Hvtmmm II La Pasionaria terug in Spanje 1 I 'Pensioen naar keuze Zestien proeent meer misdrijven Germaine popvrouw van t jaar Van Heezik bij AVR afgetreden X' Wethouder contra burgemeester hoofdredacteur herm an wig bold HVyCADILLAC INFORMATIE OVER BEZORGING: Na 38 jaar ballingschap Caliaghan dreigt met vertrek Schipper verdronken .esddssk kado. ¥o!k. WBÊÊÊÊÈÊÊÊÈÈëË zie pagina «^«pils-ia iet Site ¥rl{@ Mm^ê ff V*NL» - 1 SÜ1 Sï«s& Zaterdag 14 mei 1977 32e jaargang no. 9187 La Pasionaria. Meer zon Hoogtepunt inde nieuwe showroom van Euro - Autoservice Bel 010-147400 (géén ander nummer) Vraag naar de afdeling abonnee-service MADRID - Dolores „La Pasionaria" Ibarruri, voor zitster van de Spaanse Communistische Partij PCE is gisteravond na een ballingschap van 38 jaar in haar land teruggekeerd. Het toestel dat de 81-jarige „Pas siebloem" uit Moskou huiswaarts bracht, landde klok slag acht uur op de luchthaven van Madrid. te; r.yj (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ARNHEM - Het Openbaar Ministerie in Amsterdam stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar de Nederlandse Volksunie. Op een verkiezingsbij eenkomst in Utrecht zei minister Van Agt gisteravond, dat de justitie met het wetboek van strafrecht in de hand tegen de aan de komende verkiezingen deelne mende partij van Joop Glimmerveen gaat optreden. Verbod De vice-voorzitter van de Volksunie Hagenbeek rechts) en partijleider Joop Glimmerveen (tweede van rechts) worden samen met enkele medestanders door de politie de zaal van het Arnhemse hotel Carnegie uitgewerkt. Nieuwe verdachte miljoenenzwendel (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Fotograaf Guus de Jong is gisteren door De Telegraaf aan de dijk gezet. De 42-jarige fotojournalist kreeg aanvankelijk te horen dat zijn naam voortaan niet meer bij foto's zou worden gemeld en ten slotte dat hij niet meer hoeft terug te komen bij dat blad, omdat „er geen opdrach ten meer voor u inzitten." vv4 DEN HAAG - Vorig jaar zijn 519.000 misdrijven bij de politie bekend geworden. Dat is 16 procent ofwel 71.500 misdrijven meer dan in 1975. Vergeleken met de cijfers van 1966 betekent het een stijging van 186 pro cent. Deze cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gisteren bekendgemaakt. Olie niet duurder mmmmmmmsmmmmm (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De heer F. van Heezik is afgetre den als president-commissaris van de nv Afvalverwer king Rijnmond. Hij heeft het besluit genomen - zo meldt een woordvoerder van de AVR - om persoonlij ke redenen. Ontstaan TechnovumI blijft open Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat» x 100 cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. WP s SS§ Do dikke vriend van Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij Naam afzender: Adres: Plaats '4 1 B 8 "8 8 "8 8 8 8 8 8 -8 -8 -8 jf •^v.'i.'W'- Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 K«';ifavtoS! Op het vliegveld werd zij op gewacht door 300 dolenthousias te Spanjaarden die met rode vlaggen zwaaiden en de leus aanhieven: „Si! Si! Si! Dolores a Madrid!" De oude strijdster ver trok direct van de luchthaven naar een vergadering met PCE- kopstukken. De partij is nog pas zeven weken gelegaliseerd. La Pasionaria werd door wij len dictator Franco als doods- vijandin beschouwd. Ondanks haar hoge leeftijd staat zij kan didaat in de algemene verkie zingen van komende maand. Ze zal zondag weer voor het eerst in Spanje in het openbaar op treden. pp egn massabijeenkomst