Zalencentrum in elf jaar opgebouwd a eê Lekkage in flats Nieuwe auto beschadigd Bijtende stof in gezicht schiëdam 0* 'Mensonterend' af DANSEN IN 4 MOLENS ZATERDAG 14 MEI 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Na elf jaar lang dag-in-dag-uit de bezoekers en gebruikers van het ge bouw de Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven van koffie en meer voorzien te hebben, gaat het be heerdersechtpaar Wouters met pen sioen. Die elf jaar lang maakte het echtpaar weken van 100 uur of nog langer. Als enige compensatie gold de vrije zondag en drie weken vakantie per jaar. De rest van de tijd werd gevuld met koffiezetten, tafels verzorgen, za len verhuren en het immens grote ge bouw schoonhouden. Dat alles deden ze met z'n tweeen, zo nu en dan met hulp van een zoon of dochter. Mevrouw Wouters is dit jaar 67 ge worden, meneer Wouters wordt op Tweede Pinksterdag 65. Ze willen nu wel eens-rustig van hun „ouwe dag" genieten. Toch zullen ze het werk missen, weten ze nu al. Vanmiddag is er tussen twee en vier uur een afscheidsreceptie in de Chris telijke Sociale Belangen, waar het on getwijfeld storm zal lopen. Donderdag 26 mei is de allerlaatste dag dat de Wouters' als beheerders in het gebouw te vinden zijn. Met deze twee mensen die heel Schiedam wel een aantal keren op de koffie hebben gehad, spraken wij eer der deze week. SCHIEDAM - „Ik had nog wel jaren door kunnen gaan hier, maar ik wil het eigenlijk ook wel eens wat rustiger aandoen. Een jaar of tien wil ik er nog wel van genieten hoor. Dus we houden er maar mee op, hoewel we het wel moeilijk vinden. Je maakt hier een hoop vrienden en dat zullen we vast nog wel gaan missen," zegt beheerder Wouters, Tom voor de goede bekenden. Cognac SCHIEDAM - Wethou der Eef Collé van sociale zaken heeft vooralsnog de indruk dat de familie A. Cambaz onterecht uit de, flatwoning aan de Toon Verheijstraat is gezet. De huisuitzetting vond afge lopen woensdag plaats. Op het moment dat de inboedel op straat werd gedeponeerd, was er nie mand van de familie Cambaz in de flatwoning aanwezig. Mevrouw A. Wouters, de beroemde koffiezetster, bezig met het vullen van de laatste kopjes. T. Wouters voor "zijn" So ciale Belangen aan de Lange Haven. Concurrentie Prijsverhoging De groente-, fruit-, lapjes- en snoepmarkt krijgt er een broertje bij: een rommelmarkt. Waarschijnlijk ter hoog te van de Hema. SCHIEDAM - Schiedam krijgt een rommelmarkt welke onderdeel moet worden van de huidige (vrijdagse) weekmarkt op het Broersveld. In augus tus van dit jaar zal een en ander al gerealiseerd moeten zijn. Burgemeester en wet houders hebben in hun wekelijkse vergadering besloten tot de oprichting van die rommelmarkt. De flat aan de Toon Ver heijstraat waar de familie Cambaz uitgezet is. Wouters stopt ermee Hij en zijn vrouw zijn puur toevaihg het Schiedamse horeca- leven ingerold. „Elf jaar geleden kreeg ik rugklachten en werd voor een groot deel afgekeurd. Ik wist niet wat ik moest gaan doen was toen nog maar 54 moet je rekenen - en toen zei een kennis opeens "hé joh. ze zoeken een beheerder voor de Christelijke Sociale Belangen m Schiedam. Is dat niks voor jou?" Nou. ik had nog nooit van die belangen gehoord, maar het leek me wel wat en mijn vrouw wil de ook wel. dus toen hebben we het geprobeerd. En hier zit ik nu." Daarvoor had Wouters een grote verscheidenheid aan banen gehad „Mijn eigenlijk vak is kok en banketbakker. Daar heb ik een opleiding voor gehad Ik werk echter al vanaf mijn elf de: ik heb nog nooit een dag zonder werk gezeten - ..Ik was een aantal jaren chef-kok bij een bedrijf in Rot terdam, maar kreeg er genoeg van dat ik altijd op zondag moest werken. Ik heb daarna van alles gedaan. Kolensjouwer, vrachtwagenchauffeur, melk boer. bakker, noem maar op Al met al heb ik dus welgeteld 54 jaar van mijn leven hard ge werkt. dus ik zeg nu dan ook: 