ook in het museum te koop. Na Schiedam gaat de tentoon stelling naar het cultureel cen trum De Muzeval in Emmen. Hard Edge is een kunststro ming die in 1955 in Canada is ontstaan. De collectie die mo menteel in de rechterbovenzaa! van hetmuseum is te zien, is tussen 1970 en 1973 bijelkaar ge voegd. De Hard Edgekunst staat recht tegenover die van de Es kimo's. Het zijn abstracte schil derijen vol eenvoudige lijnen en vlakken. De gebruikte kleuren zijn keihard en soms mierzoet Het kijken naar Hard Edge kunst is grappig, terwijl het kij ken naar de Esktmokunst boeiend is. Na Schiedam is de Hard Ed- gecollectie nog in Nijmegen en Tilburg te zien. Beide Canadese tentoonstellingen duren tot zes iuni.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2