in Oviedo. de hoofdstad van haar kiesdistrict. Inmiddels dreigt de situatie in Baskenland de Spaanse regering volkomen uit de hand te lopen. Daar heeft de stakingsgolf zich uitgebreid en is het geweld toe genomen bij botsingen tussen betogers voor amnestie van po litieke gevangenen en de politie. In Pamplona stierf gisteren een 28-jarige demonstrant door een politiekogel. Een jongen van 15 jaar werd zwaargewond. Ook donderdag al verloor in Basken land een demonstrant het leven. cafes DEN HAAG - Het ka binet heeft gisteren beslo ten dat de bruine café's voorlopig zo mogen blij ven als ze zijn. Een aantal overgangsbepalingen van de Drank- en Horeca wet zal hiertoe worden gewij zigd. Volgens de huidige re geling zou een vrij groot aantal h~-»c*bedrijven per 1 januari 1978 moeten sluiten, omdat ze niet vol doen aan eisen van opper vlakte, hoogte en hygiëne. Het kabinet erkent de so ciale functie van het brui ne café en heeft nu be paald de grootte en de hygiëne daaraan onderge schikt te maken. Staatssecretaris Hen driks van Volksgezond heid heelt schriftelijk ex cuses aangeboden voor het gedrag van een van zijn ambte naren. Deze had in een onbewaakt ogenblik op het kabinetsformulier waarin het voorstel ge daan werd onder het hoofdstuk „mededeling van" gezet: Staatssecreta ris Schaefer in de Rooic Haan. Enkele zonnige perioden met slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, maxima ongeveer 14 graden. zon op onder .15 mei 05 47 21 27 16 m* 05*5 21,29 m«n op onder 04 37 18 43 05 0219.47 euro-autoservice scHsauicnO"37w<4 maandag t m vrijdag tot 19,00 uur, zaterdag tot 16.00 uur Justitie gaat optreden tegen Glimmerveen t,* is r s .v W deze linkse terreur. Daar kun nen ze op rekenen." Burgemees ter Roeien van Arnhem: „Glim merveen heeft royaal de kans gehad, maar nou is het afgelo-; pen." Hij toonde zich tevreden over het optreden van de politie.! Ook de organisatoren van hei; protest tegen de bijeenkomst van de NVÜ waren daar tevre den over. Directe aanleiding is de radio uitzending van de partij gister avond. Premier Den Uyl noem de die uitzending "stuitend, weerzinwekkend en zelfs walge lijk". Van Agt zei, dat de justi tie met dit optreden van de Volksunie geer: genoegen neemt. „Het is onvoorstelbaar." aldus de minister, „dat men nu nog zulke denkbeelden durft propa geren. De vrijheid van menings uiting is een groot goed. maar dat betekent niet dat iedereen de vrijheid heeft om zich schul dig te maken aan rassendiscri minatie." weg bij EINDHOVEN - In de zaak van de miljoenenoplichting van buitenlandse bedrijven heeft de Eindhovense politie een nieuwe verdachte, de 34-jarige R. M. uit Weert aangehouden. Samen met de eerder aangehouden A.R. vormt hij, aldus de politie, het brein achter de praktijken van de Eindhovense firma Big Star BV. De Jong is de fotograaf die vorig jaar met H. Knoop, hoofd redacteur van het weekblad Ac cent dat ook tot het Telegraaf concern behoort, uit Rusland te rugkeerde met materiaal over oorlogsmisdaden dat ten slotte leidde tot de aanhouding van Pieter Menten. Als reden voor zijn ontslag is De Jong officieel opgegeven „een interne beslissing". „Maar", aldus de fotograaf, „kwaad bloed heeft gezet dat ik een paar weken geleden niet heb willen meewerken aan een meinedige verklaring voor de rechter ten gunste van Knoop, in het belang van De Tele graaf." Die verklaring betrof het tijdstip waarop Accent in no vember vorig jaar op "de hoogte was van de geplande arrestatie van Menten. Knoop had De Jong dringend