't is wei genoeg geweest Toen de heer en mevrouw Wouters begonnen in het zalen centrum aan de Lange Haven stelde het eigenlijk niets voor Er werd we! eens een zaaltje verhuurd en een liter koffie uit geschonken, maar verder ge beurde er niets Wouters: „Na vijf zes maanden dacht ik al aan uitbouwen, festiviteiten or ganiseren en aantrekken, diners gevers, enzovoorts Afijn, het liep zó hard dat ik e!ke avond vol zat. Toen moest ik overdag ook open." Naast vergaderingen in de avondlijke uren kreeg Wouters toen ook opeens allerlei clubs op z'n dak Bridge, klaverjassen, toneelverenigingen, koren, be jaardenbonden etc „En er was geen inventaris of niks We begonnen namelijk zonder een cent en als exploi tant moesten we alles zelf beta len. Het heeft een jaar of dne geduurd voordat het geld ging opbrengen. Als ik honderd gul den had verdiend, moest ik de volgende dag bij wijze van spreken voor honderdenvijftig gulden investeren Toch hebben we er nooit spijt van gehad Ter illustratie van die begin jaren vertelt Wouters het ver haal van één van zijn eerste bruiloften. Daarbij had hij slechts eén fles cognac en eén fles jenever in voorraad. Dat ging natuurlijk op dus moest er nieuw komen. De bruiloftsgas ten moesten echter eerst beta len, anders kon Wouters de nieuwe voorraad op zijn beurt weer niet betalen. 't Is op den duur ons alle maal wel een beetje boven 't hoofd gegroeid. Het ging na tuurlijk steeds beter, maar mijn vrouw en ik moesten ook steeds langer werken. Samen maken we minstens tweehonderd uur per week. De verdienste is daar natuurlijk niet naar, dat kan je niet meer vergelijken. Tegen een uur of twee zijn we onge veer klaar, maar mooi dat we om acht uur weer aanwezig moeten zijn." Tot voor kort hadden de Wou ters het voordeel dat ze boven het zalencentrum woonden, maar die womng is nu bestemd voor de opvolger Van de Water. Zelf zijn ze verhuisd naar Groen- oord, de Willem Pijperstraat. „Een hele verandering, ja, maar we hebben het er erg naar onze zin. Alleen is het nu een beetje vervelend dat we steeds op en neer moeten en dat we alles met meer onder handbereik hebben," vindt mevrouw Wou ters. Vooral mevrouw Wouters denkt het moeilijk te krijgen met het afscheid. „Het is hier altijd zo leuk. Iedereen komt bij ons een praatje maken m de keuken. We kennen bijna alle bezoekers wel en ze kennen ons ook. Vooral met het Bejaarden- koor hebben we zo'n ieuk con tact Soms zit het in onze keu ken voller dan in het zangzaal tje; ik zal al die aardige mensen zeker erg missen." De regelmatige gebruiker van het zalencentrum waarmee de heer Wouters het beste contact heeft, is de kaartclub.. „Soms mag ik wel eens meekaarten, niet om prijzen maar gewoon omdat het leuk is. Al die men- Bewoners ten onrechte uit woning gezet? Reden van de huisuitzetting zou een huurschuld van rond de tweeduizend gulden zijn. De flatwoning is in beheer bij Zo merhof en Muijs Beheer bv in Rotterdam. Adjunct-directeur Th. J. Olmer van de beheers- maatschappij wil niets meer zeggen dan dat er sprake was van een bepaald huurconflict waarover de rechter een uit spraak heeft gedaan. Het ont ruimen van de woning gebeurde volgens de heer Olmer geheel overeenkomstig de uitspraak van de rechter. Omwille van zoals hij zei „de privacy van de huurder", wilde de adjunct-directeur verder niets zeggen. De bewoners zelf zeggen dat het wat de huurschuld betreft voor de kantonrechter tot -een schikking is gekomen. Na die schikking is er regelmatig geld naar Zomerhof en Muijs overge maakt, maar de beheersmaat- schappij zegt dit nooit ontvan gen te hebben. De bewoners hebben de bewijzen van de huuroverschrijvmgen ondermeer voorgelegd aan wethouder Collé. Deze kreeg gistermorgen van adjunct-directeur Olmer van Zomerhof en Muijs te horen, dat men er bij de beheersmaat- schappij niet over piekert om familie Cambaz weer in de wo ning toe te laten. Collé zelf zegt over de huis uitzetting: „Ik heb nog niet alle stukken gezien maar-voor zover ik' het nu kan bekijken, krijg ik de indrtik dat er een 'fout is ge maakt; Deze -zaak zal wel keen vervolg krijgen." De wethouder voegde er gistermorgen aan toe dat door de gemeente naarstig gezocht wordt naar een nieuwe woning voor de familie. De familie Cambaz bestaat uit man, vrouw en twee kinderen van drie en vijf jaar. De man en één van de twee kinderen hebben onderdak gevonden bij vrienden in Rotterdam. De vrouw is met het andere kind naar haar ouders gegaan. De bewoners noemen de ma nier waarop de huisuitzetting is gegaan mensonterend. Omdat er afgelopen woensdag niemand in de woning was drukten degenen die de inboedel op straat zetten een ruit van de keuken in, om vervolgens naar binnen te klim men. Volgens de bewoners is de inboedel van de woning die zich op de vierde verdieping van de flat aan de Toon Verheijstraat bevindt op schandalige wijze béhandeld. Diverse meubelstuk ken zouden enorm beschadigd zijn, een deel van het meubilair zou vanaf de vierde verdieping naar beneden zijn gegooid. Nadat allés op straat stond, is het door mensen van de VROM naar een gemeentelijke, opslag plaats in de Boterstraat ver voerd. Een bewoner van de vierde verdieping van de flat zei gisteren dat al het meubilair sen zijn langzaam aan vrienden geworden." Dat er aan de Lange en Nieu we Haven dne zalencentra zit ten (behalve de Belangen ook nog Arcade en Irene) is volgens beheerder Wouters nooit een probleem geweest. „Concurren tie? Welnee. We helpen mekaar waar nodig en we zitten mekaar totaal met in de weg. We zitten alle drie volgeboekt. Er is plaats voor nog wel een centrum in Schiedam. Ik wil je wel vertellen dat ik aardig in de rats heb gezeten toen twee jaar geleden werd verteld dat Irene verkocht zou worden aan 't Leger des Heils Ik zag al die groepen van Irene al hier naartoe komen, daar had ik helemaal geen plaats voor. Die verkoop ging gelukkig met door. Verder matsen Irene en Arcade en ik mekaar als dat uitkomt." De christelijke Sociale Belan gen bestaat zelf dit jaar vijftig jaar. De vereniging gaat uit van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Dat CNV heeft door heel Nederland verspreid tien tallen zalencentra gehad; het Schiedamse is als enige nog over. Wouters: „Hopelijk houdt mijn opvolger die eer hoog en laat hij het nog vele jaren voortbestaan." Om het die opvolger in het begin niet al te moeilijk te ma ken, heeft Wouters op de val reep de prijzen- van de con sumpties verhoogd. „Niet voor het geld hoor! Wat maken mij die paar honderd koppen koffie nou nog uit, dat dubbeltje dat ze nu méér kosten doet de deur bij mij ook met dicht. Ik vond het zo vervelend voor mijn op volger als hij m de eerste maanden van zijn werk de prij zen moest verhogen. Een verhoging die zeker ge rechtvaardigd is met al die prijsstijgingen. Maar de mensen zouden dan misschien zeggen: „Die vent zit er nét in en gooit meteen de pnjzen omhoog We komen maar niet meer." Dat wilde ik hem met aandoen, dus heb ik het vast gedaan." „Van mij nemen de mensen het eerder. Heel Schiedam kent ons wel, ja. Ik heb zelfs een keer meegemaakt in een kabel baan in Oostenrijk, 3200 meter boven de grond, dat ik opeens hoorde: „Ha, Wouters, hoe gaat het ermee?" Ik wist niet wie het was. La ter bleek het iemand te zijn die hier altijd tn een zaaltje komt met z'n club Dat zijn wel leuke dingen hoor En die zuilen waarschijnlijk de komende tijd toch wel blijven bestaan Dat hoop ik althans V" WK ■"-*8 lwiypr m Vanaf augustus; elke week rommelmarkt De directeur van de reini gingsdienst de VROM (waaron der het marktwezen valt) moet nu samen met de politie uitzoe ken hoe de huidige weekmarkt uitgebreid kan worden. De uit breiding met een rommelmarkt wordt door datzelfde college van B en W sterk bepleit, vooral ook