verzocht een la ter tijdstip te noemen. De Jong heeft die leugen in zijn oor spronkelijke getuigenis onlangs echter weer ingetrokken. Vanwege dat feit moet de fo tograaf woensdag in het proces- Menten voor de Amsterdamse rechtbank als getuige verschij nen. De derde dag van het proces, gisteren, heeft Menten voor het eerst aan het wankelen ge bracht. Mr. Habermehl, de offi cier van justitie, voerde onver wacht een nieuwe getuige op: de nu 64-jarige Hans Geisler, een Duitser die destijds met Menten zélf in het Einsatzkom- mando heeft gezeten, dat moor den beging in Polen. Geisler bracht eenfoto mee van „der Hollander" Menten, „met gleuf- hoed op." Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN LONDEN - De Britse -premier .Tames Caliaghan heeft gedreigd.op te stap pen vanwege de nog steeds toenemende deining rond de benoeming van zijn schoonzoon lot am bassadeur in Washington. Het dreigement moet Labour ertoe bewegen om de omstreden benoeming toch in het Lagerhuis goed te keuren. Zie ook pagina 7. De PvdA-Kamerleden Kosto en Molleman hebben de afgelo pen week aan de minister van Justitie gevraagd naar de moge lijkheden van strafvervolging en een eventueel verbod voor de NVU. Het is niet waarschijnlijk, dat het vóór de verkiezingen nog tot een verbod kan komen. Het strafrechtelijk onderzoek zou kunnen uitwijzen dat het feitelijk handelen van de Volks unie in strijd is met de openba re orde. Op grond daarvan kan de officier van Justitie ontbin ding van de partij aanvragen bij de rechter. Dat is. volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie, echter een vrij langdurige procedure. In Arnhem is gisteravond na nog geen tien minuten de eerste openbare vergadering van de Volksunie door de politie ont bonden, nadat er moeilijkheden waren uitgebroken. In de met 120 mensen overvolle zaal bra ken vechtpartijen uit. nadat één van de aanwezigen een rookbom gooide. De ordedienst van de partij wilde er daarop op los slaan met wapenstokken en lo den pijpen. De politie, die met veertig man aanwezig was, greep on middellijk in. Twee Amsterdam mers. de 28-jarige I. T. G. en de 30-jarige K. V„ werden gearres teerd wegens overtreding van de wapenwet. Zij waren in bezit van een wapenstok en een loden pijp- Glimmerveen en medestanders moesten door de politie afge voerd worden, wat echter niet zonder moeilijkheden gebeurde. Op straat vielen nog enkele ra ke klappen. Hier en daar bra ken vechtpartijen uit tussen voor- en tegenstanders. Glimmerveen schreeuwde nog. voordat hij werd afgevoerd: „Wij zullen wraak nemen op laf! Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR - Mevrouw M. P. Scheper-Bolwijn, wethouder van Onderwijs in de Noordhollandse ge meente Hoogwoud, heeft een kort geding aange spannen tegen burgemees ter W. F. Maat van die ge meente. De wethouder eist, dat beledigende opmerkin gen aan kaar adres, in een interview met de burge meester in het Noord hol lands Dagblad, worden te ruggenomen. De heer Maat had haar in die krant be ticht van „vies en voor honderd procent smerig spel". De moeilijkheden ont stonden over een brief van het college aan de leer-, krachten van de openbare school „De Adelaar" alj reactie op een ingezonden stuk van de leerkrachten in de plaatselijke pers, toaarin kritiek werd geuit op een PvdA-raadslid. Mevrouw Scheper zegt dat in het college teas af gesproken, dat de brief aan de leerkrachten ge heim zou blijven. De bur gemeester ontkent dat en heeft de brief in de open baarheid gebracht. ZIE PAGINA 3 