omdat het de leefbaarheid in het centrum ten goede zou ko men In een mededeling aan de VROM-directeur wordt zelfs ge meld dat „het niet nodig is zich beperkingen op te leggen in om vang en plaats van de uitbrei ding", aldus B en W Een rommelmarkt op de r,>-.oe Markt of vlakbij de Hema, voor de deur op het vernieuwde stuk Lange Kerkstraat, lijkt een voor de hand liggende keuze, maar wat het gemeentebestuur betreft is ieder ander gebied in Schie dam goed. Behalve het zoeken van een fikse lap grond, moet de VROM-directeur eveneens op zoek gaan naar marktkooplieden in ie branches antiquiteiten, ge bruikte goederen en dergelijke. Hij moet dat samen doen met de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel. R en W vinden het een aardig inn do re.iiisatie v,m de rommelmarkt te laten samen vallen met het in augustus te houden „Standwerkersconcours". Zo'n concours is al eerder ge houden - bijvoorbeeld ter gele genheid van het zevenhonderd- jarig bestaan van deze stad - en bleek toen een groot succes. Daarvan willen B en W een jaarlijks terugkerende festiviteit maken. Realisatie van rommelmarkt en standwerkersconcours hangen echter vooreen groot deel af van de reconstructiewerkzaam heden in de Lange Kerkstraat Als die niet tijdig klaar zijn ii.i,it hot heie feest met door normaal via de lift naar bene den werd vervoerd. Aan de buitenkant van de flatwoning is niets bijzonders te zien. In de keuken is een nieu we ruit aangebracht, de voor deur is voorzien van een nieuw slot. Wel is van buiten te zien dat dg vloerbedekking in de wo ning op nogal grove wijze van de vloer is gerukt. Toen we de ^noemde adjunct-directeur van Zomerhof en Muijs vragen' stel den over de wijze waarop de huisuitzetting had plaatsgevon den zei hij: „Ik kan er niets over zeggen, ik ben er niet bij geweest" SCHIEDAM - Twee flats op het Bart Verhallenplein hebben sinds gisteren een enigszins week plafond, dat veroorzaakt werd door een lekkende kraan bij een andere flatbewoner. De familie R. alarmeerde de politie met de mededeling, dat bij hen in de meterkast een laag water stond waarvan de her komst onbekend was. De politie forceerde daarom de toegang van het huis van bovenbuur mevrouw v.d. L. (die zelf niet thuis was) en constateerde een openstaand aftapkraantje in de meterkast. Dat werd maar dichtgedraaid. Voor de bewoonster werd een briefje achtergelaten met een verklaring voor het forceren van haar deur. C7 SCHIEDAM - De spiksplin ternieuwe auto van de 63-jarige bewoner P. T. van D. van de Nieuwe Damlaan is door onbe- kenden danig vernield. De rui- tewissers ep spiegels werden van de glimmend nieuwe Opel Kadet afgebroken, twee banden werden lek gestoken en de lak werd op alle plaatsen van de auto zwaar beschadigd. De scha de bedraagt volgens de eigenaar circa 1800. SCHIEDAM - In het Diens tencentrum De 4 Molens wordt morgenmiddag voor de laatste maal dit seizoen een Vnj En tree-bijeenkomst gehouden. Op verzoek van debezoekers van het dienstencentrum zal er de hele middag gedanst worden; een bezigheid die over het alge meen verboden is op de zondag middag. Behalve zelf actief te dansen, zal er ook naar demonstraties gekeken kunnen worden. Die worden verzorgd door de eigen volksdansgroep en door een stijldansduo. De dansmiddag duurt van twee uur tot half vijf. SCHIEDAM - De veertienja rige Roelof Bischop uit de Prins Mauntsstraat heeft letsel aan zijn gezicht opgeiopen, door een onbekende bijtende vloeistof of gas. De jongen stond met vriendjes op de hoek van de Nassaulaan en de Frederik Hendrikstraat toen hij opeens van de pijn ineen kromp. Niemand had ge zien wat er precies gebeurde. De moeder bracht Roelof vliegens vlug naar het ziekenhuis waar zijn ogen en huid behandeld werden. De politie vermoed dat een uiterst miniem gifwolkje te gen de jongen aangewaaid

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2