's-Gravelandseweg 408, Schiedam, f Tel. 010-378444. V. buiten kantooruren 010-206591 J (Van onze parlementsredactie DEN HAAG - D'66-lijsttrek- ker Jan Terlouw heeft voorge steld een studie te maken van verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd tot 60 jaar. Ieder jaar daarna kan dan, al dus Terlouw, met goedvinden van zowel werkgever als werk nemer, de datum van pensione ring met een jaar worden uitge- steld met een maximum van tien jaar, dus tot de leeftijd van 70. De getallen 60 en 70 kunnen vol eens Terlouw ook vervangen worden door 62 en 68 of een an der getallenpaar. De achtergrond van deze ge dachte is dat het gemiddelde aantal arbeidsuren per man om laag moet, wil men de structu rele werkloosheid opheffen zon der de produktie te doen groeien. Het individu komt in dit voorstel meer tot zijn recht tegenover de massale regelingen van de staat. Degene die op zijn 60ste vermoeid is kan desge wenst met pensioen, zij die nog na hun 65ste op het toppunt van hun kunnen staan kunnen door gaan tot het 70ste jaar. ROTTERDAM De 60-jarige schipper J. de Haan is gisteren in Rotterdam verdronken. Hij zat in een roeiboot en is vermoedelijk onwel geworden en overboord gevallen. Het on geluk gebeurde bij zijn vracht schip, de Regina 6, die bij de Steenplaat, bij de Stadionweg voor anker lag. Het aantal opgehelderde mis drijven was zowel in 1975 als vorig jaar 32 procent. Vorig jaar betekende dat een aantal van 168,161. Het aantal agressieve misdrij ven bedroeg vorig jaar 50,000, waarvan het grootste deel (61 pet) wordt ingenomen door ver nielingen. Ten opzichte van 1975 is er een stijging van 19 pet., die vooral wordt veroorzaakt door de sterke stijging van de mis drijven tegen het leven (23 pet.) en vernielingen (21 pet.) Mis handeling nam toe met 17 pet. en de misdrijven tegen de open bare orde en gezag met 16 pet. Van de vermogensmisdrijven, die in totaal met 16 pet. stegen, liep alleen het aantal verduiste ringen een procent terug. jmtm (Van onze soc.-econ. redactie) NICOSIA - De voor 1 juli ge plande olieprijsverhoging van 5 procent gaat hoogswaarschijn- lijk niet door. Een meerderheid van de OPEC-landen. (Van een onzer verslaggevers) NTJVERDAL - Wegens de „openhartige en integere wijze waarop zij in haar radiopro gramma op de vrijdagavond in gaat op problemen van luiste raars" is VPRO-medewerkster Germaine Groenier uitgeroepen tot popvrouw van het jaar. Deze tweejaarlijkse onder scheiding werd eerder toegekend aan koningin Juliana en aan minister Irene Vorrink. De Stichting Sociaal Jongerencen trum in Nijverdal heeft Germai ne Groenier uitgenodigd de on derscheiding in ontvangst te ko men nemen tijdens een popfesti val op 22 mei in het openlucht theater van Nijverdal (Ov.). Ook heeft een rol gespeeld, dat begin maart aan het licht kwam dat Van Heezik eind vck rig jaar ƒ30.000 van de AVR had geleend. april uit de Rijnmondraad te stappen. De Ruiter zal hem voorlopig vervangen als president-com missaris. De lening gebeurde met mede weten van Rijnmond-gecommit teerde en vice-president-com- missaris van de AVR, drs. P. de Ruiter. Eind maart nam de Rijnmondraad een voorstel aan om de aandeelhoudersvergade ring van de AVR te adviseren Van Heezik te ontslaan. Van Heezik kondigde toen aan per 1 (Van onze soc.-econ. redactie) ROOSENDAAL - De bezet ting van het stalen ramenbedrijf Technovum te Roosendaal is gisteravond na drie weken be ëindigd. Het bedrijf blijft open. 5 (5 8 't, 1 -ES Hl

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1